SNELPON lijmt koppensneller DE BUIT BINNEN Bezwaren tegen blokkering van helft der huurverhoging De avonturen van Wang en Li Eerste Kamer heeft nogal wat critiek op bestedingsbeperking Agenda voor Haarlem Groepen belanghebbenden richten een adres tot Tweede Kamer Aandeel van de overheid staat niet in redelijke verhouding tot dat van particulieren" ZATERDAG 20 APRIL 1957 4 Heringa Wathrich Bestedingsbeperking voor gemeenten Zij zal waarschijnlijk meer bedragen dan 75 miljoen Gemeenten kunnen geld lenen voor woningbouw Nieuwe regeling voor gasschade in IJmond Smyrna- en Soedanwerk Vesten en lumpers Francjoise Sagan gaat „snel vooruit" Gezin ternauwernood aan gasvergiftiging ontsnapt Sla te Venlo doorgedraaid Collectie Moltzau in Haags Gemeentemuseum Burgemeester verleende geen voorrang Eigenaar tandheelkundige inrichting aangehouden Zeepost Tweeënhalf jaar voor het plegen van roofoverval Examens CONS VERVOLGVERHAAL l DOOR MARK J Nogmaals de burgemees tersbenoeming in Den Haag De Contactcommissie voor Onroerende Zaken, vertegenwoordigende de Nederland- sche Bond van Bouwondernemers, de Ne derlandse Federatie van Makelaars in On roerende Goederen ,de Vereniging van Hy potheekbanken, de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzeke ringswezen, de Adviescommissie voor Per- soneelfondsen, de Nederlandse Spaarbank- bond, de Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren, de Broederschap der No tarissen in Nederland, de Vereniging van Bestuurders van Instellingen tot Exploita tie van Onroerende Goederen en de Vereni ging van Directeuren van Maatschappijen tot Financiering van Onroerende Zaken, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer. Daarin wordt gezegd dat volledig kan worden ingestemd met het streven van de regering een verdere aanpassing van de feitelijke huren van de vooroorlogse wo ningen aan de kostprijshuren van de na oorlogse te verwerkelijken. Deze huuraan- passing dient evenwel naar het oordeel van de contactcommissie het karakter te dragen van een schakel in een keten van stelsel matige, zich over een aantal jaren uit strekkende huurverhogingen, waardoor het huuraanpassingsproces geleidelijker ver loopt dan tot dusver het geval is geweest met de door de opportuniteit ingegeven voorafgegane verhogingen. De door de re gering voorgestelde maatregel van blok kering van een gedeelte van de huurver hoging met bestedingsdwang ontmoet in de door de commissie vertegenwoordigde groepen op principiële gronden ernstige tegenstand, welke vooral gericht is tegen de beknotting van de beschikkingsbevoegd heid van de rechthebbende over de hem toebehorende gelden. Dat deze beknotting door het algemeen belang wordt geboden, vermogen belanghebbenden niet in te zien, vooral niet, omdat de reeds bestaande pu bliekrechtelijke voorschriften op woning- gebied voldoende mogelijkheden scheppen voor de overheid, naarmate de huuraan- passing voortschrijdt, woningen bij voort during aan hun doel te doen beantwoorden. (ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Minister Struijcken heeft in zijn Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting mededelingen gedaan over de bestedingsbeperking der gemeen ten. De tekenen wijzen er op, aldus de mi nister, dat de moeilijkheden, welke thans met de financiering van investeringen worden ondervonden en waarover de mi nister op 14 januari een circulaire aan de gemeenten heeft gezonden, een aanzien lijke investeringsbeperking tot gevolg zul len hebben. Indien de financieringsmoei lijkheden blijven bestaan kan worden aan genomen, dat deze beperking meer zal zijn dan de gestelde 75 miljoen gulden. Ander dan op het gebied van de woning bouw heeft de regering thans geen maat regelen in voorbereiding ter verschaffing van leningen aan de gemeenten. Zolang dezer er niet in slagen vaste leningen te sluiten zullen de investeringen noodge dwongen met kortlopend krediet moeten worden gefinancierd, dat op dit ogenblik, zij het tegen vrij hoge rente, nog te ver krijgen is. Op deze wijze kan echter niet worden voortgegaan en een van de eerste maatregelen om hierin verbetering te brengen is de vraag naar geld zo klein mogelijk te houden tot een zekere ontspan ning is opgetreden op de geldmarkt, die tengevolge kan hebben, dat het korte geld in vaste leningen wordt omgezet op de voorwaarden van het rentegamma. De gedachte, dat de gemeenten voldoende vaste leningen zouden kunnen opnemen als zij niet aan het rentegamma waren gebonden kan de minister niet onder schrijven. Bij verruiming van het rente gamma zouden de gemeenten wellicht zeer korte tijd op leningsgelden beslag kunnen leggen, doch spoedig daarna zou het be drijfsleven gunstiger voorwaarden bieden met als resultaat een renteverhoging zon der dat de positie op de markt voor de gemeenten zou zijn verbeterd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de gemeentebe sturen nadere gegevens gezonden over de verdeling van de bedragen, die door insti tutionele beleggers voor de financiering Bovendien wordt de voorgestelde maat regel van blokkering gezien als een om slachtige, onnutte administratieve kosten met zich brengende en discriminerende methode om het gestelde doel van woning verbetering te bereiken. Een tweede bezwaar tegen de wijze waarop de regering zich voorstelt door huurblokkering een verbetering van de oude woningvoorraad te bereiken, is vol gens het adres dat de omschrijving van dit doel in de wet vaag en onvoldoende is. Bovendien doet het gemis aan precisering van het begrip „verbetering" tegenover het begrip „onderhoud" afbreuk aan de rechts zekerheid van de belanghebbenden. Daar naast zal de voorgestelde fiscale uitwerking van de blokkering remmend werken op de geneigdheid van de eigenaren verbeterin gen aan hun woningen aan te brengen. Ter illustratie van de gebreken van de fiscale regeling wijst de contactcommissie op de moeilijkheden, die ontstaan kunnen indien een eigenaar, die in een bepaald jaar verbeteringen heeft laten aanbrengen, deze later, na de deblokkeringsaanvrage, als onderhoud ziet aangemerkt. Tenslotte zou naar de mening van de contactcommissie de voorgestelde wettelijke maatregel van blokkering moeten gelden voor iedere bezitter van vooroorlogse huur woningen - dus ook voor de publiekrechte lijke lichamen en niet alleen voor een beperkte groep eigenaren. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, die dezer dagen een ver gadering van afgevaardigden heeft gehou den te Utrecht, heeft zich met een afzon derlijk adres tot de Tweede Kamer gewend. Daarin wordt onder meer gezegd, „dat een politieke minderheid, welke van haar stre ven naar een maatschappelijke omvorming nimmer een geheim maakte en daarvan zeer onlangs opnieuw en bij herhaling ge tuigde, haar wil dreigt op te leggen aan een meerderheid van de bevolking die daarvan, gezien haar maatschappelijke en ethische instelling niet kan zijn gediend." Voorts wordt geprotesteerd tegen de voortzetting van een huurbeleid, „dat zo wel in strijd is met bedrijfseconomisch gezonde normen als met de rechtvaardig heid." De afdelingen Beverwijk en Heemsberk van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hebben in samenwer king met de Hoogovens, het instituut voor plantenziekte te Wageningen en de Rijks- tuinbouwvooriichtingsdiensten in Amster dam en Lisse een nieuwe regeling getrof fen voor het aanmelden van gasschade ge vallen. Een commissie, bestaande uit vertegen, woordigers van de bloembollenkwekers, het instituut voor plantenziektenkundig onderzoek en de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst heeft nu tot taak de aange vraagde taxatieaanvraag te bestuderen. In twijfel gevallen zal de commissie trachten zich een oordeel te vormen over de om standigheden, die behalve de inwerking van rookgassen, bij het veroorzaken van deze schade een rol kunnen hebben ge speeld. De commissie zal de makelaars- taxateurs van haar bevindingen op de hoogte stellen. In verband hiermee is het noodzakelijk, dat schademeldingen in het vervolg uitsluitend schriftelijk geschieden, onder gebruik making van formulieren, die bij de proeftuin „de Duinstreek van Hol land" te Heemskerk en bij de afdelings secretarissen verkrijgbaar zijn en daar ook moeten worden ingeleverd. Voorts is het wenselijk dat na een eerste schadegeval bij een tweede geval opnieuw de schade wordt gemeld. (ADVERTENTIE) Speciaalzaak LABOR n.v. Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Telef. 24642 PARIJS, (UP) De toestand van Fran- goise Sagan, de jeugdige Franse schrijf ster die een week geleden met haar auto verongelukte, gaat snel vooruit, maar ze zal tenminste een half jaar na het ver laten van het ziekenhuis zeer strenge rust moeten houden. De arts, die haar behan deling in het ziekenhuis leidt, heeft deze drastische leefregel voor Frangoise Sagan aangekondigd. De wending ten goede in haar toestand lijkt nu aan geen twijfel meer onderhevig. Overigens heeft zij ge zegd nooit meer hard te zullen rijden, af gezien van het feit, dat haar auto-ongeluk waarschijnlijk niet aan hardrijden te wij ten was. Een Haags gezin, een echtpaar met twee kinderen, is ternauwernood aan de dood door gasvergiftiging ontsnapt. Donderdag avond gevoelden alle gezinsleden in hun woning aan de Hoefkade zich enigszins on wel. Zij meenden een gaslucht te ruiken, maar konden nergens in huis een lek of een open kraan vinden. Vrijdagmorgen werd een hunner hoogst onwel wakker; zij slaagde er desondanks in de voordeur te vinden en zakte in elkaar. Omwonenden waarschuwden de politie, die het gehele gezin naar het ziekenhuis Zuidwal liet brengen. Ouders en kinderen zijn thans buiten levensgevaar. Werklieden van het gasbedrijf gingen met man en macht aan de slag om het gas lek te zoeken. Het bevindt zich vermoede lijk in de toeleiding naar de woning. Voor deze woning is donderdag een nieuw gas- putje geplaatst. Aan de Venlose veiling zijn vrijdag 4000 kisten sla, inhoudende 100.000 kroppen, doorgedraaid, omdat zij de minimum-prijs van 5 cent per krop niet konden halen. Dit was ongeveer een kwart van de totale sla- aanvoer. Allerlei ongunstige factoren werk ten dit in de hand, zoals de stopzetting van de uitvoer naar België, de verhoogde in voerrechten voor de Duitse markt en het feit dat wegens Goede Vrijdag verschei dene handelaren niet aanwezig waren. Ook 32.000 kilo prei konden de minimumprijs niet halen en werden weer afgevoerd. Zeer willig was de handel in asperges waarvan de prijs tot 4.80 opliep. Donderdag heeft de Noorse ambassadeur, de heer L. J. H. Jorstad, in het Haags Ge meentemuseum een expositie geopend van een gedeelte van de collectie Ragnar Molt zau, een Noorse reder, die na de oorlog be gonnen is met het verzamelen van schil derijen. Hij is van plan voor zijn verzame ling een museum te laten bouwen, dat hij de staat cadeau wil doen. Zijn collectie, die met de dag wordt uitgebreid, omvat niet alleen de grootmeesters der laatste decen nia, maar ook de kunst van de jongste tijd genoten. De verzameling, die thans in het Haagse Gemeentemuseum wordt tentoon gesteld, is al in Stockholm en Zürich ge- exposeerd. Zij omvat ruim hónderd schil derijen, onder andere van Jean Bazaine, Jean Bertholle, Roger Bissière, Pierre Bon- nard, Georges Braque, Paul Cézanne, Georges Collignon, André Derain, Jean Deyrolle, Raoul Dufy, Maurice Steve, Paul Gauguin, Fernand Léger, Jan de Moal, Al fred Manessier, Henri Matisse, Edvard Much, Pablo Picasso, Pierre Auguste Re noir, Vieira da Silva, Jacques Villon en W. Kandinsky. De tentoonstelling blijft ge opend tot 11 juni. De burgemeester van Roosendaal, de heer A. M. F. is door de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot geldboe ten van 25.en 125.subsidair vijf en 25 dagen hechtenis wegens het niet ver lenen van voorrang en doorgang aan een auto van de Vughtse politie, die met ge bruikmaking van de sirene op weg naar een brand was. De officier van Justitie had boeten van 25 en 125.alsmede een halfjaar ontzegging van rijbevoegdheid ge- eist. De fiscale recherche heeft de 40-jarige tandtechnicus J. van W. uit Rotterdam aangehouden. Hij wordt verdacht van be lastingfraude. W. is opgesloten in het Huis van bewaring te Rotterdam en de recht bank heeft zijn gevangenhouding gelast. Het onderzoek is in volle gang en kan nog weken duren. Van W. is eigenaar van een tandheelkundige inrichting waar reeds en kele malen door de politie een inval is ge daan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Yapeyu" 24 april; Australië: ss „Strathmore" 22 april; Brazilië: ms „Zaanland" 22 april; Canada: ss „Maasdam" 24 april en ms „American Angler" 27 april; Chili: via New York 24 april; Ned. Antillen: ms „Oberon" 22 april en ms „Attis" 26 april; Nieuw Zeeland: via Engeland 27 april; Suriname: ms „Bonai re" 27 april; Brits-Oost-Afrika: via Frank rijk 27 april. Wang had de hele nacht lekker geslapen. Hy had misschien wel gedroomd van lekkere rijst en sappige vruchten; dat weet ik niet. In ieder geval werd hij lachend wakker, toen een zonnestraal op zijn gezicht viel. „Hèhèoeaaah!", geeuwde hij. Toen deed hij zijn ogen open, keek eens in 't rond en stond op van zijn slaapmat. Hij liep naar het venster en keek naar de zon, die ook al uit haar wolkenbed was opgestaan3-4 ADVERTENTIE De snelste VELPON De Eerste Kamer heeft thans haar oor deel gegeven over de regeringsnota van 15 februari over de beperking van de be stedingen. „Een moeilijk leesbaar stuk", zegt de Kamer, „dat geen strak en helder beeld gaf van het regeringsbeleid ter zake. Oorzaak daarvan is, dat men in deze nota drie problemen van verschillende aard als een geheel aan de orde heeft gesteld. Over de aangekondigde bezuinigingen door de overheid wordt gezegd, dat de schatting van f 197 miljoen ernstige critiek heeft ondervonden. De reële beperkingen der uitgaven van de lopende dienst zijn te begroten op ongeveer 40 miljoen. Verschil lende der voorgestelde bedragen zijn geen bestedingsbeperkingen in de sector van de rijksoverheid, maar overhevelingen van uitgaven naar andere lichamen of naar de burgers individueel. Als voorbeeld wordt genoemd intrekking van de uit kering van rijkswege bij bevalling, het afschaffen of verminderen van de con sumentensubsidies, het verlagen van be grotingsposten voor het herstel van oor logsschade van lagere publiekrechtelijke lichamen en de vermindering van het na delig saldo der P.T.T. door tariefsver hoging. Deze verlagingen van uitgaven zijn weliswaar budgetair gezien beste dingsbeperkingen, maar in wezen draagt de rijksoverheid haar aandeel-in deze be perkingen der bestedingen niet bij. Nu de regering aanzienlijke offers van particulieren vraagt in verband met de bestedingsbeperking, welke ongetwijfeld tot grote spanningen en zorgen aanleiding zullen geven, moet ook de overheid in een redelijke verhouding de lasten mede dra gen. Van een redelijke verhouding is ech ter, zo wordt gezegd, geen sprake. Blijkens de nota is de regering van oordeel, dat het rijk voor 1957 vermoedelijk een ver laging van 35 miljoen op de kapitaaldienst zal kunnen bereiken. Indien men dit be drag vergelijkt met het totaalcijfer der in 1957 te financieren burgerlijke inves teringen, dat blijkens de laatste Mil joenennota 578 miljoen beloopt, dan be tekent dit een beperking van ongeveer zes percent. De regering heeft in de be stedingsnota opgemerkt, dat het vorige kabinet reeds contracten heeft aangegaan voor 1957. In de particuliere sector der maatschappij is dit echter evenzeer het geval. Belastingverhoging De aangekondigde belastingverhoging had vele leden verontrust. Vooral in dit deel der regeringsplannen worden beste- ADVERTENTIE dingsbeperking en budgetaire dekking van maatregelen van totaal andere aard door elkaar gehaald. De tijdelijke afschaf fing van de investeringsaftrek over de ge hele lijn wordt in de nota, voor wat het effect op de bestedingsbeperking betreft, geschat op 75 miljoen. Vele Eerste Kamer leden vroegen de minister uiteen te zetten, op welke wijze dit bedrag berekend is. Naar het aanvankelijk oordeel dezer leden ligt het bedrag der bestedingsbeperking belangrijk hoger, wanneer men mede in aanmerking neemt de terughoudendheid ten aanzien van de investeringen in de industrie, welke terughoudendheid door het wegvallen van de investeringsaftrek wordt versterkt. De bestedingsbeperkende werking van deze maatregel wordt boven dien nog verhoogd door de cumulatie van deze maatregel met de voorgenomen ver hoging van de vennootschapsbelasting tot een bedrag van 100 miljoen. Deze cumu latie van fiscale druk, die bovendien voor wat de vennootschapsbelasting betreft, uitsluitend door naamloze vennootschap pen moet worden gedragen, zal niet alleen via de vermindering der netto rendementen de investeringslust verminderen, doch te vens de interne financiering der inves teringen, die mede door het prijsstabili- satiebeleid zeer wordt bemoeilijkt, in ern stige-mate doen stagneren. Dit geschiedt nu juist op het economisch zo belangrijke en kwetsbare punt van investeringen, die voor de produktiviteitsverhoging en voor de vergroting van de import onmisbaar zijn om het perspectief te behouden voor de verbetering van de betalingsbalans. Vele Eerste Kamerleden waren ten zeer ste teleurgesteld, dat aan het vraagstuk der besparingen in de regeringsnota vrij wel geen aandacht werd geschonken. Zij achtten het niet verantwoord, dat bij de behandeling van het gehele probleem der bestedingsbeperking de bevordering van het sparen door ons volk geheel buiten beschouwing werd gelaten en in geen en kel opzicht in het gehele complex van maatregelen werd betrokken. De arrondissementsrechtbank te Assen heeft de 37-jarige wasindustrieel G. S. uit Groningen, die op 17 september 1956 een roofoverval pleegde op de coöperatieve Boerenleenbank te Eelde, veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf met af trek. De eis was vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Aam de Rijkskweekschool voor Vroedvrou wen te Rotterdam slaagde voor het praktisch eindexamen mejuffrouw A. A. Ravenstein te Haarlem. 2Z Het was iemand, die het blijkbaar nogal naar zijn zin had. Hij was groot van stuk, had een flinke bos wit haar, een vriendelijk blózend gezicht en mensenken ners zouden hem direct hekend hebben als iemand, die anderen placht te behandelen op de manier, waarop zij het hem zouden doen. Maar James Hedley Toogood zorg de er altijd wel voor, dat hij anderen vóór was, zodat hun ontdekking meestal te laat kwam! Hij zat daar tevreden zijn pijp te roken, terwijl zijn blik scherp gericht scheen op een bepaalde plek in het dorp beneden hem. Want om de vijf minuten nam hij zijn veldkijker in de hand en keek er lang en met veel belangstelling door heen.Niettemin ging hij daarna steeds in dezelfde gemoedsrust als tevoren voort met het roken van de woningbouw beschikbaar zijn ge- van zijn pijp. Plotseling boog hij zijn hoofd nauw merk- steld. In overleg met de Bank voor Nederlandse Gemeenten is een systeem ontwikkeld, op grond waarvan de gemeenten thans con tracten bij de bank kunnen afsluiten. De gelden zullen in de loop van de jaren 1957 en 1958 in de mate, waarin zij door de in stitutionele beleggers beschikbaar worden gesteld, aan de gemeenten worden uitbe taald. Na reservering van een bedrag voor bij zondere doeleinden zal volgens het opge stelde verdelingssysteem het beschikbare bedrag over de gemeenten worden verdeeld in evenredigheid van het gemiddelde aan tal woningwetwoningen, waarvoor in de jaren 1954, 1955 en 1956 machtiging tot gunning is gegeven. De helft van het be drag is bestemd voor de financiering van in uitvoering zijnde woningbouw en voor consolidatie van vlottende schuld die voor woningbouw is aangegaan. Indien de gel den voor dit doel niet nodig zijn, kunnen zij, evenals de andere helft, gebruikt wor den voor 'inanciering van in 1957 te begin nen bouw van woningwetwoningen. De Bank voor Nederlandse Gemeenten zal de gemeentebesturen zo spoedig moge lijk een aanbieding tot het aangaan van een lening doen. baar terzijde, terwijl er een waakzame blik in zijn ogen verscheen, toen hij achter zich het kraken van een takje hoorde. Toen er daarop langzame slenterende voetstap pen hoorbaar waren, zei hij, zonder evenwel zijn hoofd om te draaien: „Kom maar hier, jonge vriend. Je bent wat later dan gewoonlijk". „Ik geloof soms, dat je ogen achterin dat oude hoofd van je hebt, Spin", zei de nieuw-aangekomene op vro lijke toon. Is er nog wat bijzonders gebeurd?" De „jonge vriend" trad naar voren en ging naast de pijproker op de grond zitten. Als hoofd-inspecteur Frensham van Scotland Yard op dat ogenblik aanwezig was geweest, zou hij hem onmiddellijk herkend hebben als Harry Heal, onslangs ontslagen uit Harer Majesteits gevangenis in Dartmoor. „Er is helemaal niets gebeurd, amice", antwoordde de gezette man. „Trouwens, ik verwachtte ook niet, dat er iets zou gebeuren. Maar laten we niet ongeduldig wor den: Rome werd ook niet in één dag gebouwd". „Voor mijn part stort Rome op ditzelfde ogenblik in een", gromde de ander boos. „Wat ik wel eens zou willen weten is, hoe lang dit spelletje nog moet duren". De dikkerd haalde zijn schouders op met een gebaar van volmaakte onverschilligheid. „Wie kan dat weten?", antwoordde hij koeltjes. „Mijn geduld is nog lang niet uitgeput. Als iemand hoog spel speelt, moet hij vóór alles zijn innerlijk evenwicht be waren. Vergeet niet, dat we met bijzonder slimme tegen standers te maken hebben". „Ja ja klets maar door", snauwde de ander weer. „Dacht je nu heus, dat je mij iets behoefde te vertellen over dat mens van Wrayne?" „Hou je bedaard, jongeman", antwoordde de pijp. „Ik geef toe, dat ik persoonlijk nog nooit iets met haar te maken heb gehad en misschien weet ze om die reden niets af van mijn bestaan. Dat zou dan een groot voor deel betekenen. Maar de ervaring heeft me geleerd, dat je je tegenstander nooit moet onderschatten. Jij telefo neerde met haar, niet? Ik zou graag willen weten wat ze zei". „Ze zei precies wat ik al dacht, dat ze zou zeggen. Be dreigingen kunnen haar helemaal niets schelen. Ze lach te alleen maar, toen ik zei, dat ze moest oppassen en zich niet bemoeien moest met zaken die haar niet aan gingen. Ze zei toen, dat ze onze hele bende al voor de rechtbank van Old Baily zag staan. Toen brak ze het gesprek af, omdat ze het te druk had en haar tijd niet wilde vermorsen door naar mij te luisteren. Als ik haar nog eens de nek kon omdraaien, zou ik rustig kunnen sterven". De pijp grinnikte. „Sterven zou je zeker. Je hebt ongetwijfeld wel eens gehoord van anderen, die een poging deden een eind aan haar leven te maken en die nog altijd wensen, dat ze dat maar niet hadden gedaan. Nee, luister naar me!" Heal scheen van plan hem in de rede te vallen, maar hij liet hem niet aan het woord komen. „Onthoud nu eens en vooral, dat als je te maken hebt met een zo gevaarlijke groep als die Raadgevers van haar, je slimheid tegenover ruwheid moet plaatsen". „Ja, die praatjes ken ik al langer, maar vertel me liever eens hoe lang je hier nog denkt te zitten koeke loeren naar dat verdraaide huis. Ik ben niet van plan hier steeds naar toe te draven. De politiemannen den ken, dat ik een zoete jongen ben. Maar als ze eenmaal in de gaten krijgen, dat ik hier geregeld op bezoek kom, zouden ze me geen ogenblik met rust laten". „Dan zou ik ze daar geen ongelijk in geven. Kijk dus, in ons beider belang, zeer goed uit je doppen en neem alle mogelijke voorzorgen, zodat ze je niet betrappen". „Zijn die mannen van Conduit Street nog steeds in het Witte Huis?", vroeg Heal na een korte pauze. De oudere man klopte de as uit zijn pijp en begon die op z'n gemak weer te vullen. „Het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar ze zijn er inderdaad nog", gaf hij tenslotte als antwoord, „en het ziet er naar uit, dat ze nog wel even zullen blijven, ten minste zolang als ik hier ben. Het lijkt me namelijk ver standig aan te nemen, dat ze wel degelijk op de hoogte zijn van mijn aanwezigheid hier en van het doel, waar voor ik hier ben". „Nou, dat is mooi!", zei Heal sarcastisch, „en je bent niet van plan om daar wat aan te doen, hè?" Maar de spin glimlachte wat, toen hij hem op dezelfde vriendelijke toon als tevoren antwoord gaf. „Als ik je goed begrijp, zou je willen, dat wij het huis overvielen en dan maar zouden afwachten hoe het uit viel?" „Maar we kunnen hier toch niet steeds maar zitten niets doen", zei Heal nijdig. „Of was dat soms jouw plan?" „Nee, natuurlijk niet. Ik ben even verlangend als jij om de hand te leggen op dat stapeltje bankbiljetten, dat daar verborgen ligt. En daarom ben ik van plan mijn tent op te vouwen en er stiekem tussenuit te trekken". Enkele ogenblikken keek Heal de ander in stomme verbazing aan. Toen zei hij: „Je bedoelt toch niet, dat je er de brui aan wilt geven?" De dikkerd keek hem aan alsof hij zich in het gezel schap bevond van een onnozel kind. „Hij, die zijn hand aan de ploeg slaatbegon hij vriendelijk, maar de ander viel hem grof in de rede. „Hou op met die onzin van jou", zei hij, „en vertel lie ver vlug wat je plannen zijn". „Niet zo haastig. Wat denk je, dat er zal gebéuren, als ik plotseling mijn spullen bij elkaar pak en vertrek? Met „plotseling" bedoel ik: over een paar dagen bijvoor beeld". „Dan worden ze waarschijnlijk achterdochtig". „Maar als we er een week over heen laten gaan en ik ben dan nog steeds afwezig?" „Mogelijk worden die kerels dan teruggetrokken. Nu ja, misschien! Want die kunnen ze daar ook niet ten eeuwigen dage houden". „Het zou natuurlijk heel wat gemakkelijker zijn die twee vrouwen aan te pakken als ze alleen zijn, nietwaar?" „Ja, nogal logisch, maar als jij er tussenuit kneep (Wordt vervolgd). Minister Struijcken wijdt in zijn Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over zijn begroting aandacht aan de burgemeestersbenoeming in Den Haag. Aan de Kamerleden die in verband met deze benoeming gaarne de toezegging zou den ontvangen dat de minister in het ver volg meer rekening zal houden met de al gemene godsdienstige overtuiging van de desbetreffende bevolking, deelt de minis ter mee, dat deze factor steeds een belang rijk gegeven is geweest en ook zal blijven bij het toetsen van de geschiktheid van de kandidaten voor het burgemeesterschap van een gemeente. De minister is van mening dat het en kele feit, dat de godsdienstige en de poli tieke richting van de kandidaat niet de meerderheid der bevolking vertegenwoor digde, mede gelet op de gemengde samen stelling der bevolking, geen beletsel zou mogen zijn voor een benoeming. Deze overweging geldt en gold onder omstan digheden als deze ten aanzien van elke politieke democratische richting. In deze gedachtengang is voor een redenering, dat deze functie bij latere vacatures als een r.-k.-vacature zal kunnen of moeten wor den beschouwd, geen plaats, aldus de mi nister. Okapi-paar. Diergaarde Blijdorp te Rotterdam is in het bezit gekomen van een paar Okapi's. De dieren zijn afkomstig uit die Belgische Kongo. Eén is geschonken dooi de Belgische regering. ZATERDAG 20 APRIL Minerva: „De hofnar", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „The solid gold cadillac", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zarak", 14 jaar, 7 en 9.16 uur. Frans Hals: „Odongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De held der apachen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: A en C dansen de Rock 'n Roll", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mijn kinde ren en ik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „De grote liefde", 8 uur. Concertgebouw: Concert door het kinderkoor „De kleine stem", 8 uur, ZONDAG 21 APRIL Minerva: „De hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio „Hans Christian Ander sen", alle leeftijden, 11 uur. „The solid gold cadillac", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Zarak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Odongo", 14 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De held der apachen" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „A en C dansen de Rock 'n Roll", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Mijn kinderen en ik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „Macbeth", 8 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 uur. Open luchttheater Bloemendaal: Mozaïek van bloeiende bollen en heesters. Bakenesser- gracht 63: Wijdingsdienst van het Rozekrui- sersgenootschap, 10.30 uur. A"Ia Stedelijk Gymnasium: Paasdienst Soefi-beweging; onderwerp: „Verlossing", 11 uur. Zuider kapel: Ed. W. Pera, 10 uur Ds. J. Visser, 5 uur Jeugddienst o.l.v. H. Spoor, 8 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaars verlichting en muziek, 20.30 uur. MAANDAG 22 APRIL Minerva: „De hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Hans Christian An dersen", alle leeftijden, 11 uur. „The solid gold cadillac", alle leeftijden, 2, 415, 7 en 9.15 uur. Lido; „Mozart's laatste liefde", alle leeft., 11 uur. „Zarak", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Odongo", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „GeldShyena's" en „De veedieven van Santa Fé", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „A en C dansen de Rock 'n Roll", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Cortina d'Ampezzo", alle leeftijden, 10.30 uur. „Mijn kinderen en ik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Dieren strijden om bun bestaan", alle leeftijden, 11 uur. „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden, 2, 415, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Jeugdfilmvoorstelling „As sepoester", 13.45 en 16.15 uur. Stadsschouw burg: De Nederlandse Comedie met „Aparte Tafels", 8 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt be speelt het orgel, 11.30 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Mozaïek van bloeiende bollen en heesters. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarsverlichting en muziek, 20.30 uur. DINSDAG 23 APRIL Studio: „The solid gold cadillac", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zarak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Odongo", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „A en C dansen de Rock 'n Roll", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mijn kin deren en ik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Geldhyena's" en „De veedieven van Santa Fé", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Jeugdmatinée. Oom John en Tante Lily presenteren „De bonte kindertrein", 2 uur. Concertgebouw: Jeugdfilmvoorstelling „As sepoester", 13.45 en 16.15 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 uur. Concertgebouw „Aria- en liederenavond van Ruth Tippeth, aam de vleugel Gerald Moore, 8 uur. Walther Benser, met voordracht over „Kleuren-wonderland", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6