Het kinderhoek je van tante Els VAN IHIET Autorijschool „IJmond" Telefoon 4551 Meisjes EEN WEEK GELUK Wonen op wielen Zilvervloot uitrijden Ta.Gebniff Hayter Agenda voor Velsen dat geen geduld had LUXE VERHUUR Vergunning geweigerd Moppentrommeltje Nieuwe puzzels Slot en Tielrooy leiden in damtoernooi Ott kampioen eerste klasse DCIJ Ons openbare boekenplankje Zeven knikkers „Klavierschippers" treden op voor Velsense bejaarden Parkiet en duif met bril en tas z, x. o u 20 APRIL 1957 Ix Beste kinderen, Vandaag heb ik voor jullie een leuk paasverbaal en een flinke puzzel opgezocht. Natuurlijk hoop ik van harte dat het in jullie paasvakantie zo mooi weer is, dat je je geen ogenblik hoeft te vervelen en je heerlijk van de buitenlucht genieten kunt. Maar omdat alles nog ongewis is wat de toekomst verbergt, kunnen jullie bij een eventuele regenbui de krant pakken en eens zien wat er in ons hoekje te beleven valt. Plezierige Paasvakantie! Heb ik jullie wel eens iets verteld over dat kuikentje, dat geen geduld had en daardoor zo lelijk op zijn snavel kwam te kijken? Het is een heel oud verhaal, dat de grootmoeder van mijn grootmoeder gehoord heeft van een heel oud vrouwtje, dat in een huisje aan een sloot woonde, alleen met haar twee kippen en haar haan Kalebas. Kalebas was al een oude haan, toen hij bij dat vrouwtje Steketee kwam, dus toen het geval met het kuikentje voorviel, moet hij wel een héél oude haan zijn geweest. Maar goed, die haan had dus twee kippen, Mieze en Flarie. Mieze was een verstandige kip van goede komaf, die alleen maar mais at en nooit over de sloot vloog, maar Flarie, och Flarie was niet zo'n beste. Altijd tegen de keer in en altijd dwars. Ze heeft eens een bijna rond ei gelegd en dat gold toen al in de kippenwereld als een schande, die met duizend normale eieren niet uit te wissen was. HET liep tégen Pasen en vrouwtje Steke tee had op haar hurken bij de kippen Mieze en Flarie gezeten en ze met de vinger omhoog gevraagd of ze alsjeblieft goed hun best wilden doen, want met Pa sen wilde zij toch wel erg graag een eitje eten en een eitje weggeven aan het jonge tje Bas, dat een paar huisjes verderop aan het slootje woonde. Het jongetje Bas zag er altijd zo bleek uit en had eigenlijk wel elke dag een eitje nodig, maar dat kon zijn moeder niet betalen, zodat vrouwtje Steke tee af en toe eens een ei kwam brengen en mummelde: „Dat moet je maar lekker opeten, dat is goed voor jou". MIEZE had naar het vrouwtje geluisterd en het vrouwtje had zelf gezien, dat ze geknikt had met haar witte kop. Dus dat kwam wel in orde. Maar van Flarie was ze veel minder zeker, want die had eens met haar kopje in haar veren gescharreld en haar niet willen aankijken, zodat vrouwtje Steketee wel drie keer opnieuw had moeten bedelen „Toe nou Flarie, me kind, doe het vrouwtje nou een plezier en leg een eitje extra voor de kleine Bas Maar Flarie was doorgegaan met pikken in haar veren en had niet geknikt, zodat het vrouwtje Steketee maar weer terug gegaan was in haar huisje en dacht, dat het misschien allemaal nog wel goed zou aflopen. FLARIE had echter andere plannen in haar kippekopje. Nu is een kippekopje niet zo bijster knap, maar Flarie had toch wel zoveel verstand, dat ze besefte, dat vrouw tje Steketee een hoop verdriet zou hebben van het feit, dat Basje geen ei zou krijgen met Pasen. En toch had Flarie haar eigen plan. Ze zou en wou dit jaar nu eens een Paaskuiken hebben, helemaal van haar zelf, dat ze verzorgen kon langs het slootje en onder de wilgeboom en dat dan net zo'n mooie kip zou worden als zij dacht dat ze zelf was. Toen vrouwtje Steketee dan ook een dag later in het hok kwam kijken, stond de haan Kalebas zenuwachtig van zijn ene poot op zijn andere te dribbelen en in het nachthok zat Flarie middenin een hoopje bij elkaar gekrabd stro met een gezicht van twee dagen mooi weer. „Nee maar, nee maar, Flarie", zei het vrouwtje Steke tee, „wat zie ik nou zit jij te broeden? Gauw, ga er eens af...." Maar Flarie dacht er niet aan, om van het ei af te gaan en keek zo nijdig naar het vrouwtje, dat die niet langer aanhield en het ei van Mieze opraapte, dat deze de nacht tevoren braaf en mooi had gelegd. Ze liet Flarie maar zitten, want daar was geen land mee te bezeilen. ER GINGEN enige dagen voorbij. Het vrouwtje Steketee spaarde haar eitje voor Bas, zodat Bas niet te kort kwam en kleur de het zelfs mooi rood, omdat het een Paasei moest worden en ze lette verder niet meer op Flarie, die trouw op het stro bleef zitten broeden met een heel deftig gezicht, dat kippen altijd zetten, als ze ergens mee bezig zijn. Na nóg een paar dagen stond het vrouw tje Steketee in de ochtendzon onder de wilgeboom, toen er uit het nachthok een gekakel opsteeg, dat het niet gewoon meer was. Het vrouwtje dribbelde erheen en daar zat Flarie luid kakelend op het nest en de haan Kalebas stond er wat droevig naast. Weet je wat er aan de hand was? Het kuikentje in het ei van Flarie was al net zo'n eigenwijze kippekop als zijn moe der en probeerde uit alle macht naar bui ten te komen, zelfs al was het nog niet eens zijn tijd. En Flarie, die precies wist, wanneer kuikentjes uit het ei moeten ko men, want daar had ze al heel wat over gehoord van andere kippen langs het slootje, probeerde uit alle macht die kleine wijsneus binnen de dop te houden. Tot haê» verbazing echter zag vrouwtje Steke tee onder de veren van Flarie plotseling een vochtig, mager diertje te voorschijn komen en toen zij Flarie aankeek, wist ze wat er gebeurd was: haar kuikentje was nog helemaal niet klaaar en mooi af ge weest, maar toch naar buiten gekomen en dus stond het daar nu op de zonnige we reld: een kuikentje zonder geel dons en zonder een rood snaveltje, maar met al net zo'n brutale wipsnavel als zijn moeder. Vrouwtje Steketee moest er toch echt wel een beetje om lachen ook, want het was een dwaas gezicht, dat piepkleine kuiken tje in zijn blote bast. JE BEGRIJPT, dat Flarie, de kip, schrok. Had ze het mooiste Paaskuiken van de hele sloot willen laten zien en was het op dit vreemde misbaksel uitgelopen. O, o, wat schaamde Flarie zich en wat zou ze graag heel ver in het nachthok zijn weg gekropen, maar daar stond dat vrouwtje Steketee en ze lachte en lachte maar, dat al haar rimpeltjes samentrokken en haar kinnetje op en neer wipte. „Tok, töööök?" vroeg Flarie. Tja dat wist vrouwtje Steketee ook niet één twee drie, maar toen zij even had na gedacht, zei ze tegen de moederkip: „Stil maar, ik maak dat wel in orde". En ze dribbelde terug naar haar huisje en pakte de breipennen en rits rits rits breide het vrouwtje 't kleinste jasje, dat ooit van een paar breipennen is gegleden. En daarmee verdween het vrouwtje Steketee weer in het nachthok, waar het kuiken kouwelijk op één poot stond met moeder Flarie er bezorgd naast. Het is een heel gedoe geweest, om dat jasje aan te krijgen, dat begrijp je. Eerst wilde het kopje er niet door en toen sta ken er twee pootjes door één en hetzelfde mouwsgat. Maar tenslotte is het na twintig minuten toch gelukt en daar liep het kui kentje Koert, want zo had Flarie hem ge noemd tenslotte in zijn nieuwe jas door het nachthok. Ja, zo is dat geweest langs het slootje en Kalebas de haan en Basje het buurjonge tje raakten er die Paasdagen maar niet op uitgekeken: een kuiken met een jasje aan is dan ook wel iets om nooit te vergeten. KUIKENTJE KOERT bleef echter een vreemd kind. Andere kuikens zie je nog wel eens onder moeders vleugels schuilen, als er gevaar dreigt en moeder kip haar schare bij elkaar roept, maar Koert was van de eerste dag af een bijzonder eigen gereid ding, dat meteen al haast in het slootje viel, daarna zijn kop stootte aan de wilg en aan het eind van zijn eerste levens dag een kiezelsteentje voor een graan korrel aanzag en het ding nog had door geslikt ook, als Flarie hem niet een tik had gegeven met haar rechtervleugel. Al zei zij Koert nu ook honderd keer, dat hij niet zo ongeduldig moest zijn Koert was in alles haantje de voorste en na drie dagen begon hij al lelijke woorden te piepen tegen de haan Kalebas, zodat moeder Flarie er sterk over dacht hem een draai om zijn oren te geven. Maar een kuiken geeft niets om zoiets, omdat hij geen oren heeft, waar je een draai om kunt geven. Koert was echt een moeilijk kind. Hij groeide in een week uit zijn jasje, zodat het vrouwtje Steketee, dat hem maar erg kaal bleef vinden, opnieuw een nu iets groter jasje moest breien, waar hij na een middag een grote winkelhaak in haalde zodat het hele jasje lostornde en aan een kruisbessen- struik bleef hangen als een kronkelige, blauwe draad. En nu zou dat allemaal nog zo erg niet geweest zijn, als moeder Flarie zelf maar niet zo'n eigenwijze kip was geweest. Want als Kalebas de haan zei, dat Koertje voor galg en rad opgroeide of Mieze snikte, dat het met die kleine Koert geen leven meer was aan het slootje voor een fatsoenlijke kip nu eens werd er in haar poot gepikt en dan weer had Koert een bosje kippe- veren aan de wilg gebonden, waarvan ze zich naar was geschrokken. En dat zou allemaal nóg te verdragen zijn geweest, als Koert niet elke keer weer de hele sloot en alle huizen op stelten had gezet door ver weg te lopen en dan in het land van boer Lowie tussen de koeien te gaan lopen. Hartkloppingen had moeder Flarie er aan beleefd. De ongeduldige Koertje was met alles veel te vroeg. Sinds hij veel te gauw uit zijn ei was gekropen, hadden vrouwtje Steketee, haan Kalebas en de kippen Mieze en Flarie verbaasd gestaan over de voor lijkheid van Koertje. Alleen honger "kreeg hij precies op tijd. WEER WAS het bijna Pasen. De haan Kalebas, die nu toch wel echt oud werd en er sterk over dacht een bril te kopen of zich aan te melden als torenhaan voor de dorpskerk, stond aan de rand van het slootje te dromen en het vrouwtje Steke tee zat op haar hurken in het nachthok om een eitje voor Basje en haarzelf en dan misschien ook nog een extra eitje voor tweede Paasdag te vragen, toen Koert plotseling binnenstapte. Hij was nu al een echte haan geworden, al kon je wel zien, dat zijn verendos nog niet geheel volwas sen was. Hij ging parmantig naast Flarie en Mieze zitten en zette er een heel ge wichtig gezicht bij en zei: „Achter de wil geboom ligt mijn eerste ei". Haantje Kalebas en de kippen renden zo hard als hun poten ze konden dragen naar de wilgeboom om er achter te kijken en vrouwtje Steketee er achteraan. Want dat was nog nooit vertoond, dat een haan een ei kon leggen, dachten vrouwtje Ste ketee en de kippen, maar de haan Kalebas, die door zijn leeftijd erg wijs was gewor den, dacht er het zijne van. Toen hij hijgend ook achter de wilgeboom was aangekomen lag daar een ei. Jawel. Maar geen gewoon ei. Het was een ei in zilverpapier en met een lintje er om en er stond in beverig handschrift op een papiertje, dat er naast lag: „Voor Basje". En toen hebben die haan en die beide kip- ADVERTENTIE ML. VISSER - Celsiusstraat 52 - IJtrtuiden Bij besluit van B. en W. van Velsen van 16 april 1957 is vergunning ingevolge de hinderwet geweigerd aan de heer P. J. Schoone, Hyacintenstraat 12 te Santpoort tot het oprichten van een inrichting voor het opslaan van oud ijzer en oud papier op een perceel bij de van Dalenlaan te Santpoort. Inzage van dit besluit kan wor den genomen ter gemeente-secretarie 4e afdeling. „Melodia" naar concours Het christelijk gemengd kwartet „Melo dia" onder leiding van de heer J. Melis neemt deel aan het Nationaal Zangcon cours op 16 juli te Hilversum. Het kwartet komt uit in de tweede afdeling. JOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOGOOOOOOCOO! JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC1 „Jongens", vroeg een onderwijzer, „als we de zon of de maan één van beide moesten missen, waar zouden we dan het best buiten kunnen?" „Natuurlijk buiten de zon, want over- dag is het toch licht", antwoordde Hans. Jansen komt 's avonds van de jacht i thuis en laat zijn vrouw twee hazen zien. Mevrouw: „Heb jij die twee hazen geschoten!? Vertel mij dan maar eens I waarmee je dat gedaan hebt. Je hebt j namelijk je geweer vergeten mee te nemen". Jansen: „Ach, nu ben ik er achter! Ik heb de hele dag ook al een gevoel ge- had, alsof ik iets vergeten had. xdoooocooocoooooocooooooooooooooooocxxxx>C)Ooooc)00oooooooo( pen en het vrouwtje Steketee aan dat sloot je bij de wilgeboom zo erg moeten lachen, dat Basje naar buiten kwam lopen en de koeien van boer Lowie aan het hek kwa men kijken en iedereen direct wist, wat er aan de hand was. En het haantje Koert kreeg een kam als vuur en heeft sindsdien nooit meer voorlijk willen zijn, maar is een gewone, vriendelijke en aardige haan geworden. Want elke keer, als hij het eens vergat, zei de haan Kalebas tegen hem „Ga jij op je chocolade ei broeden, m'n jongen". En dat was, volgens de groot moeder van mijn grootmoeder, die vrouw tje Steketee nog heel goed heeft gekend, een probaat middel om Koert tot wat meer bescheidenheid te manen. Oplossing vorig raadsel: nero en elbe (nice, edel, raab, onze). Door telkens één letter te veranderen moet je in twee keer van harp op hond komen en in drie keer van hond op bark. Welke woor den vorm je dus? 2. Mijn eerste lettergreep is een lichaams deel. Mijn tweede en derde een metaal. Het geheel dragen de boerinnen. Tante Els ADVERTENTIE Voor ons gezellige kleine atelier vragen wij enige jonge meisjes. Aanmelden dagelijks 812 en 26.30 uur. Na twee ronden van het Kennemer damtoernooi is vast te stellen, dat de strijd om de damtitel van Kennemerland zal gaan tussen de DCIJ'ers Theo Tielrooy, B. Dukel en de titelhouder van het vorig jaar de Haarlemse dammer Frans Slot. In de tweede ronde van dit korte toer nooi wisten de kanspaarden Slot en Tiel rooy te winnen en Dukel kreeg zijn eerste verliespunt van H. Berk ('t Oosten). Door dit resultaat staan Tielrooy en Slot bovenaan. Het ziet er naar uit dat deze twee ernstige kampioenskandidaten voor lopig uitmaken welke speler kampioen wordt, met Dukel als derde gegadigde. De uitslagen van de tweede ronde en de uitgespeelde afgebroken partijen luiden: Fopma wint van J. Draayer. H. Belien wint van Jan Draayer. Dukel remise met H. Berk. Tielrooy wint van G. Postma. H. Belien verliest van Frans Slot. Voor de eerste klasse werd de partij Ja- nus-Schuringa wegens het late uur in een voor Schuringa gunstige stelling afgebro ken. Wegens het niet opkomen is de partij H. Noble-C. Lodder voor laatstgenoemde speler verloren gegaan. Woensdag wordt in het clublokaal van damclub 't Oosten de derde ronde ge speeld. Dan ontmoeten elkaar: Dukel-Slot, Tielrooy-Berk, G. Postma-J. Draayer, Be- lien-Fopma. In de tweede ronde had Dukel pech, toen deze een diep verborgen damcombi- natie uit de stelling naar voren toverde en toen in het eindspel niet kon verhinderen dat Berk nog juist met eèn niet te ont wijken meerslag remise kreeg. Tielrooy won van G. Postma door een combinatie. Slot kreeg op Belien regelmatig het betere spel. Hij zorgde ervoor dat de lange vleu gel van Belien aan de korte vleugel werd opgesloten. Daarna won hij een stuk aan de korte vleugel en later de partij. Van het damseizoen 1956-'57 is de eerste beslissing in het DCIJ-toernooi gevallen. Het is de 62-jarige D. Ott gelukt door een fraaie aanvalspartij de strijd tegen Jan Waal in een remise te doen eindigen, net voldoende om Ott de kampioenstitel in de eerste klasse te doen veroveren. Door dit resultaat promoveert Ott weer naar de hoofdklasse. Een bijzonder knap staaltje dam ver richtte Theo Tielrooy om zijn drie achter stallige partijen op Dukel in de hoofd klasse van het DCIJ-toernooi alle te winnen. Daardoor is Theo gelijk met Du kel op de eerste plaats aangekomen. De voorsprong, welke beide spelers op de overigen hebben, is zo groot dat de strijd alleen tussen deze twee kandidaten gaat. De uitslagen luidden: Theo Tielrooy wint van L. Vooys, P. Kok wint van G. Postma, B. Dukel wint van G. Postma, Beukema wint van J. van Straten, Krijgsman-P. v. de Berg afgebroken, J. Waal met Ott re mise, J. de Boer verliest van C. Kaan. P.v.dA. vergadert Donderdag wordt in het gebouw „de Toorts" te Santpoort een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid gehouden. De heer Th. W. van Veen zal spreken over zijn reis naar Israel. DE NACHT van zondag op maandag wordt voor 72 mensen uit onze provincie een gegarandeerd-onrustige. Want op Paasmaandag om half negen in de vroegte vertrekt er uit IJmuiden een schip met die 72 aan boord, voor een reis van een kostelijke week lang door Nederland. Tweeënzeventig mensen onder wie vier Velsenaren, die het hele jaar lang plat liggen, aan het bed geboeid door een ongeneeslijke kwaal of een levenslange invaliditeit. Mensen, die de lente niet anders kennen dan van horen zeggen en die de zomer alleen maar voelen omdat het dan zo benauwd wordt in hun kamertje die een bloeiende waterbalsemien als simpele afgezant van Gods natuur naast zich hebben en de mede lijdende blik van de voorbijganger als vaak enige bijdrage der humaniteit. Maar het Rode Kruis, dat maar al te vaak miskende Rode Kruis, heeft juist aan deze verschoppelingen van een al te nijvere maatschap pij gedacht en gaat er elk jaar met hen op uit. Niet zomaar een dagje, nee een wèèk. De „Kasteel Staverden", die in het hoogseizoen toeris ten vervoert naar de Veluwe, vaart zo'n dertig weken voor deze instelling en vervoert dan gelukkige, innig tevreden mensen. Levende mensen, wier le ven opfleurt aan het begin van zulk een week om weer langzaam af te vlakken als de reis er op zit, al blijft de vlam gegarandeerd hoger en feller branden dan wanneer die „Kasteel Staverden" er niet geweest zou zijn. Vandaag of misschien mor gen komt de witte salonboot aan de loskade binnen de kleine sluis meren en maan- De openbare leeszaal en EE bibliotheek in Beverwijk heeft de volgende nieuwe aanwinsten binnengehaald: romans, Neder- lands: Aerde, R. van (is A. J. SE H. F. van Rijen) Nooddorp; Baardman, C. In de greep van de waterwolf; Flakkeberg, A., =E Jongens helpen in de nood; Got- jé, W. A., Als kaf voor de wind; Haersolte, A. van, Lucile; Jong, D. de, Burgerkoning; Wol- E: bert H. B., Vedel in de verte; Ammers-Kueller, J. van, Tanta- lus; Feen, A. H. van der, Redder; Haasse, H. S., Ingewijden. Vertaald: Volpini, F. Vrouw van Florence: Allen, H. Anthony ES Adverse; Gilruth, S., Vrouw overboord?; Gorjkij, M., Kinder- jaren; Morgan, C. Bron; Ruesch, H., Igloos in de nacht. ES Ontwikkelingslectuur: Enkhui- zer almanak voor het jaar 1957; Diepenhorst P. A., Trouw en met =E ere. 1952; Wilson, J. M., Verko- EE pen. 1955; Jung, C. G., Psycho- logie van het onbewuste. 1950; Berenblum, I., Wat is kanker? EE 1953; Lewin, S. A. en Gilmore, EE J. Geslachtsleven op rijpere leef- tijd 1955; Ekegaasdh, E. en G. Lindeen, Smakelijk eten!; Dek- ker, P., Zelf fruit kweken. 1953; SE Vliegende Hollander; in memo ir riam dr. Albert Plesman. 1954; Algemene kunstgeschiedenis; ES onder red. van prof. dr. F. W. S. van Thienen. 1945-'51 6 dln; Nederlandse musea 3e dr. 1956; Szeps-Zuckerkandl B., Ik be- SE leefde vijftig jaar wereldgeschie- denis 1939; Kretschmer de Wilde, C. J. M., Lichtflitsen onder de kim 1955; Metselaar, A. C., Euro- pa ahoy! 1946; Ringsted, H. V., Tuin in Londen. 1952; Wat is ES dat? De encyclopedie voor EE jongeren, 3e dr., 3 dln; W.P. voor de vrouw. 1952-'53, 2 dln; ES Poortman, J., Repertorium der ES Nederlandse wijsbegeerte. 1948; David-Neel, A., India: oude go- den, nieuwe normen. 1954, Hei- Ei pen als ambacht. 1953; Kode- SE ritsch, M. H. en Koderitsch M., Staatkundig en economisch woordenboek. 1954; Weisglas M., SE Benelux. 1949; Molijn J. C. M. de ES Wat vind ik in de bodem? 1955; Wigman, A. B., Vreugde van bos =S en heide, 4e dr. 1954; Prud'hom- SE me van Reine, W. J., Wat vind Ik in sloot en plas? 1950; Brak- ES man, P. J., Kevers en hoe deze =E te determineren. 1955; Ruys, M. C. H., Vaste planten in de ren voor beginners. 1955; Pohl E., tuin. 1954; Smit, G. F. G., Tuinie- Mijn bijenvolk, c 1953; Duin, M. J. van, Ogen in de mist. 1954, Technische W. P. 1953, 2 dln; SE Stoett, F. A., Nederlandse spreekwoorden en gezegden, 8e dr. 1953; Laan, K. ter, Letter- SE kundig woordenboek voor Noord en Zuid, 2e dr. 1952; White, T. H., Vuur onder de as, c 1954 Hillen, M. T., Mythologisch handboekje, 2e dr. 1954. dagochtend te half negen wordt er geëmbarkeerd. Het geluk reist mee, dat weet ik zeker en het geluk zal terug kaatsen in de ogen der Rode Kruishelpsters en de dok toren, die zich voor zo'n week verbonden. Het geluk reist misschien ook wel namens u mee, want het Rode Kruis zal ongetwij feld de tachtig gulden, die er per persoon voor een week als deze nodig is, voor een klein deel ook uit uw porte- monnaie bekostigen. Als dat nog niet zo is, raad ik u aan, maandagmorgen even om een hoekje van de sluis te komen kijken u bent dan zó dona teur. Met alle waardering voor het argument, dat Velsens jeugd te weinig speelruim te aangeboden krijgt, zodat zij die ruimte zelf opzoekt langs de weg van de minste weerstand en daartoe wel eens op verboden gebied verzeilt, kan ik mij ook de lieden best voorstellen, die een hele avond lang voor hun deur zich een zware voetbalmatch zien afspelen, daarbij het herte vasthou den voor hun glaswerk en dan tenslotte de politie op bellen om er een eind aan te maken. Er zijn de laatste dagen liefst zeven mooie leren knikkers in beslag genomen, die het centrale punt waren voor hele horden jongetjes, in korte broekjes gestoken zeven voetballen, door een grote agent onder de arm genomen en bij de inbe- slag genomen goederen ge voegd. Er waren minstens twin tig telefoontjes van bevrees de burgeressen en burgers aan vooraf gegaan. Tja, als men dan nog al tijd het speelveld aan de Lo- rentzstraat ongebruikt ziet liggen en men weet, dat zulks een hele Paasvakantie lang zo blijft, dan wordt men lichtelijk kriebelig over het onverstand van ons gro te mensen, die geen reke ning houden met voetbal lende jongetjes. Gelukkig wordt er nu van gemeente wege wat aan gedaan, zodat het voetballen op straten ten koste van andermans ra men en deuren alsmede van de beplantingen in diverse voortuinen wellicht spoedig tot het belachelijke verleden gaat behoren, maar niette min is het nog steeds zo ver niet. Die zeven knikkers zijn ze kwijt en er is zeven keer een groot verwijt opgestegen uit de jeugd naar ik mij le vendig kan voorstellen. De politie móest wel, want de jongens maakten het te bont, maar gééf ze dan ook een plekje of tien om eens onbekommerd tegen het leder te knoerten. Er komt de laatste tijd wat meer aandacht voor dat deel van de mensheid, dat zich nu een maal niet op vier hoog thuis- voelt of in een duplex, maar dat het zwerven hoven alles verkiest. Mensen als u en ik, maar met een tikkeltje ander bloed en een beetje afwijkend geestelijk jasje, maar niettemin ménsen. Geen paria's voor wie de was binnengehaald moet worden of die zondagsmorgens in de kerk met een opgetrokken neus te bezichtigen zijn. Het woonwagenwerk is al jaren bezig voor deze zwer vende Nederlanders, die zich bij dat wonen-op-wielen wonderwel voelen en die lang niet allemaal met een vriendelijk huisje in een vriendelijke staat te lokken zijn tot een rustiger en ge regelder bestaan. Al zullen velen wel degelijk oor heb ben voor het argument, dat de kinders dan tenminste ge- DE GEESTDRIFTIGE schare, die dit voorjaar door regen, wind en winterkou de provincie heeft afgestroopt met lepel tjes, asbakken en andere metalen snuisterijen om de Vel- sense en Beverwijkse dierenbeschermers aan een nieuw asieltje in het noorden van de IJmond te helpen, gaan de woensdag na Pasen bij wijze van beloning op trip. Met zes bussen start het koor, samengesteld uit bijzonder verkoop- krachtige solisten van de ULO voor een reis naar Arnhem, Nij megen en Apeldoorn. Nu kunt u mij zeggen, dat er tegen woordig blijkbaar geen liefdadigheid bedreven kan worden zonder een beloning in het vooruitzicht te stellen en dan moet ik u nog gelijk geven ook, maar de ontheemde beesten hébben er dan toch maar een onderkomen in Beverwijk aan overgehouden en dat is ook wat waard. De jongelui zijn woensdag middag, vlak voor hun Paas vakantie, in de gymzaal van de school bijeen geweest en daar heeft de leiding van deze Paasreis hen het èèn en ander op het jeugdige en wellicht door dit buiten kansje wat luidruchtig klop pend herte gebonden. Het kan een móóie dag worden, als het weer en de kinders wat meewerken. Men gaat naar de Wester- bouwing en naar het Open luchtmuseum en de meide kens en knapen hebben een fraai geel papier meegekre gen, waaraan een massa bon netjes zijn geperforeerd, die recht geven op lekkernijen aan de tafeltjes van de ver schillende uitspanningen, welke onderweg worden be zocht. Zij, die dertig pakketjes dierenbeschermingsartikelen aan de man hebben gebracht, kregen één busreis en als ik u vertel, dat er enige bij waren, die vier vrindjes mee konden nemen, zult ge van mij wel willen aannemen, dat deze „zilvervlootactie" een succes is geworden en dat de mensen van Dierenbescher ming hunne handjes dicht knijpen met zulke scholieren. Woensdagochtend voor dag en dauw volgt de verdiende klap op de vuurpijl en gaat de Zilvervlootbemanning uit rijden tweehonderdvijftig opvarenden sterk plus een vijftien leiders en ik hoop van harte, dat er vele zilve ren randen aan de wolken mogen zijn, als deze lucht- bedekking dan op deze dag beslist niet gemist kan wor den. Alleen beklaag ik de vrij willigers een beetje, die de leiding hebben, maar uit be richten achter de schermen vandaan geloof ik wel te kunnen afleiden, dat de za ken grondig zijn voorbereid. Goeie reis en veel plezier! regeld naar school kunnen gaan en dat vader dan niet langer van de tapijtenhandel en de paraplureparaties hoeft te bestaan, maar een normale dagtaak kan zoeken. Tenzij H zij er niet van te overtuigen zijn, dat onze dagtaak zo „normaal" is, waar ik het zelf ook wel eens bij tijd en wijle in een flierefluiterige bui niet met mij zelve over eens kan worden. Woonwagenbewoners zijn Nederlanders met trouw- boekjes, kinderbijslag en grondwettelijke rechten. In de IJmond hebben zij het overigens niet al te best jj= getroffen met de voor hen s door de wet voorgeschreven kampementen, want het Vel- sense kamp bijvoorbeeld kan de toets der scherpe kritiek niet onwankelbaar doorstaan, naar ik meermalen uit eigen aanschouwing hebben kun- |j nen opmaken. s En nu kan er gezegd wor- den „Dan zijn we ze ook des s te gauwer weer kwijt", maar dat lijkt mij een weinig slim- me redenering, want een ge- g meente, die zich het lot van 5 deze groep zo weinig aan- trekt, legt daarmee een blaam g op zichzelve en moet dan g maar eens in de leer gaan te Eindhoven of Maastricht, waar men deze liên niet weg- g stopt nabij een vuilnisbelt en de rioolwaterzuivering, maar S op een menswaardig terrein, dat tot de best-mogelijke g verblijfplaats is geworden dank zij een positieve zorg. En waar de bewoners zelf g mede-verantwoordelijkheid dragen. Ik kwam op deze bespiege- g ling door een voorval binnen de gemeente, waarbij het woord „woonwagenbewoner" g even pijnlijk-denigrerend viel. g Iemand had namelijk een auto vol grint voor zijn deur g zien stoppen en daaruit wrong zich een wat smoeze- lige mens, die kwam aanbel- len met het aanbod om het g voortuintje voor een schap- g pelijke prijs opnieuw van grint te voorzien. „Dat zal wel zo'n woonwagenklant g zijn" reageerde de toekom- 2 stige cliënt, die dan ook niet op het grindaanbod inging, g Bij onderzoek echter bleek g het géén woonwagenklant maar een tunnelbouwarbei- der te zijn, die grint platweg g achterover had gedrukt en daar nu klandizie voor zocht. Dat „zullen dan die woon- §j wagenlui wel gedaan heb- ben". g U moest eens weten, welk een overtuigende verhalen g over goede trouw en eensge- zindheid ik u zou kunnen op- lepelen, om dergelijke aan- g tijgingen te logenstraffen. Helaas zien wij elkaar op zulke momenten net niet. Overigens: dat grint kunt u g beter maar niet kopen, want dan héélt u. Lampenier g Het is de commissie voor ontspannings werk voor bejaarden gelukt, het Bever wijkse show accordeonorkest „De Kla vierschippers" bereid te vinden voor de Velsense bejaarden op te treden. De uit voeringen worden gegeven op woensdag 24 april, des avonds om acht uur in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Dijck- manstraat te Velsen-Noord en op vrijdag 26 april, des avonds om acht uur in „De Weijman" te Santpoort. De volgende gevonden voorwerpen zijn van 12 tot 19 april bij de Velsense politie binnengebracht. Inlichtingen te krijgen aan het hoofdbureau van politie. Tiberius- plein no. 1, kamer 5, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van zaterdagmid dag. Bankbiljet, pantoffel, handschoen, ken tekenplaat, broekriem, rozenkrans, fiets tas, herdershond, actetas, rijwiel, porte- monnaie, tas, oorclip, parkiet, bril, auto ped, wiel van kinderwagen, sjaal, porte feuille, gymschoenen, horloge, hangertje, kinderfiets, duimstok, broche, sleutels, petje, kinderlaarsjes, tas met vulpen, beenbeschermers, ceintuur, richtingaan wijzer, vulpen, wieldop, tortelduif, pols- riem. ADVERTENTIE Marktplein 30 - Telefoon 4273 ZATERDAG 20 APRIL Thalia, 19 en 21.15 uur: „20.000 mijlen onder zee". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, open van 9.30—12 en 14—16.30 uur. Openbare Bibliotheek en Leeszaal, ge sloten. ZONDAG 21 APRIL Thalia, 19 en 21.15 uur, als zaterdag; 15 uur: „Stad van gevaar". Rex, geen opgave. MAANDAG 22 APRIL Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „The Gold- rush" met Charley Chaplin. Rex, geen opgave. Velserend, 14.30 uur: Ruitersportdemon stratie Hippische Sportvereniging „Vel sen". i DINSDAG 23 APRIL Thalia, 20 uur: „The Goldrush". Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Openbare Bibliotheek en Leeszaal, Hei- destraat, open van 1012.30 en 14.30— 17.30 uur. Raadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring gemeenteraad. Tavido, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, toneeluitvoering. Fauna Felisenum, 20 uur, Cultureel Ge bouw, viering éénjarig bestaan.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11