DE BUIT BINNEN „Omkering van de rechtsfiguur" De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem ZWITSALINE KOELKASTEN Vereniging van NedGemeenten wenst alsnog overleg met minister van Binnenlandse Zaken Officieel programma Holland Festival Kort en bondig l DONDERDAG 2 MEI 1957 4 Gemeenten onder curatele Ook op de Veluwe geen rust meer Eindhoven bracht hulde aan nieuwe burgemeester Schip na botsing met brugpijler gezonken Nederlandse student in Zwitserland omgekomen Deel der kweekschool leraren kreeg nog geen hoger salaris Paukenist Cor Smit overleden Kerkelijk Nieuws Hans Kaart vervult de titelrol in Moortje BOSCH - FRIGIDAIRE LIEBHERR - LINDE V - Haarlem TT i 2 De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft in een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken haar mening kenbaar gemaakt over het toezicht op de finan- cieel-economische handelingen der gemeentebesturen. In de brief wordt verwezen naar de circulaire van 14 januari van de minister, waarin hij, mede namens zijn ambtgenoot van Financiën, de gemakshalve als „be richt van geen bezwaar" aangeduide bestuursdaad van Gedeputeerde Staten heeft geïntroduceerd, waarbij de al of niet uitvoering van een gemeentelijke kapitaalsuit gave in het geding is. Aan Gedeputeerde Staten wordt hierbij een bijzondere taak toegedacht. Naar de mening van de Vereniging heeft hier een soort omkering van de rechtsfiguur plaats in deze zin, dat niet de centrale regering achteraf vaststelt dat een concreet besluit van een gemeente in strijd is met het algemeen belang, maar omgekeerd de gemeente bij voorbaat wordt gebonden aan een min of meer dwingen de gedragslijn, waardoor een besluit niet zal indruisen tegeh bepaalde inzichten van het centrale gezag. De regering heeft thans, geheel in afwij king van de in 1951 gevolgde weg, toen de vereniging tevoren geraadpleegd werd over een wetsontwerp betreffende de investe ringen, zonder overleg schikkingen ge troffen. De vereniging betreurt het, dat, terwijl het bedrijfsleven in de vorm van de adviezen van de Sociaal-Economische Raad in het openbaar een bijdrage kon leveren tot de door de overheid te nemen maatregelen en waarbij het bedrijfsleven zelfs critiek kon uitoefenen op de investeringspolitiek van de gemeenten, overleg met deze gemeenten zelf ten aanzien van de harerzijds te ver lenen bijdrage en de vorm waarin dit zal moeten geschieden, achterwege is geble ken. „Zo heeft het ons ook getroffen", al dus de brief, „dat de regering haar prijs- stabilisatiepolitiek in de particuliere sector langs de weg van overleg met het bedrijfs leven voert, maar ten aanzien van de openbare nutsbedrijven onverwacht en zonder overleg een prijsstop heeft afgekon digd". De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten stelt voor, over de in gemeentelijke kring tegen de procedure van de circulaire van 14 januari gerezen bezwaren alsnog overleg te plegen, opdat ook de praktische bezwaren, die de procedure welhaast on uitvoerbaar maken, tot hun recht komen en een doelmatiger en effectiever oplos sing kan worden gevonden, die de gemeen tebesturen eigen verantwoordelijkheid laat behouden. Dit overleg zou dan wellicht mede dienstbaar kunnen worden gemaakt aan een bespreking over het huidige ren tegamma, dat de gemeenten zoveel zorgen baart, zo zegt de vereniging. „De regering stelt zich blijkbaar op het standpunt, dat het rentegamma ongeveer op het tegenwoordige peil dient te worden gehandhaafd, onder meer uit overweging, dat een verhoging van de rente zou door werken op de huren", zo wordt in de brief opgemerkt. Voorts is tijdens het debat over de nota inzake de beperking van de bestedingen betoogd, dat het wegzuigen van kapitalen naar de overheidssector als gevolg van een loslaten der rentevoorschriften, de indu- trie moeilijkheden zou brengen. Bovendien heeft bij een verhoging van het rentemaxi- De A.N.W.B. heeft vernomen dat de mi nisterraad zijn goedkeuring heeft gehecht aan het besluit van de minister van Oorlog, op het vliegveld Deelen straaljagers te sta tioneren. „Dit betekent" aldus de A.N.W.B., ,dat op de Veluwe, het belangrijkste recrea tiegebied van ons land, geen rust en stilte meer gevonden kan worden. Is het al niet erg genoeg dat van de ongeveer negentig duizend hectare bos en woeste grond op de Veluwe ongeveer twintigduizend hectare (drie en een half maal de oppervlakte van het nationale park De Hoge Veluwe) voor militaire doeleinden in gebruik zijn? Moet nu ook de „stiltebarrière" nog doorbroken worden? Na dit fatale besluit, waartoe de ministerraad zich gedwongen heeft gezien, is er voor het Nederlandse volk toch zeker aanleiding in hoge mate ongerust te zijn over het verlies van recreatiemogelijkheden in ons land". De A.N.W.B. hoopt ,,dat deze ongerustheid tot uiting moge komen en mede moge leiden tot een onderzoek om, het koste wat het kost en zonder onze militaire paraatheid aan te tasten, de veluwe zijn rust te hergeven". De Eindhovense burgerij heeft woens dagavond hulde gebracht aan haar nieuwe burgemeester, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij. Een stoet van 3000 personen defi leerde voor de burgemeester, die zich met zijn gezin had opgesteld voor de ingang van het stedelijk Van Abbe-museum. De stoet, waarin dertien muziekkorpsen mee trokken, bestond uit deputaties van aller lei verenigingen en organisaties en maakte met zijn vele vlaggen en gecostumeerde groepen een imposante indruk. De vendeliers van de Eindhovense gilden gaven in de gloed van schijnwerpers en fakkels een demonstratie vendelzwaaien, waarna de burgemeester de vendelgroet werd gebracht. Het Belgische zandschip „Germaine" is woensdagmiddag tegen een pijler van de spoorbrug over het Hollandsch Diep ge varen. Het 424 ton metende motorschip was met een lading zand onderweg naar Antwerpen. Onmiddellijk na de aanvaring maakte het zoveel water, dat de toestand voor schipper J. Hogenstad, zijn vrouw en zijn kinderen al spoedig precair was. Het voorbijvarende motorschip „Rosita" kwam te hulp en trachtte de „Germaine" aan de kant van het Hollandsch Diep te brengen. Dertig meter uit de wal zonk de „Germaine" echter. Het schippersgezin werd door de „Rosita" overgenomen. Het is voorlopig ondergebracht in een hotel te Willemsdorp. De 22-jarige Nederlandse priesterstudent G. Canisius uit Hóensbroek, die studeerde aan de universiteit van Freiburg in Zwit serland is bij een bergbeklimming in de omgeving van Luzern óm het leven geko men. Hij maakte een val, waarbij hij een steen op het hoofd kreeg en een schedel breuk opliep. Hij is in een ziekenhuis te Luzern overleden. mum naar het oordeel van de regering niet het gevolg, dat er meer kapitalen beschik baar komen voor het uitlenen op lange termijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is van mening, dat deze argu menten in elk geval met betrekking tot de openbare nutsbedrijven en enige andere nauw met het bedrijfsleven verbonden ge meentelijke voorzieningen, zoals havens en andere handelsinrichtingen, minder spre ken. Zij vraagt zich ernstig af, of althans ten aanzien van deze sectoren geen po ging moet worden ondernomen om de be staande impasse te doorbreken. Naar ra ming zal alleen reeds voor de gemeentelij ke gas-, water- en elektriciteitsbedrijven een bedrag van 200 miljoen gulden in 1957 nodig zijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten is van oordeel, dat ook de mogelijkheid om in het buitenland kapitaal te lenen, aandacht verdient en zij verzoekt tenslot te de minister dringend te komen tot een werkelijke samenwerking tusen rijk en ge meenten met het oog op de uitvoering der gemeentelijke taken. Het Tweede Kamerlid de heer Kleywegt (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd waarom bij de wijziging van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948, waarbij de salarissen van de leraren der kweekscholen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1953 aanzienlijk wer den verbeterd, niet werd ingegrepen voor verbetering van de salarissen der leraren in handenarbeid, handwerken, spreek- onderwijs en schrijven. Daar het geduld van de leraren in deze vakken wel op een zeer zware proef wordt gesteld verzoekt de heer Kleywegt de minister te bevorderen, dat op korte termijn een regeling met de zelfde terugwerkende kracht als voor de andere leraren heeft gegolden, voor de be trokkenen tot stand komt. In Amsterdam is woensdag op negenen- zestigjarige leeftijd overleden de oud- paukenist van het Concertgebouw-Orkest Cor Smit. Een gevarieerde carrière bracht hem ook als violist en saxofonist bij de schutterijmuziek, de Italiaanse opera, de operette en tenslotte bij het Concertge bouw-Orkest, waar hij lange tijd heeft ge werkt. Hij noemde zich altijd paukist. „Ik bespeel de pauk", zei hij. Zijn kennis van het instrument was zeer groot. Geref. kerken' Beroepen te Kamerik K. J. Cremer te Halle (Geld.); te Alphen a. d. Rijn C. Chr. Griffioen te Voorthuizen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Delft W. M. Nieuwenhuijze te Amsterdam-W.; te Steen wijk W. van Heest te Rozenburg. Ned. Herv. kerk Beroepen te Appingedam (toez.) S. D. Molenaar te Musselkanaal. Aangenomen naar Halle (toez.) A. van der Hey te Druten. Bedankt voor St. Maartensdijk M. J. Lekkerkerker te Montfoort. Vandaag is het officiële programma ver sohenen van het Holland Festival 1957, waarvan de voornaamste evenementen reeds eerder werden aangekondigd. Nu men zich een volledig beeld kan vormen van dit artistieke zomerfeest blijkt het toch interessanter te zijn dan men aanvankelijk geneigd was te veronderstellen. Reeds uit de enkele aanvullingen, die wij hieronder doorgeven, kan dit blijken. Zoals men weet krijgt men dit jaar voor het eerst een zogenaamde Nederlandse To neelmanifestatie te zien, een voorstelling waarmee ons land ook in het „Theater der volken" („Théatre des Nations) te Parijs vertegenwoordigd zal worden. Hiervoor is „Moortje" van Bredero gekozen, geregis seerd door Ton Lutz, met een rolbezetting van in aanmerking komende krachten uit de grote gezelschappen. Aanvankelijk was Ko van Dijk voor de titelrol aangezocht. Wegens overbelastheid in het thans nog lo pende seizoen heeft hij zich echter terug getrokken. Het zal voor velen een verras sing zijn te vernemen dat zijn plaats nu door Hans Kaart (die hiervoor blijkbaar zijn pasbegonnen operacarrière tijdelijk onderbreekt) zal worden ingenomen. Ver der werken mede: Lies Franken, Karin Haage, Magda Janssens, Myra Ward, Ton van Duinhoven, Coen Flink, Guus Hermus, Bert van der Linden, Luc Lutz, Paul Steen bergen en Johan Walhein (alfabetische volgorde). De eerste voorstellingen hebben plaats op 15 juni in Den Haag en op 17 juni in Amsterdam, waarna herhalingen in Arnhem, Haarlem, Hilversum, Rotterdam, Deventer en Utrecht volgen. Eind juni en begin juli hebben er acht voorstellingen door de Studio des Champs Elysées (onder auspiciën van het Théatre d'Aujourd'hui) plaats. Opgevoerd worden, onder regie van Jacques Mauclair en Mau rice Jacquemont, twee éénakters van,Euge ne Ionesco, te beginnen op 27 juni in het Kurhaus Cabaret te Scheveningen. Dat het Wiener Burgtheater met „Der Unbestechliche" van Hofmannsthal komt en dat Sir John Gielgud een recital van monologen uit werken van Shakespeare zal geven, is reeds bekend gemaakt. Elsa Verghis van het nationale theater te Athe ne, zal wederom fragmenten uit Griekse tragedies laten horen. Het „Royal Ballet" uit Londen (de afdeling, die voorheen als Sadler's Wells Theatre Ballet bekend stond) zal twee programma's ten tonele brengen met medewerking van het Rotter dams Philharmonisch Orkest, door John Lanchbery gedirigeerd. Een groot aantal voorstellingen wordt wederom in het Hol land Festival door de Spaanse dansgroep van Roberto Ximenes en Manoio Vargas gegeven. Het Nederlands Ballet zal (met het Utrechts Stedelijk Orkest) zowel „La Rencontre" van Lichine als „De Vuurvo gel" van Fokine en nieuwe choreografische proeven van Peter Appel, Rudi van Dant- zig en A. Grinvis laten zien. Het Ballet van de Nederlandse Opera werkt met eigen orkest aan het festival mee met „Le pas d'acier" van Lifar en „Jeu de Cartes" van Strawinsky in de choreografie van Janine Charrat. Nieuwe muziek De concerten werden reeds uitvoerig aangekondigd, maar er zijn toch enkele evenementen bijgekomen. Zo worden er twee belangrijke concerten in Utrecht ge geven. Werken van Vivaldi en „Trionfo di Afrodite" worden door het U.S.O. onder leiding van Paul Hupperts met koren en solisten uitgevoerd, het „Stabat Mater" van Rossini en „Jeanne d'Ars au Bücher" op twee avonden door koor en orkest van de Nederlandse Radio Unie onder leiding van Henk Spruit. Op het jaarlijkse festivalconcert in de Rivièrahal te Rotterdam is Annette de la Bije soliste in „Saul en David" van Sem Dresden en Cor de Groot in de Atlantische dansen voor piano en orkest van Henk Badings, waarna het Rotterdams Philhar monisch Orkest het programma met Les Evocations" van Roussel besluit. Eduard Flipse is de dirigent. Teruggekeerd, zij het in beperkt aantal, Zijn de ochtendconcer ten.'Hans Henkemans speelt Pianowerken van Debussy en Rosalyn Tureck vertolkt de Goldbergvariaties van Bach. Op het gebied van de kamermuziek zijn eveneens enige belangrijke uitvoeringen te verwachten. Het Nederlands Kamerkoor brengt onder leiding van Felix de Nobel met vocale solisten „Le Vin Herbé" van Frank Martin ten gehore. Clara Haskil en Arthur Grumiaux spelen in Amsterdam en Scheveningen sonates voor viool en piano van Beethoven, Mozart en Brahms, in beide plaatsen gedurende drie avonden. Nieuw is een muziekavond bij kaarslicht in het Muiderslot, waar Peter Pears liede ren zal vertolken, dit keer met begeleiding op fluit en gitaar door Julian Bream, die ook solistisch optreedt. Van de Nederland se koorwerken moet tenslotte nog worden genoemd „Noé ou La Destruction du Monde" van Marinus Monnikendam door het Gelders Orkest onder leiding van Jan Out. Griekse onderscheiding. De ambassa deur van Griekenland heeft aan de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, aan de oud-burgemeester van Am sterdam mr. A. J. d'Ailly en aan de oud burgemeester van Den Haag mr. F. M. A. Schokkimg de versierselen uitgereikt, be horende bij het grootofficierskruis in de orde van de Phoendx, als erkenning voor het aandeel, dat zij hebben gehad in de hulpactie voor de slachtoffers van de aard bevingen op de Ionische eilanden. Treindieven. De Arnhemse rechtbank heeft een 33-jarige Amsterdamse klassifi- ceerder veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. Hem was ten laste gelegd het ple gen van diefstallen uit rijdende goederen wagons bij Arnhem. Een 42-jarige Arn hemse tegelzetter die wegens medeplichtig heid terecht stond zal ter observatie wor den opgenomen in een psychiatrische kli niek. Tegen hem was vier jaar gevangenis straf geëist. Brand op Texel. Door onbekende oor zaak is op Texel de met riet bedekte hoeve „Antwerpen", die tevens kampeerboerderij is, tot de grond toe afgebrand. Een koe, die enige ogenblikken tevoren een kalf had ge worpen, kwam met het kalfje in de vlam men om. Verloren gingen voorts een trac tor, een partij hooi en de volledige inven taris van de kampeerafdeling. Ook het woonhuis brandde geheel uit. Een deel van het meubilair kon worden gered. Subsidie. De staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een subsidie verleend aan de gemeente Ber gen als tegemoetkoming in de kosten van herstel van enige bosgebieden in die ge meente, onder meer van het „Oude Hof", dat enige jaren geleden met geldelijke steun van het rijk werd aangekocht. Eervol ontslag. Met ingang van 16 september is aan mejuffrouw prof. dr. J. B. L. Hol op haar verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleraar in de natuurkundige aardrijkskunde, geomorfologie en landbe schrijving aan de rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belang rijke in deze betrekking bewezen diensten. ADVERTENTIE De zomercollectie 1957 is gereed en andere fabrikaten. Ingenieursbureau KOELKASTEN Zijlstraat 56 WASMACHINES Tel. 11828 DONDERDAG 2 MEI Rembrandt: „Oorlog en vrede", 14 jaar, 7.30 uur. Luxor: „Abbott en Costello dansen de rock 'n roll", alle leeftijden, 7 en 9.15 u. Cinema Place: „Martin en Lewis in het Wilde Westen", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Studio: „The wild one", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Porte Afrique", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Eido: „Rock pretty baby", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Merijntje Gijzen's jeugd", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avond openstelling met kaarsverlichting en oude muziek, 8.3010.30 uur. Minerva: Toneel groep van het St. Elisabeth's Gasthuis met „De weg naar het geluk", 8.15 uur. Z"ider- kapel: Zoeklicht filmstrookavond, 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: B. Phillips over „Zul len de doden weer leven?" voor de Gemeen te van Christus, 8 uur. VRIJDAG 3 MEI Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Eux<>r: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oorlog en vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffe ring", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zeven bandieten van Silversprings", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „IJsco- toeristen", alle leeftijden, 2.30 uur. „Vrou wen op avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The man who loved redheads", 18 jaar, 8.15 uur. Wilhelminastraat 22: Psy chometrische avond van de vereniging van spiritisten „Het Licht", 8 uur. Concertge bouw: Herdenkingsconcert voor onze ge vallenen 19401945. Requiem van L. Che- rubini „Ein deutsches requiem" van Joh. Brahms. Orkest N.Ph.O., 8 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 u. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaars licht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. ADVERTENTIE AA Zij begon te lachen en voegde eraan toe: „Maar laat ik nog even wachten met jullie te zeggen hoe we de zaak aankleden. Bovendien hebben jullie enige ervaring in dit soort zaken en ik kan dus tenvolle op jullie vertrouwen. Hoe lang denk je nodig te hebben?" „Drie of vier dagen zullen wel genoeg zijn. We zouden de kampeerwagen beter kunnen laten staan waar die nu staat. Het zou onze goede vriend Toogood maar achter dochtig maken als we er plotseling vandoor gingen. We hebben hem immers verteld, dat we daar nog enige tijd zouden blijven. Vandaar dat die oude schurk zijn tent zo spoedig opvouwde". „Zeer juist, Hugh, want natuurlijk blijft hij wantrou wend, ook al is er reden om te veronderstellen, dat hij niets heeft kunnen vinden, dat tegen jullie zou pleiten. Daarom heb ik jullie ook gevraagd naar hier te komen inplaats van dat ik zelf naar boven kwam. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn met dit soort lieden". „Niettemin geloof ik, dat hij ons nu houdt waarvoor we ons hebben uitgegeven", bromde Williamson. „Dat hoop ik, maar laten we toch vooral geen risico nemen!" „En vertel ons nu eens het adres van die oude scha vuit. Ik hoop maar, dat het een huis is met een grote muur er omheen en een flink eind van de weg af". „Zo is het, Martin. Het is een mooi gebouw, dat er ge noeglijk ouderwets uitziet. Inderdaad is er een muur omheen, zonder glasscherven of andere stekelige dingen bovenop". „Hè, ken jij dat huis dan?" vroeg Martin niet zonder verbazing. „Ja zeker, Frensham zei waar we het konden vinden en toen zijn Maynard, Rayte en ik er eens op af gegaan", antwoordde Daphne koeltjes. Martin lachte wat onnozel en Williamson had schik om zijn verwondering. „Dat had je toch wel kunnen weten", zei hij spottend. „Ja, eigenlijk wel. Het verbaast me, dat je de huis houdster niet gesproken hebt. Dat zou echt iets voor jou geweest zijn. Waar lach je om?" Daphne keek hem met twinkelende ogen aan. „Dat heb ik inderdaad gedaan, m'n jongen," zei ze op beschermende toon. „Ik dacht „Wat dacht je?" Deze vraag kwam tegelijkertijd uit de mond van beide mannen, terwijl ze haar met ongelovige blikk staarden. „Je wou dus zeggen.begon Everest. Maa: derbrak hem: „Beste Martin, waarom zou ik de dingen hall Hij viel achterover in zijn stoel. „Ik geef het op", zei hij, „zelfs de gewaagdsti derstelling is voor jou al werkelijkheid gewordei ons gauw eens wat voor vermomming je gebruik je als Churchill of als graaf Attlee?" „Dat is niet vriendelijk van je", zei Daphne, dat ik altijd dame wens te blijven". „Hij is jaloers", grinnikte Williamson, „laat 1 langer in het onzekere, Daph". „O, het is erg gemakkelijk. Ik ging als verpleej een knappe, hoor! Dat zeiden Maynard en Rayte ste. Ik zei, dat ik kwam collecteren voor een teh wezen in Finchley. Die oude huishoudster was ei aardigst oud mensje. Ze presenteerde me een ko en voor de wezen kreeg ik een kwartje.Ze het erg jammer was, dat haar lieve meneer ni was, omdat die altijd iets gaf voor een doel, waard was. Maar misschien wilde ik nog een komen en natuurlijk beloofde ik dat ik dat zou „Ik ben blij, dat je tenminste óók nog iets waar was!", merkte Williamson droogjes op. „Nu, het is een gemakkelijk huis om er in te ging Daphne voort. „Het staat nogal eenzaam. Bc is er een flinke tuin omheen. Ik geloof niet, dat den gespannen zijn om eventuele ongewenste b te verraden. Hij weet immers, dat de politie ei op hem heeft, zodat het niet verstandig zou zijn gen op na te houden, die verdenking zouden wekken". „Laten we hopen, dat je gelijk hebt", zei Marti len we het dus op het eind van deze week Daph?" „Akkoord. Kort daarna zullen we Saunders en son terugtrekken, althans net doen alsof. En d alle hens aan dek komen om hen zo goed moi de gaten te houden voordat we onze grote val zi „Als ze daar maar intrappen", zuchtte Willij „Ja, dat is natuurlijk de vraag, maar we m elk geval iets proberen", zei Daphne. „Als ze te bijten, zullen we wat onders moeten bedenk mannen, terwijl ze haar met ongelovige blikken aan staarden. „Je wou dus zeggenbegon Everest. Maar zij on derbrak hem: „Beste Martin, waarom zou ik de dingen half doen?" Hij viel achterover in zijn stoel. „Ik geef het op", zei hij, „zelfs de gewaagdste veron derstelling is voor jou al werkelijkheid geworden. Vertel ons gauw eens wat voor vermomming je gebruikte! Ging je als Churchill of als graaf Attlee?" „Dat is niet vriendelijk van je", zei Daphne, „je weet, dat ik altijd dame wens te blijven". „Hij is jaloers", grinnikte Williamson, „laat hem niet langer in het onzekere, Daph". „O, het is erg gemakkelijk. Ik ging als verpleegster. En een knappe, hoor! Dat zeiden Maynard en Rayte tenmin ste. Ik zei, dat ik kwam collecteren voor een tehuis voor wezen in Finchley. Die oude huishoudster was een aller aardigst oud mensje. Ze presenteerde me een kopje thee en voor de wezen kreeg ik een kwartje.Ze zei, dat het erg jammer was, dat haar lieve meneer niet thuis was, omdat die altijd iets gaf voor een doel, dat het waard was. Maar misschien wilde ik nog eens terug komen en natuurlijk beloofde ik dat ik dat zou doen!" „Ik ben blij, dat je tenminste óók nog iets zei, dat waar was!", merkte Williamson droogjes op. „Nu, het is een gemakkelijk huis om er in te breken", ging Daphne voort. „Het staat nogal eenzaam. Bovendien is er een flinke tuin omheen. Ik geloof niet, dat er dra den gespannen zijn om eventuele ongewenste bezoekers te verraden. Hij weet immers, dat de politie een oogje op hem heeft, zodat het niet verstandig zou zijn er din gen op na te houden, die verdenking zouden kunnen wekken". „Laten we hopen, dat je gelijk hebt", zei Martin. „Zul len we het dus op het eind van deze week houden, Daph?" „Akkoord. Kort daarna zullen we Saunders en Master- son terugtrekken, althans net doen alsof. En dan moet alle hens aan dek komen om hen zo goed mogelijk in de gaten te houden voordat we onze grote val zetten". „Als ze daar maar intrappen", zuchtte Williamson. „Ja, dat is natuurlijk de vraag, maar we moeten in elk geval iets proberen", zei Daphne. „Als ze weigeren te bijten, zullen we wat onders moeten bedenken". „Zo denk ik er ook over", besloot Martm het gesprek, „laten we er het beste van hopen". Het was half elf, een week later, en de politie-agent, die op dat uur in Hampstead Heath het bankje passeer de, waarop een meisje en twee mannen waren gezeten, keek maar met een half oog naar het drietal. Zij zagen er keurig uit en zij spraken en lachten op gedempte toon, zoals goedopgevoede Engelsen plegen te doen. Het zou hem echter niet weinig verbaasd hebben, als hij had kunnen horen, wat een van die mannen op dat bankje zei, toen de agent zich langzaam van hen verwijderd had. „Als hij het eens wist!", zei die man op lijzige toon en niet zonder plezier-over de situatie in zijn stem. Het meisje lachte. „Hoe vaak hebben we dat al gezegd!", merkt ze op. „En hoe vaak hopen we dat in de toekomst nog te zeg gen!", zei de andere man, terwijl hij op zijn armband horloge keek. „Over vijf minuten gaat het beginnen. Ik ben benieuwd wat we zullen vinden, als we iets vinden". „Nu ja, in elk geval zullen we onze vriendelijke oude filantroop niet vinden", zei het meisje, dat niemand an ders was dan Daphne Wrayne. „Volgens Saunders zit hij honkvast in zijn nieuwe kampeerplaats. En om half negen zei hij, toen hij me belde, dat Toogood nog altijd alleen is. Heal had hem nog niet het gebruikelijke bezoek gebracht". „En Purssey en Roberts houden zich ook nog steeds koest", mompelde Everest, want die was het* en zijn zijn vriend was niemand anders dan Williamson. „Ja natuurlijk, want die komen pas in beweging als Toogood hen het sein geeft". „Die Toogood is een wijze oude uil", zei Williamson langs zijn neus weg. „Job zou hem dadelijk tot zijn vriend hebben gemaakt, zoveel geduld heeft die kerel". „Jou jij dan niet geduldig willen zijn als je driehonderd gulden als beloning zou kunnen krijgen?", zei Daphne lachend. „Ik heb Fransham vandaag nog opgebeld om te vragen wat die over Roberts en Purssey had te ver tellen. Maar hij wist niet beter of die zijn nog steeds keurig netjes aan het werk in hun brave baantjes". „En ze leiden een eenvoudig, eerlijk en godvruchtig leven", liet Williamson zich op zijn sarcastische manier horen. (Wordt vervolgd). „Help!", schreeuwde Wang. Je kunt het geloven of niet, maarzo sterk was de storm, dat de vlieger hem mee naar boven trok! En Wang zag tot zijn schrik, dat de grond steeds verder onder hem weg zakte. Li was overeind gekrabbeld en hij keek met grote, verschrikte ogen naar zijn vriend je Wang, die daar met 'n grote vaart steeds hoger de lucht in ging, aan het touw van de vlieger. Hij hoorde Wang roepen, maar hij kon niets doen, om hem te helpen; die was in enkele ogenblikken al zo ver weg, dat ze elkaar niet eens meer konden verstaan! 19-20 ADVERTENTIE 't beste voor bezige handen Volgens Zwitsers recept handgele bereid

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6