Canada trekt thans de meeste emigranten Positie van Faase door twee nederlagen danig verzwakt Bestedingsbeperking heeft reeds gevolgen voor de wegenaanleg Twee jaar geëist tegen uitbrekers die bewaker neersloegen Amerika laat slechts 3100 Nede rlande rs per jaar toef hoewel er 23000 op de wachtlijst staan WOENSDAG 1 MEI 1957 7 OM DE HAARLEMSE SCHAAKTITELS Strijd om de wereldtitel schaken gesloten Margaret Edwards zwom rugslag in recordtijd Cricketcompetitie begint - bescheiden - op 12 mei Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Gor Bijster de sterkste in omnium in Lisse Deen Bjórn Pedersen won tijdrit De Kampioen-HCK T afeltennis Togido net iets te zwak voor Nedlloyd 2 Gaat u met vakantie? Om de korfbaltitel Overwinningen voor HKV en Westerkwartier Wedstrijd voor politie honden in Overveen Gouden zweefvliegbrevet voor Eikelenboom Geestelijkheid in Rome keert zich tegen boksen Basketbaluitslagen Nederlands honkbalteam definitief naar Mannheim Prix des Nations in Rome voor Italië Bloembollentochten van Jan Passtoors Jhr. mr. dr. A. van Rijcke- vorsel overleden Boottrein ontspoorde op station Rotterdam Ma Simons nam afscheid van Schiphol Stier „Tjeerd" sprong van „Alkaïd" de Oceaan in Haags rioolslib wordt naar zee afgevoerd De wedstrijden om de persoonlijke schaaktitels van Haarlem hebben in de hoofdklasse een verrassende wending geJ nomen. Faase (Ha.S.G.), die door drie ach tereenvolgende overwinningen zich stevig van de leiding had verzekerd, kreeg nu tegen Koster (Haarlem) en Herfst ('t Oos ten) een nederlaag te slikken. Bovendien leverde zijn afgebroken partij tegen zijn clubgenoot Bekker slechts remise op. Van der Berg (Haarlem), die Bonkenburg ver sloeg en A. Herfst profiteerden hier uiter aard het meest van. De nederlaag van Faase in de ontmoeting tegen Koster kwam volkomen onverwacht. De Ha.S.G.'er bouwde een goede stelling op en veroverde twee pionnen. Op dat mo: ment werd de tijd voor Koster rijp om over opgave te gaan denken. Op onbegrij pelijke wijze echter deed Faase een fatale paardzet, waardoor zijn koningin werd in gesloten. Koster profiteerde uiteraard dankbaar van dit buitenkansje en scoorde zijn eerste winstpunt. Om studieredenen werd de ontmoeting uit de achtste ronde tussen Faase en de huidige kampioen A. Herfst reeds nu gespeeld. Een zeer inte ressante partij ontstond, waarbij het initia tief geleidelijk aan in handen van Herfst kwam. Door fraai spel dwong hij Faase een stuk voor twee pionnen te geven. In tijdnood gekomen liet de Ha.S.G.-man zich ook deze pionnen nog ontfutselen. Met een stuk achter zag hij het nutteloze van ver der spelen in. Van der Berg herstelde zich keurig van zijn nederlaag uit de derde ronde. Hij speelde tegen Bonkenburg (Heemstede) een frisse partij. Hoewel de beste kansen aan de Haarlem-zijde lagen, beschikte Bonken burg toch wel over reële remisekansen. Door een foutieve afwikkeling verspeelde hij echter een stuk en daarmee tevens de partij. In zijn treffen met Tj. de Jong (Haarlem) rehabiliteerde hij zich. Met zwart spelend week De Jong reeds spoedig van de bekende theoretische paden af. Hij beleefde hiervan niet veel plezier. De Heemstedenaar oefende grote druk op de stelling van zijn tegenstander uit. Toen De Jong niet op de juiste wijze verdedigde verspeelde hij een pion. Bonkenburg drukte door en dwong vervolgens kwaliteitswinst af, waarna de strijd beslist was. Zoals ver wacht werd boekte Slagt (Halfweg) een verdienstelijke overwinning op Wolff ('t Oosten). De Haarlem-speler Koster speelde blijkbaar gesterkt door zijn fortuinlijke overwinning op Faase, een prima wedstrijd tegen Herfst. In een gelijkopgaand duel bracht Herfst een pionoffer. In tijdnood durfde hij niet de consequenties aan en stelde remise voor. Koster, die ook niet te ruim in zijn tijd zat, aanvaardde dit. Alle dappere tegenstand ten spijt slaagde Slagt er niet in zich de troepen van Bekker (Ha. S.G.) van het lijf te houden. De partij werd afgebroken en zal vermoedelijk door Bek ker worden gewonnen. S. Herfst (Rolland) kwam wegens ziekte niet in het strijdperk. Na vier officiële speelronden luidt de De match om de wereldtitel schaken tussen Botwinnik en Smyslov, waarin za terdag de beslissing ten gunste van Smyslov is gevallen, was daarmede nog niet officieel ten einde. De matches om de wereldtitel zijn door de wereldschaakbond (FIDE) op 24 partijen bepaald. Merkwaardig genoeg heeft men, zolang de wereldtitel onder auspiciën van de FIDE wordt verspeeld, nog geen ervaring kunnen opdoen ten aan zien van matches waarin de beslissing vóór de 24ste partij viel. Immers, in 1951 eindigde de eerste titelmatch onbeslist (1212) en in 1954, toen Botwinnik en Smyslov elkaar voor het eerst in een twee kamp ontmoetten, was het al niet anders (1212). De thans gespeelde titelmatch was de eerste onder het bestel van de FIDE waarin de beslissing vóór het einde viel. Men kon zich toen afvragen wat er zou geschieden: verder spelen of niet. Uit Mos kou wordt thans gemeld, dat is besloten de match officieel voor gesloten te verklaren. Op 30 april heeft in de Tschaikovsky con certhal in Moskou, waarin alle partijen zijn gespeeld, de officiële sluitingsplechtigheid plaatsgehad. Hieronder volgen dan nu nog de zetten van de 22ste matchpartij, welke zaterdag werd gespeeld. Het spreekt vanzelf dat in een zo korte remisepartij weinig kon ge beuren. Smysov had de witte stukken en opende met de e-pion. Botwinnik koos de Franse verdediging, waarna al spoedig een algemene afruil op het veld f6 plaats vond. Toen deze haar beslag had gekregen bood Botwinnik remise aan, welk aanbod door Smyslov zelden zo gaarne zal zijn aanvaard als ditmaal. Wit (Smyslov); zwart (Botwinnik) Franse verdediging 1. e2e4 e7—e6; 2. d2—d4 d7—d5; 3. Pblc3 Pg8—f6; 4. Lel—g5 d5xe4; 5. Pc3xe4 Pb8d7; 6. Pgl—f3 Lf8—e7; 7. Pe4x Pf6 schaak Le7xf6; 8. Lg5xLf6 Dd8xLf6; 9. Ddld2 O—O; 10. Dd2—g5 Df6xdg5; 11. Pf3xDg5 remise. Remise op voorstel van Botwinnik. De eindstand luidt: Smyslov I2V2 pnt, Botwinnik 9Vz pnt. De Britse rugslagzwemster Margaret Edwards heeft in het grote bassin van Blackpool twee wereldtijden op de rug slag laten afdrukken Over de 200 meter deed zij 2 min. 41.4 sec. en over de 220 yards rugslag 2.41.3. De Britse federatie zal aan de FINA om homologatie van deze tijden als wereld records vragen. Immers vanaf 1 mei 1957 erkent de FINA alleen nog wereldrecords gemaakt in baden van 50 meter of 55 yards; het thans nog geldende wereldrecord van Geertje Wielema op de 200 meter rugslag met 2.35.3 is in 1950 in een 25 meter bad gemaakt en wordt dus op 1 mei bevroren. Jennifer Gould (Nieuw Zeeland) kwam op 3 april te Auckland reeds onder de door de FINA vastgestele limiet voor het nieuwe wereldrecord (2.42.8) door 2 min. 42 sec. te laten afdrukken. Zij was met haar 2.42.0 tevens onder de door de FINA vastgestelde limiet van 2.43.8 voor de 220 yards gekomen. Margaret Edwards heeft dus met 2.42.3 eveneens deze tijd van Jennifer Gould verbeterd. stand thans: 1. Faase 6-3V2; 2. Van der Berg 4-3; 3. Bonkenburg 4-2'/i; 4. A. Herfst 4-2Vs; 5. Bekker 4-2; 6. Slagt 2-1'/*; 7. Tj. de Jong 4-IV2; 8. Koster 4-lV»; 9. Wolff 3-1; 10. S. Herfst 3-0. Het programma voor de vijfde ronde luidt: Koster-S. Herfst; Slagt-Faase; Tj. de Jong-Bekker; Van der Berg-A. Herfst; Bonkenburg-Wolff. De uitslagen in de eerste klasse luiden: Jonckbloedt-Vlug 0-1; Vlug-Pancras 0-1; Kloos-Kievit 1-0. In deze afdeling kwamen na vier speel ronden tot nu toe slechts negen partijen tot een beslissing. Volgens het rooster had. den het er reeds twintig moeten zijn. Een spoedig ingrijpen van de wedstrijdleiding lijkt dan ook op zijn minst wenselijk. In de tweede klasse verspeelde de leider Luuring op verrassende wijze een half puntje aan Van Netten. Met 3'/2 uit 4 blijft zijn positie echter zeer gunstig. H. C. Hons- beek versloeg in deze groep Keijzerswaard en bezit nog goede kansen. Ook Nooten- boom, die Sarlet de eerste nederlaag toe bracht, kan hier nog een vooraanstaande rol spelen. De voorzitter van de Nederlandse Cricket Bond, de heer Van Erp Taalman Kip, heeft tqdens de dezer dagen in Amsterdam gehouden jaarvergadering niet veel opti mistische geluiden kunnen laten horen. Hoewel het Nederlandse cricket zich in het aantal teams en het aantal leden vrij sta biel toont, moeten de verenigingen buiten de randstad Holland hard werken om op gang te kunnen blijven, vooral de vakan ties van de jeugd vormen een groot pro bleem in het wedstrijdwezen. Ook financieel staat de NCB er niet zo gunstig voor. Vele aanvragen van Engelse ploegen, die in ons land wedstrijden wil len spelen, moesten dan ook afgezegd wor den. In ieder geval zullen echter ook in 1958 de ontmoetingen met de MCC en de Free Foresters doorgaan. Het bestuur hoopt nog meer te kunnen doen, indien het jubileumfonds men wil in 1958 het 75- jarig bestaan van de bond niet onopge merkt voorbij laten gaan tenminste f 3.000 opbrengt. ACC stelde in verband hiermede voor, dat elke eerste klasseploeg een bedrag van f 75 zal bijdragen aan dit fonds en stelde zelf het goede voorbeeld door dit bedrag direct op tafel te leggen. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren D. C. Ingelse en D. de Baare gekozen in plaats van de heren A. M. Nolet en H, J. Klink, die zich wegens drukke werk zaamheden niet herkiesbaar hadden ge steld. De competitieleider deelde mede, dat de competitie op 12 mei zeer bescheiden zal beginnen en pas op 26 mei op volle toeren zal gaan draaien. Een voorstel van HCC om bij regenach tig weer de cocosmat en aan beide zijden daarvan een strook van het veld af te dek ken met een zeil, zodat er, als de wedstrijd hervat kan worden, niet zo lang gewacht behoeft te worden totdat de mat weer droog is, werd aanvaard. Deze maatregel is echter niet verplicht. Landskampioen HCC kreeg de „Ab de Haan-beker". ADVERTENTIE Haarlem De Haarlemse wielrenner Cor Bijster is winnaar geworden van het omnium, dat gistermiddag als onderdeel van de Konin ginnedagviering op de Sintelbaan van het Lisser sportpark werd gehouden. Hjj won zowel de klassement- als de afvalwedstrjjd. De ploegenachtervolging tussen de Hvido- vre Cykle Klub uit Kopenhagen en het Haarlemse „De Kampioen" eindigde in een overwinning voor de Denen. Met slechts twee meter verschil bleven de gasten in deze spannende achtervolging de meerderen van hun gastheren. Ondanks het feit dat de Deense kam pioen Flemming Pedersen in het 's mor gens verreden criterium van Lisse gebles seerd was geraakt, heeft hij zich 's mid dags op de sintelbaan weer uitstekend ge weerd. Alleen in de afval wedstrijd werd hij vervangen door de Haarlemmer Wim Asma. De uitslagen van deze sintelbaan- wedstrijden, die een spannend en aan trekkelijk verloop hadden, luidden: Klassementwedstrijd: 1. Bijster 9 pnt; 2. Van Weeren 6 pnt; 3. Visser 5 pnt; 4. Pe dersen 1 pnt. Afvalwedstrijd: 1. Bijster, 2. Visser, 3. Asma, 4. Koger. Eindstand omnium: 1. Bijster 2 pnt; 2. Visser 5 pnt; 3. en 4. Van Weeren en Koger 9 pnt. Ploegachtervolging: 1. H.C.K., Kopenha gen (met Fl. Pedersen, A. Lentge, B. Hinke en Bent Kirketerp); 2. De Kampioen, Haar lem (met Bijster, Koger, Van Weeren en Visser). De jongere renners van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" reden dinsdag middag met de Deense gasten van de Hvi- dovre Cykle Klub uit Kopenhagen een tijd rit. Deze dertig kilometer lange rit tegen het horloge werd een succes voor de De> nen. Behalve de overwinning van Bjórn Pedersen en de tweede plaats van K. An- dreasen, eisten de gasten nog enkele ere plaatsen voor zich op. Er kwamen voor deze rit 42 renners, waarvan zestien Denen aan de start. Nadat de laatste deelnemer binnen was, kwam men tot het volgende resultaat: 1. B. Pedersen (H.C.K.), de 30 kilometer in 50 minuten en 57 seconden; 2. K. An- dreasen (H.C.K.) in 51.12; 3. C. Jansen (Kampioen) in 51.27; 4. J. van Egmond (Kampioen) in 51.29; 5. P. Jönnsen (H.C.K.) in 51.30; 6. E. Riethof (Kampioen) in 51.36; 7. J. Walters (Kampioen) in 51.55; 8. S. För- gens (H.C.K.) in 52.00; 9. U. van Tintelen (Kampioen) in 52.02; 10. K. Jacobsen (H.C. K.) in 52.07; 11. P. Buch (H.C.K.) in 52.12; 12. E. Sminia (Kampioen) in 52.18. De tafeltennisvereniging Togido is ook in de tweede promotie-wedstrijd niet bijs ter gelukkig geweest en verloor, min of meer onverdiend, met zes-vier van Ned lloyd 2. Schoof kon alleen van Schoots win nen, verloor in drie games van Oudt en had tegen de sterkste man van de hoofd stedelijke ploeg Bouwens weinig in te brengen. Een weinig tot tevredenheid stemmende prestatie, daar vooral tegen de toch niet zo bijzonder sterke Oudt wel op een beter resultaat gerekend had mogen worden. Wotters, die de zieke Voegt verving, zegevierde eveneens over Schoots, maar kon het ook al niet verder brengen. Tegen Oudt was hij in twee games kansloos. Zijn nederlaag tegen Bouwens was bepaald on gelukkig: 21—19 in de beslissende game. Bert van Eijk klopte als enige Oudt, ver loor regelmatig van Schoots, maar kwam ook al tegen Bouwens juist iets te kort. Dit maal was het zelfs 2220 in de laatste game. Een zege in het dubbelspel maakte er zes-vier van. Daar Smash, ietwat verrassend, Wibo 2 met zeven-drie bedwong, behoudt de AmJ- sterdamse ploeg dus Zijn plaatsje in de hoofdklasse en is Togido verder kansloos. Deze week ontmoet de Haarlemse ploeg Smash, terwijl Wibo 2 en Nedlloyd 2 dan tevens gaan uitmaken, wie mede naar de hoofdklasse promoveert. De stand is thans: Smash 2 2 4 164 Wibo 2 2 1—12 13— 7 Nedlloyd 2 2 1 1 2 8—12 Togido 2 2 4—16 Deze week speelt Hotac zijn eerste pro motie-wedstrijd en wel tegen Quick 2. De week daarna volgt de ontmoeting tegen Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar De abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE 13 20 SVK 3 12 22 12 16 Haarlem 2 12 13 14 11 Vogel 3 12 13 13 10 Archipel 3 11 11 14 8*) Excelsior 2 11 9 14 8 DVD 2 11 6 12 5 Roda 3 9 4 De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland bracht de Noordhollandse en Zuidhollandse kampioen elk twee over winningen. Westerkwartier en HKV won nen zaterdagavond resp. met negen-vijf van Wordt Kwiek en zeven-een van PSV. Zon dag waren de return ontmoetingen. Nu moesten de westelijke pretendenten bei den met een vier-drie zege genoegen ne men. Allen Weerbaar keert na een afwezigheid van één jaar in de eerste klasse terug door een vijf-vijf gelijkspel tegen Roda uit West- zaan. Animo Ready versloeg OKV met zes-drie en Haarlem 2 won met zeven-zes van Vo gel 3. Animo Ready had tegen OKV bij rust een twee-een achterstand. Ook na de rust was OKV aanvankelijk sterker. Doch na de stand drie-twee kwam OKV er niet meer aan te pas en liepen de Haarlemmers tot zes-drie uit. Haarlem 2 had vrij snel een drie-nul achterstand tegen Vogel 3, doch bij rust was de stand reeds gelijk (drie-drie). In de tweede helft werd de strijd zeer span nen; om de beurt werd er tot zes-zes ge scoord. Tenslotte maakte R. v. Bree het winnende doelpunt voor Haarlem. II C Res. Ill B Wittenburg 14 26 Animo R. ZKC Oosterpark OKV KVH Oosthoek Holver Twee winstpunten in mindering Bekercompetitie Oosterkwartier stelde zeer teleur door tegen Rohda 3 niet verder dan een gelijk spel te komen twee-twee. Aurora deed het beter. Het had bij rust tegen DED een zes- vier voorsprong en won met tien-zeven. Van Dijk maakte drie doelpunten, doch hij werd nog overtroffen door de Water- vliet-speler Vos, die met vier treffers een groot aandeel had in de twaalf-zes zege van Watervliet op Westerkwartier 2. Nieuw Flora had reeds spoedig een twee nul achterstand tegen DVD 2. Van der Eykhof zorgde daarop voor twee-twee. De eindstand werd vijf-vijf. Haarlem heeft het sterke Swift prachtig partij gegeven. Bij rust had Swift slechts een drie-twee voorsprong, die pas ver in de tweede helft tot vijf-twee werd opge voerd. In het duinterrein van vereniging „Zui derhout" aan de Duin en Daalseweg te Overveen, welke vereniging als gastvrouw fungeerde, werd zondag de eerste compe titiewedstrijd voor politiehonden gehouden in het kader van de districtscompetitie voor Hoordholland onder auspiciën van de Konink. Politiehondenvereniging, waaraan de afdelingen Beverwijk en IJmuiden deel namen. Er namen zeven honden deel, te weten vijf geroutineerde en twee jeugd- honden. Verschillende honden bleken bij de diverse oefeningen tot uitstekende prestaties in staat te zijn. Veel hangt af van de leider of dresseur. In de eerste af deling zag men merkwaardige staaltjes van het volgen van de hond aan de lijn en ook zonder en in de derde afdeling onder meer het revieren naar een groot voorwerp en naar een persoon. De uitslag luidde: Aris, Beverwijk, 291 p.; Franse, Amster dam, 226 p.; v. Oeffelen, IJmuiden, 248 p.; Keur, IJmuiden, 247 p.; v. Beek, Bever wijk, 250 p.; Westeneng, IJmuiden, 261 p. In de jeugdklasse behaalde Schoo, Bever wijk 54 punten. De volgende competitiewedstrijd zal op 12 mei op het terrein Westerhout te Bever wijk gehouden worden. Daarna zal aan de leider (dresseur) van de hoogst gekwalifi ceerde hond de Zeeburg-beker Noordhol land worden toegekend. De Leidse zweefvlieger Eikelenboom heeft met een hoogtevlucht van 3500 meter voldaan aan de laatste eis voor het gouden zweefvliegbrevet. Hij werd boven Teriet met een Skylark III tot 300 meter hoogte achter een motorvliegtuig opgetrokken, steeg gebruik makend van de thermiek bo ven Duitsland tot 3800 meter en keerde vervolgens weer naar Teriet terug. Eike lenboom had vorig jaar reeds aan de eer ste eis voor dit brevet voldaan door 327 km. van Teriet naar Hamburg te zweven. Aangezien hij toen voor de start het vlieg veld bij Hamburg als doel had opgegeven, wordt hem het gouden brevet thans ver leend met een diamant voor doelvlucht. In een van de laatste nummers van „La Palestra del Clero", het orgaan van de geestelijkheid in Rome, wordt commentaar geleverd op de brief aan de gelovigen waarin de bisschoppen van Piemont de bokssport veroordelen. „La Palestra" spreekt de wens uit dat ook de andere bis schoppen onomwonden stelling zullen ne men tegen deze tak van sport en dat de christelijke pers voortaan minder aandacht aan bokswedstrijden zal besteden. Voorts geeft zij het bestuur van de tele visie-maatschappij in overweging de uit zendingen van boksmatsches te beperken. De revue besluit met te verklaren dat het Vaticaan zich waarschijnlijk met deze aan gelegenheid zal bemoeien teneinde een einde te maken aan een dubbelzinnige si tuatie welke meebrengt dat tal van katho lieken tot nu toe te goeder trouw sympa thiek staan tegenover het boksen omdat ze er niets in zien dat slecht is of duidelijk immoreel. De competitieleider van het Haarlemse basketbaldistrict had maandagavond nog een inhaalprogramma vastgesteld. Het reserve team van H.O.C., gedurende vrijwel de ge hele competitie de ernstigste concurrent van kampioen Typhoons, moest tegen de reser ves van Antilopen genoegen nemen met een kleine nederlaag ((18-16), nadat de rust reeds was ingegeaan met een kleine en on verwachte voorsprong van de Antilopen ploeg. Z.B.V.S. had in deze zelfde klasse de groot ste moeite met het team van Rapiditas '31: 10-8 De uitslagen waren: Dames: Antilopen 3Rapiditas 2 13-15; S.C. Haarlem 3H.O.C. 3 4-23; Rapiditas '31Z.B. V.S. 8-10; H.O.C. 2—Antilopen 2 16-18; H.O.C. —White Stars 3 2-0. Heren: Rapiditas '31Z.B.V.S. 2 2-0; I.H.J. 4 —H.O.C. 3 18-32. De basketbalcompetitie behoort nu vrijwel tot het verleden en slechts voor vrijdagavond is nog een laatste programma vastgesteld: Dames: R.C.H.H.O.C. 3; Typhoons 3Anti lopen 4; Schoten GiantsTyphoons; White Stars 3—I.H.J. 2; R.C.H. 2—S. C. Haarlem 3. Heren: I.H.J. 2—Z.B.V.S. 2; S.C. Haarlem 2— White Stars 3; H.O.C. 2—I.H.J. 3. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Honkbalbond heeft definitief be sloten het Nederlands team in te schrijven voor het toernooi om het Europese kam pioenschap, dat van 7 tot 13 juli in Mann heim wordt gehouden. De beslissing was korte tijd aangehouden, omdat de financiële voorwaarden licht wa ren gewijzigd. De Duitse bond heeft name lijk medegedeeld, dat hij de reis- en ver blijfkosten van een iets geringer aantal spelers en officials kan- vergoeden, dan aanvankelijk de bedoeling was. Bovendien zal een team, dat voor verdere deelname is uitgeschakeld (na twee verloren wedstrij den) onmiddellijk de terugreis moet aan vaarden. Deze gewijzigde voorwaarden zijn voor de KNHB geen aanleiding geweest om af te zien van deelname. De Prix des Nations yan het internatio naal concours hippique in Rome is gewon nen door de Italiaanse ploeg met 16 straf- punten. Groot-Brittannië eindigde op de tweede plaats met 42)4 strafpunten en Frankrijk werd derde met 451/» strafpun ten. Nederland bezette de zesde en laatste plaats met 136 strafpunten achter Portugal (64%) en Ierland (92%). De W.S.V. „Jan Passtoors" heeft zaterdag en zondag haar 25ste bloembollentocht ge houden. Onder ideale weersomstandigheden hebben de deelnemers genoten van het fraaie parkoers door kleurrijke bloemen velden. Zaterdag was de oudste deelnemer, de beer A. A. Venhuis uit Hengelo, 83 jaar, die de 20 km met goed gevolg heeft gelopen. De extra prijzen waren voor zaterdag 10 km: 1. Verenigde Touwfabrieken, Maassluis; 2. Verenigde Touwfabrieken, Maassluis (jeugdgroepen); 3. Vereniging De Duinran- ders, Soheveningen. Burgergroepen zaterdag 15 km: 1. „Jean- tdlla", Kampen; 2. B.B. Velsen; 3. Verenigde Touwfabrieken, Maassluis; 4. „Vuyk 1", Ca- pelle a. d. IJsel; 5. „N.S.V.", Enschedé. Militairen en Semi-Militairen: 1. Res. Gem. Politie, Velsen; 2. Milva, Kijkduin. Zondag 10 km: 1. „Mageihaens", Amsterdam; 2. „Vrij en Blij", Deventer; 3. „D.V.O.", Hille- gom; 4. „Door Eendracht Strek", Gouda. 15 km: 1 „Willen is Kunnen", Diepen veen; 2. „Door Eendracht Sterk", Gouda; 3. „D.V.O.", Hillegom. 25 km: 1. „De Waal", Rotterdam; 2. „Cojo" Arnhem. In 1957 zullen vermoedelijk enkele dui zenden Nederlanders meer emigreren dan vorig jaar. Dit heeft de regeringscommis saris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Have- man, tijdens een vergadering van de Raad voor de Emigratie in Den Haag medege deeld. Hij voegde er aan toe, dat als gevolg van een sterke repatriëring uit Indonesië de netto-emigratie de afgelopen jaren klein is geweest, vorig jaar 10.000, in 1955 5000. De afgelopen jaren trok Australië de meeste Nederlandse emigranten. Dit hield verband met de economische situatie in Canada1 in de jaren 1954 en 1955. De be richten daarover deden vele Nederlanders van emigratie naar dat land afzien. Inmid dels is Canada de gevolgen van deze terug slag ruimschoots te boven, terwijl door bepaalde maatregelen ter voorkoming van inflatie in Australië dit land iets van zijn aantrekkingskracht op emigranten heeft ingeboet. Daarom zal Canada dit jaar weer nummer één zijn op de lijst van door Ne derlanders uitverkoren landen. Mr. Haveman deelde voorts mede, dat de regeling van financiering van de huisves ting van Nederlanders in Australië, die op fifty-fifty-basis zou geschieden, gestrand is op het feit, dat overbrengen van Nederlands kapitaal naar Australië onmogelijk bleek. Een oplossing van dit vraagstuk blijft in middels zeer gewenst Niet alleen zou ver betering van de huisvestingsmogelijkheden de emigratie naar Australië bevorderen, ook de Nederlandse bestedingsbeperking zou er door worden gesteund. Huisvestings moeilijkheden doen vele emigranten de voorkeur geven aan Canada en krachtens het thans geldende subsidiestelsel eist die emigratie hogere bijdragen van de Neder landse regering dan emigratie naar Austra lië. Ten aanzien van een verruiming van het emigratiequotum voor de Verenigde Staten bleek de heer Haveman weinig op timistisch gestemd. Per jaar kunnen thans ruim 3100 Nederlanders naar de Verenigde Staten emigreren. De wachtlijst bedraagt echter al ruim 23.000. Degenen, die zich thans aanmelden, behoeven bij de huidige stand van zaken niet te rekenen op enig resultaat. In het ziekenhuis Joannes de Deo te 's-Gravenhage is overleden jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, oud-commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant. De heer Van Rijckevorsel werd op 10 februari 1882 te 's-Hertogenbosch geboren. Aan de Utrechtse universiteit promoveer de hij in 1905 tot doctor in de rechtsweten schappen en een jaar later tot doctor in de staatswetenschappen. In 1916 werd hij voor het district Ooster hout yan de Katholieke Staatspartij geko zen tot lid van de Tweede Kamer. In 1928 volgde hij mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voor op als Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. Jh-, Van Rijckevorsel is lid geweest van de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg en ondervoorzitter en commissaris van de Maatschappij van Weldadigheid. De emigratie naar Zuid-Afrika zal bin nenkort voor emigranten goedkoper kun nen worden, omdat de unie bereid is een overeenkomst met de Nederlandse regering voor een financiële bijdrage in de over- tochtskosten aan te gaan. In plaats van driemaal de belastingaanslag van het vorig jaar zal de emigrant dan voor zijn passage anderhalf of tweemaal dat bedrag moeten betalen. Tenslotte vestigde mr. Haveman er de aandacht op dat Nederland weldra 11 mil joen inwoners zal hebben en in 1980 de 14 miljoen zal zijn gepasseerd. Emigratie kan het vraagstuk van bevolkingstoeneming niet oplossen, ten hoogste enigszins ver lichten. Het zal goed zijn voor een dicht bevolkt land als het onze in de toekomst de beschikking te hebben over „vele goede ankerplaatsen en nieuwe openingen", die ons door de grote aantallen Nederlandse emigranten overzee worden geboden, aldus mr. Haveman. Dinsdagmorgen is de boottrein Amster dam-Hoek van Holland bij het binnenko men van het station te Rotterdam ont spoord, doordat het middelste draaistel van het eerste treinstel op een wissel de railleerde. Het draaistel reed verder op een ander spoor waardoor het treindeel ontspoorde. Een deel van de uit twee stel len bestaande trein reed tegen het perron en werd beschadigd. Persoonlijke onge vallen hebben zich niet voorgedaan. De reizigers van de boottrein, onder wie zich veel Engelse passagiers bevonden, zijn overgestapt in de „Austria-Express". Mevrouw M. G. H. B. Simons-Gerardu, beter bekend als „ma" Simons bij de pas sagiers op Schiphol, heeft in een der zalen van de K.L.M.-kantine op Schiphol offi cieel afscheid genomen van de K.L.M. In dit bedrijf heeft zij meer dan 35 jaar ge werkt. Op 1 februari 1922 werden de heer en mevrouw Simons belast met het beheer van het hotel-restaurant op Waalhaven. Vijf jaar later ging het echtpaar in de zelfde functie over naar het hotel-restau rant op Schiphol. In december 1949 overleed de heer Si mons. E: laatste jaren heeft mevrouw Simons de scepter gezwaaid in de wacht kamer van de ICA-hal van Schiphol. Bij de velen die van ma Simons afscheid kwamen nemen, waren mevrouw S. Ples- man-Van Eijk, ir. F. Besangon, directeur der K.L.M.verscheidene directeuren van bedrijfsonderdelen van de K.L.M., verte genwoordigers van de buitenlandse vesti gingen, talrijke vliegtuigbestuurders van naam en directeuren van bekende Neder landse hotels. Vele geschenken zijn mevrouw Simons tijdens de zeer druk bezochte receptie aangeboden, talrijke bloemstukken ge tuigden van dank en erkentelijkheid voor hulp en medewerking, vele jaren lang van haar ondervonden. Een onder de honderdvijftig leden van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers gehouden enquête rechtvaardigt, volgens de K.N.A.C. de conclusie, dat het totaalbedrag der verstrekte opdrachten in de wegenbouwsector de afgelopen maan den slechts half zo groot of nog minder is geweest dan het totaalbedrag in de over eenkomstige maanden van 1956. Uit thans bekend geworden cijfers blijkt dat de te rugslag van de bestedingsbeperking op de wegenaanleg belangrijk groter is dan voor bijna alle andere sectoren, zo deelt de K.N.A.C. mee. Met het oog op de ernst Van deze ont wikkeling belegt de K.N.A.C. morgen in het Kurhaus te Scheveningen een bijeen komst waar over de bestedingsbeperking en wegenaanleg gesproken zal worden. Bij de enquête is gevraagd, tot welke be dragen de leden in de afgelopen maanden opdrachten kregen en tot welke bedragen zij in de overeenkomstige maanden van 1956 opdrachten verwierven. De vereniging telt 150 leden, die samen tenminste 90 pet. uitvoeren. Van 103 leden is reeds antwoord van alle wegenbouwwerken in Nederland ontvangen. Deze 103 leden kregen in fe bruari 1956 van rijk, provincies, gemeen ten en andere wegbeheerders opdrachten tot een totaalbedrag van twintig miljoen gulden. In februari van dit jaar kwam het totaalbedrag de tien miljoen gulden niet te boven. Voor maart 1956 was het totaal bedrag 26,7 miljoen, voor maart van dit jaar 12,8 miljoen. cier van Justitie bij de rechtbank te Maas tricht geëist tegen de 20-jarige mijnwer kers J. B. uit Schaersberg en H. G. B. uit Maastricht, die op 2 maart hun bewakers in het Huis van Bewaring te Maastricht neersloegen en daarna kans zagen te ont vluchten. Zij hadden gewacht tot die avond de nachtdienst was ingegaan en slechts één bewaker dienst deed. Zij hoopten dat deze de celdeur zou openen als zij om wa ter vroegen. Inderdaad heeft de bewaker de celdeur geopend, hoewel dat tijdens de nachtdienst streng verboden is. Direct na het openen van de deur kreeg de bewaker een slag met een stenen kruik op het hoofd. Toen hij zich, door deze slag half verdoolfd, nog te weer stelde, kreeg hij met een stoel leuning nog meer slagen op het hoofd. Een andere bewaker, die op het tumult kwam toelopen, kreeg ook enkele slagen met de stoelleuning. Hij slaagde er echter in weg te komen naar zijn eigen verdie- doen. ping. De verdachten die de bewaker zijn sleutels hadden afgenomen, hebben daarna de celdeuren van andere gedetineerden ge opend, maar deze maakten geen aanstalten om te ontsnappen. ten geen aanstalten om te ontsnappen. Twee Maastrichtse rechercheurs wisten de twee ontvluchten spoedig aan te houden. De officier van Justitie had niet de over tuiging dat verdachten de opzet tot doden hadden gehad, maar wel de voorwaardelij ke opzet van zware mishandeling. Bij de eis van twee jaar vroeg hij bevel tot ge vangenhouding van verdachten nadat zij de straf, welke op dezelfde zitting werd gevraagd, namelijk tegen de een zes maan den wegens diefstal in Maastricht en tegen de ander een jaar wegens enkele inbraken, zullen hebben ondergaan. Op 13 mei zal de rechtbank uitspraak Er is geen reden om aan te nemen, dat de situatie voor de overige wegenbouwers gunstiger is geweest, aldus de K.N.A.C. De teruggang van de afgelopen maanden heeft noodzakelijkerwijs reeds tot ontsla gen moeten leiden. Op 1 april 1956 hadden de 103 wegenbouwers 10.000 losse arbei ders in dienst. Op 1 april was dit aantal 8000. Daarnaast zijn reeds geschoolde ar beiders uit de vaste personeelskernen van de wegenbouwbedrijven ontslagen. De zeventien maanden oude Nederlandse stier „Tjeerd", die gedurende de reis van de „Alkaid" naar Brazilië overboord sprong is maandag aan de nieuwe eigenaar overge dragen. Hij scheen niet de minste nadelige gevolgen te hebben ondervonden van het natte en weinig gebruikelijke avontuur. „Tjeerd" is bestemd voor de Nederlandse Landbouwkolonie in de Braziliaanse staat Parana. Het enige zichtbare gevolg van de zwemtocht was een verlies aan gewicht. „Maar sindsdien heeft hij bijzonder goed ge geten en al met al is „Tjeerd" er een stuk schoner op geworden" zo vertelde een lid van de bemanning. Kort nadat de ^Alkaid" uit Las Palmas naar Rio de Janeiro vertrok, op 14 april, werden de hokken schoongemaakt „Tjeerd", die 350 kilo weegt, zag kans los te komen. Hij sprong pardoes overboord. Kapitein Van de Minde gaf bevel een boot uit te zetten om het dier te vangen. Na anderhalf uur, toen „Tjeerd" moe begon te worden, slaagde men er in hem vrijwel tegen de scheepswand aan te drijven. Met een brede canvas band, die gewoonlijk wordt gebruikt voor het laden van koffie, werd „Tjeerd" aan boord gehesen. Van uit putting viel hij vrijwel direct in slaap. „Ons enige probleem was hoe hem te voeden", aldus een bemanningslid. Na een debat, dat drie-en-een-half uur duurde, heeft de gemeenteraad van Den Haag in zijn maandagmiddag gehouden vergadering met 33 tegen 7 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen tot de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie nabij Houtrust. Hiermee zal een bedrag gemoeid zijn van ongeveer 38 miljoen gul den. In dit bedrag is ook begrepen de aan leg van een slibgistingsinstallatie en van een tien kilometer lange plastic slibafvoer- leiding naar zee. Het ligt in de bedoeling dit plan dat niet de instemming heeft van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater in étappes uit te voeren. Be sloten werd voor de eerste étappe van het werk tien miljoen gulden beschikbaar te stellen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11