vraaq RIPOLIN DE BUIT BINNEN fON„s Franse wandtapijten in Amsterdams tuinhuis De avonturen van Wang en Li Droste Engelse „practical joker" wil per ballon naar ons land \i Agenda voor Haarlem Vragen van nu AUTORADIO Om de Cambridge Week in Leiden luister bij te zetten KERKELIJK LEVEN Tandartsen stemmen in met totale arbitrage Scooterrijder probeerde meisje te ontvoeren Amsterdam-Vancouver in twaalf uren Duitse radiofabriek verliest opnieuw proces tegen handelaar Uitbreiding nationale herdenking bepleit Examens Altijd welkom Twee jaar geëist tegen boekhouder die 43.000 verduisterde VERVOLGVERHAAL ARK CROSS Westelijke rijbaan in dienst genomen AUTORAMA" De Britse Raad van Kerke.i heeft op zijn onlangs gehouden jaarvergadering in Lon den een resolutie aangenomen, waarin het besluit van de Britse regering wordt be treurd om proeven met kernwapens te houden op Christmas Island en waarin aangedrongen wordt op een algemene con trole op atoomwapens. De resolutie is het antwoord op een brief van de Christenraad van Japan, waarin gevraagd wordt om de proeven met atoom- en waterstofbommen te staken. Deze reso lutie was opgesteld door de internationale afdeling van de Britse Raad van Kerken, maar de bischop van Chichester en an deren hebben er belangrijke wijzigingen in aangebracht. Behalve de verklaring, waarin de proeven betreurd worden, werd de resolutie toen, met algemene stemmen, aangenomen. De bisschop van Chichester heeft gezegd, dat de Raad zijn diepe bezorgdheid moet tonen ten aanzien van de ernstige zede lijke en geestelijke problemen, waar het hier om gaat. „De bommen, die op Hiro shima en Nagasaki zijn geworpen waren slechts kinderspel vergeleken bij de water stofbommen, die r eds door de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tot ontploffing zijn gebracht. Geen wonder, dat de Japanners gealarmeerd zijn", zo zei hij. De bisschop merkte verder op, dat de Raad ten volle aandacht moet schenken aan het feit, dat de proeven plaats vonden in Aziatische en niet in Europese wateren. „De houding van miljoenen Aziaten ten aanzien van de christelijke zending en de christelijke kerken in Azië kan hierdoor bepaald worden". Na een langdurige discussie, werd de re solutie met 39 tegen 32 stemmen aangeno men. Zij luidt als volgt: De Britse Raad van Kerken verzekert de Nationale Christenraad van Japan van de diepe bezorgdheid, die de christenen in Groot-Brittannië voelen over de voortdu rende proeven met kernwapens en over het ernstige gevaar, dat zii opleveren voor de hele mensheid door de versterking van radio-actieve straling; betreurt het be sluit van Harer Majesteits Regering om een aantal ontploffingen met kernwapens in de nabije toekomst ten uitvoer te bren gen; doet een beroep op Harer Ma jesteits Regering en op de regering van de Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie om een nieuwe en krachtige poging te doen om voor het einde van het jaar 1957 te ko men tot een algemene overeenkomst over de controle op kernwapens, en zich tot die tijd te onthouden van verdere proeven met waterstofbommen; dringt er bij de subcommissie van de Ontwapeningscom missie van de Verenigde Naties op aan om het uiterste te doen om tot een overeen komst te komen wat betreft een verbod van alle wapens tot massavernietiging, alle atoom- en waterstofbommen inbegrepen, alsmede een internationale controle, die de veiligheid van alle volken verzekert, en een drastische vermindering van alle be wapening. Ook de Britse Raad van Vrije Kerken heeft tijdens het jaarlijkse congres in Bristol er bij „Harer Majesteits Regering op aangedrongen om de voorgenomen atoomexplosie op het Christmas Island niet te doen doorgaan en heeft een beroep ge daan op alle betrokken landen om hun on derzoekingen in dienst te stellen van het vreedzaam gebruik van de kernenergie". Het congres gaf ook uitdrukking aan de teleurstelling dat het de Verenigde Naties tot nu toe niet gelukt is een overeenkomst tot stand te brengen over het staken van atoomproeven. Het congres besprak eveneens de apart- heidswetten van de Zuidafrikaanse rege ring en deed een beroep op alle christelijke kerken in Zuid-Afrika om de beginselen van het evangelie hoog te houden. Vluchtelingen De Berlijnse vluchtelingenkampen ver werken nog steeds jaarlijks een stroom van honderdvijftig duizend mensen. Het opvangcentrum Marienfelde, waar alle vluchtelingen in eerste instantie verzameld worden, telt zesendertig honderd mensen en is gewoonlijk overvol. Daarvandaan gaande „erkende" vluchtelingen dan via zes of zeven andere kampen naar hun defi nitieve adressen. Tegen het eind van het vorige jaar was er in Berlijn op deze wij ze een stroom van zesduizend vluchtelin gen, zodat alle kampen overvol waren. De evangelische kerk tracht zich het lot van de vluchtelingen zoveel mogelijk aan te trekken. Sinds meer dan drie jaar be zoekt een groep van vijfentwintig medear beiders de meer dan twintigduizend „niet- erkende" vluchtelingen in West-Berlijn. Van her is meer dan tachtig percent lid van de evangelische kerk. Deze grote groep leeft in kelders, ruïnes en dergelijke, ook in door de regering beschikbaar ge stelde voonruimten buiten de kampen. In deze woonoorden heeft elk gezin één ver trek tot zijn beschikking, terwijl twee ge zinnen samen een keuken hebben. Het hulpwerk van de kerk zorgt hier voor dui zend kilogram levensmiddelen per maand, omdat onder deze vluchtelingen er velen zijn, die door ouderdom of ziekte, niet in staat zijn hun eigen brood te verdienen. Er is voorts ook een pastorale zorg van wege de kerk voor de vluchtelingen. Want er is grote behoefte aan een pastoraal ge sprek, naar biechten ook, in elk geval naar die vrijmakende zorg, die van de kerk wordt verwacht. In de nabijheid van de meeste vluchtelingenkampen bevindt zich een „kerkelijk verzorgingscentrum", een gewoonlijk houten barak, die, dank zij oecumenische hulp, kon worden ingericht Hier houden de predikanten hun spreek uren, er is een keuken en een conversatie ruimte, die de jeugd bovendien gelegen heid geeft voor ontspanning en spel, ter wijl zij ook de woonruimten herbergen voor de kerkelijke medearbeiders in dit werk. Er vinden allerlei samenkomsten plaats, met voordrachten of muziek, terwijl de dag in elke barak besloten wordt met een avondwijding. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der tand heelkunde heeft zich in principe verenigd met de mogelijkheid van totale arbitrage in het geschil tussen de tandartsen en de ziekenfondsen. Het hoofdbestuur heeft hiervan mede deling gedaan aan de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst", die in deze haar diensten als bemiddelaar heeft aangeboden. In Santee Landweers tuinhuis te Am sterdam is tot 16 mei een tentoonstelling te zien van wandtapijten, ontworpen door de Lotharingse schilder Georges Locret en uit gevoerd in Aubusson, het bekende Franse weversplaatsje, dat oude roem herwon door de renaissance der gobelinkunst, die zo door het werk van de schilder Jean Lurgat is bevorderd. Voor diens optreden waren er al pogingen gedaan eigentijdse figuren te betrekken in deze industrie. Maar men kwam niet verder dan het geraffineerd copieëren van moderne schilderijen inplaats van oude of wel artistiek minderwaardige voorstellingen van herderinnetjes, lieve poesjes en dergelijke. Die copieën naar moderne meesters zagen er ongetwijfeld niet onplezierig uit, maar steunden op ver keerde principes. De techniek van het weven brengt een andere manier van vormgeven met zich mee dan het met de losse hand schilderen, Jean Lurget begon met nauwkeurig ge tekende „kartons", zoals de ontwerpen van gobelins genoemd worden, waarin lijnen de verschillende kleurvlakken omschrijven, welke vlakken in het tapijt alleen hun begrenzing vonden in het kleurverschil. Lurgat ging bij zijn ontwerp uit van een beperkt aantal kleuren wol, die hij num merde. Hij voorzag de in te vullen ruimte op zijn tekening van de nummers van de kleur, die hij daar wenste, om te voor komen dat de uitvoerder wellicht een ge nuanceerd ingevuld maar strak bedoeld kleurvlak toch zou trachten te benaderen. Daar de rondingen in de tekening van het tapijt bestaan uit de samenstelling van rechte hoekjes, waarvan de onderlinge af standen bepaald zijn door dikie van sche ring en inslag, mochten de rondingen nooit te fijn worden. Lurgat was al een bekend schilder, maar ik geloof dat hij zijn be stemming eigenlijk pas geheel in de tapijt kunst vond. Toch zal hij het van het schil deren moeten hebben om door het onder gaan en verwerken van meer persoonlijke sensaties blijvend tot vernieuwing te kun nen komen. Donderdagavond is een vijftienjarig meisje in de Utrechtse binnenstad aange sproken door een in militair uniform ge klede scooterberijder, die het kind naar de weg vroeg. Toen het meisje daarmee klaar was, zei de onbekende, er niet veel van te begrijpen. Hij vroeg haar daarom op de duo te gaan zitten en hem naar zijn bestemming te brengen. Het meisje vol deed aan dat verzoek, maar zag al gauw, dat de scooterbestuurder een verkeerde kant over de Amsterdamse straatweg in de richting van Maarssen opreed. Toen zij hem daarop attent maakte en zei, van de scooter af te willen, uitte de man de be dreiging, op haar te zullen schieten als zij dat deed. Toen het meisje bij Maars sen een dame en een heer zag wandelen, is zij toch van de duo afgesprongen. De onbe kende reed met grote snelheid door. Het kind kwam te vallen en werd daarbij aan armen en benen gewond. Het echtpaar is met haar per bus naar Utrecht gegaan,, waar het geheel van streek zijnde kind later door haar ouders afgehaald is. De politie is er nog niet in geslaagd de onbekende op te sporen. De Canadian Pacific Air Lines zal in januari 1958 nieuwe Bristol Britannia's gaan gebruiken op de dienst over de Noordpool tussen Amsterdam en Vancou ver en terug. De duur van de lijndiensten van Europa naar Noord- en Zuid-Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland en het Verre Oosten wordt door de vlootuitbreiding met Britannia's met 25 percent bekort. De vliegtijd van Amsterdam naar Vancouver wordt van 16 uur tot 12 uur teruggebracht en de vliegtijd op de nieuwe lijn van de C.P.A. van Montreal naar Lissabon, die op 30 mei wordt geopend, zal slechts 9 uur bedragen. De Britannia is een lange-afstandsvlieg- tuig, dat 100 passagiers kan vervoeren met eên snelheid van bijna 700 km per uur. Lurgat's voorbeelden waren dermate schoon en overtuigend, dat een hele stoet schilders volgde in dit werk. Bekend werd plotseling de naam van Mare Saint-Saëns, van wie we hier zeker nog niet gehoord hadden. Middelmatige figuren als Picard le Doux vonden een betere bestemming voor hun werkkracht. En zo vond Lurgats initiatief tenslotte een bekroning in een machtige expositie van moderne Franse tapijtkunst in het Museum voor Moderne Kunst te Parijs,, die later tezamen met een indrukwekkende collectie oude tapijten in ons Rijksmuseum te zien was. Deze ten toonstelling bleek een stimulans voor hier,, waar wel wevers werken, maar schilders nog te zelden betrokken in deze kunst, die een nog te weinig monumentaal karakter vertoonde. Belangwekkende zaken waren het resultaat, waartoe onder meer het mi nisterie van Ónderwijs, Kunsten en Weten schappen meewerkte. Georges Locret is één uit velen. Tentoon stellingen als de zijne zijn hier betrekkelijk zeldzaam. Om het belang van deze exposi tie te belichten vertelde ik iets over die indrukwekkende herleving van een oude kunst. Locrets werk is een goed voorbeeld van wat thans weer gepresteerd wordt in deze. Zijn vormgeving herinnert ons heel even aan die van Lurgat en dat komt zeker voor een belangrijk deel door het feit dat deze bepaald werd door de techniek. In zijn schilderijen kan hij zich bij voorbeeld heel anders voordoen. Voor Locret zal wel hetzelfde gelden. Origineel en wat betreft compositie meer uitgegaan van de schilder kunst is een tapijt dat een ijzergieterij voorstelt. Locret herhaalt zich weinig, het geen deze uiteraard betrekkelijk kleine ten toonstelling des te boeiender maakt. Bob Buys Onlangs heeft een Duitse radiofirma een proces gevoerd tegen een Amsterdamse radiohandelaar, die buiten de officiële im porteur om Duitse radiotoestellen im porteerde. Nadat de Duitse firma in het eerste proces in kort geding en in hoger beroep in het gelijk was gesteld, besliste tenslotte, de Hoge Raad, dat de Amster damse radiohandelaar het recht aan zijn zijde had. Intussen was de Duitse firma een twee de proces begonnen tegen een andere Am sterdamse radiobandelaar, die eveneens zelf in Duitsland toestellen kocht, in Ne derland imnorteerde en deze vervolgens voor eei lagere dan de officiële nrijs op de markt bracht. De president van de recht bank wees in eerste aanleg in kort geding de eis van de Duitse firma toe. De Amster dammer moest zich onthouden van de ver dere handel in deze toestellen, tenzij hii ze via de officiële importeur zou betrekken en voor de officiële prijs zou verkopen. Van dit vonnis ging de handelaar bij het gerechtshof te Amsterdam in appèl. Het hof heeft hem thans in het gelijk gesteld. De Duitse firma had aarigevbercf.' dat de' Duitse radiohandelaren, die de toestellen aan dé Amsterdammei* verkochten, con tractbreuk pleegden, omdat zij deel uit-' maakten van een gesloten verkooporgani satie. Het hof was van mening, dat dit niet voldoende aannemelijk is gemaakt. Voorts was betoogd, dat de Amsterdamse handelaar ten onrechte adverteerde met de aanbeveling, dat hij zijn kopers volledige fabrieksgarantie kon geven. Het hof aan vaardde de stelling van de handelaar, dat de mogelijkheid van volledige fabrieksga rantie reker aanwezig is, omdat hij defecte toestellen terug ,n zenden aan zijn Duit se leverancier, die ze op zijn beurt bij de fabriek kan laten repareren. Wel was het hof van mening, dat deze handel geschiedt ten nadele van de offici ële importeur en vermoedelijk ook ten na dele van de Duitse fabriek. „In de concur rentiestrijd van de handel mag dit echter niet als onrechtmatig worden aangeduid", aldus het hof. Het hof vernietigde het vonnis van de president van de rechtbank, ontzegde de Duitse fabriek de ingestelde vordering en veroordeelde haar tot betaling der proces kosten. Het Veteranen-Legioen Nederland deelt mede, het in hoge mate te betreuren dat in de richtlijnen van de Commissie Nationale Herdenking voor de herdenking op zater dag 4 mei verzocht is de doden te geden ken, die „in de jaren van de oorlog" voor ons land zijn gevallen, waardoor zijns in ziens degenen, die na 1945 in Indonesië en Korea hun leven voor de zaak van de vrij heid hebben gegeven, worden vergeten. Het meent daarom, dat aan de 4 mei-her denking een grootser en nationaler karak ter dient te worden gegeven door haar egn herdenking te doen worden van alle doden, die in de strijd voor Nederland en Oranje het hoogste offer hebben gebracht. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Ge slaagd voor het doctoraal examen pharmacie: mejuffrouw T. S. Velthuysen, Amsterdam; voor het doctoraalexamen scheikunde: N. C. Rol, Haarlem, en voor het kandidaatsexa men wis- en natuurkunde: P. W. F. Louw- rier, S. G. van der Bergh, Amsterdam; J. F. Kuik, Zandvoort; K. A. Michlmayer, Vree land, en H. Helmers, Apeldoorn. Wang voelde zich hoe langer hoe wanhopiger op zijn luchtreis. Wat moest er van hem terechtkomen? En waar zou hij terechtkomen? Zijn handen werden zo pijnlijk door het vasthouden van het touw; toch hield hij dat vol. Maar opeens, daar hoog in de luchtdaar knapte het touw! Wang voelde, dat hij geen houvast meer had, en met 'n gil viel hij recht naar beneden! 2! ADVERTENTIE PASTILLES dessert melk mokka bitter-zoet Jonathan Routh, de man die de Londen- se ondergrondse kort geleden in opschud ding bracht met een rock 'n rolifeest in een van de wagons van de ondergrondse lijn dienst en die het vorig jaar sterk de aan dacht trok, toen hij een grote piano in een koetsje wrong om er een ritje mee te ma ken, heeft thans in „The Times" geadver- t.eeerd voor een ballon en een ervaren ballonvaarder om met hem deze zomer de Noordzee over te steken naar Nederland. Mr. Routh, die negenentwintig jaar is en sinds hij in 1949 aan de universiteit van Cambridge afstudeerde een reeks stunts h aft volvoerd, wil met deze onderneming de Cambridge-Week" die van 24 tot en mét 29' juni in Leiden zal worden gehou den, publiciteit geven. In deze week zullen dé Stad Cambridge en zijn universitëit, zo als reeds werd bericht, samenwerken in een aantal in Leiden te houden tentoon stellingen en andere gebeurtenissen. „Ze hebben mij gevraagd de organisatie een beetje kleur te geven. Een wereldprimeur met een ballonvaart van Engeland naar Nederland over de Noordzee lijkt me hier wel geschikt voor," zegt Routh. Ballonvaarder J. Boesman van de Haagse Ballonclub, die wij naar zijn mening vroe gen over dit plan, deelde ons mede met Routh reeds contact te hebben gehad. Routh, die zich aan hem voorstelde als een man, die van „practical jokes" houdt maar daarbij ernst en grap toch wel uit elkaar pleegt te houden, stelde hem op de hoogte. De mogelijkheid om een ballonvlucht in eens en rechtstreeks te maken van Londen of Cambridge naar Leiden achtte de heer Boesman kleiner dan één procent. Des ondanks stond hij niet helemaal afwijzend tegenover de plannen. Tussen Frankrijk en België enerzijds en Engeland anderzijds zijn al diverse ballonvluchten over en weer gemaakt. Het Kanaal is echter heel wat smaller dan de Noordzee. Een over- ADVERTENTIE V steek LondenLeiden is een ruk van ruim tweehonderd kilometer. Een volgboot is niet bruikbaar omdat een door de wind voortgedreven ballon doorgaans sneller vaart dan een schip, op zijn minst zou men dus een hulpvliegtuig ter beschikking moeten hebben. Een andere kwestie is, dat men de tocht natuurlijk in etappes zou kunnen doen: opstijgen van een plaats in Engeland, varen tot de oostkust van Enge land, dalen en inpakken, daarna overtocht per boot naar het vasteland, en vandaar weer opstijgen en naar Leiden trachten te varen. Samenvattend kan ik dus zeggen, aldus de heer Boesman, dat er oriënterend contact is, maar dat wij ons nog op niets hebben vastgelegd (ANP). Twee jaar gevangenisstraf heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen een 25-jarige hoofd boekhouder uit Houten, die was gedag vaard wegens verduistering van ruim f 43.000 toebehorend aan het Nationaal Verbond van de Katholieke Arbeiders Jeugd Nederland. De verdachte, die in 1955 tot hoofdboekhouder bij deze instel ling werd benoemd, genoot een zeer groot vertrouwen, waarvan hij in de jaren 1954 —'56 misbruik heeft gemaakt. Van de gel den, afkomstig van cheques, die hij moest innen, hield hij een gedeelte voor zich zelf. Toen hij trouwde kocht hij een eigen huis dat royaal werd ingericht. Vóórts be steedde hij veel geld aan drank en gokken. Toen er een accountantsonderzoek werd ingesteld verbrandde hij een deel van de boekhouding. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie dat het de verdachte betrekkelijk gemakkelijk was gemaakt fraude te ple gen. Hij heeft geestelijk en materieel bo ven zijn stand geleefd. De raadsman, mr. J. Gerlings, betoogde, dat de verdachte een harde werker was, die zich echter buitenshuis de rol van „weldoener" had aangemeten. 46. Hetgeen hem de opmerking deed fluisteren, dat de meeste mensen eigenlijk verdienen, dat er bij hen ingebroken wordt. In een ogenblik stonden zij daarna in het studeervertrek van de heer Toogood. Even bleven zij scherp luisteren, maar zij hoorden niets. Toen flitste Daphne's potlood-lampje aan, dat de gehele kamer scheen af te zoeken. Plotseling was het weer donker. „Ga jij maar aan de deur staan, Hugh", mompelde zij, „en waarschuw me als je ook maar het geringste geluid van boven hoort. Ik denk niet dat we gestoord zullen worden, maar we mogen geen risico lopen. Ik begin met het grote schrijfbureau. Ik vermoed, dat hij de laden niet heeft afgesloten". Geruisloos liep ze door de kamer. „Precies wat ik dacht", zei ze „Maar laten we eerst de gordijnen sluiten. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn". „Wat denk je te vinden, meisje?" „Als ik veel geluk heb: een nauwkeurig overzicht van zijn bedrijvigheid, Hugh". „Dat lijkt me zeer onwaarschijnlijk. Maar leg me dat l^ter maar eens uit". Williamson verwijderde zich naar de open deur en bleef daar staan luisteren. Tegelijkertijd keek hij zeer belangstellend naar wat Daphne deed. Hij wist wel, dat zij er altijd in slaagde de gewenste konijnen uit haar toverhoeden te halen, maar hij was benieuwd of zij er ditmaal weer in zou slagen. Het verbaasde hem dan ook eigenlijk niet, toen hij haar een zachte kreet van ver rassing hoorde slaken, toen ze bezig was een boek te be kijken, dat ze van een van de planken had weggenomen. „Kijk eens, Hugh", fluisterde ze, toen hij door de ka mer naar haar toegeslopen was. Enkele ogenblikken keek hij het nieuwsgierig door. Hij was niettemin teleurge steld en zei: „Ik zie er niets bijzonders in, Daph, het lijkt me een adresboekje. Alleen snap ik niet wat die data, vreemde letters en tekeningen voor bedoelingen hebben. Of be grijp jij het wél?" „Als je goed zoekt, vindt je onze vriend Heal". Hij zocht in het boekje en las toen: „Henry Heal, 6 Selwyn Cottages, Mayne End, Bucking hamshire. G.C.B. 7 j! V plm. 15-6-54. Zie C.P. en W.R.". Maar waarom is dit voor de drommel met rode inkt ge schreven, terwijl de meeste andere met zwarte inkt zijn genoteerd?" „Kijk nu eens naar C.P. en W.R. en zeg me of hij daar óók rode inkt gebruikt heeft. Volgens mij moet dat wel gebeurd zijn". „Je hebt gelijk: óók met rood", zei hij, nog meer ver baasd. „Ik zal het je later wel uitleggen, Hugh. Zijn er nog meer boekingen met rode inkt?" De ontdekkingsreiziger sloeg snel de blaadjes om, ter wijl zij tegen hem aangeleund stond en haar kleine lampje op zijn handen liet schijnen. „Hier is er nog een", zei hij zacht, „Frank Burrowes, 17 Despard Street Camberwell, 3 j. V. pl.m. 24 dec. Zie H.N.". „Kijk daar eens gauw, Hugh", zei het meisje, dat de details, die hij had opgelezen, in snel tempo op een pa piertje neergekrabbeld had. „Ik geloof, dat we iets op het spoor zijn". „O, dan is Harvey Newell een vogeltje, dat je brobeert te vangen. Kijk, zijn naam is ook met rode inkt geschre ven en er is een verwijzing naar F.B., ook een 3 j.-man netje". Bovendien is zijn V-datum dézelfde als die van zijn collega". „Prachtig, Hugh. Dat is op het ogenblik voldoende. En nu het boekje terug op dezelfde plaats waar we het ge vonden hebben en dan eens kijken of er nog meer op windende ontdekkingen gedaan kunnen worden. Wat zit er in die la daar beneden, Hugh. De andere heb ik al gehad". Hugh haalde twee bundeltjes papier te voorschijn, die hij haar overhandigde. Dit bleken ontvangstbewijzen te zijn voor giften aan instellingen van weldadigheid. „Zie je wel", mompelde Daphne, „precies het soort vent zoals Frensham hem beschreef. „Terecht zegt het spreek woord. Maar verder kwam zij niet, want Williamson had een zachte kreet van verrassing laten horen. „Heb je iets gevonden, Hugh?" „Ik geloof van wel. Kijk eens hier!" In een tel stond ze naast hem en ook zij toonde zich verbaasd, toen hij haar een papier liet zien. Want boven aan stond: „Het Witte Huis", en daaronder een platte grond van al de kamers met een nauwkeurige opgave van de maten. „O jongen jongen", riep Daphne op zachte toon, maar daarom niet minder blijde toon uit. „Je ziet dus, dat hij inderdaad de ambtenaar van de belastingen was, die een langdurig bezoek aan het Witte Huis bracht. Hier is een rood kruisje, Hugh, in de hoek van de zitkamer". „Ja, dat zie ik", antwoordde Williamson, „maar wat betekenen die woorden daar onderaan?" „De sluwe oude schavuit", merkte ze langzaam op, „klaarblijkelijk hoorde hij tante op alle mogelijke manie ren uit, toen hij met zijn opmetingen bezig was. Hier staat: „de vloer in goede conditie". Hij weet dus, dat er niets veranderd is en dat het geld nog op de oorspronke lijke plaats moet liggen. Wat zou „Lucas 12:34" beteke nen? Ik weet niet, wat er precies in het Nieuwe Testa ment staat in die tekst, al kan :k het wel ongeveer raden, afgaande op wat Frensham me vertelde over die door trapte huichelaar". „Wat dacht je dan, Daphne?" „Ik vermoed, dat er staat: „Want waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn", begrijp je? Wat doen we nu, Hugh?" „Let eens even op deze paperassen", antwoordde hij. „dit ziet er niet minder interessant uit. Op al deze vellen papier staan naam en adres van de belastingdienst in Windycombe. Die heeft hij natuurlijk gegapt. Daph, ik wed, dat er nog meer bezwarend materiaal te vinden is in dit huis, als we maar wisten wéar!" „Natuurlijk heb je gelijk", zei ze, terwijl ze met haar miniatuurlantaarn verschillende delen van het vertrek verlichtte. „Een vent als hij „Wat zoek je", vroeg Williamson, toen zij plotseling de straal van het lampje gericht hield op een reusachtige boekenkast met een dikke ruit om de inhoud tegen stof te beschermen. Daphne gaf geen antwoord. Maar hij zag, dat haar wenkbrauwen hoog opgetrokken waren, terwijl ze er naar toe stapte en met haar lampje alle onderdelen van de kast verlichtte. Tenslotte scheen ze iets gevonden te hebben, want daarop liet ze het lampje over de zijkant van het boekenmeubel spelen". „Ik geloof, dat die kast aan de muur vastzit, Hugh". „Dat kan wel. Wat is daar voor vreemds aan?" „Dat wijst erop, dat die boekenkast op een eigen fun- doment staat". (Wordt vervolgd). HaarlemVeisen deels tweebanig Zonder enig ceremonieel is gistermid dag het westelijk deel van de nieuwe Rijksweg tussen de zuidelijke afgang van de viaducten over de beide tunnelbakken bij Velsen en de Hoofdstraat in Santpoort voor het verkeer vrij gegeven. Hierdoor komt het autoverkeer uit het noorden na de viaducten op een van het zuid-noordverkeer gescheiden baan te recht, die met een flauwe bocht om het benzinestation heenloopt (dat op een eiland is gekomen), om zich nabij het ein de van de Hoofdstraat weer in de ene baan van de oude verbinding te voegen. Inmiddels vordert ook het werk aan de derde baan van deze autostrada, die van de toekomstige verkeersrotonde bij de noordelijke monding van de Delftlaan naar de tunnel leidt, snel en is men even eens begonnen aan de drainage van de weg, die naar de noordelijke afrit van de Velsertunnel leidt. ADVERTENTIE it Krocht 2 INBOUW EN SERVICE STATION Haarlem - Tel. 15228 ZATERDAG 4 MEI Rembrandt: „Oorlog en vrede", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Opoffering" 14 j., 9.15 uur. Roxy: „De zeven bandieten van Silversprings", 18 jaar, 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", 18 jaar. 9.15 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 9.15 uur. LUx<>r: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 9.15 uur. Kerk Wilhelminaplein: Herdenkingsdienst van de Hervormde gemeente Heemstede, 7.45 uur. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarslicht en oude muziek, 9.3010.30 uur. ZONDAG 5 MEI Minerva: „Robinson Crusoë en co", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „The man who loved redheads", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dieren strijden om hun be staan", alle leeftijden, 11 uur. „Oorlog en vrede", 14 jaar, 1.30, 4.45 en 8 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zeven bandieten van Silversprings", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wenn der weisse Flieder wieder blüth", alle leeftijden, il uur. „Paris Palace Hotel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Hans Christian Andersen", alle leeftijden, 11 uur. „Are de Triomphe", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 upr. Luxor: „En.... schien de vrouw", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „I.Tsco-toeristen", alle leeftijden, 2 en 4.30 uur. „Vrouwen op avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Ontvluchting", 8 uur. Lange Heerenstraat 6: Bevrijding: amenkomsten voor kerk- en niet-kerkmensen, 10 en 7 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozekruisersgenootschap, 10.30 uur. Cultura: Wijdingsmorgen van Ned. Ver. van spiritisten „Harmonia" over „Vrijheid van geest", 10.30 uur. Brinkmann: Huma nistisch Verbond herdenkt de bevrijding. Aafje Top draagt voor: „De stilte der zee van Vercors", 10.30 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaars licht en oude muziek, 8.3010.30 uur. MAANDAG 6 MEI Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart met ,,'t Konijn en ik", 8.15 uur. Stadsschouw burg: Rotterdams Toneel met „Ontvluch ting", 8 uur Zang en Vriendschap: Geeste lijk centrum De grotere wereld" met toe spraak, 8 uur. Begijnhofkapel: Ds. J. Toorn vliet spreekt voor het Interkerkelijk Evan gelisatiecomité over „Een wereld wandelt langs de afgrond", 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. Rembrandt: „Oor log en Vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Misdaad op bestelling" 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Are de Triomphe", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 "uur. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18^jaar, 2, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „IJscotoeris+en" alle leeftijden, 2.30 uur. „Vrouwen op avon tuur 18 jaar, 7 en 9,15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6