Sukarno blijft meester-redenaar, maar zijn publiek wordt koeler Monsieur Gayout werft onder de Franse „abstentionisten" De nieuwe Duitse „Luftwaffe" is nog nauwelijks van de grond L. Nieuwstraat 773 IJmuiden (O.) Tel. 4986 GAZELLE RALEIGH BERINI SIMPLEX VESTING Indonesië in de kentering Na oratorisch kunststuk een trucje om de afstervende bijval tot leven te wekken Nieuwe ster aan de politieke hemel Amerika en Canada zorgen voor uitrusting en pilotenopleiding DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 2 MEI 1957 13 Internationaal symposium over isotopenscheiding Opdrachten voor componisten Vanmorgen in de vishal en op zee Prof. F. A. Vening Meinesz neemt afscheid als hoogleraar RIJWIELEN BROMFIETSEN (Van onze reisredacteur) RANGKASBITUNG, april. Het raam van de trein omlijst hetzelfde schilderij, dat vroeger in de gang hing van „oom-die-in-de-suiker-w,as": wulps groen, glinsterende sawahs, en Java's onwezenlijk blauwe bergen. Lange rijen rubberbomen met kleine bakjes eraan roepen foto's uit oude aardrijkskunde- boekjes in de herinnering, slaperige achternamiddagen op de H.B.S. en de voort- dreunende stem van de geografie-leraar: rubberwinring .rijk land grote ondernemingen.... uitstekende zorgen van gouvernement...." Wat echter niet in het herinneringsbeeld van oom en de aardrijkskundeleraar past, is de trein, die er deze dag dwars door heen rijdt, met rood-wit spandoek ver sierd, toegewuift door de dessah-bevolking, nieuwsgierig saamgedromd op de stationnetjes, de trein die president Sukarno naar West-Java brengt, naar Rangkasbitung, waar hij een grote rede gaat houden. Voor het vertrek van het Tanah Abang-station in Djakarta heeft hij de meereizende journalisten minzaam de hand geschud. Boven het smetteloos grijs-beige uniform een gezicht achter een zware donkere bril dat zeker van eigen onweerstaanbare charme een snelle glimlach kan tonen tegen de Amerikaanse, Britse en Nederlandse correspondenten transpirerend in hun nette jasjes zo goed als voor de stevige Ölga Tchetchenka van de „Pravda" en haar assistenten, de twee ernstige kameraden van „Tass"; het ganse onbewogen team van het persbureau „Nieuw China". De communistische pers heeft in deze dagen een zeer bijzondere belangstelling voor de woorden van president Sukarno. tot stilte maant. Dan komt een gemakke lijk trucje, Sukarno zegt: „Er staat hier een cameraman van het Indonesische film- nieuws, die heeft gevraagd of u drie mi nuten lang merdeka wilt roepen, zodat htf daar nu eens een mooie opname van kan maken". Dat ontnuchterend eind wekt twijfel wanneer de president, tóch kennelijk ver moeid, weer in zijn officiële zetel is ge zakt, het gezicht achter de zonnebril weer onbewogen. Kan de aarts-revolutionair het volk niet meer mee krijgen op zijn wilde Twee uur later klimt hij met het losse gemak van de geboren redenaar op het spreekgestoelte en kijkt uit over de aloon- aloon van Rangkasbitung, overspoeld door een auditorium van duizenden mensen, een zee van zwarte hoofddeksels onder een gloeiende zon. Er zijn acteurs, die niets hoeven te zeggen om de zaal te pakken. Men noemd dat „présence". Sukarno heeft dat in verbijsterende mate. Hij permitteert het zich een minuut lang te zwijgen en daarna zijn gehoor de rug toe te draaien. Hij dooft met één blik enkele rumoerige plekjes in de menigte. Dan begint hij aan een rede, die mij van begin tot eind boei de, hoewel ik er bijna geen woord van verstond. De aanhef is plechtig, warm en waardig. „Saudara-Saudara (broeders en zusters) ik geef u de groet van de Islam, Sa- loem aleichoemAllah Oe Akhbar (God is groot)". Rustig streelt de donkere stem nog een paar zinnen. Dan accelereert zij de hoogte in naar het toverwoord „Merdeka"! Het treft als een zweepslag, er gaat een rilling door de menigte en zij antwoordt: „Merdeka, merdeka, merdeka". Vrijheid, vrijheid, vrijheid. Engels en Latijn De rede is gestart, uit de paar woorden die ik opvang is haar verloop te volgen: „Persatuan (eenheid.Irian Barat (Wes telijk Nieuw-Guinea).Tida mau fede ralisme „Pan Mok" (wij willen Van Mooks federalisme niet)Sabang Merauke Boven-Digoel". Het woord „belanda" (Ne derlander) valt herhaaldelijk en klinkt niet prettig. Er komen ook Engelse zinnen als de Amerikaanse pers over de hekel gaat. Sarcastisch zegt Sukarno: „The republic is De luisteraars Sukarno spreekt: „Saudara-saudara broeders en zusters cracking upthe republic does not exist anymorewishful thinking" (de repu bliek kraakt in haar voegen, zij bestaat niet meer.wensdromen). De president laat het de menigte langzaSm zeggen, langzaam en hortend komen de zinnen terug. Na de Engelse les een kleine cursus Latijn: „Divide et impera" (verdeel en heers). Het thema van de rede is duidelijk: slechts eenheid kan Indonesië redden, de buitenlandse imperialisten en de Neder landers proberen weer te heersen door te verdelen, de buitengewesten, die autono mie wensen, lopen voor het buitenlandse karretje, zonder eenheid geen opbouw en geen terugkeer van Nieuw-Guinea, een heid, eenheid, eenheid! Op dat thema bouwt Sukarno een symfonie van woorden vol dramatische effecten en overgangen. Plastische gebaren geven extra-dimensie aan zijn zinnen, een hand graait denkbeel dig geld uit de lucht en propt het in de broekzak, vijf, tien, vijftien keer, de me nigte herkent de schets van de corruptie en gnuift. Dit is een meester-redenaar, hij beheerst de stilte even goed als het woord, het gefluisterd pianissimo en het daverend forte. Men heeft Sukarno's spreektrant met die van Hitier vergeleken, omdat hij ook demagoog is. Toegegeven, maar verder kan men net zo goed een trompet met een brulboei vergelijken. Gereserveerd gehoor Zo gefascineerd raakt men door deze ar tiest van het woord, dat men zich moet dwingen koelweg de reactie van het pu bliek te peilen. En die blijkt verrassend gereserveerd. Het applaus wordt ingeleid door de spandoeken torsende groepen van P.N.I. en P.K.I.-leden. De schoolkinderen doen gewillig mee. Maar de „claque" sor teert weinig effect bij de meerderheid van volwassenen, die eerder om het schouw spel lijkt te zijn gekomen. Is het de na tuurlijke ingetogenheid van de Javaan, die al te felle uitspraken niet helemaal hoffe lijk vindt of heeft de Soendanese be weging, die voor West-Java ook groter onafhankelijkheid van het centraal gezag wenst, zoveel aanhang? De anti-climax laat niet op zich wach ten. Wanneer Sukarno is uitgesproken en hjj de zweetdruppels met een kort gebaar uit zjjn hals veegt, dreigt het traditioneel merdeka-geroep zo snel uit te sterven, dat de president, om een nachtkaars-einde te voorkomen, met opgeheven handen zelf rit naar het doel dat altijd achter de hori zon blijft: de nimmer voltooide revolutie? Zal hem het klassieke noodlot treffen van de leider-rebel, die vereenzaamt, omdat achter hem het volk gebaande, burger lijker wegen zoekt? Zou zijn inspirerende welsprekendheid geen nuttiger streven kunnen steunen, of is zij in essentie de structief? De sleutelvraag voor Indonesië's toekomst tenslotte: Is Sukarno niet alleen begaafd, maar ook groot genoeg om vrij willig opzij te stappen of is hij zo bezeten van zijn dromen en zichzelf, dat hij zijn volk mee zal slepen naar de ondergang, die in een burgeroorlog dreigt? Banale nasleep Na het ontnuchterend eind komt een ba nale nasleep: het gezelschap trekt zich terug op de veranda van de assistent-resi dent en nadat de president een paar do zijn kindertjes heeft laten komen om voor hem te zingen, hetgeen aardig is, moeten de volwassenen opdraven, hetgeen minder aardig is. De vrouw van de assistent-resi dent moet op last van de president een liedje zingen en haar stem slaat over van de zenuwen, waht dit strookt niet met de Javaanse opvattingen van gepastheid. Het met goud beslagen stokje van de president wijst naar een Nederlandse correspondent. Die zingt met goedgespeelde naïviteit zo als altijd want dit amateur-cabaret is een vast programma-nummer: „Maantje tuurt, maantje gluurt". Het stokje wenkt een sergeant van het leger, die met een schrikbarend obsceen soos-liedje van vroeger komt. De directeur van Sukarno's kabinet, die altijd het haasje is, kiest dit maal uit zijn standaard-repertoire van „o sole mio" en een Soendanees avondliedje, het laatste. Zo gaat het een uur voort. Is dit een goedmoedig spelletje van „zie je wel hoe leuk en gewoon de president is?" Nee, er hangt een nerveuze giechelstem ming, als in «enddas» waar de meester zijn machtspositie gebruikt door ten koste van enkelen de rest tot instemming te intimi deren. Het stokje wenkt, men mag niet weigeren, de geamuseerde glimlach op het gezicht van de meester is niet van de alleraardigste. Die schoolbankenzenuwen brachten mij nóg een herinnering. Niet aan aardrijks kunde-, maar aan litteratuurlessen. Want deze veranda van de assistent-resident van Rangkasbitung, waar de president van de republiek Indonesië nu de pop petjes liet dansen,' was de veranda uit Max Havelaar, de veranda waar eens de woor den vielen: „Hoofden van lebak. Te Amsterdam gehouden In het natuurkundig laboratorium van de Vrije Universiteit te Amsterdam is de afgelopen week de eerste maal in de ge schiedenis der wetenschap een internatio naal symposium over isotopenscheiding ge houden. Er namen ongeveer 240 geleerden uit 20 landen aan deel onder wie de nobel- prijswinneer prof. H. C. Urey uit Chicago, die in 1933 het zware water heeft uitge vonden. De voorbereidingen van dit sym posium in verschillende landen is aanlei ding geweest om alsnog tot nu toe geheim gehouden onderzoekingen op deze confe rentie ter sprake te brengen. Voor de Nederlandse specialisten was het symposium een unieke gelegenheid om zich volledig op de hoogte te stellen met de huidige stand van het speurwerk op dit terrein, dat in de internationale politiek zo'n grote rol speelt. De resultaten van deze conferentie zullen in de studiecom missies van de „Euratom" ter sprake wor den gebracht. Het congres, dat was georganiseerd op initiatief van de Nederlands Natuurkun dige Vereniging in samenwerking met de „Union International de Physique" en on der leiding stond van de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. Kistemaker, heeft voor alle deelnemers zeer bevredigende re sultaten opgeleverd. De componist Simon Pluister is door de N.C.R.V. uitgenodigd een oratorium te componeren voor koor, orkest en solisten. De tekst hiervoor is samengesteld door Jaap Das en draagt als titel „Een dag des Heils". De opdracht tot het vervaardigen van een werk voor mannenkoor en harmo nieorkest op teksten van Jeremia is in middels gereed gekomen. Ook dit werk is van Simon Pluister. Voor orkest zal een lichtsyr ifonische suit worden gecompo neerd, die bestaat uit vier dansen. Elk deel zal door een andere componist geschreven worden. Henk Badinfs neemt het eerste deel, een mars, voor zijn rekening. De wals, het tweede deel, wordt gecomponeerd door Wouter Paap. En het laatste deel, de polka, zal worden geschreven door Hugo Godron en de slotgalop door Cor de Groot. Hugo Godron <t bovendien uitgenodigd een con certant werk te schrijven voor de onge wone bezetting: vocaliserend gemengd koor met viool, cello en harp. BONN (UP). - De kleine, weder opge richte Luftwaffe van West-Duitsland is nog nauwelijks van de grond. Het zal ten minste 1961 worden vóór hij volledig in tact is. De mannen, die de plannen voor de Duitse defensie moesten uitstippelen, hebben steeds toegegeven, dat de opbouw van een luchtmacht de langzaamste en moeilijkste fase van de herbewapening zal zijn. De langzaamste, omdat in de tien jaar van geallieerde bezetting na 1945 de Duit sers niet de lucht in mochten en omdat dit land geen reserve van geoefende pilo ten heeft. De vliegers van de oude Luft waffe zijn allen mannen van boven de dertig, die al meer dan tien jaar niet heb ben gevlogen. Als gevolg van het vliegverbod van tien jaar heeft West-Duitsland geen vliegtuig fabrieken en geen vliegvelden voor mo derne straalvliegtuigen. De supersonische machines, die Duitsland thans in de Vere nigde Staten, Canada, Engeland of andere NAVO-landen bestelt, worden misschien niet vóór 1961 afgeleverd en tegen die tijd hebben de Russen wellicht machines, die weer 50 percent sneller zijn. Bestellingstactiek Luitenant-generaal Josef Kammhuber, 60 jaar, een vroegere jachtvlieger, die aan het hoofd van de nieuwe Luftwaffe staat, wenst vliegtuigen en bemanningen, die bij niemand in de schaduw staan. Hij houdt vol, dat het tempo van de opbouw bijna uitsluitend afhankelijk is van de vorde ringen, die gemaakt worden wat betreft de opleiding van piloten. Hij zoekt de op lossing in de bestelling van vliegtuigen in het buitenland in kleine hoeveelheden, om te waarborgen, dat de Luftwaffe van 1961 alleen machines bezit, die een tegen partij zullen kunnen zijn voor de Russi sche luchtmacht. De pilotenopleiding is nog geen volle negen maanden aan de gang en op het ogenblik kan de Luftwaffe niet meer dan een half dozijn volledig getrainde straal jagerpiloten aanwijzen. Het zijn allen man nen van over de dertig en zij vliegen nog steeds alleen in formaties met hun in structeurs van de Amerikaanse luchtmacht. Zij zullen de commandanten worden van de escadrilles en de „wings" die nog opge richt moeten worden. Opleiding I Daar de Duitsers zelf géén instructeurs hebben, komt de opleiding van de eerste groep Luftwaffe-piloten voor rekening van de Bondgenoten. Het grootste aantal wordt opgeleid door de Amerikaanse luchtmacht, hetzij in Duitsland of in de Verenigde Sta ten zelfs Canada, het land dat een grote leverancier van de Luftwaffe wordt, leidt ook een groot aantal op. De regeringen van de Verenigde Staten en Canada dragen het grootste deel van de kosten van dit pro gramma. Engeland, welk land sommigen van zijn eigen piloten naar Canada moet zenden voor training, is nog niet in staat geweest trainings-faciliteiten aan te bieden, hoewel enkele Duitse officieren naar Engeland ge gaan zijn om te leren in Engelse machines te vliegen welke de Luftwaffe zal kopen. Zoals overal in de nieuwe Bundeswehr moeten alle opperofficieren van de Luft waffe hun doopceel laten lichten door een onafhankelijke commissie van burgers. De meeste toekomstige piloten zijn te jong om nazi's geweest te kunnen zijn. Op grond van het bestaande schema zal de nieuwe Luftwaffe tegen het eind van dit jaar 30 a 40 getrainde piloten hebben. De huidige sterkte van de Luftwaffe is 236 vliegtuigen, waarbij 19 jacht-bommenwer- pers van het type F-84-f. De overige zijn bijna allemaal lichte trainers met schroef- aandrijving, jet-trainers en transportvlieg tuigen. De Verenigde Staten hebben de Duitsers 558 Thunder jets F-84 en 23 Thunderstreaks F-84-f geschonken en Canada 75 straalja gers van het type Sabre 5. Geen vliegvelden Kammhuber heeft in januari en februari een bezoek van 4 weken gebracht aan de Verenigde Staten om met Amerikaanse autoriteiten en fabrikanten te bespreken, welke vliegtuigen de Amerikanen aan Bonn kunnen verkopen. Ook heeft hij Canada bezocht, van welk land West-Duitsland nog 225 Sabres 5 gekocht heeft. In januari heeft de regering voor een waarde van 2 miljoen pond aan twee-mo- torige verbindingsmachines van het type Percival „Pembroke" in Engeland besteld. Maar gedurende de komende twee jaar zal de Westduitse luchtmacht zich concen treren op straaltrainers. Pas wanneer een voldoende aantal getrainde piloten beschik baar is, zal serieus begonnen worden met aankoop van supersonische straaljagers. Een van de grootste moeilijkheden is nog een gebrek aan vliegvelden. Op het ogen blik heeft de nieuwe Luftwaffe pas twee eigen bases en deelt zij er vier met de Amerikanen. Een program van anderhalf miljard mark omvat de bouw van 25 nieu we NAVO-luchtbases in West-Duitsland, maar de werkzaamheden zijn nog voor geen enkele begonnen. Aanvoer voor donderdag De donderdagmarkt werd van aanvoer voorzien door vier trawlers en trawllog- gers en de kleine vaart .De „Claesje" was present met 720 kisten, waarbij 300 schel vis, 100 kabeljauw en gul, 80 koolvis, 130 makreel, 80 wijting en verder 140 stuks stijve kabeljauwen; de KW 82 Stadt Enc- huysen met 660 kisten, waarbij 200 schel vis, 180 kabeljauw en gul, 140 makreel, 80 haring, 120 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 101 (eerste reis) met 875 kisten, waar bij 70 schelvis, 100 kabeljauw, gul en kool- vis, 475 makreel, 140 wijting, 70 diversen en verder 270 stuks stijve en 270 ijskabel- jauwen. De SCH 118 loste 100 wijting, 260 makreel en 350 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart zorgde voor 3000 kg tong en 200 kisten schol. Wat er komt Voor de vrijdagmarkt was vanmorgen de Curacao (van een afgebroken reis) be kend met 550 kisten vis. Ook de Postboy en VL 27 zouden rijp zijn. Naar verluidt gaat de trawler „Tzonne" na Pinksteren weer naar zee. Voor de export Kabeljauw en tong waren vanmorgen voor export bestemd. De regels grote ka beljauw maakten f 78 tot f 50, kleine f 43 tot f 34, kisten grote kabeljauw f 86 tot f 76, kleine f 92 tot f 78. Grote tong per kg noteerde f 3,40 tot f 3,70, grootmiddel f 3,40 tot f 3,60, kleinmiddel f 3,60 tot f 3,80, tong I f 2,90 tot f 3,10 en tong 2 f 2,50 tot f 2,60. Het binnenland in De haring maakte vanmorgen f 20 tot f 19 en de makreel f 20 tot f 15. Grote gul haalde f 40 tot f 29, middel f 30 tot f 26, torgullen f 23 tot f 17, zwarte koolvis f 45 tot f 38, grote gullenmaat f 13 tot f 15 en kleine f 11 tot f 14. Witte koolvis bracht op f 73 tot f 66, leng f 61 tot f 51, grote schelvis per 50 kg f 23 tot f 30, grootmid del f 24 tot f 28, kleinmiddel f 26 tot f 30, pennen f 24 tot f 31, braadschelvis f 22 tot f 28 en wijting f 26 tot f 29. Schol 2 ging weg voor f 42 tot f 49 en schol 3 voor f 23 tot f 29. (Van onze correspondent in Parijs) Bij de jongste tussentijdse verkiezingen in Parijs is, in beide ronden, opnieuw ge bleken hoe groot het aantal Fransen is dat zich aan de politiek weinig gelegen laat liggen. Meer dan veertig percent van het Parijse kiezersvolk, dat qua politieke rijpheid dan nog aan de spits heet te staan, bleef thuis, ging naar buiten of naar de bioscoop en vond een gang naar het stem lokaal blijkbaar een te hoge prys voor de instandhouding van de democratie. Want dat die democratie wordt ondermijnd als het volk geen gebruik meer maakt van zijn constitutionele grondrechten, behoeft geen betoog. In die ruim veertig percent zit overigens van alles. Mensen die zich niet interes seren voor wat even buiten hun onmiddel lijke gezichtskring gebeurt. Lieden die zich hebben afgekeerd van het inder daad niet verheven politieke spel, zoals dat doorgaans in Frankrijk wordt bedre ven. Principiële anarchisten die zich uit beginsel afzijdig houden. En nog verschil lende andere, al of niet bewuste, onver schilligen. Uit hoofde van die variëteit is het niet juist, gelijk wel eens wordt ge daan, van een „blok" te spreken, laat staan van een partij, de partij der „absten tionisten'!, die zich onder alle politieke be wegingen dan op de grootste aanhang zou kunnen beroemen. Twijfel Niettemin is het tekenend dat er in deze sector der onverschilligheid een neiging opkomt -tot een zekere organisatie. Er is namelijk opgericht „De republikeinse par tij der Franse abstentionisten", waarvan de apostel, Gayout, een beginselverklaring heeft opgesteld en een eigen vaandel heeft ontworpen. Op dat doek ziet men de kaart van Frankrijk met dwars er overheen het devies dat luidt: In geval van twijfel, houdt u afzijdig. Monsieur Gayout heeft als een echte partijleider op een perscon ferentie de verschillende leuzen van zijn beweging toegelicht. Op deze manier bij voorbeeld: Fransen, wanneer jullie rustig bij de kachel blijft zitten of bij een stem ming uit vissen gaat, dan spreken jullie je in werkelijkheid voor mij uit. Het is een slimme, zij het doorzichtige, interpretatie waarmee Gayout, naar het voorbeeld van Poujade de hand tracht te leggen op de massa der onverschilligen om uit hun naam te kunnen spreken. „Waarin schuilt uw macht?", zo vroeg een journalist. „In de weerstand van de traagheid en van het lijdelijk verzet." „Uw programma?" „Het spel spelen van de een noch van de ander." „En waarom?" „Omdat de hele Franse politiek ver molmd is en verrot, en geen enkele partij het vertrouwen verdient." Of Gayout zijn verklaringen zelf ernstig neemt, zal de toekomst moeten leren. Mis schien is hij alleen maar een schertsfiguur, zoals er, vooral in de Parijse studenten wijk, het Quartier Latin, met Ferdinand Lop aan het hoofd, altijd bosjes hebben rondgelopen. Het is echter ook mogelijk dat hij iets meer allure heeft en net als Pierre Prof. dr. ir. Vening Meinesz, die het ambt van buitengewoon hoogleraar in de geode sie aan de Technische Hogeschool te Delft heeft neergelegd, zal op 9 mei in de aula van de hogeschool zijn afscheidscollege geven. Hij heeft dit ambt sedert 1935 ver vuld. Prof. Vening Meinesz is vooral bekend geworden door zijn onderzoekingen naar de zwaartekracht volgens een nieuwe metho de Hij maakte daartoe reizen met de on derzeeboten K2, Kil, K13, K18, 013, 016 en 012 van de Koninklijke Marine. Hij werd in 1910 civiel ingenieur en in hetzelfde jaar tevens ingenieur der rijks commissie voor graadmeting en waterpas sing, in het bijzonder voor zwaartekrachts- onderzoek in Nederland. In 1915 promo veerde hij tot doctor in de technische we tenschap op het proefschrift „Bijdragen tot de theorie der slingerwaarnemingen". Prof. Vening Meinesz is van 1927 tot 1945 buitengewoon hoogleraar geweest in de geodesie, kartografie en geofysica aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1945 werd hij hoofddirecteur van het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Dat bleef hij tot 1951 toen hij president-curator van dat instituut werd. Hij is eredoctor van de universiteit te Luik, van de technische hogeschool te Hel sinki, van de universiteit te Straatsburg, van de université libre te Brussel en van de universiteit te Columbia. In 1955 heeft prof. Vening Meinësz aan boord van hr. ms. fregat „Vos" een nieuwe methode van zwaartekrachtmeting toegepast. Prof. Vening Meinesz heeft in binnen- en buitenland veel gepubliceerd over de zwaartekrachtmeting en geofysica. Ook zijn publikaties van zijn hand verschenen over de elasticiteitstheorie. Poujade, wiens ster zichtbaar ter kimme neigt, zich opmaakt in het troebele water van de Franse politiek te gaan vissen. In dat geval doemt er een nieuw gevaar op voor de Franse politiek, want die troebele vijver beslaat meer dan veertig percent van het gebied van Frankrijks politiek.... AMSTERDAM De introductie van de aandelen der Ko ninklijke Luchtvaartmij. n.v. „K.L.M." ter beurze in Amsterdam, is een overweldi gend succes geworden. De vraag was zo groot, dat volgens beurskringen, een der gelijk succes nooit eerder is voorgekomen. De coupures van f 100, waardoor ook aan de kleine beleggers een kans werd gege ven, werkten mee tot een grote spreiding onder de inschrijvers. Slechts een klein ge deelte kon worden toegewezen. De prijs werd zoals verwacht op f 100 per aandeel van f 100 nominaal. De markt was verder zeer rustig, maar aan de vaste kant. Kon. Olie was beter op gunstiger politieke vooruitzichten in het Nabije Oosten. De koers schommelde om de f 183.70, hetgeen circa f 0.50 boven maandag was. Philips aandelen waren vast op aankopen voor buitenlandse rekening. Koers: 285 (28OV2). Unilever lag zeer vast in de markt, 8 punten hoger, op vraag van Londen in een kleine markt. AKU nam 2 punten van het verlies van maandag terug. De scheepvaarten waren voor Scheep vaart Unie IV* punt lager, de overige aan delen circa 1 punt beneden maandag. Van de cultures waren Amsterdam Rubber -V2, terwijl Deli Maatschappij 2 punten moest prijsgeven. Voor de staatsfondsen bestond een goede herbeleggingsvraag, uit hoofde van de per 1 mei vervallen coupons en lossingen, waardoor de koersen over de gehele linie V* pet. hoger waren. Dividendvoorstel van n.v. Stoomspinnerij Twenthe te Al melo 12 pet. plus 5 pet. in aandelen uit agio. Advieskoers: 158 bieden (152). Pro longatie 3)4 pet. (ANP). NEW YORK Flinke vraag naar olies, metalen en enige geselecteerde fondsen bracht de beurs woensdag bij verhoogde omzet weer op het prijsniveau van begin januari. Het aanhouden van de geruchten over een aandelensplitsing van Gulf Oil deed dit fonds bijna drie dollar stijgen. Ame rada en Kerr MacGee stegen zelfs meer dan drie dollar. Bethlehem Steel liep fractioneel op, evenals de meeste andere staalfondsen. Alleen Armco leed, na de publikatie van een minder gunstig jaarverslag, een koers verlies van bijna een dollar. American Radiator onderging een frac- tionele daling op het bericht van vermin derd dividend ,dat kort voor beurssluiting bekend werd. De belangstelling voor metaalwaarden werd vooral in het laatste beursuur merk baar. Alcoa liep bijna 4 dollar op, Alumi nium Ltd., National Lead en Magma Cop per stegen ongeveer 2 dollar, Reynolds Metals 1%. Onder de chemische fondsen kwamen flinke stijgingen voor bij DuPont, Dow en Schering. Spoorwegen waren prijshou dend, met slechts heel enkele schomme lingen van meer dan een halve dollar. Het gemiddelde voor industriële fondsen steeg van 494,36 tot 495,76, voor spoor wegen van 145,84 tot 146,13 en voor open bare nutsbedrijven van 73,01 tot 73,33. De omzet was 2.310.000 aandelen, 110.000 meer dan dinsdag. (UP). (Voor een bericht over de emissie van aandelen K.L.M. in New York zie men pagina 2). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3'A °/o Nederl. '47 873/s 3 Nedl. 1962/64 903/l6 A. K. U 187% 190 Calvé Delft 328 Van Gelder Zonen 177/4 K. N. Hoogovens 298 Nederl. Ford 286 N. Kabelfabriek. 295 gew. Philips Gloeil. 284% 287 pref.Philips Gloeil. 147% Unilever 404 407 Wilton Fijenoord 240 Dordtsche Petrol. 912% Konkl. Petroleum 183,80 184,60 A'dam Rubber 75% Holl. Amer. Lijn 173% N. Scheepv. Unie 180% Phs. v. Ommeren 286 H. V. A 90 Verg. Deli Mijen 93 Amsterd. Bank 200% Ned. Handel Mij. 163 Rotterd. Bank 170 Twentsche Bank 168 Anaconda Copper 68 Bethlehem Steel 184 U. S. Steel 64 General Motors 42)4 Shell Union 83% 37% K.L.M. 122 Fa. S. Korver solide constructie - lichte gang sierlijke bouw reeds v.a f151,— The all steel bicycle ook in moderne sportkleuren veilig - zuinig - betrouwbaar S4 met PLUVIER-motor ƒ599— S 5 met SACHS-motor <97.50 De bromfiets die werkelijk geschikt is voor twee personen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3