Hoessein vloog naar Riad voor overleg met Koning Saoed Voorlopig geen Arabische delegatie naar Amman HET WEER Ook Groot-Brittannië wil het plan-Nasser een kans geven Scherpe Sovjet-waarschuwing aan het adres van Bonn Haarlems Dagblad Geen diplomatieke relaties met Moskou cfmWMSiLuouL/ Britse schepen weer door Egypte als kanaalgebruikers het eens worden Rusland is bereid tot akkoord over kernontwapening voor Duitsland EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN A nti-Egyptisch Jhr. mr A. C. D. de Graeff te Den Haag overleden Oud-gouverneur-generaal van Nederlands-lndië Veranderlijk 8 A nti-communistisch Zeer voldaan Joegoslavië geeft de collectivisatie op Groot-Brittannië zet het mes in legerbegroting Bijna honderd miljoen minder dan vorig jaar Het woord is aan Antwoord aan Moskou over de beide Euroverdragen Man verloor zijn vrouw en alle drie kinderen bij auto-ongeluk V erkeersongelukken DIT JAAR: 355 DODEN j 71e JAARGANG No 246 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 29 APRIL 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 94 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AMMAN, (AFP). Koning Hoessein van Jordanië is zondag per vlieg tuig naar Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië gegaan in gezelschap van de chef van zijn kabinet, de ambassadeur van Saoedi-Arabië in Amman en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Samir Rifai voor besprekingen met koning Saoed over de versterking van de betrekkingen tussen beide landen en de huidige toestand in de Arabische wereld. Men meent te weten, dat de vorsten een gedachtenwisseling hebben gehad over de toe stand in Jordanië CAIRO, (Reuter). Het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten meldt uit Damascus, dat koning Hoessein aan de generaals Sadek el Sjara en Habes Mejali in een boodschap verzocht, de orde en veiligheid in Jordanië te bewaren tijdens zijn afwezigheid. Habes Mejali is stafchef en Sadek el Shara plaatsvervangend stafchef. AMMAN, (UP). Koning Hoessein is heden na een afwezigheid van 24 uur te Amman teruggekeerd. De tocht van Hoessein was veelbetekenend daar hierdoor de verzoening bezegeld werd tussen twee families die elkaar sinds de eerste wereldoorlog op leven en dood bevochten hebben. Welinge lichte kringen verklaarden dat het niet is uitgesloten dat er opnieuw een Arabische top-conferentie zal worden gehouden, waar de situatie, ontstaan door de recente ontwikkelingen in Jordanië zal worden besproken. gouverneurs bevoegd te allen tijde huis zoekingen te gelasten en personen zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd in arrest te houden. Het voor dag en nacht geldende uitgaansverbod in de Jordaanse steden werd zondag gedurende vijf uur opgeheven. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft de uitreiking van spe ciale passen stopgezet, omdat men ver wacht dat het uitgangsverbod binnen en kele dagen geheel zal worden opgeheven. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein heeft geweigerd zijn goedkeuring te hech ten aan het besluit van de voormalige re- gering-Naboeisi om diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie aan te knopen, zo is te Amman meegedeeld. Volgens be richten uit Egyptische bron zou Soeieiman Naboelsi de links-georiënteerde voormalige premier en minister van Buitenlandse Za ken, zich bevinden onder de 964 personen, die in Jordanië zouden zijn gearresteerd sinds vier dagen geleden de staat van be leg werd afgekondigd. Voorts is bekendge maakt, dat vijftien hoge ambtenaren, die onder het bewind van Naboelsi waren ontslagen, in hun functie zullen worden hersteld. Drie andere ambtenaren krijgen ontslag wegens hun houding tijdens de crisis. Uit mededelingen over het oprichten van militaire tribunalen blijkt, dat er een te Amman en een andere te Jeruzalem zal komen. Zij zullen elk worden gevormd door drie hoofdofficieren van het leger. Hoger beroep zal niet mogelijk zijn maar de vonnissen kunnen door de gouverneur worden herzien en doodvonnissen moeten door de koning worden bekrachtigd. De tribunalen moeten inbreuken op de veilig heidsbepalingen, die onlangs zijn afgekon digd, behandelen. Op grond van deze be palingen zijn de zes regionale militaire ADVERTENTIE BARTEtJORISSTR HAARLEM - IEL ',3439 FERD. B01STR. 48 A DAM TEL /17162 Falcon Popeline Regenjassen Op 84-jarige leeftijd is woensdag in Den Haag overleden jhr. mr. A. C. D. de Graeff oud-gouverneur-generaal van Nederlands- Indië en oud-minister van Buitenlandse Zaken. Zaterdag is de begrafenis in stilte geschied. Andries Cornelis Dirk de Graeff werd op 7 augustus 1872 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechten te Leiden, waar hij in 1894 promoveerde. Na zijn examen voor de Indische dienst te hebben gedaan ver trok hij in 1895 naar Nederlands-Indië, waar hij ambtenaar ter algemene secre tarie te Buitenzorg werd. Via verschillen de functies bereikte hij hier de rang van algemeen secretaris. Daarna was hij ge zant te Tokio en te Washington. Van 1926 tot 1931 was hij gouveneur-generaal van Nederlands-Indië. In deze functie heeft jhr. De Graeff een periode van onlusten meegemaakt, die de internering van een aantal nationalistische leiders aan de Bo- ven-Digoel tot gevolg hadden. De begena diging van de huidige president van In donesië, Soekarno, was de laatste rege ringsdaad die hij als gouverneur-generaal verrichtte. Minister van Buitenlandse Za ken is hij geweest in het tweede en derde ministerie-Colijn van 1933 tot 1937. 30000tt)ooooooogooooof XXXX>OOrxTXXX)OOCXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOi Koning Hoessein heeft een aantal maat regelen genomen tegen wat hij een paar dagen geleden „Egyptische propaganda en verzonnen berichten over m(j en Jordanië" noemde. Geen van de ongeveer tien cor respondenten van Egyptische bladen was zaterdag nog in Amman en op het kantoor van het Egyptische persbureau van het Nabjje Oosten werd niet meer gewerkt. De propagandazender „Stem der Arabieren", die door Egypte wordt geleid, was niet langer hoorbaar door technische tegen- jooooooocx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Opklaringen, maar morgen op de dag plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. OUOOOOCX x XXXXXXXXXXXXXXXXXJOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Tot voor kort waren er in het Nabije Oosten twee groepen landen. Ener zijds die, welke door het Bagdad Pakt met het Westen zijn verbonden (onder meer Turkije en Irak) en anderzijds Egypte en zijn bondgeno ten. Tengevolge van de bemoeiingen van de Amerikaanse diplomatie is er thans een derde groep, namelijk de landen waarvan men niet meer kan zeggen, dat zij onvoorwaardelijk aan Egyptische zijde staan, zonder daar- 8 mede te willen beweren, dat deze 5 naar het Westen zijn overgegaan. Hel g zijn de weifelaars Saoedi-Arabië, 8 Jordanië en de Libanon. xxxx30ooooooooooocxxx}oooooooooooooooqoooooooooooooooooocx maatregelen. Het Egyptische blad „Al Chaab" heeft bericht dat de Jordaanse autoriteiten zjjn correspondent in Amman plus nog twee andere Egyptische journa listen gearresteerd zouden hebben. LONDEN (AFP) In een boodschap aan het Britse blad „News of the World" zegt koning Hoessein dat het communisme geen vaste voet in zijn land zal krijgen, zolang de Jordaanse regering vastbesloten is het Arabische nationalisme in Jordanië te be schermen. Inzake het Suezkanaal gaat Jor danië volledig akkoord met het Egyptische standpunt, aldus de vorst. BEIROET (AFP) Koning Hoessein heeft in een vraaggesprek met een ver slaggever van het Libanese blad „L'Orient" gezegd dat de regering-Naboelsi niet ont bonden is vanwege haar buitenlandse po litiek. De moeilijkheden zijn volgens koning Hoessein begonnen toen bepaalde politieke organisaties trachtten politieke cellen te vormen in het Arabische Legioen. Later werd hij door officieren gewaarschuwd dat men een komplot smeedde om zijn ad viseurs te arresteren en hem uit de weg te ruimen door hem van de troon te stoten of te vermoorden, aldus het blad CAIRO (Reuter) President Koewatli van Syrië is zondag uit Cairo naar Damas cus teruggekeerd. Er zal voorlopig geen delegatie van Syrië, Egypte en Saoedi- Arabië naar Amman gaan. Voorts verluidt in Cairo, dat er een gemeenschappelijke boodschap van Egypte, Syrië en Saoedi- Arabië aan koning Höessein zal worden gezonden. Het persbureau voor het Nabije Oosten haalt een communiqué aan van het Sy rische ministerie van Buitenlandse Zaken waarin gezegd wordt, dat Egypte en Saoedi-Arabië voortdurend voeling zul len houden met het oog op de toestand in Jordanië in het licht van de nationale Ara bische politiek. Het communiqué, dat is uitgegeven na de besprekingen tussen pre sident Koewatli, president Nasser en koning Saoed vermeldt, dat de Arabische zaken en vooral de toestand in Jordanië die ver bonden is met de nationale politiek van de drie Arabische staten, is besproken. De Jordaanse onafhankelijkheid is een van de grondslagen van deze politiek, aldus het communiqué. DAMASCUS (AFP) De Syrische pre mier, Sabri Assali, heeft na een vergade - ring van het kabinet, waarop president Koewatli verslag uitbracht over de be sprekingen, verklaard dat zijn regering zeer voldaan is over de resultaten van het over leg, dat over „de bescherming van be paalde Arabische landen tegen de impe rialistische gevaren die hen bedreigen", handelde. De minister van Buitenlandse Zaken, Bittar, gaf te kennen, dat Syrische leiders niet naar Jordanië zullen gaan. CAIRO (Reuter) De grens tussen Jor danië en Syrië, die sinds 25 april gesloten was, is zaterdag weer opengesteld, zo meldt radio-Cairo. Morgen, op de verjaardag van onze Koningin, zal ons blad niet verschijnen en zullen onze kan toren de gehele dag zijn gesloten. H XXXXXX>OOOOOOOOOCOOOOCOOCOCOOCOOCOOOOOOOOOOOOCCOOOCOOOOO. Morgen viert Koningin Juliana haar 48ste verjaardag. Jongste door Foto Meyboom vervaardigde portret van de vorstin. Van onze correspondent in Londen Het is zo goed als zeker dat Britse sche pen deze week zal worden toegestaan het Suezkanaal te gebruiken. De regering wenst geen tijd meer te verspillen door verdere onderhandelingen met Egypte. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn het er over eens, dat het beste is Nassers bedoelingen in de praktijk te toetsen, waarbij men de kwestie van de toelating van Israëlische schepen tot het kanaal naar de toekomst wil verschuiven. De vereniging van gebruikers van het Suez kanaal, die morgen in Londen bijeenkomt, zal, naar algemeen wordt verwacht, het Egyptische plan voor de exploitatie van het kanaal aanvaarden, overeenkomstig de strekking van het jongste debat in de Veiligheidsraad, dit komt vrjjwel neer op een capitulatie voor de Egyptische dicta tor, hoewel de bittere pil zal worden ver guld door een verklaring, dat het plan slechts een tijdelijk karakter draagt en onder protest zal worden aanvaard. Men hoopt namelijk, dat, wanneer de scheep vaart door het kanaal weer normaal is, Egypte later wellicht bereid zal zijn tot een definitieve en meer bevredigende re geling. Volgens sommigen zou Nasser misschien toch nog door economische druk tot rede kunnen worden gebracht. Weer anderen hopen op een betere regeling, als Nasser ten val zou worden gebracht. De kwestie van het kanaal blijft echter voor onbepaal de tijd voor de Veiligheidsraad. Enkelen bepleiten een boycot van het kanaal, zelfs wanneer deze onvolledig zou zijn. Groot- Brittannië, Frankrijk en Noorwegen, die gezamenlijk de helft van de scheepvaart door het kanaal vertegenwoordigen, zou den Nasser op de knieën moeten kunnen dwingen. Leergeld De Britse regering, die lering uit het ver leden heeft getrokken, neemt echter een realistischer standpunt in en is bereid zich bij de feitelijke toestand neer te leggen. Desondanks zal de kwestie van een boycot op de bijeenkomst van de gebruikersver eniging worden besproken. Voorts zal van gedachten worden gewisseld over de mo gelijkheid van verdere onderhandelingen met Egypte door middel van een commis sie uit de Veiligheidsraad onder leiding van secretaris-generaal Hammarskjoeld of door Washington, als woordvoerder van de BELGRADO (AFP) De Joegoslavi sche nationale vergadering heeft zaterdag een resolutie goedgekeurd, die voorziet in een grote ontwikkeling van de landbouw en vervanging van de collectivisatie door een stelsel van samenwerking tussen de boeren en de coöperatieve ondernemingen. Deze resolutie betekent een keerpunt in het socialistische stelsel van Joegoslavië, hoewel zij slechts een feitelijke toestand bekrachtigt omdat sedert jaren de collec tivisatie van landbouwbedrijven faculta tief is geweest. Volgens de resolutie heeft het stelsel van collectivisatie een negatieve uitwer king gehad: verlies van elke belangstel ling bij de voortbrengers en vermindering van de produktie. Volgens de plannen moet de landbouw- produktie in Joegoslavië de komende ja ren met 33 percent stijgen en de veeteelt met 50 percent toenemen. De bevolking van Joegoslavië bestaat voor 60 percent uit boeren. kanaalgebruikers. Dit lijkt een wanhoops gebaar, waiit in werkelijkheid is de bijeen komst der kanaalgebruikers een formali teit ter goedkeuring van het Brits-Ameri kaanse plan om het voorstel van Nasser, hoe onbevredigend het ook is te aanvaar den, zij het met een slag om de arm. Tolgeld Tegen deze beslissing bestaat aanzienlijk verzet in conservatieve kringen, maar een partij-revolte is onwaarschijnlijk. Het af treden van Lord Salisbury als lid van de regering, waarvoor de onvoorwaardelijke vrijlating van aartsbisschop Makarios de rechtstreekse aanleiding vormde, was ook bedoeld als protest tegen MacMillans toe geeflijkheid tegenover Nasser. De Britse regering ziet echter geen andere uitweg. De moelijkste kwestie, die morgen on der ogen zal worden gezien, is de wijze van betaling der kanaalgelden. Nasser ver langt dollars of andere harde valuta. Het is mogelijk dat Groot-Brittannië de be vroren Egyptische saldi in Londen zal de blokkeren en omwisselbare ponden ter be schikking zal stellen, omdat anders de druk op de Britse dollar-reserves te groot dreigt te worden. LONDEN, (UP) De Britse regering heeft bekendgemaakt, dat de begroting voor het leger over het jaar 1957-1958 bijna honderd miljoen pond sterling lager zal zijn dan in het voorgaande jaar. De sterkte van het leger zal van 373.000 man op 335.000 man worden gebracht. Volgens een witboek over het leger worden de uit gaven voor het jaar 1957-1958 op een totaal van 401.400.000 pond sterling be groot. (500.000.100 over 1956-1957). Uit het witboek blijkt, dat de sterkte van het leger in de afgelopen twaalf maanden reeds met 35.000 man vermin derd is. Alle oefeningen voor gedeeltelijk dienstplichtigen worden in 1957 afgelast. De centrale leger-reserves worden in het Verenigd Koninkrijk opnieuw georgani seerd. Het reserve-leger wordt gereorga niseerd voor beperkte of voor wereldom vattende oorlogvoering. Hoe kleiner het leger wordt en hoe beter het wordt uitge rust, des te groter wordt de behoefte aan zeer goed getrainde mensen en mensen met betere kwalificaties voor de gespecia liseerde onderdelen, aldus het witboek, dat de minister van Oorlog John Hare aan het parlement heeft aangeboden. (Van onze correspondent in Bonn) Bonn heeft een scherpe Russische nota ontvangen over de aanwezigheid van kern wapens op Westduits grondgebied en over het uitrusten van het Westduitse leger met vernietigende tactische wapens. Moskou waarschuwt Bonn zeer ernstig en wijst de bondsregering er op, dat een oorlog met kernwapens West-Duitsland in een kerk hof kan herscheppen. West-Duitsiand wordt in de nota de enige staat in Europa genoemd, waarvan de regering naar een herziening van de bestaande grenzen streeft. Als het leger van de bondsrepubliek met kernwapens zou worden uitgerust zouden ook de buurstaten hun verdedigingsmoge lijkheden moeten vergroten. De bondsre publiek, aldus de nota, heeft stappen on dernomen, die de veiligheid van de Euro pese volken bedreigen. Wanneer deze Westduitse kernbewapening doorgaat, zul len de internationale spanningen nog ern stiger worden en de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie niet verbeteren. Wanneer de Westduitse strijd krachten van kernwapens zouden worden voorzien, zou dat, volgens de nota, niet in het belang van een eventuele hereniging van Duitsland zijn. De Russische regering sluit zich aan bij het voorstel van de Oost- duitse regering volgens welke er op Duit se grond noch Duitse, noch buitenlandse kernwapens mogen zijn. Zij is bereid met de westelijke mogendheden tot een over eenkomst te komen en de Westduitse re gering zou daaraan kunnen medewerken, aldus de nota. „Massieve dreigementen" De regering in Bonn heeft op de inhoud van de nota gereageerd, nog voordat zij in staat geweest is het oorspronkelijke docu ment te lezen. In een Westduitse regerings verklaring wordt er op gewezen, dat bondskanselier Adenauer de Russische am bassadeur Smirnov donderdag nog had meegedeeld, dat de Westduitse strijdkrach ten nog niet over kernwapens beschikken en dat men van officiële Westduitse zijde de westelijke mogendheden ook niet om zulke wapens had gevraagd. Adenauer had Smirnov bovendien medegedeeld, dat hij er tegen is dat andere landen hun legers steeds meer van kernwapens voorzien en dat hij en zijn regering alles zullen onder nemen om tot een algemeen gecontroleerde vermindering van de kernbewapening te komen. Men verwacht vandaag een offi ciële verklaring van de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano. BONN (Reuter) De Westduitse regering heeft zaterdagavond in een verklaring gezegd, dat de Russische nota „massieve dreigementen" inhoudt en ten doel heeft invloed uit te oefenen op binnenlandse po litieke verschillen in de bondsrepubliek. De Russische nota zwijgt over verklarin gen van Adenauer. Zij beoogt openlijk een interne politieke reactie in de bondsrepu bliek. De Sovjet-Unie heeft de gelegen heid op de huidige ontwapeningsconferen tie te Londen te tonen dat zij de vrede in de wereld wenst te bewaren door mid del van gecontroleerde kernontwapening, aldus de verklaring. Te licht opgenomen? (AFP, DPA) De vice-voorzitter van de Westduitse sociaal democratische partij, Wilhelm Meilies, heeft te Bielefeld de re gering van Adenauer verweten, dat zij de jongste Russische waarschuwing inzake een Westduitse kernbewapening te licht opneemt. Hij zei, dat de in de Sovjet-nota naar voren gebrachte gedachten op veel punten met de sociaal-democratische op vattingen overeenstemmen. MOSKOU (Reuter) In de Russische nota werd verder ook gezegd, dat het Duit se gebied thans gemaakt is tot een plaats Friedrich Hebbel: Het publiek juicht een vuurwerk toe, maar nooit een zonsopgang. MOSKOU (Reuter). - In diplomatieke kringen te Moskou is verklaard, dat de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap en de Euratoom een nota aan de Sovjet-Unie hebben opgesteld, die waar schijnlijk vandaag in Moskou zal worden overhandigd. Men denkt, dat de nota een antwoord is op Russische critiek op het plan voor een gemeenschappelijke markt. In een Russi sche verklaring, waarin gezegd werd, dat het plan Europa zou verdelen, werd een Russisch plan voor economische samen werking van alle Europese landen ge opperd. Bij ander ongeluk, te Opende, wilde publiek autobestuurder te lijf gaan De echtgenote en alle drie kinderen van de heer N. Naye uit Axel zijn door ver drinking om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde auto zaterdagavond van de weg Sluiskil-Axel te water was ge raakt. Vermoedelijk is een der drie meisjes, respectievelijk negen, acht en vier jaar oud, tegen de bestuurder aan gevallen, waar door deze dan de macht over het stuur zou hebben verloren. De auto reed in het langs de rijksweg lopende kanaal, een zijtak van het kanaal Gent-Terneuzen. De bestuurder heeft kans gezien de voorruit in te trappen en de wagen, die vijftien meter uit de wal lag, te verlaten. Hoewel spoedig hulp aan wezig was is men er niet in kunnen slagen mevrouw M. Naye en de drie kinderen te redden. Enige personen hebben zich nog zwemmende naar de auto begeven, maar hun pogingen hebben geen resultaat opge leverd. De 57-jarige Utrechtse wielrijdster me vrouw H. Swart, die te Utrecht van het rijwielpad op de President Rooseveltweg zonder op het verkeer te letten of enig te ken te geven overstak naar de brug naar Tuindorp, werd door een auto geschept en zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is zij overleden. In het ziekenhuis aan de Zuidwal te D e n H a a g is de 76-jarige K. Kuiken uit Loos duinen overleden aan «de gevolgen van een aanrijding tevoren op de Haagweg. Het 3-jarig jongetje P. Hoogstra, dat in de Cubadwarsstraat te Groningen aan het spelen was, stak plotseling de weg over en kwam met zijn autoped onder een be stelwagen van de P.T.T. Het kind werd zwaar gewond naar het Academisch zie kenhuis te Groningen gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Razend publiek In Opende, gemeente Grootegast (Gr.) is de 22-jarige wielrijdster Afke Nijboer, hoewel zij geheel rechts van de weg moet hebben gereden, door een in een bocht van de provinciale weg rijdende personenauto geschept en enige tientallen meters mee gesleurd. Zij kreeg zulke zware verwondin gen dat zij kort daarop overleed. De auto reed door een heg, ramde een boom en kwam in een sloot tot stilstand. De be stuurder liep enkele schrammen op. Het ongeluk en de omstandigheden waaronder het gebeurd was, maakten op een deel van de bevolking van Opende zulk een indruk dat men de autobestuurder te lijf wilde gaan. Men was van mening dat de bestuur- i der op zeer onverantwoorde wijze heeft ge reden en men vermoedde dat hij onder in vloed van sterke drank verkeerde. De be stuurder is door de rijkspolitie wegge voerd. De 82-jarige H. Lunshof uit Beilervaart wilde vanmorgen de Esweg te Beilen over steken en werd geraakt door een veeauto en tegen de weg geslingerd. De man over leed ter plaatse. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 355 personen, van wie 70 kinderen. waar strijdkrachten en militaire uitrusting van staten met een verschillend militaire constellatie worden samengetrokken, het geen volkomen abnormaal is in vredestijd. De regering van de Sovjet-Unie is van me ning, dat geen stappen moeten worden ge daan die de huidige situatie in het centrum van Europa ook maar enigszins verder compliceren. De Sovjet-regering acht het nodig er de nadruk op te leggen, dat het een ernstige vergissing zou zijn haar ver klaring als een poging tot bedreiging van de bondsrepubliek op te vatten. LONDEN (UP) De Russische nota wordt in diplomatieke kringen te Londen beschouwd als een poging de bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad, die deze week in Bonn wordt gehouden, te beïnvloeden. Men is geneigd de nota op één lijn te stel len met de waarschuwingen, die de afge lopen maand aan vrijwel alle Westeurope- se landen van de Noordatlantische gemeen schap zijn gericht. De hernieuwde aandacht van het Kremlin voor West-Europa wordt gedeeltelijk gezien als een gevolg van de nederlaag van de Russische diplomatie in het Nabije Oosten. Volgens officiële West duitse woordvoerders is de nota .beledi gend" en „brutaal".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1