Wit Gele Kruis in Beverwijk nam eigen gebouw in bezit Visserij- varia Technische school en ULO wonnen Velsense Paasstrijd Havenberichten „Fotogilde Wengern" bracht bezoek aan „Fotokring Velsen Koninginnedag in de IJmond Kraaminrichting volgt wellicht in januari „De Kleine Komedie" mist nog routine Burgemeester Bruinsma beschermheer van Harmoniekapel Geen ...maar EEN RIJK BEZIT et] 5% e#Ma K2+Je! dat is een SPAARBOEKJE van i Jé. Mrst Huy ter IJmond-heren verloren hun laatste wedstrijd Ruw spel ontsierde handbalontmoeting LAATSTE SCHOOLVOETBALDAG Vrolijk blijspel van ,Moushörn" Onderzoek naar ondergang van de „Gruno" MAANDAG 29 APRIL 1957 Een bijzonder modern ingericht centrum voor zuigelingen- en kleuterzorg aan de Romerkerkweg werd zaterdagmiddag door burgemeester J. G. C. Bruinsma aan het bestuur van het „Wit-Gele Kruis" in Beverwijk overgedragen. Voorafgaande aan deze officiële opening, zegende de deken van Beverwijk, de heer B. G. Hosman, het gebouw in. De voorzitter, de heer J. L. F. Post, heette hierna de vele genodigden waar onder het voltallige college van B. en W. en andere officiële personen hartelijk wel kom. Hij gaf een historisch overzicht van het ontstaan van deze aan het particulier initiatief ontsproten sociale instelling. De oprichting van het Wit-Gele Kruis vond plaats op 18 oktober 1918 en men telde kort hierna 112 leden woonachtig in Beverwijk en Velsen-Noord. De eerste voorzitter en initiatiefnemer was dr. Leyken, terwijl als geestelijk advi seur pastoor Wijkburg werd benoemd. Dank zij het vele pionierswerk van het eerste bestuur is het Wit-Gele Kruis sterk gegroeid. De bijdrage per lid bedroeg in die tijd 1,per jaar. en overheidssteun werd vrijwel niet verleend. Het was dan ook niet te verwonderen, dat er het eerste jaar een nadelig saldo werd geboekt van ruim 300,dat door collectes kon wor den weggewerkt. Ook het tweede levens jaar was niet al te rooskleurig en de be stuursleden pasten het ontbrekende uit eigen zak bij. Nu worden er bedragen aan salarissen en andere kosten uitgegeven, die in de tienduizenden lopen. Het werk van de verpleegsters en zusters werd steeds om vangrijker, zodat uitgezien moest worden naar een eigen gebouw. Toen de zusters, die in dit gebouw ge huisvest waren, plannen maakten een nieuw onderkomen te betrekken, was het bestuur er vlug bij, een pand in eigendom te krijgen, waardoor aan een lang gekoes terde wens kon worden voldaan. Er staan nog vele andere plannen op stapel zoals een kraamcentrum in Bever wijk, dat hopelijk reeds in januari van het volgende jaar zijn beslag zal krijgen. Hij bracht zijn dank over aan de pioniers die dit mooie werk hebben mogelijk ge maakt en aan zuster Isora, die als eerste wijkverpleegster werkzaam was in Bever wijk. Momenteel telt de vereniging 2200 leden. Elke week zal er in het nieuwe Wijkge- bouw zitting gehouden worden door de di rectrice van zuigelingen- en kleuterzorg, dr. J. J. Hoogenboom: voor de zuigelingen een keer per week en twee maal per maand voor kleuterzorg. In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan het gemeentebestuur, dat door zijn omvangrijke subsidies het werk van het Wit-Gele Kruis verlichting schenkt. Hij hoopte echter dat het standpunt door de overheid ingenomen omtrent de bijdrage aan de gezinszorg spoedig zal worden her zien, opdat aan dit werk eveneens meer aandacht kan worden geschonken. Nog veel te weinig meisjes willen zich voor dit mooie werlc inzetten, daar de salariëring veel te wensen overlaat, waardoor zij nog te veel door fabrieken en ateliers worden wegge zogen, zo besloot de voorzitter zijn rede. Hierna verzocht hij burgemeester Bruins ma, over te gaan tot de officiële opening. Opening Burgemeester Bruinsma voldeed gaarne aan het verzoek, zo zei hij, maar wilde vooraf namens het gemeentebestuur de Kruisvereniging gelukwensen met het be reikte. Met veel interesse had spreker ge- ADVERTENTIE TEL.6000 DAG EN NACHT De betrekkelijk jonge r.k. toneelgroep „De Kleine Komedie" in Beverwijk heeft zich thans eveneens gevoegd in de rij van verenigingen, die dit winterseizoen heb ben afgesloten. Dit geschiedde met een op. voering van de bekende thriller van de ge broeders R. en C. H. Feenstra „Als de klok waarschuwt", welke ook in de IJmond reeds diverse voorstellingen van andere verenigingen heeft beleefd en waaraan de amateurs dus kennelijk nog steeds de nodige waarde blijven hechten. Nu dient te worden toegegeven, dat de beide auteurs de geheimzinnige gebeurte nissen op het Fries slot „Eikenstins" met de nodige flair naar een verrassende ont knoping hebben gevoerd, zonder hierbij de logica al te zeer geweld aan te doen. En al bleven zij dan ook niet altijd bij een on berispelijke originaliteit, zouteloos of ver velend werden zij evenmin. Bovendien biedt het stuk verder ruimschoots gelegen heid tot een aantal dankbare typeringen, die het hart van elke enthousiaste ama teur ongetwijfeld sneller doet kloppen, zo dat een heropvoering door een vereniging met niet al te hoge artistieke aspiraties ook nu nog wel te verklaren is. De voorstelling van „De Kleine Kome die" heeft opnieuw bewezen, dat de spelers zich over het algemeen nog niet met de nodige routine vertrouwd hebben gemaakt. Want ofschoon de belangrijkste rol in dit i stuk, die van de sinistere tuinbaas Sinne, door de markante typering van de heer J. Pepping reeds verdienstelijk kon worden benaderd, zou toch op het reageren en sa menspel der overigen ongetwijfeld de no dige critiek kunnen worden uitgeoefend. Het lijkt ons echter onbillijk van een jonge vereniging reeds direct het volle pond te eisen, zodat wij willen volstaan met het advies tot onvermoeid en enthousiast re peteren, waarbij de spelers lering kunnen trekken uit het voorbeeld van hun meer geroutineerde zusterverenigingen. Dat zij ook met deze voorstelling in de volle zaal reeds veel bijval mochten verwerpen, zal hen wellicht een stimulans zijn bij de po gingen het peil der opvoeringen te ver hogen. luisterd naar het historisch overzicht van de voorzitter, en hij moest tot zijn teleur stelling constateren, dat velen het belang van dit mooie werk niet volledig inzien, waardoor het ledental, voor een grote ge meente als Beverwijk veel te klein moet worden geacht. De burgemeester vervolg de, dat men het lidmaatschap niet alleen moest zien als een garantie in de gezond heidszorg maar ook als een plicht tegen over de gemeenschap. Hieruit vloeit voort zo vervolgde hij, dat het particuliere ini tiatief voortgang zal moeten blijven vinden, als tegenwicht van de toenemende vervlak king. Hij deed een krachtig appèl op de katholieke bevolking van Beverwijk het Kruiswerk metterdaad te steunen. Tot slot van zijn rede sprak hij de hoop uit, dat het bestuur ook de nodige aandacht zou geven aan de ouden van dagen, die de steun van het Kruiswerk niet kunnen ontberen. Met de voorzitter en de overige bestuursleden richtte de burgemeester zijn schreden naar het bureau van de directrice en nadat hij hier de deur ontsloten had, verklaarde hij het gebouw voor geopend. De genodigden konden hierna het gebouw bezichtigen. In een groot, ruim wachtlokaal, kunnen de moeders met de kinderwagens plaats nemen. Daarnaast bevindt zich een ruimte waar de babies ieder heeft een aparte afdeling worden onderzocht en gewogen. Architect Zoetmulder is er tezamen met uitvoerder Schram in geslaagd van een oud gebouw een modern ingericht kleutercen trum te maken. Na het officiële gedeelte werd er door diverse personen nog het woord gevraagd, onder meer door de vertegenwoordiger van de Nationale Federaties van het Wit-Gele Kruiswerk in Nederland, die het bestuur de verzekering schonk, dat het met al zijn moeilijkheden altijd een willig oor bij de federatie zal krijgen. Ook de Deken van Beverwijk feliciteerde het bestuur met deze aanwinst, alsmede pastoor Volle- brecht, onder wiens parochie het gebouw ressorteert. Onder de vele aanwezigen waren hoofd inspecteur Molenaar, de provinciale overste van de zusters en de secretaris van de zus tervereniging uit Velsen-Noord, alsmede de voorzitter van „Het Witte Kruis" uit Bever wijk, dr. M. H. A. Melchior aanwezig. Voor dat het zaterdagavond door de Be- verwijkse Harmoniekapel gegeven concert begon, aanvaardde burgemeester J. G. S. Bruinsma met een instemmend speechje het beschermheerschap over de vereniging. Zijn muzikale instelling, zei hjj, deed hem gaar ne op het aanzoek ingaan en hij hoopte dat hij in de geest der vereniging zou kunnen doorwerken. Het programma van de kapel bracht voor muziekminnend Beverwijk onder andetre enige bekende melodieën uit de operette „Die lustige Witwe" van Franz Léhar, een Amerikaans werkje van Meindert Boekei Harlem Shadows" en „Le cheval de bron- ze" van Auber. Na de pauze was het woord aan Tonny van Zwol, die met een gezelschap een vlot cabaretje op de planken bracht. Jan Vogel, bekend van de radio, wist in korte tijd de aanwezigen op te wekken onder begeleiding van zijn hammondorgel de community sin- ging te beoefenen. De dames Wibbel en Knibbel beoordeelden op bijzondere wijze de gedragingen van de mannen, en Tonny van Zwol had ongetwijfeld ook een lach succes met zijn potsierlijke bewijzen van zijn gymnastische en acteertalenten. Tot slot van de avond was er voor de danslustigen gelegenheid nog enige uren op de dansvloer te vertoeven. „De Jump" in duplicate- en Scheveningse strijd De bridgeclub „De Jump" speelde dupli- cate-wedstrijden met de volgende resul taten: v. AmerongenPorck en WeyDe Winter winnen met 5733 van Laman Middelkoop en WestraHannema; dms. v. AmerongenBreur en dms. KramerSchoen spelen gelijk 5152 met dms. Elzerman Rolloos en dms. Hamers—Schol; mevrouw Prins—Jonker en Mainz—Wittebrood win nen met 57—21 van Tol—Warmerdam en v. d. BurgKramer; echtp. De Groot en v. d. BergAmsing winnen met 7732 van v. d. KuilSchadé en Boender—v. d. Wint. Een Scheveningse drive voor de compe titie gaf de volgende uitslagen te zien (in percenten): NZ: 1. BakkumTimmermans 73.13, 2. dms. OuwerkerkVlotman 56.88, 3. mevrouw De Haasv. d. Gaag 56.25. O—W: 1. DrijverVeldman 56.77, 2. Koudijs Reyendam 50.52, 3. Banndnk—Porck 48.96. Prijzen van zaterdag Per 1 kg: heilbot f 32.50, gr. tong f 3.70— 2.95, grm. tong f 3.503, kl. tong I f 3.40—3.05, kl. toog 11 f2.90—2.60, tarbot I f3—2.40. Per 50 kg: tarbot II f 100, tongschar f 80, kl. schol II f 4010, schar 22—8, bot f 138, v. haring f 2018, makreel f 4513, gr. schelvis f 36 29, grm. schelvis f 3230, kkn. schelvis f 34 32, kL schelvis I f 36—32, kl. schelvis II f 34— 26, wijting f3322, gr. gul f4937; mid. gul f 4543, kl. gul f 3128, poontjes f 25, kl. koolvis wit f 30. Per 125 kg: gr. kabeljauw f 22888, gr. koolvis zw. f 65—54, gr. koolvis wit f 81, gr. leng f 7065, gr. wolf f 9672. Aanvoer van zaterdag 196 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 4 tongschar en schartong, 650 schol, 190 schar, 30 bot, 30 haring, 1140 makreel, 100 schelvis, 210 wijting, 158 kabeljauw en gul, 8 leng, 20 wolf, 5 poon, 16 koolvis, 10 diversen. In totaal 2770 kisten. Besommingen van zaterdag RO 53 Dirkje f13.900, IJM 72 Beatrice f21340, KW 166 f1480, KW 155 f1790, IJM 11 f 1550, WR 67 f 1850, WR 7 f 1490, KW 94 f810, KW 61 f1030, KW 53 f1140, BU 33 f1210. ADVERTENTIE Vraag t vrijblijvend inlichtingen Marktplein IJmuldan Interieurverzorging Het eerste herenteam van de handbal vereniging „IJmond", dat zondag tegen Zandvoortmeeuwen I in Zandvoort de laat ste competitiewedstrijd speelde, verloor en verspeelde daardoor de heel kleine theore tische kans om alsnog het kampioenschap te behalen, waarvoor nu met Lijnden, Am- stel en Tonido de genodigden zijn, van wie eerstgenoemde club de beste papieren heeft. In Zandvoort vonden de Velsenaren, vooral in de tweede speelhelft, een forse tegenstander. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op en hadden de badplaatsbewoners wat meer het geluk aan hun kant. Hierdoor konden zij de rust met een 32 voorsprong laten ingaan. Na de hervatting kon met deze stand nog elke uitslag worden ver wacht, vooral toén de IJmonders dan ook direct tot vlot aanvalsspel overgingen, waaruit promt een doelpunt resulteerde (33). Zandvoortmeeuwen kon blijkbaar geen andere methode vinden om zich tegen IJmond te handhaven dan door fors en vaak zelfs ruw spel, waartegen de scheids rechter onvoldoende optrad. De IJmonders lieten zich dit welgevallen, bleven fair verdedigen met af en toe een uitval, die echter geen succes had. Met 93 won Zandvoortmeeuwen. Thuis tegen THB De thuiswedstrijd van de IJmond 2-heren tegen THB I gaf een heel ander beeld. De IJmond-reserves moesten aanvankelijk de leiding aan de Heemstedenaren laten doch deze was spoedig ingehaald. De thuisclub was herhaaldelijk met vlotte aanvallen voor het THB-doel, afgewisseld met een enkele tegenaanval. De ruststand 72 voor IJmond 2 werd door de thuisclub na de hervatting regelmatig opgevoerd, waardoor de Velsenaren met 155 wonnen. Oranje-handbal Op Koninginnedag zal IJmond een hand balwedstrijd op het „Beverwijk"-terrein spelen in het kader van de feestelijkheden te Beverwijk. De tegenstander zal niet, zoals op de aan kondigingen vermeld, Vriendschap zijn, maar Unitas uit Amsterdam. Voor deze wedstrijd, die dinsdagmiddag om drie uur begint komen de IJmond-heren in het veld met: J. Böhm; J. v. Buuren en J. Wol- ters; K. Schik, H. Boom en E. Jonker; K. Sauer, L. Hoek, K. Klesser, E. Sauer en G. Unger. ZATERDAG WAS HET de laatste dag der Velser Schoolvoetbalwedstrijden en ook deze laatste dag werd begunstigd door uitermate fraai voetbalweer. In het strijdperk traden de vier poule-winnaars van de afdelingen B en C, te weten de Technische School versus de Creutzberg ULO en de Rijks HBS 2 versus de Willem de Zwijger ULO 3. Ter verkrijging van het predicaat „poule-winnaar" had de Technische School zich de baas moeten tonen over twee mede. dingers, de Creutzbergschool over drie, de Rijks HBS over vier en de Willem de Zwij- gerschool ook over vier. Ten opzichte van de poule-winnaars van de afdeling B waren de verwachtingen hoog gespannen, immers de Technische jongens hadden een doelgemiddelde bereikt van 71 en de ULO'ers van 141. Tot een kwartier voor het einde scheen de wed strijd ook aan deze verwachtingen te zul len beantwoorden, want al was de Techni sche School in het veld ook sterker, de ULO-jongens wisten aardig stand te hou den. Wel hadden ze op een gegeven ogen blik een 31 achterstand, maar toen ze roet een hard schot de stand op 32 wis ten te brengen, leek nog alles mogelijk Van de aftrap af namen de ambachtsscho lieren de bal evenwel mede en door zwak ingrijpen van de Creutzbergachterhoede, de keeper incluis, was de stand door een „sof-doelpunt" 42. En toen was het met de ULO'ers gedaan. De ploeg zakte totaal in elkaar en in een ogenblik van tijd werd de Creutzberg- school-doelman nog driemaal gepasseerd, zodat de Technische School met 72 kam pioen werd van afdeling B. Terecht kan getuigd worden, dat het kampioenschap te recht te gekomen bij het elftal, dat ook in derdaad het sterkste was van alle zeven deelnemende scholen. In poule A en B. van afdeling C hadden, zoals reeds gezegd, RHBS 2 en Willem de Zwijger ULO 3 zich het sterkst getoond. Beide teams hadden uit 4 wedstrijden het maximum aantal winstpunten behaald, resp. met een doelgemiddelde van 255 en 280. De ULO'ers zijn er en dit lag enigszins voor de hand niet in geslaagd de „nul" te handhaven, maar wel hebben zij door met 32 te winnen beslag gelegd op het kampioenschap. Hoewel de over winning de Zwijger-jongens ongetwijfeld toekwam, staken ze niet in hun beste vorm. Maar de vreugde over het behaalde kam- pioenschp was er niet minder om. XOOOOCOCXDOOCJOOCOCXXXXXDOOOOOOCXXXJOOOOOOCXXXXXDOOOOOOOOOOaXXXXXXXJOOOOOOOCXXXXXXXXDCXXXXXXXXXXXXlOOOOOOOOOOOOOOOOOOa OP VELE PLAATSEN in Velsen en Beverwijk, in bioscopen, feestzalen, in straten en op weilanden, wordt ook dit jaar in de ge meente Velsen het feest van Koninginnedag gevierd. Voor elk stads deel is hieronder het programma vermeld, waarbij nadrukkelijk zij aangetekend, dat wij ons voor IJmuiden-Oost tot een officieus pro gramma moeten beperken. De „Oranje Vereniging IJmuiden Oost" zond ons geen programma. IJMUIDEN-WEST 8.15, 9.15, 10.15 en 11.15 uur, Film voorstelling voor jongste leerlingen van lagere scholen in het gebouw voor Christelijke Belangen aan de Enschedéstraat. 8.30, 9.45 en 11 uur, Filmvoorstelling voor oudste leerlingen van lagere scholen in Thalia-theater, vertoning van Walt Disney's „Berenland". tot 12 uur, Feest voor de kinderen van de kleuterscholen in eigen school. 14 uur, Rolschaatswedstrijden voor de IJmuidense jeugd van 10 tot 15 jaar in vier groepen op de Julianakade tussen Julianabrug en Olivier van Noortstraat. Voor een ooggetuige- verslag zorgt de heer D. Mooy. 19 en 21.15 uur, Filmvoorstelling in het Thalia-theater voor de leden van de Oranjevereniging IJmuiden-West. Hoofdfilm: „Berenland" van Walt Disney. 20 uur, Muzikale rondgang van de Chr. Muziekver. „Wilhelmina" door geheel IJmuiden-West. Concerten in de loop van de avond bij het W. F. Vissertehuis, hotel Royal aan de Kennemerlaan en hotel Augusta aan de Oranjestraat. IJMUIDEN-OOST en 10.30 uur, Toneeluitvoering voor kinderen in Ned. Herv. Jeugdge- bouw. en 11 uur, Filmvoorstelling voor kinderen in het Patronaatsgebouw. 14.45 uur, Muzikale rondgang van „IJmuider Harmonie", „Wilhel mina", „Velser Accordeon Vereni ging" en een draaiorgel. 19.15 en 21.15 uur, feestavond voor le den in Patronaatsgebouw. DRIEHUIS 8.30 uur, Samenzang door de kinderen op het Kerkplein o.l.v. de heer J. Huizinga, m.m.v. „Soli Deo Gloria". 9 uur, Kinderoptocht m.m.v. muziek vereniging „Soli Deo Gloria". Ver trek van Kerkplein naar de Ko ningin Julianaboom in de Genestet- laan, waar de voorzitter van de Oranjevereniging „Driehuis" (tien jarig bestaan), de heer G. van Scherpenzeel de driekleur zal hij sen. Daarna gaat de optocht naar het feestterrein aan de Driehuizer- kerkweg, ingang Groenelaan. 9.45 uur, Aanvang van de kinder spelen. Bij ongunstig weer een film voorstelling in het Missiehuis. 11.45 uur, Prijsuitreiking door de voorzitter in de grote tent. Daarna pauze tot 14 uur. 14 uur, Feestterrein aan Driehuizer- kerkweg, goochelaar Haak van Overloop met zijn poppentheater. Voorts als buikspreker en gooche laar. Bij ongunstig weer voorstel ling in Missiehuis. 16 uur, Ballonnenwedstrijd in verband met het tienjarig bestaan. Bekend making prijzen op 15 juni a.s, 16 uur, Middagspelen voor meisjes en jongens van 12-15 jaar op de „Groe nelaan". Ringsteken op de fiets. 20 tot 23 uur, Jubileum-feestavond in het Rex-theater te IJmuiden-Oost. Het Anova-cabaret met de revue „lachparade". In de pauze het Drie- huizer Jeugdorkest „Mindoro-sex- tet". 23 uur, Groot Oranjebal in het Rex- theater. 2 uur, Sluiting door de voorzitter. VELSEN-DORP 9.30 uur, Opstelling van de kinderop tocht met versierde autopeds, rij wielen en andere voertuigen voor het raadhuis. 10 uur, Vertrek van de optocht, route: Kerkplein, Driehuizerkerk- weg, Meervlietstraat, Noorderdorp straat, Stationsweg, Jan Kostelijk- laan, van Tuyllweg en park Velser- beek. 11.30 uur, Uitreiking van de prijzen aan de deelnemers in Velserbeek. 14 uur, Kindervoorstelling voor kin deren tot en met 13 jaar in zaal „FelisenumV, van Hogendorplaan. Optreden van sneltekenaar, gooche laar en Tante Jenny met accordeon. 14 uur, Ringsteken op de fiets voor meisjes en jongens van 14-17 jaar op het Raadhuisplein. 15 uur, Ringsteken op de fiets voor ouderen van 18 jaar af. 20 uur, Avondvoorstelling voor oude ren in zaal gymnasium „Felisenum". Optreden cabaretvariété „Luna". VELSEN-NOORD 8.30 uur, Opstelling van kinderoptocht (ruim 2500 deelnemers) in het Stra- tingsplantsoen. 9 uur, Vertrek kinderoptocht m.m.v. „St. Caecilia", Hoogoven Harmonie en „Wilhelmina" uit IJmuiden naar gebouw „Concordia". 10.15 en 14 uur, gebouw Concordia, jeugdvoorstellingen, jeugdcircus- revue o.l.v. Frans Weber uit Haar lem. 10.15 en 14 uur, Herv. Wijkhuis, jeugd voorstellingen, optreden buikspre ker en goochelaar „Hedri" uit Am sterdam. Voorts poppenkast. 10 tot 23 uur, Kermis aan de Wijker- straatweg. 14 uur, Stratingplantsoen, volksspelen voor de schoolvrije jeugd. 18 en 21 uur, gebouw Concordia, feest- voorstelling voor de ouderen. O.a. met Majocotrio, Nickey Noble en The Hodlars. SANTPOORT-DORP 8 uur, Reveille, muzikale rondgang van „Wilhelmina". 10 uur, Terrasweg, Optocht van schoolkinderen met versierde fiet sen en autopeds e.d. 13, 14.30 en 16 uur, Kindervoorstel lingen in „Zomerlust". 14.30 uur, Weiland Cremerlaan, hoek Kerkpad, ruiterfeest van de Ruiter sportvereniging „Velsen". 20.30 uur, Plein Adolf van Nassau- school, openluchtfilmvoorstelling. SANTPOORT-STATION 9 uur, Wandeltocht kinderen met speurtocht naar letters voor het vormen van een slagzin. 9.15 en 11 uur, kindervoorstellingen in „De Toorts". BEVERWIJK 8 uur, Reveille door Beverwijkse Harmoniekapel. 10 uur, Aubade door schooljeugd bij raadhuis. 8.30 uur, Kindervoorstellingen in ge bouw Schans, 't Centrum, K.S.A.- gebouw en Luxor-theater. 13.30 uur, Volksspelen op Markt, Noordwijkerweg, Sportpark en Sta tionsplein, 15 uur, Kinderoptocht met fietsen en autopeds, vertrek bij Zeewijkschool en naar de Markt. 15 uur, Sportmiddag in het Sport park. 14.30 uur, Volleybalwedstrijden aan de Wijk aan Duinerweg. 19.30 uur, Muzikale rondgang Hoog oven Harmonie. 19.30 uur, Toneelvoorstelling in KSA- gebouw door „Nieuw Leven (Boe ven en madeliefjes). 20.30 uur, Volksbal op de Markt m.m. v. „The Moonliners". 20.30 uur, Showorkest „De Klavier schippers" op het Stationsplein. 9 uur, Taptoe door Bev. Harmonie kapel bij de Vondelschool aan de Zweedselaan. ^oooooooooocoooooooooooooocoooocxxxxxxjoooooocooocxSoooocra In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden speelde zater dagavond de toneelgroep van de Groninger vereniging „Moushörn" voor haar eigen pu bliek een blijspel van W. J. Eelsema, getiteld ,,'n Kerel". Deze amateurs, die zich primair ten doel stellen hun med'everenigingsleden een gezellige avond te bezorgen, hebben er weer een aantrekkelijke uitvoering van ge maakt, die aan de te stellen eisen voldeed. De heer T. J. Mulder maakte van de falende Groningse boer Hans Brouwer een iets te lauwe persoonlijkheid, wiens ommezwaai van losbol naar stoere werker niet geheel overtuigd uit de verf kwam: een scherpere tegenstelling tussen zijn opvattingen zou de sfeer en de geloofwaardigheid ten goede zijn gekomen. Aan dit euvel leed ook zijn vrien din Gré, welke rol, als ze op iets geraffi neerder manier gebracht was, eveneens aan waarde gewonnen zou hebben. Hetgeen niet wegneemt dat beiden zich behoorlijk door de moeilijke situaties heensloegen. Ketrien de dienstbode wist zaterdagavond vele malen de juiste blijspeltoon te vatten, zodat deze vrijpostige en naïef jaloerse gedienstige de lachers in de zaal alras op haar hand kreeg. Verder zagen de Groningers nog een ge decideerde huishoudster van mevrouw Mul der, een zich op vrijersvoeten bewegende boerenknecht van de heer W. Siegers, een leuk spelletje van mevrouw Berthole als de hartsvriendin van de boer, terwijl de heren Aaldring, Prins en mevrouw Mulder de kleinere rollen voor hun rekening namen. UTD in onderlinge competitie De IJmuidense Bridgeclub UTD speelde voor de onderlinge competitie en de voor naamste uitslagen luidden: Groep A: 1 Muis-Kuipers 63.88 percent, 2 Korver-Klinkenberg 61.11, 3 Rob en Echt 59.72. Groep B: 1 Schoen-Koelemey 60.31 per cent, 2 en 3 Snel en Echt 59.93, en Boer- Slaats 57.93. Op zaterdag kwamen in IJmuiden bin nen: Hermann Littmeyer van Capelle aan de IJsel, Kenrix van Port Talbot, Steenwijk van Norfolk, Bonaire van Plymouth, Bran- nay van Newport News, Selby van Goole, Maypuck van Goole, Guineekust van Le Havre, Attis van Antwerpen, Claus van Antwerpen, Velox van Antwerpen, Pruden- tia van Karlshamn, Joseph Svenden van Swansea, Atlantic van Fowey. Peperkust van Le Havre, La Orilla van Norfolk, Piet van Rotterdam, Bodenstein van Antwerpen, Quo Vadis van Swan-sea. Op zaterdag zijn vertrokken: Norstvest naar Antwerpen. Oberon naar Curacao. Ems naar Bremen, Helena Matthis naar Oslo, Catharina naar Rotterdam, Erna Meyer naar Kopenhagen, Orion naar Kopenhagen, Chios naar Hampton Roads, Ondas naar Malmö, Maria naar Hamburg, Alacrity naar Hamburg, Twente naar Londen, Rode Zee naar Hamburg, Clelia Campanella naar Kreimoretel, Goothe naar Manchester, Zaan land naar Las Palmas, Arcturis naar Sta- vanger, Zijpenberg naar Pepel, Kenrise naar Huil, Ciiaris naar Bremen, Hermann Littmeyer naar Norrköping, Eberhard Ber ger naar Le Havre, Westerdok naar Londen, Hinde naar Londen, Sancta Theresia naar Rotterdam, Bullfinch naar Londen, Geffle naar Parijs, Maria Th»resia naar Waterford, Spaarn-estroom naar Hull, Shelby naar Rot terdam, Zaanstroom n-aar Leith, Rijnstroom naar Landen. Op zondag zijn binnengekomen: Batavier van Geffie. Drente van Londen, Philetas van Lissabon. Toppyla van Kirkeness, Troi- less van Dakar, Amstelstroom van Lo-nden, Leonard T van Delfzijl. Andreia Zanadi van Karipito, Oceaan van Gothenburg, Deo Fa- vente van Gdynia, Bennekom van Hamburg, Fernbrook van Rotterdam, Sancta Margari- tha van Huil, Holwierde van Londen, Lu- hesand van Sko-gall, Aegir va-n Londen, Poolster van Calais, Romania van Antwer pen, Gerd van Londen. Sint Monica van Aarhus, Northiod van Stockholm. Marie van Aarhus, Hirondelle van Londen. Dido van Lissabon, Heriot van Leith. Roelf van Aar hus, Hoop op Zegen van Kalmar, Boreas van Kooenhagen. Op zondag zijn vertrokken: Wolfgang Russ naar Las Palmas. Aalsum naar Dakar. Bali naar Hamburg. Düneck naar Bremen, An-tha naar Surte, Conrad naar Flensburg. Aanvoer op Urk Door 60 vaartuigen werd zaterdag aan de visafslag te Urk aangevoerd: 4697 pond aai en paling, prijs 125207 cent per pond. 900 manden nest f 2.60 per mand van 75 pond. Raad voor de Scheepvaart Binnen een kwartier was de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam vrijdagmid dag met het onderzoek gereed naar wat de voorzitter noemde „een vreselijke scheepsramp", die aan drie mensen het le ven heeft gekost. Een der vele raadselen die wel nooit zullen worden opgelost noemde de voorzitter A. Dirkzwager de aanvaring van de kleine kustvaarder „Gru no" (216 ton) benoorden Ameland op de vroege ochtend van de 26ste september van het vorig jaar met het grote Russische vrachtschip „Kolomna" (3200 ton), dat zich met zijn zwaar versterkte ijsboeg tot over de helft midscheeps in het Nederlandse scheepje boorde. De gezagvoerder-eigenaar van de „Gruno", de 42-jarige A. Wieringma uit Appingedam, diens echtgenote en de Duitse matroos K. R. Beeck kwamen in het water om. Vijf andere opvarenden, de 18-jarige dochter van de kapitein, de boots man en de kok alsmede twee Duitsers, slaagden erin aan boord van het Russische schip te komen. De „Gruno" zonk zo snel, da; er geen tijd overbleef de sloepen te strijken, hoewel de gezagvoerder daartoe wel pogingen had aangewend. De als getuige voor de raad gehoorde bestman D. F. van den Berg uit Appinge dam, kon niet veel meer vertellen, dan dat hij na de hevige schok van de aanvaring tijdens een dikke mist naar dek was ge rend, te water was geraakt en aan boord van de „Kolomna" was opgenomen. Hij verklaarde van de Russische kapitein te hebben gehoord, dat de radar-installatie aan boord van de Rus defect was. Daarom achtte de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, het on begrijpelijk, dat dit schip onder deze om standigheden in dit drukke vaarwater te veel vaart heeft gelopen, gezien de kracht waarmee hij in de wand van de „Gruno" was gedrongen. Naar aanleiding van de schriftelijke verklaring van een Duitse ma troos, was de inspecteur van mening dat ook de Nederlandse kapitein geen juiste manoeuvre zou hebben gemaakt tijdens de mistseinen van beide schepen, doch daar de kapitein zich hiervoor nooit meer kan verantwoorden, wilde de inspecteur zich hierover liever niet uitspreken. De raad zal later schriftelijk het resul taat van dit onderzoek bekend maken. >9 IN VIER PERSONENWAGENS, beplakt met de opschriften „Fotogilde Wengern. Wür fahren zu Hollandischen Fotofreunden" zijn zaterdagavond tegen zeven uur zestien leden van deze amateurfotografenvereniging uit het Ruhrgebied in Duitsland in Velsen aangekomen om een avond met de Nederlandse collega's van de „Fotokring Velsen" in de foyer van het Cultureel Gebouw door te brengen. De „fotoreis" naar Velsen is voor deze groep Duitsers, vrijwel geheel uitgerust met Leica's, een belevenis geworden. Zij stonden versteld van de verscheidenheid aan onderwerpen voor foto's, die Velsen rijk is en verlengden het verblijf aan de IJmuidense waterkant zondag morgen dan ook met drie uur. Toen om half twaalf aan de grens van Velsen op de weg naar Amsterdam werd afscheid genomen, stond het vast, dat hier tussen twee verenigingen een contact is ontstaan, dat waarschijnlijk al in de herfst van dit jaar een tegenbezoek van de Velsense Kring aan het Fotogilde Wengern tot gevolg zal hebben. De wederzijdse kennismaking is een zeer aangename geweest. Tot die conclusie kon de voorzitter van de „Fotokring Velsen", de heer G. J. Kwakkel aan het einde van de avond in het Cultureel Gebouw komen. Vele leden van de Velsense Kring met hun echtgenotes waren present en zonder offi cieel programma kreeg de avond een on gedwongen karakter. In de gangen op de eerste verdieping van het gebouw was een expositie ingericht van de wedstrijd-collectie van gevorderden en beginners van de „Fotokring Velsen" en van een collectie foto's van de Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Vereni gingen, die representatief mocht heten voor het Nederlandse werk in het algemeen. Ook de leden van het „Fotogilde Wengern" had den enige foto's meegebracht. Een kleine collectie overigens, daar de ongeveer 30 leden van de vereniging hun werk dit jaar voor drie tentoonstellingen hebben inge zonden. De heer Kwakkel heeft in zijn openings woord in de eerste plaats er even aan herinnerd hoe de „Fotokring Velsen" eind,1 1955 is ontstaan. Op het verzoek van de bondsvoorzitter, de heer Wagenaar om de Duitse vereniging te ontvangen, heeft de Fotokring aanvankelijk slechts aarzelend kunnen toestemmen. Het bestuur was ten volle bereid om de verbroedering der vol ken te stimuleren, aldus de heer Kwakel. Velsen staat er vooral dit jaar om bekend vele contacten met het buitenland te leg gen. De besluiteloosheid van de Fotokring draaide meer om de kwaliteit, het gehalte van het werk van de zo jonge Fotokring Velsen in vergelijking met het oudere „Fotogilde Wengern". De inzendingen voor de jaarlijkse promotiewedstrijd waren ech ter van dien aard, dat in de derde klasse van de landelijke bondswedstrijden wordt deelgenomen en dat van deze foto's ook een expositie voor deze bijeenkomst kon worden ingericht. Na een korte toespraak van de voorzitter van het Fotogilde Wengern, Heinz Schmidt, waarbij hij de leden van de Fotokring tot een tegenbezoek uitnodigde, verspreidden allen zich in de gangen voor het bezichti gen van de foto's. Aangename discussies ontstonden en dat daarbij geen critiek werd gespaard, spreekt vanzelf. In de loop van de avond werd de kleu renfilm „Land onder de zeespiegel" ver toond. die een volledig en fraai samenge steld beeld heeft van hetgeen Nederland biedt en de wijze, waarop dit alles is ont staan. Voorts werd een zeventigtal door de heer Terpstra uit IJmuiden-Oost vervaar digde diapositieven vertoond. Schitterende opnamen, waarbij vele uit de omgeving van Velsen, kwamen op het doek en kregen alle lof van de belangstellenden. Hengelaars rond de groen tafel Op dinsdag 7 mei houdt de Beverwijk- se hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" in zaal Hoogerwerf haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. een bestuurs verkiezing: aftredend en herkiesbaar zijn de heren Jac. Beentjes, A. Koedijk eiW Straat.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10