Steeds grotere in voed van jeugd groepen in leeftijdsopbouw bemanning Nederlandse vissers leren de Britten het kaken en zouten aan boord Sturka kleding St. Adalbertschool kampioen van verliezersronden Teruggang in vakbekwaamheid op de IJmuider trawlervloot Zeebrugge biedt mogelijkheden als petroleumhaven CBS-Rapport over visserij-arbeidskrachten Op twee in Polen gebouwde loggers Omwenteling in Britse haringvisserij Grote industriële toekomst voor het gehele gebied van Brugge voorzien 11 Het Beverwijks voetbal elftal tegen Haarlem VGLO-school Beverwijks schoolvoetbalkampioen Papierfabriek draait 30 april door Amateurs zetten hun beste beentje voor Geldermans en Niesten kwamen te laat Man-about-Town Haarlems elftal voor Beverwijk samengesteld HET SCHOOL VOETBALTOERNOOI Uitgevaren visserijvaartuigen ZATERDAG 27 APRIL 1957 MOEST IN DE MEMORIE VAN ANTWOORD over de begroting voor 1957 van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening nog worden opgemerkt, dat geen defini tieve gegevens beschikbaar waren ten aanzien van het verloop van de bemanningen der vissersschepen, gisteren heeft het Centraal Bureau voor de Statiestiek een over zicht gepubliceerd van de arbeidskrachten in de visserij, speciaal op de loggers en trawlers. Over enige maanden zal een overzicht van de leeftijdsopbouw der kotter- bemanningen verschijnen. Men komt tot de conclusie dat er een steeds grotere invloed is van de jeugdgroepen in de leeftijdsopbouw van de bemanning der trawlers en loggers. De groep „tot 25 jaar" omvatte in 1948 32,4 percent en in 1956 43,2 per cent van de totale bemanning. Ongunstig moet het echter worden genoemd, dat de jongere leeftijdsklassen slechts weinig geschoold zijn; de meeste vissers volgen pas op latere leeftijd het onderwijs aan de visserijscholen. Bovendien worden de jon geren in de wintermaanden in grote getale afgemonsterd, hetgeen hen noopt een ander beroep te zoeken. De omvang van deze afmonstering vermindert echter; in de winters van 1948, 1949 en 1950 bleef 15 percent aangemonsterd en in 1956 26,3 percent. Opmerkelijk is dat het aantal gemon- sterden in de groep 25-50 jaar gestadig afneemt, aldus het overzicht. In 1948 be droeg het percentage in deze leeftijds klasse 51.1 en in 1956 38.3 percent. De vak bekwaamheid van de scheepsbemanningen vermindert door de genoemde wijzigingen. Overigens blijkt, uit een nog te publiceren onderzoek van de kotterbemanningen, dat vele vissers uit de leeftijdsgroep 25-50 jaar gedurende de laatste jaren in de kotter- visserij een bestaan hebben gezocht. Verlangen naar vaste positie De wijzigingen in de leeftijdsverhou dingen op de trawler- en loggervloot blij ken zich ook de laatste jaren te hebben voortgezet. Van het leeftijdsklasse tot 21 jaar is het aandeel in de totale bemanning gestegen van 25.9 tot 32.3 percent in 1956. Hiertegenover staat een achteruitgang in de klassen 25-39 jaar en 40-49 jaar. Deze verminderingen kunnen worden toege schreven aan overgangen naar andere be roepen. De oorzaak van de overgangen in de leeftijdsklasse 25-49 jaar kan vermoedelijk worden gezocht in het streven van deze voor het merendeel gehuwde personen zich een zoveel mogelijk vaste positie te verwerven. Overigens is bij het onderzoek van de kottervloot gebleken, dat juist ve len uit de oudere groepen een bestaan zochten in deze tak van visserij. De ver mindering in de klassen 25-49 en 40-49 jaar, waarin steeds een hoog percentage vakbekwame zeelieden voorkomt, is een verlies, waartegen de sterke toeneming van jonge, maar niet steeds bekwame krachten, niet vermag op te wegen, aldus het rapport van het CSB. Weinig jongeren op trawlers Het rapport merkt verder op, dat voor de Scheveningse, Katwijkse en Vlaar- dingse schepen dezelfde tendenzen gelden als voor de totale vlootbemanning. Uit IJmuiden wordt echter uitsluitend ter trawlvisserij gevaren en de voort durend veel vergende werkzaamheden in deze tak van visserij, de vermindering van het aantal IJmuidense trawlers en de gun stige plaatsingsmogelijkheden in de Bever- wijkse industrieën heeft tot oorzaak ge had, dat men 'n gering percentage jongeren op de IJmuidense trawlervloot aantreft. Op de IJmuidense trawlers, aldus het rap port, treedt bovendien eenvermindering in de middengroepen en een toeneming in de jongste en oudste leeftijdsgroepen op, hetgeen ook een teruggang van de vakbe kwaamheid der bemanningen betekent. De woonplaatsen Van het totaal aantal bemanningsleden woonde vorig jaar 55 percent in Scheve- ningen, 25 percent in Katwijk, 4.8 percent in IJmuiden en 2.5 percent in Vlaardingen. Vooral in het laatste jaar traden er voor deze woonplaatsen sterke wijzigingen op. De te Scheveningen wonende opvarenden namen in aantal vrij aanzienlijk toe, daar entegen daalde het aantal opvarenden in Katwijk sterk. Bij de daling in Katwijk wordt echter opgemerkt, dat vele Katwijkse schepe lingen de laatste jaren zijn overgestapt op een kotter. En de gegevens over deze be manningen zijn nog niet in het overzicht verwerkt. Te Scheveningen en Katwijk wonen dus ongeveer 80 percent van de opvarenden der trawler- en Ioggervloten. Steeds meer worden deze twee plaatsen de centra van waaruit de visserij met arbeidskrachten wordt voorzien. De voetbalelftallen, die elkaar op Ko ninginnedag op het Beverwijk-terrein ont moeten, zijn als volgt samengesteld: Beverwijks elftal: Raap (Beverwijk); Le- jeune (Kennemers) en De Winter (Wijk aan Zee); Starremans (DEM), J. Minneboo (Be verwijk) en J. Goderie (DEM); Springer (Beverwijk), Mosk (Kennemers), Van der Sluis (Kennemers), De Vries (DEM) en Appel (DEM). Haarlems elftal: Willemse (HBC); Veld huizen (TYBB) en Hijnen (Velsen); Van der Vlugt (TYBB), Hendriks (DIO) en Water (Zandvoortmeeuwen); Koops (Waterloo), Houtkamp (Ripperda), Spanjaard (Terras vogels), Smit (HBC) en Wolfs (Velsen). Begrafenis van G. Duinmeyer Zeer velen hebben dezer dagen hun belangstelling getoond bij de begrafe nis van de in motorsportkringen zo beken de figuur, de heer G. Duinmeyer. Om ne gen uur was eerst in de parochiekerk te Bakkum een H. Mis opgedragen door pas toor De Wit. Even over tienen volgde daar na op het katholieke gedeelte van de be graafplaats „Onderlangs" de teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van de Ten aanzien van de functieverdeling aan boord van de schepen wordt opgemerkt, dat te Vlaardingen en IJmuiden een groot aantal ouderen als schipper vaart. Te Kat wijk en Scheveningen vertonen de leef tijdsklassen een veel gunstiger verhouding onder de schippers. Gemiddeld is het percentage vakbe kwame zeelieden op de Nederlandse traw ler- en loggervloot in de zomermaanden 45,6 percent en in de wintermaanden 68 percent. Een laag percentage gediplomeer den wordt gevonden in de klassen tot 21 jaar en 21-24 jaar. De reders te Katwijk, Vlaardingen en IJmuiden monsteren wel vissers uit andere plaatsen, aldus het rapport. Dit zijn echter voornamelijk matrozen, maar geen schip pers en stuurlieden. Die worden meestal gemonsterd in eigen havenplaats. Uit een van de staten blijkt ,dat op de schepen met het geringste motorvermogen de meest jeugdige bemanning wordt aan getroffen. Anderdeels treft men op de schepen met het grootste machinever mogen ook de oudste bemanningen aan. Deze verhoudingen zijn wel begrijpelijk, daar de loggers met 80-120 pk vrijwel uit sluitend haringdrijfnetloggers zijn, waarop in verband met de werkzaamheden veel jongeren nodig zijn. De IJmuidense traw lers hebben om al eerder genoemde rede nen een sterk verouderde bemanning. In de afdeling D van het schoolvoetbal- toernooi te Beverwijk is de openbare VGLO-school kampioen geworden. Direct na het slot van de wedstrijd werd het elf tal gefeliciteerd en toegesproken door de heer W. J. Schipper die aan het elftal de HVB-speldjes uitreikte en het bondsdi- ploma aan de aanvoerder overhandigde. Uit handen van de heer W. Nysen, secreta ris van het volksonderwijs werd een vaan tje voor de prijzenkast geschonken, waar bij de spelers een miniatuur-vaantje kregen. De uitslagen van de op deze dag ge speelde wedstrijden luidden: Pool G: St. Jozefschool 1 (Velsen)Jo zefschool 0-9. Pool H: Zeewij kschoolNoorderschool 0-4. Pool K: H. HartschoolSt. Bavoschool 5-1: Pool L: Wolf en DekenschoolBethel- school 6-4. Maandagmiddag worden op het Bever wijk-terrein de finale gespeeld. Om 14.15 uur spelen de winnaars tegen elkaar ter wijl om 14.00 uur de verliezers elkaar al ontmoeten. De directie van de papierfabriek Van Gelder Zonen n.v. heeft, in tegenstelling tot vorige jaren, besloten op Koninginnedag 30 april uit bedrijfseconomische overwe gingen de productieafdelingen te laten doordraaien. Dit betekent, dat allen die in de betrokken afdelingen werkzaam zijn deze keer geen „Oranjedag" zullen heb ben, doch in de plaats hiervan aanspraak kunnen maken op een andere vakantiedag. In zaal Nijman te Heemskerk vond vrij dag een amateursavond plaats, die een stampvolle zaal trok. Amateurs op het ge bied van zang en muziek werden hier in de gelegenheid gesteld hun kunnen te tonen. Als juryleden fungeerden Rinus v. d. Broek en Ton v. d. Braak en de algehele leiding was in handen van Tonny Schelle- vis uit Wijk aan Zee. Laatstgenoemde deelde ons mede dat in café ,,'t Vosje" te Beverwijk de finale zal plaats vinden van deze avonden, waarvan er twee in IJmui den en twee in Beverwijk plaats hebben gevonden. Voor deze avond was er voor de winnaar een wisselbeker beschikbaar ge steld door de heer J. Nijman. Talrijke amateurs traden op o.a. de zanger Jan Put, die momenteel met het hoogste aantal pun ten aan de kop gaat. Voorts was er nog een orkest van zes man „De Dissy Six" uit Castricum, De Corjo's, twee meisjes met een gitaar en de kunstfluiter Freddie Stammis. Veilingberichten Met het oog op Koninginnedag en de be vrijdingsdag zijn de veilingtijden aan de groentenmarkt als volgt vastgesteld: dins dag 30 april: geen veiling; maandag 6 mei: des morgens halftien veiling. Ook de bloemenveiling heeft op dinsdag 30 april geen veiling. De Beverwijkse wielrenners Ab Gelder mans en Coen Niesten, die aanvankelijk weigerden om op zondag 5 mei in de door hun vereniging „Kennemerland" te hou den Ronde van Beverwijk te starten en er de voorkeur aan gaven om op die dag in België te rijden, zijn op hun besluit terug gekomen. Omdat zij in België geen startgelegen heid kunnen krijgen, hebben zij hun be stuur verzocht om alsnog aan de Ronde van Beverwijk en aan „Olympia's" Tour door Nederland te mogen deelnemen. Maar helaas zijn zij nu te laat. Want zoals we reeds eerder hebben bericht, was er door de weigerachtige houding van deze twee renners een conflict gerezen met het be stuur, zodat de leiders van de renners club besloten om van deelneming aan de grootste nationale wielerwedstrijd voor amateurs, de Tour door Nederland, af te zien. Het bestuur heeft inmiddels alle moei zame onderhandelingen om de ploeg ge adopteerd te krijgen afgebroken en ook de inschrijving is ingetrokken. Hoewel de renners aan de voorbereidende werkzaam heden niet behoefden mee te werken, had den zij sportief bezien hun bestuur hierbij tegemoet kunnen komen. En het thuisfront de leden en donateurs, de supporters club en de vele andere begunstigers waar van ook de renners hun profijt hebben wil ook zijn favorieten wel eens zien rijden. De Ruiter bjj „De Bataaf" Dirk de Ruiter, die aanvankelijk het meest gedupeerd scheen te zijn door het conflict, is nu opgenomen als gastrenner in de ploeg van „De Bataaf" uit Halfweg. ADVERTENTIE Honderdvier. In de ouderdom van ruiin 104 jaar is te Belildngwolde overleden de weduwe G. SnaterSmeents. Zij heeft haar gehele leven te Bellinigwolde gewoond. 'iVt&u - tailors to the Bedankt Italiaanse meesters in dessin en kleur bedankt voor de geraffineerde stof van Sturka's nieuwe sportcolberts. Ze zijn er, Man-about-Town, met vloeiende schouders, ingezette klep-zak en weer éven korter. En Sturka's maatopvatting garandeert perfecte pasvorm! En hier is nieuws van Sturka's elegante, zo goed-vallende en correcte broeken: Weer (ets slanker op de voet en ook de héle pijp wat afgeslankt En in de fijnste kamgaren mattings, flannels, multi colours. MAN-ABOUT-TOWN colberts - pantalons (Van een onzer verslaggevers) OP DE DERTIENDE APRIL liep in de Scheveningse haven de eerste van twee in Polen gebouwde loggers binnen voor de pas opgerichte Scheveningse— Britse visserijmaatschappij. Het schip, de „Autumn Sun" voer onder commando van de Britse captain F. J. Pye en onder Britse vlag, maar een gedeeltelijke Nederlandse bemanning en de Scheveningse visschipper C. Korving aan boord. Thans blijkt, dat de firma Henry Sutton Ltd. met medewerking van de iirma Frank Vrolijk in Scheveningen de door de Nederlandse toegepaste haringvisserij methode van het kaken en zouten aan boord van het schip in Engeland wil introduceren. De Nederlanders varen als leermeesters mee, terwijl de Scheve ningse firma, die ook financieel in de onderneming is geïnteresseerd, voor de specialisten zal zorgen en als agent op het vasteland zal optreden. Inmiddels is de „Autumn Sun' van de thuishaven Great Yarmouth naar Aberdeen ver- brokken om van hieniit voor de eerste visreis uit te varen. Het tweede schip. zal in juni volgen. Beide schepen zijn voor de vleet- en dé „Autumn Star" trawlvisserij gebouwd. De directeur van de Britse visserijmaat schappij, de heer Percy Sutton, heeft ver klaard, dat de twee in Polen gebouwde loggers behoren tot een groep van dertig schepen, waarvan er achtentwintig be stemd zijn voor de Poolse en Russische vloot. De mogelijkheid bestaat, dat reeds binnenkort tot uitbreiding van de Brits- Nederlandse vloot zal worden overgegaan, wanneer de resultaten en ervaringen gun stig zijn. De heer Sutton ziet in deze poging, te dan ken aan een vooruitziende blik, moed en ondernemingszin, het begin van een om wenteling voor de Britse haringvisserij en tevens van een hernieuwde bloei der ha ringvloot van Great Yarmouth. De drifter- vloot, die hier vroeger 312 eenheden telde, is nu nog slechts elf schepen groot. Het ligt in de bedoeling om met beide loggers niet alleen tijdens het Engelse walseizoen te vissen, maar ook gedurende het Schotse seizoen en aan de westkant van Engeland bij Ierland. Zowel in Engeland als Neder land zal door de schepen worden gemarkt. Al naar gelang de plaats, waar de hoogste prijzen zijn te maken. De „Autumn Sun" werd door de firma zelf aangekocht. De tweede logger, de (Van onze correspondent in Brussel) Dr. Guido Declercq, directeur van de economische raad van de provincie West- Vlaanderen, heeft gewezen op de groeiende belangstelling van de scheepsbouwers, scheepsherstellers en petroleummaatschap- pijen voor de haven van Zeebrugge, dat door een kanaal voor grote schepen met Brugge is verbonden. De haven van Zee brugge is gebouwd langs een pier, die ver in zee steekt. Het is voornamelijk een aan- leghaven voor zeeschepen, die emigranten naar hun nieuwe vaderland brengen. Het is ook de thuishaven van de Belgische veerboten op Engeland en het heeft een haven voor olietankers. De Amerikaanse hotelmagnaat Cantor heeft aan Zeebrugge de voorkeur gegeven ingeval hij voor zijn plan van vakantieboten voor Amerikanen, die goedkoop naar Europa willen, de mede werking verkrijgt van de Amerikaanse re gering. De actieve burgemeester van Brugge, Pieter van Damme, heeft voor de streek langs het kanaal ZeebruggeBrugge, en overledene, die door een noodlottig onge- voor de belendende percelen van de beide val op tragische wijze om het leven was gekomen. De vele bloemstukken bewezen tevens de grote sympathie welke men voor de overledene heeft gehad. Talrijke personen uit de sportwereld uit de omtrek van Castricum en vooral ook van de M.A.C., waarvan de overledene een gewaardeerd medewerker was, waren naar de begraafplaats gekomen om hun vriend een laatste groet te brengen. havens, industriëen weten te interesseren. Er zijn grote chemische fabrieken, de grootste glasfabriek ter wereld, en cokes- fabrieken gevestigd. Te Brugge is dezer dagen een grote moderne katoenspinnerij in bedrijf gesteld. De fabrieken voor de constructie van rollend materieel worden uitgebreid. De grote kans van Zeebrugge om een haven van enige betekenis te worden is de omstandigheid, dat de grote petroleum- tankers van meer dan 50.000 ton de Schelde naar Antwerpen niet kunnen opvaren. Tankers van 60.000 ton tot 100.000 ton moeten een diepzeehaven hebben en Zee brugge zou daartoe kunnen dienen. Pijp leidingen kunnen Zeebrugge met Antwer pen verbinden, maar het zou ook mogelijk zijn te Zeebrugge nieuwe petroleumraffi- naderijen te bouwen. Er is te Zeebrugge niet alleen ruimte, maar er zijn ook arbei ders. Uit Oostende en andere plaatsen aan de Belgische kust gaan dagelijks arbeiders naar de kolenmijnen in de buurt van Mons en Charleroi en de bouwbedrijven in Brus sel. Er zijn duizenden arbeiders, die dage lijks buiten de provincie West-Vlaanderen werken. Nieuwe bedrijven hebben de werk loosheid reeds doen dalen, maar wanneer in de toekomst Zeebrugge de haven zou worden voor grote tankers, dan zouden in de uitgebreide haven ook scheepswerven moeten worden gebouwd om de tankers te repareren. Er is trouwens in de vissers havens van Oostende, Zeebrugge, Keist en Nieuwpoort een traditie van scheepsbouw, techniek en alles wat met de zee te doen heeft. De aanleg van nieuwe diepzeekaden in de kom van de haven van Zeebrugge en alle installaties, die voor groot zeeverkeer nodig zijn, worden bestudeerd. De eerste conclusie is, dat de werken ongeveer 150 miljoen gulden zouden kosten. Wil België de grote petroleum-tankers ontvangen en in eigen land de uitbreiding van de Britse, Belgische en Amerikaanse raffina derijen in de hand werken, dan zal ook hier „de cost voor de baet" moeten gaan, aldus de heer Declercq. „Autumn Star" is gekocht door de „Her ring Board" met een speciale subsidie van het Britse ministerie voor Landbouw en Visserij. Het schip wordt gecharterd door een spe ciale door Percy Sutton opgerichte maat schappij, de Henry Sutton Fishing Co. Ltd. Eventuele verdere nieuwbouw zal worden gefinancierd met het kredietsysteem van de Herring Board. Zes Nederlanders Nieuwe arbeidsmogelijkheden liggen hier voor de Britse vissers in het verschiet, al dus de heer Sutton. Grote perspectieven schuilen in het experiment ook voor an dere reders, die dit voorbeeld willen vol gen. Voorlopig zullen de loggers, die met vijftien of zestien man varen, zes Neder landers en een Nederlandse visschipper als leermeester aan boord hebben. Voor de rest zal de bemanning zoveel mogelijk uit Britse vissers uit Great Yarmouth bestaan. Beide schippers, de navigatie- en de vis- schippers, hebben een eigen hut, terwijl de bemanningen in twee vierpersoons en een zespersoons hut zijn ondergebracht. Er is een aparte messroom. De loggers zijn 34 meter lang, hebben geen bak, meten 183 ton en zijn uitgerust met een 300 pk. motor. Het visruim kan 600 kantjes haring bevat ten. Het ligt in de bedoeling om buiten het haringseizoen met de schepen ter trawl visserij op verse vis te varen. De schepen kunnen 22 dagen op zee blijven en hebben een actieradius van 4000 mijl. Veel te leren voor Britten Percy Sutton heeft verklaard dat men, terwijl de totale Nederlandse aanvoer van haring in de periode van 1938 tot 1953 met 68 percent is gestegen en de Engelse aan voer in dezelfde periode met 28 percent is gedaald, in Engeland nog veel kan leren. De Nederlanders hebben met hun metho den een groot succes gehad, aldus de heer Sutton. De haring wordt, zoals de Britten het thans nog doen, niet uitsluitend bij de Engelse wal gevangen maar ook verderop. De Nederlanders waren in de afgelopen jaren niet alleen in staat flink haring te vangen met hun trawlloggers, maar zij kre gen bovendien hogere prijzen voor de vol gens hun methoden bewerkte haring. „Toch zijn we beter" „Werd het daarom geen tijd dat wjj hun les ter harte namen", stelde de heer Percy Sutton. „Tenslotte hebben wij Engelsen in het verleden anderen al aan vele goede ideeën geholpen. Er liggen mogelijkheden om een grote vloot op te bouwen en ik ge loof dat wij het uiteindelijk zelfs nog beter kunnen dan de Nederlanders en anderen, die de vleet- en trawlvisserij beoefenen en aan boord kaken en zouten". Nederlanders nemen haring over Overbevissing werd eveneens door de heer Sutton ter sprake gebracht. De over bevissing brengt ook naar de mening van de heer Sutton risico's mee, maar interna tionaal zal er iets gedaan moeten worden om de haring te beschermen. Na deze opmerkingen prees de heer Sut ton zich gelukkig de volle medewerking te hebben verkregen van de firma Frank Vrolijk in Scheveningen. Het ligt niet in de bedoeling om de schepen met Hollandse Nieuwe naar Nederland te sturen. Om streeks juli zullen zij wel voor de Neder landse markt vissen, maar Nederlandse loggers zullen dan de vangsten van beide schepen overnemen en in Scheveningen aan land brengen. Het in de vaart brengen van een moederschip voor de loggervloot, zoals de Polen en Russen dit doen, acht de heer Sutton overbodig. We gebruiken En geland als zodanig, merkte hij tot be sluit op. „Pat-Mat" speelt promotiewedstrij'den De Kennemer schaakclub „Pat Mat" neemt deel aan promotiewedstrijden voor de tweede klasse van de K.N.S.B. Voor twee plaatsen zijn drie gegadigden: Utrecht 2, A.S.V.U. te Amsterdam en „Pat Mat". De eerste ronde wordt gespeeld op 12 mei, dan ontmoeten Utrecht en A.S.V.U. elkaar. De Beverwijkers spelen op 26 mei en op 16 juni in de volgende opstelling: E. Ekhart, P. Hart, ir. D. G. Huygen, L. Mostertman, ir. E. F. Peltzer, W. Steeman, J. E. Strengers, M. P. S. Suiker, J. A. Zoontjes en P. Zwart. ADVERTENTIE IN IJMUIDEN Verkrijgbaar bi): Kledingbedrijf sedert 1899 KENNEMERLAAN 1 00 Het Haarlems elftal dat op Koninginne dag tegen een Kennemer elftal zal spelen is als volgt samengesteld: Willemse (HBC); Veldhuizen (TYBB), Hynnen (Velsen); Van der Vlugt (TYBB), Hendriks (DIO), Water (Zandv.meeuwen), Koops (Waterloo), Houtkamp (Ripperda), Spanjaard (Terrasvogels), Smit (HBC), Wolfs (Velsen). De wedstrijd wordt om half vijf op het Beverwijkveld gespeeld. Terwijl de kampioenen van de afdelin gen E (verliezers en winnaars) en D (win naars) al bekend waren, speelden clubs uit de afdeling C en D (verliezers) gisteren lustig verder om de titel. Het resultaat van de gespeelde school wedstrijden was, dat in afdeling D de St. Adalbertschool de titel van verliezerskampioen behaalde en het tweede elftal van de RBHS 2 de St. Joan nes ULO duidelijk maakte, dat het MO „voorrang" had op het ULO, m.a.w. de HBS-ers plaatsten zich in de eindstrijd te gen de Willem de Zwijgerschool 3. De strijd tussen de St. Joannes ULO en de RHBS was buitengewoon spannend. Beide teams hadden hun voorafgaande drie wedstrijden gewonnen, zodat deze ontmoeting de beslissing moest brengen, welke van de twee clubs zich in de finale zou plaatsen tegenover de andere poule winnaar, de Willem de Zwijgerschool 3. Tot een kwartier in de tweede helft hadden de St. Joannes-jongens nog met 3-2 de leiding, maar, gesteund door de wind, kwamen de HBS-ers steeds steviger opzetten en toen deze tenslotte gelijk ge maakt hadden, kwamen de ULO-ers bijna niet meer over de helft. Laatstgenoemden verdedigden echter hardnekkig en zo scheen de wedstrijd in een gelijk spel te zullen eindigen, toen in de laatste halve minuut de St. Joannes-doelman de bal wel stopte, maar hem liet vallen en toen was het voor één der HBS-aanvallers een koud kunstje om zijn elftal de overwinning te bezorgen (43). In de 3 andere voor deze afdeling vast gestelde ontmoetingen werd om des kei zers baard gespeeld. De uitslagen vindt men hieronder. Voor de verliezersronde van afdeling D werd als slotstuk gespeeld de wedstrijd St. Adalbertschool-Willem de Zwijger- school 5. Eiat de partijen aan elkaar ge waagd waren, bewijst de uitslag 1-1. Pe nalties moesten toen beslissen, wie zich kampioen mocht noemen en dit waren na twee serie- de St. Adalbertjongens. Eén der strafschoppen werd genomen door de doelman der St. Adalberters. Zijn hard schot werd door zijn Willem de Zwijger collega zo keurig gestopt, dat hij zich in het koor mengde, dat door handgeklap te kennen gaf, dat men het een kranig staaltje van de doelman der Zwijgers vond. De uitslagen waren: Afdeling D: verliezers (finale), St. Adal- bertschool-Willem de Zwijgerschool 5 1-1 (St. Adalbertschool wint). Afdeling C: St. Joannes ULO 1-RHBS 2 3-4; Papiervakschool—Duinwijk ULO 0-1; Creutzberg ULO 2-Openbare ULO 2 (Be verwijk) 3-1; Technische School 3-St. Wil- librordus ULO 2 3-3. De winnaars der twee poules van deze afdeling zijn de RHBS 2 en de Willem de Zwijgerschool 4, beide met 8 punten uit 4 wedstrijden. Maandag 15 april: m.t. Beatrice IJM 72, Dirkje RO 53, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Hui- berdina Gijsbertha KW 85. Dinsdag 16 april: m.t. Noorderkroon SCH 55. Woensdag 17 april: m.l. Maria Jacoba KW 73, Java KW 159. Donderdag 18 april: m.t. Emma DM 15, Jo hannes Polderman IJM 20, Shamrock IJM 129, Wiron IV IJM 209; m.l. Gezina Geertrui KW 176. Vrijdag 19 april: s.t. Haarlem IJM 9, Abraham VL 77; m.t. Allan Water IJM 34, Alie SCH 210. Zaterdag 20 april: m.t. Wilhelmina KW 135, Francina KW 153; m.l. Prudentie SCH 223. Dinsdag 23 april: m.t. Claesje RO 48, Dirk Maria KW 80, Stadt Enckhuysen KW 82, Burge meester Heusdens VL 27; m.l. Verwachting IJM 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Grietje KW 20, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Bertha KW 38, Cornelis Marinus KW 48, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Willempje KW 89, Mol. va KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108," Avontuur KW 114, Robert William KW 123, Sursum Corda KW 124, Petronella KW 125, Voorwaarts KW 140, Willy Alida KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Alida SCH 6, Willy SCH 7, Oceaan V SCH 118, Cornelia Maria SCH 135, Neeltje VL 166, Martha Maria VL 199, Anna Suzanna WR 88; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (25 april bin nen), Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, Albert Willem IJM 40, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59. Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Anne Marie KW 27„ Rein KW 30, Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Hermina IV KW 53 Cornelia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61 Alice KW 62, Gerda Marianne KW 71 (25 april binnen), Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezus ters KW 77 (25 april binnen), Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92 (25 april binnen), Willem KW 94, Nico KW 96, Jacoba KW 105, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Samenwerking HD 125, Vier Ge broeders TX 14, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Fle- vo WR 50, Stella Maris WR 51. Woensdag 24 april: s.t. Vios I IJM 24, Klaas Wijker IJM 85; m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ariadne IJM 18, Thorina IJM 33, Post Boy IJM 35, Curasao IJM 99, Liesje en Rutger VL 153; m.l. Wiron III IJM 221, Everard Christina KW 40, Doggersbank KW 75, Willy KW 141. Donderdag 25 april: m.t. Albatros KW 87 Willem VL 121; m.l. Jo VL 61. Aanvoer op Urk Door 40 vaartuigen werd donderdag aan de visafslag te Urk aangevoerd: 1426 pond aal en paling, prijs van 1.10—1.82 per pond 331 manden nest 2.60 per mand van 75 pond Besommingen van vriidag KW 77 f 590, KW 65 f 250, KW 35 f 630KW 30 f 800, KW 92 f 870, IJM 3 f 500 RO 30 f iqo

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11