EEN MAAND OP ZOEK Wijsmullere „Zeeland" gereed om de reis op te gaan i ïfi^3Q+io Spinazie laat zich nog niet van de markt verdringen NAAR HOOG O VENVEILIGHEID DE BEURS van gisteren li Tegen de avond in IJmuiden Burgerlijke Stand Velsen lyiiftiii .1 w 1957 Hl? PRO PATRXA pv H' l i| f C «J AL AARDBEIEN Dief plunderde etalage van goudsmid in Alkmaar Tal van ijsbergen kruisen noordelijke oceaanroutes „Documenten uit de jaren 1940-'45" Dolle rit «Wr Beverwijk en Cestricum Opzettelijke domheden Goed huishouden Nieuwe A merikaanse film Agenda voor Beverwijk PAR 13 SE COIFFURES MOLENDIJK Kapsalons Wees verstandig Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van april tot en met 3 mei ZATERDAG i M E 1 195 7 (Van een onzer verslaggevers) AAN DE ROTTERDAMSE PARKKADE heeft de afgelopen dagen een zeesleepboot gelegen, die er aan de buitenkant geen twijfel aan liet bestaan, dat hier de op 26 no vember van vorig jaar in IJmuiden verwelkomde „Zeeland" van Bureau Wijsmuller n.v. lag. Maar wie aan boord kwam en het interieur van de sleper te zien kreeg, moet er verbaasd van hebben gestaan, dat dit hetzelfde schip was, dat vijf maanden ge leden uit Hongkong kwam met logiezen, hutten, een kombuis en een marconisten hut, die in feite geen van allen deze naam meer mochten dragen. De scheepswerf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht heeft de sleper van onder tot boven uit elkaar gehad voor een algemene revisie en een verbouwing naar Nederlandse be grippen. Vanmorgen zou de „Zeeland", die door deze beurt in plaats van de 596 bruto-ton nu 539 ton is gaan meten, van de Parkkade naar de Waalhaven opstomen om op de paal in te trekken en proef te draaien. Het lag in de bedoeling, dat kapitein H. v. d. Burg het schip dan in de loop van de middag de Nieuwe Waterweg laat af zakken naar de Noordzee en de thuishaven IJmuiden. Uiterlijk dus weinig verschillen met voorheen. De masten zijn langer gewor den en de voormast heeft een andere plaats gekregen. In plaats van op het stuurhuis staat deze er nu voor. Ook de ruimte tussen het stuurhuis en de schoor steen is verdwenen, daar hier de ruime hut voor de kapitein werd opgetrokken. De „Zeeland" kreeg nieuwe aluminium motor en roeisloepen. Voorts treft men als uiter lijk verschil met voorheen een radarop stand op het brughuis aan. De sleepboot „Zeeland" is na de „Titan" en de „Noordholland" de derde eenheid van de vloot, die met deze apparatuur is uitgerust. Ook de andere nieuwbouwsche- pen krijgen radar aan boord. De „Zeeland" werd verder voorzien van een nieuw echo lood. Staal werd hout De leidingen, die in alle hutten zicht baar waren, zijn nu achter schotten weg gewerkt en stalen deuren, kasten en bed den zijn in alle hutten vervangen door fraaie houten exemplaren. Vindt kapitein H. v. d. Burg zijn hut dus achter het stuur huis, de zithut van de marconist en de twee hutten van de eerste en tweede stuurman zijn ondergebracht in het dek huis. Van de bemanningsleden die het schip uit Hongkong haalden, zijn er nog weinig aan boord. Eerste stuurman J. Buurman behoort er toe en voorts onder meer marconist De Weers uit IJmuiden en de eerste machinist, G. Gomez. Alle hutten zijn voorzien van een kle renkast, een wastafel, een bank en een klein schrijfbureau. Op het hoofddek zijn nu de hutten gelegen van de eerste, tweede en derde machinist, de elektriciën en de assistent. Voorts is hier een speciale ruime badplaats voor de machinisten, de koel- en de vrieskamer en het verfhok te vinden. De matrozen en runners treffen hun hut ten, die rond het logies zijn gelegen, onder in aan. Uit de ruime maar ongezellige en ongeriefelijke zaal met hier en daar een ijzeren krib is nu een mooi geheel van hut ten ontstaan. Op de trommel De sleeptrossen waren gisteren al aan boord. Twee liggen in het ruim en de derde is inmiddels met zijn 1800 voet lengte op de trommel gedraaid. Dinsdag zal de tros reeds worden vastgemaakt aan een uit twee schepen bestaande sleep, die kapitein H. v. d. Burg en de heren F. Jonkman en Burghouwt gisteren in Vlaardingen hebben bekeken. In de machinekamer is met de 2400 paarden naar de mening van eerste machi nist G. Gomez nu alles weer in orde. Men kreeg er twee luchtventilators bij ter weerszijden van de schoorsteen en het moet er nu in de tropen ongetwijfeld iets aangenam'er werken zijn. Vooral machinist Kerbers kijkt met voldoening terug op de verbouwingsperiode van de „Zeeland". Hij had er wat de machinekamer betreft, een groot aandeel in. De gehele elektrische in stallatie van het schip werd vernieuwd. Ook de verwarming functioneert nu weer uitstekend. Kok J. Zeegers heeft een ruime en mo dern ingerichte kombuis teruggekregen. Er kwam een nieuw fornuis en een nieuw, ONDERTROUWD: N. André de la Porte, Vondellaan 22, Bloemendaal, en H A. Hub- beling, Dr. Kuyperlaan 37, Velsen; C. A. J. M. Omtzigt, Litslaan 9, Santpoort, en H. H. Vossen, Overboslaan 27, Heemstede, t.a.: Vinkenbaan 18, Santpoort; H. Th. van der Zon, Grote Houtweg 87, Beverwijk, en S. M. Eijman, Van Diepenstraat 16, Velsen-noord; H. Schriever, Kruidbergerweg 4, Santpoort, en J. Scholder, Snelliusstraat 32, IJmuiden, t.a.: Kruidbergerweg 4. Santpoort: A. Kraak, Meidoornstraat 29, IJmuiden-oost, en A. Dekens, Meidoornstraat 29, IJmuiden-oost, t.a. Meidoornstraat 29, IJmuiden-oost; W. Lagendijk, Harddraverslaan 20, Santpoort, en A. B. van der Valk, Bloemendaalsestraat- weg 88 rood, Santpoort, t.a.: Duinweg no. 40, Sohoorl; F. P. van Gaaien, P. C. Hooftlaan no. 24, Driehuis, en M. J. Hijnen, Hofdijk- laan 23, Driehuis, t.a.: Kieftendellaan no. 18, Santpoort; C. G. Visser, De Rijpstraat 16, IJmuiden, en E. C. Gravemaker, Spilbergen- straat 9, IJmuiden, t.a.: De Rijpstraat no. 16, IJmuiden. GEHUWD: C. A. Schipperijn en C. C. J. Alders, Rijksweg 496, Santpoort; Th. J. Hoogland en A. M. P. Rustenburg, Kalver- straat 8, IJmuiden-oost; A. A. W. Mooren en C. S. A. J. Oosterwaal, Duinvlietstra- 46, Velsen-noord; D. H. van Gent en J. Kramer, Korte Hillestraat 40 b, Rotterdma: J. Stam en C. M. van de Pieterman, Burg. Rambon- netlaan 41. IJmuiden; N. Boonstra en L. van der Pijl, Huijgensstraat 6, IJmuiden; C. Jan sen en C. Punt, Boerhaavestraat 21, IJmui den- A. Sperling en G. Groen, Kanaalstraat 202 'bv„ IJmuiden; H. J. -meulen en A. Sweeris. Ladderbeekstraat 65, Velsen-noord; Z. Sweeris en M. Kwast, Schulpweg 164, Velsen-noord; D. van der Heide en C. Pronk, Marconistraat 60, IJmuiden. BEVALLEN: G. J. Koekkoek—Waterloo, d„ Kerkweg 19, Santpoort; G. Vink—Crombeen, d Lange Begijnstraat 22 rd., Haarlem; A. E. ZuijdamGozeling, z. en d„ Beukenstraat 5, TJmuiden-oost; M. F. van de Pol—Penne- karnp, z., De Noostraat 174, IJmuiden-oost; J. .T G Bouwman—Koopal, z„ Linnaeusstr. 40, IJmuiden; A. J. Zaal—Pascha, d., Kerkweg no. 52, Santpoort. OVERLEDEN: L. Witbaard, 77 j„ weduw naar van E. Doolhoff, Oostertuinen 35, Be verwijk; M. Th. Rump, 83 j„ weduwe van J. van den Berg, Populierenlaan 51, Beverwijk; C. Appel, 63 j., echtgenote van P. C. A. de Jong, Cederstraat 34, IJmuiden-oost; ih. Wolff, 50 j., ongehuwd, Kerklaan 7a, Heems kerk; A. M. Meesters, 73 j„ weduwe van J. van der Kolk, Piet Heinstraat 70, IJmuiden- oost; A. van Riel, 87 j„ weduwe van C. Smit, Nieuwe Keizersgracht 120, Amsterdam. meterslang aanrecht met welgeteld zes kranen. Een koelkast en een ijswater kraan werden zodanig opgesteld, dat alle leden der bemanning er ieder uur van de dag in terecht kunnen, wanneer zij iets no dig hebben. De „Zeeland" zal, wanneer hij dinsdag naar zee gaat, 23 man aan boord hebben. Herbij zijn drie runners. Er is dan nog slaapplaats over, want uiteraard is het hos pitaal met de twee bedden leeg. Vier op zee In IJmuiden zal door de „Zeeland" nog veel materiaal aan boord moeten worden genomen. Waarschijnlijk zal men hiermee maandag beginnen, waarna tevens gepro viandeerd zal worden. Voor het eerst sinds tientallen jaren zullen dan dinsdag vier zeesleepboten van Bureau Wijsmuller tege lijk in zee zijn. De „Noordholland" is met de 6000 ton grote kruiser „Puyeirredon" slepende, de „Cycloop" vertoeft bij Vene zuela, de „Titan" met de „Atlas Hugo Stin- nes" is met vier-mijlsvaart uit Dakar on derweg naar Rotterdam en de „Zeeland" met twee schepen naar Maracaibo in Ve nezuela. De nieuwe „Friesland" zal voor lopig in IJmuiden worden gestationeerd. V— /vyv". Utr—ui W-VX, Op 1 juni geven de Zwitserse poste rijen een nieuwe serie weldadigheids zegels uit, waarvan de toeslag voor negentig percent is bestemd voor kan keronderzoek en voor tien percent voor geldig tot het einde van dit jaar. blindenhulp. De zegel van 4 rappen is grijs, die van tien rappen groen, die van twintig rappen oranje, die van dertig rappen bruin en die van veertig rappen blauw. De postzegels blijven Hoewel de aanvoeren op de groente markt behoorlijk zijn, is het assortiment toch nog niet groot. Spinazie blijkt nog een hoofdartikel. De prijs liep inmiddels op tot 46 cent per kilo en de sla varieerde van 5 tot 20 cent per stuk, de eerste koude grondsla was er alweer; de rabarber blijft duur en ging tot 34 cent per bos; de radijs draaide rond de 10 cent per bos. Bospeen is er nog weinig, hierdoor is dit artikel nog duur en werd er tot 77 cent per bos voor betaald. Bloemkool liep in prijs op tot 119 cent per stuk; de postelein varieerde van 44 tot 57 cent per kilo en aan asperges is er nog maar weinig het is te koud voor een ruimere oogst. Al naar gelang van de kwaliteit werd er van 95 tot 265 cent per bos betaald. De eerste doosjes aardbeien varieerden van 75 tot 155 cent per stuk. Bloemen en voorjaar Tot nu toe nemen de tulpen op de bloe menveiling de grootste plaats in, maar dat is nog slechts een kwestie van enkele we ken, whnt dan breekt het tijdperk der irissen weer aan. De tulpen gaan vlot weg, vooral als de kwaliteit goed is. Er werd dan tot 89 cent per bos betaald voor lange tulpen en tot 43 cent voor de gesneden. Er komen nog enige partijtjes narcissen die tot 47 cent per bos gingen. Er komen al weer irissen, die tot een gulden per bos oplopen. Lathyrus gaat vlot weg voor 136 cent per bosje en rozen en anjers zijn ongekend duur. Ook de potplanten gaan in prijs omhoog, nu het volgende week moederdag is. Minder vlot ging het deze week met de perkplanten; hiervan zijn de prijzen teruggelopen. Aan de veiling van „Ons Belang" te Castricum werden vrijdag de eerste aard beien per doosje aangevoerd; zij brachten 80-110 per doosje op. De verdere note ringen van de produkten waren daar: ra barber 15-32, spinazie 9K-23, prei 10-1054, soepgroenten per kistje 50-58, peterselie per kistje 66, sla 454-13. Niet duurder. De PTT heeft onlangs meegedeeld, dat het tarief voor radiotelefoon,, gesprekken met Indonesië op 3 mei zou wor den verhoogd. Thans wordt door de PTT medegedeeld, dat er voor de Indische PTT redenen zijn deze tariefsverhoging nog niet te doen ingaan. Het huidige tarief blijft tot nader bericht gehandhaafd. Een dief heeft 's nachts kans gezien uit een goudsmidswinkel aan de Geesterweg te Alkmaar voor tienduizend gulden aan gouden armbanden, briljanten en andere sieraden te stelen. Met een glassnijder had hij een stuk uit de etalageruit gesneden. De eigenaar van de zaak, opgeschrikt door de alarminstal latie, hoorde een auto met grote snelheid wegrijden. Verzekering dekt de schade. LIVERPOOL (UP) De Noordelijke scheepvaartroutes over de Atlantische Oceaan worden bedreigd door ijsbergen, aldus wordt uit Liverpool bericht. Van de ijsvelden bij Groenland hebben zich ijs bergen in ongebruikelijk grote getale los gemaakt, waardoor de schepen gedwongen zijn zuidelijker te varen, hetgeen vele dienstregelingen in de war stuurt. De „Empress of France" bevindt zich midden op de Oceaan en is reeds twee dagen over tijd. In het Joods Historisch Museum in het Amsterdamse Waaggebouw aan de Nieuw- markt is vrijdagmiddag een nieuwe afde ling geopend. Deze bevat documenten uit de jaren 1940-1945. Ter gelegenheid van deze opening, vlak voor de twaalfde her denking der bevrijding en de negende her denking van de stichting der staat Israel, heeft de joodse acteur Robert de Vries, directeur van de toneelgroep „Theater" en vertolker van Otto Frank in Het dagboek van Anne Frank" medewerking verleend met een voordracht van onder meer het heldenepos uit „Kaukasus van Simson de Tweede" in een dichterlijke bewerking van Gerard den Brabander. Het materiaal voor de tentoonstelling, die permanent is, werd verstrekt door het Riiksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Het Joods Historisch Museum heeft nu dus een eigen afdeling voor de documentatie, waarin de geschiedenis van de Nederlandse joden in de vijf oorlogsjaren is terug te vinden. De expositie is niet groot. Ze be staat hoofdzakelijk uit twaalf plakboeken met foto's en paperassen. Voor ieder boek staat een stoel. Men begint te lezen over de Neurenberger Rassenwetten en eindigt met de terugkeer van de joden uit de kam pen na de bevrijding. Wij noteren niet wat men precies kan lezen en zien, dat zou voor ons gevoel alleen een grof effect kun nen hebben. In dit geval is een oriënteren de publikatie overbodig en misplaatst. Het museum heeft ook de beschikking gekre gen over uitvoerig documentatiemateriaal uit Auswitsch. Het bestuur heeft gemeend dit niet te moeten tonen omdat het te gru welijk is. Makelaar uit JVetneldinge voor het gerechtshof De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft 229 dagen gevan genisstraf met aftrek van het gehele voor arrest (eveneens 229 dagen) en 5 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist tegen een 61-jarige makelaar en scheepsbevrach ter uit Wemeldinge, die op 11 maart van het vorige jaar uit Alkmaar komend eerst in Heiloo en later in Castricum met zijn auto tot drie keer toe bijna wachtmeesters der rijkspolitie, die hem trachtten aan te houden, omver reed. Er was hem een reeks van misdrijven ten laste gelegd, zoals poging tot doodslag, subsidiair bedreiging met doodslag of zwa re mishandeling, niet voldoen aan een stopbevel en het besturen van zijn auto onder invloed van sterke drank. Hij was op deze gevaarlijke tocht tot voorbij Beverwijk door verschillende auto's achtervolgd. In Beverwijk gingen voor zijn, neus de spoorbomen dicht, zodat hij moest stoppen. Voor het hof zei de verdachte, die reeds zeven keer is veroordeeld, waarvan één keer wegens het in staat van dronkenschap besturen van zijn auto, dat hij aan suiker ziekte lijdt en dat dit de reden van zijn vreemd gedrag geweest is. Hij ontkende sterke drank te hebben gebruikt en zei het antwoord schuldig te moeten blijven op de vraag waarom hij geen gevolg had ge geven aan de stoptekens. „Ik kan mij van die hele rit niets meer herinneren", zei hij. Hij bleef ook het antwoord schuldig op de vraag van de president hoe hij dan zo ze ker wist niets te hebben gedronken. In het politiebureau was een zij het niet geheel volledige bloedproef geno men die een alcoholgehalte van 1.75 per mille uitwees. De politiemannen hadden een zeer sterke dranklucht in de auto ge roken. Het gerechtshof zal op 17 mei arrest wijzen. De veiligheidswagen die propaganda maakt voor veilig werken trekt op zijn tocht over de fabrieksterreinen veel belangstelling. Het ietwat somber-dreigende silhouet van IJmuidens Hoogovens wordt een maand lang opgefleurd door hier en daar een fleurige vlaggenrij, een opge tuigde wagen, die in een bloemencorso geen slecht figuur zou slaan, een muziekje af en toe en opvallend propere bedrijfsruimten. Welke laatste echter zozeer dat silhouet niet helpen opvrolijken, maar wel de gezichten der 10.000 werkers aan Breedband en Hoogovens, Electrische werkplaatsen en al die hon derden andere onderdelen van de kolos, die dagelijks rook en vuur spuwt, kranen doet dreunen en schepen vol erts en kolen leeg vreet. En dus bepaalde risico's oplevert. De zin dezer bedrijvigheden is ongeveer samen te vatten in de snedige slagzin, die op de bovenbedoelde bloemige wagen te lezen is en die uit het heldere hoofd van een MEKOG-werker ontsproot: „Wie geen helm wil dragen, hééft al een gaatje in zijn hoofd". De geel-rode bloemenschat op de wagen is namelijk in de vorm van een helm gestulpt en het zal de leek in de Hoogovengemeenschap nu zo langzamerhand wel duidelijk zijn, dat er iets op het gebied der fabrieksveiligheid gedaan wil worden met die vlaggen, die muziek en de talloze andere activiteiten, welke gedurende de nmand mei de KNHS in een lichte beroering houden. Met een onuitputtelijke zin voor humor en originaliteit heeft veiligheidscomman dant Van de Wall de maand mei namelijk volgestopt met kleine wedstrijden, avon den, grote wisselbekers en zelfs bezoeken- aan-moeder-de-vrouw. Het kan bijvoorbeeld gebeuren, dat er ergens op die vele hectaren Hoogoventer rein een opvallende stommiteit wordt ge pleegd. Dat komt in deze grote gemeen schap van werkers uiteraard wel meer voor, maar in deze meimaand wordt het hier en daar met opzet gedaan door een der „vertrouwensmannen", die daarvoor zorgvuldif zijn geïnstrueerd en dan ook bepaald geen echte brokken zullen maken met hun provocatieve domheden. Wie zulk een man betrapt, hem redelijk wijst op de fout en hem vertelt hoe het wél moet, krijgt tT plaatse een rijksdaalder. Zomaar een echte riks. Deze wijze van bijverdienste is slechts een gering onderdeel van het waarlijk boeiende schema, dat de Veiligheidsdienst heeft bekokstoofd, om tot eind mei steeds weer te tamboeren op de onontbeerlijke veiligheid in het bedrijf, die weliswaar al weer is opgevoerd tot het vooroorlogse, hoge niveau, maar die altijd nog gunstiger kan. Elke bedrijfsafdeling is bijvoorbeeld in geschakeld in de wedstrijd „Goed Huis houden", die het hele jaar duurt, maar op 18 mei haar climax vindt in de vorm van de uitreiking van de wisselbekers één voor de produktieafdeling, die het veilig ste „huishield" en één voor elke niet-pro- ducerende afdeling. De wisselbekers zullen de achttiende met groot-ceremonieel aan de winnende fabriek worden overhandigd: Hoogoven-Harmonie voorop en de directie er achter. Bovendien heeft elke afdeling dan nog onderling een veiligheidskamp, met als in zet een zelfgemaakte trofee. Zodat bijvoor beeld de mascotte, die bij Cemij vervaar digd werd, op een goede dag met enig ge juich zal worden binnengehaald in dat on derdeel van de CEMIJ, dat naar de smaak van een deskundige jury het beste en vei ligste huishoudinkje in het geheel vormde. En bij de ovenbouw is een „Jan Steen" van ovensteen opgetrokken, die zijn weg op deze wijze eveneens zal moeten vinden en dan een jaar te pronk zal staan als overtuigend bewijs van de veiligheid der winnende afdeling. De heer v. d. Wall heeft echter nog veel meer pijlen op zijn boog. Hij presenteert op een aantal avonden „veiligheidsvoor- s+ellingen" met een nieuwe Amerikaanse en inmiddels al nagesynchroniseerde film, die de veiligheid op bijzonder amusante wijze in beeld brengt (de toegangskaarten kunnen „gewonnen" worden door ieder, die de vragen, welke hem op een goed moment gesteld worden, juist beantwoordt. (En het zijn natuurlijk geen vragen over de kooktijd van spinazie of de kweek van sluierstaarten). Er komen verder puzzel- ritten voor fietsers, die speciaal afgestemd zijn op de verkeersregels (want het aantal verkeersongevallen op en rond het Hoog oventerrein is waarlijk niet gering), er worden door de werkers zelf veiligheids platen ontworpen en bovendien gaat men diverse gezinnen bezoeken, om ook een accent te leggen op de veiligheid in huis. Tegen die tijd zijn alle stopcontacten en gasslangen uiteraard perfect in orde, maar niettemin weten de bezoekers het wel zo ZATERDAG 4 MEI Kennemer Theater, alleen 21.15 uur: „In de sloppen van een wereldstad". Luxor Theater, alleen 21.15 uur: „Machi nist". W. B. Theater, 20.30 uur: „De misdaad van kapitein Stuart". 't Centrum, 18.45 uur: Herdenkingsbijeen komst. 't Centrum, 19.15 uur: „Stille tocht" naar „Duinrust". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1012 en 1417 uur. Jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30 16 uur; lees en studiehoek geopend van 1012 en 1417.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 14—17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 u. ZONDAG 5 MEI Kennemer Theater, 14.30 en 19 uur: „In de sloppen van een wereldstad"; 16.30 en 21.15 uur: „De man in de regenjas". W.B. Theater, 14.30 uur: „Opstand der ge- doemden"; 16.30 en 20 uur: „Ciske de rat". Luxor Theater, 14.30 uur: „Drie matrozen in Parijs; 16.30 en 20 uur: „Machinist". Openbare Leeszaal, 10.30 uur: Humanis tisch Verbond. MAANDAG 6 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De man in de regenjas". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Machi nist". Luxor Theater, 20 uur: „Ciske de rat". Kennemer Theater, 20 uur: „Nacht in de middag", toneelavond. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 19—20 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur; lees- en studiehoek geopend van 14.3016.30 u. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1517 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1517 en 1921 uur; jeugd leeszaal, van 18.3020.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. ADVERTENTIE EENVOUDIGE. HOUDBARE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 te plooien, dat zij aan de hand van een puntenstelsel het veiligste Hoogovengezin van 1957 er uit kunnen pikken. De heer v. d. Wall vertelt dit programma met het enthousiasme van degenen, die weet, dat de resultaten van een actie als deze in al hun ongrijpbaarheid niettemin op den duur merkbaar zullen zijn. En hij is consequent. Als er opgebeld wordt zegt Hoogoven-vei ligheidsbaas: „Met v. d. Wall wees ver standig werk veilig met wie spreek ik?" en een vleugje van ditzelfde geloof trekt ook door de fabriekshallen, waar het opvallend proper is geworden en waar men een weinig op de tenen loopt. Waar men óók weet, dat elk ongeval minder be tekent, dat er minder menselijk leed wordt veroorzaakt, minder geld wordt verspild en minder welvaart. Waar men het spel mee speelt met een glimlach om de mond, maar de helm op het hoofd geplant, omdat vei ligheid allereerst een kwestie is van ver antwoordelijkheid, een tikkeltje opvoeding en een snuifje menselijke beschaving over en weer. En nu maar hopen, dat deze rage niet alleen goed is voor mei en niet alleen voor de „eigen" KNHS-mensen, maar ook voor de elf andere maanden en de honderden „vreemde" arbeiders, die dagelijks de hek ken in- en uitstromen als werknemers van de aannemers, die voor Hoogovens bezig zijn. AMSTERDAM De gunstige eerste kwartaalcijfers uit het Amerikaanse bedrijfsleven zorgden voor een vaste markt in Wallstreet. Dit was een stimulans voor het Damrak, waar de reeds enige dagen heersende vaste stemming voor internationale waarden, werd voorgezet on der leiding van Unilever. Door aanhoudende belangstelling voor deze aandelen van Lon den werd vrijdag gehandeld rond 416 per cent, hetgeen opnieuw ongeveer 8 punten beter was dan donderdag. Voor Philips be stond wat locale vraag; de aandelen wa ren ruim 2 punten hoger. Kon. Olie was wat aangeboden voor Parijse rekening, waardoor de hoge koers van 187.90 van de morgenuren bij opening niet gehaald werd. De koers schommelde rond 186,40, hetgeen toch 'nog 2 boven donderdag was. AKU profiteerde van de vaste stem ming en was bijna 3 punten hoger. Voor de aandelen K.L.M. was het belangrijk rustiger dan donderdag. Vraag en aanbod wogen vrijwel tegen elkaar op en gedu rende de gehele beurs werd op een basis van 125 gehandeld, hetgeen iets beneden de hoogste prijs van donderdag was. Scheepvaarten waren over de gehele li nie fractioneel lager. Staatsfondsen waren gevraagd en vast voor de staffellening: 87 7/8 (87 1/4). Van de cultures stonden aandelen H.V.A. in de belangstelling door een voorstel tot dividendverhoging van 6 tot 8 percent. Er was behoorlijk wat han del op een koers van 103 percent tegen 91 percent donderdag. In deze prijs kwam weinig verandering. In sympathie met H.V.A. was Deli 4 punten hoger. Amster dam Rubber steeg 3 punten. Dividendvoorstel Kon. Zwavelzuurfa- briek v.h. Ketjen n.v. 9 percent (10). Ad- vieskoers: oude aandelen 206 later (211), nieuwe aandelen 205 laten (207). Prolon gatie 3 3/4 percent. (ANP). NEW YORK Het beursverloop stond in het teken van het naderend weekeinde; het was onregel matig en de avans van de eerste vier da gen kon zich niet handhaven. Spoorwegen stonden enige tijd in het middelpunt der belangstelling nadat be kend geworden was dat aan zes Spoor wegen in het oosten van Amerika tariefs verhogingen van 15 percent waren toege staan. De omzet bedroeg 2.390.000 aandelen tegen 2.860.000 op donderdag. Bij openbare nutsbedrijven trad Conso lidated Natural Gas op de voorgrond met een koersstijging van meer dan twee dol lar. Het industriegemiddelde kwam van 498,56 op 497,54; dat voor spoorwegen van 147.02 op 146,84 en dat van openbrae nuts bedrijven van 73,46 op 73,67. (UP). Vrijdag 3 mei 1957 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Nëd. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Ver. Deli Maatschappijen W/o Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 1962—64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def) Deze week (voorl.) Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 26 april 186 19P/2 191Vs Vt 187 I88V2 188V2 lVt 172'/2 182V2 182V2 21/4 298 3083/4 3083/4 93/4 288 297V2 288 6* 280Vi 292V2 291'A 5Vb 393V2 418 416Vs 263/4 237V2 255 255 6* 183,10 186,50 186,- 5,35 171V« 176 17P/2 4>/2 153 155 153 2Vt 180 183V4 180V2 I5/8 285 288'/2 285 75V2 78V2 783/s Vb 90 104 102'/s UVs 92 97 953/4 IV» 86V2 88Vs 88 1 90»/ie 91</4 91»/s V32 90 90'/s 90Vs Va ex dividend Aandelen 8.355.602,— Obligaties 6.717 621 Aandelen 8.137.651,- Obligaties 11 115

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11