Zonnig festijn op Schoonenberg en vreugde op feestavonden s THALIA Agenda voor Velsen Diamanten glorie Vaste ZOfgetl in Santpoort MODESHOW EN BOERENKAPEL Koper wordt goud Meester in het goud „Is naast de materie wel voldoende aan de geestelijke gezondheid gedacht DONDERDAG 2 MEI 1957 9 EEN-MEI IN DE IJMOND Castricum hoorde wethouder De Boer EMPEROR MATRAS Woninginrichting A. J. BRASSER „Siiomi" feestelijk bijeen in „Assumburg" HET FEEST VAN DE ARBEID is gisteren in de hele IJmond gevierd met bijeen komsten voor de volwassen en de jonge leden der P. v. d. A.: zowel in Velsen als in Beverwijk is deze eerste mei aanleiding geworden tot vreugde en bezinning in de rijen van de socialistische partij. De afdeling IJmuiden van de P. v. d. A. had haar leden reeds in de morgenuren opgeroepen voor een familiefeest op het Schapenweitje aan de rand der Heerenduinen en des middags is er voor de jeugd op het hoofdveld van „Schoonenberg" een uitermate geslaagde openlucht-toneelvoorstelling gegeven, terwijl de volwassenen het vergaderlokaal aan de Abeelenstraat bevolkten, waar staatssecretaris dr. A. A. van Rhjjn zijn gehoor bepaalde bij de begrippen „arbeid" en „vrijheid". Het Rex-theater was des avonds maar mager bezet door partijgenoten en sympathisanten, die in een waardig mei-programma uitdrukking zagen geven aan enige politieke en culturele aspecten van hun gezamenlijk ideaal. Dr. Van Rhijn heeft in de bezinnings bijeenkomst des middags te IJmuiden uit drukking gegeven aan de noodzaak van zulk een bezinning in een tijd, die de mo derne mens nauwelijks tijd gunt voor rekenschap van de maatschappelijke ver houdingen. Het feest van de eerste mei vond hij daarom zo zinvol, omdat de arbeid zulk een overheersende betekenis vervult bij de bepaling van het menselijk geluk: de arbeid is een zegen, die pas duidelijk gevoeld wordt door hen, die uitgerangeerd worden. Overstappend op het zuiver politieke vlak, meende spreker dat ons volk bedreigd wordt door de confessionele gedachte van zekere partijen, die steeds meer de eenheid van Nederland ondergraven - een eenheid, welke naar zijn opvatting de P. v. d. A. als voorrecht van het samengaan van verschil lend-gezinden kent en eerbiedigt. Hij had in dit verband ernstige bezwaren tegen sommige confessionele groeperingen, die - zich op de borst slaande - de „christelijke gedachte" omhelzen, maar niettemin de bezitsvorming als weinig-christelijke idee propageren. Het begrip „vrijheid" uitspinnend, kwam dr. Van Rhijn tot de slotsom, dat naast en na de politiek van een Colijn de gerichte politiek van het moderne socialisme de ware vrijheid biedt: de regulerende taak van de overheid waarborgt de vrije uit- leving van cultuur en godsdienst. Hetgeen niet zeggen wil, dat wij er zijn: heel veel talent, waarmee toch zo voor zichtig moet worden omgesprongen, gaat verloren, doordat bijvoorbeeld nog maar 8 percent van de studenten uit de lagere klassen wordt gerecruteerd. De werkelijk begaafden wilde de heer Van Rhijn dan ook niet tegen laten houden door allerlei cynische barrières. Een eerste overwinning in dit verband was de afschaffing van het lagere schoolgeld. Deze en andere verbeteringen in de mate riële levensstandaard hadden inmiddels bjj de inleider de vraag doen rijzen, of het met het geestelijke welzijn even gunstig gesteld is en tenslotte vroeg hij aandacht voor de solidariteit met de medemens waar ook ter wereld, welke bijvoorbeeld geuit kan en moet worden in steun aan de onderont wikkelde gebieden. „Het socialisme kent als een zijner wezenstrekken het internationalisme" zo besloot dr. Van Rhijn zijn met aandacht beluisterde rede. De bijeenkomst kreeg cachet door het optreden van mevrouw R. Mantje-Coppé, viool en mej. Reitsma, piano. Dansend ezeltje Cachet had ook de middagvoorstelling voor de ruim duizend kinderen, die achter de partijbanieren van het Marktplein af opgetrokken waren naar de tot toneel ge transformeerde grasmat van Schoonenberg. Voor de overdekte tribune als rumoerige loge is daar na een inleidend stukje volks zang onder leiding van de „Rode Valken" door de Haagse toneelgroep „Arena" het vrolijke spel van „Het dansende ezeltje" ADVERTENTIE S he' theater met de heste films VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG één voorstelling te 9.15 uur en ZONDAG 7 en 9.15 uur: Alan Ladd - Edw. G. Robinson Joanne Dru in JACHT ZONDER OIFNADE in Cinemascope en kleuren Een avontuur vol adembenemende spanning MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur' HEUVELS IN WAMMEN in Cinemascope en Warner color Een meeslepend verhaal - vol actie en jonge hartstochten ZONDAGMIDDAG 3 uur DE SCHRIK VAN DE 2e COMPAGNIE DONDERDAG 8 MEI - 8 uur speciale voorstelling HELDEN IN HET WIT Het dramatische filmwerk over het leven van de beroemde arts Sauerbruch. HEDENAVOND 8 uur: WIE IS ZONDER ZONDEN DONDERDAG 2 MEI Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Thalia, 20 uur, „Wie is zonder zonden". Rex, geen opgave. VRIJDAG 3 MEI Thalia, 20 uur, „Jacht zonder genade". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 19—21 uur. gebracht op zulk een veroverende wijze, dat de jeugd en de ouderen met volle teugen genoten hebben en de koelte van deze eerste mei geheel vergaten. Tegen een simpel decor heeft een groepje van zes spelers uit de „Stichting Nieuw Jeugdtoneel" het verhaal over „Poopje" en zijn dansende ezel, die zo snodelijk door de boeven Schurkie Plurkie en Plompie Stom- pie werd geroofd, voor de schare neergezet. Het stuk mag het dan in een zaal nog beter doen, omdat de détails in de ruimte wat wegvallen, de kleumende spelers werden door het enthousiasme van de kleine kijkers echter dermate geïnspireerd, dat zij tot een serie improvisorische vondsten kwamen, die het toch al humoristische verhaaltje van Erik Vos, dat als een „musical voor kinderen" wellicht het best te karakteri seren is, aanmerkelijk opsierden. De aanstellerige zusjes Amalea en Azalea, die tenslotte de beide rovers helpen be keren, de oude patriarch, die zijn ezeltje terugkrijgt en vooral de goedaardige schur ken zelf werden met fantasie en speelse durf zo markant uitgebeeld, waarbij de costumering en de begeleidende muziek het raffinement van het geheel slechts konden verhogen, dat de ovatie aan het einde wel uitwees, hoezeer de verzamelde jeugd haar hart had opgehaald. Avond in Rex De viering van deze 1 meidag vond weer het traditionele slot in de feestavond in het Rex theater, welke door de N.V.V. Be- stuurdersbond IJmuiden en de Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid was georganiseerd. De zaal was bij deze ge legenheid nauwelijks voor de helft met be langstellenden gevuld; zodat de voorzitter van het mei-comité in zijn korte openings woord alle reden had een dergelijke op komst bedroevend te noemen. Hij conclu deerde hieruit, dat het eigenlijk weinig zin heeft op deze wijze met het meifeest door te gaan. Het programma werd geopend met zang van het gemengd koor „De Volksstem"; met als eerste nummer het bekende „Mor genrood". Het koor besloot met de „Socia listenmars", waarvan het tweede couplet door de aanwezigen staande werd meege zongen. Vervolgens gaf een aantal dames leden van de Arbeiders Sportbond een gymnastiek-demonstratie, bestaande uit oefeningen aan de ongelijke brug en vrije oefeningen, welke over het algemeen vlot verlopende verrichtingen kennelijk de goedkeuring van het publiek mochten ver werven. Ten slotte gaf het mandolineorkest „Excelsior" een klein concert van zijn be schaafde en welluidende tokkelmuziek. De mei-rede werd vervolgens uitgespro ken door de heer C. Brandsma uit Haarlem, die in een uitvoerig betoog de betekenis van het meifeest voor dé huidige socialis ten trachtte vast te stellen. Daarbij achtte hij onder meer door de verkiezingsuitslag bewezen, dat de doorbraak niet gemakke lijk te belemmeren zal zijn, hetgeen vooral de liberalen en groot-werkgevers met zorg en onrust vervult. Vandaar dat professor Oud nu een regering zonder de P.v.d.A. propageert. Verder nam de heer Brandsma ruim de tijd om de internationale politieke situatie te behandelen, waarvan hij elk aspect uiteraard van het socialistisch standpunt uit benaderde. Zijn betoog was echter te langdurig om de aandacht der toehoorders blijvend gevangen te houden, hetgeen uit de reacties in de zaal duidelijk viel op te merken. Uiteindelijk kwam de heer Brandsma toch tot zijn slotconclusie van hetgeen hij als een der oplossingen van de huidige problemen zag: namelijk inter nationale samenwerking op strikt democra tische grondslag. Door dit alles was het reeds vrij laat geworden, alvorens het programma na de pauze kon worden voortgezet en restte de optredende artiesten aldus nog nauwelijks een uur. Dit zal door het publiek stellig zijn betreurd, want het geëngageerde or kest „The Topliners" wist show, muziek en amusement op een onderhoudende wijze te combineren. Daarnaast heeft het met decors en kostuums met lichteffecten bij zonder veel aandacht besteed aan zijn en tourage en doordat de leden van dit orkest bovendien stuk voor stuk op hun diverse instrumenten ware virtuozen zijn, behaal den „The Topliners" een daverend succes. Alleen zou men de - overigens bijzonder charmante - Rita Spencer als vocaliste gaarne iets meer stemvolume toewensen. Van dit korte programma werd de con férence verzorgd door Rudi Carell; een nog jong artiest met een ongetwijfeld ver zekerde toekomst. Hij toont zich een waar dige zoon van zijn vader - de bekende An dré Carell; niet alleen door een geheel eigen stijl, maar vooral wegens een grote veelzijdigheid. Hij zong slechts één liedje: „De man met de poppenkast", maar dit was puntig en raak. En behalve de dwaze ma nipulaties met een uitzonderlijke trui, had hij ook de verschillende karakters van zijn „hoedennummer" goed geobserveerd en wist hij deze knap getypeerd weer te geven. Waardoor dankzij „The Topliners" en Rudi Carell dit meifeest een buitengewoon suc cesvol slot verkreeg. De voorbereidingen van de mei-viering van de afdeling van de Partij van de Ar beid in Velsen-Noord hebben dank zij de stralende zon aan driehonderd kinderen een opgewekt feest bezorgd waarop des avonds een geslaagde feestvergadering in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat volgde waarvoor hier wel een zeer grote belangstelling bestond. De dag begon met een optocht van de 300 kinderen naar de speelweide in „Roos- wijk", waar zij met spelletjes, dansjes en voetballen voor de jongens kostelijk wer den beziggehouden. Om half twee werd de kinderstoet naar de feestzaal gedirigeerd waar mevr. Van Eykelen en mevr. Wijde ken-Brits de schare met vrolijke zang be zig hielden totdat „De Tranelli's" meer dan twee uur het gezelschap met een gevarieerd kindercabaret goochelen, acrobatiek, sneltekenen en de buiksprekende pop Arie van de ene verbazing in de andere voerde. De avondbijeenkomst werd geopend door de heer E. Sanders. Refererend aan de mei- leuze: „Met een verenigd Europa naar een vrije en welvarende wereld" merkte hij op, dat het binnen de eigen grenzen niet zo rooskleurig was en dat Nederland bo ven zijn stand heeft geleefd, reden waar om de bestedingsbeperking werd gecre- eerd. De heer Sanders hekelde de houding van de A.R. en V.V.D. die dr. Drees aan vielen, omdat hij op Koninginnedag niet heeft gesproken terwijl deze partijen ver der de politiek van minister Hofstra zou den „doorbreken". Hij vroeg er voor te zorgen, dat de pioniers, die in 1881 in Leeu warden de idealen begonnen zijn uit te dragen niet voor niets naar een betere we reld en haar verhoudingen hebben ge streefd. In haar meirede riep mevr. C. de Roos-Oudegeest de herinnering op aan de oude meileuzen, die in wezen niet verschil den van de huidige, maar waarvan er ze ker nog vele zullen moeten volgen om tot een betere wereld te komen. Sprekende over de in de Westerkerk gehouden mei kerkdienst meende zij, dat het de goede kant uitgaat. Met een verwijzing naar het gebeurde in Hongarije, waarbij ons volk, als in 1940 weer eensgezind was, zag zij de mogelijk heid tot daadwerkelijke eensgezindheid, die in andere vorm ook in de doorbraak groeit. De lezing werd omlijst door de „De Stem des Volks" van BeverwijkVelsen-Noord en na de pauze voerde „Palvu" op „Vrij volk" van Defresne; een toneelspel, dat herinnerde aan de bezettingstijd in de strafcellen van de bezetters en dat de trouw van de vaderlandse zaak tot leidraad had. Dit stuk, meeslepend en vol overgave over het voetlicht gebracht zal een herha ling vinden op zaterdagmiddag in IJmui den. Meifeest in Beverwijk In Beverwijk trokken woensdagmorgen vele kinderen en ook ouderen naar het na tuurvriendenhuis „Banjaert" te Wijk aan Zee, waar elk jaar het meifeest wordt ge houden voor de jeugd. Evenals elders in het land heeft men ook hier gebroken met de oude gewoonte van reidansen en spe len. De vrouwelijke feestgangers waren druk met naald en draad in de weer en de mannen bouwden een „circus", waarin na de middag een geweldige pret heerste. Op allerlei manieren werd gepoogd een echt circus te evenaren, zeer ten genoege van de talrijke jeugd natuurlijk. In 't Centrum sprak ds. A. van Biemen uit Bentveld die voor een stampvolle zaal een goed gedocumenteerde rede hield over 't bereiken van een vrije, welvarende we reld. Ook gaf hij enkele voorbeelden van het standpunt dat de jeugd tegenwoordig vaak inneemt inzake het wereldgebeuren. De ouderen houden alles te veel vast, was zijn standpunt en aan de hand van uitla tingen van deze jeugd stelde hij vast dat ze meer verontrust zijn over de politieke toestand van Europa, dan men denkt. Wat de tegenwoordige politieke toestand in ons land betreft, zei de heer Van Biemen, ver wijzende naar de bekende rede van profes sor Oud en andere uitlatingen: „Ze kun nen ons missen als kiespijn, maar ze heb ben liever geen kunstgebit". Ook liet spre. ker uitkomen dat de andere partijen moe ten begrijpen dat de Partij van de Arbeid niet bereid is naar conservatieve pijpen te dansen. Voorgtaande zei de heer Van Biemen, dat de andere partijen er van overtuigd zijn, dat bij een geforceerde Tweede Ka merverkiezing de nederlaag voor hen nog groter zouden zijn. Als richtlijnen voor de toekomst meen de hij aan te moeten geven, dat socialis tische politiek betekent: onder de huidige omstandigheden doen wat nodig is. Niet alles van boven af dicteren, meende hij, doch de mens gelegenheid geven zich te ontplooien. Wat de Europese eenheid betreft vond spreker het jammer dat de socialisten uit verschillende landen tegenover elkander staan in hun opvatting. Het was zijn over tuiging dat Europa niet rustig kan blijven zitten bij de onhoudbare toestand in de Aziatische landen. „Daar zijn mensen in Armoe, waar is onze bijdrage?", vroeg hij zich af. Zijn overtuiging was dat wij als klein land zullen moeten opbrengen wat mogelijk is en noemde het ongehoord, dat men hier zou gaan „potverteren", terwijl de mensen ginds sterven van de honger. Als dat zou gebeuren is er aan de demo cratisch socialistische beweging een ernstig steekje los, oordeelde hij. Daarnaast be staat het gevaar, dat de steun van Rusland zal worden aanvaard als het westen niet ijlings bijspringt. Na afloop was er voordracht door Jaques Ringel, en vervolgens is door een aantal leden een meispel opgevoerd. Zowel van Katholieke als niet-Katholie- ke zijde is in Castricum op de eerste mei het feest van de arbeid gevierd. Voor de niet-katholieke jeugd was des s middags voor de jeugdherberg Konings- oas een programma van diverse spelen af gewerkt, dat naast de tractatie die werd aangeboden bijzonder in de smaak viel. De Partij v. d. Arbeid belegde des avonds in hotel Borst te Bakkum een bijeenkomst waarop door de heer H. de Boer, een van Velsens wethouders, de 1 mei-rede werd uitgesproken. Hij herdacht allereerst de oude socialisti sche pioniers en dichters, waarvan, zoals hij zeide, ook thans het werk nog de volle aandacht verdient. Nadat hij er op gewezen had dat ook thans voor de P.v.d.A. nog een taak is weggelegd, kwam hij tenslotte tot de tot standkoming van de Euromarkt. Hij wees op het belang dezer internationale samen werking. Tot de verdere medewerkenden aan deze avond behoorden o.m. de heer W. Hielke- ma die enkele piano-soli ten gehore bracht, terwijl onze plaatsgenoot de heer Leo Rom- merts enkele fragmenten uit „Die Schöp- fung" en „Die Jahreszeiten" zong. De heer H. Knap trad vervolgens voor Kennemer iLantaarn Zondag wordt het goed feest aan de Santpoortse Kerkweg. Niet zozeer van wege onze bevrijding ook wel natuurlijk maar meer nog omdat meneer en me vrouw E. D. Anderson-S. M. van der Kamp dan zestig ja ren elkaar nabij zijn geble ven en er nimmer berouw van hebben gehad. Dit dia manten feest treft de beide echtelieden nog in goede staat aan en ik zou ze alleen al daarom van harte willen feliciteren: om op 83- en 84- jarige leeftijd nog zo monter te zijn, is een gelukwens en een serenade waard. Hoewel, vader hoort niet best meer en moeders benen zijn niet lan ger zo vief als vijftig, zestig jaar terug. Het kan zijn, dat het Am sterdamse bloed de oorzaak is van de humoristische kijk van vader en moeder op het leven wel weet ik, dat het een reden kan zijn om lang en gelukig te leven. Het Amsterdamse is ze nog wel een beetje aan te zien en te merken, maar niettemin zijn bruid en bruigom al een kwart eeuw Velsenaren. De baas is jaren bij het spoortje geweest in 1904 stapte hij van Werkspoor naar het ech te spoor over met als stand plaats Haarlem en alles was pais en vree tot de tweede wereldoorlog over de lage landen raasde en het echt paar uit het huisje in Velsen moest evacueren. Ze hadden het in Hilver sum goed, daar niet van, maar tóch trok het hart naar Santpoort terug. Ze zijn zelfs nog even te rug geweest, tot in 1944 dat rampzalige en angstige bevel kwam jegens de Santpoor ters: allemaal er uit. En weer gingen de Ander sons. Naar Overveen ditmaal. En daarna toch weer terug. Nu is de diamanten brui loft op til. Samen hebben ze het leven geleefd en samen zijn ze oud geworden, samen doen ze hun doening aan de Kerkweg, maar het valt de laatste jaren wel eens moei lijk en dan zonder hulp.... Niettemin mensen, kop op en een prettige zondag en nog zoveel geluk als het leven bergen kan voor hen, die al leen maar terugzien en haast niet meer vooruit durven blikken. TUSSEN alle drukke da gen van dit voorjaar in ik ga zo langzamerhand veel voelen voor de Engelse wijze van Koninginnedag vieren op één vaste dag, die de eeuwen trotseert en in één vaste com missie, die eveneens van al les trotseert, zelfs een ge meente Velsen iJc zeg tus sen al deze drukte door vin den zelfs de geringe dingen des dagelijksen levens hun plaats en rangorde. Zoals de fietsenstalling bij het Cultureel Centrum. Daar bereiken mij vrij wat klach ten over, niet zozeer ten aan zien van de outillage, die wel deugdelijk is, maar meer over de lelijke plaats aan die zij kant. Of het er niet achter kan vraagt men mij en dan een beetje minder in de stijl van een noodwoning of juist aan de zuidzijde van het Cen trum. Zo zijn er nog een paar kruimelzaken in onze ge meente, maar ik verzoek u dringend ze niet op een rijtje te plaatsen en ze mij toe te zenden, want dan dooft de Lantaarn onder de stortvloed van klachten, hetgeen be paald niet de bedoeling mag heten. Overigens zijt ge na tuurlijk hartelijk welkom met opmerkingen, als het maar gedoseerd geschiedt. Er is inmiddels een vraag De Kasteel Staverden is óók weer terug. U was dat natuurlijk allang weer ver geten in de bezigheid der dagen, maar ik help u er nog graag even aan herinneren, want met de naam van dat witte schip, een week lang onder de Rode Kruisvlag over de Nederlandse wate ren zwervend, is een stuk le vensgeluk verbonden ge weest, dat de vermoeidheid van alle helpsters en dokters aan boord dubbel en dwars goed heeft gemaakt. In prima stemming is men met de zon in top naar Vo- lendamgekoerst en overge stoken naar Lemmer, naar Groningen gevaren en over de Friese meren gedobberd, heeft men geschaterd om die gekke dokter Kors, die niet te verwoesten bleek en die zelfs bij de Martinitoor'n een modeshow op touw zette voor zijn 72 gasten, dat ze tenslotte haast hun bedden uitrolden van het lachen. In Volendam kwamen de moeders en de kinderen aan boord met presentjes en in Groningen trad de boeren- kapel aan en overal regende het lekkernijen van de co- lonne's. Keukenmoeder Tante Jans heeft met haar zeventig ja ren de twee-en-zeventig gasten van deze reis verruk- lijk bediend en met de an deren heeft ze natuurlijk wel eens een zucht geslaakt over de lange dagen van zes uur 's morgens tot half tien 's avonds maar niettemin is de glimlach geen ogenblik geweken. Niet bij Tante Jans, noch bij alle helpers en helpsters. Wie dan ook van harte de dank en de erkentelijkheid van allen toekomt ook van u, die zo gaarne uw of fertje plengde op het altaar van ons aller Rode Kruis. bij mij zelve gerezen, die verder vastbijt naarmate de aanleiding verder achter ons komt te liggen. Die aanlei ding ontstond in het oude raadhuis aan het Kerkplein tje, dat wij nog wel een poze het onze zullen moeten noe men, sinds minister Hofstra het neerstorten van straal jagers niet en het bouwen van raadhuizen wel onder de bestedingsbeperking rekent. In dat raadhuis werden ge hebt het uitvoerig kunnen lezen in dit goede dagblad zeven nuttige leden van onze gemeenschap van een ko ninklijke onderscheiding voorzien aan de vooravond van de Oranjedag en daar bleek, dat de grammofoon platen, die te dezer gelegen heid werden gespeeld, hier en daar uit particulier bezit bijeen gebedeld moesten wor den. De gemeente blijkt slechts te beschikken over een aantal hoep-sa-die-éé- marsen, welke slechts op sportvelden gebruikt kunnen worden en over enkele an dere verouderde nummers, welke bepaald niet pleiten voor de muzikaliteit van onze bestuurderen. Hetgeen zij wellicht niet eens weten, maar nu ze dit beseffen, zou het misschien mogelijk zijn, een kredietje uit de kassen te wringen, waarvoor dan een kleine discotheek van goede muziek gevormd kan worden. Want het lijkt me niet hele maal Velsense stijl, de gram mofoonplaten bij elkaar te bedelen als er iets deftigs met muziek gesierd moet worden. ER is nóg wat. Het vijf jarig kind, dat vrijdagmor gen op de Lange Nieuw- straat onder een auto liep en er gelukkig nogal goed af kwam, al leek het even ern stig, had in die paar mi nuten tijds een verstikkende haag mensen rondom zich verzameld en daarmee zijn wij op een oud euvel ge komen: het euvel van de nieuwsgierige massa, die zich blijkbaar nimmer op een af stand kan houden als er nare dingen op straat passeren, maar daar met hare adem bovenop moet gaan hangen en moet gaan kiften met de genen, die vooraan staan over de eerlijke verdeling van de staanplaatsen. Het was geen wonder, dat de mensen van de ongevallendienst ietwat ruw moesten optreden, om de schare ervan te verwit tigen, dat hun aanwezigheid dringender vereist was dan de hare. De dertiende mei gaan er vreugdevolle dingen geschie den in Egmond, waar de Ko pert jes een halve eeuw ge trouwd zijn. Dina Grave- maker werd op 13 mei 1907 de echtgenote van Leen Ko per en daar zullen nog wel eens herinneringen bij opge haald worden, als alle oude bonken bijeen zijn aan de tijden van bomschuit en beugvisserij-op-de-kabel- jauw, zoals dat in de ruige jaren vlak na het nieuwe eeuwbegin gebeurde. Als elfjarige knaap ging de kleine Koper voor het eerst het zeegat uit en van de Eg- monder bomschuit stapte hij over op een Vlaardinger log ger en toen hij afzwaaide was hij nóg maar veertien. Wie bedenkt, hoe hoog de gemiddelde leeftijden van de vissers nti liggen, wrijft zich bij zulke prille vissertjes wel even de ogen uit. Er kwam een dag, dat va der Koper naar IJmuiden verkaste, om hiervandaan zijn geluk te beproeven op de zeilbotter en een jaar la ter op de kotters. Tot 1901, want toen werd het een stoomtrawler, die hem een kleine dertig jaar in het lo gies en aan dek had met de zuidwester achterop de kop geplant en een onver moeibare langjarige trouw aan de zee en de visserij in zijn hart. Het werd wonen in de Sirenestraat, maar de echte lust verdween toen toch wel uit de baas bij het klimmen der jaren, om zijn hele ver dere leven tot hij kromge groeid en moe zou zijn de trawlers te dienen, die groter sterker en wreder voor de varende mens werden. De kant trok hem in die dagen dus net iets meer dan de breeveertien, zodat hij als nettenboeter en met allerlei bijkomende klussen aan de wal zijn kostje opscharrelde. Samen met zijn zoon maakte hij in 1913 de eerste drie haringnetten voor de eerste Poolse trawlers. In de na-crisisjaren heeft Koper nog bij de IJmuiden Stores gewerkt en hij wist zijn weetje over de netten tenslotte zo uitstekend, dat hij de arbeid in 1946 als „lei dend vakman" kon overdra gen aan zijn zoon. Cornelis, die zoon, werkt er ook al weer een jaar of twintig en de mensen van de Zuidzij kennen de naam Ko per wel daar zit een klank van betrouwbaarheid in, die blijkbaar erfelijk was. En nu woont vader in de Prins Hen drik Stichting in Egmond, het grote witte huis, dat al zo vele oud-vissers en zeelui een zonnige levensavond heeft verschaft. Inmiddels: proficiat daar in Egmond! Als er bezoek uit IJmuiden komt, zal me dat niets verwonderen. Op de dag, dat Nederland rouwt om zijn doden, is er ergens in IJmuiden een tik keltje vreugde, een vreugde die ik de heer W. C. Schel- levis, het onderwerp der ver blijding, gaarne gun. Want dan is het voor hem vijftig jaar geleden, dat hij in dienst kwam bij de Vereenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken Koelhuis Frigo. Vijftig jaar een halve eeuw. Dertien was de kleine Schellevis toen hij arriveer de als smeerjongen, hetgeen betekende, dat er altijd wel een paar vuile handen aan zijn lijf te vinden waren, maar nooit een paar onwil lige. Volgens dit beproefde re cept is hij dan ook allengs opgeklommen van smeer jongen tot stoker en sinds vele jaren vervult hij nu bij Frigo de functie van hoofd machinist, een verantwoor delijke taak, die hem tot een rustpunt van vertrouwen onder het machinepersoneel maakte en tot dé man in alle gevallen, waar de techniek de mens nodig heeft en an dersom. Alle nieuwelingen machinisten hebben aan zijn hand het vak geleerd, allen hebben naar hem opgezien en hem als vanzelf leren be wonderen, want hier stond een kérel, die netzomin van zijn stuk te wrikken was als een Schotse vlampijper. De oorlog heeft Schelle vis niet gespaard, maar, om de vergelijking voort te zet ten: de fundering brokkelde niet en de baas bleef op zijn post als altoos. Zaterdagmorgen de vierde mei, als om twaalf uur het feest van het gouden ambts jubileum daar is, komt hij even tot rust. Hij is nu drie en zestig, dat zou men hem niet aanzien. Wat hem wel aan te zien is, dat in het grijze verleden, toen hij nog halsters en andere wichtige zaken verzette als onderdeel van zijn geliefde worstel- sport, menigeen het onder spit moest delven tegen deze knaap. Ge kunt hem inmiddels rustig gaan feliciteren, want het blijft de laatste jaren bij tuinieren en vissenkweek. Meester Schellevis: van harte. Een poot onder de lantaarn en nog een hoop gezondheid en levensvreugd. Lampeniet Ifflffllüll het voetlicht met een causerie over het onderwerp „Schrijven over mensen". Door de Katholieke raad van Overleg was in het veilinggebouw een feestavond georganiseerd waarop door het Amster damse showorkest „The Gusonians" een volledig programma van zang, muziek en dans werd verzorgd. Onder andere werd hieraan medewer king verleend door de zangeres Ann Mar garet Sterman, Bob Geskus, Wim Hemel rijk conférencier, Ton Veldkamp trompet tist, het geheel onder leiding van Guus Spelten die tevens als orkestleider en xylophonist optrad. Vooraf was namens de Raad van Over leg het woord gevoerd door de heer P. F. Janzen die mededeelde dat het doel van de avond beoogde een volledige samenwer king te bewerken tussen alle Katholieke organisaties ter plaatse. ADVERTENTIE U SLAAPT HEERLIJK op een Wij hebben ze voor u in verschillende prijzen. Koningsplein 8 - Telefoon 4540 Alle zegels worden in betaling aangenomen. Er bestond een zeer grote belangstelling voor de avond: ruim 500 personen hebben dit feest bijgewoond, nadat eerst in de St. Pancratiuskerk een avondmis was opge dragen door de weleerw. heer kapelaan Heemskerk met assistentie. Ter voorbereiding voor het komende seizoen heeft de Kennemerstaten atletiek vereniging „Suomi" woensdag in het Heemskerkse slot „Assumburg" een feest avond gehouden. Het programma werd ge heel verzorgd door eigen krachten. Na mens de feestcommissie werden de talrijke aanwezigen welkom geheten door de heer J. Groen. Een bandje verzorgde de mu ziek, op de tonen waarvan gezellig werd gedanst. Het hoogtepunt van de avond werd evenwel gevormd door de rond leiding door de vele vertrekken van het oude slot, die bij avond een spookachtige aanblik vormden. Deze werd nog verhoogd doordat enige jongelui voor het nodige ef fect zorgden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13