Verkiezingen zonder politieke partijen in Ethiopië Zwitsers ontwerpen centraal verwarmd net van snelwegen Belangwekkend vioolprogramma Agenda voor Velsen Alle kandidaten zijn onafhankelijk en worden op hun foto's gekozen Secundaire wegen-met-uitzicht zullen geheel voor de toeristen zijn De vijftien mysteriënvan Biber Amsterdamse Beurs verkoopsters en le verkoopsters 13 Verloop in de Oostenrijkse communistische partij Ledental sinds 1947 met de helft geslonken Ontruimingstermijn moet verlengd worden Verhoging kasgeldlening tot tien miljoen Waardevaste verzekering tegen ziekenhuiskosten Archeologie in Elten Autoboxen en bergruimten in plan-„Poelenburg" Kleedkamers worden officieel in gebruik genomen Belangrijke vinding voor textielindustrie Behra zonder veel strijd eerste in Pau Junior Vis snel op het circuit van Drenthe Koppel Van Est-Kooyman won op Duinhorst Gerechtelijke maatregelen tegen de IBG De Roo eerste in „Ster van West-Vlaanderen" Scheepvaart ADDIS ABEBA, (UP) De eerste alge mene verkiezingen in Ethiopië zullen van 11 september tot 10 oktober worden ge houden. Naar schating 25 miljoen Ethio- piërs zullen dan hun kandidaten kiezen, niet bij naam maar via foto. Miljoenen kiezers en sommige kandidaten kunnen namelijk (nog niet) lezen en schrijven. Tegelijkertijd heeft men een grootscheepse actie ingezet om de kiezers te laten weten hoe en waarom, waar en wanneer ze moe ten kiezen. Miljoenen pamfletten en in structieboekjes zijn gedrukt om het kies stelsel te beschrijven. Reizende ploegen zullen in afgelegen dorpen en steden films draaien en lezingen houden en radio Addis Abeba geeft cursussen in verkiezingstech niek. C ensus-kiesrecht Slechts een tiende deel van de kiesge rechtigden kan lezen. Daarom zijn iden titeitskaarten vervaardigd, die niet op schrift, maar op duimafdrukken zijn geba seerd. Alle niet geestelijk gestoorde per sonen boven de 21 jaar zijn kiesgerechtigd, mits zij in Ethiopië geboren zijn, en nooit in de gevangenis gezeten hebben. Alle kandidaten moeten ouder zijn dan 25 jaar, en tenminste duizend Ethiopische dollars (f 1500) bezitten aan contant geld, en 2000 Ethiopische dollars (f 3000) aan onroerende goederen. (Het gemiddeld inkomen per hoofd in het land schat men op f 212 per jaar). Voorstellen om de verkiezingen zoals in India te houden, op grond van dierensym- bolen, werden verworpen daar geen kan didaat vertegenwoordigd wilde worden door minder dan een leeuw of een tijger en olifant. De 250 afgevaardigden uit 125 kiesdistricten worden gekozen op hun ge zicht, dat op de stembussen zal prijken. De verkiezingen zullen een maand lang duren. De kiezers zullen in sommige ge vallen behoorlijke afstanden moeten af leggen om het gelaat van hun uitverko rene te aanschouwen. Absolutisme Het wonderlijkste is dat er geen poli tieke partijen zijn. Alle 250 afgevaardigden zijn onaf hankelij ken. De nieuwe kamer heeft de bevoegdheid in de vier jaren van haar bestaan de begroting goed te keuren, verdragen te ratificeren, aan koninklijke (Van onze correspondent in Wenen) Op de jongste partijdag van de commu nistische partij in Oostenrijk is gebleken dat deze groep, na het vertrek van de Rus sische troepen, en vooral na de gebeurte nissen in Hongarije,' vrijwel geen aantrek kingskracht en saamhorigheid meer heeft. De partij die in 1947 meer dan 155.000 leden had, wordt nu nog slechts door 60.000 aanhangers gesteund. De communis ten in Oostenrijk lijken door Moskou aan hun lot te worden overgelaten. Er werd geen geld meer ter beschikking gesteld voor het tweede communistische blad „Der Abend", dat dan ook niet meer verschijnt. De partijleiding weet niet welke „koers" zij zal houden. De vroegere voorzitter, Koplenig, is weer met de leiding belast, maar de eerste se cretaris Fürnberg gedegradeerd, de hoofd redacteur van het partijblad „Die Volks- stimme" is afgezet en de afgevaardigde Honner is ook gedegradeerd. Deze drie staan bekend als voorstanders van een „stalinistische" koers. De intellectueel dr. Matejka heeft ook geen zitting meer in het centrale comité, ofschoon hij jaren- 'ang tegen het stalinisme is opgetreden. De nieuwe hoofdredacteur van de „Volks- stimme" is Edwin Scharf, die jaren ge leden getracht heeft een linker vleugel in de socialistische partij op te richten, maar laarin niet slaagde. Deze tweeslachtige fi guur trok oo de partijdag van leer tegen de ..stalinisten", vermoedelijk om de socialis ten gunstig te stemmen. De communisti sche partij steunt ook de socialistische kandidaat voor de aanstaande verkiezin gen van de nieuwe staatspresident. De socialisten zijn hierover allerminst ge sticht. Bij raadsbesluiten van 29 december 1953 zijn in Heemskerk onbewoonbaar ver klaard: de woning Oudendijk 2a (thans 4a), bewoners A. de Carpentier en M. Cordes; de woning Oudendijk 2b (thans 4b), destijds bewoond door J. G. Zonne veld. Deze woningen zijn eigendom van het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem. De ter mijn van ontruiming van deze woningen is bij besluit van 27 januari 1955, goedge keurd door Gedeputeerde Staten bij be- siuit van 23 maart 1955, nr. 220, verlengd tot 1 maart 1956. Door velerlei omstandig heden is vorig jaar verzuimd een voorstel te doen de ontruimingstermijn van deze oningen te verlengen. Het gezin Zonne veld heeft op 18 mei 1956 de woning Oudendijk 4b verlaten. N. F. Pirovano heeft inmiddels met zijn gezin deze wo ning- als tijdelijk noodverblijf" in ge bruik genomen. De woning Oudendijk 4a wordt nog steeds bewoond door A. de Car- rentier en M. Cordes. Daar het niet moge- l'jk was deze bewoners in het afgelopen j -ar andere woonruimte te verschaffen, dient alsnog een besluit genomen te wor den tot verlenging van de ontruimingster mijn van pand Oudendijk 4a tot 1 maart 1957. B. en W. zijn er van overtuigd, dat het gewenst is, dat de woningen Oudendijk 4a en 4b zo spoedig mogelijk worden ont ruimd. In verband met de ontruiming van de bouwplannen in „De Oosterzij", dient ech ter aan de ontruiming van de woningen, gelegen in dit gebied, voorrang te worden vp'1 eend. lp grond hiervan zal het niet mogelijk zijn op korte termijn in de huisvesting van de bewoners van de panden Oudendijk 4e en 4b te voorzien. Het is derhalve noodzakelijk ook voor het lopende jaar de ontruimingstermijn van de woning, Oudendijk 4b, te verlen gen. B. en W. stellen de raad voor dien overeenkomstig te besluiten. proclamaties goedkeuring te hechten, en met een minimum steun van tien afge vaardigden nieuwe wetsontwerpen aan hangig te maken. Keizer Haile Selassie blijft voorlopig echter absoluut vorst. In de door de keizer opgestelde grond wet van 1931 staat, dat door zijn keizer lijk bloed de persoon van de keizer heilig is, zijn waardigheid onschendbaar, zijn macht onbetwistbaar. Ieder die zo ver metel is de keizer te kwetsen is strafbaar. In de raadsvergadering van Heemskerk van 13 december 1956 heeft de raad bij het algemeen gasgeldleningsbesluit het maxi mum bedrag voor op te nemen kasgeldle ningen tezamen met in rekening-courant opgenomen gelden bepaald op f3.000.000, daar het toen reeds in de lijn der verwach tingen lag, dat in 1957 belangrijke kapi- taalswerken in uitvoering zouden worden genomen. Thans zijn reeds enkele beslui ten voor uitvoering van kapitaalswerken goedgekeurd, nl. het bouwrijpmaken van het plan „De Oosterzij", de aanleg riool transportleiding naar Beverwijk en riole ring plan Heemskerk-Dorp. Het plan „De Oosterzij" zal ongeveer 1050 wonin gen omvatten. Ook in het plan dorp en plan 4„Poelenburg" zullen nog verschillen de complexen woningen worden gebouwd. De uitvoering van deze werken zal in 1957 een uitgave vergen van ruim f 10.000.000. Het ligt in het voornemen van B. en W. om, in afwachting van een te sluiten vaste geldlening, voorlopig te fi nancieren met kasgelden. Onderhandelin gen omtrent een vaste lening zijn lopende en verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Binnenkort hopen B. en W. van Heems kerk hierover nadere mededelingen te kunnen doen. In afwachting hiervan en ter bevordering van een vlotte financiering, zoudep B. en W. de raad willen verzoeker, het maximum bedrag voor op te nemen kasgelden te verhogen tot f 10.000.000. Als iemand vóór de oorlog een verzeke ring sloot om zich te dekken tegen verple- gingskosten in een ziekenhuis of sanato rium, was een vergoeding van vier gulden per dag al een aardig bedrag. Een derge lijke verzekering zou thans tot gevolg heb ben, dat men danig in de portemonnaie zou moeten tasten, als onverhoopt tot opname moet worden overgegaan. De verplegingskosten zijn thans een veel voud van die van voor de oorlog. Wanneer nu de stijging maar ten einde was, zou het vraagstuk niet zo moeilijk zijn op te los sen, want dan kon worden volstaan met het sluiten van een verzekering voor de thans geldende bedragen. Voor de verzekeraars is het niet moge lijk alle verzekerden steeds weer opnieuw te bewerken ten einde te zorgen, dat hun polis aangepast blijft. Dat komt ook omdat de veranderingen soms vrij plotseling kunnen optreden na een periode van be trekkelijke rust. Bij de brandassurantie doet zich hetzelf de probleem voor. Ook daar komt men vaak voor het feit te staan dat het verze kerde bedrag niet hoog genoeg blijkt te zijn wegens de geldontwaarding, die na het afsluiten van de polis is opgetreden. Ten aanzien van de brandassurantie is echter enige jaren geleden een oplossing- gevon den door de invoering van de index-polis, welke erop is ingesteld de veranderingen in de .koopkracht van het geld vrijwel op de voet te volgen. Het verzekerde bedrag wordt daarbij automatisch aangepast aan de wijzigingen in het algemeen prijspeil. Het kan op deze wijze niet gebeuren dat de verzekerin te laag blijkt te zijn en in tij den van prijsdaling, die wellicht ook eens zullen komen, wordt voorkomen dat men voor een te hoog bedrag blijft verzekerd De vraag is gerezen of het voor zieken huisverzekeringen niet mogelijk zou zijn een dergelijke oplossing te vinden. Het antwoord hierop is gegeven door een in stelling te Amersfoort, welke indertijd ook met de index-polis voor brandassurantie is begonnen. Zij biedt de mogelijkheid zich I te verzekeren voor de verpleging in een I bepaald ziekenhuis en een bepaalde klasse en ten allen tijde de zekerheid te hebben, dat men met de uitkering van de verzeke ring kan uitkomen. Bij verhoging of ver- j laging van de ziekenhuistarieven wordt het verzekerde bedrag automatisch aange past. Uiteraard heeft er ook een aanpas sing van de premie plaats. ZüRICH, (UP) Zwitserse Ingenieurs ontwerpen een net van verwarmde auto wegen door Zwitserland, dat naar schat ting 520 miljoen gulden zal kosten, en in hoofdzaak bestemd is voor Zwitsers ge bruik. De oude wegen bleven gereserveerd voor de toeristen, die daar een goed uit zicht hebben op de omgeving. Zowel de nieuwe ais de oude wegen zullen ver warmd worden, om het rijdend genoegen te vergroten. In de afgelopen winter zijn op de grote Alpenweg van Zurich naar Sankt Moritz in het wegdek van de bruggen verwar mingselementen geplaatst. Deze elektri sche installatie houdt de bruggen en de opritten sneeuwvrij. Het systeem heeft wel voldaan, maar moet goedkoper kunnen. Zodra die methode is gevonden, kunnen alle grote Zwitserse wegen elektrisch ver warmd worden. Goedkoop Zwitserland heeft ongeveer veertig duizend kilometer weg-met-'n-mooi-uit- zicht, waarlangs moderne service-stations benzine verkopen tegen een prijs die lager is dan elders op het vasteland. Bij de Ame rikanen die Zwitserland ieder jaar over stromen, zijn die wegen met goedkope benzine geweldig in trek. Het is de be doeling van de Zwitsers de aantrekkings kracht nog te versterken. De toeristen krijgen de wegen-met-uitzicht en de Zwit sers nieuwe snelwegen, waar ze zo snel kunnen rijden als ze maar willen. Tegen 1965 moet het nieuwe wegenplan geheel vierbaans uitgevoerd, met verwar ming en al gereed zijn. De kosten worden gedekt uit een benzinebelasting en door economisering bij de wegenbouw. Als er gens een rotswand wordt opgeblazen om baan te maken voor een nieuwe weg, dan wordt het steen ter plaatse vermalen en gebruikt als wegbedekking met een laag beton of asfalt erover. Gemak Het wordt de buitenlandse bezoekers, vooral Amerikanen, erg gemakkelijk ge maakt in Zwitserland. Via hun reisagent Vierhonderdduizend rooms-katholie ken uit alle delen van de wereld ont vingen aan het eind van hun pelgri mage naar Rome op het Sint Pieters plein de zegen van de Paus. Het „Urbi et Orbi", dat door hem werd uitgespro ken, is door de Eurovis'ti uitgezonden. Onder leiding van de archeoloog drs. Halbertsma uit Amersfoort zijn in de Ro maanse abdijkerk op de Eltense Berg,welke wordt gerestaureerd, opgravingen verricht. Nadat vorige week twee graven van vroe gere abdissen van het voormalige adelijke sticht in Hoog-Elten werden geopend, wer den de opgravingen in het middenschip van de kerk voltooid met het openen van een derde graf. Dit graf had in tegenstel ling tot de beide vorige geen dekzerk, waaruit zou moeten blijken, welke abdis hier begraven lag. Toch zijn de experts er zeker van dat dit graf, ook ongeschonden te voorschijn gekomen, het stoffelijk over schot bevat van de abdis Maria Francisca von Manderscheid-Blankernheim, aan wie de voltooiing van de herbouw van de tijdens de Tachtigjarige Oorlog vernielde abdij wordt töëgèschreven. Voorts is van- haar bekend, dat zij ge durende haar lange ambtstermijn van 1740 —1784 veel belangrijke hervormingen op burgerlijk en sociaal gebied in de abdij gemeenschap heeft ingevoerd. Een uitge breide briefwisseling heeft tussen haar en koning Frederik de Groote van Duitsland plaatsgehad, waarvan e%n groot gedeelte voor het nageslacht bewaard is gebleven. Voorwerpen van waarde werden in de tombe niet aangetroffen. Een interessante bijzonderheid aan de nog gave kleding waren de mooi gevormde schoentjes, welke een naaldhak hadden van ongeveer vijf centimeter lengte. De archeologische onder zoekingen die zekerheid omtrent het ver blijf van Romeinen op de Eltense Berg verschaft hebben, zullen nog ongeveer twee weken in beslag nemen. Nu er steeds meer woningen gereed ko men van het complex van 85 woningen, in plan „Poelenburg" te Heemskerk, ont staat er een grote behoefte aan boxen en bergruimten. Mede om de bouw van schuurtjes en bergruimten achter de woningen door de bewoners tot het uitterste te beperken is het gewenst, dat door de gemeente tot de bouw van enige boxen en bergruimten wordt overgegaan. B. en W. stellen daar om voor te besluiten tot het doen bouwen van vijftien autoboxen en twee bedrijfs ruimten, verdeeld als volgt: vier auto boxen op de hoek Maerelaan-Constantijn Huygenss'-aat, drie autoboxen aan de Bil- derdijkstraat en acht autoboxen en twee bedrijfsruimten aan de De Costastraat. De autoboxen, welke niet als zodanig worden gebruikt, kunnen aan de bewo ners van de omliggende panden worden verhuurd als extra bergruimten. Zij kun nen eventueel door schotten in gedeelten worden gesplitst. De eventueel overblij vende ruimten kunnen door de dienst ge meentewerken worden gebruikt o.a. voor het opslaan van materiaal zoals het ma teriaal van de stratenmakers en van de plantsoenendienst, de veewagens, etc. Te vens kunnen in deze boxen het volkswa genbusje en de trilwals worden gestald. Ook kunnen er de in voorraad zijnde vuilnisemmers worden opgeslagen. De be drijfsruimten en eventueel de autoboxen kunnen ook worden verhuurd voor kleine bedrijfsjes. De totale bouwkosten van de vijftien boxen en de twee bedrijfsruimten worden geraamd op f 47.820. B. en W. van Heemskerk verzoeken de raad dit krediet te verlenen. Naar wij vernemen zullen zaterdagmid dag om drie uur de kleedruimten voor ge zamenlijk gebruik van de sportverenigin gen Waterloo, IJmuiden, Terrasvogels en Strawberries, die in twee complexen achter huize Kriemhilde bij het Waterloo-terrein zijn gebouwd, officieel in gebruik worden genomen door wethouder H. de Boer. ff Zondagmiddag heeft de Amerikaanse violist Stanley Weiner, met medewerking van de bekende claveciniste Janny van Wering, op een der „stedelijke museum concerten" te Amsterdam een integrale uit voering van „De vijftien mysteriën" ge geven, een vaak geciteerd maar praktisch weinig of niet bekende vioolcompositie van Heinrich Ignaz Franz von Biber (1644-1704). Deze vioolvirtuoos, componist en kapel meester aan het aartsbisschoppelijk hof van Salzburg, geldt in de muziekgeschiede nis als een der belangrijke figuren die het vioolspel tot hoge ontwikkeling gebracht hebben. Vooral op het gebied der dubbel- grepen, waarbij hij vaak de scordatura (af wijkende stemming der snaren) toepaste, moet hij vruchtbaar geëxperimenteerd heb ben. Als zodanig was hij een ijverig navol ger van de Weense virtuoos Schmelzer en werd hij zelf een invloedrijk voorbeeld voor Fischer en Walther, die hem boven dien ook volgden in zijn richting aan de composities een programmatisch karakter te geven. Vóór Vivaldi eraan dacht zijn thans beroemde „Stagioni" te componeren, waarin hij de vier jaargetijden violistisch trachtté uit te beelden, was er dus in deze richting in Oostenrijk en Zuid-Duitsland al heel wat gebeurd. Men kan het zich zo voorstellen, dat Biber de vijftien vioolstukken, die wij deze zondagmiddag te horen kregen, schreef als kerksonates, niet om ze zonder onder breking achter elkaar te spelen, maar stuk voor stuk, als inleiding tot een der vijftien mysteriën van het rozekransgebed voor te dragen. Dat zou dan maken dat het in drie keer gebeurde, telkens vijf episoden van de heilsgeschiedenis als stof tot overweging biedend. Het werk is dus als gebruiks- muziek voor de katholieke kerk bedoeld geweest, zij het dan buitenliturgisch. Het is een geval dat doet denken aan de zeven Adagio's voor strijkers, die Haydn in op dracht van de bisschop van Cadiz schreef ter inleiding van een korte preek over elk der zeven kruiswoorden. Biber heeft in de vijftien stukken van het hier besproken opus allerhande vormen van de vroegbarokke muziek te pas ge bracht en zulks in steeds afwijkende com binaties. De ostinato-techniek en de varia tie spelen daarin naast gebruikelijke dans vormen en vrije lyrische concepties, een belangrijke rol. Van gregoriaanse motieven, die de programmatische bedoelingen kon den verhelderen, is in dit alles geen spoor te bekennen. Een enkele keer lijkt het echter alsof Biber een religieus volkslied als thema gebruikt. Intussen vallen steeds pogingen op om de muziek een descriptief karakter te geven, wat eerlijk gezegd nu en dan een lachwekkend effect oplevert door de primitieve wijze waarop dit ge beurt, maar daarnaast - en dit in hoofd zaak - wordt men geboeid door de inven tieve kracht van Bibers inspiratie en door de verrassende effecten van zijn behande ling der vioolpartij. Men voelt zich daarbij in de sfeer van een muzikaal maniërisme dat aan de geijkte vormschoonheid van barok voorafgaat. Het is als een woelige stroom, die zou moeten worden ingedijkt om de volmaakte orde en de beheersing te bereiken, die de kunst van Bach en andere grootmeesters bepaalde. De experimenten van Biber zijn er niet minder belangrijk om. Men Kan ze prijzen als noodzakelijk pionierswerk. Wat de uitvoering door Stanley Weiner en Janny van Wering betreft zijn woorden van respect, zelfs van bewondering, allicht nog te weinig zeggend, om de portée van deze prestatie, die zo geheel buiten het gewone concertbedrijf valt, aan te duiden. Weiner is bovendien een prachtige violist, die ook zonder aanwending van de scorda tura een klankschoon verrassend dubbel spel weet te realiseren. En hij had be zwaarlijk een meer toegewijde en accuraat reagerende tegenspeelster kunnen vinden dan Janny van Wering. Jos. de Klerk Na jarenlange experimenten zijn de di rectie van een textielfabriek te Enschedé en ingenieurs van het Bureau voor toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek te Delft erin geslaagd een elektronische draadreiniger te construeren. Sedert vele jaren werd gezocht naar methoden om het garen voor de spinnerijen te ontdoen van verdikkingen, vuil en andere onzuiverhe den. Sedert kort is men er in geslaagd deze lang gezochte draadreiniger te vervaardi gen. Deze uitvinding heeft in nagenoeg alle textiellanden sterk de aandacht getrokken. Zij kan worden toegepast op alle typen spoelmachines en is van grote betekenis voor de verhoging van de produktiviteit in de textielindustrie. In 15 landen is voor deze vinding patent verleend en in 26 an- dr—i landen is het aangevraagd. kunnen ze een auto bestellen, kopen of huren, die op het vliegveld van aankomst gereedstaat. In die wagen kunnen ze heel Europa doorkruisen, en als ze teruggaan kunnen 2e de wagen meenemen als hij gekocht is voor minder dan hij in de Verenigde Staten zou hebben gekost. Europese auto's rijden zuiniger dan de Amerikaanse, en vele landen hebben geen maximum snelheden, zoals de Verenigde Staten. Als een ongeluk echter aan een hoge snelheid kan worden geweten, treft de harde rijder in Zwitserland de schuld. De Fransman Behra heeft de Grote Prijs van Pau, indien al niet zonder strijd, dan toch wel op zeer gemakkelijke wijze, ge wonnen. Zijn 2'/s liter Maserati was zo snel dat hij door geen van zijn concurrenten, behalve Schell, bedreigd kon worden. Hij nam de leiding in de zevende ronde en stelde er zich mee tevreden aan de kop te blijven, zonder te trachten het ronde record te verbeteren. Na 20 ronden was reeds de eerste grote schifting voltrokken. Toen reden nog maar zes van de veertien gestarte deelnemers in dezelfde ronde: Behra (Maserati), Schell (Maserati), Bueb (Connaught), Frantignant (Ferrari), Gregory (Maserati) en Da Silva (Gordini). Halverwege de race was al een half dozijn deelnemers uitgevallen, bij wie Go- dia (Maserati), Bourelly (Maserati). Behra leidde toen met een tijd van 1 uur 30 min. 54.5 sec., gem. snelheid 100.188 km/u, voor Schell op 57 seconden. Buèb, Gregory en Da Silva volgden op 1 ronde. Daarna liep Behra geleidelijk verder uit, waarbij hij met 1 min. 35.9 sec. de beste rondetijd boekte (gemiddelde snelheid 103.507 km/u), en ook Schell, zijn voornaamste concurrent, een achterstand van 2 ronden. De andere overgebleven wagens gingen met drie en meer ronden achterstand door de finish. Onder grote belangstelling (8000 toeschou wers) werden op Tweede Paasdag op het circuit van Drenthe nationale motorraces voor junioren gehouden. De opmerkelijkste prestatie verrichtte P. V. Vis uit Wateringen met NSU. Hij startte in de 250 cc-klasse een minuut na de 500 cc-klasse. Desondanks be reikte Vis na enkele ronden de kopgroep van de 500 ccklasse, waarin hij zich tot het einde van de race handhaafde. De snelste ronde werd gereden door J. v. d. Sluis uit Amsterdam, met een 350 cc BSA. De gemiddelde snelheid was 110.34 km/uur. Hij moest later evenwel de strijd staken. De uitslagen waren: 125 ccklasse (75.8 km): 1. G. van Bockel (Rotterdam) met Ducati, 47 min. 19.6 sec., 2. J. H. Leenheer (Den Haag) met Mondial, 47.24.6, 3. J. A. van Etten (Amsterdam) met Sparta, 47.30.8. 250 cc-klasse (71.8 km): 1. P. V. Vis (Wa teringen) met NSU 41.34.8, 2. L. Hoppezak (Rotterdam) met NSU 43.44.0, 3. J. Kluiter (Groningen) met NSU. 350 cc-klasse (79.8 km): 1. Ch. P. Zuider- wijk (Den Haag) met BSA 46.10.4, 2. L. Ga- dellaa (Zeist) met AJS 46.55.6, 3. J. Krui- singa (Gouda) met Velocette 47.08.8. 500 cc-klasse (79.8 km): 1. H. A. M. van Marle (Uitgeest) met Norton 45.40.4, 2. J. F. Kok (Amsterdam) met Norton, 46.34.2. De omniumwedstrijd om de „Grand Prix Campagnolo" is zondag door Wim van Est en Piet Kooyman op de wieler baan „Duinhorst" in Wassenaar met groot machtsvertoon gewonnen. De Brabander, die als tegenstanders onder andere Bijster, Adrie Voorting, Harm Smits, Hein van Breenen, Jos de Bakker (België) en Bern. Pusey (Engeland) had en tezamen met Piet Kooyman een homogeen koppel vormde, toonde een uitstekende vorm en liet de ruim 5500 toeschouwers niet in de onzeker heid over de vraag wie de beste man van het veld was. De omnium bestond uit een koppelwed strijd voor profs en onafhankelijken over 25 km (52 ronden) zonder gangmaking, een klassementswedstrijd over 25 ronden met 5 klassementen en tenslotte een 1 uurs kop pelwedstrijd achter Derny motoren met na elke 10 minuten een sprint en ver plichte aflossing. De Amerikaanse regering heeft de fede rale rechter Sylvester J. Ryan verzocht maatregelen te nemen tegen de Interna tionale Boksclub, promotor van kampioen schappen en belangrijke bokswedstrijden in de Verenigde Staten, op grond van het feit dat deze onderneming naar een mono polie streeft. Rechter Ryan had 8 maart jongstleden reeds beslist dat IBC en haar bestuur zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van de anti-trust wetten door dat zij hebben samengespannen met het doel een monopolie te verwerven voor de organisatie van kampioenswedstrijden. De regering wenst dat de vertakkingen van de IBC in New York, Michigan, Illi nois en Missouri ontbonden zullen worden, dat de IBC geen exclusieve contracten meer met boksers zal afsluiten en dat de bestuursleden James Norris en Arthur M. Wirtz hun aandelen in Madison Square Garden zullen verkopen. De Nederlandse renner De Roo heeft de eerste étappe van de wegwedstrijd voor amateurs, „de Ster van West-Vlaanderen" gewonnen. Hij legde de 117 km van Brugge naar Eerneghem af in 3 uur 9 min. De Roo versloeg in de eindsprint een dertig tal renners, die dezelfde tijd noteerden als de winnaar. Na De Roo ging Taylor (G.B.) over de eindstreep, gevolgd door de Belgen Willems, Volckaert en Van Corselis. De Roo finishte ook in de tweede étappe (van Eerneghem naar Wouwen, 105 km) als eerste in de tijd van 2 uur 47 min en 3 sec. Zeventig renners namen aan de, wedstrijd deel. slotkoers 3% °/o Nederl. '47 8615/i« 3 °/n Nedl. 1962/64 9015/ie A. K. U 196 Calvé Delft 318 Van Gelder Zonen 204 K. N. Hoogovens 309 Nederl. Ford 309 N. Kabelfabriek. 280 gew. Philips Gloeil. 278 >2 pref.Philips Gloeil. 149 Unilever 402% Wilton Fijenoord 253 Dordtsche Petrol. 905 Konkl. Petroleum 182,40 A'dam Rubber IV/ Holl. Amer. Lijn 174/, N. Scheepv. Unie 183% Phs. v. Ommeren 28714 H. V. A 9014 Verg. Deli Mij en 95% Amsterd. Bank.. 202 Ned. Handel Mij. 166% Rotterd. Bank 170 Twentsche Bank 168 Anaconda Copper 67 Bethlehem Steel 178% U. S. Steel 61% General Motors.. 4015/ie Shell Union 80% 37% Vorige Slotkoers gisteren 196 272 403 185,50 Tengevolge van de feestdagen zijn de scheepvaartberichten te laat in ons bezit gekomen voor publikatie in deze editie. Morgen hervatten wij de gebruikelijke op gaven der posities. DINSDAG 23 APRIL Thalia, 20 uur: „The Goldrush". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Openbare Bibliotheek en Leeszaal, Heide- straat, open van 10—12.30 en 14.3017.30 uur. Raadhuis: 19.30 uur: openbare vergadering gemeenteraad. Tavido, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Fauna Felisenum 20 uur Cultureel Gebouw viering éénjarig bestaan. WOENSDAG 24 APRIL Thalia, 20 uur, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Openbare bibliotheek en leeszaal, Heide- straat, geopend van 10-12.30, 14,30—17.30 en 19-21 uur. Herv. Toneelgroep Jonge Kracht, 20 uur, Gebouw voor Chr. Belangen, toneeluitvoe ring. Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur wethouder van sociale zaken. MEISJE gevr. v. d. huish. M. Schiebroek, Kennemer- laan 96. WASMACHINEFABRIEK heeft regelm. wasmachines met lichte emaille-besch. Gloednieuw. Met gar. Vanaf f 145.—. Desgew. afbet. Fa- brieksdepot: Krelagestraat 28 tel. 17848 Haarlem (voorheen Anna v. Burenlaan 44). TELEVISIE Onze Keizer lijke service is uw korting. Onze extra service-polis, bij aankoop van een televisie toestel, geldt ook nog na af loop van de fabrieksgaran tie. Op onze antenne-instal latie krijgt u 3 jaar schrift, garantie. Keizer, Tromp straat 30. Tel. 4516. VEEL GELD BETAALT BROEKMAN voor meubilair antiek, koper- en tinwerk, porselein, tapijten, zolderopr. enz. Doelstraat hoek Laken straat 26, tel. 10794, Haarlem LEDEREN KLEDING. Uitsl le kwaliteit. Ook naar maat Repareren en verven. Event termijnbet. Kerbeco, Ane- gang 21, Hrl. tel. 13438. 20 KORTING op alle stoomgoederen, mits gebracht en gehaald. Trompstraat 27 Chem. Wasserij en Ververij Keyser. VELSER EN LEIDSCHE ANALISTEN-SCHOOL Velsen - Rijks H.B.S., Briniostraat 16, Tel. 4124 Leiden - Rflnsburgerweg 148 - Tel. 23896 Aanmelding voor de examenklas, welke 2 mei aan vangt, kan door h.b.s.'ers en afgewezen candidaten geschieden: voor 2 mei iedere avond van 7—8 uur Wijk aan Zeeërweg 19, IJmuiden-Oost; na 2 mei, dins dag-, donderd.- en vrijd.avond 7—9.30 R.H.B.S., Velsen PAPIER- en KANTOORBOEKHANDEL vraagt Vakantie plus vakantiegeld kan voor deze zomer geregeld worden. Fa. J. MUIJS, Ged. O. Gracht 103-105, Tel. 11723, Hrl. Voor WASMACHINES en centrifuges. Keizer spant de kroon. Altijd eerst kijken bij Keizer, Trompstraat 30, tel. no. 4516. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk. Industriestraat 2, tel 5852. Te koop gevr.: Goed onderh. 3 w. KINDERFIETSJE. Tol, Lange Nieuwstraat 5. Te koop: STOFZUIGER dressoir. Elsenstraat 36. TE KOOP weg. vertrek: 4 m. oude bontjas; nieuwe straal- kachel; div. jongenskleding, 8:U jaar; dameskleding, m. 44-46; damesschoenen, 39-40 en dekens. Alles z. g. a. n. Marktplein 34, IJmuiden. WEG. EMIGR. te koop aan- geb.: Damesfiets (Gazelle, geen sport); bruidsjapon, chique model, mantelpakje (beide m. 38); emaille baby badje; handstofzuiger; ten nisracket m spanner. Alles In pr. staat. Spieghellaan 14, Driehuis. Na 7 uur. re koop: ZiiNDAPP 200 cc '39. Nwe bandon. Prima staat. V/arme^iiüvenstraat 31 rood

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3