KATOENEN JAPONSTOFFEN Koopje van de week j „IJmond-slachthuis in Beverwijk" volgens de hoogste gezagsdragers Samenwerking tussen Beverwijk en Heemskerk dringend aanbevolen Zeven gedecoreerden kregen hun koninklijke onderscheiding E Variatie tussen variété en toneel voor jong en oud Adviescollege gaat plaats voor Interkerkelijk ziekenhuis zoeken Santpoorts Oranjefeest met als hoogtepunt hippisch festijn 1.50 t t Wil de Staalstad geen farce worden Onderzoek naar hele kwestie uit centraal punt KLEINKUNST OP KONINGINNEDAG Klemmende vragen over IJmond-Noord ZIEKENHUISPROBLEMEN Jeugd speurde in de ochtend naar een slagzin OLD CLOTHES NEW IJmond-Flora II krijgt vastere vorm A vondvoorstelling J - -u a 1 JVl i 19 5 7 Zeven gedecoreerden in Velsens raadzaal: na de plechtigheid heeft burgemeester mr. Kwint de derocandi van harte gelukgewenst. AAN DE VOORAVOND van Koningin nedag zal in vele raadhuizen het tafreel zich hebben afgespeeld, dat maandagmid dag de Velsense raadzaal beroerde: de uit reiking van de Koninklijke onderscheidin gen. Zeven Velsenaren - één dame en zes heren - waren het, die buiten de ambtena ren in Rijksdienst, de eer te beurt viel door burgemeester mr. M. M. Kwint te worden ontvangen en zij kregen allen met een persoonlijk en hartelijk woord het ere metaal opgespeld. Mejuffrouw M. H o f, veertig jaren trouw aan de textiel en aan haar werkgever, de TJmuidense woninginrichter en textiel handelaar Botman, ontving uit handen van Velsens eerste burger de eremedaille in brons behorende bij de orde van Oranje Nassau. „Spelden zult u beter kunnen dan ik", zei mr. Kwint - en na haar kwam de algemeen secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, die benoemd was tot officier in de orde van Oranje Nassau. „Frits, het verheugt me, dat ik het ben, die je mag eren". Met deze woorden haalde de burgemeester een oude vriendschap uit zijn Zuilense tijd op en hij verzocht de vader van de decorandus hem het eremetaal op te spelden. Velvolgens werd Velsens commissaris van politie, de heer J. P. Weyburg geridderd: „mede is hiermee geëerd het voortreffelijke werk van uw corps en het engelengeduld, be toond bij de ponten ten overstaan van vaak onhoffelijke automobilisten, maar vooral ook het vele nuttige werk van Vel sens politie". De heer D. Kuiten ontving uit handen van burgemeester Kwint de eremedaille in zilver wegens het feit, dat hij meer dan veertig jaar bij het bedrijf van Openbare Werken heeft gearbeid, thans als boek houder en de burgemeester zei te dezer gelegenheid: „Laat de jeugd een voorbeeld nemen aan deze man, inplaats van liever niet dan wel te willen werken en als het dan móét, elk jaar veertig werkgevers te verslijten". De heer W. A. d e V r i e s kreeg ADVERTENTIE Alleen donderdag en vrijdag 80 cm breed, vele dessins van 1.98 voor Zolang de voorraad strekt Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 g k i vrerni Marktplein IJmuiden als beloning voor veertig jaren trouwe dienst bij het bedrijf voor Gas en Water, waar hij nu de rang van opzichter eerste klas-magazijnmeester bekleedt eveneens de eremedaille in zilver en de heer D. d e Koning ontving als motordrijver van de Neeltje Jacoba naast zijn andere onder scheidingen thans ook het zilver van Oranje Nassau. Daarbij riep de burgemees ter de reddingen van de Lotte Skou- en Metamorfosis-opvarenden in het geheugen terug en hij kwam tot een balans van 102 mensenlevens aan de goede kant - „in deze eer deelt de hele bemanning van de red dingboot, die in IJmuiden zulk een grote plaats inneemt". Tenslotte werd de boekhouder van het notariskantoor Dolleman te Santpoort, de heer H. Oderkerk wegens veertig jaar trouwe plichtsvervulling met de zilveren eremedaille begiftigd en mr. Kwint herin derde er aan, hoe van dit kantoor al meer gedecoreerden zijn gekomen. Met het spelen van het Wilhelmus en een eredronk is deze korte plechtigheid ten raadhuize besloten. Watervliet was goed op dreef Het eerste twaalftal van de korfbalvere niging „Watervliet" was in de thuiswed strijd om de Zilveren Korf goed op dreef tegen een verzwakt Westerkwartier 2 uit Amsterdam. Aanvankelijk was het tot 3-3 een gelijkopgaande strijd, doch daarna wa ren de Watervlieters beslist sterker en wer den de gasten overspeeld met een serie doelpunten, waarvan F. Vos er vier voor zijn rekening nam, J. de Boer en W. Berg huis ieder tweemaal scoorden en de dames S. Hartman, B. Hessen, J. Kluft en S. Meyer het dozijn vol maakten, waartegen Westerkwartier totaal zes doelpunten scoorde (12-6). Het Zilveren Paal-toernooi bracht DDV naar Watervliet dat eervol van de Am sterdammers verloor. Er was genoeg span ning, waarbij de Velsense reserves gelijk maakten (2-2), doch daarna werd de Am sterdamse aanval productiever. Via 5-2 voor DDV bij de rust werd de eindstand 4-7. Watervliet 3 eindigde in Zandvoort bij de Stadseditie bekerwedstrijden gelijk met Sport Vereent uit Santpoort. S.V. was ge lukkiger met strafworpen. De onvolledige Watervliet A-aspiranten verloren met 2-0 van Oosterkwartier A. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen lagen maandagmorgen ter lossing twee zeeschepen met beide een lading houtstof. Het Noorse s.s. „Jelö" voerde van de Noorse haven Gjeving een lading van 300 ton houtstof en het Nederlandse m.s. „Ve- lox" een lading van 700 ton houtstof uit Gothenburg aan. De kinderen der leden van de Politie Sportvereniging hadden nog een aardig toneelstukje in petto, dat zij vroeger al eens hebben opgevoerd bij een Sint Niko- laasfeest en voor de Reddingbrigade. Uiteraard waren zij gaarne bereid hiervan voor deze feestdag van gisteren enige her halingen te geven; met het gevolg dat de leerlingen van de derde en vierde klassen der lagere scholen met dit „Jantje Jokke brok" in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een genoeglijk uurtje mochten beleven. Des morgens om 9 en 10.30 uur hebben telkens andere kinderen de avonturen van deze jokkende Jan kun nen aanschouwen en daarbij spontaan met hem meegeleefd. Zij konden aldus kennis maken met een ondeugend jongetje, wiens permanente conflicten met de waarheid zijn moeder zozeer tot wanhoop hebben gebracht, dat zij hem ten einde raad onder de hoede van een tovenaar stelt. Deze be sluit Jan onmiddellijk voor enige tijd naar Jokstad te transporteren, waar hem de kwalijke gevolgen van het liegen zo dui delijk worden gemaakt, dat hij tot de over tuiging komt vroeger toch maar eep ver velend jongetje te zijn geweest. Met het logische gevolg dat Jantje Jokkebrok zijn Het door het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam op verzoek van de drie betrokken IJmondgemeenten uitge brachte en indertijd deels door ons gepu bliceerde rapport betreffende de vesti gingsplaats van een openbaar slachthuis in het IJmondgebied heeft, tezamen met een aan het IJmond-adviescollege door het gemeentebestuur van Velsen ter beoorde ling toegezonden ontwerp-gemeenschappe- Üjke regeling tot vorming van een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam, ge naamd „Slachthuis IJmond", een punt van ampele beraadslaging in het bestuur uit gemaakt. Het bestuur heeft zich uiteindelijk kun nen verenigen met de in het rapport ge stelde conclusies en stemt er mitsdien mede in, dat het Slachthuiscomplex zal worden ft Een commissie uit het dagelijks bestuur van het IJmond-adviescollege beeft een no ta inzake de ontwikkeling van het woning- bouwprogramma in de IJmond-noord sa mengesteld, waarin enige klemmende vra gen worden opgeroepen en deels beant woord. Het is duidelijk, dat de hoogovens, zijnde verreweg het grootste bedrijf in het IJmondgebied, een belangrijke invloed op de bevolkingstoename zal hebben. Daar naast zullen ook de stuwende bedrijven zo als de papierfabriek, zeevisserij, met het staatsvissershavenbedrijf en zijn nevenin stellingen en de agglomeratieve- en ver zorgende bedrijven zich verder uitbreiden. Er wordt rekening gehouden met de moge lijkheid, dat de personeelsbezetting van deze bedrijven tot ruim het dubbele van de huidige zal kunnen stijgen. Het toenemend inwonertal in deze noord west-boek van de randstad Holland zal zich dus ontwikkelen tot een stad te vergelij ken met Haarlem en omgeving. Bij een te grote vestiging ten zuiden van het kanaal dreigt dan het gevaar van een aaneengeslo ten stedelijke bebouwing van Haarlem tot hef kanaal. Naast dit bezwaar is ook de ongunstige ligging van dit woongebied voor werknemers die hun arbeid aan de noord zijde van het kanaal hebben, een factor van betekenis. Het streekplan heeft deze moeilijkheden voorzien en gaat er van uit, dat de voorkeur moet worden gegeven aan een vestiging van een groot deel van de in de IJmond werkzame bevolking aan de noordzijde, om de dagelijks af te leggen afstanden tot een minimum te beperken. Op deze wijze zal een te dichte bevol kingsconglomeratie in de n.w.-hoek van de randstad kunnen worden voorkomen, en wordt een zekere spreiding bereikt. Huisvestingprobleem klemmend Tevens ontstaat echter de klemmende vraag, op welke wijze in de huisvesting van de duizenden nieuwe inwoners in de IJmond-noord dient te worden voorzien. Dat speciaal de gemeentebesturen van Van de commissie uit het bestuur van het IJmond-adviescollege belast met zaken welke betrekking hebben op de volksge zondheid kwam een voorstel inzake een in te stellen onderzoek naar de behoefte aan ziekenhuisruimte in het IJmondgebied. Naar de mening van de commissie maakt de ontwikkeling van het IJmondgebied het noodzakelijk, om het adviescollege van de IJmond machtiging te vragen, het dagelijks bestuur een onderzoek te doen instellen naar: a. de bestaande ziekenhuis-accom modatie; b. de mogelijkheid en wenselijk heid tot uitbreiding der bestaande accom modatie; c. de noodzakelijkheid tot even tuele nieuwbouw. Door de Stichting Interkerkelijk zieken huis Kennemerland, het R.K. Ziekenhuis te Velsen en een groep burgers in Velsen worden pogingen ondernomen tot nieuw bouw, respectievelijk uitbreiding der be staande accommodatie. De leden der commissie menen hierbij te van Sociale Zaken en Volksgezondheid, aan de Stichting Interkerkelijk Ziekenhuis Kennemerland reeds toestemming tot de bouw van een ziekenhuis zou hebben ver leend, zij realisering van deze bouw, res pectievelijk de bevordering daarvan aan bevelen. De plaats van dit ziekenhuis zou even tueel door het adviescollege in beschou wing dienen te worden genomen. Het dagelijks bestuur kan zich met de suggestie van de commissie verenigen en verzoekt mitsdien het bestuurscollege om machtiging het onderzoek naar de behoefte aan ziekenhuisruimte in het IJmondgebied te doen instellen, hierbij uitgaande van de reeds bestaande accommodatie, van de om standigheid, dat aan het R.K. Ziekenhuis te Velsen toestemming is verleend voor de uitbreiding met vijftig bedden, en het feit, dat aan de Stichting „Interkerkelijk Zie kenhuis Kennemerland" in beginsel goed keuring is verleend voor de bouw van een moeten opmerken, dat indien de minister interkerkelijk ziekenhuis van 120 bedden. Beverwijk en Heemskerk voor enorme op gaven worden gesteld zal duidelijk zijn. Er zal op moeten worden gerekend, dat over ca. 25 jaar de IJmond-noord minimaal 130.000 inwoners zal tellen, welk aantal thans rond 45.000 bedraagt, een vermeer dering dus met ten minste 85.000 perso nen. Het streekplan berekent de toekomstige gemiddelde bezetting van de woningen op 3,78, zodat de theoretische woningbehoefte voor deze bevolkingsaanwas op 22.500 wo ningen is te stellen. Gemiddeld zullen dus de eerstkomende 25 jaar 900 woningen per jaar dienen te worden gebouwd om een minimum aanwas van de bevolking met 85.000 personen te kunnen opvangen. Hier bij is nog geen rekening gehouden met de vervanging van afgebroken woningen, noch met de omstandigheid dat samenwoningen zullen worden opgeheven. Gezien de spanningen niet alleen op fi nancieel gebied, maar ook op de arbeids- en materiaalmarkt, zal het uiterst moeilijk zijn, dit aantal in dit tijdsbestek te reali seren Hoewel de commissie zich van bewust is, dat met de woningbouw in de IJmond vorderingen worden gemaakt, vervult de stedebouwkundige ontwikkeling van de IJmond-noord, zoals deze zich thans gaat aftekenen, de leden met zorg. Voor een juiste uitvoering van een streekplan is het noodzakelijk, dat ten aan zien van de volgorde van de bebouwing zulk een werkwijze wordt gevolgd, dat in alle stadia ruimtelijk een zoveel mogelijk afgerond harmonisch geheel verkregen wordt. Alles pleit ervoor, de bebouwing van de IJmond te doen geschieden via afgeronde stadia, welke één geheel blijven vormen. Dit betekent dus dat tot elke prijs een verbrokkelde woningconcentratie, de z.g. eilandvorming in het landschap, moet wor den vermeden. Het Streekplan IJmond-noord tracht met vorengenoemde omstandigheden rekening te houden door aan te geven, dat de be volkingsaanwas in de eerste plaats moet worden opgevangen in de zuidelijke sector van de IJmond-noord, dat wil zeggen; van Beverwijk uit in noordoostelijke richting. Als men echter de huidige toestand be ziet, blijkt, aldus de commissie, dat de ge meente Heemskerk met prijzenswaardige activiteit uitbreidingsplannen ontwerpt en ter visie legt, terwijl in het gebied ten noordoosten van Beverwijk, dat primair voor bebouwing in aanmerking komt, geen noemenswaardige voortgang in de bouw is te bespeuren. Uit het feit, dat door Heemskerk, in aan sluiting op Poelenburg, thans nieuwe plan nen worden uitgewerkt, mag in geen ge val mogen worden geconcludeerd, dat deze plannen binnenkort alle zullen worden ge realiseerd, omdat juist dat de harmoni sche ontwikkeling van het streekplan zou worden verstoord. Vertraging Door de vertraging in de bouw van de nieuwe kern ten noordoosten van Bever wijk, waarvan althans de eerste aanzetten zo spoedig mogelijk moeten worden aan gevat, met de wijken Oosterwijk en Mee- renstein, is een vacuum ontstaan, waarvan de gevolgen, gezien de in het begin van deze nota gegeven prognose van de be volkingstoename, ernstig dreigen te wor- dwen. De commissie acht daarom de tijd gekomen, hier een waarschuwend geluid te doen horen. Er zal thans primair en op zeer korte termijn door de beide gemeenten naar sa menwerking moeten worden gestreefd, op dat door coördinatie in de uitvoering van de woningbouwplannen welke over de gevestigd op een terrein in de gemeente Beverwijk. Het adviescollege wordt dus voorgesteld, de raden der drie betrokken IJmondge meenten aan te bevelen: a. zich uit te spreken, dat als vesti gingsplaats van een openbaar Slachthuis in het IJmondgebied zal worden aangewe zen de gemeente Beverwijk op een terrein tussen de nieuwe rijksweg no. 9 en de ont worpen parallelweg ten noorden van de Wijkermeerweg aldaar; b. te besluiten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tot vorming van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, genaamd „Slachthuis IJmond". lesje heeft geleerd en aan het slot als een herboren knaap bij zijn moeder mag terug keren. De spelers, die ongeveer van dezelfde leeftijd waren als het jeugdige publiek, hebben van dit stukje een alleraardigste opvoering gegeven. Mevrouw N. Timmer mansVan Woudenberg, onder wier lei ding dit alles was voorbereid, heeft dan ook van haar werk alle eer mogen onder vinden. De prille acteurs beheersten de tekst als hun naam, zoals dit heet en daar door konden de opvoeringen vlot en zon der storende incidenten verlopen. De en thousiaste reacties uit de zaal bewezen ten overvloede dat de jeugdige scholieren zich kostelijk amuseerden; waardoor kon wor den geconstateerd, dat de organisatoren met deze „Jantje Jokkebrok" midden in de spreekwoordelijke roos hebben gescho ten. En de gebruikelijke tractatie aan het slot kon deze compacte vreugde alleen nog maar verhogen. Jeugd-variété Frans Weber In gebouw „Concordia" te Velsen-Noord had men de leerlingen der vijfde en zesde klassen eveneens over twee voorstellingen verdeeld, waarvan er een des morgens en een des middags werd gegeven. De ver zorging hiervan was toevertrouwd aan de „Jeugdcircusrevue" uit Haarlem; een klein ensemble onder leiding van Frans Weber, welk ten tonele gebrachte variété-pro gramma met veel kennis van zaken op het beoogde jeugdamusement was afgestemd. Hiertoe behoorde in de eerste plaats het optreden van Frans Weber zelf, die onder meer met assistentie van een charmante vrouwelijke collega met de nodige alas- tische bedrevenheid de acrobatiek beoefen de. Daarnaast wist hij de belangstelling van zijn jeugdig publiek gaande te houden door verschillende kinderen op het toneel aan allerlei spelletjes te laten deelnemen, welke herhaaldelijk tot mislukken ge doemde experimenten aan beide zijden van het voetlicht de nodige gewenste hila riteit ten gevolge had. Dit succes werd verder gestimuleerd door de manipulaties van de jongleuses Joke en Els en even later door de voor de jeugd onbegrijpe lijke verrichtingen van een goochelaar. Bij DE SANTPOORTSE KONINGINNEDAG had al evenzeer te lijden van het gure weer als de rest der Velsense festiviteiten, vooral op het weiland bij Cremerlaan en Kerk- pad, waar de ruiters in de middag draafden en des ochtends bij de kinderoptocht was de temperatuur verre van behaaglijk. Desondanks heeft het dorp een genoeglijke dag beleefd, die voor een paar hardnekkigen pas in de ochtend eindigde bij de kleine glazen met helder vocht. Tussen dat moment en het prille begin lag een serie pro grammapunten, die met vaart en zonder yeel organisatie-mankementen konden worden afgewerkt. In het blij-vlaggend Santpoort-Dorp was het dinsdagmorgen vroeg al feest geblazen, want om acht uur maakten de luid en ge voelvol spelende muzikanten van „Wilhel- mina" reeds een muzikale rondgang door het dorp, begeleid door de kinderen die om tien uur op de Terrasweg startten voor een lange optocht met fraai versierde fiet sen en autopeds. In Santpoort-station wa ren op dat moment de schoolkinderen al een uur bezig met een aardig gevonden speurtocht naar letters die een slagzin moesten vormen, waarna men in „De Toorts" uit kon blazen bij de speciale kin dervoorstellingen. Ook „Zomerlust" daverde des middags van het gelach van de kinderen die in drie groepen vermaakt werden, terwijl op het weiland achter de J. T. Cremerlaan enkele duizenden Santpoorters zich gedu rende ,drie uren uitstekend geamuseerd hebben bij een demonstratie concours hippique. Deze ruiterwedstrjjden waren georgani seerd door de Hippische Sportvereniging Velsen, De Noordhollandse Ruitervereni- ging en de Jeugdrjjvereniging „Fit" (Jeugd afdeling N.H.R.V.). De demonstratie was gesplitst in „een Parijs sprinconcours" en een aflossings-springconcours en bij beide wedstrijden werd overduidelijk be wezen dat de uitzending van mej. Jos van Loon in de Nederlandse jeugd-ruiter- équipe naar Bilbao gerechtvaardigd is. Deze amazone immers toonde zich in beide onderdelen oppermachtig en in het Par (j se springconcours eindigde zjj zelfs drie maal op de eerste plaats. In het door de heer J. W. Willemsen, gezien de geringe mogelijkheden uitste kend opgebouwde parcours, bevonden zich tijdens de eerste omloop vijf hindernissen met een maximale hoogte van 1.10 meter en na vier barrages waren er zeven paar den met berijders over die onderling dien den uit te maken wie de eerste prijs zou krijgen. Daarbij moest alleen de laatste hindernis genomen worden, welke echter 1.40 meter hoog was. Dit was voor zes deelnemers echter geen onoverkomelijke moeilijkheid, zodat Jos van Loon met „Consuelo", „Bianca" en „Present", R. de Greef met „Zazarac", J. Sterk met „Blue Tango" en mej. E. Mooy met „Maduras" ex aequo op de eerste plaats belandden. Alleen de jeugdige Marjolijn Oet, die in dé vijfde omloop één fout maakte, moest genoegen nemen met de tweede plaats. Het aflossings-springconcours was voor ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 grens van deze beide gemeenten zijn gesi tueerd, tot een versnelde ontwikkeling van dit gedeelte van de IJmond wordt ge komen. De commissie stelt daarom voor een ver zoek tot de gemeentebesturen van Bever wijk en Heemskerk te richten om ten spoe digste in gezamenlijk verband de over de grens dezer gemeenten gestiueerde plan nen Oosterwijk en Meerenstein, met als kern de city, te verwezenlijken. Aangezien het dagelijks bestuur zich hiermede kan verenigingen, stelt het ad viescollege voor de raden der gemeenten Beverwijk en Heemskerk aan te bevelen de conclusie van de nota te volgen. de betreffende deelnemers een bijzonder inspannende bezigheid, aangezien de rui ters direct na de start van het eerste lid van het team gereed moesten staan om bij een fout of weigering over te nemen Bovendien werd er op tijd gereden het geen het geheel voor het publiek, waar onder zich onder meer de burgemeester van Velsen mr. M. M. Kwint bevond, nog aantrekkelijker maakte. Ook tijdens deze wedstrijd toonde mej. Jos van Loon haar capaciteiten, want mede door haar uitste kend rijden eindigde haar équipe, die ver der bestond uit Marianne Eichholtz en Rudi Wunneberg, met 21 hindernissen in de tijd van 2 min. 23,4 sec "op de eerste plaats. Tweede werd het team bestaande uit J. Sterk, R. Pessel en G. van Rijn eveneens met 21 hindernissen in de tijd van 3 min. 19,8 sec. en derde werd de équipe van mej. E. Mooy, N. Oudshoorn en P. Houtkoper ook met 21 hindernissen en een tijd van 3 min. 23,3 sec. Al met al een uitstekend geslaagd ruiterfeest, dat door het talrijke publiek, dat tot de laatste sprong bleef, terecht cp bijzonder hoge prijs werd gesteld. Des avonds werd op het plein van de Adolf van Nassau-school in Santpoort dorp nog een openluchtvoorstelling gehou den die een enigszins kil slot vormde van deze voor Santpoort zo uitstekend georga niseerde en daardoor uitermate geslaagde Koninginnedag. De plannen voor de IJmond-flora II, zo als de Tuinbouwstudieclub de komende grote bioemenshow genoemd heeft, die be gin september in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg zal worden gehouden, be ginnen nu vastere vormen aan te nemen. Het werk dat voor zo'n bloemententoon stelling verzet moet worden vergt zeer veel tijd. De Tuinbouwstudieclub kent door haar vorige show ai iets van het klappen van de zweep en is dan ook al vroeg met haar organisatie begonnen. Het bestuur heeft zichzelf en haar leden onderverdeeld in commissie's die ieder een gedeelte van het werk voor hun rekening nemen. In de koffiekamer van Westerveld kwamen allen dezer dagen bijeen, om zich groepsgewijs op een en ander te beraden. De secretaris der vereniging kon nu al de deelnemers van de IJmond-flora II bekend maken. De bloemenstands zullen verzorgd worden door de heren A. Bourgogne, S. Langelaan, C. Duyn, firma Tabernal, L. Herkes uit Santpoort, de heer P. Gozeling uit Driehuis en de heren A. de Ruyter en J. Adrichem sr en J. Dekker uit IJmuiden, waaraan de voorzitter tot zijn vreugde kon toevoegen dat ook bloemenveiling „Cen trum" uit Beverwijk juist toegezegd heeft haar medewerking te verlenen en een stand voor hun rekening zullen nemen. Ook zal de collectieve stand van lief hebbers dit jaar niet ontbreken. De cacteënhouders zullen vertegenwoor digd worden door de heren A. van den Eynden uit Haarlem, de gebroeders Noom uit Beverwijk en de heren J. van Willigen, J. Post en H. Olivier uit IJmuiden. Voorts zal de Vereniging voor Bijenhouders en waarschijnlijk 'n volièrevereniging van de gelegenheid gebruik maken een demon stratiestand in te richten. dit alles werd ook nog een muzikale clown aangekondigd, die daverende lachsalvo's aan zijn publiek wist te ontlokken, zodat de kinderen over dit programma niet anders dan uiterst tevreden kunnen zijn geweest. Het heeft de artisten dan ook telkens allerminst aan luide bijval ont broken. Poppenkast en goochelen voor de kleinsten Op dezelfde tijden werden in het Her vormd Jeugdhuis van Velsen de jongste leerlingen, dus die van de eerste en tweede klassen, aangenaam bezig gehouden door een mijnheer uit Amsterdam, die optrad onder de naam „Hedri". Deze bleek over voldoende veelzijdigheid te beschikken om geheel alleen een volledig programma voor zijn rekening te kunnen nemen, dat was onderverdeeld in goochelen, buikspreken en poppenkast. In het ene was Hedri niet minder bedreven dan het andere, waarbij hij zijn traditionele „ondeugende" pop van de naam Boudewijn had voorzien. Het was voor de volwassen toeschouwer bijzonder vermakelijk de reacties der kinderen bij dit optreden gade te slaan. Zij werden namelijk stellig in de overtuiging gebracht dat het hier een miniatuur-mensje betrof en hadden aan het slot kennelijk mede lijden met die arme Boudewijn, die door de buikspreker zo nonchalant in een kof fer werd gedeponeerd. Bij de poppenkastvoorstelling had Hedri de klassieke Jan Klaassen en zijn ver maarde Katrijn vervangen door een aan tal sprookjesfiguren, dat de fantasie der kinderen niet minder actief bezig hield. Met open monden en onder dikwijls bijna hartstochtelijk medeleven volgden zij de avonturen van de koning en zijn blonde dochter, zodat uw verslaggever eerlijk moet bekennen meer naar het verrukte publiek, dan naar de poppenkast te hebben gekeken. Zodat hieruit gemakkelijk kan worden geconcludeerd, dat Hedri de jong ste leerlingen der lagere scholen een pro gramma heeft geboden, waarover zij voor lopig nog niet uitgesproken zullen zijn. Wie is de bruid? De Oranjevereniging „IJmuiden-Oost" besloot de feestelijkheden met twee ge varieerde avonvoorstellingen in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg, waaraan medewerking werd verleend door het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie en de toneelvereniging „De Hooger Geest Ghesellen". Deze voorstellingen werden telkens ingeleid door mejuffrouw E. Vijl- brief, die daarbij onder meer een uitvoerig verslag heeft gegeven van haar ervaringen tijdens het des morgens in Soestdijk ge houden défilé, waarbij zij de gemeente Velsen heeft mogen vertegenwoordigen. Nadat het publiek vervolgens gezamenlijk een aantal nationale liederen had ge zongen, werd het toneel ingenomen door het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie, welke vereniging enige marsen en popu laire nummers ten gehore bracht. Het korps demonstreerde een voorbeeldige muzikale discipline, welke een harmonieus en prettig te beluisteren concert ten ge volge heeft gehad, dat door het publiek kennelijk op de juiste waarde werd ge schat. Ten slotte gaf de toneelvereniging „De Hooger Geest Ghesellen" een opvoering van „Wie is de bruid?", een één-acter door Gré van Gameren, welke onder regie van Willem van der Veer voor het voetlicht werd gebracht. Het stukje bevat de tra ditionele kluchtspelhistorie over een jonge arts, die door zijn oom van voldoende con tanten werd voorzien om zich te vestigen; onder voorwaarde dat hij op een bepaalde datum verloofd zou zijn. Wanneer de dok ter op dé afgesproken tijd nog altijd vrij gezel gebleven is, plaatst zijn vriend in de bladen een annonce, waardoor wordt aan gekondigd dat hij zich heeft verloofd met mejuffrouw Bertha Duivedons. Er is im mers toch geen meisje dat een dergelijke malle naam draagt en wanneer oompje deze advertentie leest, zal hij bij zijn neef trouwplannen veronderstellen en het ge leende geld doorom wellicht niet meer terugvorderen. Maar het is een klucht, dus zijn er toevallig drie dames Duivedons die de dokter onmiddellijk de nodige moeilijk heden komen bezorgen, waarbij tot over maat van ramp ook de oom zijn neef met de veronderstelde verloving komt geluk wensen. Hieruit ontstaan dan gedurende drie kwartier de nodige verwikkelingen, die aan het slot met een aantal gelukkige huwelijken worden opgelost. Een volkomen onbelangrijk stukje dus, dat echter voor een dergelijk doel geschre ven zou kunnen zijn. Willem van der Veer had met zijn regie de diverse komische situaties aangegrepen om de spelers tot een vlotte opvoering te inspireren, welke opdracht over het algemeen naar behoren werd vervuld. De toeschouwers hebben zich dus uitstekend vermaakt, zodat de be doelingen van schrijver en spelers in alle opzichten werden nagekomen. De lach overheerste eveneens het pro gramma van het cabaret-variété „Luna" uit Haarlem, waarmee in de gymnastiek zaal van het gymnasium „Felisenum" des avonds de feestelijkheden van Velsen- Dorp werden afgesloten. Bij dit gezelschap fungeerde Frans Eykhof als komische aan voerder; een artiest, die met zijn „manne tjesmakerij" een enigszins ouderwetse stijl van optreden vertegenwoordigt. Toch kun nen hem allerminst de talenten worden ontzegd op deze manier zijn publiek in de gewenste vrolijke stemming te brengen, al bereikte hij dergelijke successen dan ook gedeeltelijk met behulp van formida bele valse neuzen en dito snorren. Een zijner creaties was als Franley, de snel tekenaar, in welke hoedanigheid door hem eveneens de nodige vaardigheid werd ge demonstreerd. Omdat de plaatsruimte ons uiteraard tot beknoptheid noopt, willen wij behalve aan de pianiste, die zich een bekwaam bege leidster toonde, van dit programma alleen nog even herinneren aan het optreden van „The two Mounty's", die ondanks hun Engelse naam rasechte Nederlanders zijn. Zij vertegenwoordigen het bekend gewor den genre van „twee jongens met een gitaar", waarin zij een onmiskenbare vir tuositeit hebben bereikt. De kolderieke liedjes, zoals over de „jongens met de jas jes met de slippen" worden met veel ver toon van dwaasheid gezongen en gespeeld, zodat zij het publiek de lachtranen in de ogen brachten. Interessant vergelijkings materiaal bood hun parodie op de vrouwe lijke natuurvrienden; een knappe en gees tig geschreven satire, die wij vroeger al eens in het cabaret van Wim Sonneveld hebben gezien. De visie van de Mounty's op deze jongedames, die zozeer „de man. man.... mandoline beminnen", was be duiden uitbundiger, maar ook enigszins grover; zodat wij aan de eerste uitvoering de voorkeur blijven geven. Maar hier werd het hun grootste succes, ofschoon het pu bliek ook de andere nummers zijn bijval niet onthield.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7