Nieuwe zender van Radio-Luxemburg een wonder van technisch vernuft Mozart café Mislukt student gaat schakend en zingend door het leven Middeleeuws kerkje te Leermens door brand zwaar beschadigd Bitter Buitenlanders Op Engeland, België en Nederland gericht MAANDAG 29 APRIL 1957 Van dag tot dag v Directeur-generaal van de F.A.O. in ons land VLEESHAL - GROTE MARKT - HAARLEM IEDERE AVOND VANAF 20 UUR GEOPEND Op de. Grootmeester V. Smyslov wereldkampioen schaken Botwinnik werd na negen jaar onttroond De toneelcoördinatie in een impasse Padvindstersgilde heeft nieuwe presidente Complot van autodieven en helers opgerold Vandaag is in Eindhoven de bejaarde >randkastenkraker Piet de Jong begraven, aarmede de mysterieuze geschiedenis van e geënsceneerde inbraak te Valkenswaard lthans voor hem geëindigd is. Doch niet /oor de Justitie, die zich verdiept in aller- .ei vragen en bij haar onderzoek tracht vast te stellen op welke wijze zich het aatste deel der tragedie in het donkere notariskantoor heeft afgespeeld. Afgezien van de resultaten daarvan, heeft deze sensationele historie een bittere nasmaak. Niet alleen door het feit, dat een grote politiemacht er niet in slaagde een tot in de puntjes voorbereide opvoe ring tot een goed einde te brengen, of schoon zij slechts één man, en dan nog een grijsaard, tegenover zich had. Het bittere zit' vooral in het feit, dat een misdaad waartoe het voornemen bestond doch waar van de uitvoering absoluut afhankelijk was van de medewerking van de candidaat no taris zorgvuldig en met behulp van alle stimulerende factoren werd uitgelokt. Dat de misdadiger er zelf het slachtoffer van is geworden, kan wellicht het rechtsgevoel van puriteinen bevredigen, niet echter van degenen die menen dat de taak van de Justitie niet in de eerste plaats een straf fende, doch een preventieve, corrigerende is. Pas als de misdaad is gepleegd ondanks alle door de Wet in het vooruitzicht ge stelde straffen en door de maatschappelijke verhoudingen voorgeschreven remmen, komt de Justitie met haar onvermijdelijk en als correctie bedoeld ingrijpen, dat geen wraak doch een maatschappelijk rechtbui- g'en van onmaatschappelijke krommen is. Het uitlokken van een misdaad is straf baar. Daaruit blijkt, dat de Justitie zelf daarin een laakbare handeling ziet. De misdaad te Valkenswaard zou zonder uit lokking niet gepleegd zijn niet gepleegd kunnen zijn. Dat is de bittere overweging, die de her innering aan het gebeurde vergalt. De kreet „Pas op voor de buiten landers!", waarmee President Sukarno al zo vaak geprobeerd heeft, de aandacht van het Indonesische volk af te leiden van werkelijke gevaren, is nu ook door de conferentie van Indonesische gouverneurs en militaire commandanten overgenomen. De haat tegen buitenlanders, die bij het Indonesische volk in zijn geheel slechts sporadisch aanwezig is, moet dus opnieuw worden aangewakkerd ten bate van poli tieke doeleinden van de leiders. Indonesië staat in dat opzicht niet al leen. Ook in Egypte is de haat tegen bui tenlanders, vooral sedert Nasser de macht veroverde, van boven af systematisch aan gevuurd. En daarbij gaat het niet slechts tegen Joden, Engelsen en Fransen, die door de regering officieel als „doods vijanden" van het land zijn gebrandmerkt, maar ook tegen alle anderen, zelfs tegen Italianen en Grieken, en dit hoewel de Italiaanse en de Griekse regering zich in het jongste conflict strikt afzijdig hebben gehouden en in de kwestie van het Suez- kanaal zich eerder pro- dan anti-Egyp tisch hebben gedragen. Het zijn nu een maal buitenlanders en dus geldt ook voor hen het weliswaar niet officieel uitgevaar digde maar daarom niet minder doeltref fende bevel: „Er uit!" Het New Yorkse dagblad „Herald-Tri- bune" heeft dezer dagen vastgesteld, dat de buitenlandse kolonie „die vrijwel alles heeft gedaan om Egypte tot het modern ste land in Afrika en het Nabije Oosten te maken", door Nasser's nationalistische maatregelen geleidelijk verdreven wordt, :n dat zelfs Italianen die al drie generaties n Egypte gevestigd zijn geweest hierop geen uitzondering maken. De Lesseps, de ontwerper van het Suezkanaal waaraan Egypte in economisch en politiek opzicht zo ontzaglijk veel te danken heeft, wordt nu als een profiteur en een boef voorge steld, alleen omdat hij „een buitenlander" /as. En dit lot wordt gedeeld door alle buitenlanders die het land zijn moderne spoorwegen, scholen, stuwdammen, fabrie ken en banken hebben gegeven. Het New Yorkse blad concludeerde te recht, dat dit verdrijven van buitenlanders voor Egypte kan neerkomen op het slach ten van de kip, die de gouden eieren legt. Want Egypte heeft nog steeds behoefte aan de kundigheden en het kapitaal van buitenlanders om de industriële expansie te verwezenlijken, waar zonder het zijn hongerige en steeds groeiende bevolking niet kan voeden. Vrijwel woordelijk hetzelfde geldt voor Indonesië. Maar het nationalisme schijnt de politieke leiders van jonge landen te verblinden, althans daar waar men met economische moeilijkheden te kampen heeft, en schijnt hen vooral blind te ma ken voor het feit, dat die moeilijkheden niet verminderd maar eerder vermeerderd worden door de hetze tegen buitenlanders. Men kan deze verblinding voor een deel toeschrijven aan de fouten van het (voor bije) kolonialisme, maar dat maakt het niet minder betreurenswaardig en, voor de betrokken jonge naties zelf, catastro faal. (Van een onzer redacteuren) OP DE ZWARTE HEUVEL bij het Luxemburgse dorpe Marnach, op ongeveer tien kilometer van het stadje Clervaux verheffen zich, vijfhonderdvijfenzestig meter boven de zeespiegel, drie ruim honderd meter hoge zendmasten. Zij vormen de op België, Nederland en Engeland gerichte antenne van de nieuwe middengolfzender van Radio Luxemburg, waarvan de bouw dezer dagen werd voltooid. Het nieuw zendstation, dat op 208 meter werkt, bestaat eigenlijk uit drie zenders. Twee daarvan, elk van honderd kilowatt, zijn speciaal voor het station te Marnach geleverd. De derde is de bestaande zender, welke de Engelse en Nederlandse pro gramma's op de middengolf verbreidde. Deze installatie, evenals alle zenders van Radio Luxemburg is geleverd en gebouwd door de Société frangaise radio-électronique (SFR)„ werd van Junglinster, waar hij was ondergebracht in hetzelfde complex dat ook de vijfhonderd kilowatt sterke zendercombinatie voor de Frans-talige program ma's op de langegolf herbergt, in onderdelen naar Marnach getransporteerd en daar in tweeëneenhalve maand weer opgebouwd. Zijn honderdvijftig kilowatt aan antenne vermogen is nu gekoppeld aan de capaciteit van de twee nieuwe zendinstallaties, zodat de totale sterkte van de middengolfzender van Radio Luxemburg nu niet minder dan 350 kilowtt bedraagt: de op één na sterkste zender van de Benelux en bijna drie keer zo krachtig als Hilversum. De directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.), dr. B. R. Sen, zal heden middag op paleis Soestdijk worden ont vangen door Koningin Juliana. Heden morgen was de heer Sen de gast van de Landbouwhogeschool te Wageningen De directie van de Compagnie luxem- bourgeoise de radio-télévision heeft deze belangrijke investering uiteraard gedaan om haar programma's in het Engels (des avonds) en in het Nederlands ('s morgens en 's middags) zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen in de landen waar voor zij bestemd zijn. Maar zij liet het niet alleen bij een versterking van de zendinstallatie. De verhuizing van Jung linster, halverwege Luxemburg en Ech- ternach, naar het noordelijk deel van het Groot-hertogdom bracht haar klanken veertig kilometer dichter bij het Neder landse taalgebied en op het dubbele van de oorspronkelijke hoogte. Dit had mede het voordeel, dat er geen interferentie- hinderlijke fluittonen - meer kunnen op treden door de nabijheid van de lange- golfzender. Bovendien is een vrijwel on onderbroken bedrijf gewaarborgd door het toegepaste systeem van drie gekoppelde zenders, daar bij het onklaar raken van één der zenders de twee andere de uit zending normaal voortzetten. Daarenboven wordt het fading-effect door deze metho de aanzienlijk beperkt. De enige kans op bedrijfsstoornis be staat in stroomonderbreking op het elek trisch hoogspanningsnet. Maar ook daar tegen hebben de technici van Radio- Luxemburg zich gewapend. Een diesel- agregaat met een vermogen van 1370 paardekrachten maakt het mogelijk de De omroepster Roxane Verschueren verzorgt elke dag het programma „Muziek bij het huishouden". uitzending na twee minuten voort te zet ten, namelijk dertig seconden voor het starten van de zes-cilinder dieselmotor en negentig voor het in werking stellen van de zenders. Gerichte antennes Tenslotte werd de zendkracht nog opge voerd door een weloverwogen verdeling van de stroom over de drie antennemasten. De maximale straling werd in noordweste lijke richting (Antwerpen) gericht. In zuid oostelijke richting is de straling echter vrijwel nihil. Het is echter mogelijk het „éénrichtingsverkeer" van de antenne in tien seconden tiid in een straling in alle richtingen te wijzigen. Om het maximale effect van de straalcondities te bereiken ligt er cp het terrein van het zendercom plex twintig centimeter onder de grond een veertig kilometer lang net van dik ko perdraad. Wanneer men met een TL-buis in de hand naar de antennemasten loopt, gaat de TL-verlichting vanzelf branden! Een belangrijk verschil tussen de enkele jaren oude uit Junglister afkomstige zen der en de beide daaraan thans toegevoeg de installaties betreft de koeling. Om een uitgangsstroom van 350 kilowatt te berei ken heeft men namelijk een voedings- stroom nodig van 640 kilowatt. Bijna drie honderd kilowatt worden dus omgezet in calorieën, een hoeveelheid welke voor 145 elektrische radiatoren voldoende is. Deze warmte wordt bij de beide zenders van honderd kilowatt rechtstreeks weggewerkt door een machtige ventilatie. Bij de eerder gebouwde zender wordt een systeem van circulerend gedistilleerd water, dat door een verkoeler op lage temperatuur wordt gehouden, gevolgd. Het zal velen tenslotte verwonderen, dat de uit te zenden programma's uit de stu dio's in Luxemburg-stad niet via een ka bel naar de zender worden geleid, maar dat men daartoe een FM-zender met een reflector op de 42 meter hoge toren van de televisie-afdeling in het studiocomplex ge bruikt. Deze FM-zender werkt op 88,9 Me- gaherz en heeft een vermogen van 250 watt. Op die manier spaart men telefoon kosten uit. Natuurlijk houdt de Luxem burgse PTT wel een kabel in reserve voor het geval er een storing in de FM-zender mocht optreden. Dynamiek Deze krachtsinspanning is kenmerkend voor de dynamiek waarmee Radio-Luxum- burg, dat profiteert van de bezieling en de ADVERTENTIE Tot 1 mei optreden van het Ensemble WILLY ROERADE, m.m.v. de Spaanse Zangeres VICTORIA DE LA TORRE. Vanaf 1 mei optreden van het ensemble ANDRE MOLIER met medewerking van de zangeres VONNY CLAIRE. Zaterdag 4 mei „Nationale Herdenking" gesloten. Aankomst m.s. „Oranje". Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt het m.s. „Oranje" van de n.v. Stoomvaart Maat schappij Nederland op 1 mei in Amster dam verwacht. De ontscheping van de pas sagiers zal omstreeks half negen 's morgens beginnen. Vasily Smyslov, de 36- jarige schaakmeester die wereldkampioen Botwinnik voor een titelgevecht heeft durven uitdagen, is eigen lijk een mislukt student. Want als de oude Vasily, overigens ook geen schaker zonder talent, zijn zin ge kregen had, was de jonge Vasily Smyslov een lucht- vaart-technikus geworden. Toen hij negen jaar was schaakte hij, gezeten op va ders schoot, zijn eerste par tijen. En later besteedde hij veel van zijn uren na school aan wedstrijden in de pio niersclub te Moskou, waar hij zijn kameraadjes ver sloeg. Als zeventienjarige won hij de meestertitel en was hij wonderkind-af. In 1941 was hij grootmeester en stond hij op de Russische ranglijst op de tweede plaats onder Botwinnik. AI vroeg heeft Smyslov ervaren dat de schaakstuk ken alle tijd en de gehele persoonlijkheid van hun be speler eisen. Zijn vader, een kantoorbediende, had hem dat dikwijls voorgehouden als hij de zoon aan het ver stand trachtte te brengen dat de techniek de toekomst heeft, ook al is schaken dan in Rusland een bijzonder eervolle en soms lucratieve bezigheid. De studies leden toch on- schaakkampioenschap van Moskou gespeeld werd, ein digde Smyslov echter met een andere schaker samen op de eerste plaats, en kreeg hij de meester-titel. Smyslov is een professio nal in de Russische schaak wereld. Botwinnik, die te genover hem zit, is een van de weinige amateurs die het bij het schaken tot iets gebracht heeft. Hij is elek trotechnisch ingenieur, doc tor in de technologische we tenschappen en werkt on der Malenkov, in diens de partement van elektrische energievoorziening aan een tekentafel. Smyslov schaakt alleen. Hij is schaak-instructeur bij een club die door een aantal studenten-organisa ties opgericht is, hij spreekt over schaken, over schaak strategie, en speelt demon stratiewedstrijden. „Zestig geselecteerde spelen" is een best-seller van Smyslov en samen met Loewenfisch schreef hij „Het pionnen- eindspel". Bijna twee meter lang, een bos rood haar en een zeventien jaar is, heeft zich aan de hand van zijn vader en leermeester reeds tot de titel-kandidaat-meester op gewerkt. Naast schaken heeft Smyslov maar een liefheb berij: muziek. Daarin is hij zeer goed, bijna ook een professional. Radio-Moskou zendt dikwijls vertolkingen van Smyslov uit, van klas sieke lyrische liederen of aria's. Smyslov verdient onge veer vijfduizend roebel per maand. Nu hij wereldkam pioen is geworden krijgt hij, volgens internationaal re glement, 20.000 Zwitserse francs. Zolang de wedstrijden duren woonden hij en Bot winnik in het Moskva-hotel, ongestoord en „op stand", terwijl de respectieve werk gevers alle onkosten voor hun rekening nemen. Smyslov is de zevende wereldkampioen. Zijn voor gangers waren Steinitz, Lasker, Capablanca, Alje- chin (tweemaal), Euwe en Botwinnik. Smyslov is er zeker van dat hij tot 1960, ijzige kalmte: ziedaar Smys- in welk jaar de eerstvolgen- lov. Hij is een van de rus tigste schakers ter wereld en alleen Botwinnik, die hij in 1954 met 12-12 bijna de kroon van het hoofd had gestoten, is nog kalmer en der de schaakwoede van de kan hem soms aan het ijs- jonge Smyslov. Hij worstel- beren brengen. de zich door het instituut voor de buitenlandse talen en kwam met de hakken over de sloot aan de eind streep van het luchtvaart instituut. Toen in 1938 het Smyslov rookt noch drinkt. Zijn vrouw Nadezh- de officiële titelmatch ge houden zal worden, in het ongestoord bezit van de ti tel zal blijven. De ex-we reldkampioen Botwinnik heeft overigens wel het recht op een revanchematch welke gehouden zal dienen te worden voor het vol gende kandidatentoernooi Het fraai gelegen studiocomplex van Radio-Luxemburg werd met een ruim veertig meter hoge toren ten behoeve van de televisie-afdeling uitgebreid. De toren rust op de fundamenten van een door de Franse vestingbouwer Vauban ontworpen fort. geestdrift van een staf van jonge of eeuwig-jeugdige mensen, pleegt te werken. Een bezoek aan de Villa Louvigny, de op de fundamenten van een zeventiende- eeuws door Vauban gebouwd fort opge trokken studio's, is daarom zo fascinerend omdat men geheel in de ban geraakt van de eenvoud en de logica waarmee dit in gewikkeld en veelzijdige omroepmechanis- me is samengesteld. De ruimten van de thans twee jaar in bedrijf zijnde televisie-afdeling, welke on geveer 35 uur per week aan programma's verzorgt, zijn alle opmerkelijk door de uiterst doeltreffende opstelling van de rijke apparatuur. Aan het radiorbedrijf komt in Luxemburg zelf maar heel wei nig personeel te pas. Eén enkele techni cus geeft twee programma's tegelijk door, het Franse en het Nederlandse of Engelse. Hij houdt de lijnen bij, hij jongleert met knoppen en schakelaars, met platen en banden en verricht alle handelingen, waar in andere studio's soms wel vijf of zes man mee bezig zijn. ,,'t Gaat niet alleen, het gaat zelfs best", zegt directeur Mathias Feiten terwijl hij ons het archief van de vierduizend magnetofoonbanden met de opnamen van het omroeporkest onder lei ding van Henri Pensis toont. Het wordt door één dame beheerd, die er nog heel wat meer bij doet. Uit een vorig artikel over Radio Luxem burg (ERBIJ, 2 juni 1956) zal men zich wellicht herinneren, dat lang niet alle pro gramma's uit Luxemburg komen. Zelfs de meeste niet. Het Franse programma krijgt gestalte in de studio's aan de Rue Bayard in Parijs, waar programmadirecteur Jean Luc de scepter zwaait, bijgestaan door de briljante organisator Jacques de Closel, die Nederland nimmer verlaat zonder een be zoek aan een museum gebracht te hebben. Het gaat ingeblikt of rechtstreeks via de Villa Louvigny naar de zender. Nederlanders in actie Uit Luxemburg zelf komt bijvoorbeeld de nieuwsdienst, met uitzondering van de uitstekende samenvattingen en analyses welke Jean Grandmougin twee keer per dag van Parijs uit geeft. Ook de Neder landse lezing van de nieuwsberichten komt uit Luxemburg, waar de Belg Van Kant tezamen met de Nederlander Jan Schipper de redactie voor zijn rekening neemt. Er zijn nog wel meer Nederlanders bij Radio-Luxemburg werkzaam, zoals een paar musici van het voortreffelijke ensem ble van Jean Roderes, dat onder meer op treedt in het wekelijkse TV-variétépro- gramma „Rendex-vous Luxembourg". De Engelse avonduitzendingen worden voor een groot deel in Londen opgenomen en in Luxemburg afgespeeld. Het Nederlandse programma wordt in Brussel op de band gezet en naar Luxem burg gestuurd om vandaar te worden uit gezonden. Brussel levert echter ongeveer drie uur per dag een Franse bijdrage, die rechtstreeks uit de studio's aan de Grens- straat komt. De heer Marin heeft daar de leiding over, terwijl de Belgische heer Leo Persyn, de man van het „Praatje over de schutting" en een oude rot in het radiovak, de Nederlandse sectie dirigeert. Hij wordt geassisteerd door de Nederlander Frans Terheggen en door de omroepster Roxane Verschuere. De Nederlandse programma's maken een langzame, maar gestadige ont wikkeling door. De ingebruikneming van de zender in Marnach zal ongetwijfeld de belangstelling van het publiek, overigens toch al niet gering gezien het aanwijsbare succes van sommige programma's, stimu leren, terwijl de spoedige opening van een eigen kantoor in Amsterdam, resultaat van het werk van de onvermoeibare heer Jean de Witte, de activiteit van Radio- Luxemburg ook nader tot het Nederlandse bedrijfsleven zal brengen. Zo heeft het uit een Frans initiatief een kwart eeuw geleden voortgekomen Radio Luxemburg ook in de Benelux een geheel apart arbeidsveld, waaraan naast dat van de officiële omroepinstellingen zeker be hoefte bestaat, zowel bij het luisterend pu bliek als bij degenen die artistiek en com mercieel bij de radio zijn betrokken. Voor al voor de eersten kan het een vreugde zijn de werken bij een omroepbedrijf, dat vrij is van alle fétichismen en heilige huisjes en ook van alle lege vormelijkheid en plechtigheid en dat bereid is elke nieu we gedachte haar kans te geven in de wens de luisteraars steeds opnieuw te ver rassen en daardoor te boeien. Deze voort durende zorg voor de gezonde verstrooiing voor de gemiddelde luisteraar vormt de beste binding met haar publiek welke een omroepdirectie zich maar kan bedenken. Mijn kalender Zolang ik mezelf ken bestaat er een zekere spanning tussen de laatste en de eerste van de maand. Er komt steevast een periode waarin het vege leven alleen gerekt wordt met kunst en vliegwerk. In jongere jaren verpande ik enige malen het zilverwerk. Ik leende van mijn tante. In mijn huidige middelperiode krijg ik met rood getypte mededelingen van mijn bank dat ik te ver ben gegaan. Dan begint die ademloze periode van overbrugging totdat de bron hernieuwd begint te vloeien. De eerste droppen en golfjes verlopen daarop in het droge zand mijner opgespaarde te korten. Huur, afbetaling, elektriciteit, tele foon, melkboer, kruidenierIk wil u niet vervelen met de schulden die mijn aardse bestaan zo eentonig maken. Wat ik mij afvraag is, waarom ik mijn hele leven achter het zonnestelsel aanloop. Tenslotte heb ik dertig dagen de tijd om de eerste van de maand te zien aankomen. Waarom kan ik niet spaarzaam zijn en zo het einde van de maand met een gerust hart en minimale geldzuchtige zekerheid afwachten? Er zijn geringe aanschaffingen die ik nu al een jaar of twintig uitstel. Ik rook niet, ik drink met mate en alleen uit gezel schappelijke overwegingen, ik gok niet op paarden of roulette, ik begrijp de pools niet, ik ben niet onderworpen aan afper- serij. Bedenk, hoeveel genoegen ik in dit leven kon hebben en toch niet méér tekort komen dan ik thans tekort kom. Het is mij, eerlijk gezegd, een raadsel. Iedere tien jaar begin ik onze huishoud uitgaven op te schrijven. Ik houd dit dan een week of twee vol. Tot mijn ontzag wekkende schrik zie ik de kosten voor bakker en postzegels tot het astronomische stijgen, de aanschafkosten van vlees en worstwaren nemen defensie-afmetingen aan, groente en fruit slokken vermogens op, boter, melk en eieren (middelgrote) verslinden verbazende bedragen. Dit alles deprimeert mij zo, dat na twee weken het kasboek verdort en ik me weer in het hul peloze ongewisse stort. Als men dan toch tegen het einde van de maand vastloopt, is het beter dit met dichte ogen te doen. Er zijn, zult u zeggen, een aantal genees middelen voor chronisch geldtekort. Eén ervan is, meer te verdienen. Dat is natuur lijk waar, maar mijn maatschappelijke kwaliteiten zijn niet overmatig. Een tweede is, zuiniger te zijn. Ik neem aan, dat dit mogelijk is. Ik neem. ook aan, dat de mens naar Mars zal kunnen raketten. Ik zal dit echter niet beleven. Zo blijft slechts de derde en definitieve situatie: gedurende de resterende jaren van mijn leven aan het einde van iedere maand een tekort te hebben. Met andere woorden, mijn kalender ziet er als volgt uit: Janua, Februa, Maa, Apri, M, Jun, Ju, Augu, Septem, Oktob, Nov, Dece, Het eind ervan kan ik me nooit veroorloven. H. B. Fortuin Het oude kerkgebouw van de Neder lands Hervormde Kerk te Leermens (Fr.) is zondagmorgen door brand ernstig geteisterd. Het westelijke gedeelte is ge heel uitgebraijd en aan het dak is zware schade aangericht. Omstreeks zeven uur hoorde de koster een ongewoon lawaai in de kerk. Hij ontdekte dat in het westelijke gedeelte der kerk een hevige brand woed de. Door de vlak bq de kerk wonende postcommandant van de rijkspolitie werd dadelijk groot alarm gemaakt. De brand weren van de gemeenten 't Zandt, Lopper- sum en Appingedam werden te hulp ge roepen. Het houten torentje, waarvan het uurwerk om zeven uur nog normaal de tijd had aangegeven, kwam een kwartier later met het uurwerk en de wijzerplaat naar beneden, enige tijd daarna gevolgd door de luidklok. Om half tien kon de brandweer van Ap pingedam inrukken en het nablussings- werk overlaten aan de vrijwillige brand weer van 't Zandt. Het westelijke deel van de kerk, waarin het oude kerkorgel en de dakconstructie waren geheel door het vuur verwoest. Het middelste gedeelte van de kerk is geheel uitgebrand en een deel van de zoldering is naar beneden gekomen. Kort na het uitbreken van de brand had een inwoner van Leermens kans gezien de da is een van zijn meest (1959), Het is echter nog niet getrouwe supporters. Zij bekend of Botwinnik van woont iedere wedstrijd bij. zijn recht op revanche ge- Zijn stiefzoon Vladimir, die bruik zal maken. De grootmeester Vasily Smyslov is we reldkampioen schaken geworden, doordat de 22ste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Smyslov en Botwinnik na de elfde zet in remise is ge ëindigd. Botwinnik hield sinds 1948 de we reldtitel, toen hij het grootmeester-toer nooi won, waaraan behalve hijzelf, Smys lov en Keres beiden Rusland, de Ameri kaan Reshevsky en Euwe deelnamen. De stand in het toernooi is thans 12J4-9/4. In een voor het eigen land bestemde uit zending heeft radio-Moskou gemeld dat Smyslov, de nieuwe wereldkampioen scha ken, de „orde van Lenin" gekregen heeft. Radio-Moskou zond een vraaggesprek uit tussen de grootmeester Tolush en de nieuwe wereldkampioen. Smyslov heeft zes overwinningen be haald, drie verliespartijen en dertien ge lijke spelen. De wedstrijd van zaterdag duurde maar vijftig minuten. Toen het remise-aanbod aanvaard was brachten Smyslov's suppor ters hem een daverende ovatie, terwijl de camera's van de film- en fotojournalisten de geconcentreerde stilte van het toernooi verder verscheurden. Smyslov heeft zater dag tijdens een speciale eind-ceremonie zijn prijs ontvangen. Op een zondag in Den Haag gehouden vergadering heeft het bestuur van de To neelcoördinatie de motieven op grond waarvan het dagelijks bestuur zijn man daat ter beschikking heeft gesteld, alge meen aanvaard. Zoals bekend, heeft het dagelijks bestuur zijn ontslag aangeboden toen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een door dit college ge geven advies inzake subsidiëring van to neelgezelschappen niet aanvaardde. Om de thans in de toneel coördinatie ontstane moeilijkheden tot een oplossing te brengen is een commissie ingesteld, be> staande uit de heren S. de Jong, J. Kassies en Ferd. Sterneberg. De commissie heeft tot opdracht voorstellen te doen tot een vruchtbare samenwerking tussen de over heid en het toneel en de Toneelcoördinatie uit de impasse te helpen. Het dagelijks bestuur zal de lopende zaken nog afwik kelen tot 1 september 1957 onder voor waarde dat het demissionaire college niet meer voor principiële beslissingen zal wor den gesteld. Mevr. Van Nispen-Van Wely uit Heemstede bij afscheid met „Zilvervis" onderscheiden Op de zaterdag in Enschedé gehouden algemene jaarvergadering heeft mevrouw J. van Nispen-Van Weiy uit Heemstede, afscheid genomen als presidente van het Nederlandse Padvindstersgilde. Tot „awan- da" werd nu benoemd mevrouw N. A. den Haan-Gron uit Leiden. Haar eerste officiële daad als voorzit ster was het uitreiken van de zogenaamde „zilvervis", de hoogste internationale pad- vindstersonderscheiding, aan mevrouw Van Nispen van Wely. Ook mejuffrouw M. Wildschut uit Utrecht, die afscheid van het gilde nam, kreeg deze onderscheiding. kostbare avondmaalsbeker en het daarbij behorende zilver, daterend uit 1661, in vei ligheid te brengen. Het kerkgebouw is in drie fasen ge bouwd: in de elfde eeuw het schip uit tuf steen, in de twaalfde eeuw werd uit bak steen het koor aan de kerk toegevoegd en in de dertiende eeuw, door de bouw van twee dwarsarmen, werd de tegenwoordige vorm van kruiskerk verkregen. Het thans geheel vernielde orgel is in 1870 door de orgelbouwers Oekelen uit Haren gebouwd. Enige tijd geleden werd besloten het kerkgebouw te restaureren. Van rijks wege was het plan reeds goedgekeurd. Dezer dagen zou men met het gemeente- bestuur van 't Zandt onderhandelen over n aanvullende subsidie van gemeente wege. De totale restauratie was begroot op drie ton. De kerk is voor een bedrag van f 80.000 verzekerd. Omtrent de oorzaak van de brand staat niets met zekerheid vast. Men vermoedt, dat door een lek in het rookleidingskanaal van de centrale Verwarming het vuur in contact is gekomen met het houtwerk in het westelijk deel der kerk. In nauwe samenwerking met de centrale recherche uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is de douane-recherche te Am sterdam er in geslaagd een complot van autodieven en -helers op te rollen. Het resultaat is, dat op het ogenblik op de bin nenplaats van het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht te Amsterdam zeven Volkswagens staan, welke echter slechts een deel vormen van de vele tientallen, die clandestien in ons land werden inge voerd. De Duitser K. R. stal de auto's in zijn land, hoofdzakelijk Volkswagens. Hij be zat een relatie, die kans zag chassis- en motornummers van de wagens te verwij deren en deze door nieuwe nummers te vervangen. Vervolgens ging men naar een Duitse touringclub en verlangde op de nieuwe nummers triptieken, die werden afgegeven. Hierop kwamen de wagens Ne derland binnen, volkomen legaal dus. Het is overigens bijzonder vreemd, dat geen van de automobielclubs, die steeds maar weer nieuwe triptieken afgaven, heeft ge merkt, dat de wagens nooit meer uit Ne derland terug kwamen. Zij werden nooit meer op de triptieken afgeschreven. In Nederland aangekomen, werden zij in handen gegeven van de Amsterdamse auto handelaar S. Deze had weer een relatie op het Rijksbureau voor Wegverkeer in Den Haag, die zijn medewerking verleende om voor deze frauduleus ingevoerde auto's Nederlandse kentekenbewijzen af te geven, waardoor dus plotseling de „zwart" in gevoerde wagens „wit" werden. De ambte naar S. P, is door de Haagse recherche gearresteerd, evenals de Amsterdamse autohandelaar E. en de monteur H T. K. In deze zaak zullen nog meer arrestaties volgen. D douane-recherche in Amsterdam heeft reeds lang achter deze zaak aangezeten. Het heeft vooral zo lang geduurd, omdat men de ambtenaar P. moest kunnen be trappen. De officier van Justitie in Den Haag, mr. dr. J. G. Maris, heeft in het Haagse deel van de zaak en het opsporen van de frauduleuze ambtenaar zelf het onderzoek geleid.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5