NAVO kan zich verweren tegen welke aanval ook Achtduizend kinderen krijgen polio-vaccin Elk lid moet kernwapens kunnen gebruiken HET WEER d age Regering blijft bij percentage van 25 voor huurverhoging Haarlems Dagblad (LMORRi Ministersconferentie in Bonn geëindigd een typiste Over een looncompensatie wordt nog overleg gepleegd Tot de doden EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Minister Algera opende nieuwe Flevoweg Bondsraad te Bonn akkoord met beide Euroverdragen C. MARSEILLE Amerikaanse oorlogbodems verlaten Libanese haven Aanhoudend koud Westduitse pers critisch jegens NAVO-communiqué Geen nieuwe voorstellen over de hereniging LEEUWARDEN HAKT DE KNOOP DOOR: Ook in Eindhoven Een dode in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 366 DODEN Het woord is aan Motoroveralls Valhelmen 71e JAARGANG No 250 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 4 MEI 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 98 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Bonn) De NAVO-conferentie in Bonn is vrijdagavond in plaats van hedenmorgen geëin digd. Vandaag reizen de meeste buitenlandse deelnemers, onder wie de Nederlandse minister Luns, huiswaarts. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zet het gesprek, dat hij donderdag, onmiddellijk na zijn aankomst en nog voor het officiële begin van de conferentie, met de Westduitse bondskanselier Adenauer had gevoerd, voort. Over de bewapening wordt in het communqué gezegd: dat de NAVO in staat zal zjjn met alle beschikbare middelen iedere aanval te beantwoorden. Slechts wanneer men over de modernste defensie-middelen beschikt, kan men elke poging tot een aanval afschrikken. Zolang nog geen aannemelijke ontwapeningsovereenkomst is gesloten, zal het niet mogelijk zyn het bezit van de voor de verdediging zo noodzake lijke wapens te verbieden. Wanneer de vrees van de Sovjet-Unie werkelijk echt is, zal zij die gemakkelijk uit de wereld kunnen helpen. Zij behoeft slechts een alge mene ontwapeningsovereenkomst met doelmatige controle te aanvaarden, zoals die reeds zo vaak door de westelijke mogendheden is voorgesteld. BONN (DPA/AFP) De Westduitse Bondsraad heeft vrijdag met algemene stemmen de verdragen voor een Europese Economische Gemeenschap Markt en Eura- toom, die op 25 maart in Rome werden ge tekend, goedgekeurd. De Bondsdag moet deze verdragen nog goedkeuren. Het debat hierover begint op 9 mei. Op deze conferentie in Bonn is een ein de gekomen aan de onzekerheid over de uitrusting van West-Duitsland met kern wapens. De bondsrepubliek bezit welis waar formeel nog altijd het recht kernwa pens voor zijn eigen leger te weigeren, maar zij zal dit om politieke, morele en strategische redenen onmogelijk kunnen doen, daar zij anders in een levensgevaar lijke positie komt en ook haar bondgeno ten, en vooral haar naaste buren, in het grootste gevaar brengt. De uiteindelijke beslissing, of ieder lid van de NAVO kern wapens zal ontvangen, zal pas in het na jaar worden genomen. Men is er echter zeker van, dat deze beslissing in bevesti gende zin zal uitvallen. Als voornaamste resultaat van de be sprekingen wordt geacht de waarschuwing dat de Sovjet-Unie rekening moet houden met een vergeldingsaanval met kernwa pens, indien Moskou tot een aanval mocht overgaan. In het communiqué wordt op politiek terrein ook gezegd: De voortdu rende wrede onderdrukking van de strijd van het heldhaftige Hongaarse volk voor vrijheid blijft voortduren en staat een ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West in de weg. Dulles heeft op de conferentie verklaard, dat alle verzekeringen van de Russen, dat zij de vrede wensen te bewaren, hol en leeg zijn, wanneer Moskou een groot volk als het Duitse verdeeld laat. Dulles zei te ho- ADVERTENTIE Accountantskantoor v/h H. PH. JUNGEN Zeeweg 187 - IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding in de leeftijd van 1620 jaar. Enige kennis van boekhouden strekt tot aanbeveling. BEIROET/WASHINGTON (UP) Acht schepen van de Amerikaanse zesde vloot zijn gisteren uit de haven van Beiroet weg gevaren. In Washington wordt meegedeeld, dat „enige onderdelen" van de zesde vloot uit het oostelijk deel der Middellandse Zee naar het middengebied van de Middelland, se Zee terugkeren om deel te nemen aan de NAVO-oefening „Green Pivot" getiteld. Het zijn volgens Washington de grote strijdeenheden, die het oostelijk gebied verlaten. De „amfibie-eenheden" blijven. In Marinekringen te Washington wilde men er zich niet over uitlaten of deze ver plaatsing verband houdt met een verbe tering van de politieke situatie. „Green Pivot" is een oefening, die van 6 tot 9 mei voor zee-, land- en luchtstrijd krachten wordt gehouden tijdens de grote NAVO-manoeuvre „Medflex Epic" van 5 tot 12 Mei. De schepen, die worden te ruggeroepen, zijn de vliegdekschepen „For- restal" en „Lake Champlain", het slag schip „Wisconsin", de kruisers „Salem" en „Des Moines", en het merendeel van de negentien torpedojagers. )CO(X>OOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Overwegend ma tige wind tussen west en noord. Plaatselijk zware nachtvorst, morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee ^QOOOCXjOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ pen, dat er een einde aan de splitsing van Duitsland komt, voordat deze toestand ondragelijk wordt. In het gemeenschappelijke communiqué, waaraan, na afloop van de eigenlijke be sprekingen van de ministers, nog een paar uur werd gewerkt en geschaafd, wordt on der meer verklaard, dat de ministers heb ben besloten hun pogingen voort te zetten, die al waren ondernomen om de Russische regering haar beloften, Duitsland door middel van vrije verkiezingen te herenigen, na te laten komen. De splitsing van Duitsland en de situatie van Berlijn worden in het communiqué als een „voortdurend gevaar voor de wereld vrede" bestempeld. Daarom verklaren de ministers, dat zij besloten hebben een ge meenschappelijke Duitsland-politiek met vredelievende middelen voort te zetten en te intensiveren. Zjj wijzen er op, hoe on menselijk het voortbestaan van de ver deeldheid van het Duitse volk is. Men heeft in Bonn, voor het streven naar Duitsland's hereniging in vrede en vrijheid geen nieuwe methoden gevonden, waarmee men het gewenste doel hoopt te bereiken. De werkcommissie, waarin vertegenwoor digers van de drie grote westelijke mogend heden en van West-Duitsland zitting heb ben, blijft bestaan. Zij acht de tijd om on derhandelingen met de Russen te openen, nog niet gekomen. Men heeft volgens mi nister Von Brentano ook geen nieuwe vier- mogendhedenconferentie geopperd. De ministers hebben vastgesteld, dat de Sovjet-Unie sedert de vorige NAVO-bij- eenkomst een campagne heeft gevolgd, die aan de ene kant ten doel heeft de Russi sche onderdrukking van de opstand in Hongarije in vergetelheid te doen geraken en die aan de andere kant beoogt de pu blieke mening in ieder der NAVO-staten te bewegen tot verzet tegen het moderniseren van het leger, wat tot gevolg zou hebben, dat de collectieve veiligheid der NAVO- landen zou verzwakken. Deze campagne moet de Russische strijdkrachten het mo nopolie van de uitrusting met kernwapens op het Europese continent verzekeren. Daarom heeft de vergadering van de minis ters met voldoening van de antwoorden op de Russische manoeuvres kennis genomen. Bij de bestudering van de jongste ont wikkelingen in het Nabije Oosten zijn de vijftien landen tot de conclusie gekomen, dat hoewel de gevaren in het gebied voor de vrede groot blijven „zekere nieuwe elementen aanleiding geven te ver onderstellen, dat de mogelijkheden voor communistische expansie en subversieve acties kleiner worden. Er zijn nuttige en concrete resultaten bereikt op het terrein van de politieke consultatie, maar de At lantische gemeenschap moet nog verder uitgroeien en tot grotere solidariteit komen. BONN (Reuter) Verscheidene West duitse bladen leveren critiek op de NAVO- conferentie te Bonn, omdat er geen nieuwe voorstellen inzake de Duitse hereniging zijn gedaan op deze conferentie. „Der Mit- tag" schrijft dat de afgevaardigden zich hebben beperkt tot hoogdravende rede voeringen, waarin zij te kennen gaven dat de zaak van de Duitse hereniging een ernstige kwestie en hun zeer dierbaar is. Het blad merkt op dat het belangrijkste het feit dat de leiders van de NAVO de kernbewapening van de leden-staten noodzakelijk achten vóór de opening door de aftredende secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, op een persconfe rentie is gezegd. Het linkse blad „Frank furter Rundschau" schrijft dat het resul taat van de conferentie samengevat kan worden in de woorden „Van het westelijk front geen nieuws". De Westduitse socialistische oppositie heeft de NAVO-conferentie een fiasco ge noemd, omdat „alle voor Duitsland be langrijke tyvesties even onopgelost zijn gebleven als zij voor de conferentie waren". MOSKOU (Reuter) Het officiële Rus sische persbureau „Tass" heeft in een com mentaar op de NAVO-bijeenkomst ver klaar: „Uit het slotcommuniqué blijkt, dat de staten NAVO-leden voornemens zijn voort te gaan met hun militaire voorbe reidingen. Ook blijkt hieruit, dat zij hun strijdkrachten met kernwapens willen uit- rusteft". „Tass" verklaart verder dat de be woordingen van het communiqué „gegoten zijn in de westerse propagandastijl, welke bestaat uit niet door feiten gesteunde ver zekeringen, dat de Sovjet-Unie een be dreiging voor andere landen vormt". De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft vrijdagmiddag in Kam pen de Flevoweg geopend, die de verbin ding vormt tussen Kampen en Oostelij k- Flevoland, de enige weg die tot nu toe Oostelijk Flevoland met Overijsel verbindt. Nadat de burgemeester van Kampen, dr. W. P. Berghuis, nog eens extra aandacht had gevraagd voor de Kamper IJselbrug, die de verkeersstroom bijna niet meer kan verwerken, opende minister Algera de nieuwe weg door een duif op te laten, die een lint meetrok dat de weg afsloot. De duif werd gevolgd door honderden andere duiven van duivensportverenigingen. De minister maakte in gezelschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Minister Algera liet een duif los, die een lint meetrok, waardoor de nieuwe Flevoweg in Kampen werd ontsloten. Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder van der Schueren, ir. A. G. Maris, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, ir. A. P. Min- derhoud, directeur van de Dienst van de Noordoostpolderwerken en ir. F. J. B. G. Geers, hoofdingenieur-directeur van de Dienst van de Zuiderzeewerken, een auto rit over de nieuwe weg. Bij Roggebotsluis draaiden de auto's en halverwege op de terugweg werd voor de minister een défilé gehouden van 86 wa gens van het Kamper zakenleven en de Kamper industrieën. Op initiatief van een aantal Leeuwar der artsen zal men in de Friese hoofdstad waarschqnlfjk als eerste gemeente in ons land, op grote schaal kinderen gaan in enten tegen de kinderverlamming (polio). Men heeft een hoeveelheid Salk-vaccin via de Haarlemse importeur uit België kunnen betrekken, waarmee ongeveer achtduizend kinderen kunnen worden behandeld. Om dat daarmee slechts een deel van de Leeuwarder jeugd kan worden ingeënt, zal men zich beperken tot de leeftijdsgroep van twee tot en met zes jaar, omdat deze groep het meest vatbaar voor de polio blijkt te zijn. De ouders van deze kinderen zullen binnenkort een oproep ontvangen, om op een bepaalde plaats in de stad te ver schijnen. Zij worden ook verwacht, indien hun kind lichamelijk minder geschikt is op dat ogenblik, daar de aanwezige arts dan zijn oordeel kan geven. Uiteraard kunnen de ouders weigeren, hun kind te laten vaccineren. Over de doelmatigheid van de inen tingen vertelde de directeur van de GG en GD, dokter G. W. van Driel ons, dat de ervaringen van de laatste jaren, opgedaan bij massale polio-inentingen elders heb ben geleerd, dat zich daarbij geen onaan gename reacties voordoen, „zeker niet meer dan bij iedere andere medische in greep". Men hoopt deze massale inenting in een vlot tempo af te werken, om een groot aantal kinderen nog dit jaar een zekere onvatbaarheid te geven. De Leeuwarder medici hebben zich belange loos beschikbaar gesteld en ook het ge meentebestuur heeft zich spontaan achter deze actie gesteld, die mede mogelijk is gemaakt doordat enkele bedrijven finan ciële hulp hebben toegezegd voor het aan schaffen van het vaccin. Ook bij Philips in Eindhoven overweegt men op het ogenblik de mogelijkheden, een deel van het personeel en hun gezins leden op korte termijn tegen polio in te enten, waartoe overleg gepleegd wordt met de gemeentelijke GG en GD. Philips zou bereid zijn, daartoe Belgisch vaccin te gebruiken, maar de GG en GD voelt in principe meer voor het in Amerika be reide Salk-vaccin, dat uit virulenter vi- russtammen bereid wordt dan het Bel gische en daardoor wellicht een langere immuniteit zou garanderen. De Ameri kaanse leveranciers eisen echter, dat zij door de afnemers volledig op de hoogte gehouden worden van de aantallen in te enten kinderen, de resultaten der vacci naties, de eventuele gevallen van polio bij reeds ingeënte personen en wat dies meer zij. Dit vereist een medische controle en administratie die, wat Eindhoven betreft, alleen de gemeentelijke GG en GD zou kunnen uitvoeren, maar deze dienst moet natuurlijk alle burgers van Eindhoven over een kam scheren en zal dan ook stel- ADVERTENTIE Gr. Houtstr. hoek Raamvest Kleurechte Dobby-stoffen lig niet bereid zijn, zulk een intensieve nacontrole alleen ten behoeve van het Philips-personeel uit te voeren. Op het ogenblik wordt daarom overwogen, of de gemeente en Philips niet een gezamenlijk vaccinatieprogramma kunnen opstellen, waarbij de gehele Eindhovense jeugd zou kunnen worden ingeënt. De kosten van zulk een campagne die op vier ton ge schat worden zouden dan door de ge meente en Philips gezamenlijk gedragen kunnen worden. Men vreest evenwel, dat Den Haag de gemeentelijke bijdrage in deze kosten niet zou goedkeuren. Als dit gebeurt, dan kan Philips natuur lijk „op eigen houtje" toch zijn personeel gaan vaccineren, waartoe het bedrijf dan, om bovengenoemde redenen, waarschijn lijk op het Belgische vaccin zal zijn aan gewezen. Haarlem wacht af Ook in Haarlem, zo vernemen wij, is de mogelijkheid van een eventuele massale polio-vaccinatie op korte termijn door de autoriteiten onder ogen gezien. B. en W. zijn echter na overleg met de G.G. en G.D. tot de overtuiging gekomen dat met de be antwoording van deze vraag gewacht moet worden tot de richtlijnen van Den Haag, die binnenkort verwacht kunnen worden, bekend zijn. Vrijdagmorgen heeft zich in de garage van een expediteur aan de Van Meerbeek- straat te Hillegom een tragisch ongeval voorgedaan. Terwijl een der vrachtauto's achteruit reed, liep het tweejarig zoontje van de expediteur met een kruiwagentje achter de auto langs, waarbij het kind door één der wielen werd geraakt. Het jongetje werd naar een ziekenhuis te Haarlem ver voerd, waar het in de namiddag is over leden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 366 personen, van wie 76 kinderen. Friedrich Nietzsche: Liever niets weten dan veel half weten. Engelse ambassadeur te gast bij Commissaris der Koningin De Engelse ambassadeur, Sir Paul Ma son, is enkele dagen de gast geweest van de Commissaris der Koningin in Noord holland. Donderdagmorgen is hij met me vrouw Mason aan de ambtswoning van de Commissaris der Koningin gearriveerd, ADVERTENTIE De regering staat op het standpunt dat het voorgestelde percentage van 25 voor de komende huurverhoging gehandhaafd dient te blijven. De wensen van de vakcentrales inzake de omvang van de huurverhoging (een beperking van de huurverhoging tot twaalfcneenhalf percent) zou in zeer belangrijke mate afwijken van hetgeen de regering bjj haar optreden als haar standpunt in deze heeft medegedeeld. Met betrek king tot het vraagstuk van de compensatie voor de voorgestelde huurverhoging vol staat de minister met op te merken dat de compensatie voor loontrekkenden onder werp van overleg uitmaakt in de Stichting van de Arbeid. Dit overleg is nog niet voltooid. De regering zal haar definitieve standpunt bepalen, nadat de Stichting van de Arbeid haar advies heeft uitgebracht. In samenhang daarmede zal de regering dan tevens een beslissing nemen over de eventueel te verlenen compensaties voor andere bevolkingsgroepen. Dit deelt de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, ir. Witte, mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging van de Huurwet. Over de mening, dat, zolang de huur- prijsbeheersing wordt gehandhaafd, het toe te laten huurpeil mede moet worden getoetst aan het kostprijsniveau van de nieuwbouw en dat bij stijging van dat niveau ook de oude huren moeten worden opgetrokken, merkt de minister op, dat zijns inziens hierbij enige voorzichtigheid is geboden. Het lijkt hem niet juist zich te zeer blind te staren op het thans nog stij gend kostprijsniveau. Een daling hiervan in de komende jaren is geenszins onmoge lijk of onwaarschijnlijk. Een verhoging van de subsidie voor de nieuwbouw kan thans moeilijk in overweging worden genomen. De regering kan nu nog niet mededelen wanneer na de invoering van de thans voorgestelde huurverhoging nieuwe huur verhogingen aanhangig zullen worden ge maakt. Zij is echter in beginsel voornemens elke gunstige gelegenheid daarvoor te baat te nemen. Daarbij zal dan aandacht kunnen wor den geschonken aan de suggestie, in de Huurwet de mogelijkheid te openen in de toekomst huurverhogingen bij algemene maatregel van bestuur tot stand te bren gen. De mening dat een geleidelijke huurver hoging van tien percent per jaar had kun nen voorkomen dat de regering thans met een zo drastisch voorstel op een ongelukkig tijdstip moet komen, beantwoordt de minis ter met de opmerking dat het 'denkbeeld van een geleidelijker huurverhoging stellig aantrekkelijke kanten heeft. Hij zou het in beginsel dan ook zeker niet willen afwijzen. Het is echter niet juist te menen dat bij keuze van een lager percentage automa tisch de blokkering van de baan zou zijn. De blokkering van een gedeelte van de huurverhoging is een zeer wezenlijk onder deel van de onderhavige huurvoorstellen. De minister wil hierover geen twijfel laten bestaan. De minister meent dat voor een differen tiatie in de verhoging naar gemeenteklasse geen redenen aanwezig zijn. De regering heeft in 1953 gemeend dat de stichtingskos- ten van woningen in de stad en op het platteland elkaar zouden naderen. Nader hand is gebleken dat dit onjuist is. Ver schillen zijn er nog steeds. In het door de minister van Economische Zaken met het bedrijfsleven gevoerde over leg is steeds gesteld dat een wijziging van de kostprijs door het verhogen van de huur van bedrijfspanden in het algemeen niet voor doorberekening in aanmerking komt. Met dit standpunt hebben de organisaties van het bedrijfsleven zich verenigd. Deze kostprijsverhoging zal dus geen invloed mogen hebben op de kosten van levens onderhoud. In het thans aanhangige wetsontwerp wordt voorgesteld een fonds te vormen, opdat de huiseigenaren in staat zullen zijn het aanbrengen van verbeteringen te be kostigen. De minister tekent hierbij aan dat een verplichting om te verbeteren niet in het wetsontwerp is opgenomen. Ook als de eigenaar niets doet, krijgt hij te zijner tijd zijn geld terug. Afspraak Op de vraag of bij de kabinetsformatie een afspraak is gemaakt over de huurver hoging, zegt minister Witte: In de regeringsverklaring is over deze aangelegenheid gezegd, dat een voorstel tot verhoging van de huren van vooroor logse woningen met 25 percent op korte termijn zou worden aanhangig gemaakt en dat tegelijk met dit voorstel een wetsont werp zou worden ingediend, krachtens het welk gedurende tien jaren vijftig percent van deze huurverhoging door de eigenaar van een verhuurde woning op een geblok keerde rekening moet worden gestort met de mogelijkheid tot deblokkering naar rato van de bedragen welke door de eigenaar voor vernieuwing en verbetering der des betreffende woningen zijn besteed. Hieruit blijkt dat in het huidige kabinet over deze punten overeenstemming is bereikt en een afspraak is gemaakt. Wij kunnen U niet meer bereiken, wij komen een zintuig tekort, wij leggen ons neer bij de feiten dat gij minder en minder wordt. De enkele keren dat ge in dromen ons nog verschijnt, wordt gij al ijler en ijler tot ge voor altijd verdwijnt. Straten Iwuden uw namen voor heden en morgen in stand, maar onze kinderen brengen ze niet meer met U in verband. Het land ligt nog net als het toen lag van polder tot polder te kijk; de mensen die er in wonen blijven zichzelve gelijk. Maar éénmaal per jaar is de stilte tot den hemel toe van U vervuld en belijden wij zonder woorden enze dankbaarheid, onze schuld. Ed. Hoornik Vandaag rouwt dit land. De droe fenis, die twaalf jaar geleden een blijde bevrijdingsdag overschaduw de, is geluwd, maar de rouw bleef in veler harten, die in vijf harde oorlogsjaren de wonden opliepen van een onherstelbaar verlies. De rouw zal vandaag over het land vallen, als in de avond de stille tochten optrek ken naar al die herdenkingsplaatsen, waar welhaast iedere stad en ieder dorp zijn doden eert met een een voudig kruis, een monument, een lijst namen in marmer gebeiteld. Twee minuten zal het land stil zijn, maar er zullen wéér kinderstemmen doorheen spelen en in de verte zal het verkeer deels tóch doorgaan, omdat mensen vergeten kunnen. In de Bloemendaalse duinen rust de as van vele verzetsstrijders in een eretuin. Veler schuifelende voeten zullen de paden beroeren tussen de urnenhoven, zoals ook op de Waals- dorpervlakte bij het kruis de hoofden gebogen worden in stil herdenken.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1