PAASTOCH NNEMER BUITENS „Arend Reijm" Velsens cultureel leven in de komende week Vanmorgen in de vishal en op zee ZATERDAG 20 APRIL 1957 9 Burgerlijke Stand van Velsen OLD CLOTHES NEW „De Jump" speelde om Paaseieren Vergunning voor vijf Velsense bedrijven voor alle rijbewijzen MELIS STOKE was niet de enige, die er in zijn dertiende eeuw op wees, dat de mens het verleden van eigen volk en gewest al te weinig kent de woorden uit zijn „Rijm- cronijck", die zijn tijdgenoten hekelen, zijn nadien nog vele malen herhaald en ze zijn onverkort van kracht in een periode, die zich voor weinig anders tijd gunt dan voor huizenbouw en industrialisatie, kernwapens en busreizen naar de Dolemieten. De historie van Midden Kennemerland zou daarvan een levend voorbeeld kunnen zijn en als Melis Stoke verwijt: „Wantet dinket mi wesen scande", dan zou hij dat over Kennemerland en van de Kennemers hebben kunnen zeggen. Tot het einde van de negentiende eeuw, toen de structuur van Kennemerland als door een toverstaf werd aangeraakt en zich geheel wijzigde als gevolg van het Noordzeekanaal, heeft immers ditzelfde Kennemerland en deze zelfde roezige IJmond een gezapigheid gekend, die haast onherkenbaar is weggemoffeld achter de schaarse bomen en in de laatste buitens. De tunnelbouwput heeft stukken van de alleroudste historie dezer gewesten bloot gelegd en daaruit alleen al zou de belangrijkheid van dit oude stuk Nederland zijn af te leiden, maar deze vondsten zijn alleen te lezen voor de historicus de restanten van een latere tijd zijn nog steeds present en zij liggen tussen de ruïne van Brederode en het slot Marquette bijeen als een memento wellicht zelfs een „memento mori", als wij niet oppassen. Een bewogen vrijheidsoorlog in de tijd der graven, toen Westfriezen en Kennemers in laaiende eendracht optrokken tegen graaf Dirk IV en de graaf grif een straf expeditie ten uitvoer legde, waarbij haast alle dorpen in ons gewest door het vuur werden verwoest, een rumoerige Tachtigjarige Oorlog, die ook deze streek een zware tol liet betalen en een reeks andere rampen hebben stuk voor stuk hun voren door Kennemerland getrokken en hun littekens in plaatsen en land streken achtergelaten, maar niettemin is er, zelfs na de verpletterende kracht, die de moderne mens met zijn uitbreidingsplannen ontketenen kan, nog voldoende overgebleven, om aan de hand daarvan het boek der historie terug te slaan en eens te bladeren in bijvoorbeeld Velsens oudste geschiedenis. Die ver voor de jaren der omwenteling van kanaalgraverij en industrialisatie teruggrijpt. Tot diep in de oudheid, wanneer ge u Velsen moet voorstellen als een vlek van 69 „belast bare haardsteden", temidden van een majesteitelijke natuur tussen Zandvoort en Wijk aan Zee de „wildernis van Brederode". Het hert was hier thuis en het kleinere wild tierde er welig. De sloten van Velsen en Brederode stonden als burchten temidden der wouden de macht van de heren Persijn van Waterland en Brederode was voelbaar tot over de blinkende plassen van Wijkermeer, IJ en Spaarnemond. HIERVAN ZIJN SLECHTS de schimmen bewaard gebleven in het zuiden de nog altijd indrukwekkende ruïne van Brede rode, meer naar het noorden de behuizin gen van Beeckestein en Waterland, de oude moederkerk van Engelmundus aan de rand van het kanaal, noordelijker nog de buitens Akerendam, Scheybeeck en Marquette. Laten we enige in vogelvlucht bezien en de zuid-noord volgorde aanhouden. IN SANTPOORT werd in 1399 een kapel gesticht door heer Jan van Brederode, die in de vastentijd een reis naar het St. Pa- tricksvuur had ondernomen op het eiland Ulton bij Ierland. En in Kennemerland te ruggekeerd liet hij in juni van dat jaar een kapel bouwen, die hij wijdde aan St. Patricius met de fundatie van twee missen per week tegenover de huidige Slaper dijk aan de huidige Hoofdstraat moet deze kapel gestaan hebben en het is nog niet zo lang geleden, dat hier oude resten van gevonden zijn het bedehuisje moet in de Spaanse tijd verwoest zijn, want in 1572 Werd de kapel nog genoemd. AAN DE UITERSTE RAND der geestgron den verhieven zich reeds omstreeks de dertiende eeuw de weerbare burchten, wier namen nu nog de streek beheersen: Castricum, Heemskerk, Haarlem, Meere- stein, Adrichem, Velsen, Brederode. Het kasteel Brederode moet omstreeks het midden van die eeuw zijn gebouwd als type der vierkante sloten met hoek torens, dat in die tijd regel werd, was het een aanzienlijk ridderslot en het is te onderscheiden van de nog oudere burcht typen in Holland door zijn rechthoekige plattegrond de oudere werden immers gekenmerkt door een sterke weermuur op ongeveer cirkelvormige plattegrond. BREDERODE was aanvankelijk een sterk onderdeel van een krachtige verdedigings linie, die onder graaf Willem I en wellicht al onder Floris III de duinstreek beveiligde en waarin Haarlem en Leiden de sleutel- posites innamen. In 1426 is het kasteel bijna geheel verwoest, maar het werd in de tweede helft van de vijftiende eeuw weer in bewoonbare staat teruggebracht het stuk, waarvan nu de muren nog overeind staan, heeft bepaald tot dit be woonbare gedeelte behoord. MET HET FRONT naar de Heereweg ligt nog altijd het pover restant van het buiten Beeckestein in Velsen temidden van zijn half-arcadisch landgoed De Halebeek gaf er haar naam aan, een stroompje, dat uit de duinen kwam en door het goed haar richting zocht naar de Wijkermeer eige naar was daar in de achttiende eeuw Lubbert Adolf baron Torek, heer van Rozendael, die het huis zijn huidige voor gevel gaf. Bewesten dit huis heeft vroeger de bezitting Hogegeest gelegen, landgoed van Adam van Rijn, schepen van Amster dam en meer naar het zuiden lag daar ook nog Biezenvelt, een heerlijkheid van Jacob Schols met nog verder naar het zuiden het lang verdwenen Haegenvelt, zomerverblijf van Nicolaas Kalkoen, oud schepen en raad van Amsterdam. HOGEROP heeft voorts het prachtige bui ten Westervelt in vroeger jaren beslist de aandacht getrokken van langstrekkende burgers: het huis was eigendom van Cor nelia Schott en had op zichzelf slechts een beperkte omvang, maar de charmante ligging was een aantrekkelijkheid op zich zelf, evenals het kleine buiten Schonen berg, Middeloo, Tolsduyn en Beekvliet. En de regerend burgemeester van Am sterdam resideerde eens op het Huis te Spijk, waarvan de restanten nog te zien zijn in het Noorden van de thans zo strak verkavelde Velserbroekpolder. Er heeft vroeger een zeskantig torentje op gestaan, dat het een zekere allure gaf en een brede gracht heeft deze bezitting vele jaren omgeven ook hiervan zijn de sporen nog duidelijk terug te vinden voor degeen, die een bezoek aan dit stukje ver dwijnend Kennemerland brengt. BOVEN HET VOORPOORTJE heeft daar de wijsheid gestaan: „Hij leeft met list, die somtijds rust" en de buitenplaats is omringd geweest door prachtige, brede landerijen en visrijke vijvers. Een brede elzenlaan voerde naar de Hofgeesterweg, die weer uitkwam op de Heereweg. En om nog even in deze contreien te blijven: aan dezelfde oostkant van de grote weg lagen daar nog de buitens Broe keroog, Westerbroek, Hofgeest en Roosen- M«afcihiE!!lg33 li» II pOOOOCOOOCOOCXXXXXX>DOOOOCXXXXXDOOOOCXXXX)OOCXXXXXDOOOOC)OOOOt De vele nieuwkomers binnen Velsens gemeentegrenzen kennen veelal de ver- borgen schoonheden van Midden Ken nemerland niet - of zeer oppervlakkig. Het strand en de duinen zijn de magne- ten, die in elke folder over dit deel van het land voorkomen - de restanten ech- ter van de oude glorie, die langs Wij- I kermeer en in de lustwaranda der dui- nen eeuwen lang bloeide, zijn minder bekend. Vroeger hebben wij in een serie artikelen al eens uitvoerig aandacht S besteed aan de „parelen aan de Kenne- mer kroon" - de buitens, die rond Vel- j sen en Beverwijk te vinden zijn of te vinden waren en die elk voor zich een f verhaal verbergen over de rijkdommen s der Gouden Eeuw. Namen als Beecke- j stein, Brederode, Assumburg en Water- land zijn thans niet meer dan benamin- j gen van groene plekken in een steeds driftiger uitdijende huizenzee - vroeger i echter waren zij de zetels van het hoof- se vermaak en de landelijke rust op de i smalle strook tussen meren en zee. Over enige dezer buitens, die zich gedurendeJ de komende dagen beter dan ooit lenen voor een bezoek en voor zover mogelijk j een bezichtiging, verhaalt bijgaande reportage. Zij werd opgebouwd uit ge gevens, die reeds eerder in een serie\ artikelen werden verwerkt, deels uit nieuwe bronnen. Een „Paastocht langs j de Kennemer buitens" zal menige nieu- i we inwoner van dit gebied een geheel\ nieuwe ervaring kunnen schenken. OOCXXXXXXXXOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC „Wie staet niet verwondert in zulken „konstrijen doolhof van zoo menighvuldige groene en breede lanen, van hooge scheer- „hagen of opgaande boomen belommert, „met graspaden en groene piramiden ge- „boort, met borstbeelden en konstige va- „zen opgepronkt, en over onderscheide „water of graskommen de bekorelijxte ge dichten naar veelerhande en verscheide „tuinsieradiën van salons, tenten en „prielen, lanthuys en vischrijke meer „verschaffende". Waterland was in 1729 eigendom van Dirk Trip Lucasz., schepen en later bur gemeester van Amsterdam Agatha Li- vina Geelvinck was in 1721 zijn tweede echtgenote geworden het uitzicht op de Wijkermeer moet een van de grootste charmes van dit buiten zijn geweest, dat wonderwel past in een tijd van poeder pruiken en crinolines. Wie aan de noordkant van het kanaal gaat zoeken naar resten van vroegere glorie zij gezegd, dat Velsen Noord maar een bitter beetje heeft kunnen bewaren voor de jacht der nieuwe huizen. Het buiten „Rooswijck", dat tot voor kort deels gespaard kon blijven, maar tenslotte toch wijken moest voor de uitbreidingen, stamde uit de eerste jaren van de 17de eeuw na 1654, toen Cornells Guldewagen, bur gemeester van Haarlem het in eigendom verkreeg, werd het groter door diverse aankopen en in de achttiende eeuw werd er een nieuw huis op gezet, dat in de laat ste wereldoorlog ten onder ging. Maar beter heeft de mens gepast op het verrukkelijke stukje herinnering, dat „Scheybeeck" heet, nu nog een bekoorlijk plekje temidden van de moderne bebou wing en vol herinneringen aan de prins der Dichters Joost van de Vondel en zijn tijdgenoten: Hooft, Barleaus, Johan Toll en zovele andere doorluchtige figuren uit de Gouden Eeuw. We hebben er vele vergeten we zijn niet op bezoek geweest op Marquette, noch op Akerendam, we vergaten de historie, die Assendelft nog te bieden heeft en sloegen ook Adrichem over. Wanneer ech ter met deze vluchtige schets belangstelling is gewekt voor de residuen van de his torie, die zo duidelijk in dit gewest bleven, is het doel bereikt en misschien een aan leiding gelegd tot een tweede pelgrimage. J. F. Het slot „Marquette" beek de laatste als het zomerverblijf van Jan Trip Jacobsz., stadssecretaris van de stad Amsterdam. Deze heeft indertijd ook het aanpalende Meeroog bezeten. ZO ZIJN ER verscheidene andere kleine en grote behuizingen uit die dagen bekend, die de streek een voornaamheid en een zwier gaven, die er nu tevergeefs te zoe ken zijn, maar die toch nog wel terug te denken is, wanneer men de schennis, welke de mens moest toebrengen, even vergeet. De imposante buitenplaats Velserhooft in Santpoort bijvoorbeeld, van waaruit de Noordzee te zien was de lustplaats Duin en Berg, toebehorend aan een rijk laken- koper en zijdehandelaar, de Kruidberg of tewel ,,'t Huys in het Prinsenbosch", het jachtverblijf van Stadhouder Willem III, waarvan een propere boerderij aan de Duin en Kruidbergerweg nog het indruk wekkende restant is. Er is nog een vertrek te vinden van het oude jachthuis uit de tweede helft van de 17e eeuw. En tenslotte past in deze reeks nog de buitenplaats Velserend vlak bij de ruïne op de zuidelijke banscheiding van Velsen. De groep is groot, maar de rijkdom was in die dagen breed en speels MET OPZET is in deze reeks vefgeten het buiten Waterland. Nog steeds een aan trekkelijk rustpunt voor het oog, dat ge wend raakt aan de silhouetten van de fabrieken langs het kanaal. Deze buiten plaats, die zo goed als ongeschonden be waard bleef, was in de rococotijd het onderwerp van een geschiedschrijver, Brouërius van Nidek, die wij hier graag even aan het woord laten, omdat hij de charme van deze plaats zo treffend weet te geven: De ruïne van Brederode, nog steeds indrukwekkend. Beeckestein - een weinig opwekkend restant van een vroeger zo zwierig buiten. ONDERTROUWD: D. Nijp, Fazanitenlaan 5, IJmuiden-oost en J. Winiter, Van Broek- hudjssenstraat 2, IJmuiden-oost, ta.: Van Broekihaiijssenstraait 2, IJimudden-oosit; A. Sperling, Huijigensstraat 32, IJmuiden en G. Groen, Warmenhovenstraat 80, IJmuiden, t.a. Kanaalstraat 202 bv., IJmuiden; J. G. van Beekhoven, Brouwersvaart 108 bv., Haarlem en A. van Verseveld, Sabastraat 5, Santpoort; J. van Veen, Wijk aan Zeeërweg 141, IJmui den en L. J. Zwanenburg, Van Leeuwen straat 69, IJmuiden; P. C. van den Bosch, Burg. Rambonnetlaan 19, IJmuiden en M. Timmerman, Lekstraat 27, IJmuiden; D van der Heide, Marconistraat 60, IJmuiden en C. Pronk, Lorentzstraat 34, IJmuiden-oost, t.a. Marconistraat 60, IJmuiden; C. Jansen, Groeneweg 5, IJmuiden-oost en C. Punt, Boertiaavestraat 21, IJmuiden, t.a, Boer- haavestraat 21, IJmuiden. GEHUWD: G. Braams en J. Holtrop, Trompstraat 153, IJmuiden-oost; W. H. Smit en P. C. van Dijk, Cypressenstr. 24, IJmui den-oost; J. H. Homrinighausen en E. van Dijk, Cypressenstraat 24, IJmuiden-oost; H. J. Welgemoed en Chr. Klein, Bergerslaan 134, Beverwijk; J. L. van Zoelen en D. Jak, Burg. van Tuyllkade 66 bis, Utrecht. BEVALLEN: C. KuijkPlug, z. Van Was- senaerstraat 18, IJmuiden-oost; J. C. van der MolenLammerse, d., Van Dalenlaan 62, Santpoort; S. L. Hetterscheid:Smits, z., Lo rentzstraat 70, IJmuiden-oost; J. Deelen— Van Wijk, z., Gijzenveltplantsoen 169, IJmui den; L. J. J. M. HollanderFrancken, d., Papenburghlaan 2, Santpoort; A M. Aarden burg1Van der Werf, d„ Van Nidekstraat 4, Velsen-noord; M. H. SchipperVan der Erf, d„ Passtoorsstraat 19, Santpoort; C. de Zwart Van Duijn, d., Salonwagen Wijkermeer- weg, Velsen; W. GroenGroen, d., Tromp straat 182, IJmuiden-oost; A. M. Vosse Cappendijk, z„ Van Wassenaerstraat 27, IJmuiden-oost; E. KnaapBakker, d„ Pres. Steijnstraat 139, bv., Haarlem; J. C. Vader De Vlieger, d., iepenstraat 14, IJmuiden-oost; W. J. A. BijkerScheidt, z. en d., Moerberg- planitsoen 17, IJmuiden. OVERLEDEN: J. H. H. Man, 76 j„ weduwe van J. A. Vastenburg, Lange Nieuwstr. 298, IJmuiden; J. E Chr. Spaanderman, 2 mnd., dochter van J. Spaanderman en C. M. de Reur, Radarstraat 120, IJmuiden. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Na een geanimeerd bied- en spelverloop, waarin de spelers door de hoogste score nog een extra ei konden verdienen, behoort bij de IJmuidense bridgeclub „De Jump" de jaarlijkse Paasdrive weer tot het verleden. De uitslagen in percenten, tevens geldend voor promotie- en degradatie, waren: Groep A: 1. Wey—De Winter 62.70; 2. Echtp. De Groot 59.52; 3. Mainz—Wittebrood 57 14' 4 Mevr. PrinsJonker 52.38; 5. Laman —Middelkoop 46.83; 6. Reyendam—Si val 44.44; 7. WestraHannema 42.86; 8. Veen Harten 34.13 Groep B: 1. Kramer—v. d. Burg 61.11; 2. v. d. Berg—Amsing 58.33; 3. dms. Kramer- Schoon 51.39; 4. dms. LamanKoningstem 50 00- 5. Echtp. v. d. Steen 50.00 6. Mevr. Bloem—v. Loo 41.67; 7. Bakkum—Timmer man 37.50, Groep "C: 1. v. Amerongen—Maarleveld 6190' 2. TolWarmerdam 57.94; 3. dtm^ Ouw'erkérk—Vlotman 55.56; 4. Drijver—Veld man 51.59; 5. Prins—Porck 51.59; 6. Stam v. d. Gaag 44.44; 7. dms. Zwerver—v. d. Star re 38.89; 8. v. d. Starre—De Vries 38.10. Groep D: 1. dms. ElzermanRolloos 61.11; 2 Mevr. SeydelKoudys "u 73; 3. v. d. Kuil —Schade 53.17; 4. Echtp. -ren 52.38; 5. Floor—Nieuwkoop 47.62; u mns. Hamers- Schol 45.24; 7. Porck—Porck 41.27; 8. dms. De HaasStam 40.48 Het Huis te Spijk, zoals het nog deels bewaard bleef De oude kerk in Velsen in haar vroegere slaat (rond 1730). GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 20 tot en met zaterdag 27 april DINSDAG 23 APRIL Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. WOENSDAG 24 APRIL Herv. Toneelgroep „Jonge Kracht", 20 uur, gebouw Chr. Belangen, toneeluitvoe ring. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. DONDERDAG 25 APRIL Chr. Muziekvereniging „Wilhelmina", 19.30 uur, Patronaatsgebouw, propagan- da-avond m.m.v. toneelgroep. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 26 APRIL Chr. Muziekvereniging „Wilhelmina", als 25. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. ZATERDAG 27 APRIL Groninger Vereniging, toneelavond, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden- Oost. Velser Operakoor „Bel Canto", 20.30 uur, concert, Patronaat. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. TENTOONSTELLINGEN DINSDAG 23 t/m ZATERDAG 27 APRIL Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur „20.000 mijlen onder zee" maandag (tweede Paasdag) 15, 19 en 21.15 uur „The Gold Rush" zondag 15 uur, „Stad van gevaar" dinsdag en woensdag 20 uur „The Goldrush" donderdag 20 uur „Mogambo". Rex, geen opgave. Bij besluit van 16 april 1957 is door B. en W. van Velsen vergunning ingevolge de hinderwet verleend aan n.v. Nelis, aan nemersbedrijf, Wijkerstraatweg 130 te Velsen-Noord tot het uitbreiden van de werkplaats ten behoeve van reparatie werkzaamheden, op het schiereiland bij de P.E.N.-centrale te Velsen-Noord; Th. C. Duyvelshof, Doodweg 31 te Velsen- Noord tot het wijzigen en uitbreiden van de pantoffelfabriek en het kunstnij ver heidsatelier, in het perceel Zeeuwstraat 2 te Velsen-Noord; firma gebroeders Jak, Hoofdstraat 167 te Santpoort tot het uit breiden van het garage- en stallingbedrijf, in het perceel Hoofdstraat 167 te Sant poort; Th. G. A. Huijboom, Driehuizer- kerkweg 62 te Driehuis tot het oprichten van een bevloeiïngsinstallatie, op een per ceel in Waterland, bij de Meervlietstraat te Velsen; de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen-Noord tot het uitbreiden van de papierfabriek door het bijplaatsen van een papier machine met bijbehorende apparatuur op het perceel Kanaalkade 61 te Velsen- Noord. Inzage van dit besluit kan worden ge nomen ter gemeente-secretarie 4e afdeling. ADVERTENTIE BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. K2560 8930 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de besorgera op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Vrijdag aan de afslag Aan de vrijdagmarkt waren 28 schepen, waarvan vier trawlers en trawlloggers, met in totaal 3050 kisten vis, waarbij 760 schel vis, 245 tong, 30 tongschar, 535 schol, 175 schar, 240 haring, 325 makreel, 120 wijting, 255 kabeljauw en gul, 262 koolvis. De KW 89 loste 200 kisten vis, waarbij 5 tarbot, 5 schol, 120 schelvis, 55 kabeljauw en gul, 15 wijting, 35 stuks stijve kabel jauwen; de SCH 6 485 kisten, waarbij 180 schelvis, 70 kabeljauw en gul, 140 makreel, 25 haring, 70 wijting, 400 stuks stijve; de „Amsterdam" 775 kisten, waarbij 175 schel vis, 50 kabeljauw en gul, 220 koolvis, 75 makreel, 185 haring, 70 wijting, 35 stuks stijve kabeljauwen en de SCH 118, 430 kis ten, waarbij 25 schelvis, 10 kabeljauw en gul, 320 makreel, 60 haring, 15 wijting en 550 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart voerde aan 7000 kg tong en 600 kisten schol. Voor de export Het buitenland kon vrijdag nog kabel jauw, tong en Noordschol gebruiken. De regels grote kabeljauw maakten 57 46, kleine 2731, kisten kabeljauw 6272. Grote Noordschol bracht op 4246, middel 4854, zetschol 48 54 en schol I 4952. Grote tong per kg bracht op 3.203.90, grootmid del 3.803.40, kleinmiddel 3.604, tong I 3.603.20 en tong 2 2.70 3.10. Het binnenland in De binhenlandse handel kocht op de vrijdagmarkt haring voor 1220, ma kreel voor 1220. Grote gul deed 31 25, middel 2225 en torgullen 816. Zwarte koolvis maakte 45— 35, grote gullenmaat 1814 en kleine 811. Leng noteerde 5663, witte koolvis 7579, grote schelvis 28ƒ20, grootmiddel 26—18, kleinmiddel 26— 16, pennen 2614 en braadschelvis 188. Wijting ging van de hand voor 148, schol 2 uit de Noord voor 50 54, van de kust voor 2632 en schol 3 van de kust voor 1219. „De Hoop" 2 mei terug Het hospitaalkerkschip „De Hoop" - op de terugreis van de Lofoten naar Neder land - ligt tijdens de Paasdagen in Aale- sund en op 28 en 29 april in Oslo, waar besprekingen met de Noorse autoriteiten zullen worden gehouden. Op 2 en 3 mei wordt „De Hoop" in Rotterdam verwacht. Donderdag op zee Donderdagmiddag en vrijdagmorgen was het slecht weer om de Noord. De weer berichten en stormwaarschuwingen meld den windkracht 9 en 10. De trawlers had den donderdag nog resultaten; 200 tot 250 manden hoops, waarbij kleine makreel, die weer overboord moest worden gegooid. De „Elie" meldde een trekje van 40 manden, de „Dirkje" een trek van 30 en de „Post boy" een trek van 30 manden hoops. Op de kust vingen de loggers donderdag 550 tot 120 kg tong en 20-15 manden vis per etmaal. De loggers op 56 gr. noorder breedte waren aan de thuisstoom toe. De bemanningen zijn gedurende de Paasdagen bij moeder.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3