Prinses Wilhelmina onthulde monument in Rotterdam Nederland herdacht de velen, die vielen in de jaren van leed en strijd Dr. Adolf Scharf gekozen tot president van Oostenrijk HET WEER mmMEtMmU Radicalen eisen wijziging in Frans beleid jegens Algerije Haarlems Dagblad DR. DREES: Bijna honderdduizend stemmen meer dan zijn tegenkandidaat professor Denk Dertien ministers blijven voorlopig nog in de regering van Mollet Wisselend bewolkt Regeringscrisis in Italië Socialisten van Saragat verlaten de coalitie Directeur stafschool B.B. plotseling overleden Het woord is aan Zes arbeiders, op thuisreis van nachtdienst, gedood bij ongeluk te Zwijndrecht Vijf zwaargewonden Een dode te Haarlem Verkeersongelukken I DIT JAAR: 373 DODEN i lukken in ons land zijn in 1957 om j Etalage van juweliersfirma te Zeist leeggestolen 71e JAARGANG No 251 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 6 MEI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 99 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De minister-president, dr. W. Drees, heeft zondagavond voor de radio een rede uitgesproken ter gelegenheid van de vie ring van de bevrijding. Dr. Drees herinnerde aan de grote aan val van de Duitsers op West-Europa, aan het capitulatiebesluit dat de Nederlandse opperbevelhebber op 14 mei 1940 moest nemen, en aan de vijf donkere jaren die daarop volgden. Hij herinnerde ook aan de vele vormen van verzet in ons land, aan de Duitse capitulatie en het binnentrekken van de geallieerde troepen. Het herstel van ons land als zelfstandige natie met sterke internationale bindingen was en is een grote en moeilijke zaak, die grote offervaardigheid vereist, aldus dr. Drees. Er groeit intussen al weer een ge slacht op dat de ellende van de bezetting niet heeft gekend. Helaas zijn er nog tal van volkeren voor wie de vrijheid na de oorlog niet is hersteld, of zelfs is verloren gegaan. Een voorbeeld daarvan heeft nog kort geleden in ons land diepe indruk ge maakt. Zo is het met de vrijheid in de we reld minder gunstig gesteld dan we hoop ten toen de oorlog eindigde. Ons land kan maar weinig gewicht in de schaal werpen, als het gaat om macht, maar het kan trachten een voorbeeld te zijn van wat in democratie en verdraag zaamheid tot stand kan worden gebracht, Prinses Wilhelmina bij het door haar onthulde monument van Mari Andriessen. In vele plaatsen van ons land zijn in de avond van de vierde mei wederom de velen herdacht die tijdens de oorlog in de strijd voor de vrijheid zijn gevallen. Duizenden trokken in stille tochten naar erebegraafplaatsen en fusiladeplaatsen, duizenden legden bloemen bij de gedenktekens, die tot in lengte van dagen zullen herinneren aan jaren van strijd en verdriet. Tot hen behoorden Koningin Juliana en Prins Bernhard, die in de hoofdstad een krans met rood-wit- blauwe linten legden aan de voet van het nationale monu ment op de Dam. Ook de ministers Drees en Staf eerden daar de gevallenen door namens de raad van ministers een krans van witte bloemen te leggen. In Rotterdam onthulde Prinses Wilhelmina op het plein voor het Stadhuis aan de Coolsingel een monument voor de gevallenen, een schep ping van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. Op het voetstuk van dit gedenkteken een vrouwen figuur met kind en twee mannenfiguren, één met een spade in de hand staat een gedicht van Clara Eggink gebeiteld: „Het werk des daags vraagt om een gave mens. Men moet een ramp om zijn herstel vergeten. Zoals de zwerm der meeuwen op uw havens onafwendbaar keert de levensdrift. Toch stoelt uw welvaart tevens op 't ontijdig graf van die nu van geen opbouw weten. Gedenk deze onherstelbaarheid dan zal uw nageslacht zijn brood in vrijheid eten". (Van onze correspondent in Wenen) Dr. A. Scharf, de voorzitter van de socia listische partij, is gisteren in Oostenrijk voor zes jaar tot staatspresident gekozen. De opkomst van gemiddeld 96 percent be wijst dat het volk de belangrijkheid heeft ingezien van de krachtmeting tussen de twee regeringspartijen. Tot laat in de avond was het nog onzeker wie de over winning zou behalen. Aanvankelijk had de rooms-katholieke volkspartij de leiding, doch de socialisten liepen geleidelijk in en behaalden tenslotte een voorsprong van 399.424 stemmen. Voor de derde achter eenvolgende keer sinds 1945 bekleedt een socialist deze waardigheid: eerst dr. Ren ner, daarna dr. Körner en nu dr. Scharf, die 2.259.975 stemmen behaalde tegen pro fessor Denk 2.160.551 stemmen. Zowel de socialisten als de volkspartij hebben bij deze verkiezing aan stemmen gewonnen. De nieuwe president, die 67 jaar oud is, beloofde als hoofd van de staat onpartijdig te zijfi en de belangen van alle burgers te zullen behartigen. Hij riep de twee grote partijen op om eendrachtig samen te wer ken. In de binnen- en buitenlandse politiek zal er geen opvallende verandering komen, daar de volmachten van een staatspresi dent ook in Oostenrijk beperkt zijn. Door deze overwinning heeft de socialistische partij ontegenzeggelijk aan prestige gewon nen. Daar dr. Scharf tot nu toe waarne mend kanselier en sinds 1945 voorzitter van de socialistische partij is geweest, zal hij waarschijnlijk door de tegenwoordige minister van Binnenlandse Zaken, Oskar Helmer, als waarnemend kanselier worden opgevolgd. Dr. Pittermann zal de functie van partij-voorzitter overnemen. Nu de verkiezingscampagne voorbij is hebben de leiders van de twee regerings partijen verklaard dat zij met alle kracht wensen samen te werken voor het heil en de welvaart van het land. (Reuter) Adolf Scharf, de zoon van een glasblazer, sloot zich op zestienjarige leef tijd, toen hij in Wenen rechten studeerde, )OOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXX)OOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCOOOO(X VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met en kele buien, voornamelijk in het binnenland. Overwegend matige, maar aanvankelijk nog nu en dan krachtige wind uit noorde lijke richtingen. Plaatselijk zwa re nachtvorst; morgen iets min der koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. lÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOf DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S bij de socialisten aan. Kort nadat hij afge studeerd was, werd hij opgeroepen voor dienst in het keizerlijke Oostenrijkse leger in de eerste wereldoorlog. Hij bracht vier jaar aan het Italiaanse front door en werd als eerste-luitenant gedemobiliseerd. Na de oorlog wijdde hij zich geheel aan de partij. In 1934, ,na de ineenstorting van het parle mentaire stelsel in Oostenrijk, werd hij door de fascisten gearresteerd. Hij is ver scheidene malen geïnterneerd geweest. In 1938, na de „Anschluss", werd hij door de nazi's gearresteerd en twee weken gevan gen gehouden. In 1944 werd hij door de nazi's zes weken gevangen gezet. Toen in 1945 de Sovjet-legers Wenen binnentrok ken, verliet Scharf het ziekenhuis waar hij verpleegd werd en belastte zich met de re organisatie van zijn partij. (AFP) Kanselier Julius Raab heeft verklaard, dat dr. Scharf de overwinning heeft behaald dank zij de steun van* de communistische partij. ADVEHTENT1E BARTEUORISSTR HAARLEM FERO BOtSTR. 48 ADAM cf- 5>* TEL 13439 IEL 71/162 Eng. Suède Dames - Heren lasjes ROME (Reuter-AFP) Giuseppe Saragat, vice-premier en leider van de Italiaanse sociaal-democratische partij, heeft zondag op een partijbijeenkomst te Rome voorge steld, dat de sociaal-democraten hun vrij heid van actie hernemen en de regerings coalitie verlaten. Als de partij dit voorstel deze week aanvaard, heeft de 22 maanden oude coalitieregering van de christen-demo craat Antonio Segni geen meerderheid meer in het parlement. Saragat had nog kort geleden zich krach tig uitgesproken tegen het verlaten van de regering, zoals geëist werd door de linkse fractie van zijn partij. Saragat zei: „Wij zijn niet tegen de politiek van democrati sche solidariteit. Wij vinden alleen, dat de regering te zwak is om met succes hervor mingen tot stand te kunnen brengen. De illusie dat het communisme niet langer een gevaar betekent, heeft de band tussen de democratische partijen losser gemaakt". Hij zei van mening te zijn, dat een terug trekking van de sociaal-democraten uit de regering bevorderlijk zou zijn voor de tot standkoming van een fusie met de linkse socialistische partij van Nenni, die tot voor kort met de communisten samenging. De coalitieregering bestaat uit christen democraten, sociaal-democraten en libera len. Waarnemers achten het niet uitgeslo ten, dat premier Segni vandaag, voordat het parlement weer bijeenkomt, zijn ontslag zal indienen. Deelnemers aan de Stille Tocht op de Erebegraafplaats te Overveen. Te Arnhem is gisteravond op 60-jarige leeftijd plotseling overleden generaal-ma- joor der artillerie (b.d.) C. D. Toet, direc teur der stafschool Bescherming Bevolking te Barneveld. Generaal Toet was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op 1 september 1955 volgde hij de heer Geel als directeur van de stafschool op. Na de onthulling, die een bijzonder cachet gaf aan de dodenherdenking in de Maasstad, onderhield de Prinses zich met een vijftal weduwen van gevallen verzets strijders, totdat een trompetstoot het begin van de twee minuten stilte aankondigde. Nadat deze voorbij waren trad de Prinses naar voren om namens haar dochter, op wier verzoek zij de onthulding verrichte, een krans van oranje lelies met een medaljon van rood, wit en blauwe lissen, aan de voet van het monument te leggen. De burgemeester van Rotterdam volgde met een krans van witte aronskelken na mens het gemeentebestuur. Daarna legde de Prinses nogmaals een krans van witte anjers met e' lint in onze nationale kleu ren, nu namens haarzelf. Terwijl de Prinses zich naar het stad huis begaf, begon de stille tocht naar de gedenkplaat voor de in de meidagen van 1940 gevallen militairen, aangebracht in de noordelijke oprit van de Maasbrug. Voorop liep de Marinierskapel, de trom men omfloerst en beschenen door het rossige licht van flambouwen. Daarachter volgden honderden nabestaanden van ge vallenen. Toen men bij de brug was ge komen, arriveerde daar per auto ook Prin ses Wilhelmina. Terwijl een trompetter de „Last Post" blies, verwijlde zij met de burgemeester enige ogenblikken op de plaats, waar in de meidagen van 1940 zo hevig is gestreden. Na nog enige tijd met de commandant van het korps Mariniers, generaal-majoor H. O. Romswinckel te hebben gesproken vertrok de Prinses. Sittard Ook in Sittard is een gedenkteken ont huld ter herinnering aan de 210 inwoners van deze Limburgse stad, die in de oorlogs jaren het leven vei'loren. Daarbij waren 111 Joodse Nederlanders, die gedeporteerd werden en niet terugkeerden. Het beeld in brons, ontworpen door de Sittardse beeldhouwer Charles Tangelder, werd onthuld door mej. J. A. J. Krauwels, dochter van een van de verzetsstrijders, die enkele weken vóór de bevrijding werd gefusilleerd. Aan de dodenherdenking te Baarn op het Stationsplein bij het monument der (Van onze correspondent in Parijs) Op het laatste ogenblik is het congres van de Franse radicale party in Parijs er toch voor teruggedeinsd een regerings crisis uit te lokken, die onvermydelyk zou zyn geworden indien de dertien radicale ministers het kabinet van Guy Mollet ver laten zouden hebben. Toch is de critiek op het regeringsbeleid in Algerije zo fel en algemeen geweest, dat Pierre Mendès- France, de vice-president en voornaamste partijleider, voor de sluiting van het con gres moest vaststellen dat de ploeg van de socialistische premier niet langer het ver trouwen verdient dat nodig is om aan de macht te kunnen blyven. Het vonnis scheen te zyn uitgesproken, maar tijdens een laatste onderhoud tussen Mendès-France en de dertien ministers werd een compromis bereikt, waarvan de radicalen het geheim bezitten, dat in Frankryk als „nègre-blanc" (geen vlees en geen vis) bekend staat. In de slot-motie wordt van de regering geëist, dat zij haar Algerijnse politiek, met het oog waarop Mendès-France de aan duiding „fascisme" bezigde, een beslissende wending zal moeten geven. Die eisen zul len premier Mollet door een deputatie van radicale ministers officieel kenbaar worden gemaakt. Mollet heeft gisteren op een so cialistische vergadering echter al ver klaard, dat de huidige politiek in Algerije ongewijzigd zal worden voortgezet. De reden van de omzwaai op de valreep van het congres van Mendès-France, wel ke door zijn aanhang van „jonge Turken" heftig gecritiseerd werd, moet, naar het lijkt, worden gezocht in zijn dubbele vrees voor een nieuwe scheuring in de partij en voor een breuk met de socialisten, die of ficieel nog steeds de partners zijn in het zogenaamde republikeinse front. Die beide consequenties van een terug trekken der radicale ministers uit de re gering waren dan onvermijdelijk geweest en de partij van Mendès-France had dan voorlopig geen enkele rol van betekenis meer kunnen spelen. Toch zijn de radica len er ongetwijfeld wel in geslaagd de po sitie van de regering-Mollet politiek op nieuw te verzwakken. Mendès-France lijkt echter liever de verantwoordelijkheid Mol let formeel ten val te brengen aan de rechtse partijen te willen overlaten. De gelegënheid, die val te bewerkstelligen, zou door de aanstaande economische de batten in de kamer kunnen worden ge boden. „Ik geef Mollet nog drie weken", zo moet Mendès-France in het partijbe stuur hebben verklaard. De guillotine werd door het radicale congres opgesteld, doch het beulswerk zal door anderen verricht moeten worden. Premier Mollet heeft dus- nogmaals uitstel van executie gekregen. (Reuter) De minister van Defensie, Bourgès-Maunoury, heeft het regeringsbe leid inzake Algerije tegen de critiek van Mendès-France verdedigd. Deze politiek is volgens hem de enig mogelijke in de hui dige omstandigheden. Bourgès-M&unoury zei voorts dat hij en zijn (radicale) ambt genoten bereid zijn af te treden als het buitengewone congres van de radicale partij zich duidelijk hiervoor zou uitspre ken. Hij zei evenwel de noodzaak van een dergelijk besluit, dat het leven van de re gering-Mollet in gevaar zou brengen, niet in te zien. AFP) Op het congres zijn twee moties over de partijdiscipline aangenomen. In de eerste wordt nogmaals vastgelegd dat de afgevaardigden van de partij in de Nationale Vergadering bij belangrijke stemmingen één lijn moeten trekken en in de tweede wordt aan het partijbureau de bevoegdheid verleend onmiddellijk straf maatregelen te treffen tegen de afgevaar digden van de partij van het parlement die zich zouden willen onttrekken aan de partijdiscipline. Protest Reuter) Een groep van 35 bekende Fransen, onder wie de auteurs Frangois Mauriac en Jean-Paul Sartre, hebben pre sident Coty een brief geschreven waarin gezegd wordt dat de regering de waarheid over de methoden van de Franse veilig heidstroepen in Algerije tracht te onder drukken en inbreuk maakt op de pers vrijheid. De beroering, teweeggebracht door het bewijs „dat er systematisch mensen worden gemarteld om de toestand in Algerije te onderdrukken is nog vergroot door de moeilijkheden die een commissie van on derzoek in de weg worden gelegd en door de inbeslagneming van een 1 mei-editie van het linkse weekblad „France-Obser- vateur", zo wordt gezegd. gevallenen hebben ook de Koningin, Prins Bernhard en de- prinsessen Beatrix en Irene deelgenomen. De Koningin en de Prins legden voor het monument een krans van margrieten met rood-wit-blauwe linten. Later op de avond was de Koningin aanwezig in de Ned. Hervormde Kerk te Baarn, waar vijf acteurs Joan Remmelts, Johan Schmitz, Manon Alving, Elisabeth Versluys en Jaap Maarleveld „Proto type" van Stuart B. Jackman hebben op gevoerd, een spel waarin de opwekking van Lazarus is verplaatst in de huidige tijd. Op de Grebbeberg De herdenkingsplechtigheid op de Greb beberg werd bijgewoond door de <jhef van de generale staf, c' - plaatsvervangende chefs van staven van Marine en Lucht macht, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester van Rhenen. De hoofdlegerpredikant, ko lonel ós. A. T. W. de Kluis, hield een toe spraak. De hoofdlegeraalmoezenier kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen ging voor in gebed. De Koninklijke Militaire Kapel speelde treurmuziek. Er werden kransen gelegd namens landmacht, zeemacht en luchtmacht, de Binnenlandse Strijdkrach ten en de Oorlogsgravenstichting. Vught Op de fusiladeplaats in Vught hebben zeer velen bloemen gelegd bij het gedenk teken. Tevoren hadden zij de weg afgelegd die de verzetsstrijders zijn gegaan eer zij voor het vuurpeloton stonden. Er werden onder meer kransen gelegd door generaal J. Warringa, door vertegenwoordigers van de Vereniging van Ex-politieke Gevange nen en door een deputatie van de Ambo nezen in het woonoord Lunetten. A msterdam In de hoofdstad trokken 's avonds de deelnemers aan de stille tochten langs de fusiladeplaatsen naar het nati naai monu ment op de Dam, waaromheen de provincie P. C. Brederode: Lichaam, geest en ziel vragen arbeid. De laatste zou werkloos zijn, als de zonde niet bestond waartegen zij strij den kan. In dje oorlogsjaren hebben de katho lieken van Amsterdam de gelofte ge daan een nieuwe kerk te bouwen als de stad voor rampen gespaard zou blij ven. Zaterdagmiddag heeft de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van den Burg de eerste paal geslagen voor deze kerk in Amsterdam-Oost. vlaggen en de driekleur halfstok hingen. Begeleid door de Politiekapel zong men het eerste en zesde couplet van het volkslied, waarna burgemeester Van Hall een kort herdenkingswoord sprak. Na herinnerd te hebben aan de grote eenheid van ons volk in de jaren van verdrukking citeerde hij als woord voor de toekomst de zin spreuk van het familiewapen van een jonge ter dood veroordeelde verzetsstrijder, welke deze in zijn celmuur had gegrift' „Noch spijt om het verleden noch angst voor de toekomst". Wanda Reumer droeg daarna verzetspoëzie voor. Ter afsluiting van de plechtigheid die door de televisie werd uitgezonden blies een hoornblazer de „Last Post". Burgemeester Van Hall legde namens het stadsbestuur een krans aan de voet van de pyloon neer. Daarna volgden deputaties van organisaties en verenigingen. In de Stadsschouwburg is de herdenking zinrijk gesloten met eon voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank" door de Arnhemse Toneelgroep „Theater", welke ook werd bijgewoond door burgemeester Van Hall, burgemeesters uit de omgeving van de hoofdstad, leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, van de Pro vinciale Staten en de gemeenteraad en fi guren uit het verzet. Door nog enige tijd zwijgend te blijven zitten nadat het doek voor de laatste maal was gevallen, gaven allen een welsprekend blijk van hun appreciatie voor de prachtige vertolking van deze indrukwekkende to- Zes arbeiders werden op slag ge dood, vijf zwaar gewond en drie licht gewond toen zondagmorgen om half- zes een auto met veertien inzittenden op de grens van Zwijndrecht en Hen drik Ido Ambacht tegen een afras tering van een viaduct botste. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg 16 halverwege Dordrecht en Rotterdam en over de oorzaak ervan staat nog niets vast. De chauffeur, de 32-jarige G. Wieringa uit Dordrecht, bracht dertien classificeer ders die 's nachts werkzaam waren ge weest op een tanker in Pernis, huiswaarts. Het merendeel der inzittenden sliep, toen de tot personenwagen verbouwde bestel auto met grote snelheid eerst een betonnen paaltje in de berm omver reed en daarna met een doordringende klap tot stilstand kwam tegen een betonnen muurtje van het viaduct dat de rijksweg ter plaatse over de oude straatweg Dordrecht-Rotterdam leidt. De motor werd de cabine ingedrukt en alle inzittenden werden met grote kracht door elkaar geworpen. Zes arbei ders werden op slag gedood. Eén hunner, de 21-jarige D. Verhoef uit Papendrecht, was juist de eerste maal voor het Dordtse classificeerbedrijf van Lonkhuijzen werk zaam geweest, daar hem zaterdagmiddag was gevraagd in zijn vrije uren mee te helpen aan een spoedkarwei. Hij laat een vrouw en een kindje achter. Vijf arbeiders werden zwaar gewond naar het r.k.-ziekenhuis te Dordrecht ge bracht. De G.G. en G.D. van Dordrecht rukte met drie ziekenwagens uit; ook de Zwijn- drechtse ziekendienst schoot te hulp. Later zijn nog een Zwijndrechtse en een Dordtse arts komen assisteren. De doden zijn naar de aula van de Algemene Begraafplaats te Zwijndrecht vervoerd. Behalve de reeds genoemde D. Verhoef kwamen om het leven S. Kridink, 36 jaar, J. Brul, 70 jaar, C. Bozuwa, 53 jaar, H. Sterkman, 46 ja: en B. Vos, 30 jaar, allen gewoond hebbende te Dordrecht. Zwaar gewond werden in Dordtse ziekenhuizen opgenomen S. Cupido, W. Pistorius, A. Wouters, G. Wieringa, wonende te Dor drecht en C. de Boer, wonende te Papen drecht. Zij verkeren in levensgevaar. Lichtgewond en na behandeld te zijn naar huis vervoerd werden: P. van Laaijen uit Dordrecht, P. van der Stelt uit Papen drecht en J. Rijkens uit Tilburg. In de afgelopen nacht is de 62-jarige J. Polak uit Haarlem in het Grote Gasthuis te Haarlem aan de gevolgen van een ver keersongeval overleden. De heer Polak raakte vrijdag bij een botsing tussen twee auto's op de kruising Zandvoortselaan- Herenweg te Heemstede zeer ernstig ge wond en werd met een halswervelfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Tengevolge van verkeersonge- het leven gekomen 373 personen, j van wie 75 kinderen. In de nacht van zondag op maandag is de etalage van een juweliersfirma aan de Slotlaan te Zeist geheel leeggehaald. De waarde van het gestolene wordt geraamd tussen de twintig en dertigduizend gulden. De daders zijn nog niet gevonden. De inbraak werd gepleegd nadat met een glassnijder een vak in de etalageruit was gekrast dat vervolgens met een baksteen werd ingeslagen. Door het grote gat kon gemakkelijk de waardevolle inhoud van de etalage worden bijeengegraaid. Hoewel een alarminstallatie aanwezig is, heeft de huisbewaarster van de heer Nieuwold niets bemerkt. Onderzocht wordt of de installatie wel heeft gewerkt. neelbewerking van Anne Frank's „Het Achterhuis". Tante Hanna geëerd Aan het huis in de Stationsstraat te Tienray, dat zij tot haar dood in 1956 heeft bewoond, is een plaquette onthuld ter na gedachtenis aan Hanna van der Voort (Tante Hanna in de illegaliteit) die tijdens de oorlog 120 Joodse kinderen een pleeg gezin in Noord-Limburg heeft bezorgd en tientallen onderduikers, vele Franse krijgsgevangenen en bemanningsleden van geallieerde vliegtuigen heeft geholpen uit handen van de Duitsers te blijven. De heer Philip Cohen, voorzitter van het herden kingscomité, dankte Tante Hanna, haar familieleden en naaste medewerkers en de pleegouders die Noord-Limburg tot een wijkplaats voor honderden kinderen maakten. Voorts spraken pater Govaert en de heer N Dohmen. de laatste namens het Voormalig Verzet Nederland en de Stich ting 1940-'45.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1