Chinese communisten reageren deemoedig op ernstige critiek Euratom en Euromarkt moeten spoedig worden ondertekend O Kapitaalnood der gemeenten en rentegamma dwingen tot nieuwe capriolen Effecten- en Geldmarkt Eenstemmigheid in Straatsburg Landbouwvraagstuk in handen van een zeslanden-commissie „Afstand tussen leiders en volk" Nieuwe directieven moeten thans doorwerken als een milde regen KARPETTEN Kort en bondig ZATERDAG 4 MEI 1957 Japanse tweetrapsraket op 25.000 meter hoogte Noors geleerde: x-stralen zijn veel gevaarlijker James Richards via Libië van Israel naar Tunesië KASHMIR BESHIR Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM De nieuwe secretaris-generaal van de Raad van Europa, de Italiaan Lodovico Benvenuti, vroeger onderstaatssecreta ris van Buitenlandse Zaken van Italië. AKÏTA (UP). De Japanners hebben gisteren een tweetrapsraket afgevuurd. Door radar-observatie werd vastgesteld dat de raket geklommen is tot een hoogte van 25.000 meter. 190 seconden na de start dook het projectiel in de Japanse zee, on geveer 30 kilometer uit de kust. De Noorse natuurkundige dr. Bjoern Trumpy heeft gezegd, dat de in ziekenhui zen gebruikte x-stralen en radium wijzer platen veel gevaarlijker zijn dan de stra ling bij kernproeven. Op een conferentie van de Rode-Kruis organisatie in Bergen veroordeelde dr. Trumpy, die rector is geweest aan de Ber gense universiteit, vrijdagavond, wat hij noemde „de onbetrouwbare opwindende en onnauwkeurige persberichten over het toe genomen gevaar van radio-activiteit als gevolg van proefnemingen met atoombom men". Als expert op het gebied van stralings theorieën verklaarde hij, dat de in de me dische wetenschap gebruikte x-stralen 70 keer zo sterk zijn als de stralingen die zich voordoen bij kernontploffingen. (Een verklaring van vrijwel de zelfde in houd werd enige tijd geleden uitgesproken door de gezaghebbende Amerikaanse gyne- acoloog dr. Bentley Glass op de jaarlijkse bijeenkomst van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen. Deze zei vol gens een verslag in de „New York Times", dat dertig jaren van kernexplosies, mits uitgevoerd met dezelfde intensiteit als de afgelopen vijf jaar, nog slechts een stra lingsdosis zouden opleveren van een-tiende tot twee-tienden van een Röntgen. Dit is, naar deze geleerde zeide, dezelfde stra lingsdosis, die veroorzaakt wordt door een met radium verlichte wijzerplaat van een uurwerk. Red.). STRAATSBURG, zaterdag - Hoe z(jn de kansen van de verdragen tot instelling van Euratoom en de Gemeenschappelijke Markt in de parlementen van de Westeuropese landen? Wie zich deze vraag stelt, kan een aanwijzing voor een antwoord vinden in de twee deze verdragen betreffende resoluties, die gisteren in de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa aan de orde zijn gesteld. Deze resoluties bevatten na melijk allebei een alinea, waarin op spoe dige ratificatie wordt aangedrongen. En zü ondervonden geen bestrijding. De resolutie betreffende Euratoom is zonder stemming aangenomen. Die betref fende de Gemeenschappelijke Markt moest worden aangehouden, doordat het quorum der Raadgevende Vergadering njet aan wezig was. Maar het was duidelijk, dat zij zou worden goedgekeurd en dat op zijn hoogst enkele Scandinaviërs tegen of blanco zullen stemmen. Nu mag niet wor den gezegd, dat de hier aanwezige parle mentsleden uit de zes continentale landen steeds als afspiegeling van hun respectieve nationale parlementen zijn te beschouwen. Dat heeft men indertijd met de Europese Defensiegemeenschap gemerkt: maar een aanwijzing is er in de instemming met de resoluties wel te zien. Wensen Wat de overige inhoud der resoluties betreft: in die omtrent Euratoom wordt onder meer de noodzakelijkheid gesteld het beleid van Euratoom een deel te laten zijn van het algemeen energiebeleid, Voorts wordt aandacht gevraagd voor het parti culier initiatief, bescherming van gezond heid en veiligheid en voor verbetering van de technische opleiding. De resolutie aan- gaande de Gemeenschappelijke Markt om- vat méér. De regeringen der Zes wordt gevraagd alle mogelijkheden te onderzoe ken om de associatie van de andere staten leden van de Raad van Europa te bevor deren; hetzij in het kader van de vrij handelszone, hetzij in het kader van andere regelingen. Er moet verder voor worden gezorgd, dat de gemeenschappelijke markt geen protectionistisch geheel wordt. Wat de landbouw betreft wordt aangedrongen op vorming van een werkgroep, die een ge meenschappelijk landbouwbeleid moet tot stand brengen. Deze werkgroep zal onder leiding moeten staan van zes politici, in overeenstemming met de nationale parle menten door de respectieve regeringen aangewezen. Verder wordt aangedrongen op harmonisering van de sociale wetgevin gen en op een behoorlijke werkloosheids voorziening. Voor de praktijk van de asso ciatie van, overzeese gebieden bij de ge meenschappelijke markt, zal overleg op voet van gelijkheid tussen Europeanen en ADVERTENTIE 'ÏVtAl f: HAARLEM - Mr. Cornelisstroot 33-35 - Tel. 1748Ó Filialen in Amsterdam - Zaandam - Zandvoort -. Driehuis ff TOKIO (UP) Het te Peking verschij nende „Volksdagblad" heeft de communis tische leiders aangeraden „uit hun ivoren torens te komen" en zich bescheiden bij het volk te voegen. „Allen dienen gelijk te zijn", aldus het Volksdagblad, „en deze gelijkheid is gebaseerd op afschaffing van de exploitatie van de ene mens door de andere". Het artikel in het „Volksdagblad" werd door het persagentschap Nieuw- China bekendgemaakt. „De leiders dienen de invloeden der klasse-maatschappij te laten verdwijnen, de bureaucratie zo spoedig mogelijk uit te roeien en hun ivore/i torens te verlaten en tot het volk te gaan", zo werd gezegd „Geen werkelijke revolutionair zal zich be langrijker dan de man in de straat achten of geestelijke arbeid hoger waarderen dan lichamelijke." De communistische leiders dienen het kwade en het goede met het volk te delen, maar „door arrogantie en invloeden van de oude klassenmaatschappij zijn bepaalde leiders van het volk vervreemd", zo besloot het „Volksdagblad". Eerder meldde het persbureau Nieuw China, dat een hervormingsactie begonnen was tegen bureaucratie, tweedracht en stagnatie in de communistische partij van China, dit in opdracht van partijvoorzitter Mao-Tse-Toeng. Volgens he bureau had Mao aanwijzingen gegeven wat betreft de principes der zuiveringsactie aan de opper ste staatsconferentie in februari en aan de nationale conferentie voor propaganda in maart Op 27 april gaf het centrale comité der Chinese communistische partij een directief uit. dat vorm gaf aan de instruc ties van Mao De tekst daarvan is nu gfe- publiceerd. In het bericht van Nieuw China wordt gewag gemaakt van een plotselinge uit barsting van critiek op de politieke con sultatieve conferentie van het Chinese volk, welke in maart van dit jaar gehouden is In geen jaren waren in het openbaar zo veel en zulke ernstige klachten geuit. Per sonen uit de litteraire kringen hadden critiek op de onderdrukking der klassieken ff door sommige communistische autoriteiten. Een leider der Christelijke Kerk, die ener zijds de hoogste leiding prees, zeide, dat functionarissen op lager niveau zonder re den het werk van de kerk belemmerd hadden. Aanpassen Later gaf een groep Chinese schrijvers een verklaring uit, waarin gezegd werd, dat de ongerustheid van Peking over de kwaliteit van hun werk blijk gaf van ge brek aan vertrouwen in het onderschei dingsvermogen van het volk. In het directief van het centrale comité wordt gezegd, dat de sociale betrekkingen een fundamentele wijziging hebben onder gaan en dat zich ook een verandering in de ideologie van het volk voltrekt. In ver band met deze tendens krijgen de partij en de arbeiders opdracht zich aan te passen, opdat zfj de transformatie van de gemeen schap en de opbouw van een nieuwe ge meenschap beter kunnen leiden. Gewaar schuwd wordt tegen de tendens zich te laten beïnvloeden door overblijfselen van de werkwijze van de Kwomintang, te me nen dat men bevoorrecht is en zelfs toe vlucht te nemen tot onderdrukking, wan neer het gaat om de verhouding met de massa. Leidende organen en kaders op elk niveau dienen na te gaan hoe contradicties binnen de gelederen der partij worden af gedaan en hoe het partijbeleid wordt uit gevoerd Partijfunctionarissen dienen een onderzoek in te stellen naar sectarisme, subjectivisme en de bureaucratie welke er toe geleid hebben, dat men geïsoleerd is geraakt van de massa der arbeiders, boe ren, soldaten en intellectuelen. De gewone partijleden dienen zich te wijden aan de dienst aan het volk. Partijleden met intel lectuele achtergrond hebben de speciale taak contact te onderhouden met de massa van arbeiders en boeren. „Deze campagne dient een beweging te zijn van ideologische opvoeding, ernstig uitgevoerd, doch tevens zo zacht als een bries of een milde regen." Afrikanen moeten worden gepleegd. Dit zijn dan enkele der voornaamste punten uit de resolutie inzake de Gemeenschappelijke Markt. Een bonte das Het was voor het overige een bonte dag in de Raadgevende Vergadering. Van Rijn vaart en Rechten van de Mens is er sprake geweest, van spoorwegen en betalings balansen. Van al die onderwerpen hadden de Rechten van de Mens wel het meest te maken met een plechtigheid die 's middags om twaalf uur plaats had: de Straatsburgse „Prijs van Europa", jaarlijks ter beschik king gesteld uit een fonds van een Ham- burgse familie, werd uitgereikt aan de pre sidente van de Hongaarse Revolutionaire Raad, die in januari jongstleden in Straats burg is opgericht. De voorzitter van het curatorium van het fonds, prof. dr. H. Brugmans, heeft hierbij een toespraak ge houden en vérvolgens heeft Anna Kethly temidden van volksvertegenwoordigers van vijftien Westeuropese landen de prijs aan vaard, niet voor zichzelf, maar voor de Hongaarse vrijheidsstrijders gezamenlijk. Rationalisatie van parlementen Een probleem, dat gisteren, voor de derde keer, ook ter sprake kwam was de zoge naamde rationalisatie van Europese parle mentaire vergaderingen. Men heeft in na volging van het ministerscomité geen stel ling willen nemen ten aanzien van het Engelse Grand Design, noch van het meer bij de continentale opvattingen aansluiten de Italiaanse plan. Wij hebben daar de afgelopen week al het nodige over gemeld. Volstaan wij met de mededeling, dat de Raadgevende Vergadering een resolutie heeft aangenomen van voorlopige strek king.. Hierin wordt ervoor gepleit, in af wachting van de bestudering van de twee plannen in de ministerraad van de West europese Unie, de nationale delegaties in de verschillende parlementaire vergaderingen, althans ten dele, uit bepaalde personen te doen bestaan. JERUZALEM (AFP) De speciale af gezant van president Eisenhower naar het Nabije Oosten, James Richards, heeft gis teren een onderhoud gehad van veertig minuten met premier Ben Goerion van Is rael. Daarna voerde Richards besprekingen met de Israëlische minister van Buiten landse Zaken mevrouw Meir, de minister van Financiën Eschkol en de minister van Handel Sapir Richards is gisteravond uit Israel naar Libië en Tunesië vertrokken. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat over het economische as pect van het plan-Eisenhower wegens tijdgebrek maar weinig gesproken is. Ove rigens bewaart de Israëlische regering over het verloop van de besprekingen met Richards het stilzwijgen. ADVERTENTIE WIT VOEREN DE COMPLETE COLLECTIE van het vermaarde fabrikaat v/d BRINK CAMPMAN te LAREN 180 x 125 95.— 180 x 125 200 x 140 119.— 300 x 200 300 x 200 254.— 325 x 225 325 x 225 310.— BAGDAD TRAPLOPERS, 57 br. 123.- 322. 388- 20.25 70-br24.75 Kruisstraat 11 HAARLEM TEL. 11491 Op de veemarktterreinen te Utrecht is vrijdag de centrale stierenkeuring ge houden. Men ziet op de foto de zes- heeft een waarde jarige stier „Tjeerd", die kampioen werd in de categorie zwart-bonte stie ren van vier jaar en ouder. „Tjeerd" van 50.000 gulden. Gelijk te verwachten was hebben de feestdagen van deze en de vorige week op de beurzen in zoverre hun stempel gedrukt dat de toch reeds bescheiden omvang nog wat is ingekrompen en in de koersen geen grote veranderingen zjjn gekomen. De in troductie v^ji de aandelen K.L.M. is echter voor de beurs een grote en prettige sensatie geweest, ook al zullen vele inschrijvers zijn teleurgesteld doordat de vraag veel groter was dan het beschikbare bedrag. De oorspronkelijke koers van c.a. 110 pet. is dan ook dezelfde dag reeds tot 120 pet. op gelopen, waarop een verdere stijging is gevolgd. Sinds het begin van dit jaar, maar vooral de laatste weken is trouwens het algemeen koerspeil op de aandelenmarkt gestegen, waartoe weliswaar de internatio nale fondsen voornamelijk hebben bijge dragen, maar dat toch mede een gevolg was van een koersstijging voor de Neder landse industriële aandelen van c.a. 148 tot 155, terwijl ook de scheepvaartwaarden enkele punten zijn opgelopen. De jaarverslagen, welke de laatste we ken zijn gepubliceerd en de dividenden, welke zijn betaald of aangekondigd, heb ben in het algemeen geen slechte indruk gemaakt, want in vele gevallen was de winst over het jaar 1956 nog wat groter dan in 1955 en konden de dividenden wor den verhoogd. Men is geneigd uit de ver hoging van de dividenden de conclusie te trekken dat de bedrijfsleiders de toekomst minder somber inzien dan de laatste tijd werd aangenomen, een conclusie, waarmee men echter wel voorzichtig moet zijn om dat het ook andere overwegingen kunnen zijn welke de directies tot een wat ruimere dividendpolitiek hebben genoopt. Uit vele jaarverslagen blijkt dat de ondernemingen in de naaste toekomst nog voor grote in vesteringsuitgaven staan, welke van zo danige omvang zijn dat hierin niet door de z.g. zelffinanciering (uit de winst) kan worden voorzien. Men zal dus te zijner tijd weer een beroep op de kapitaalmarkt moe ten doen en vooral wanneer het de bedoe ling is hiervoor de vorm van een aandelen emissie te kiezen, is het uiteraard van be lang, dat er op de aandelenmarkt een betere tendentie ontstaat, welke door hogere dividenden kan worden bevorderd. Onder de vele vraagstukken, welke zich thans ten aanzien van het financieel en economisch beleid voordoen, is dat van de financiering wel een van de belangrijkste, omdat de spanningen op de kapitaalmarkt,, welke sinds het midden van 1956 zijn ont staan, nog niet zijn verdwenen,, maar theo retici en praktici nog altijd bezighouden. Op dit punt ziet de naaste toekomst er helaas niet bepaald gunstig is. De behoefte aan kapitaal doet zich als bekend niet alleen bij het bedrijfsleven, maar in nog sterkere mate voor bij de centrale en de lagere overheid, waarbij het bedrijfsleven tot dusver een voorsprong heeft, omdat het niet aan het rentegamma is gebonden, dat voor de overheidslichamen geldt. Zoals bekend hebben vele onder nemingen de laatste tijd de toevlucht geno men tot de converteerbare obligaties, maar tenslotte wordt het slagen van dergelijke leningen ook beheerst door het opnemings vermogen van de kapitaalmarkt. Het ziet er naar uit dat de spanningen op de kapitaalmarkt vooreerst nog zullen aan houden en dat met name de overheids lichamen hierbij voor grote moeilijkheden zullen komen te staan, zolang de regering het rentegamma handhaaft. Minister Struycken is wel van mening dat opheffing van dit rentegamma weinig baat zal bren gen, het zal toch moeilijk kunnen worden ontkend dat de mogelijkheid om de beleg gers gunstiger voorwaarden aan te bieden de plaatsing van staats- en gemeente obligaties zou vergemakkelijken. De centrale overheid is in het verleden met haar financieringspolitiek niet onge lukkig geweest in zoverre niet slechts de Nederlandse staatsschuld gedurende de laatste jaren aanmerkelijk kon worden ver minderd, maar ook de verhouding tussen de vaste, geconsolideerde, schuld en de vlottende schuld is verbeterd. Uit de re cente cijfers blijkt dat de totale staats schuld, welke eind 1949 nog meer dan 27 miljard bedroeg, op ultimo 1956 tot 18'/s miljard was gedaald. Bestond de binnen landse schuld ad 23.9 miljard eind 1949 voor slechts 7.7 miljard uit geconsoli deerde schuld en voor 16.2 miljard uit vlottende schuld, op het einde van 1956 was de eerste 11.1 miljard en de laatste 5.4 miljard #root. De vlottende schuld is dus van d.a. 68 tot 33 pet. teruggegaan. Het ziet er echter naar uit dat aan deze sanering vooreerst een einde is gekomen, want als de regering geen hogere rente wil betalen dan het maximum van het rentegamma, heeft een nieuwe staatslening geen kans en uit de periodieke opgaven van de positie van 's Rijks schatkist blijlft wel dat de lopende inkomsten van het rijk nauwelijks of niet voldoende zijn om de lopende uit gaven te dekken. Het rijk beschikt bij de Nederlandsche Bank nog wel over een be drag als tegenwaarde van de destijds ont vangen Marshallhulp, maar het is duidelijk dat als de overheid voor de financiering van haar uitgaven hiervan gebruik maakt, gelijk deze week is geschied, dit een in flatoire financiering is, waartegen de presi dent van de Nederlandsche Bank in zijn jaarverslag met grote ernst heeft gewaar schuwd. Vandaar dat op 26 april j.l. tot de uitgifte van nieuw schatkistpapier is over gegaan, waaruit echter niet meer dan 62 miljoen werd verkregen en thans weer een inschrijving op schatkistpapier is geopend met een looptijd van drie maanden. De financiële nood van de schatkist blijkt ook wel uit het versnelde tempo, waarmee de voorlopige aanslagen voor de Inkom stenbelasting over 1957 worden verzonden, nadat, zoals bekend is, ten aanzien van dé Vennootschapsbelasting reeds een ver vroegde inning heeft plaats gehad. Wat de lagere overheidsorganen betreft, heeft de president van de Nederlandsche Bank in zijn verslag er aan herinnerd dat de stijging van de investeringen met 400 miljoen in 1956 nagenoeg geheel met in flatoire middelen is geschied. Terwijl de Staat langzamerhand een groot deel van zijn schuld op korte termijn en schuld op lange termijn heeft omgezet, is bij de ge meenten de vlottende schuld in 1956 tot 750 miljoen gestegen, welk bedrag in de eerste vier maanden van het lopende jaar verder tot 1 miljard is toegenomen. Enige tijd geleden hebben de grote institutionele beleggers een bedrag van 400 miljoen aan de gemeenten ter beschikking gesteld, terwijl de bedrijfs- en pensioenfondsen daaraan 200 miljoen zullen toevoegen, maar deze bedragen zijn niet voldoende om in de voor 1957 en 1958 geprojecteerde ka pitaalsuitgaven te voorzien. Ook aan de gemeenten is een bestedingsbeperking op gelegd, maar het spreekt vanzelf dat de voorgenomen kapitaalsuitgaven maar niet zo kunnen worden stopgezet en dat met name de woningbouw, welke niet onder de bestedingsbeperking valt, zeer grote kapi talen vergt. Het is uit een oogpunt van goed finan cieel beleid uiteraard verwerpelijk kapi taalsuitgaven voor blijvende investering, d.i. woningbouw, te financieren door het opnemen van geld op korte termijn, gelijk de laatste tijd in toemende mate geschiedt. Minister Struycken heeft dit hachelijk ge noemd, maar, zo zegt hij, er zit niets anders op, een standpunt dat zeker niet minder hachelijk is. Blijkbaar hoopt de regering dat als ge volg van de opgelegde bestedingsbeperking ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEf.: 20340 t V' aan overheidslichamen en bedrijfsleven de thans bestaande spanning op de kapitaal markt allengs zal verdwijnen. Deze moge lijkheid mag niet geheel en al uitgesloten worden geacht, omdat, als men eenmaal aan een bestedingsbeperking begint, het effect daarvan veelal groter is dan aan vankelijk werd verwacht. Terwijl het totale bedrag van de bestedingsbeperking door de regering op 800 miljoen is gesteld, zijn er reeds berekeningen gemaakt, welke tot een bedrag van 1 V« miljard komen, in welk geval echter te vrezen staat dat een zoda nige beperking niet mogelijk zal zijn zonder een gewenste ontwikkeling van 't bedrijfs leven te schaden. Maar hoe dit zij, vast staat dat de ge meenten, ondanks de hun door de insti tutionele beleggers toegezegde hulp, voor grote moeilijkheden staan en dat met name de woningbouw daarvan de nadelige gevol gen kan ondervinden. Dit is dan ook de overweging, welke voorzit bij de deze week bekend geworden transactie tussen de Bank voor de Nederlandsche Gemeenten enerzijds en de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap en het Algemeen Mijnwer kersfonds anderzijds, waarbij een bedrag van 20 miljoen voor de bouw van 1200 a 1300 woningwetwoningen zal worden be schikbaar gesteld. Dit is geen vriendelijk heid tegenover de gemeenten, maar een uitvloeisel van de taak, welke de E.K.G. zich heeft gesteld, n.l. om de ijzer- en staalproduktie in de O.E.E.C. landen te bevorderen, welke thans door het gebrek aan woningen wordt geremd. Vandaar ook dat de woningen voornamelijk in de om geving van de mijnstreek en de Hoogovens zullen moeten worden gebouwd. Voor de financiering van de kapitaalbehoeften van de gemeenten in het algemeen is het hier genoemde bedrag van geen betekenis, maar het wijst er wel op in welke benarde om standigheden de gemeenten thans ook ten aanzien van de woningbouw verkeren ten gevolge van het dirigisme, dat de regering op de kapitaalmarkt meent te moeten hand haven. Een ander afpect van deze transactie is dat de rente, waartegen het bedrag van 20 miljoen aan de Bank voor Nederland sche Gemeenten wordt ter beschikking ge steld, n.l. 4 pet., en waarmee men dus beneden het maximum van het rentegam ma blijft, alleen mogelijk is geworden doordat de K.S.G. bereid bleek het door haar te fourneren bedrag van 4 miljoen op een rentevoet van 1 pet. te stellen. Want het Algemeen Mijnwerkersfonds, dat 16 miljoen fourneert, toucheert éen rente van 4% pet., waardoor het gemiddeld percen tage voor de gehele lening op 4 pet. komt. Men heeft op deze wijze' dus weer een nieuwe uitwijkmogelijkheid gevonden, na dat ook eerder door middel van een z.g. 1 ereidstellingsprovisie de geldgeefsters voor de te lage rente werden schadeloos gesteld. Door dergelijke transacties treedt de kunstmatigheid van de officiële rentestand wel duidelijk aan het licht, zonder dat de gemeenten daadwerkelijk en ten volle wor den geholpen om in hun kapitaalbehoeften te voorzien of hun vlottende schuld op de gebruikelijke wijze te consolideren. Dat de gemeente Bloemendaal dezer dagen een z.g. „burgerzinlening" heeft uitgegeven tegen een rente van 4)4 pet. en een koers van 99 pet., is een nieuwe illustratie van de impasse, waarin de gemeenten zich thans bevinden. En het resultaat, ,c.a. '/z mil joen inschrijvingen,, duidt er wel op dat ook dit lapmiddel, kort na de oorlog veel vuldig toegepast, niet baat, omdat men terecht van de belegger niet kan verwach ten dat hij een financieel offer zal brengen om de regering in een onjuiste rentepolitiek te steunen. Sic transit. Een scheepswerf te Hendrik- Ido-Ambacht heeft het Finse vracht- en pas sagiersschip „Arcturus" aangekocht voor de sloop. Dit in 1898 gebouwde schip heeft een tonnage van 2146 bruto register ton. Het heeft regelmatig gevaren van Helsinki op Huil en Antwerpen. De „Arcturus" is op eigen kracht naar Hendrik-Ido-Ambacht gevaren. Deense onderscheiding. De koning "an Denemarken heeft ter gelegenheid van het 70-jarig bestarn van het Leger des Heils in Denemarken commandmt E. Thykjaer, de leider van het Leger des Heils in Neder land, benoemd tot ridder in de Danmebrog- orde. De commandant is Deen van geboorte. De uitreiking van deze onderscheiding zal geschieden op 8 mei in Kopenhagen. Raadsheer. Ter voorziening in een vacature van raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam is door dit college een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: mr. A. ridder van der Does de Bije, vice-president van de rechtbank te Amsterdam; mr. P. G. A. J. Horsten, rechter in de rechtbank te Roermond, en mr. R. C. Schlingemann, rechter in de rechtbank te Arnhem. Veilig Verkeer. De heer K. J. Schum- melketel heeft om gezondheidsredenen ont slag gevraagd uit zijn functie van directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het hoofdbestuur heeft dit ontslag verleend. In ruim gevallen. Aan boord van het Engelse motorschip „Exmoor", dat in Schie dam ligt, is een achttienjarige zeeman uit Newcastle in een ruim gevallen en aan het daarbij opgelopen letsel overleden. Hij wordt in Nederland begraven. Adres. De burgemeesters van vijfen twintig gemeenten uit het gebied van Maas en Waal, de Betuwe en het Rijk van Nijme gen, hebben aan de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een adres gezonden, waarin zij er de aandacht op vestigen dat het voor de culturele ont wikkeling van de hele streek om Nijmegen, die ongeveer tweehonderdduizend inwoners omvat, noodzakelijk is, dat de bouw van een schouwburg te Nijmegen zo spoedig mogelijk doorgaat. De huidige concertzaal is naar hun oordeel ongeschikt voor goed toneel. Erepromotie. De senaat van de rijks universiteit te Groningen deelt mede, dat de erepromotie van mevrouw Mieke Bou- manVan den Berg op maandag 6 mei alleen toegankelijk zal zijn voor genodig den. De promotie geschiedt om drie uur in de aula van de universiteit. Promotor is prof. mr. B V. A. Röling. Weer achter slot. De twee Amster damse jongens, die vorige week door de hoofdstedelijke recherche waren aangehou den naar aanleiding van inbraken te Zeist en die aldaar wisten te ontsnappen, zijn thans door de politie in Dusseldorp gear resteerd omdat zij .zich daar aan diefstal hadden schuldig gemaakt. Het zijn een 19- jarige banketbakker en een even oude reclametekenaar, die door een pastoor op heterdaad werden betrapt bij het lichten van een offerblok in een kerk te Dusseldorp. Toer op tijd. Nu de vakanties weer in aantocht zijn en duizenden plannen maken er één of meer dagen per toerwagen op uit te trekken, wijst de Federatie van Neder landse organisaties voor het personenver voer 't publiek erop, dat ook de toerwagen- chauffeurs aan wettelijk vastgestelde werk-, dienst- en rusttijden zijn gebonden. De federatie doet ook in het belang van de verkeersveiligheid een beroep op het pu bliek te willen medewerken aan een stipt naleven van de bepalingen van de Rijtijden- wet. Men kan dit doen door op alle stop- en halteplaatsen stipt op tijd te zijn en zich aan het reisschema te houden. Veronica. Voor de rechtbank in Gro ningen is tegen een 35-jarige kwekersknecht uit Sappemeer wegens het werken met een geheime zender „Veronica", tien maanden gevangenisstraf en vernietiging van de zend- installatie seëist. Hij was nauwelijks drie dagen uit de ge-angejrs ontslagen, toen hij voor de derde achtereenvolgende maal ge pakt werd. De man bekende volmondig. Hij kon het zenden niet laten omdat het zo'n mooie sport is. Uitspraak over veertien dagen. Ruslandkundige. De Amsterdamse ge meenteraad heeft tot gewoon hoogleraar in de Russische geschiedenis en de Rusland kunde aan de gemeentelijke universiteit be noemd dr. J. W. BP7emer, thans weten schappelijk ambtenaar eerste klasse aan deze universiteit. Eervol ontslag in verband met het bereiken van d< zeventigjarige leef tijd werd verleend aan prof. dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, hoogleraar in de ver loskunde en de leer der vrouwenziekten: aan prof dr. H. A. Brouwer, hoogleraar in de algemene en praktische geologie en de petrologie, en aan prof. dr. J. ten Cate, hoog leraar in de fysiologie. Conferentieoord. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft grond gekocht onder Voorschoten voor de stichting van een conferentieoord. Diverse cursussen voor leidinggevend personeel in het bedrijfsleven hebben aanleiding gegeven tot dr-e plannen. Woningbouw-milioenen. B en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voor gesteld aan enige woningbouwverenigingen geldleningen te verstrekken tot gezamenlijk dertig miljoen gulden, voor woningbouw in Tuinstad-Osdorp (Amsterdam-we't)B en W. vragen voorts f6.6 miljoen voor woning bouw in Tuinstad-Slotervaart en f2,2 mil joen voor woningen in Tuinstad-Geuzenveld. Goede reis. Voor een vakantiereis naar Italië zijn donderdag Echt in Limburg dertig ernstige oorlogsinvaliden, oud-mili tairen vertrokken, als gasten van de stich ting „Moveo" (meer ontspanning voor ern stige oorlogsgewonden). De reis wordt ge maakt in twaalf auto's door particulieren beschikbaar gesteld. Via iuttgart en Rat- tenburg in Oostenrijk zal men naar het Gar- dameer in Italië rijden, waar het gezelschap tot volgende week vrijdag logeert. Zondag 12 mei zal het gezelschap in Nederland terugkeren. Bosbouwschool. Onder grote belang stelling heeft minister dr. S. L. Mansholt donderdag de middelbare bosbouw- en cul tuurtechnische school en de bosbouw- en cultuurtechnische school der Nederland Heidemaatschapr ij in huize „Sonsbeek" te Arnhem geopend.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7