Hoogovens moesten met geringere marge genoegen nemen; de winst kwam mede uit andere baten Negen miljoen netto winst voor Breedband Herwaardering brengt balans in objectief evenwicht Enorme investeringen van nu en voor de toekomst uit eigen middelen Vraag naar blik niet bij te houden Lagere winst, ma ir hoger dividend 7 WINST IN 1956 F 13.700.000 Scheepsplaat: in trek Vandaag winstuitkering bij Van Gelder Zonen NAAIMACHINES Geen doorberekening Nederland en staalverbruik Geen concurrent v iv ij A (j 26 APRIL 1957 Zoutgletschers in de zouthal van de MEKOG De aanzienlijke prijsstijging voor geïm porteerde kolen heeft haar weerslag uiter aard ook gehad op de gasprijs van de Hoog ovens, die voor een grote kring van Neder landse gemeenten de producenten zijn ge worden. De lagere binnenlandse kolenprjjs, die de beide andere in Nederland werkende leve ranciers van afstandsgas als basis kunnen aanhouden, hebben enige verschuivingen opgeleverd in de afzet en bovendien komen daar nu de nieuwe aardgasmogelijkheden bij. Inmiddels hebben Hoogovens het be sluit genomen de te verwachten verdere prijsstijging der kolen voor 1957 niet in hun gasprijs door te berekenen. Teneinde een nieuw inzicht te geven in de vermogenspositie van de K.N.H.S. is voor het eerst over het boekjaar 1956 een herwaarderingssysteem gevolgd, dat de bezittin gen van de onderneming, die tot nu toe nog voor de aanschaffingsprijs minus de afschrijvingen te boek stonden, opnieuw heeft opgevoerd en nu tegen de juiste, huidige waarde. Men heeft voor deze herwaardering de vervangingswaarde aangehouden, die tenslotte ook aan de afschrijvingen ten grondslag ligt en men wil de toekomstige schommelingen voortaan op dezelfde wijze ten gunste of ten laste van de thans geopende herwaarderingsrekeningen brengen. Hiermee wordt dus een poging gedaan, de juiste vermogenspositie van de onderneming zo dicht mogelijk te benaderen, waar bij geen rekening is gehouden met een eventuele plotselinge liquidatie van het con cern, maar wel met de „ijzeren voorraad", een voorraad, die permanent in het bedrijf aanwezig moet zijn. Deze nieuwe systematiek had tengevolge, dat er naast de traditionele balans ook een herwaarderingsbalans per 31 december 1956 werd gepubliceerd, waaruit wij enige sail lante punten willen lichten. Verschillen Zo stonden bijvoorbeeld de terreinen volgens de traditionele methode op 31 december van het vorige jaar te boek voor 1.580.157. Na herwaardering werd dit 8.951.816. De totaliteit van terreinen, gebouwen en installaties van Hoogovens was volgens de oude methode op 31 december waard f 217.846.683 en liep na herwaardering op 'tot 279.137.008. Het huizenbezit van de N.V. Breesaap bleef 1.225.577,—, maar de deelnemingen in aanverwante ondernemingen en de vor deringen, die daaruit voortvloeiden, bleken van 46.177.358 op te zijn gelopen tot 120.901.258. De debetkant van de balans vertoont na de herwaardering uiteraard een aanzienlijke stijging: sloot de traditio nele balans op 454.952.539, na de her waardering werd dat 670.058.186. Ditzelfde geldt voor de passiva aan de creditzijde: naar de reserve voor de her waardering der vaste activa en der deel nemingen kon via de nieuwe methode de respectievelijk 143.359.318 en 59.428.781 worden overgeboekt, terwijl ook de reserve voor diverse belangen moest worden opge voerd met deze herwaardering achter de hand. De nettowinst, die per 31 december kon oplopen tot de reeds genoemde 13.708.481, hetgeen uiteraard niet wil zeg gen, dat deze herwaardering daarvan de oorzaak is: de stijgende baten uit de deel nemingen moeten er veel eerder voor ver antwoordelijk worden gesteld. x3oooooooooocooooooooooocooooooooooooooc)00oc)ocxxxxxxxxxxx 8 8 j De scheepsbouw zit „omhoog" met 8 8 haar scheepsplaat: het is een telkens 8 8 weer opduikende klacht in deze tak van g 6 nijverheid. Hoogovens hebben daarmee 8 bij hun uitbreidingen en produktiever- g 8 grotingen echter terdege rekening ge- s c; houden men blijft doende staal bij te 8 g kopen en er zijn wellicht nog mogelijk- 8 g heden, om op andere dan de thans af- g geroomde markten staal bij te kopen, 8 opdat de produktie van scheepsplaat 8 verder kan worden opgevoerd. De dikke g 8 staalplaat blijft echter het meest ge- 8 vraagde produkt op de staalmarkt: er is 8 g een wereldtekort aan deze bouwstof. De 8 procentuele uitbreidingen van de plaat- g walserij en de Breedband zullen hierin 8 i, echter een kleine, maar niet te onder- R g schatten steun kunnen geven. g >3<XXDOOCOOOOOOOOOOOCOOOOC)OOCOOOOOC)OOOOOOOOOOOOOOOC>OOOOCO: Aan het fabriekspersoneel van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. is donderdagmiddag per circu laire medegedeeld, dat vandaag een aan deel in de winstgratificatie over 1956 zal worden uitbetaald. Dit aandeel bedraagt voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder, gehuwden en kostwinners f 133,(vorig jaar f 130) en vrouwelijke arbeiders van 21 jaar en ouder en kostwinsters f 89, Naar rato van leeftijd, alsmede naar gelang van dienstverband binnen het jaar worden aan de personeelsleden lagere uit keringen gedaan. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keu?e ENGEL, Gr. Noufstr. 181, Tel 14444 Het strakke front van KNHS dwingt iedere keer weer bewondering af voor Dudok's functionele architectuur. Zojuist is de nieuwe noordelijke vleugel gereed gekomen. REEDS IN HET JAARVERSLAG OVER 1955 werd door de directie van de Breed band N.V. aangekondigd, dat de produktie over 1956 kleiner zou zijn dan over het jaar daarvoor, omdat de mogelijkheden om in het buitenland stalen plakken en blokken bij te kopen en aldus het gebrek aan eigen staal op te vangen, aanzienlijk veel minder zou worden. Deze prognose is inderdaad uitgekomen, maar men heeft deze teruggang in de produktie uitsluitend laten drukken op de warmgewalste produkten. De produktie van koudgewalste plaat en vertind blik is nog iets toegenomen. De vermin dering van de bezetting kon inmiddels weer wat worden opgevangen door het loon- walsen voor buitenlandse bedrijven. Breedband maakte in 1956 een netto winst van 9.594.673, waaruit een dividend van 8 percent kan worden uitgekeerd. Bij de samenstelling van de balans, dig sluit op een totaalbedrag van 23.500.000 (waarbij inbegrepen een bedrag van 840.000 voor het'terrein en van 119 miljoen voor fabrieksgebouwen produktiemiddelen en instal laties alsmede reservedelen) is geen rekening gehouden met een herwaardering, omdat de Breedband-complexen veel later tot stand kwamen dan de Hoogovens en hun aan verwante bedrijven. Er stonden per 31 december voor 12.700.000 aan bestellingen op fabrieksgebouwen en installaties uit. De behoefte van Nederland aan koud gewalste plaat wordt nu reeds voor c.a. 80 °/o door Breedband gedekt. Behalve in Duitsland en Frankrijk, welke landen tot de E.G.K.S. behoren, vindt men ook in Engeland een goede afzet voor de koud gewalste plaat bij de automobielfabrieken. Ondanks de toenemende produktie van dunne plaat in de omringende landen is de markt nog steeds vast, hetgeen zich o.a. kort geleden uitte in de verdere verhoging van de prijzen voor de export naar de zo genaamde derde landen. Ook in de E.G.K.S. trokken de prijzen aan. Blik in trek Doordat de vraag naar vertind blik in Nederland sterk is toegenomen, is het aan blik, ook elektrolytisch vertind blik zal kunnen leveren, waarnaar de vraag steeds toeneemt. De marges tussen de verkoopprijzen en kostprijzen vertoonden in de loop van het jaar, met name in de tweede helft daarvan, eveneens een daling. Maar de directie ver trouwt er op dat de invloed hiervan op het bedrijfsresultaat, in 1957 voor een deel zal worden gecompenseerd doordat in dit jaar, dankzij de ingebruikneming van de zesde martinoven van Hoogovens, die tegen het eind van 1956 heeft plaatsgevonden, meer staal ter beschikking zal staan dan in 1956. Met de verwerkelijking van de uitbrei dingen zijn reeds goede vorderingen ge maakt. Achtereenvolgens heeft de versnel ling van het tempo van de koudbandwal- serij haar beslag gekregen en kwam de oxydebreker in de beitserij gereed. De bouwwerkzaamheden voor de elektrolyti- sche vertinnerij, de nieuwe gloeiovens en de hardingswalsgroep vinden gestadig voortgang. Hoewel de personeelsvoorziening een punt van voortdurende zorg bleef, trad in vergelijking met het vorige boekjaar enige verruiming in ten aanzien van het aantal be'schikbare arbeidskrachten. Dit geldt ech ter niet voor het vrouwelijk personeel, dat belast is met de, controle van het vertinde blik. Het handhaven van de minimumbe zetting van deze categorie baarde veel zorgen. Met betrekking tot de woningvoorziening, die van uitermate groot belang is voor het verwerven van nieuw personeel, kan van een verbetering van de situatie, zoals die in het vorige jaarverslag werd weergege ven, nauwelijks gesproken worden. Uit de gemeentelijke woningbouw, die voorname lijk in de behoefte aan arbeiderswoningen moet voorzien, kwamen in het verslagjaar voor Hoogovens en aangesloten onder nemingen slechts 55 woningen ter beschik king. Daarnaast bracht de N.V. Huizenbezit Breesaap 163 woningen tot stand. Terwijl door de opheffing van moeilijk heden, die zich ten aanzien van de voort gang van de woningbouw in onze naaste omgeving voordeden, het vooruitzicht werd geopend dat op dit gebied verbetering mocht worden verwacht, ondervindt thans weer de financiering van de gemeentelijke woningbouw ernstige belemmeringen, waardoor opnieuw een stagnatie dreigt op te treden. DE GROTE VRAAG NAAR DE PRODUKTEN van de ijzer- en staalindustrie, die sinds de oorlog de industrialisatie van Nederland in niet geringe mate heeft gestimuleerd en het aanzien gaf tot nieuwe projekten en grootse uitbreidingen, duurde ook tijdens het afge lopen boekjaar van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden voort. Zowel op de binnenlandse als op de vreemde markten ontstond in 1956 echter ook een steeds toenemende vraag vooral naar grond stoffen, waardoor de prijzen opliepen en doordat ook de sociale sector hogere aanspraken liet gelden, moest de marge tussen de koopprijzen en de verkoopprijzen in Nederland en de overige landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal naar beneden. Ondanks dus een stijging in de produktie van de IJmuidense Hoogovens en hun neven- bedrijven lag de werkelijke bedrijfswinst over 1956 lager dan over 1955, maar dit werd gecompenseerd door een stijging van de baten uit de deelnemingen. De Verlies- en Winstrekeningen van de KNHS vermeldden over 1956 een nettowinst van f 13.708.481,—, waarvan zoals al eerder gemeld is 16 percent dividend op de gewone aandelen kan worden uitgekeerd en 4 percent op de prioriteitsaandelen. (Vorig jaar bedroeg de nettowinst f 6.764.774). Het jaarverslag van K.N.H.S. constateert een zekere overspanning in de bedrijvig- i hcid in Nederland en een voortdurende stijging van de kosten, terwijl de uitbreiding van de werkzaamheden van Hoogovens zelf niet dat tempo kon krijgen, dat men wenselijk achtte, als gevolg van de onvoldoende arbeidskrachten. In de nieuwbouw- werken, zoals in de bouw van de nieuwe hoogoven en in de reparatie van de andere hoogovens, is daardoor vertraging ontstaan en bepaalde bedrijfsafdelingen konden pas later in dienst worden genomen dan men had gehoopt. Nu de stijging van de grond- stoffenprijzen zo drukkend is geworden, dat men niet langer onder een prijsverhoging der produkten uit kon, is de kwestie van de zelffinanciering weer urgent geworden, maar gezien de gezonde positie en de liquiditeit van het bedrijf is dit bepaald geen kwestie, waar ip financieel opzicht zwaar aan getild hoeft te worden. De imposante cijfers, die het jaarverslag laat zien, culmineren in de omzet van f 520.000.000 over 1956 en dit spreekt te meer, wanneer men de cijfers van de produk tie in de verschillende landen met elkaar vergelijkt: Staalproduktie per hoofd van de bevolking 1953 1954 1955 in kg 1956 1953 Staalverbruik per hoofd van de bevolking 1954 1955 1956 E. G. K. S248 272 324 347 207 Verenigd Koninkrijk 354 370 395 410 331 U. S. A634 493 642 622 629 U. S. S. R.178 213 231 243 Wereld 92 85 101 105 92 Nederland 195 niet bekend. De tweede basisindustrie, die op of nabij het eiland Roozenburg zal verrijzen, wordt geen concurrent van de IJmuidense Hoog ovens. Het nieuwe bedrijf gaat namelijk de grondstoffen leveren voor de Neder landse draadtrekkerijen en spijkerfabrie- ken, waarvoor een heel andere kwaliteit ijzer en staal nodig is dan voor de afne mers der KNHS. Wanneer men zich nabij Rotterdam zal houden aan deze produktie- opzet, zal er voor de IJmuidense Hoog ovens geen sprake van enige concurrentie zijn. Zoals al eerder is bekendgemaakt, om vat het bouwplan van de IJmuidense hoog ovens een vergroting van de jaarproduktie van ruwstaal met 400.000 ton tot ongeveer 1.100.000 ton, die in het begin van het vol gende jaar verwezenlijkt moet zijn met behulp onder meer van de nieuwe Hoog oven en de uitbreiding van de batterij Martin-staalovens met een zesde oven plus op den duur de nieuwe oxy-staalfabriek. Na de investeringen over 1956, die rond tachtig miljoen beliepen, komt er dus bin nenkort nog heel wat kijken aan het Noordzeekanaal. De oxystaalfabricage heeft het bij komende voordeel, dat men met weinig schrot kan volstaan, omdat het snelver- lopende proces met behulp van een zuur stofinjectie wordt bewerkstelligd - anders dan in de bestaande Siemens-Martinovens. Om voldoende ruwijzer voorhanden te hebben, moet de vierde Hoogoven worden gebouwd, waarmee men thans al een heel eind gevorderd is; helaas heeft het ontijdig afknappen van een der andere hoogovens, waarmee men had willen doorproduceren, tot de nieuwe kon invallen, een streep door de rekening gehaald. Rook, strakke lijnen en eindeloze buisleidingen: het beeld van de KNHS deel van Breedband in de voorziening van de binnenlandse markt procentueel belang rijk lager dan men bij de oprichting van de vennootschap verwachtte. Hierin zal een grote verbetering kunnen komen wanneer eind 1957 - begin 1958 de elektrolytische vertinnerij begint te produceren. Daardoor zal tevens het marktgebied worden ver breed, aangezien men dan, behalve dompel- Het dividend over 1956 ad 16 pet. moge dan 2 pet. hoger zijn dan dat over het voor gaande boekjaar dat negen maanden om vatte en waarover 10Vi pet. werd betaald, derhalve 14 pet. op jaarbasis, de financiële uitkomsten van het bedrijf vallen tegen, zowel bij de Hoogovens zelve als bij de Breedband. Hierbij moet in aanmerking worden genomen dat de gepubliceerde cij fers wel enige vraagpunten laten. Op de winst- en verliesrekening van de Hoog ovens worden de afschrijvingen niet ver meld, evenmin als het bedrag dat voor be lastingen worden gereserveerd en juiste vergelijkingen vallen daarom niet te ma ken. Het voordelig saldo van de bedrijfs- rekening is bij de Hoogovens in 1956 ech ter slechts f 21.2 miljoen geweest tegen f 21 miljoen in negen maanden van 1955 (28 miljoen op jaarbasis). De Breedband heeft na afschrijvingen een bedrijfswinst gemaakt van f 28.2 miljoen tegen f 39.3 miljoen in 1955 en vermeldt wel het voor belastingen gereserveerde bedrag, dat in totaal f U/2 miljoen lager is dan in het voorgaande jaar. Na enkele reserveringen blijft er bij de Breedband een winstsaldo over van f 9.6 miljoen tegen f 9.2 miljoen in 1955 waaruit weer 8 pet. dividend wordt betaald. Doordat bij de Hoogovens uit deelnemingen f 6.1 miljoen werd ont vangen tegen f 1.9 miljoen in 1955, steeg de totale winst tot f 25.2 miljoen tegen f 24.4 miljoen in negen maanden van 1955. Voor reserveringen is ditmaal f 12 Vb mil joen uitgetrokken tegen f 15 miljoen in negen maanden van 1955, met het resul taat dat de netto-winst f 13.7 miljoen be draagt tegen f 6.8 miljoen over negen maanden van 1955. Het kapitaal, waarover dividend moet worden betaald, is echter van f 51.6 miljoen tot f 77.4 miljoen ge stegen, hetgeen een dividend van 16 pet. toelaat. De directie heeft op de balans een nieuw en duidelijker beeld van de vermogens positie gegeven door de eigendommen te herwaarderen en de hierdoor ontstane gun stige verschillen aan de credietkant van de balans onder herwaarderingseserves te boeken. Voots kwam er f 11 miljoen van gereserveerde belastingen vrij, waardoor de totale op de balans voorkomende reser ves aanmerkelijk zijn toegenomen. In totaal becijferen wij die reserves ongeacht f 25.8 miljoen voorzieningen, op f 402 miljoen, zodat ze meer dan 500 pet. van het kapi taal uitmaken. Op de gebouwen en instal laties met een aanschaffingswaarde van f 466 miljoen is dan f 187 miljoen afge schreven, zijnde ca. 40 pet. Aan eigen vermogen heeft de Hoogovens thans een kapitaal van rond f 505 miljoen benevens een vreemd vermogen op lange termijn van f 52 miljoen, maar van deze ca. f 557 miljoen beschikbaar vermogen is f 463 miljoen in vaste eigendommen en deelnemingen vastgelegd, terwijl voorts f 97.3 miljoen in voorraden steekt, zodat de verdere financiering van het bedrijf met vreemd kapitaal moet geschieden. Het is dan ook geen wonder dat de directie van dit nog steeds groeiend bedrijf op de nood zaak van zelffinanciering wijst. In 1956 werd niet minder dan 80 miljoen geïn vesteerd, terwijl nog f 55.7 miljoen bestel lingen op gebouwen en installaties uit staan, welke dus nog moeten worden be taald, maar die wij in bovenstaande cij fers van de vermogenspositie hebben ver werkt. Het is uit het bovenstaande wel duidelijk dat de Hoogovens een wat men noemt ka- pitaalintenstief bedrijf is, dat wel ruime winsten maakt, maar hiervan elk jaar weer een groot deel moet investeren. En arbeidsintensief is het bedrijf ook, zoals wel blijkt uit het feit dat het aantal werknemers van 10.523 uit. 1955 tot 11.145 is gestegen (totale personeels kosten f 72.4 miljoen tegen f 62.6 mil joen in 1955) en gebrek aan personeel een van de oorzaken was waarom de resultaten niet gunstiger zijn geweest. Voorts was de stijging van de grondstoffenprijzen oor zaak van een kleinere winstmarge, welke men overigens door stijging van de pro duktie en het in bedrijf stellen van een vierde oven op peil tracht te houden. De aandelen van de Hoogovens hebben in 1956 een hoogste koers van 391 pet. be reikt en noteerden uit. 1956 296 pet. Thans is de notering 305 pet., waarin het dividend nog begrepen is. Op deze basis bedraagt het rendement van de aandelen ca. 5»/2 pet. Herkapitalisatie is, gelet op de grote reser ves, natuurlijk mogelijk, maar of over een vergroot kapitaal dan een zelfde dividend kan worden betaald, is een'open vraag. 1953 1954 1955 1956 1957 Ruwstaal- produktie E.G.K.S. X 1000 m.t. 39.579 43.765 52.585 56.746 29.000 Raming le halfjaar. Ruwstaal- produktie Nederland X 1000 m.t. 866 929 979 1.050 600 Ruwstaal- produktie Hoogovens X 1000 m.t. 646 681 679 715 420 Totaal verwerkt in IJmuiden X 1000 m.t. 666 691 901 870 460 De staalproduktie per hoofd van de bevolking en het staalverbruik per hoofd geven eveneens belangwekkende vergelijkingsgetallen over de afgelopen jaren te zien, waar uit onder meer te lezen is, dat Nederland een lager gemiddelde wat het gebruik betreft heeft dan de E.G.K.S.-landen. De kolentoren voor de kooksovens

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3