Industriële toepassing van kernenergie vordert te langzaam in Amerika Turks-Griekse rivaliteit beheerst kwestie-Cyprus Wantrouwen der Republikeinen tegen overheidsactie remt ontwikkeling STRIJD ONDER DE NAZATEN VAN HET ROEMEENSE KONINGSHUIS BUTTERICK Onbekende man wordt eerste clown Turken zien in Makarios eerder aartsvijand dan aartsbisschop Parijse boekbinder wordt ineens miljonair Op de <praatatoel Ifouveauéé Arts van Eisenhower behandelt Casals ^"Hoe is het ontstaan Niet dringend Anti-socialisme Ervaring Britse artsen handhaven eisen inzake honoraria Voor Amerikaanse rekening gebouwde mijnenvegers zijn gereed Apeliefde Gaswolk voor ontstoring per raket de ether in Bases voor flankbeveiliging GARAGE DEN HOUT 's Werelds beste Dit woord: KLOKHUIS Z.rt, hRD AG 20 APRIL 1957 (Van onze correspondent in Washington) In december 1953 meer dan drie jaar geleden heeft president Eisenhower voor de UNO-assemblee gesproken over „atomen voor de vrede". Zijn initiatief en denkbeelden maakten diepe indruk; vooral in landen, die weinig energie bronnen bezitten en veel verwachten van goedkope energie. Snel gaat het echter niet en zo goedkoop is het ook niet enenergie, waar geen markt voor is, schept nog geen paradijs. Eisenhower heeft er voor gezorgd, dat zijn initiatief niet vergeten werd. Herhaaldelijk heeft hij zich bereid verklaard andere volken bij te staan in de ontwikkeling van kern-energie. Wat is er in drie .jaar gebeurd? De Ver enigde Staten hebben ongeveer veertig overeenkomsten gesloten met andere lan den, waarbij onderzoeksreactors ter be schikking worden gesteld. Heel nuttig en interessant voor wetenschappelijk werk, maarheel iets anders dan energie voorziening, waarop men in 1953 ging ho pen. Het ziet er niet naar uit, dat de Ver enigde Staten in de eerste twee jaar veel kunnen doen om aan het verlangen naar energie-reactoren in sommige landen te voldoen. Het is zelfs niet denkbeeldig dat andere landen zoals Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie eerder dan de Ver enigde Staten bereid en in staat zullen ztin minder ontwikkelde landen bij te staan op dit gebied. Washingtons leiderschap in de wereld komt in gevaar in deze wedloop. Henry Dewolf Smyth, die van 1951 tot 1954 lid is geweest van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft in het tijdschrift „Foreign Affairs" uiteengezet, waarom de Verenigde Staten niet meer hebben gedaan. Hij bepleit tevens actie op dit gebied, zowel ten bate van de wereld, als ten bate van de Amerikaanse positie in die wereld. De Verenigde Staten zouden waar schijnlijk meer vaart achter de vredestoe- passing van kernenergie gezet hebben, in dien het land grote behoefte gehad had aan energie-bronnen. De olie en de kolen van de Verenigde Staten zijn evenwel bij lange na niet opgebruikt en in de naaste toekomst verwacht men niet, dat de kern energie in prijs kan concurreren met de op „ouderwetse" manier verkregen drijf kracht. West-Europa en Japan hebben veel groter behoefte aan de nieuwe energie. Bovendien ziin de concurrentie-kansen daar veel gunstiger voor kernenergie. In West-Europa kampt de industrie met een snelle stijging van de energiekosten. In Amerika kent men dergelijke zorgen nog niet. Vandaar dat de binnenlandse indu strie veel minder geïnteresseerd is in kernenergie en dat men het rustig aandoet met de ontwikkeling daarvan voor indu striële doeleinden. De binnenlandse industrie moge dan geen dwingende behoefte hebben aan kern energie, toch zou Amerika teneinde op dit terrein de leiding te behouden en de toezeggingen na te komen, die Eisenhower in 1953 heeft gedaan de ontwikkeling van kernenergie-centrales krachtig moeten bevorderen. Men kan begrijpen, dat de particuliere industrie niet veel geestdrift toont, doch in dat geval zou de regering en met name de commissie voor atoom energie actiever moeten worden. De Repu blikeinse regering heeft echter sterk de neiging waar mogelijk de particuliere in dustrie voorkeur te geven boven het over heidsbedrijf. Veel van wat Roosevelt en de zijnen hebben gedaan voor de ontwikke ling van het overheidsbedrijf, wordt door Eisenhower beschouwd als „binnenslui pend socialisme". De huidige regering ge voelt er weinig voor de ontwikkeling van de kern-energie geheel in eigen hjnd te ne- men. Dewolf Smyth betoogt in zijn artikel, dat krachtiger overheidsbemoeiing noodza kelijk is, op het ogenblik is er in Amerika slechts één grote centrale voor kernenergie in aanbouw. Men mag aannemen, dat hij doelt op de centrale van Shippingport bij Pittsburgh, die het volgend jaar gereed moet komen en die zestig tot honderddui zend kw moet kunnen leveren. Ook al krijgen de industrieën van over heidswege grote steun voor de uitvoering van zulke werken de tegenstelling tus sen particulier- en overheidsbedrijf is dus weinig scherp op dit terrein toch blij ken kosten en risico voor de meeste par ticuliere maatschappijen zo hoog, dat zij niet veel voelen voor de bouw van centra les, de voornamelijk experimentele bedrij ven zullen zijn. De praktijk moet namelijk nog altijd leren welk type van centrale het meest economisch werken kan. LONDEN (Reuter) De leiders van 21.000 Britse huisartsen hebben meege deeld, dat zij, ondanks een regeringsaan bod tot salarisverhoging, bij hun aanbe veling aan de artsen tot uittreding uit de nationale gezondheidsdienst blijven. De Britse artsenbond had verzocht om een sa larisverhoging van 24 percent voor huis artsen en ziekenhuisartsen. De regering heeft sedertdien jonge dokters in zieken huizen tien percent aangeboden en andere artsen vijf percent. Wil Amerika aan het buitenland voor lichting en raad geven omtrent de bouw van kernenergie-centrales, dan moet men zelf in het eigen land ervaring hebben op gedaan. Men zou eigenlijk proeven moeten nemen met alle typen van centrales, die iets beloven voor praktische toepassing. Volgens Dewolf Smyth zou het gemiddeld honderdduizend dollar kosten om een enkel type te bouwen en op praktische resulta ten te onderzoeken. De goede raad, die Amerika bereid is te geven aan de wereld is dus wel duur. Toch meent de deskundige schrijver, dat de Amerikaanse regering een aantal grote kern-centrales moet bouwen. Al te lang kan men niet wachten op het weinig ge- interesseerde, particuliere initiatief. De kos ten zijn hoog, vooral omdat men door moet gaan met de nog veel kostbaarder experi menten, waarbij men fusie-energie tracht te temmen voor industriële doeleinden, maar Amerika zou de leiding verliezen op dit terrein, het zou achteraan komen bij de hulpverlening aan noodlijdende landen. Het zou op den duur de eigen industriële ontwikkeling schaden, indien het thans niet krachtig en van overheidswege de bouw van centrales, ging bevorderen. Het ziet er evenwel niet naar uit dat de Repu blikeinse regering door het pleidooi van Dewolf Smyth, thans voorzitter van het bestuur voor technisch wetenschappelijk onderzoek aan de universiteit van Prince ton, radicaal bekeerd zal worden. Woensdag zal in Rotterdam de ,.Wo,er- den", de laatste van de voor Amerikaanse rekening gebouwde kustmijnenvegers, worden opgeleverd, overgedragen en in dienst gesteld. Met de oplevering van de „Woerden" zal de uitvoering van een bouwprogramma op basis van Nederlands-Amerikaanse samen werking zijn geëindigd, dat in de bouw van 32 moderne dubbelschroefs kustmijnenve gers heeft voorzien. Dit programma komt hierop neer, dat de Verenigde Staten in daarvoor in aanmerking komende NAVO- landen orders plaatsen voor het vervaar digen van militaire goederen. Deze goede ren worden dan na oplevering in de vorm van directe hulp ter beschikking gesteld. Van de 32 mijnenvegers, die ten behoeve van de Koninklijke Nederlandse Marine in Nederland zijn gebouwd en waarvan de „Woerden" de laatste is, zijn er 18 op grond van dit programma tot stand gekomen. De totale bouwkosten van deze 18 mijnen vegers bedroegen ongeveer 26.000.000 dol lar. De bouw van de overige 14 schepen van de serie is gefinancierd met gelden uit de zogenaamde tegenwaarderekening, de bijzondere rekening bij de Nederlandse Bank, die haar ontstaan dankt aan de di recte goederenhulp, die na de tweede we reldoorlog ter uitvoering van het Marshall plan aan Nederland is verleend. De Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Fijenoord N.V. te Schiedam trad op als hoofdaannemer. Deze werf schakelde der tien andere Nederlandse scheepswerven als onderaannemers bij de uitvoering van het project in. De 32 mijnenvegers met dubbele omkeer bare schroeven behoren alle tot dezelfde klasse en hebben een lengte van 46,62 me ter, een breedte van 8.78 meter en een waterverolaatsing van 425 ton. De voort stuwing van de schepen geschiedt door twee dieselmotoren met een totaal ma chinevermogen van 2500 pk. De bemanning bestaat uit ongeveer 40 officieren, onder officieren. korporaals en manschappen. De belangrijkste bewapening bestaat uit 40 millimeter mitrailleurs. Bij de constructie van de schepen is in hoofdzaak gebruik gemaakt van niet-magnetische metalen. Prinses Beatrix op Schiphol Prinses Beatrix is donderdagavond per KLM-vlieg- tuiig uit Kopenhagen op Schiphol aange komen. In Kopenhagen heeft de prinses ge logeerd bij haar vriendin jkvr. Renée Röelll. De moeder van freule Röell is gehuwd met de ambassadeur van Canada in Kopenhagen, de heer Brooks Hill. ADVERTENTIE Hoe komen die schertsfiguren in wijde slobberj assen, afgetrapte broeken en schoenen als schuimspanen, toch aan hun naam? In 1864 was, bij Circus Renz te Berlijn, een leerling-kunstrijder in dienst: Tom Belling. Een échte kwajongen, die altijd uit was op kattekwaad, en bovendien door een stevig glaasje nog wel eens een keer in een al te vrolijke bui. Dat was ook het geval toen hij in de garderobe van het personeel een kostuum had bemachtigd, dat hem lachwekkend wijd zat. Zo toegetakeld, werd hij opgemerkt door directeur Renz, die hem een geduchte reprimande wilde geven. In zijn verbou- wereeerdheid vluchtte Belling in de ver keerde richting, en ontdekte plotseling tot zijn schrik, dat hij midden in de arena stond, onder de ogen der duizenden rond om. Zijn wanhopige, verontschuldigende gebaren werkten direct op de lachlust van het publiek, dat niet beter wist of het Het nieuwe kabinet van premier Nehroe van India, waarin slechts twee wijzigingen zijn aangebracht na de overwinning van zijn Congrespartij in de algemene verkiezingen, is in Nieuw Delhi beëdigd. Op de foto ziet men Nehroe de ambtseed afleggen in han den van president Rajendra Prasad. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „H O L S T E R" OVERYEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook tp0000000OX)C<X)00000000CXD00000000C0C0CX3000000000C00C0000 WENEN Fips, een bruin aapje, dat dezer dagen op een kermis in het Prater (een park in Wenen) optrad, staakte tijdens een voorstelling zijn kunsten en sloeg zijn armpjes om de hals van een der toeschouwers. De man herkende het aapje aan een lit teken op het oor. Het diertje was hem veertien jaar geleden, tijdens een veld- tocht in Noord-Afrika in Tunis ge schonken. Het aapje, dat zich niet van de toeschouwer los liet maken, was de mascotte van het regiment waarin de man destijds diende. Hij werd meege nomen toen het regiment zich naar Rome terugtrok. In Rome raakte de on bekende het aapje kwijt. Het werd aan c een circus in Zuid-Tirol verkocht en kwam later in Wenen terecht. Het circus heeft Fips ten einde raad i aan -ijn vroegere meester afgestaan. O OOOOCCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOO PALO ALTO (Californië) (Reuter) - In juli zal een „Aerobee" raket op 112 kilo meter hoogte boven de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico een gaswolk uitstoten, die, naar Amerikaanse geleerden hopen, een aanmerkelijke verbetering zal geven voor de ontvangst van televisie en korte golf- radiostations. De wolk, die zwaar geïoni seerd zal zijn, zou een betere terugkaat sende laag voor radiogolven zijn dan de gewone geïoniseerde lagen op die hoogte. De luchtmacht, geleerden en radio-ama teurs werken samen in dit plan, dat „ope ratie Smoke-Puff" wordt genoemd. Radio amateurs binnen een bereik van 1200 kilo meter zullen trachten met elkaar in con tact te komen door seinen naar de wolk te zenden, die deze zou moeten terugkaatsen. Naar de mening van een der leidende geleerden, dr. Villard van de Stanford- universiteit in Californië zou de wolk ook als zij een geringe, niet lang durende, maar doeltreffende werking zou hebben, toch van grote waarde kunnen zijn voor de ver bindingen bij militaire operaties. ADVERTENTIE LONDEN (UP) Nu aartsbisschop Ma karios als een held in Athene is ingehaald, hebben zich nieuwe complicaties voorge daan in de kwestie-Cyprus. De terugkeer van Makarios heeft ernstige stagnatie te weeggebracht in de Engels-Turkse bespre kingen inzake Cyprus. De Turken weigeren deel te nemen aan onderhandelingen, waarbij ook de aartsbisschop betrokken zou zijn. Zij geven de voorkeur aan een oplossing in N.A.V.O.-verband en even tueel aan een verdeling van het eiland. Reeds hebben zij te Athene laten weten, dat zij een officiële verwelkoming van Makarios door de Griekse regering als een onvriendelijke, provocerende daad zullen beschouwen. Het Britse voorstel, om on derhandelingen te openen tussen verte genwoordigers van de Griekse en van de Turkse troepen op Cyprus loopt hierdoor groot gevaar onder tafel te geraken. Engeland, dat op het ogenblik op Grie- kenlands standpunt inzake de opening van de besprekingen wacht, beschouwt het rapport-Radcliffe als een goede basis voor zulke besprekingen. In dit rapport is een liberale grondwet voor Cyprus voorgesteld. Het eiland zou een zekere mate van zelf- ADVERTENTIE Zuinigheidsrit naar Kopenhagen Ook bij deze rit bewees RENAULT, zowel de Frégate als de Dauphine zijn grote zuinigheid. Bij normaal rijden en normale afstelling resp .1 op 10 en 1 op 17. Prijzen resp. vanaf f 7990.— en 5655. bestuur krijgen, maar de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht (eventuele terugkeer naar Griekenland) wordt onbeslist gelaten. De Engelsen zijn niet geneigd om Maka rios te accepteren als de enige vertegen woordiger van de belangen der Cyprioten, maar de irtsbisschop heeft al te kennen gegeven, dat onderhandelingen alleen maar door zijn bemiddeling gevoerd kun nen worden. Evenals de Griekse regering wenst Makarios geen tussenkomst van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Engeland wil Cyprus niet definitief op geven. Het heeft het eiland nodig als stra- tegisch-militaire basis en het wil het voor dat doel althans behouden. Gouverneur Sir John Harding heeft nog vandaag te Nicosia verklaard, dat Cyprus onontbeer lijk blijft als luchtbasis voor de verdedi ging van de flanken van het N.A.V.O.-ge bied en van dat van het Pact van Bagdad. De Brits diplomatie is verder van oor deel, dat er meer op het spel staat dan alleen de toekomst van het eiland zelf. De drie landen, die nauw bij de kwestie-Cy prus zijn betrokken en die verschillende standpunten innemen Engeland, Grie kenland en Turkije zijn allen lid van de N.A.V.O. Turkije neemt bovendien nog deel aan het Pact van Bagdad. Een blijvende onenigheid over Cyprus zou de samenwer king in Europa, zowel als in het Nabije Oosten nadelig kunnen beïnvloeden. Er wordt naarstig naar een compromis gezocht, maar het staat nog te bezien of de Grieken wel bereid zijn water in hun wijn te doen. Hun enthousiasme voor de Cyprio ten is weer opgelaaid door de terugkeer van Makarios. De vooruitzichten op een spo'dige oplossing van het netelige pro bleem worden te Londen dan ook verre van rooskleurig gëachtL hoorde zo. Tussen het applaus en het ge juich door, riep iemand spottend: „Hé, August"!.... Hiermee begon de carrière van Belling als clown, gevolgd door een reeks van kostelijke collega's en opvolgers. U kunt van al hun belevenissen genieten in het spannendè boek „De bonte droom van het Circus" geschreven door de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of per brief(kaart) bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! (Van onze correspondent in Parijs) HET GERECHTSHOF van het departement van de Seine heeft door een uitspraak van een zijner kamers van een Parijse boekbinder, die in tamelijk behoeftige omstandigheden leefde, een prins van den bloede en een uitzonderlijk vermogend man gemaakt. In die uitspraak werd, op grond van een uitvoerig on derzoek, namelijk erkend dat de tweeëndertigjarige Mircea Lambrino de natuurlijke zoon is van wijlen Koning Carol van Roemenië, tengevolge van welke verwantschap hij zich in de toekomst nu ook nog Prins von Hohenzollern zal mogen laten noemen. De dynastie der Von Hohenzollern's, die gedurende vier generaties over Roemenië heeft geregeerd, behoorde tot de rijkste koningshuizen van de wereld, en daardoor zullen er voor de Parijse boekbinder aan deze gerechtelijke beslissing nu ook nog bijzonder tastbare gevolgen zijn verbonden. Koning Carol liet bij zijn dood een fabuleus vermogen, omvangrijke bezittin gen, schilderijencollecties en diverse goudmijnen in Zuid-Ame- rika achter, die toen in handen vielen van zijn opvolger, ex- koning Michael die later door de communisten uit zijn land werd verjaagd. Om zijn rechtmatig deel ongeveer drie-achtste van deze miljardenerfenis te kunnen bemachtigen, zal de prins boekbinder nu echter eerst nog in alle andere landen waar zich Carol's bezittingen bevinden, processen (tegen zijn half broer Michael) moeten voeren. Er is echter geen reden om zijn te nemen, dat hij ook daar het pleit niet zal winnen, want zijn dossier is in Portugal en in Frankrijk nu al door de knapste juristen uitgeplozen, waarna de onaanvechtbaarheid van de be wijzen zonder voorbehoud moest worden erkend. Wij hebben getracht deze sprookjesfiguur in zijn Parijse hotel te spreken te krijgen, doch de prins heeft ons slechts telefonisch en kort stondig te woord gestaan en ons naar een zijner raadgevers ver wezen. Deze adviseur heeft ons, ofschoon niet zonder geheim zinnigheid, de voorgeschiedenis van deze ontknoping uit de doe ken willen doen en het verhaal geven wij hier nu door. EX-KONING CAROL had een nog al licht ontvlambaar hart. Toen hij als jonge kroonprins en kolonel van de Roemeense ca- vallerie bij een manoeuvre eens een jong en bijzonder mooi meisje ontmoette, dat Jeanne Lambrino heette, raakte hij zo onder de indruk, dat hij op staande voet besloot haar als zijn bruid mee in zijn auto naar Odessa te ontvoeren om zich daar door de Russische autoriteiten in de echt te laten verbinden, 's Kroonprinsen vader, Koning Ferdinand, kon zich met die keuze echter niet verenigen en zo werd, onder luidruchtig sabel- gerinkel, de romantische Carol bevolen onmiddellijk met (of nog liever zonder) zijn jonge gade terug te keren naar het ouderlijk paleis in Boekarest. Na enige aarzelingen gehoor zaamde de zoon aan het vaderlijk bevel, waarna de strenge Koning Ferdinand het huwelijk van Carol met de schone Jaen- ne officieel weer liet ontbinden. Uit deze kortstondige verbin tenis zou niettemin reeds spoedig een zoon worden geboren, die, naar de naam van de gescheiden moeder, Mircea Lambrino werd gedoopt. Moeder en zoon werden enkele jaren later door Carol's vader uit Roemenië verbannen, terwijl de kroonprins in een huwelijk werd verbonden met de griekse prinses Helene, die het hof als sinds jaren voor hem had voorbestemd. Jeanne Lambrino vestigde.zich met haar zoon in Parijs waar ze tot haar dood een teruggetrokken leven leidde, zonder ooit meer iets rechtstreeks te vernemen van koning Carol, die haar ook ma terieel aan haar onfortuinlijk lot zou overlaten. Mircea heeft zich deze behandeling echter niet laten welge vallen en met de assistentie van de knapste en beroemdste ju risten, onder wie mr. Maurice Garcon, lid van de Académie Frangaise, werd er door hem proces op proces aanhangig ge maakt om zijn rechten, zo niet op de Roemeense troon dan toch op de vaderlijke erfenis en de prinselijke titel, officieel erkend te krijgen. Voor zover Carol's bezittingen zich in Por tugal en in Frankrijk bevinden, zal Prins Mircea daar dus al zijn rechtmatig deel van kunnen krijgen. En dat deel is al ruim voldoende om hem in staat te stellen zijn boekbinders- Lena Pastor, echtgenote van de boekbinder prins Mircea Lambrino en zangeres bij de Parijse Opera bedrijfje te sluiten en een leven op zeer royale voet te be ginnen. Hij heeft al het oog op een riante villa in de omgeving van Parijs laten vallen en in stede van op zijn scooter ver plaatst hij zich nu alleen nog maar in een slee van een auto, die door een chauffeur wordt bestuurd. DE PRINS-BOEKBINDER heeft de gerechtelijke strijd tegen zijn halfbroer, ex-koning Michael, al in eerste instantie gewon nen, het blijft echter twijfelachtig, of hij ook in een ander proces zal kunnen zegevieren. Zijn vrouw, die onder het pseudoniem van Lena Pastor tot de zeer veelbelovende jongere sopranen van de Parijse Opera behoort, is namelijk tegen hem een echt scheidingsprocedure begonnen teneinde hun achtjarig zoontje Paul aan het vaderlijk gezag te kunnen onttrekken. Volgens de operazangeres heeft de prins zich vroeger nooit zo bijzonder om het knaapje bekommerd en is zij het jarenlang geweest, die als mannequin en als foto-model in het onderhoud van het gezin moest voorzien. Zij stelt zo heeft Lena Pastor, die als Carol's schoondochter nu de titel van Prinses von Hohen zollern zou mogen voeren, ons in een uitvoerig gesprek toever trouwd helemaal geen eisen op alle rijkdommen die haar man, van wie ze al jaren gescheiden leefde, nu plotseling zijn toegevallen. „Ik voel me nu eenmaal geen prinses maar kun stenares, zo zei ze ons. Doch ook een artieste heeft rechten op haar kind en deze dienen te worden gerespecteerd". En zo zullen de verdere gerechtelijke acties van Prins Mircea von Hohenzollern tegen diens halfbroer dus worden begeleid door een ander proces waarvan niet de miljarden-erfenis van zijn vader maar het achtjarige zoontje Paul de inzet vormt, dat nu door de moeder wordt opgeëist. Het is zo gebeurd Voorbije zomers en voorbije winters, voorbije mensen en voorbije huizen, voor bije reizen en voorbije landen - dat zie je als je het oude fotoalbum opslaat. Leven is stroom. Kiekjes tonen historie. En zelfs als je zelf nog leeft, ben je toch op het plaatje al historie. Er is meer haar en het is niet grijs, wat was je nog jong. Wat was dat een lelijke hoed. Daar is Ger- rit, die is nou dood. En daar is Wim met zijn eerste vrouw. En Pommie als baby, ach wat schattigDie is nou in Australië met een tweeling. En zo zag de De Kock- gracht er uit voor die gebomd was, met Opa's huis waar nou de verkeersheuvel is. Het maakt je treurig en opgewekt tege lijk. Daar is Koeke de poes, die zou nou ook al twee en dertig zijn geweest. En je ziet je zelf nog in korte broek op de zeil boot. Eigenlijk zag je er heel goed uit als jongen. Je had niet zo schuw hoeven zijn. En dat was het eindexamen, die daar is nou bij de politie en die is minister en die is gevallen. En die zit. Voorbij, voorbij, voorbij. Het duurt niet lang dat al die mensen en poezen en hon den en huizen en vluchtheuvels en boom gaarden en vrolijke zeilboten voorbij zijn. Historie en vergeten. Alleen een kiekje in een album op een zolder, totdat de elek tronische werkster van 1999 het uit het stof opraapt en door haar luidsprekertje automatisch vraagt: „Zullen we dat dan maar aan de vuilnisrobot meegeven, me vrouw?" En dan is zelfs het voorbije voor bij. Of is het? Alles blijft, alles is, alles wordt. Zeggen ze. Zelfs de Mont Blanc slijpt langzaam af en wordt vlak. Is mijn kiekje dan zoveel korter? Een beetje korter, ja. Maar aan de eeuwigheid afgepast zijn mijn korte levensjaren niet veel geringer dan dia van de Himalaya, Daarom, voeg zeurende zuchtende zware gedachten. De glimlachen in mijn foto album laten voorbij geluk zien. Voorbij, goed, maar geluk ook. Plezier, reizen, hui zen, mensen, gezichten, lieve herinnerin gen, vrolijke ogenblikken, zalige zomers, vastgelegde eeuwigheid. Momentopnamen. Wat doet het er toe of het voorbij is. Is niet alles voorbij? Nu of straks? Zelfs de herinnering. Zelfs dit korte stukje. Ge schreven, gelezen, vergeten, vergaan. Voorbij. H.B. Fortuin (ADVERTENTIE) KNIPPATRONEN STEEDS NIEUWE MODELLEN Alléén bij te Staffoupeeiaatzaak Grote Houtstraat 14 Haarlem De toestand van de beroemde tachtig jarige Spaanse cellist Pablo Casals, die in het begin van deze week tijdens repetities voor het Casals Festival in San Juan op Puerto Rico werd getroffen door een hart aanval, werd woensdag omschreven als „ernstig" en donderdag en vrijdag als „on veranderd" in een bulletin van de behan delende artsen. Een elektro-cardiogram heeft aangetoond, dat de weefselbeschadi ging uitgebreider is dan werd vastgesteld bij een woensdag gemaakt cardiogram. Er zijn sinds de hartaanval geen complicaties geweest, maar de artsen waken nu tegen longontsteking, een complicatie, die in Casals toestand gemakkelijk kan optreden. Inmiddels is op verzoek van de gouverneur van Puerto Rico de Amerikaanse hart specialist dr. Paul Dudley White, naar San Juan gegaan om Casals nader te onderzoe ken. Dr. White behandelde president Eisen hower na diens hartaanval in september vorig jaar. Hij vergeleek de hartaanval van Casals met die van Eisenhower, maar wees er op dat de cellist veertien jaar ouder is dan de president. Hij zei, na Casals te heb ben onderzocht, dat de kans op genezing groter is dan vijftig percent. Uit alle delen van de wereld zijn wensen voor spoedig herstel van Casals naar San Juan gestuurd. Daar was een boodschap bij van het Beethovenhuis in Bonn, waar de beroemde cellist in juli een sonatencyclus in tegenwoordigheid van bondskanselier ™!aaUe£rZOu !?elen" °ok de Koningin moeder Elisabeth van België, een trouw CaZsa^Si pVa? dS jaar,ijkse festivals van schap Prad6S' ZOnd een wens tot beter- Een klokhuis is een gebouw, meestal een toren, waarin klokken hangen die bij bepaalde gelegenheden geluid wor den. Haarlem kent nog het Klokhuis plein. Figuurlijk wordt het woord gebruikt voor het geheel van hokjes of vakjes in het hart van peer of appel, waarin de pitten zitten als de klokken in het klok huis. Huygens spreekt ergens van bab- belaarsters wier mond hij een klokhuis noemt met de tong als klok. Ook de ziel van de mens wordt wel eens het klok huis genoemd. Vandaar de zegswijze: Jemand^een^pak op z'n klokhuis geven.^

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5