Als plan doorgaat zijn Britse en Duitse jongeren gelijktijdig in Velsen Uitgebreid feestprogramma van V.V.V. in Beverwijk Velsenaren op 21 juni naar Engeland en eind juli naar Duitsland Drie muziekcorpsen en draaiorgel trekken dinsdag door de straten En de Hoogovens zij bouwen voort Jeugduitwisseling Velsen-Guildford-B. Gladbach Het oude dorp trekt near raadhuisplein en gymnasium J eugdschaaktoernooi „Pasen" 1957 voor Hoogvorst Gasschade aan tulpen in Gastricum niet denkbeeldig - '-tM TM W Oranjevereniging IJmuiden-Oost en Velsen Huisvlijtexpositie van Plaatwellers Ruiterfeest op Koninginnedag Medische verzorging tijdens weekeinde Toonkunst houdt jaarvergadering VRIJDAG 26 APRIL 1957 HET GEHELE PROGRAMMA voor de jeugduitwisseling tussen de gemeente Vel sen en het plaatsje Guildford-Surrey in Engeland is thans vastgesteld. Tweeëntwin tig leden van Velsense verenigingen, die zijn aangesloten bij de Velser Jeugd Cen trale, zullen op vrijdag 21 juni met drie man leiding naar Guildford vertrekken. Zjj zullen daar tot vrijdag 28 juni blijven en ondermeer de feestelijkheden ter gelegen heid van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad meemaken. De Britse jongeren komen van 10 tot en met 17 augustus naar Velsen. Het plan wordt thans uitgewerkt in Velsen om ook de Duitse jongeren uit Bergisch Glad bach, met welke stad eveneens een jeugduitwisseling wordt georganiseerd, in die week naar Velsen te laten komen. De Nederlandse groep zou gedurende veertien dagen in eind juli en begin augustus in Bergisch Gladbach vertoeven, terwijl de Duitsers dan op 10 augustus met de Velsenaren terugreizen en hier blijven tot 24 augustus. De inkwartiering van allen geschiedt in gezinsverband. Het door „Pat Mat" en „Weenink" ge organiseerde jeugdschaaktoernooi „Pasen" 1957 behoort weer tot het verleden. Don derdagmiddag heeft de heer F. Piët, jeugd leider van de Noordhollandse Schaakbond tot slot de jonge spelers hartelijk toege sproken, waarbij hij onder meer zei dat het voor de jeugd van zoveel belang is dat men gaat schaken. Bij schaken moet men goed denken en dat is van nut bij alle din gen in het leven. Het was de innigste wens van de heer Piët dat er een goede jeugd- schaakbond komt in Noordholland ook gezien vanuit het standpunt van de vrije- tijds-besteding. De heer Piët zou dan ook graag zien dat de jongelui een volgende keer hun vrien den meenamen naar een schaakwedstrijd. Want de deelneming was een teleurstelling geweest. Alleen het Pius-College was flink vertegenwoordigd geweest en van de vijf winnaars waren vier lid van dit col lege. De winnaar van het toernooi komt van de Bloemendaalse Kweekschool. Nadat de prijzen met een toepasselijk woord waren uitgereikt heeft de wed strijdleider, de heer Mostertman, allen be dankt voor hun medewerking om de wed strijden te doen slagen, In de vijfde ronde kwam de spanning op het hoogtepunt. Na een felle strijd wisten de koplopers Van Hoof en Hoogvorst bei den weer te winnen. In de zesde en laatste ronde verloor Van Hoof ecüter van Mos terdman, zodat Hoogvorst, die Groen ver sloeg, de eerste prijs behaalde. De num mers vier en vijf, Steeman en Duin, heb ben met de drie genoemde spelers recht om mee te doen aan de finale van het jeugdkamp schaken van Midden Ken- nemerland. De uitslagen van de vijfde ronde luiden: MosterdmanHoogvorst 01, J. van Vuu- renVan Hoof 01, P. SteemanDuin 10, De GelderGroen 01, De Swart Van Vlissingen 10, A. van de Kommer Wittebrood 1—0 en L. van de Kommer Dekker 10. De uitslagen van de zesde en laatste ronde waren: HoogvorstGroen 10, Van HoofMosterdman 01, Van Vuuren Steeman remise, DuinA. van de Kommer 10, De SwartDe Gelder 10, Witte broodL. van de Kommer 01 en Van VlissingenDekker 01. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag heeft de voorzitter van de afdeling Castricum van de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur mede gedeeld dat de deskundigen het nog niet eens zijn over de vraag of er ook in Castri cum schade werd aangericht aan tulpen door Hoogovengassen. Hij wees erop dat er weliswaar tekenen zijn die hierop wijzen, doch dat daarom trent nog niets vast staat. Het onderzoek wordt dan ook nog voortgezet. Tijdens de bijeenkomst die in zaal Roo- zendaal te Castricum werd gehouden, heeft men tevens de beschrijvingsbrief besproken met het oog op de vergadering die maan dag te Haarlem wordt gehouden. De afge vaardigden hiervoor waren de heren C. Res en J. Zomerdijk. De Beverwijkse Vereniging voor Vreem delingen Verkeer zal ook dit jaar een uit gebreid feestprogramma uitvoeren, zo werd door de secretaris, de heer Chr. Belterman, medegedeeld tijdens de algemene leden vergadering, die donderdag in Hotel Ter burg werd gehouden. Vooraf heette de waarnemend voorzitter, ir. L. Stoelinga, de aanwezigen hartelijk welkom, en memo reerde in korte trekken de diverse activi teiten, die door het bestuur in het afgelo pen jaar, niet alleen voor de Beverwijkers, maar vooral voor de vreemdelingen en be zoekers van de stad, waren ontplooid. In het bijzonder bracht hij zijn dank over aan het gemeentebestuur, dat door zijn ruime subsidies het werk van het bestuur zoveel verlichting heeft gebracht. De heer Stoelinga voegde daar echter aan toe dat het aantal leden eigenlijk zo groot moest zijn, dat de bijdragen van de gemeente niet nodig behoefden te zijn. Een aantal van 217 leden op een 33.000 zielen tellende gemeentë, vond de voorzitter dan ook zeer laag. Hij vertrouwde, dat, mede door de activiteiten die het bestuur dit jaar weer ten toon zal spreiden, de toevloed van leden niet te stelpen zal zijn. Op 3 no vember a.s. zal de afdeling Beverwijk 25 jaar bestaan en het bestuur zal zich om trent de viering van dit heugelijke feit nader gaan beraden. Uit het daarop volgend jaarverslag van de secretaris, kon nog worden aangetekend dat in 1956 ruim 450 inlichtingen waren verstrekt voor logies-, kampeer- en toeris tische mogelijkheden. Helaas waren de kampeermogelijkheden in Beverwijk en omgeving niet toereikend genoeg om aan de grote aanvraag te kunnen voldoen. Nu Beverwijk steeds meer in de belangstelling komt te staan, hetgeen vooral aan de ver spreiding van duizenden folders bij zuster verenigingen en ook in het buitenland te danken is, zal er naar gestreefd dienen te worden dat aan deze taak van vakantie besteding de nodige aandacht wordt ge schonken. Het jaarverslag besloot met een dankwoord aan het bestuur van de afdeling- Wijk aan Zee en aan de vele verenigingen die hun medewerking verleenden aan de feestweek, die helaas door de zeer slechte weersomstandigheden niet die belangstel ling kon opbrengen die het bestuur ver wacht had. Het jaar 1956 was voor de vereniging een goed jaar, zo luidde het verslag van de penningmeester, maar daarom is er nog geen reden om een juichtoon te laten klin ken. Weliswaar is het tekort over 1955 mede door toedoen van het gemeentebe stuur geheel weggewerkt en heeft men nu een behoorlijk overschot over 1956 het batig saldo bedroeg 2634,79 er dient rekening gehouden te worden met het feit dat de feestelijkheden bij de tunnelope ning die in samenwerking met het comité „Beverwijk 650 jaar stad" zullen worden georganiseerd grote offers zullen eisen. Na een korte pauze werd het punt van de bestuursverkiezing aangesneden en de aftredende maar herkiesbare leden H. J. de Groot, W. J. Lubbers, P. Japies en Fr. Plee ging, zagen zich herkozen. Ir. Stoelinga deelde mede dat notaris T. C. A. Bölger was afgetreden als voorzitter en niet meer herkiesbaar was. Als kandi- MEKOG: een complex, dat „van binnen" meer groeit dan aan de buitenkant EVENALS VORIG JAAR heeft de „Oranjevereniging IJmuiden-Oost" ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Juliana op maandag 29 en dinsdag 30 april een uitgebreid programma voor de feestelijkheden samengesteld. Op maandag 29 april voert de R.K. Operetteclub „Vrij en Blij" in het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg „Goudmuiltje" op voor de klassen 1, 2 en 3 van de lagere scholen. De voor stellingen beginnen om 14 en 16 uur. Op dinsdag 30 april beginnen de feestelijkheden met een aantal filmvoorstellingen en toneelopvoeringen voor de hogere klassen der lagere scholen. Het programma voor oud-Velsen is nu ook bekend: enige nieuwe figuren op het vertrouwde stramien. De eerste avond van het verblijf in Guildford zijn de Velsense jongeren na de aankomst in de stad vrij. Zaterdagmorgen en -avond is men eveneens vrij en 's mid dags wordt een bezoek gebracht aan de Koninklijke Agrarische tentoonstelling. Zondagmorgen, 23 juni, zal er uiteraard ge legenheid bestaan de kerk te bezoeken. De zondagmiddag is gereserveerd voor de be zichtiging van Guildford en een bezoek aan het Koninklijk gymnasium, het kas teel en „Abbot's Gasthuis". Maandag wordt een tocht gemaakt door de omgeving van Guildford en wordt een bezoek ge bracht aan de nieuwe kathedraal van Guildford, „Hogs Back", Farnham, Frens- ham, Godalming en Newlands Corner. Maandagavond worden de Velsenaren ontvangen door de burgemeester van Guildford. Er wordt thee gedronken in de Guildhall (oud stadhuis), waarna de zil veren ornamenten worden bezichtigd. Het bestuur van de Guildford Jeugd Organi satie zal vervolgens een gezellige avond verzorgen. Naar Londen Dinsdag 25 juni wordt een bezoek ge bracht aan Londen. De „Houses of Parlia ment" en de „Westminster Abbey" staan op het programma, 's Middags wordt een tocht door Londen gemaakt en de „Tower of Londen" opgezocht, 's Avonds zal men een theater in Londen bezoeken. Woensdag 26 juni trekt men naar Wind sor Castle, daar wordt een boottocht ge maakt en brengt men een bezoek aan het oorlogsmonument Runnymede. Donderdag 27 juni is het de grote dag De directie van de N.V. De Plaatwellerij die op vele manieren de hobbies van haar personeel stimuleert, heeft met het creëren van een huisvlyttentoonstelling, die don derdagavond en ook hedenavond nog In het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat werd en wordt gehouden, een grote belangstelling gevonden, niet alleen van een vijftigtal inzenders(sters) maar ook van kijkers, die met veel aan dacht de vele „kunstenaars"-produkten hebben kunnen bewonderen. Na een korte begroeting door de heer H. Kraaijeveld, personeelchef, die de tentoon stelling een experiment noemde, verduide lijkte ir. J. F. Clausen, directeur, het doel van de expositie. Hij meende onder huis vlijt, die beoefend wordt door het huidige personeel, oud-gedienden en hun echtgeno ten, te verstaan datgene, wat met de hand en enig klein gereedschap wordt gemaakt door vakman en niet-vakman en tevens een genoegen kan zijn voor jong en oud. Huisvlijt kenmerkte de heer Clausen als een combinatie van handvaardigheid, ge duld, doorzetting en gevoel voor construc tie en materialen, waaruit mooie produkten kunnen ontstaan. Teneinde een onbevooroordeeld oordeel uit te spreken over de gedemonstreerde voorwerpen, was de uiterst moeilijke be oordeling toegewezen aan een jury van drie, namelijk de heer G. J. Kwakkel uit Velsen en mej. De Wit en de heer Lindhout beiden handarbeidonderwijzers. Bovendien krijgen de bezoekers gelegenheid hun visie op de beste inzending te geven. Hedenavond na sluiting te half tien zullen de prijs winnaars worden bekend gemaakt met een nabeschouwing van de jury. De heer Clausen stelde zich vervolgens vierkant tegen passieve vrijetijdsbesteding met het lezen van slechte romans en „lum melen langs de straat". Deze tentoonstel ling poogt actieve vrijetijdsbesteding te bevorderen en hij hoopte, dat vele perso neelsleden uit deze expositie de vreugde ervan zouden aanvoelen. De heer C. H. Vis- man, één van de inzenders, die ondanks zijn 72 jaren van zijn tiende jaar af nog altijd graag knutselt, noemde zijn vrijetijdsbe steding een belangrijk aandeel in zijn goe de huwelijk en vroeg de ouderen hun kin deren mee te delen, dat een goede vrije tijdsbesteding een stuk van het leven kan maken. Men staat verwonderd als men ziet, wat men met eenvoudige middelen met huisvlijt kan bereiken. Daar zijn van de gebroeders C. H. en J. C. Visman prachtige werkstuk ken als de beide IJmuidense vuurtorens, compleet draaiend met verlichting, ge smeerd lopende hijs- en kolenkranen, op motorische kracht lopende scheepjes, alles elektrisch gevoed. Een fraaie miniatuur van het m.s. „Oranje" van D. Lijnslager, die voorts als metaalbewerker van oude ijzerrommel een keurige Don Quichotte, compleet met knecht en windmolen maak te, maar ook bijzonder fraaie miniaturen van draai- en schaafbanken, het frame uit één stuk gezaagd. Een zeer mooi gelijkende woonwagen, een prachtige boekenkast, een zweefmolen en autobus, zeer mooi kunst- siersmeedwerk, miniatuur-apparaten-bouw - alles werkend -, een klein spinnewiel, houtsnij- en mozaïekwerk, dit alles door mannenhanden gemaakt, te bewonderen. De dames bleven niet achter en demon streerden hun kunnen met sierlijk haak-, borduur- en knoopwerk, alsmede met kant klossen. Van de opening af trok de expositie steeds meer belangstellenden, die de eigen lijk te kleine ruimte spoedig vulden en ook vanavond even nieuwsgierig zullen zijn naar de prijswinnaars als de inzenders (sters), die vele uren van vrije tijd nuttig maakten voor deze tentoonstelling. voor Guildford. Koningin Elizabeth en Prins Philip zullen de stad ter gelegen heid van het zevenhonderdjarig bestaan bezoeken, 's Avonds wordt een openlucht spel over de historie van de stad bijge woond. De Velsense groep keert vrijdag morgen 28 juni naar Nederland terug. Engelsen naar Velsen Het programma voor het bezoek van de Engelsen van 10 tot en met 17 augustus is ook reeds in grote lijnen gereed gemaakt door de Velser Jeugd Centrale. Voor rekening van de VJC zullen de gas ten op een vrijdag een tocht maken naar Alkmaar om de kaasmarkt te bezoeken. Tijdens de terugreis zullen Edam en Vo- lendam in de middag worden aangedaan en wordt 's avonds via de Zaanstreek te ruggereisd. Er is een dag in het programma gereser veerd voor een bezoek aan de luchthaven Schiphol en de studio's van de radio-om roepen in Hilversum. Voorts trekken de Engelsen op een dag met de bus naar Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam, 's Middags wordt in Rotterdam een rondvaart door de havens gemaakt en wordt een bezoek gebracht aan de Maastunnel en de nieuw bouw in deze stad. Via Gouda wordt des avonds teruggereisd. De overige dagen van deze week zal naar eigen inzicht wor den doorgebracht. De deelnemers aan de uitwisseling, die van 16 tot 21 jaar oud zijn, zullen reeds voor het bezoek met elkaar in correspon dentie treden. Uitwisseling met Duitsland Werd aldus tussen Engeland en Neder land door de heren G. J. Kwakkel in Vel sen en mr. Leonard Griffiths in Guildford een aantrekkelijke uitwisseling bewerk stelligd, ook in oostelijke richting, naar Duitsland, gaan bij de, Velser Jeugd Cen trale vele brieven uit. Het contact, dat vo rig jaar in Bergisch Gladbach werd ge legd, is uitgegroeid tot een plan voor een volledige jeugduitwisseling. Aan Duitse zijde is Gerd Broich de contactman. De uitwerking van de plannen is nog niet zover als met Guildford. Wanneer alles echter doorgaat, zoals het nu op papier staat, dan zullen de Velsenaren veertien dagen in Bergisch Gladbach verblijven in eind juli en begin augustus. In die weken verblijft in deze Duitse stad ook een groep Engelse jongeren uit Luton. Wanneer de Duitse jongeren nu terugreizen met de Nederlandse groep naar Velsen, zullen zij hier de jongeren uit Guildford treffen, zo dat internationaal contact gegarandeerd is. Burgemeester draagt zusterhuis aan het Wit Gele Kruis over Zaterdagmiddag om half drie zal door burgemeester J. G. S. Bruinsma het voor malige zusterhuis aan de Romerkerkweg te Beverwijk aan het bestuur van Het Wit Gele Kruis worden overgedragen. De katholieke gemeenschap te Beverwijk zal dan na veel en moeizaam werk van het bestuur van Het Wit Gele Kruis een eigen wijkgebouw rijk zijn, dat aan alle moderne eisen zal voldoen. Naast de officiële over dracht zal deken B. G. Hosman het gebouw inzegenen, waarna de vele wereldlijke en geestelijke autoriteiten hun gelukwensen aan het bestuur kunnen aanbieden. Om 9 en 10.30 uur heeft in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan de uitvoering plaats van het toneelstuk „Jantje Jokkebrok". In het Patronaatsgebouw wor den om 9 en 11 uur filmvoorstellingen ge geven, waarin als hoofdfilm wordt gedraaid „De geheimzinnige wildstroper". De leer lingen van de kleuterscholen vieren het feest dinsdagmorgen op school. Het bestuur van de Oranjevereniging heeft per school een bedrag voor de feest viering met de kleuters beschikbaar gesteld. Voor alle inwoners en inwoonsters van IJmuiden-Oost is er een middagprogramma samengesteld, dat om 14.45 uur begint en waarin de muziek zal worden verzorgd door de „IJmuider Harmonie", „Wilhel- mina", „Velser Accordeon Vereniging" en een draaiorgel. Deze verenigingen en het orgel trekken door geheel IJmuiden-Oost. Feestavonden De avond wordt gevuld met een feest avond voor de leden van de Oranjevereni ging IJmuiden-Oost in het Patronaatsge bouw, waarvan de eerste begint om 19.15 uur en de tweede om 21.15 uur. Tijdens de feestbijeenkomsten wordt het blijspel „Wie is de bruid" door de amateur vereniging H.G.G. opgevoerd. De muziek wordt verzorgd door het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie. Voorts is er samen zang. In het oude dorp De traditie getrouw begint het oranje feest in het oude dorp Velsen ook nu weer met een kinderoptocht. Het worden de versierde fietsen, autopeds en ander gerij, waarmee vooral de jeugd elk jaar weer elkaar de loef probeert af te steken, die van het Kerkplein om tien uur zullen ver trekken om dan via de Driehuizerkerkweg en de Meervlietstraat naar de Stationsweg, de Jan Kosteljjklaan en de Van Tuyllweg te gaan. Om half twaalf worden de mooiste voer tuigjes of groepen beloond tijdens de prijs uitreiking in Velserbeek. De middag is weer geheel voor de kinderen: de kleintjes komen in het gymnasium aan hun trekken bij een variétéprogramma, waaraan Franly, de sneltekenaar, Cakie, de vrolijke gooche laar en Tante Jenny met haar accordeon meewerken. Tezelfdertijd begint op het Kerkplein de jaarlijkse ringstekerij voor meisjes en jongens tussen de 14 en 17 jaar OCCOOOCOOOOOOOOOOCOOOOCCOCOOOCOCOOOCXDOOOOOCOOOOOOOCOOOOC 8 De Oranjevereniging Santpoort-Dorp j heeft aan het feestprogramma voor de t 2 Koninginnedagviering een bijzondere - attractie kunnen toevoegen. De ruiter- Z 8 sportvereniging Velsen zal op het wei- g land aan de J. T. Cremerlaan, hoek 8 gj Kerkpad een hippisch-sport ruiterfeest g g verzorgen. g 8 Het ruiterfeest komt in de plaats van i de jaarlijkse volksfeesten. Het volledige g 8 programma voor de Koninginnedagvie- 8 8 ring in Santpoort-Dorp ziet er nu als volgt uit: 8 uur reveille, door „Wilhel- 8 8 mina"; 10 uur optocht van schoolkinde- g ren met versierde fietsen en autopeds; g 8; 's middags kindervoorstellingen in „Zo- 8 18 merlust"; 14.30 uur ruiterfeest en 8 8 's avond om het schoolplein van de 8 8 Adolf van Nassau school een openlucht- 8 filmvoorstelling. 8 lOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO en om drie uur komen de volwassenen op de stalen rossinant aan de beurt. De avondvoorstelling voor de leden van de Oranjevereniging „Oud Velsen" wordt wederom gehouden in de aula van het gymnasium en na de opening zullen op treden Frans Eykhof, parodist en conféren cier, de sneltekenaar Franly en uiteraard ook de gezellige Cakie weer, twee dwazen met een gitaar „The two Mounties" en Jen ny van Elsloo met haar accordeon. Vitesse-bestuur uitgenodigd De Duitse club „Tuspo Richarth" waar mede de Castricumse voetbalvereniging Vitesse in 1956 een zo zeer geslaagde sportuitwisseling heeft gehad heeft het Vi tesse-bestuur uitgenodigd tot het bijwo nen van de opening van haar nieuwe club huis. Daar deze opening en de ingebruik neming van het terrein op officiële wijze zal plaatshebben heeft zij het Vitesse-be stuur uitgenodigd hierbij vertegenwoor digd te willen zijn. Verwacht wordt dat Vitesse het aanbod zal aanvaarden en dat enkele bestuursle den als afgevaardigden deze opening zul len bijwonen. daat droeg het bestuur de heer W. J. Lub bers voor, die deze kandidatuur tijdelijk wilde aanvaarden waarmede de vergade ring, accoord ging. Programma Hierna las de secretaris het programma van de komende festiviteiten voor. Op ver zoek van vele verenigingen zal in tegen stelling tot voorgaande jaren niet alles in een week geconcentreerd, doch over een langere periode verdeeld worden. Reeds op 15 juni wordt begonnen met de opvoering van een zangspel door de jeugdafdeling van Zang een Vriendschap, genaamd „Goudmuiltje", onder leiding van Stephen Jansen in park Scheybeek. Het program ma luidt verder: 22 juni: Balletavond door dansschool Bol- hoven in park Scheybeek. 26 juni: Turndemonstrattie door de Bever- wijkse Turnverenigingen met vooraf mars door de stad. 30 juni: Aardbeien-drive georganiseerd door „Sans Atout" in het Kennemer Theater. 6 juli: Drumfestival met medewerking van de tien meest bekende bands, ge organiseerd door de Beverwijkse Har moniekapel. 13 juli: Concert door het muziekkorps van de „Schutterij" uit Bolsward met offi ciële ontvangst ten Stadhuize en mars door de stad. 22 juli: Brandweer-demonstratie te orga niseren door de Beverwijkse Brandweer. 10 augustus: Opening van de feestweek met autoped- en rolschaatswedstrijden op de Ipenlaan voor de jeugd, georga niseerd door de speeltuincentrale. Rondgang door de stad door Beverwijk se- en Hoogoven-Harmonie. 11 augustus: Wielerwedstrijden in het sportpark; de organisatie berust bij de rennersvereniging „Kennemerland" (buiten verantwoordelijkheid V.V.V.). 12 augustus: Demonstraties gewichtheffen, worstelen enz. op de markt door de krachtsportvereniging „DOK" en de sportschool „De Lange". 13 augustus: Tafeltenniswedstrijden in het K.S.A.-gebouw door de afdeling Bever wijk van de Nederlandse Tafeltennis- bond. Concert op de markt door het show- orkest „De Klavierschippers". 15 augustus: Openbaar dansen onder lei ding van „The Moonliners" en de heer Bonnema. Groot vuurwerk op de dorpsweide te wijk aan Zee. 17 augustus: Reddingsdemonstratie te Wijk aan Zee. 18 augustus: Puzzelrit georganiseerd door de Kennemer Auto- en Motorclub „Ken nemerland" voor auto's, motoren, scoo ters en bromfietsen; motorpolowedstrij- den op het DEM-terrein en tenniswed strijden op „Duinwijck". Op 16 en 17 augustus zullen tenslotte de Hoogoven Harmonie en de Beverwijkse Harmoniekapel concerten in het park Scheybeek geven. Alle aanwezigen konden zich ten volle met dit zeer uitgebreide en gevarieerde programma verenigen. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of het bestuur de mogelijkheid wilde onderzoeken om Beverwijk te doen opnemen in de kring van seizoen-steden. Het bestuur wilde dit in overweging nemen, doch gezien de hui dige situatie zag zij er niet veel heil in. Hierna kon de nieuw benoemde voorzitter de vergadering sluiten. IJMUIDEN Dokters J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 141, tel. 4058 en D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. no. 4340. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen doe. Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, telefoon 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mejuffrouw J. Wipter, Evertsen- straat 3, tel. 5259, en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5033. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: M H. A. Melchior, Noor- derwijkweg 1, tel. 3340. Van zonda mor gen tot 's avonds 12 uur: mejuffrouw F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, telefoon 4169. Van maandagmiddag 12 uur tot dinsdag morgen 9 u.: M. A. de Ruiter, dr. Schuit straat 44, tel. 3553. Van dinsdagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. J. Vos, Arendsweg, telefoon 3586. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, telefoon 3388. De dienst op Koninginnedag wordt waargenomen door Apotheek Donker, Breestraat no. 61, telefoon 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arst Ph. Haselager, Hoofdstraat 236, tel. 8510, te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekfcergenlaan no. 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Santpoort en Driehuis: zuster Y. de Jong, Brederoodseweg 45, tel. K 2560 8756; voor Velsen, Velsen-nc„rd en IJmuiden- oost: zuster Spiers, Geelvinckstraat 27, tel. K 2510 3936; voor IJmuiden en IJmuiden-oost: zuster Man, Kanaalkade no. 240, telefoon 4383. HEEMSKERK—UITGEEST Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijks straatweg 16, telefoon 02512 240. De zangers en zangeressen van het Toon kunstkoor zullen donderdag 2 mer in het repetitielokaal van het Badhuis aan de Baanstraat de zakelijke belangen van de vereniging gaan bespreken in de te houden algemene jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke verslagen wordt een bestuursverkiezing aan de orde gesteld wegens het vertrek naar elders van de dames mevr. Brouwer en mevr. E. den Otter-Slotboom. Door het bestuur zijn voor de vakatures kandidaat gesteld mevr. De Bie en mej. A. Smit. Een belangrijke punt vormt de bespre king over de plannen voor het komende seizoen, waarvan reeds bekend is, dat het Toonkunstkoor het voornemen heeft om in 1958 de „Matthaus Passion" van Joh. Seb. Bach uit te voeren. HET BOUWPROGRAMMA van de Hoogovens voor de eerstkomende jaren beloopt het bedrag van f 200 miljoen per ultimo 1956 moest daarvan nog 120 miljoen betaald worden. Men kan echter deze zware investeringen uit eigen middelen financieren, zoals ook de nieuwe bedrijfsonderdelen als de sinter- installatie en de zesde Martinoven, die in 1956 gereed kwamen, uit „eigen zak" betaald konden worden. Daar achteraan komen dan nog de vierde Hoogoven en de oxystaalfabriek, het rollend materiaal werd en wordt belangrijk uitgebreid, bij de ertsopslag ver rijzen enkele nieuwe kranen en de desilcatie-inrich- ting bij de Martinovens kwam inmiddels al in gebruik. NAAST deze kostbare in vesteringen komen de ho gere grondstoffenprijzen dus in feite niet zo heel erg van pas, maar zij worden enigermate gecompenseerd door een prijsstijging in de ruwijzersector (3 tot 8 per cent) en de dikke platen (8 percent). Het feit echter, dat de nieuwe hoogoven nog niet gereed is, nu één van de oude op een onver wacht tijdstip uit de pro- duktie moest worden ge nomen wegens dringende reparatie, vormt in deze situatie weer een ernstige tegenstroom. De export heeft van dit samenspel van krachten te lijden gehad Hoogovens wilden de bin nenlandse afnemers niet in de steek laten en moesten dan ook, ondanks de zeer aantrekkelijke prijzen, die het buitenland wenste te geven voor de zo schaarse scheepsplaten, diverse or ders voorbij laten gaan ten voordele van de Neder landse markt. HET BESLUIT om de Mekog verder uit te brei den is al oud en het wordt dan ook uitgevoerd. Maar inmiddels zijn de markt verhoudingen er niet gun stiger op geworden voor het Nederlandse ^tikstofmest- produkt: toen men de uit breidingen liet doorgaan, was niet bekend, dat er zo veel aan de markt zou ko men als er thans is. De Amerikaanse produktie- capaciteit bijvoorbeeld is omhoog gevlogen. Daar er echter niettemin een goede grond blijft bestaan voor optimisme inzake de ver dere ontwikkeling van het gebruik der kunstmest kan de MEKOG op volle capaci teit blijven draaien. De nieuwe sintcrinstallatie heeft zich in korte tijd in de verwarrende silhouet van de IJmuidense Hoogovens ingepast: de hoogste schoorsteen uit het hele mastbos werd een herkenningspunt van formaat, zowel voor het menselijk oog als voor vliegtuigen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15