Geen bijval voor Brits plan tot hergroepering der instellingen Van dag tot dag mei Ten achter „Grand Design" heeft intercontinentale allure Wetenschap 3 Minister Wilson Amerikaanse defensie op atoomwapens gebaseerd Vliegtuig met soldaten in Engeland neergestort Eenendertig doden Dr. Victor van Vriesland schrijft bevrijdingsvers Assemblee van de Raad van Europa óier om Op de racitótoel Jarrings kon kwestie Kasjmir niet oplossen India wees arbitrage en volksstemming af DONDERDAG 2 MEI 1957 Zonder ons te verdiepen in de oorsprong van het gebruik, de eerste dag der mei maand als de dag van de arbeid te geden ken, kunnen wij heden ten dage consta teren dat deze 1-mei gedachtenis dwars door rangen, standen en levensbeschouwin gen heen veld wint. Als er nog groeperin gen zijn die deze eerste dag van 's jaars mooiste maand als het uitsluitend eigendom van hun ideologisch wapenarsenaal be schouwen, dan doen zij aan miskenning van de algemene betekenis van de arbeid voor de mens. Arbeid en mens behoren onafscheidelijk bij elkaar; arbeid is niet enkel een bezigheid van bepaalde politieke strekking, doch een inhaerent deel van 's mensen levensopdracht, niet gebonden aan een politiek idee of een organisato rische leuze. Arbeider zijn betekent niet, deel uit te maken van een laag des volks of een so ciale strijdgroep. Het betekent, dat men behoort tot de overgrote meerderheid der mensen, die hoofd en handen gebruikt voor de voortbrenging van de noodzakelijke en goede dingen des levens. In die zin is de 1-meiviering een lichtbundel op een van de mooiste verschijnselen in de lotgevallen der volken; de creatieve, produktieve, ern stige ijver om gedachten te verwezenlijken tot levensbenodigdheden, in het besef tot saamhorigheid en samenwerking. De ijver om samen te bouwen, te schep pen, houdt het onmiskenbare verlangen in om het gebouwde en geschapene te be houden en tc vervolmaken niet om het te vernietigen. Men plant geen boom uit het verlangen, hem te vellen. Men bouwt geen stad uit het verlangen, haar te verpletteren. Daarom is de eerste mei tegelijkertijd een feest van positieve zin voor duurzame en ongestoorde vooruitgang voor een vredige, constructieve coöperatie van allen die kunnen werken. Als men het pasverschenen officiële pro gramma van het Holland Festival 1957 doorbladert, beseft men dat het ideaal der cultuurspreiding in de dubbele zin daar van, tijdens wat als de hoogtij periode in ons artistiek gerichte uitgaansleven is be doeld, ruimschoots in vervulling gaat. Al blijven de voornaamste gebeurtenissen in Den Haag en Amsterdam geconcentreerd, toch vindt het beginsel der decentralisatie steeds meer praktische toepassing. In ver scheidene provinciesteden, die beschikken over een behoorlijke theateraccommodatie, worden belangrijke toneelvoorstellingen, opera's en balletuitvoeringen, ook door buitenlandse gezelschappen, herhaald. El ders in dit blad vindt men daar enige voorbeelden van opgesomd. Maar ook op het gebied der zelfwerkzaamheid, zoals het bericht eveneens vermeldt, zijn verheugen de initiatieven genomen. Vele plaatselijke orkesten en koorverenigingen houden ter gelegenheid van het Holland Festival wer ken van Nederlandse componisten ten doop, aldus tevens het nationale aandeel in dit nationale zomerfeest versterkend. Haarlem blijft in dit opzicht ver ten achter. Alleen het Internationale Orgelcon cours is in het programma opgenomen, maar dat zou er ook zonder het Holland Festival zijn geweest. Wat vooral opvalt, is dat de Nederlandse Toneelrr anifestatie in bijna alle grote provincieplaatsen „Moortje" van Bredero voor het voetlicht brengt, met een bezetting van vooraan staande krachten uit de grote gezelschap pen ,doch daarbij de hoofdstad van Noord holland overslaat. Het college van B. en W, heeft namelijk afwijzend beschikt op de aanvrage om subsidiëring van een derge lijke voorstelling. De motivering is dat men te snel moest beslissen over een te laat binnengekomen verzoek: voor het in be handeling brengen van een voorstel aan de raad ontbrak de tijd en de extra „pot jes" voor dergelijke uitgaven waren uit geput. Nu moet de samenwerking in het Hol land Festival van twee kanten komen. In voorgaande jaren heeft Haarlem bijzon der weinig animo getoond om een deel van de manifestaties voor het plaatselijke pu bliek te brengen. Deze wetenschap kan bijdragen tot de verklaring van het feit, dat pas in laatste instantie een beroep op het gemeentebestuur is gedaan voor de no dige steun om deze apotheose van het toneelseizoen (een voorstelling waarmee ons land ook in het Theater der Volken te Parijs vertegenwoordigd zal zijn) mogelijk te maken. Het is dubbel jammer, dat het resultaat van de samenwerking der grote toneelgezelschappen niet in Haarlem te zien zal zijn, omdat het bestaan daarvan mede aan de algemene bijdrage van deze gemeente aan de totale subsidie te danken is! En dan zwijgen wij nog maar over het wegblijven van het Weense Burgtheater, van de Studio des Champs Elysées, van de diverse balletgroepen en van de muzikale ensembles. Het is merkwaardig, dat bij voorbeeld Utrecht en Arnhem, maar ook Heerlen en Deventer daar wel de mid delen voor konden opbrengen! Gelukkig ontbreekt ook dit jaar Bloemendaals Open luchttheater wederom niet. Het is te hopen, dat men uit deze gang van zaken de lering trekt, dat er voor het volgend jaar meer tegemoetkoming be tracht moet worden, dat men tijdig wensen kenbaar maakt en mogelijkheden onder zoekt. Het is nog meer te hopen, dat er voldoende voorbereidend overleg wordt gepleegd om de resultaten van plaatselijke zelfwerkzaamheid in de nationale manifes tatie te kunnen onderbrengen. Het is be treurenswaardig dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest de kans laat voor bijgaan om voor een internationaal pu bliek het aanzien van het Nederlandse muziekleven te verhogen. Het moet zeker mogelijk zijn om bij voorbeeld een koor vereniging tot het stellen van een vooruit strevende of eerbiedwaardige daad in het landelij' 3 cultuurfestijn te bewegen. Het is een kwestie van initiatief. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, Wilson, heeft in een vandaag in Washington gepubli ceerde verklaring gezegd, dat de Ameri kaanse verdediging is gebaseerd op het gebruik van atoomwapens. „De kleinere atoomwapens zijn thans in zeker opzicht conventionele wapens geworden", aldus deze verklaring, die Wilson al enige tijd geleden heeft afgelegd voor de subcom missie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. Wilson zei te betwijfelen of de Russen werkelijk over de militaire middelen beschikken om Britse en Ameri kaanse steden zo in een slag met atoom wapens te verwoesten. In een eveneens donderdag gepubliceerde verklaring van de voorzitter van de com missie van stafchefs, admiraal Radford, aan de genoemde subcommissie wordt ge zegd, dat de Verenigde Staten na de Brits- Frans-Israelische inval in Egypte paraat waren voor een wereldoorlog. De Republikeinse afgevaardigde Wiggles- worth zei in het begin van dit jaar in de subcommissie, dat de Amerikaanse strijd krachten ongeveer 37.000 vliegtuigen heb ben en de Russen naar schatting 20.000. BLACKBUSHE (UP). - Een Brits twee- motorig Viking-transportvliegtuig met vijfendertig mensen is woensdagavond bij het vliegveld van Blackbushe in Engeland neergestort. Het vliegtuig dat toebehoorde aan de Eagle Airways" was juist van Blackbushe vertrokken toen de piloot om toestemming verzocht, weer te mogen landen. Nadat de toestemming was verleend keerde het toe stel terug en vloog op de landingsbaan af, doch ongeveer drie kilometer ervoor stort te het brandend neer. Sommige ooggetui gen verklaarden dat er tijdens de vlucht een ontploffing in het toestel was geweest. Volgens anderen vatte het vliegtuig pas na het neerstorten vlam. De controle-toren op het vliegveld had reeds groot alarm gegeven toen de piloot seinde dat hij slechts op een motor vloog, zodat spoedig na het neerstorten ambu lancewagens, brandweerauto's en reddings brigades ter plaatse waren, desondanks kon men slechts vier inzittenden redden. Onder de slachtoffers waren twee kinde ren. Het toestel had dertig passagiers, onder wie vijfentwintig soldaten, twee kinderen en de vrouw van een der militairen en vijf bemanningsleden aan boord. Het was op weg naar Tripolis in Noord-Afrika. De vier overlevenden zijn met ernstige verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. Dit is het tweede ernstige vliegtuig-on geluk in een jaar op Blackbushe Airfield. In november van het vorig jaar stortte hier een Handley Page Hermes transport vliegtuig neer, dat vrouwen en familie van Engelse soldaten uit Tripolis naar Enge land bracht, op het moment, dat het wilde landen. Vier personen werden daarbij ge dood. ADVERTENTIE De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft >n de letterkundige dr. Victor van Vriesland een opdracht ver leend tot het schrijven van een gedicht, dat betrekking heeft op de bevrijding van het oosten van ons land in het voorjaar van 1945. Dr. Van Vriesland heeft de op dracht aanvaard. STRAATSBURG, donderdag De hele dag heeft de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zich gisteren bezig gehouden met problemen van de Gemeen schappelijke Markt, Euratoom en de vrij handelszone. Het interessantste in het debat was de rede van de Engelse minister Ormsby-Gore, die in hoofdzaak ging over de hergroepering der Europese instellingen, en dus indirect op de Gemeenschappe lijke Markt enzovoort betrekking had. Het was de eerste openbare gedetailleerde uit eenzetting van het zogenaamde Grand Design, door Selwyn Lloyd enige maanden geleden in de Raad van de NAVO aan geduid. Ormsby-Gore optredend als woord voerder van de Britse regering, stelde ADVERTENTIE voorop, dat Engeland Europa niet zal los laten, doch integendeel dichter bij Europa wil komen; voorts dat de Britse regering de gemeenschappen van de zes landen der Kolen en Staalgemeenschap graag zou zien slagen. Het Grand Design bestaat uit drie pun ten: Ten eerste: de NAVO, waarin de West-Europese Unie het Europese forum is, geeft politiek en strategisch richting. Ten tweede: de O.E.E.S. biedt het kader, waarbinnen de Europese landen zich kun nen associëren met de gemeenschappelijke markt van de zes. Ten derde: er moet één op zichzelf staande assemblée van parlements leden worden gevormd, die alle aspecten van de westelijke samenwerking zal kun nen bespreken. Uit deze éne assemblée kunnen commissies voor elk dier aspecten - politieke, economische, sociale, militaire enzovoort - worden gevormd; bepaalde staten zouden zich van deelneming aan bepaalde commissies kunnen onthouden (zo zullen de neutralen geen zitting willen hebben in de defensiecommissie). De as semblée, waartoe ook Amerikanen en Ca nadezen zouden behoren, zou met de ver schillende intergouvernementele (dus niet supranationale) organisaties vaste betrek kingen moeten onderhouden. Dit laatste met behoud van haar eigen, autonome po sitie, want het is juist de bedoeling te bre ken met het systeem van parlementaire assemblées, die orgaan zijn van intergou vernementele organisaties, zoals de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa en de parlementaire vergadering van de West-Europese Unie. De reacties op deze uiteenzetting, in de loop van de dag gehoord, waren nogal cri- tisch. Verscheidene afgevaardigden zouden liever de hergroepering zich zien voltrek ken in het kader van de Raad van Europa, die in de Engelse gedachtengang kennelijk had moeten verdwijnen. Ook hoorde men de opmerking, dat men de Amerikanen en Canadezen niet of nog niet bij de Europese organisatie zou moeten betrekken. Kortom, van instemming bleek niets. Over het onmiddellijke onderwerp van het debat, Eurotoom en de Europese ge meenschappelijke Markt - sprak niemand zich negatief uit. Men hoopte op vlotte ra tificatie van de desbetreffende verdragen, ofschoon men wel reserves maakte en nog wensen had. Over deze verdragen moeten in de komende weken de nationale parle menten zich uitspreken. Wat wij gisteren hoorden, was nog geen maatstaf voor het geen zich in de nationale parlementen van de Zes ter zake zal afspelen. Want de deel nemers aan het debat vertegenwoordigden niet alle stromingen in die parlementen. Er spraken bovendien veel parlementsleden van buiten de Zes. Deze landen, zo is in tussen de bedoeling, zouden met de landen van de Gemeenschappelijke Markt een vrij handelszone gaan vormen. Daarover is ook veel gezegd. Vooral het Engelse voorbe houd, door Ormsby-Gore uitdrukkelijk her haald, dat de vrijhandelszone niet voor agrarische produkten zou gelden, onder vond veel critiek. Namens de Deense dele gatie bijvoorbeeld werd verklaard, dat on der die omstandigheden de vrijhandelszone onaanvaardbaar zou zijn. De Zweden be treurden ook de Engelse fcfeperking, evenals bijvoorbeeld de Grieken. Een andere moei lijkheid, onder meer ook voor Engeland, is het feit, dat bij de Gemeenschappelijke Markt ook overzeese gebieden zullen wor den betrokken. Voorlopig dus nog genoeg moeilijkheden over de vrijhandelszone. In tussen zijn nu commissies uit de raad gevende vergadering aan het werk getogen om een resolutie te ontwerpen, die tegen het einde van deze week aan de orde zal komen. De dag tevoren beleefde men hier een openbaar Europees optreden van mi nister Luns. Als voorzitter van het minis terscomité moest hij het jaarverslag van de ministers bij de Raadgevende Vergade ring inleiden. Bij deze gelegenheid heeft hij zich zeer positief „Europees" uitge laten. Europese Economische Gemeen schap en „Euratoom" hebben met het jaar verslag rechtstreeks niet veel te maken, maar minister Luns heeft er zich in zijn toespraak in zeer aanbevelende zin over uitgelaten. Hij sprak bijvoorbeeld over de economische dynamiek van de gemeen schappelijke markt, die niet zal ophouden bij de grenzen van het gebied der zes con tinentale landen, de gemeenschappelijke markt die een stuwende kracht zal zijn. Hoezeer de dorst naar weten schap bezit genomen heeft van de mensen, is mij ontstellend duidelijk geworden op het mo ment, waarop ik de kennis making bijwoonde tussen een kind en een bloem. Het was een ontmoeting tus sen twee natuurwezens, die ieder voor zich in een staat van onontloken ontwikkeling verkeerden: Een kind van nauwelijks negen, ongeoefend in het overzie" van zijn levens sfeer. pas aan de kinderstoel en het ABC ontgroeid, niet be seffend dat het werkelijk voorbestemd was om een groot mens te worden; en een bloem, ten halve nog opgesloten in de veilige bescherming harer kelkbladeren, schuchter kleur bekennend en nauwelijks in staat over grashalmen heen te zien. Zij ontmoetten elkaar aan de oever van een beek, waar hel der water over kiezels stroom de en grapjes uithaalde met de spiegelbeelden van koeien. Het kind kwam, de bloem stond. Zij voelden zich tot elkander aangetrokken, omdat zij intuï tief hun beider onvolgroeid heid en kwetsbaarheid ervoe ren, en misschien ook omdat zij beiden zo gevoelig waren voor elkanders spontaan ont sproten vormen. Het kind bukte zich en hurk te bij de bloem neer, om haar van dichtbij nauwkeurig te be kijken. Na een poosje werd de bloem door de stevige kinder hand van haar stengel gerukt. Dat was haar onvermijdelijke dood, doch een dood die alle bloemen sterven en waarvoor zij geschapen lijken. Want kinderen zijn gescha pen om bloemen te plukken en dat is een soort van doodslag zonder gedachten aan wreed heid of vernielzucht. Het is de consequentie van de kennis making tussen alle kinderen en alle bloemen. De ontsteltenis kwam pas daarna. Het kind had veel met de ge plukte bloem kunnen doen: haar meenemen naar huis als een dierbaar liefdesgebaar aan moeder - haar in de revers van zijn jasje steken en later ver liezen - haar in een krans vlechten om rond het hoofd te dragen - haar eenvoudig laten liggen waar zij geplukt was, omdat de kennismaking was afgelopen. Doch het kind deed niets van dit alles. Het bleef gehurkt met de bloem in de hand en het trok een zeer gewichtig ge zicht. Het plukte vervolgens met andere hand voorzichtig en weloverwogen blaadje voor blaadje uit de jonge kroon, verwijderde deskundig de meeldraden en de stamper, brak de stengel door en scheur de de nerven uit de blaadjes; en zei toen: Dit is een paardebloem. Wij hebben op school geleerd hoe men weten kan dat het een paardebloem is. Men moet de onderdelen bekijken en ontdekken, tot welke familie de bloem behoort. Dan kan men precies nagaan, hoe zij heet. Determineren noemt men dat. Dit is een paardebloem, dat kan niet anders. Het was inderdaad een paar debloem, wat ook zonder de termineren bizonder duidelijk te zien was. Het was zo duide lijk een paardebloem, dat er geen twijfel over bestond. Na tuurlijk had het kind dat al bij de eerste blik ontdekt. Doch het had impulsief die kennis teruggedrongen naar de on bruikbaarheid, omdat het een onwetenschappelijk verkregen w kennis moest worden genoemd - een kennis die besloten lag in één blik en één waarneming. Eén blik en één waarneming en dan weten. Dat is de im pulsieve wetenschap uit het verleden, toen de dingen wer den ondergaan en opgenomen zonder uiteenrafelen, redene ren, combineren, cijferen, de tailleren en determineren. De wetenschap zonder laboratoria en zonder microscopen, die de dingen van het bestaan catalo giseerde volgens hun verschij ningsvorm en die het beleven van die dinge" mogelijk maak te in een plotselinge, persoon lijke liefde op het eerste ge zicht. Men doet en kan dat tegen woordig steeds minder. Ik denk nu met enige huivering aan het moment waarop alle liefde op het eerste gezicht uit onze samenleving verdwenen zal zijn. Het moment, waarop de impulsieve wetenschap vol komen zal zijn vervangen door datgene wat men met een lemeltergend woord „research" pleegt te noemen. Men gaat steeds minder be seffen en ervaren, welk een levensvreugde die liefde op het eerste gezicht schenken kan. Daarvoor in de plaats komt dan de vreugde van het alle maal te hebben uitgedokterd en proefondervindelijk bewe zen: een magere blijdschap zonder voldoening. Ongemerkt hebben wij reeds grote verliezen aan levens vreugde geleden. Het is op een bepaald moment in de geschie denis der mensheid begonnen met eigenwijze snuffelaars en het is in versneld tempo door gegaan tot alle sprookjes ver moord waren. Er is een tijd geweest waarin men meende, te leven op een platte aardschijf die als door een glazen stolp werd overkoe peld door de halve bol van het hemelgewelf. En tegen die koepel waren de maan en de sterren gehangen, opdat men ook 's avonds althans nog wat licht zou hebben. En wat er aan de onderkant van die plat te schijf te zien was - daar dacht men liever niet aan, of, als men eraan dacht, bezorgde men zichzelf rillingen met fan tasieën over monsters en don kere diepten waarin de sche pen verdwenen. Men had toen een rand aan de w.ereld - een rand waarach ter de geheimen in onuitputte lijke voorraad lagen opgesta peld, een rand waarover men niet straffeloos kon loeren, doch die de verbeeldingskracht der mensen bevruchtte tot on gebreidelde panorama's. De wijsneuzen die de bol vorm der aarde bewezen, deden die panorama's ineenstorten en beroofden de mensheid van een illusie, zonder dat zij nochtans het leven wezenlijk verander den. Hoe vele malen interes santer was het denkbeeld ener aarde, die in de holle bol van het hemelgewelf op de wereld zee dobberde, dan de nuchtere constatering dat de wereld een onaanzienlijk hemellichaam tussen ontelbare andere en grotere was, en dat de sterren geenszins tot verlichting van de avondlijke wandelingen der mensen waren opgehangen. Nochtans, toen de mensen eenmaal begonnen met denken en determineren, was er van ophouden geen sprake meer en daarom kan vandaag aan de dag een paardebloem slechts een paardebloem wezen, wan neer zulks per determinatie wetenschappelijk is vastge steld. Ofschoon het onvruchtbaar en dwaas zou zijn, deze ont wikkeling te willen vertragen of zelfs maar te laken, moet toch met enige verbazing de vraag worden gesteld, of zij ons tenslotte zal beroven van alle onbewezen doch impulsief aanvaarde kennis, zodat ons niets meer te raden en niets meer te hopen zal overblijven? Zal het dan niet meer moge lijk zijn, op het eerste gezicht verliefd te worden, doch zullen onze jongelingen en jonge-J dochters elkander uitverkiezen aan de hand van bloedproeven, rhesusfactorberekingen en sta tistieken? Doch men zou een pessimist moeten zijn, om dit gevaar als een werkelijke dreiging te vre zen. Want hetzelfde kind, dat die paardebloem uiteenrafelde en als een laborant de groei en bloemgeheimen rangschikte van een onbekend plantaardig verschijnsel om tenslotte langs wetenschappelijke weg tot de paardebloem te geraken, zal eens, groter geworden, in een stille avond in het maanlicht wandelen met een ander, óók groter geworden kind. Zij zul len de handen ineengestren geld hebben en omhoogkijken naar de sterren. En zij zullen - al hebben zij honderdmaal op de schoolbanken geleerd dat de hemellichamen miljarden licht jaren van de aarde verwijderd staan en dat zij in een te be rekenen cirkelgang als dode bollen in hun zonnestelsels wentelen - tegen elkander zeg gen: Kijk, de sterren zijn helder der dan ooit. Zij hebben zich extra opgepoetst voor ons. Zij glimlachen en knipogen. Want zij zijn blij, dat wij elkander hebben gevonden. J. L. Van parken en eethuizen Ik heb een echtpaar gekend, dat in een hoge flat aan de rand van een grote stad woonde. Die woonstee was weliswaar toe vallig, maar had niet beter gekozen kun nen zijn. Want zij hield van buiten en als zij aan de achterkant van de flat stond kon zij over de tuinen beneden en een speelplaats heen de weilanden verderop zien. Ze zag in de lente het struikgewas groenen. En in de zomer werd het gras gemaaid en wat later stond het in gele oppers op het land. „Kijk", dacht ze dan. „Het is hoogzomer, het hooi staat opgetast". En in de vroege zomermorgen, in bed, hoorde ze. het gefluit van de vogels zo luid, alsof haar huis naast de boeresloten en de struiken stond. En dan glimlachte ze en luisterde nog even. En hij hield van de stad. Hij hield van roerige straten bevolkt met onbekende, bezige, bedrijvige mensen, die zich langs elkaar repten, alweer verdwe nen als je ze ternauwernood was tegenge komen. Hij hield van hun huizen naast elkaar, van hun smalle straten met het eeuwig geschuifel van mensen er door heen. Hij hield van hun bewegelijke grauwheid, van hun vele geluiden, hij hield van de ongedurige stad. En aan de voorkant van zijn flat, wan neer je de laan uitkeek, zag je het grote verkeersplein liggen met honderd feeste lijke lichten 's avonds en overdag met een zwarte stroom van verkeer, onafgebroken in vier richtingen. En het gedruis van de motoren deed de ramen wel eens zachtjes trillen en het snerpend gegil soms van een politiefluit klonk er doorheen. En op een keer tijdens een vacantie zei den deze twee mensen tegen elkaar„La ten we eens ieder één dag helemaal voor onszelf nem,en". Eén dag voor haar om over de heuvels te lopen en door de dalen waarin de meidoorn bloeide. En voor hem om door de dichte straten te gaan en op terrassen en in café's tussen de verzamelde mensen te zijn. En op een ochtend gingen ze ieder huns weegs En zij, terwijl zij de loop van een rivier tje wilde volgen, zag de herbergen langs de iveg. En hij had zich voorgenomen ver schillende eethuizen te bezoeken, maar hij onthield de bloemperken en de parken op zijn pad. En 's avonds, toen zij elkaar weer ont moetten, zeiden ze: „Ik heb heerlijke café's voor jou gezien". „Er zijn prachtige parken hier, je zou hebben genoten". Ze hebben daarna niet nog eens een dag van elk-voor-zichzelf ingesteld. Ze hielden teveel van elkaar, begrepen ze. Maps Valk ADVERTENTIE Brei met Ne veda Reumanon anti-reuma wol warm on dergoed voor jong en oud. De „R" op de omband is uw garantie voor kwaliteit! NEW YORK (U.P.) De Zweed Gunnar v. Jarring, die in opdracht van de Veilig heidsraad bezoeken heeft gebracht aan Karatsji en New Delhi, de hoofdsteden van Pakistan en India, om te onderzoeken of er nieuwe aspecten zijn, die kunnen bijdragen tot regeling van het geschil om Kasjmir tussen die twee landen, heeft zijn op drachtgevers verslag uitgebracht. Het is negatief uitgevallen. Het enige positieve geluid in zijn rapport is dat India en Pa kistan nog altijd een vreedzaam einde wensen voor hun reeds negen jaar be staande geschil. Nieuwe suggesties zijn de Zweed niet gedaan. Hij hoorde de zelfde argumenten, welke de twee regeringen in de loop der jaren naar voren hebben gebracht in de volkerenorganisaties. Jarring meldde, dat zijn suggestie om arbitrage toe te passen inzake een belangrijk punt of het door de Unie bevolen staakt-het-vuren al dan niet volledig is nageleefd in Kasjmir door pakistan geaccepteerd en door India verworpen is. Een van de voornaamste argumenten van India is geweest, dat Pakistan zich in 1947 heeft schuldig gemaakt aan agressie tegen Kasjmir en dat deze agressie nooit „opge lost" is. Zolang deze kwestie blijft bestaan, rust op India geen verplichting over een Kasjmir-schikking te onderhandelen. Het standpunt van Pakistan is, dat de opdracht tot staken van het vuren volledig is uitge voerd en dat India de internationale ver plichting heeft het geschil-Kasjmir te re gelen door middel van een plebisciet waar op de UNO toezicht houdt. India heeft on langs in de Veiligheidsraad verklaard, dat Kasjmir wettig een integraal deel van de Indiase Unie is en dat India nooit de afscheiding van Kasjmir zal toestaan (Reuter) Pakistan heeft India er maandag van beschuldigd te trachten de bedoeling van de missie van de Zweedse diplomaat Jarring te dwarsbomen om op deze wijze nieuwe moeilijkheden te schep pen in de kwestie-Kasjmir.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5