Bedenkelijke ontwikkeling van handelsbalans zet zich voort V A SPOEL OM die melktlesi DE BUIT BINNEN Agenda voor Haarlem Effecten- en Geldmarkt 10KORTING De avonturen van Wang en Li Grote waakzaamheid geboden Litteraire opdrachten r. Kort en bondig Intering door overbesteding KERKELIJK LEVEN Het protestantisme in Frankrijk Open voor vragen HAARLEMS MATRASSENHUIS Kustbeveiliging onderwerp van drie documentaires Chauffeur vervoerde inbrekers met gestolen brandkast Niet zo laten staan - metéén onder de kraan 1 Inbreker doodgeschoten bij in scène gezette inbraak Politieagent ernstig gewond v ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS ZATERDAG 27 APRIL 1957 h EEN OPVALLENDE TEGENSTELLING is er tussen de recente berichtgeving over het Nederlandse bedrijfsleven en het sombere beeld, dat de president van de Neder- landsche Bank in zijn jaarverslag van onze economische en financiële toestand heeft getekend. Van vele ondernemingen, die thans hun jaarverslag over 1956 publiceren, zijn de winsten groter geweest dan in 1955 en een groot aantal heeft het dividend kunnen verhogen, hetgeen voor de betrokken aandelen dan ook merendeels tot een koersstijging heeft geleid. Maar de ongunstige indruk, welke het verslag van de Nederlandsche Bank heeft gemaakt, is deze week ook op de effectenbeurs blijven domineren en hoewel de grondtoon beter kan worden genoemd, is toch van een belangrijke verlevendiging op de aandelenmarkt geen sprake. De effectenbeurs is doorgaans geneigd meer met de toekomst dan met het verleden rekening te houden en op grond van de scherpe analyse van de president van de Nederlandsche Bank kan men op die toekomst niet gerust zijn. Op tal van punten is er aan het einde van 1956 in vergelijking met 1955 een achteruitgang te bespeuren, althans een aanmerkelijke vertraging van de vooruitgang, welke in verband met de toeneming van de bevolking noodzakelijk is om het de laatste jaren verkregen welvaartspeil te handhaven. Ook in 1956 is het nationaal inkomen gestegen, namelijk met ongeveer 7 pet. tot 28.6 miljard, maar van het grotere nationaal inkomen is niet minder dan 90 pet. aan de loon- en salaristrekkenden toegevallen, welke deze inkomensstijging blijkbaar goed deels hebben verteerd, want de besparingen zijn niet minder dan 400 miljoen bij die van 1955 ten achter gebleven, zodat ze slechts 16 pet. van het nationaal inkomen uitmaakten tegen ongeveer 19 pet. in 1955. Dr. Drees Jr., die nog niet lang geleden de besparingen voor 1956 op 18.8 percent raamde en hiermee dus aan de te hoge kant was, heeft het noodzakelijke bespa ringspercentage op 20 gesteld en we zijn dus in het afgelopen jaar niet onbelangrijk beneden het hier gestelde minimum geble ven. Het particulier verbruik is met 10 percent, dat van de overheid met 12V2 per cent gestegen, terwijl de netto-investerin gen, inclusief de woningbouw 25 percent ADVERTENTIE In Frankrijk wordt het derde district van de Eglise réformée de France gevormd door Parijs en omgeving. In dit gebied wonen ongeveer zeven-en-een-half mil joen mensen, een aantal, dat nog steeds snel toeneemt. Het ligt voor de hand de vraag te stellen: wat is het antwoord van de protestanten op deze toename? Het gebied waar het hier om gaat, om vat de departementen Seine, Seine en Oise, Seine en Marne, Oise, Eure en Loire en een deel van Aisne. Het aantal inwoners er van vormt ongeveer het zesde deel van de hele bevolking van Frankrijk. Hoezeer hier een belangrijke ontwikke ling aan de gang is wordt duidelijk wan neer men weet, dat, terwijl gedurende 'e laatste honderd jaar de gehele bevolking van Frankrijk zich met twintig percent uitbreidde, deze departementen een groei van 150 percent te zien gaven. Om het anders te zeggen: in de provincie, die 23/24ste deel van het gehele land omvat, bedroeg de toename der bevolking twee miljoen, terwijl in dezelfde jaren het Pa- rijse gebied, dat maar l/24ste deel van het land omvat vijf miljoen inwoners meer ging tellen. In het bijzonder in de depar tementen Seine en Seine en Oise was de groei opvallend groot. Voor Seine bedroeg de bevolkingsaanwas namelijk de laatste vijftig jaar driehonderdvijftig percent, voor Seine en Oise tweehonderd vijf tig per cent. Het gevolg hiervan is geweest, dat in deze twee departementen verscheidene van de meer dan honderd gemeenten drie keer zo groot zijn geworden. Volledigheids halve zij nog vermeld, dat de bevolkings toename van Parijs zelf vrijwel stabiel is gebleven; sedert de laatste tien jaar is zij zelfs iets afgenomen. Inmiddels is het duidelijk, dat de kerken in de genoemde gebieden voor moeilijke problemen staan. Alle kerken. Om bij de Eglise réformée de France te blijven: in dit gehele uitgestrekte gebied heeft zij slechts vijfenzeventig predikanten, die, on der vaak moeilijke omstandigheden hun taak ten opzichte van de bevolking ver richten. Dit is reeds lang een te klein aan tal. De gevolgen hiervan tekenen zich reeds duidelijk af. Volgens de kerkelijke statistieken bedraagt de toename der pro testanten in deze streek slechts dertig per cent. Hieruit valt duidelijk te concluderen, dat er heel wat mensen zijn, die aan de kerk voorbij gaan. Ongetwijfeld is er onder hen een niet te peilen aantal, dat wèl naar de kerk zou zijn gegaan, indien er belang stelling van de zijde der kerk zou zijn ge toond. Dit alles baart de synode van de Eglise réformée in het derde district grote zorgen. Men heeft begrepen, dat een groot se aanpak niet gemist kan worden. Van daar dat een plan is opgesteld, waardoor men zowel pastoraal als apostolair veel meer mensen zal kunnen bereiken dan tot dusver het geval was. Dit kost veel geld. Vandaar dat gelijk tijdig een grote financiële campagne wordt gevoerd. Wil men de plannen uitwerken dan zal in ieder geval een dertig miljoen francs (driehonderdduizend gulden) bijeen moe ten worden gebracht. Het is jammer dat dit zoveel moeite kost. Evenals in ons land is het in Frankrijk niet eenvoudig enigs zins belangrijke bedragen voor de kerken bijeen te brengen. Open voor vragen Nu we toch spreken over het werk van protestanten in Frankrijk doet het ons ge noegen te kunnen wijzen op een belang rijke actie, waarin verschillende groepe ringen uit het Franse protestantisme sa menwerken. Onder de naam „Positions Protestantes" is een samenwerking tot stand gekomen van beroepsgroepen van protestantse huize, studenten- en oud-stu dentenverenigingen, de protestantse bond voor het onderwijs en de christelijke so ciale beweging, die zich tot taak hebben gesteld bekendheid te geven aan de grote openheid van het protestantisme tegen over de vrageb van deze tijd. Zij doen dit samen met de redacties van ,,Foi et Vie", „Le Monde non Chrétien" en „Réformée De vorige maand werd in Parijs een serie voordrachten gehouden, waarbij het ging over: „De mens en de angst voor zijn his torie", „De politiek een radicaal kwaad?" en „De crisis in de meningsvorming en de propaganda". Zo ziet men, dat ook in Frankrijk het protestantisme er naar streeft van betekenis te zijn voor de mo derne mens. groter waren dan in 1955, met het resul taat dat de besparingen 8 percent zijn achteruitgegaan. De netto-investeringen groot f 5% miljard, overtreffen de be sparingen met rond f 600 miljoen en in zo verre is het dus begrijpelijk dat de rege ring haar bestedingsbeperking ook op de investeringen wil toepassen. Het is wel duidelijk dat men ook wat de investerin gen betreft, niet verder kan springen dan de pols lang is, maar het is tevens duide lijk dat een in dat opzicht te grote stijging minder funest is dan een onevenredige stijging van het particulier verbruik. Want de investeringen zijn voor een groot deel produktief en dragen dus na verloop van tijd weer tot de volkswelvaart bij, het geen van een stijging van het particuliere verbruik niet kan worden gezegd. Deze laatste kan alleen een gevolg van grotere welvaart ziin en als ze dit niet zijn, bete kenen zij een intering op het nationaal vermogen. Het is dan ook geen wonder dat de Nederlandse betalingsbalans in 1956 een ongunstig beeld vertoont in tegenstelling met 1955. Toen nog een voordelig saldo op de lopende rekening van f 302 miljoen, ditmaal een nadelig saldo van f 608 mil joen, dat grotendeels door een teruggang van de goud- en deviezenvoorraad bij de Nederlandsche Bank moest worden gedekt. Gaping van f 1,2 miljard Hoe bedenkelijk dit verschijnsel is, blijkt wel uit het commentaar van de president, volgens welke de goud- en deviezenvoor raad gelijke tred moet houden met de toe neming van het buitenlands betalingsver keer. Bij een stijging van de nationale pro- duktie met ongeveer 3Vz percent per jaar en een grotere stijging van de buitenland se handel moet de trendmatige aanwas van de goud- en deviezenreserve ten min ste f 150 miljoen per jaar bedragen en al vorens in het raam van het nationaal inkomen en de bestedingen van een sur plus kan worden gesproken, moet er op de betalingsbalans een overschot zijn van on geveer f 600 miljoen per jaar. Daar 1956 een tekort van eenzelfde bedrag liet, is er voor dat jaar derhalve een gaping van niet minder dan f 1,2 miljard en dat een dergelijk proces tenslotte de nationale welvaart moet aantasten, behoeft geen be toog. De achteruitgang van onze betalingsba lans met ongeveer f 900 miljoen is nage noeg geheel het gevolg van het teleurstel lend verloop van de Nederlandse handels balans, welke van de betalingsbalans de voornaamste component is. De goederen import maakte in 1956 ongeveer 87 percent VOORSEIZOEN-SCHOONMAAK Laat reeds NU uw MATRASSEN REPAREREN, bijvullen of overtrekken. Slechts korte tijd geven wij H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 TEL. 11485 van de totale uitgaven uit, de goederen export 70 percent van de totale ontvang sten, waaruit wel blijkt dat het vooral de handelsbalans is, waaraan in deze tijd volle aandacht moet worden geschonken. Het was trouwens ook de gunstige ont wikkeling van de handelsbalans, welke in de jaren 1953 tot 1955 tot het voordelig saldo op de betalingsbalans en derhalve tot de stijging van de nationale welvaart heeft bijgedragen. In 1953 bedroeg het na delig saldo op de handelsbalans nog siechts f 846 miljoen, in 1954 en 1955 steeg het tot respectievelijk f 1688 en f 1978 miljoen, in 1956 was er echter een importoverschot van niet minder dan f 3230 miljoen, dat voor een te groot deel in de consumptie is opgegaan. Vooral het tweede halfjaar heeft een zeer ongustig verloop gehad. Terwijl de invoer met ruim f 1 miljard steeg, nam de uitvoer slechts met f 100 miljoen toen en men kan dus zeggen dat de overbesteding de handel met het buitenland in beide richtingen on gunstig heeft beïnvloed. Uit het feit dat de invoer van onze belangrijke afnemerslan- den veel sterker en de wereldhandel over het geheel eveneens sterker is toegenomen dan onze uitvoer blijkt bovendien dat het aandeel van Nederlandse produkten op buitenlandse markten in het afgelopen jaar is afgenomen. Onze uitvoer ging in 1956 slechts met 7 pet. vooruit, dat is 3 pet. minder dan het gemiddeld percentage voor alle O.E.E.S.-landen. West-Duitsland zag zijn uitvoer zelfs met 20 pet. stijgen en spant verreweg de kroon, maar ook Italië. België, Luxemburg en Engeland liggen met hun percentage boven Nederland, ter wijl de V.S. hun export in 1956 met 19 pet. hebben zien stijgen. Welk een belangrijke plaats de V.S. in de wereldhandel en ook t.a.v. ons land innemen blijkt wel uit het feit dat het nadelig saldo van de Neder landse handelsbalans ad f 3/ miljard voor weinig minder dan f 2 miljard op rekening van genoemd land komt, terwijl West- Duitsland in dat tekort voor ongeveer f lA miljard een aandeel heeft. Opvallend is ook dat het invoeroverschot op de handels balans met België en Luxemburg in 1956 tot f 1.1 miljard is gestegen, doordat de in voer uit die landen in veel sterkere mate toenam dan de uitvoer. Men herinnert zich dat de Belgische handel destijds ach en wee heeft geroepen over de totstandkoming van de Beneluxovereenkomst, omdat men op grond van de lagere levensstandaard ten onzent daarvan een sterke stijging van de Nederlandse export naar België vrees, de. De werkelijkheid blijkt nu juist omge keerd te zijn, mede doordat sinds medio 1955 lonen en salarissen in ons land in sterkere mate zijn gestegen dan in België. Waaruit blijkt dat het betrekkelijk kleirie verschillen zijn, welke de balans kunnen doen omslaan. Handelsbelans 1957 Ook gedurende de eerste twee maanden van 1957 is de import uit België en Luxem burg meer gestegen dan de export naar die landen. Ten opzichte van West-Duits land ziet men hetzelfde verschijnsel: een stijging van de export met f 50 miljoen, van de import met bijna f 100 miljoen. Voor de eerste drie maanden van het lo pende jaar toont de Nederlandse handels balans in haar geheel dan ook een invoer- saldo van niet minder dan f 1.2 miljard, weinig minder dan het dubbele van dat in het eerste kwartaal van 1956. hetgeen on verbiddelijk tot een verdere achteruitgang van de Nederlandse betalingsbalans moet leiden. De conclusne van dr. Holtrop dat het program van de bestedingsbeperking, door de regering opgesteld, onvoldoende zal blijken om de financieringsspanningen te doen verdwijnen, is dan ook alleszins be grijpelijk en zal de regering bij haar finan cieel beleid tot de grootst mogelijke waak zaamheid moeten nopen. De onderneming Triofilm te Amsterdam zal waarschijnlijk in juni een begin maken met de vervaardiging van de eerste van een serie van drie films over de kustbe veiliging. Daartoe zal Jo de Haas, die te vens het scenario schreef, drie weken met het lichtschip „Texel" op zee verblijven teneinde de proviandering van het licht schip in beeld te brengen. Triofilm maakt deze film in eigen produktie. Men heeft het plan om eveneens het werk van de kustbeveiliging in Schevenin- gen en Hoek van Holland te filmen, ter wijl men voorts in de nabije toekomst wil overgaan tot het vervaardigen van een rolprent over de „Pollux" te Amsterdam, het opleidingsschip voor matrozen ter koopvaardij. De films over de kustbeveiliging zullen waarschijnlijk in de Nederlandse biosco pen gedraaid worden terwijl ook een groot aantal buitenlandse televisie-maatschap pijen sterk geïnteresseerd zijn. Voorts zal ook de Rijksvoorlichtings Dienst gaarne deze films ter beschikking hebben voor vertoning in het buitenland. p \K „Gooi maar op!", riep Wang. Li gaf de vlieger een zetje; Wang gaf een rukje aan het touw. Toen schoot de wind onder de vlieger en die ging mooi de lucht in, terwijl Wang met het touw stevig in de hand over het veld holde, tegen de wind in. „Hij gaat fijn naar boven, hoor.'", riep Li. Al heel gauw stond de vlieger hoog in de lucht. De zon viel op het goudpapier en de staart wuifde heen en weer. Dat was een mooi gezicht. 13-14 ADVERTENTIE Jan Engelman en Max Dendermonde schrijven ieder een toneelstuk De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de letterkundi gen Jan Engelman en Max Dendermonde een opdracht verleend, bestaande uit het schrijven van een avondvullend toneel stuk, geschikt voor opvoering door het beroepstoneel. Beide schrijvers hebben de opdracht aanvaard. Voorts heeft de mi nister aan de auteurs Ben van Eysselsteijn, Hans Andreus en J. J. Klant opdrachten verleend tot het schrijven van een kort be- vrijdingsspel. De auteurs hebben deze op drachten aanvaard. Ben van Eysselsteijn zal een spel schrijven geschikt voor opvoe ring in de open lucht door amateurtonelis ten. Het spel door Hans Andreus te schrij ven is bedoeld voor opvoering zowel als wagenspel als in een zaal door lekespel- groepen. Het door J. J. Klant te schrijven spel is bedoeld voor opvoering door leer lingen van de hoogste klassen van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Wegens medeplichtigheid aan een in braak heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 40-jarige chauffeur uit Leiden een voorwaardelijke straf van acht maanden geëist. Hij had op 4 maart 1954 twee Leidse Inbrekers ver voerd naar een huis in Rijnsburg. Rij had het tweetal ook weer mee teruggenomen, maar toen hadden ze een brandkast met f 1200 bij zich. die onderweg in de auto werd opengebroken en die daarna in een sloot werd gegooid. De chauffeur kreeg f 175 voor zijn diensten. De clemente eis van de officier heeft de chauffeur te dan ken aan een vlotte bekentenis en vooral aan het feit, dat hij zich na Maart 1954 heeft gereclasseerd. De beide inbrekers, een 43-jarige colpor teur en een 42-jarige los-werkman ston den eveneens terecht. Zij ontkenden ech ter iets van de inbraak af te weten. De verklaringen van de chauffeur noemden zij onbegrijpelijk. ADVERTENTIE Een 70-jarige inbreker uit Amsterdam, die onder zijn kornuiten bekend stond als „brandkasten-Piet" is neergeschoten bij een inbraak in een notariskantoor te Val- kenswaard. Bij zijn arrestatie zijn twee schoten afgegaan uit de revolver van een agent, die zich met een collega in het kan toor had verscholen. Het ene schot trof de inbreker, het andere trof de tweede agent van politie, die ernstig werd gewond. De inbreker was op het idee voor deze inbraak gekomen door een krantenbericht, dat notaris S. te Valkenswaard wegens laakbare manipulaties was geschorst. Hij nam aan, dat de geschorste notaris wel in financiële moeilijkheden zou verkeren en dat er met deze man wel te praten zou zijn over een inbraak, waarbij dan de verzeke ring over de brug zou moeten komen. Op zekere dag kwam hij het notariskan toor binnen waar hij zijn voorstel deed aan de waarnemer van notaris S., de heer Mannaarts. Met deze werd afgesproken, dat in de kluis 80.000 zou worden gede poneerd, dat de inbreker daarna een waar schuwing zou krijgen en het geld zoge naamd zou stelen. De notaris zou 60.000 krijgen en de inbreker 20.000. De uitke ring van de verzekering zou extra-winst voor notaris S. zijn, waarmee, zo meende de inbreker, de financiële moeilijkheden van de notaris wel zouden zijn opgelost. De heer Mannaarts stelde de politie in kennis van deze afspraak en waarschuwde daarna telefonisch de inbreker, dat alles klaar was. Toen de inbreker 's nachts in het kantoor verscheen stonden daar twee agenten van politie verborgen in een sta len kast en voordat hij een poging kon doen om de kluis te forceren snelden de politiemannen toe, een zaklantaarn in de ene, een revolver in de andere hand. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de revol ver van een van de politiemannen afge gaan, waarbij de inbreker dodelijk werd getroffen en de hoofdagent Verwoert in de rug werd geraakt. De heer Verwoert is in zorgwekkende toestand overgebracht naar het St. Jozef-ziekenhuis te Eindhoven, waar de kogel is verwijderd. Er schijnt voor hem geen levensgevaar meer te zijn. Epositie. Bij de kunsthandel E. J. van Wisselingh en Co. aan het Rokin 78-89 in Amsterdam wordt van 29 april tot 26 mei een tentoonstelling gehouden van oude en nieuwe werken van Raoul Hynckes. A%*öiaiaBa Al „Een half uur later kwam hij langs in gesprek met onze Amerikanen. Hij schudde hun de hand op een bijna overdreven vriendelijke manier en sprong in zijn auto. Ik volgde hem naar de overzijde van de heuvel, waar hij een slecht begaanbaar weggetje insloeg. Mijn motor verborg ik tjen in de struiken en ging hem achterna. Ik slaagde erin een schuilplaats te vinden in de onmiddellijke nabijheid van zijn nieuwe verblijf plaats, ongeveer vijfentwintig meter van zijn tent van daan. Ik was daar veilig en ik nam de moeite er ver scheidene uren op de loer te zitten. Zoals ik gedacht had kwam Heal tenslotte langs. Samen gingen ze de tent binnen. Het duurde niet lang of ik hoorde een fles ont kurken, wat er op scheen te wijzen, dat zij van plan wa ren een lang gesprek te hebben. Ik slaagde er in nog dichter bij de tent te komen, ongeveer een vijftien meter. Dichterbij durfde ik niet. Toch wist ik nog frag menten van hun gesprek te noteren, die ik in mijn op schrijfboekje vastlegde. Ik zal ze u eens voorlezen, juf frouw Daphne." Daphne zat tevreden te lachen over het speurders- werk van haar medewerker. „Het is me opgevallen", vervolgde Saunders, nadat Daphne hem een glas whiskey had ingeschonken, „dat Toogood zacht en beschaafd spreekt. Op zeker ogenblik zei Heal: „Twee of drie weken is een verdraaid lange tijd om te wachten." Zijn stem klonk echt boos. Dood kalm antwoordde Toogood: „Ik zou het wel eens langer kunnen maken, jonge vriend. Ik ben de baas, begrijp je dat, en ik verwacht, dat mijn bevelen worden gehoor zaamd". Wat Heal daarop zei, weet ik niet, dat was on verstaanbaar. Even later hoorde ik Toogood verder spreken, maar ook dat ontging me, hoewel ik duidelijk verstond, dat uw naam werd genoemd. Waarop Heal zei: „Dat vervl.... vrouwmens zou ik wel willen vermoor den"! Daphne lachte vrolijk. „Dat was geen bijzonder originele opmerking van die meneer Heal. Er zijn er heel wat, die er precies zo over denken!", zei ze. „Zeker, juffrouw Daphne, maar Toogood weet blijk baar meer over u dar* "1, want ik hoorde hem toen weer zeggen: „Dat m vooral niet proberen, jonge vriend, want je zou dat wel eens je hele leven kunnen betreuren!" „Heel verstandig van meneer Toogood", mompelde Daphne met instemming. „Was er verder nog iets, Saun ders?" „Ja, nog dit, juffrouw Daphne: ik hoorde Toogood heel duidelijk zeggen dat u uw mensen niet voor altijd in het Witte Huis zou kunnen handhaven. Ik heb zo het gevoel, dat hij een van de lui is, die zich op de achter grond houden en er wel voor zorgen, dat ze hem niet te pakken krijgen als de anderen de kastanjes uit het vuur halen". „Daar heb je gelijk in, Saunders", zei Daphne, „en ik ben er wel bijna zeker van, dat als ik die foto naar Scot land Yard meeneem, te horen krijg, dat ze hem daar al jaren kennen zonder ooit de kans te hebben gehad hem in zijn kraag te grijpen. Ik vermoed zelfs, dat vriend Toogood een zeer respectabel mens is, een geregelde kerkganger en een gewaardeerd filantroop. Ach, je weet, dat die truc al meer is toegepast. Het gaat net zolang goed, totdat hij tegen de lamp loopt. Het zijn kerels met hersens, die lui van zijn soort, en zij zijn in staat om een overval tot in de puntjes voor te bereiden. Bovendien betalen ze hun medewerkers zeer goed, zodat die nooit een mond opendoen, als ze gepakt worden. Gaan ze na melijk de nor in, dan weten ze, dat hun vrouwen en kin deren niet onverzorgd achterblijven en dat hun een baantje wacht, zodra ze vrijkomen". „Wat zou ik nu het beste kunnen doen, juffrouw Daphne?" Enkele ogenblikken dacht ze na. „Ga zo spoedig mogelijk naar het Witte Huis terug", zei ze toen. „Een van jullie moet daar blijven totdat we besloten hebben wat we verder gaan ondernemen. Ik denk, dat ik de andere partij zeer spoedig tot actie zal kunnen verleiden. Ik zou het prettig vinden als een van jullie zowel Toogood als Heal in de gaten hield. Gebeurt er iets bijzonders, stel je dan terstond met mij in ver binding. Ik ben hier altijd bereikbaar, op elk uur van de dag of nacht. Laat een van jullie de Amerikanen gaan opzoeken en hun mededelen, dat ze morgen na twee uur naar het postkantoor moeten gaan. Ik ga namelijk morgenochtend het eerst naar Scotland Yard en ik zou graag mijn Amerikaantjes morgenavond op Soho Square willen ontmoeten". „Het spijt me, dat ik u alweer moet lastig vallen, hoofdinspecteur", zei Daphne, toen ze de volgende och tend vroeg Frenshams kamer binnenkwam. Maar hij maakte direct een eind aan haar veront schuldigingen. „Helemaal niet erg, juffrouw Wrayne", zei hij. „Ik weet, dat het iets belangwekkends is. Wilt u nog meer inlichtingen?" Als antwoord haalde ze uit haar handtasje de foto van Toogood, die ze hem overhandigde. „Als hij niet in uw archief zit, ben ik in staat in tranen uit te bartJ an", zei ze. Hij scheen niet veel haast te maken met een antwoord. Maar aan de manier, waarop hij zijn wenkbrauwen op trok, toen hij voor het eerst naar die foto had gekeken, zag ze, dat haar verzoek om informatie niet tevergeefs was. „Kent u hem?", vroeg ze, „ik hoop erg van wèl!" Het leek wel of hij haar vraag niet gehoord had, zó was hij verzonken in de bestudering van de foto. „Deze man", zei hij tenslotte, „is al jaren een van de voornaamste oorzaken van de - 'anhoop, die zelfs ons wel eens overvalt, juffrouw Wrayne. Wij hebben hier een zeer lang dossier van hem. Toch hebben we hem nog nooit in handen kunnen krijgen. Totnutoe is hij ons altijd te slim af geweest. Al onze mensen zouden er een maand salaris voor over hebben als ze hem in de nor konden krijgen!" „Nu, komt u dan maar gauw met uw verhaal over de brug", zei ze, terwijl ze nog wat gemakkelijker in haar stoel ging zitten. „Zijn naam is James Hedley Peter Toogood", begon de hoofdinspecteur, „en hij is de zoon van zeer geziene ouders in Midlands. Hij studeerde zelfs in Oxford! Toen zijn vader stierf, liet hij hem, als enig kind, een bedrag van tweehonderd duizend gulden na. Nog altijd woont hij zeer gerieflijk in het vaderlijk huis in Noord-Londen, heeft zitting in wel tien comités, geeft aan alle plaatse lijke verenigingen van liefdadigheid, gaat trouw naar de kerk en is er altijd als de kippen bij om hoe zal ik het eigenlijk zeggen? de zondaren op te roepen tot be kering". Een brede grijns begeleidde laastgenoemde opmerking en Daphne knikte. Wordt vervolgd Aap. In een ziekenhuis te Drachten is een ongewone patiënt verpleegd, te weten een aap, die ten huize van zijn baas kans had gezien dertig giftige tabletten te ver orberen Daar de aap als acteur moest op treden in een folkloristische revue, heeft men het dier in het ziekenhuis door een spoed-behandeling weer op de been ge holpen. 1 Mei. Wegens de 1 mei-viering in het buitenland zullen de douanekantoren in België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Zweden die dag ge sloten zijn voor het handelsverkeer. De 1 mei-viering in de bondsrepubliek Duitsland wordt als wettelijke feestdag aangemerkt, waarop derhalve het zondagsrijverbod voor vrachtauto's van toepassing is. In het oog geschoten. Een tandarts uit Dedemsvaart, die tijdens een jachtpartij een arts uit Breda een hagelkorrel in het oog geschoten had, waardoor de arts dit oog moest- missen, is door d)e Bredase rechtbank wegens het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel veroordeeld tot 100 boete. Nazorg. Het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging Nazorg Buitenge woon Onderwijs is gevierd in Arnhem, waar indertijd de vereniging werd opgericht. In een herdenkingssamenkomst heeft de voor zitter, de heer E. P. Schuyt uit Haarlem, de geschiedenis der vereniging sedert de op richting in 1932 beschreven. Voorspelde diefstal. Een woonwagen- bewoonster waarschuwde veertien dagen geleden een rijwielhandelaar in Halsteren, dat hij zou worden gedupeerd door iemand die al twee jaar op hem loerde. Dezer dagen werd deze voorspelling bewaarheid. De rij wielhandelaar miste uit zijn winkel onge veer twaalfhonderd gulden. De politie heeft de zaak nog niet tot klaarheid kunnen brengen. ZATERDAG 27 APRIL Rembrandt: „Oorlog en vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Abbott en Costello dan sen de rock 'n roll", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin van het oer woud", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Martin en Lewis in het Wilde Wes ten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „The wild one", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat der Vuuraanbidders", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ',ido: „Abbott en Costello maken schoon schip", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Rock pretty baby", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Minerva: „In die goede oude tijd", alle leeftijden, 2.30 uur. Concertgebouw: Jeugdfilm voorstelling „Assepoester", 1.45 u. (zo nodig 4 uur). Grote Kerk: Orgelbespeling door Hendrik Lasschuit, 11.30 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaars verlichting en oude muziek, 8.3010.30 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De wals van de toreadors", 8 uur. IJsclub terrein Kleverlaan: Euro-camping-tenten- show, 108 uur. ZONDAG 28 APRIL Rembrandt: „Dieren strijden om hun be staan", alle leeftijden, 11 uur. „Oorlog en vrede", 14 jaar, 1.30, 16.45 en 20 uur. Luxor: „Abbott en Costello dansen de rock 'n roll", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin van het oerwoud", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Martin en Lewis in het Wilde Westen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Cortina d'Ampezzo", alle leef tijden, 10.30 uur. Studio: „The wild one", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Hans Christian Andersen", alle leeftijden, 11 uur. Frans Hals: „De schat der Vuuraanbidders", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello maken schoon 9chip", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Rock pretty baby", 18 jaar, 7 en 9.15 u. „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar, 11 uur. Minerva: „De goede oude tijd", alle leeftiiden, 2 en 4.15 uur. „Sergeant York", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Jeugd filmvoorstelling ..Assenoester". 1.45 uur (zo nodig 4 uur). Grote Kerk: Orgelbespeling door Klaas Bolt, 11.30 u. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarsverlichting en oude muziek. 8.30—10.30 uur. Stadsschouw burg: Rotterdams Toneel met „De wals van de toreadors", 8 uur. Zuiderkapel: Dienst o.l.v. A. H. Agtereek, 10 uur. Ds. J. Visser, 5 uur. Adriaan van der Biil met zendingsfilm over China, 8 uur. IJsclubterrein Kleverlaan: Euro-camping tentenshow, 18 uur. MAANDAG 29 APFIL Rembrandt: „Oorlog en vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Abbott en Costello dansen de rock 'n roll", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin van het oer woud", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Martin en Lewis in het Wilde Westen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „The wild one", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Porte Afrique", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. I.ido: „Abbott en Costello maken schoon schip", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Rock pretty baby", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Concert gebouw: Jeugdfilmvoorstelling „Asseooes- ter", 1.45 uur (zo nodig 4 uur). Grote Kerk: Orgelbespeling door Klaas Bolt, 11.30 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarsverlichting en oude muziek, 8.30 10.30 uur. Begiinhofkapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité. Spreker: Emil Grosz- kortenhaus-Cronenburg. Zangdienst van 7.30 uur af. Grote Kerk: Zangdienst t.g.v. de verjaardag van de Koningin. Spreker: dr. G. Snijders m.m.v. het jeugdkoor „Inter Nos" o.l.v. Jan Booda. Organist: Piet van Egmond. Zang en Vriendschap: Geestelijk centrum „De Grotere Wereld". Genezingsdienst o.l.v. de heer H. C. L. van der Laan, 8 uur. Stads schouwburg: De Haagse Comedie met „De zwarte rechter", 8 uur. IJsclubterrein Kleverlaan: Euro-camping tentenshow, 10 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7