Toeristeninval uit het Oosten was op Goede Vrijdag al groter dan ooit d J a HET WEER Incidenten aan de grenzen van Israel nemen in aantal toe Washington meldt vordering in Egyptisch-Amerikaans overleg Jordaanse politiek wordt niet gewijzigd, zo zegt Hoessein Haarlems Dagblad Files van 10 km. lengte bij grenspost Elten Recorddrukte tijdens de Paasdagen verwacht Burns protesteert links en rechts Eerste Brit door het Suezkanaal wordt weldra gevolgd door Amerikaan EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Weer een Russische kernexplosie gemeld Sovjet-advies aan Spanje: „blijf buiten NAVO" Zonnige perioden Appelbomen in bloei Moskou verbiedt tijdelijk het reizen aan diplomaten Wellicht met het oog op proeven met kernwapens Aanvaring voor nieuwe Nieuwe Waterweg Hongaarse vlag gestreken Egypte zou twintigduizend joden uitgewezen hebben Het woord is aan Mayflower in vertrekhaven Plymouth aangekomen Vier doden in het verkeer V erkeersongeiukken DIT JAAR: 319 DODEN 71e JAARGANG No 240 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 20 APRIL 1957 IJmuider Courant 302e JAARGANG No 8o Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op Goede Vrijdag is het aan de Neder landse grensposten drukker geweest dan ooit op overeenkomstige dagen vroeger, 's Morgens omstreeks acht uur was aan de Duitse zijde van de grens bij Elten-Emme- rik al een onafzienbare file motorrijwie len, auto's en autobussen, die 's middags half drie een lengte van tien kilometer had bereikt en door de beide controleposten on afgebroken werd voortgestuwd. De douane autoriteiten hebben medegedeeld, dat een dergelijke hoeveelheid motorvoertuigen op één dag nog nimmer de grens heeft ge passeerd. Volgens een schatting zijn 25.000 perso nen over de grens bij Elten gekomen, het geen door de zeer soepele controle moge lijk was. Men heeft de indruk dat Elten de drukste grenspost was. Maar de drukte was ook groot in Denekamp, Wernhout, dat de naam heeft de drukste grenspost van Europa te zijn, en Nieuwe Schans. Ook aan de Limburgse posten was de drukte bijzon der groot. Men nam het bij de passencon- trole niet te nauw en Duitsers en Fransen die niet in het bezit waren van een pas poort, werden toegelaten op vertoon van hun identiteitskaarten. De grootste hoeveel heid buitenlanders heeft zich waarschijn lijk begeven naar de drie grote steden in het westen van het land. Vrijdagavond om 9 uur waren Amsterdam en Rotterdam propvol. Bij de door de ANW en de VW opge richte informatiediensten probeerde men binnenkomende vreemdelingen zoveel mo gelijk in de naaste omgeving te plaatsen. In Den Haag moest men de laatste pension bedden uitgeven en verder ook vele logies- zoekenden naar de omgeving dirigeren. De hotels aan de „bollenkust" zowel als de hotels in Delft en Gouda, waren vol. Ook uit Utrecht, de stad zowel als de provincie, wordt een zeer grote drukte gemeld. Men heeft ook reeds vrijwel de laatste bedden uitgegeven. Ditzelfde kan gezegd worden LONDEN-TOKIO (Reuter en UP) In de Sovjet-Unie is dinsdag weer een proef met een kernwapen genomen, de vijfde in twee weken tijds. Dit is meegedeeld door het Britse ministerie van Defensie. Vol gens een mededeling van de Amerikaanse regering was het een van de krachtigste ontploffingen van de lopende serie. Japanse autoriteiten hebben de mensen gewaarschuwd geen regenwater te drinken. De radio-activiteit bedroeg niet minder dan 140.000 Geiger-tikken per minuut in één liter water, dat op Kosji op het eiland Sjikokoe viel. In Tokio zelf toonde het onderzoek van één millimeter regen dins dag avond een aantal van 25.400 per minuut aan, een recordcijfer. Het voorafgaande cijfer op 22 september was niet hoger dan 2550. Maar meteorologen waren nog bezorgder over een bericht van de Niigata-universi- teit in Noord-Japan, tegenover Siberië. Professor Hironoboe Watanabe deelde mede, dat hij de nog nooit voorgekomen hoge radio-activiteit van 785.000 Geiger- tikken per minuut ontdekte in een hoeveel heid stof, dat zich verzameld had in een pan met gedistilleerd water, die daar op het terrein rond het universiteitsgebouw van 10 april tot donderdag buiten was gelaten. Volgens het rechtse Chinese blad „Hong kong Times" zou communistisch China kernwapens van de Sovjet-Unie gekregen hebben. LONDEN, (UP) In de Spaanse uit zending van radio Moskou heeft de com mentator gewaarschuwd dat Spanje, wan neer het land zich bij de NAVO aansluit, gevaar loopt slachtoffer van „vergelding met atoombommen" te worden. ADVERTENTIE Gr. Houtstr. hoek Raamvest Handbedrukte Zweedse stoffen. )OOOOOOOOOOCOOOCXXXX)OOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOÖ< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hoger. Volledige weerrapporten op pagina twee. .xjixxx o xx ...xxxXJOuuoüOOOOOOOOOOCiOOOOCOCCOOOOOOOOOOOCÖ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ van Arnhem en van Breda, waar de logies- informatiedienst de binnenkomende vreem delingen naar de toeristendorpen in de om geving moesten sturen. Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenha- ge hebben behoudens hun 16.000 bedden in hotels en pensions, tevens nog een ge zamenlijke reserve van 4600 particuliere adressen, die in sommige gevallen reeds moesten worden benut. De L.I.D.-kantoren in de drie grote steden hebben 55 perso neelsleden voortdurend aan het werk. Opmerkelijk is, dat de toeristentoeloop voornamelijk bestaat uit Duitsers en voorts uit Fransen, Amerikaanse militairen uit Frankrijk en Duitsland en tenslotte uit vele Belgen. Ook uit Engeland zijn veel toeristen naar Nederland gekomen, voor- I namelijk met als doel de bloembollenvel- den. Aan de grenspost Nieuwe Schans pas seerden zeer veel Scandinaviërs, een veel groter aantal dan in vorige jaren. Dit houdt j vermoedelijk verband met de late Pasen van dit jaar. Enigszins ongerust wacht men in de elf kantoren van de logiesinformatie- dienst de toeristen af, die vandaag en mor gen naar Nederland zullen komen. Men heeft alle mogelijke voorbereidingen ge troffen om zoveel mogelijk van hen aan onderdak te kunnen helpen. In de Zeeuwse fruitcentra staan op het ogenblik de vroege appelbomen in bloei. Ook de kersenbomen bloeien nog. De pere en pruimebomen zijn praktisch uitge bloeid. Het komt maar hoogstzelden voor, dat er met Pasen al zoveel appelbloesem te zien is als dit jaar. CAIRO/NEW YORK (Reuter/AFP) in de nacht van donderdag op vrijdag zijn er schoten gewisseld tussen Zweedse soldaten van het UNO-leger en een vijftal personen, die van Israëlisch gebied de zone. van Gaza wilden binnenkomen, zo heeft volgens ra dio-Cairo een UNO-woordvoerder meege deeld. Generaal-majoor Burns, de bevel hebber van het UNO-leger heeft bij de Is raëlische autoriteiten geprotesteerd tegen veertien vluchten van Israëlische vliegtui gen boven Gaza. In een protest wordt tevens melding ge maakt van twee grensincidenten. Burns verzoekt voorts teruggave van vee, dat op 16 maart en 1 april door Israëlische mili tairen uit het gebied van Gaza was mee gevoerd. In UNO-kringen verluidt dat Burns in een brief aan de Egyptische autoriteiten te Gaza heeft verklaard, dat Arabische burgers twee maal gepoogd hebben de be- standsgrens te overschrijden. Burns ver zoekt het Egyptische bestuur er op toe te zien dat dit niet weer gebeurt. Het hoofd van de Egyptische regerings voorlichtingsdienst, kolonel Hatem, heeft opnieuw verklaard, dat Israel plannen maakt voor een nieuwe aanval op Egypte De bevelhebber van de Israëlische troe pen in de zuidelijke sector van Israel, bri gade-generaal Chaim Laskov, heeft in New York ontkend dat er Israëlische troepen worden samengetrokken aan de grens tus sen Israel en Jordanië. De generaal zal onder meer militaire installaties in de Verenigde Staten bezich tigen. Volgens een Israëlische woordvoer der hebben Jordaanse „invallers" en een Israëlische patrouille donderdag in de ber gen van Hebron een vuurgevecht geleverd. De gemengde Israëlisch-Jordaanse be standscommissie heeft een klacht van Jor danië onderzocht, volgens welke een Is raëlische patrouille Jordaanse boeren had ondervraagd en op een Jordaanse boer had geschoten. Het onderzoek had plaats in af wezigheid van de Israëlische delegatie, die de commissie al verscheidene maanden MOSKOU, PARIJS (UP, Reuter) De Russische autoriteiten hebben de vergun ningen aan buitenlandse diplomaten en correspondenten om buiten Moskou te rei zen tijdelijk ingetrokken. Ambassadeurs, die van plan waren reizen te maken naar Centraal-Rusland, de Kaukasus, de Krim of de Oekraïne, werd verzocht hun reizen uit te stellen. De maatregel strekt zich ook uit tot de kloosterstad Zagorsk, dat zeven tig kilometer ten noordoosten van Moskou ligt. Er werd geen reden voor de maatregel opgegeven. De maatregel geldt voor de meeste di plomaten uit het Westen tijdens Pasen voor het centrale en zuidelijke gedeelte van de Sovjet-Unie. Volgens diplomaten is dit het ingrijpendste reisverbod sedert Stalins dood. In Parijs verluidt, dat het verbod voor Centraal-Rusland vermoedelijk voortvloeit uit de omstandigheid dat daar kernproeven worden genomen. Het verbod van reizen naar Kiev, Odes- sa en De Krim zou kunnen samenhangen met het transport van troepen ter aflos sing van eenheden in de Balkan, aldus ge noemde kringen. OOOOCOOCOCOCOOOOO(XXXXX>CX^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOC)OOCX; Maandag, Tweede Paasdag, zal ons blad niet verschijnen. ^XXJOOO<X)COtOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO boycot. De commissie nam een resolutie aan, waarin Israel verantwoordelijk wordt gesteld voor het incident. Een Israëlische woordvoerder heeft mee gedeeld, dat een Israëlische patrouille don derdag ten noorden van het meer van Gali- lea door Syriërs onder vuur is genomen. Volgens een Syrische woordvoerder werd het incident veroorzaakt doordat een Is raëlische patrouille de gedemilitariseerde zone binnentrok en het vuur opende. De UNO-commissie, die belast is met het toe zicht op de naleving van de bestandsover eenkomst heeft een beroep op Israel en Syrië gedaan het vuren onmiddellijk te staken. Een Israëlische woordvoerder zei dat Israel hiermee heeft ingestemd. Voor de monding van de Nieuwe Water weg zün donderdagmiddag om half zes in mistig weer het 8955 ton metende Duitse schip „Sehwabenstein" van de Roland Linie Schiffahrt Gesellschaft te Bremen en het 11732 ton metende Noorse schip „Bjorg- holm" van de rederij Hjalmar B.ioerge te Oslo met elkaar in aanvaring gekomen. Over de oorzaak van de aanvaring en over de aangerichte schade is niets be kend. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst voer uit en ook een loodsboot ging poolshoogte ne men. De „Sehwabenstein", die onderweg was naar Rotterdam, heeft de reis op eigen kracht kunnen voortzetten. De „Bjorg- holm", die van Rotterdam kwam, is bui tengaats voor anker gegaan. De „Sehwa benstein" passeerde om kwart voor zeven Maassluis. Aan de bakboordboeg heeft het schip een gat van het dek tot de water lijn, waar zoals een ooggetuige zei een paard-en-wagen door kunnen. Het gat is v-vormig: van onder ongeveer een meter en van boven ongeveer acht meter breed. Door zelfontbranding ontstond later brand in de lading chemicaliën. De Rotter damse brandweer is vier uren met het blussingswerk bezig geweest. De 25-jarige Hongaarse vluchteling Georg Lovas, die thans werkt voor het te New York verschijnende dagblad „Free Hungary" heeft deze week de Hongaarse vlag voor het UNO-gebouw naar beneden gehaald. Hij wilde er tegen protesteren dat deze vlag, die tijdens de Hongaarse revolutie van het Russische hamer en sikkelembleem werd ontdaan, in die gezuiverde versie de communistische regering van Kadar bleef vertegenwoordigen tussen de vlaggen van de andere XJNO-leden. Op de foto's springt Lovas over een muur tje, nadat hij de vlag heeft gestreken (links). Op de foto rechts neemt een lid van de veiligheidswacht van de UNO de vlag op (rechts). Onder de onderste foto ziet men Lovas, die door de veiligheidswachter werd gepakt. Hij heeft beloofd „het niet meer tè zullen doen". NEW YORK (Reuter) Dr. Maurice Perlzweig, directeur van de afdeling inter nationale zaken van het Joodse wereld congres, heeft voor zijn vertrek uit New York naar Londen, waar hij een vergade ring van het bestuur van het Joodse we reldcongres zal bijwonen, verklaard, dat de „weloverwogen weigering" van de UNO en de grote mogendheden enigerlei open lijke stappen te ondernemen tegen de ver volging van Joden in Egypte deel uitmaakt van een vergeefse poging om president Nasser voldoening te geven. Volgens Perlzweig hebben meer dan twintigduizend Egyptische Joden Egypte reeds verlaten. Van de dertig duizend Jo den die er nog zijn zouden tegen het einde van deze zomer slechts tienduizend over blijven. Hierdoor is een nieuwe vluchtelin- genkwestie geschapen, hetgeen de Hoge Commissaris van de UNO officieel heeft erkend, aldus dr. Perlzweig. Johannes 1 -9 „Het waarachtige licht, dat iedere mens verlicht, was komende in de wereld". PLYMOUTH (UP) De Mayflower II is in de Engelse haven Plymouth aangekomen vanwaar het schip, evenals destijds de Mayflower I, naar de Verenigde Staten zal vertrekken. De aankomst geschiedde onder oorverdovend geloei van de sirenes der schepen in de haven. Het schip werd van Dartmouth naar Plymouth gesleept wegens de ongunstige wind, die de golven hoog opjoeg. Het water sloeg door de kluispijpen op het tussendek, waar het grootste deel der bemanning slaapt. WASHINGTON/TEL AVIV/CAIRO (Reu- ter/UP/AFP) Amerikaanse functiona rissen hebben in Washington verklaard, dat bij de Amerikaans-Egyptische onder handelingen over het Suezkanaal vorde ringen zijn gemaakt. De Amerikaanse UNO- afgevaardigde, Cabot Lodge heeft ver klaard te geloven, dat een regeling voor het Suezkanaal uitgewerkt kan worden. Hij zei „optimistisch" te zijn gestemd. De Ame rikaanse ambassadeur in Tel Aviv, Lawsen, zou in besprekingen met mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van Buiten landse Zaken trachten de bezorgdheid van Israel, dat de Amerikanen zullen toegeven aan Nassers eisen, weg te nemen. Functio narissen in Tel Aviv hebben verklaard, dat de Amerikaanse voorstellen voor regeling van de Suezkwestie „geen rekening lijken te houden met het recht van Israel op vrije vaart door het kanaal". De Israëlische am bassadeur te Washington, Abba Eban, heeft na een onderhoud met minister Dulles, ge zegd niets te weten van een plan om een Israëlisch proefschip door het kanaal te zenden. Het eerste Britse schip, de 3.604 ton me tende „West Breeze" is sinds de heropening door het kanaal gevaren. De „West Breeze" die een lading heeft van 5.300 ton aard- noten, is van Hongkong op weg naar Rot terdam. Het vaart onder charter voor de „Far Eastern Enterprise", die handel drijft voor communistisch China. Mën verwacht dat de volgende week de PARIJS, DAMASCUS (Reuter, AFP) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vraaggesprek met het Franse blad „Aurore" verklaard, dat de regeringswis seling in Jordanië geen wijziging van de poILiek tot gevolg zal hebben. „Mijn be sluit was in overeenstemming met de be langen van de Arabieren in Jordanië en elders", aldus de koning. Hoessein zei ver der, dat de „nationale politiek van Jorda nië wortelt in de akkoorden, die Jordanië met zijn broeders gesloten heeft en die van toepassing zijn op de strijd tegen im perialisme, onder welke vorm ook, de ver oordeling van buitenlandse pacten en een positieve neutraliteit". Wij zullen zelf onze beslissingen nemen. Wij hebben niemands advies nodig, aldus de koning. Op de vraag wat hij dacht te doen tegen communisti sche infiltratie antwoordde Hoessein, dat het nationalisme en de Islam de beste wa pens tegen overheersing van het commu nisme in Jordanië zijn. Oud-premier Naboelsi, die in de nieuwe regering minister van Buitenlandse Zaken en Verbindingen is, heeft tegenover een correspondent van het Russische partijblad „Pravda" verklaard, dat het essentiële punt van de Jordaanse buitenlandse poli tiek is het onderhouden van goede betrek kingen met alle landen die de vriendschap tiek moeten houden. van Jordanië wensen. De „Pravda" publi ceerde dit vraaggesprek onder de kop „Jordanië waakt voor de verdediging van zijn soevereiniteit". In Damascus verluidt, dat koning Hoes sein de gewezen chef van de generale staf van het leger, generaal Ali Aboe Noewar, een benoeming tot ambassadeur in een van de grote Arabische hoofdsteden toegezegd zou hebben. De opvolger van Noewar, ge neraal Hiyari, heeft verklaard, dat het Jordaanse leger niet slechts de plicht heeft Jordanië te beschermen, maar ook de Ara bische broederlanden. Hiyari zond groeten a»n generaal-majoor Abdel Hakim Amer, dë Egyptische minister van Oorlog en op perbevelhebber van de Verenigde Arabi sche legers en aan alle bevelhebbers in de vrije Arabische landen. Generaal Hiyari verving generaal-ma joor Cooke, de Britse bevelhebber van de eerste divisie van het Arabische legioen in maart 1956, na het ontslag van generaal Sir John Glubb als staf-chef van het le gioen. Hij heeft een hogere militaire op leiding ge- oten in Engeland. De nieuwe stafchef wordt algemeen beschouwd als de kundigste officier van het Jordaanse leger. Hiyari is een beroepsmilitair, die gelooft dat officieren zich buiten de poli- eerste Amerikaanse schepen door het ka naal zullen varen. Een woordvoerder van de „American President Lines" deelde in New York mee dat de „President Jackson" het eerste, onder Amerikaanse vlag va rende schip zal zijn dat door het Suezka naal zal varen. Het schip, dat van Karatsji op weg is naar de Rode Zee, zal donderdag gereed zijn het kanaal binnen te varen. De scheep vaartmaatschappij zal alle suggesties van de Amerikaanse regering in acht nemen en zal een protest, indienen bij de Egyptische kanaalautoriteit over de betaling van de tolgelden en op bepaalde punten voorbe houd maken. De Amerikaanse regering zou voornemens zijn Amerikaanse reders, die van het kanaal gebruik willen maken, voor te stellen de tolgelden „onder protest" te betalen. Bij de reders wordt het verlan gen om hun schepen door het kanaal te la ten varen steeds sterker. Genoegen Volgens de correspondent van Belga in Egypte hebben de scheepvaartagentschap pen in Suez en Port Said de mededeling ontvangen, dat de Egyptische Suezkanaal- maatschappij heeft besloten tot nader or der genoegen te nemen met de regeling voor de betaling der doorvaartgelden, zo als deze voor oktober bestond. De kanaal maatschappij deelde mee, dat deze rege ling voorlopig van kracht zal zijn om de reders gelegenheid te geven zich aan te passen aan de nieuwe beschikkingen voor de betaling der tolgelden. Volgens de oude regeling kan ieder schip in de nationale munt betalen. Een uitzondering hierop vormden de schepen van Oosteuropese lan den, die in Zwitserse franken betaalden, en die van de Midden-Amerikaanse Staten, die in Amerikaanse dollars voldeden. Een en twintig schepen zijn donderdag door het Suezkanaal gevaren, het grootste aantal sinds de heropening van de water weg. Het waren schepen van Italiaanse, Duitse, Russische, Spaanse, Liberiaanse, Panamese, Poolse, Turkse en Egyptische nationaliteit. Onder de negen Italiaanse schepen waren er drie die er eerst niet door mochten wegens een misverstand over de betaling der tolgelden. De president van de Wereldbank Eugene Black heeft medegedeeld, dat de bank geen enkele leningsaanvrage van de Egyptische regering heeft ontvangen voor plannen tot verbreding van het Suezkanaal of voor een plan voor een oliebuisleiding langs het ka naal. Wanneer een dergelijke aanvrage wordt ingediend, zal de bank haar onder zoeken en daarbij de gebruikelijke maat staven aanleggen, waarvan de voornaamste is de vraag, of het land, dat een lening aanvraagt, ook in staat is deze terug te be talen. De elfjarige Hanneke de Haan uit Zuid oost Beemster is, toen zij plotseling de drukke Purmerenderweg overstak, aange reden door een personenauto. De bestuur der kon het kind niet meer ontwijken. Het slachtoffertje overleed ter plaatse. Op de Bornsestraat ter hoogte van de Kollenveldsweg te Almelo is de zesjarige J. van Goor door een personenauto over reden. Het jongetje was op weg naar school en wachtte aan de kant van de weg op het verkeer uit de richting Zenderen. Na het passeren van enkele autobussen trachtte hij haastig de weg over te steken, maar werd door een auto aangereden en tegen de grond geslingerd. Het ernstig ge wonde jongetje werd naar het Rooms- Katholieke Ziekenhuis overgebracht, waar het in de loop van de avond overleed. De 26-jarige vertegenwoordiger A. K. uit Amsterdam is op de Scharnerweg te Maastricht, nadat hij geslipt was, met zijn auto tegen een lichtmast gebotst. Hij werd naar het ziekenhuis St. Annadal vervoerd, waar hij is overleden. Te Amsterdam is overleden de 87- jarige mevrouw M. Blansjaar-Meyer, die op 1 februari door een scooter werd aan gereden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 319 personen, van wie 64 kinderen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1