Be vrijdings viering zette in: film en toneel voor de jeugd Voorhoede van Kinheim was tegen ZVV danig op schot: 5-6 De avonturen van Wang en Li Tt.Ktbrvl Kugter Agenda voor Haarlem DE BUIT BINNEN C»^yoER%uALRbKvgi;SsAsA'0 Frans spel in Thalia, kinderoperette in het Patronaat Al 35 jaar de beste Virginial 4 Voetbad ln dJmond „IJmuiden" „Bornholm" Gp Atlantische Oceaan gezonken Zware storm op Oostzee Velsen kon weer geld lenen „Titan" naar Bremen IEV Terrasvogls „Holland" voer uit naar Finse „Turid" Hoofdprijzen Staatsloterij linoleum LINOLEUM KROMMENIE De duiven vlogen van Vilvoorde vanmorgen gestaakt Loodsdienst IJmuiden MAANDAG 6 MEI 1957 In 3B hebben zeven van de twaalf clubs momenteel hun programma afgewerkt en in 4E hebben zelfs alle ploegen de eind streep bereikt. Over het geheel konden de gisteren behaalde resultaten normaal ge noemd worden, alleen Kinheim en ZVV zorgden bepaald voor een verrassing. De voorhoede van Kinheim was tegen de Zaankanters buitengewoon op schot: Niet minder dan zesmaal moest de ZVV-doel- man de bal uit het net halen. Houdt dit een belofte voor de (vierde klasse) toekomst in? Maar dan zal de verdediging haar leven toch moeten beteren, want die werd vijf maal gepasseerd. Beverwijk Beverwijk heeft met een 50 nederlaag afscheid genomen van het tweede klasse voetbal. In Oostzaan ondervond men al voor de rust dat OSV nog goede kampioens kansen had, want hoewel Beverwijk de eerste twintig minuten veel op de OSV- helft speelde kon men geen doelpunten ma ken. Het ontbreekt de Wijkers nu ten eenen male aan een schutter. Het eerste OSV-doelpunt kwam na ongeveer 20 mi nuten spelen en werd door Schaft gescoord. Vijf minuten later speelde Bakkum terug op Raap die juist was uitgelopen. De bal rolde in het Wijker doel 20. Nog geen twee minuten later was het Stijgstra die de bal langs Raap schoot 30. Beverwijk kwam nu wel weer iets meer in de aanval maar succes bleef uit. Kort voor rust was het wederom Stijgstra die inschoot 40. In de tweede helft deed OSV het wat kalmer aan en kon Beverwijk enige malen gevaarlijk dicht voor het OSV-doel komen. Maar het wilde nu eenmaal niet, zelfs voor open doel zag men nog kans om de bal naast te schieten. Kort voor het einde scoorde Schaft het vijfde doelpunt, zij het dan in buitenspelpositie 50. De Terrasvogels zijn er niet in geslaagd het lag ook voor de hand de kam pioenen hunner afdeling de eerste neder laag op eigen terrein toe te brengen: Met vieréén bleven de IVV-ers de baas. QSC won eveneens, zij het met beschei dener cijfers, namelijk vierdrie. Met drie punten minder dan de kampioenen bezet ten de Wormerveerders de tweede plaats, wat een verdienstelijke prestatie mag ge noemd worden. Teslotte ging EHS met vijfnul kansloos ten onder tegen WSV. De stand is thans: Derde klasse B: Vierde klasse E: IVV 22 38 Nautilus 22 36 QSC 22 35 Waterloo 22 31 KW 21 26 ASV 22 28 Wijk aZee 22 25 NAS 22 28 WSV 20 24 Onze Gezel. 22 24 Velsen 21 20 Swift 22 23 Assendelft 22 19 DIO 22 21 ZVV 21 18 Bl'daal 22 19 Zilvermeeuw. 21 15 Geel Wit 22 19 EHS 22 15 AGS 22 14 Terrasvogels 22 14 WH 22 12 Kinheim 22 9 Halfweg 22 9 noeg en bij de enkele goede schoten toonde de IVV-doelman zich z'n plaats waard. Toen Nieuwenweg aan de andere kant hands maakte, maakte IVV uit de toege kende strafschop er drieéén van. Toen gaf Terras vogels de moed op en konden de ÏVV'ers er zelfs vieréén van maken. Promotie-wedstrijd Op 12 mei speelt het tweede elftal van ,,Terrasvogels", dat kampioen zijner afde ling werd, zijn eerste promotie-wedstrijd tegen Vogelenzang 2. Deze ontmoeting wordt op het terrein van Hillegom ge speeld. Voor het veteranen-toernooi van „IJmui den" komt Stormvogels dinsdag tegen Vel- sen in de volgende opstelling uit: Rechstei- ner; Van Vliet en Glas; Ruitenberg, Twisk en Goedhart; Van Batenburg, Hunze, Nieu- wenhuyzen, Rudi de Boer en Van Onselen. Het Finse vrachtschip „Bornholm" (3.446 ton) is zaterdag op de Atlantische Oceaan gezonken. De 28 opvarenden werden een half uur voor het schip zonk aan boord genomen door een schip van de Ameri kaanse kustwacht. De „Bornholm" had gemeld in lekkende toestand te zijn. Een schip van de Ameri kaans^ kustwacht, dat op zee was om meteorologische waarnemingen te doen, pikte het noodsein op. Het was toen op 100 mijl van de Fin en arriveerde tijdig om de bemanning te kunnen redden. Radio Warschau heeft gemeld dat een storm met windkracht 9, die op de Oostzee was opgestoken, 200 vissersboten een toe vlucht heeft doen zoeken aan de Poolse kust. Honderdtwintig vaartuigen, voor het merendeel Deense, Zweedse en Duitse schepen, zochten met 80 Poolse vissersbo ten de Poolse havens op. Radio Warschau zegt dat tot dusverre geen noodseinen zijn ontvangen van Poolse schepen. De Poolse kuststations zonden dringende waarschu wingen uit voor de vissersvloten om naar huis terug te keren. Driekwart miljoen Het college van B. en W. heeft de Vel- sense raad voorgesteld te besluiten tot het aangaan van twee geldleningen (f 500.000. en f 250.000.—) onder voorwaarden, ver meld in de bij de stukken gevoegde ont- werp-besluiten. (In de vorige raadsvergadering deelde wethouder J. C. Aschoff reeds mee, in aan sluiting op de lof uit de raad voor de wijze, waarop de gemeente geld weet los te krij gen, dat er binnenkort meer voorstellen zouden komen). De bestemming van Wijsmullers sleep boot „Titan", die het Duitse schip „Atlas Hugo Stinnes" op sleeptouw heeft, is ge wijzigd. De sleep die ongeveer 90 tot 100 mijl per dag vaart en die vanmorgen on geveer 700 mijl ten noorden van Dakar was, zal in Bremen worden afgeleverd. De sleepboot „Zeeland" heeft gisteren in de Bergingshaven te IJmuiden kompas gesteld. Vandaag wordt geproviandeerd, waarna het schip naar Vlaardingen zal vertrekken om de sleep voor Maracaibo op ADVERTENTIE Ver van de plaats, waar Wang en Li woonden, stond een Chinees paleis. Daarin woonde een rijke mandarijn. Nee, geen mandarijn, zoals jullie die kent: zo'n klein sinaasappeltjeEen mandarijn is een hooggeplaatst man in China. Nou, die mandarijn liep wat te wandelen langs de grote vijver op de binnenplaats van zijn paleis. Hij had pas gegeten; lekkere pauwetongetjes en haaievinnensoep. Opeens werd hij in zijn rust gestoord. Verschrikt keek hij omhoog25-26 TWEE HOOGTEPUNTEN van de ochtendviering der bevrijding in Velsen, die dit jaar een wat vlakke aangelegenheid moest worden, waren ongetwijfeld het kleurige sprookje, dat VIDES, de nog jonge kinderoperetteclub in het Patronaat opvoerde onder de titel „Victor en de Gouden Bloem" en de stijlvolle vertoning, welke de Onderwijzers Toneelvereniging Kennemerland gaf van het Franse vertelsel „Advo caat Pathelin". Op straat is er in Velsen niets te merken geweest van vreugde over de „vijfde" mei, die dit jaar geen snipperproblemen hoefde op te werpen en dus een werkdag werd. Of het moesten de vlaggen zijn, die op een ijzige wind wapperden en de bloemen bij het monument, daar liggend als stille getuigen van een tweetal herdenkingen op zaterdagmiddag. Voor het overige hebben alleen de kinderen hun feest gehad met films in alle beschikbare zalen en vaak ook nog in de klas, met een versnapering en met de beide bovengenoemde toneel voorstellingen. Nieuwe triomfen VIDES heeft haar triomfen, die zij eer der vierde met de première van het sprookje van de kleine Victor, die tussen de heksen terecht komt op zoek naar de Gouden Bloem, maar tenslotte weer met de zijnen verenigd wordt wij gaven over deze operette al eerder een lovend oor deel opgefrist en herhaald en de beide ochtendvoorstellingen van deze groep wer den dan ook een succes. Waarbij op ver schillende details klaarblijkelijk gevijld was aan vlotheid en dictie, hetgeen de uit voering niet weinig perfectionneerde. Sille middag gegeven van een handige advocaat, een lakenkoper en diens vermetele tegenspeler behelst en dat op diverse litteratuur-lessen van het Middelbaar onderwijs tot de vaste stof is gaan behoren. Als vanmiddag de schema's voor de schooljeugd zijn afgewerkt en een aantal dames langs de chronische zieken en de ziekenhuizen zullen zijn gegaan met een blijde Oranjeattentie in de vorm van gebak voor hen, die deze feestdag niet van nabij of in hun gezinnen konden doorbrengen, zal Velsen tot de avond weinig vertier bieden. Tot om zeven uur St. Caecilia in Velsen-Noord van wiek gaat voor een mu- ziekale mars en even later ook in de andere gemeentedelen de korpsen op mars gaan. Te negen uur treedt PALVU dan op het Marktplein aan met Defresne's toepasse lijke stuk „Vrij volk" als sluitstuk van een avond, die door het operakoor „Bel Canto" zal worden ingeleid met Italiaanse opera nummers. ADVERTENTIE Hoewel voor IEV niets meer'te verliezen of te winnen was heeft de strij'd op „Roos- wijk" zondagmiddag tegen DSS voor de thuisclub een verdiende overwinning op geleverd. De IEV'ers hadden wegens bles sures niet minder dan drie invallers, die zich desondanks hun plaats waard toonden, toen DSS, gesteund door de harde wind, onmiddellijk krachtig aanviel en IEV in de verdediging drukte. De thuisclub wist ech ter langzaam het spel te verplaatsen en meer overtuigend aan te vallen met goede combinaties. Dit had na een kwartier succes toen invaller Fijen een mooi schot afvuurde, dat de DSS-doelman te machtig was (eennul). IEV bleef iets sterker, maar de DSS-aanvallen waren niet ongevaarlijk. Alkemade en de zijnen kregen volop werk, doch wisten enige keren ternauwer nood het gevaar te keren. Ondanks enige goede kansen, die ook de IEV-aanval kreeg bleef de ruststand onveranderd. Na de hervatting behield de thuisclub de beste papieren met veropgedrongen aan- valstaktiek. Het was opnieuw Fijen, die na acht minuten uit een pass met een hard schot IEV's tweede doelpunt scoorde (tweenul). DSS probeerde nu de achter stand in te lopen, maar strandde telkens weer op doelman Alkemade, die zich uit stekend weerde. Toch had DSS bijna suc ces, toen na 25 minuten een handsgeval in de IEV-verdediging een strafschop ople verde. Maar Alkemade stopte de bal uit deze strafschop fraai. Hierna werd het spelbeeld gaandeweg minder en kon de in valler scheidsrechter het gemakkelijk aan. Ook de laatste wedstrijd van de Terras vogels is op een nederlaag uitgelopen, maar er kan direct aan toegevoegd worden, dat bij beter schieten door de Terrasvogels- aanvallers een gelijk spel binnen het be reik der Santpoorters had gelegen, want de blauwwitte voorhoede heeft een behoor lijk aantal doelrijpe kansen gehad. IVV had voor de rust de stevige wind in de rug. De thuisclub was dan ook het meest in de aanval, doch de Santpoortse verdedi ging hield zich, ondanks het feit, dat er in dit deel van de ploeg een aantal tweede elftallers waren opgesteld, goed, zodat de stand met de rust nog slechts één—nul in het voordeel der thuisclub was. Na de hervatting vergrootten de IVV'ers al spoedig hun voorsprong tot tweenul. maar toen Thoolen een tegenpunt had ge scoord, namen de Vogels geruime tijd het spel in handen. Voor het doel was men echter niet doortastend en schotvaardig ge- Het 2392 ton metende Finse schip „Turid", dat op weg is van Rotterdam naar Cuxha- ven, heeft in de nacht van zondag op maan dag geseind, dat het bij Boei E.T. 5, op 12 mijl ten noordoosten van het vuurschip „Texel", stuurloos ronddrijft en onmiddel lijk hulp nodig heeft. De sleepboot „Hol land" is van Terschelling naar de „Turid" vertrokken. Later seinde het Finse schip dat het geen sleepboothulp meer nodig had. f 30.000: 4575 f 5.000: 16602 f2.000: 12058 f 1.500: 3004 7592 f 1.000: 2504 5345 6685 10889 19697 Niet voor niets bieden wij u linoleum in meer dan 100 tinten, keuze uit een rijke variatie. Met deskundig advies zijn wij u graag van dienst. leggen geschiedt door geschoold personeel Marktplein MAANDAG 6 MEI Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart met ,,'t Konijn en ik", 8.15 u. Stadsschouw burg: Rotterdams Toneel met „Ontvluch ting", 8 uur. Zang en Vriendschap: Geeste lijk centrum „De grotere wereld" met toe spraak, 8 uur. Begijnhofkapel: Ds. G. Toorn vliet spreekt voor het Interkerkelijk Evan gelisatiecomité over „Een wereld wandelt langs de afgrond", 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarslicht en oude muizek, 8.30 —10.30 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaai, 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffe ring", 14 jaar, 7 an 9.15 uur Roxy: „Misdaad op besetlling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", 7 en 9.15 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen op avontuur 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 7 MEI Minerva: Derde concert Tsjaikofsky- cyclus met het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, 8.15 uur. Grote Markt Piet Kee bespeelt het orgel, 11.30 uur en 8 uur. Parklaan 34: Ma- ranatha-conferentie over „Als de natiën ontwaken", 3 en 8 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Rembrandt: „Oor log en Vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Misdaad op bestelling", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Are de Triomphe", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En.schiep de vrouw", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „IJscotoeristen",--4 alle leeftijden, 2.30 uur. „Vrouwen op avon tuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. J_7 „Je moet me niet kwalijk nemen, maar ik begrijp niet wat je bedoelt". Daphne wachtte met een antwoord. Inplaats daarvan schoof ze de glazen deuren open, nam drie boeken van de bovenste plank weg ongeveer ter hoogte van haar ogen en zette ze weer terug. Maar toen ze er daarop drie wegnam van een plank lager, trok ze hem naar zich toe en zei: „Zie je dit, Hugh?" „Wat ik zie, is, dat die boekenplank aan de muur is vastgemaakt, maar dat constateerde je zoeven al". „Ja zeker, maar als jij of ik een boekenplank aan de muur zouden vastmaken, om 'm stevig op zijn plaats te houden, zouden we dat dan niet aan de buitenkant van de boekenkast doen?" „H'm, ik begrijp wat je bedoelt. Jij denkt dus, dat „Inderdaad, ik vermoed, dat er iets achter zit. Kom, laten we alles eens zorgvuldig controleren". Vijf minuten lang deden beiden niets anders dan boe ken van de planken nemen, waarna ze, alvorens die boe ken op hun plaats terug te zetten, de muur daarachter nauwkeurig aftastten Plotseling deden ze een beslissende ontdekking: er klonk een zachte tik en de hele boekenkast draaide ge ruisloos op hen toe! Daar achter opende zich een enorme kast met een groot aantal laden! „Dacht ik het niet?" zei Daphne. „Zo iets is al eerder vertoond. Nu vlug even kijken wat erin4zit!" Daphne stapte naar voren en, nadat ze een van de laden had opengetrokken, liet ze haar lampje op de in houd schijnen. Snel achter elkaar deed ze hetzelfde met de andere laden. Haar onderzoek duurde maar kort, maar zij glimlachte zeer tevreden. „Laten we voorzichtig zijn, Hugh", zei ze. „Hoe vlugger we hier weg zijn hoe beter. We doen de boekenkast weer dicht en gaan er vandoor. Inspecteur Frensham van Scot land Yard kan hier een overval doen wanneer hij maar wil. Dan vindt hij zoveel bezwarend materiaal, dat onze vriend Toogood voor jaren achter de tralies verdwijnt. Dat mannetje beschikt over een schitterende collectie inbrekers werktuigen en over zoveel revolvers en muni tie, dat hij nog heel wat overvallen kan doen! Dat adres boekje en het materiaal van de Belastingdienst zal me neer Toogood niet minder zwaar op de maag liggen. Anderhalf uur later zaten ze allen veilig en wel in de flat in Soho. Daar pas vertelde ze aan de advocaat wat ze hadden gevonden in die geheimzinnige muurkast. On derweg, met Maynard aan. het stuur, had ze maar enkele bijzonderheden losgelaten. Nu echter vertelde ze tot in de kleinste details wat Hugh en zij daar binnen in het huis van Toogood aan bezwarend materiaal hadden aan getroffen. „Hugh heeft niet eens alles gezien, Martin", zei ze, „omdat we eigenlijk al veel te lang in dat huis hadden doorgebracht. „Je was er meer dan een uur, Daph, en ik begon me al een beetje ongerust te maken". „Precies, Martin, en daarom wilde ik niet meer tijd verspillen dan beslist nodig was. Die Toogood heeft daar in die geheime bergplaats een flink arsenaal: automa tische geweren, een massa kogels, boksbeugels, ploerten doders en de mooiste collectie inbrekerswerktuigen, die je ooit onder ogen zou hebben gehad. Voeg daarbij dan het notitieboekje en het papier van de Belastingdienst, dan begrijp je wel, dat het hem niet bepaald gemakke lijk zal vallen zich er dit keer uit te draaien". „Als zij het Witte Huis overvallen en de schat opdel ven, zit Toogood, als opperhoofd, rustig thuis, in-geluk- kig in de overtuiging, dat, als de Yard eens bij hem zou komen kijken, er niet het minste of geringste te vinden zou zijn, dat hem in moeilijkheden zou kunnen brengen", zei de advocaat. „Ja, ja", lachte het meisje vrolijk, „dat heeft hij tot- nutoe steeds gedaan. En als dan de politie hem plotseling op het lijf valt met een bevel tot huiszoeking, zul je eens zien wat voor een verontwaardigd gezicht hij trekt „Natuurlijk zal hij dreigen met vervolging, schadever goeding en dat soort dingen", grijnsde Williamson, „maar dan zijn gezicht als ze met de boekenkast beginnen!!" „Hoe kwam je eigenlijk zo op de gedachte, Daph?" vroeg Everest nieuwsgierig. „Nu, Martin, dat is niet zo gemakkelijk te zeggen", antwoordde ze, terwijl ze scheen na te denken. „Mis schien heeft Hugh me op het idee gebracht, toen hij sprak over bezwarend materiaal en de moeilijkheid om dat in handen te krijgen. En toen we eenmaal binnen waren, viel mijn oog op die enorme boekenkast. Nu heb ik altijd al een diepe afkeer gehad van glazen deuren voor een boekenkast. Ik ben ervan overtuigd, dat echte boekenliefhebbers als het enigszins mogelijk is geen ruiten voor hun kostbaarste bezit zullen plaatsen, omdat ze dat te vaak zullen raadplegen en er als het ware mee „omgaan" De advocaat kon nauwelijks een glimlach onderdruk ken, toen hij Daphne daar zo op haar gemak in haar stoel zag liggen, volkomen ontspannen en tevreden met haar bereikte resultaat. Hij keek naar haar sierlijke schoen tjes, haar slanke enkels, haar snoezige japonnetje, haar zorgvuldig gemanicuurde handen en haar keurig ge kapte hoofd. Het was moeilijk zich in te denken, dat ditzelfde meisje een paar uur tevoren op brutale wijze een inbraak had gepleegd en haar leven en vrijheid ge waagd had in dienst van een rechtvaardige zaak. En nog moeilijker was het zich voor te stellen, dat alleen reeds bij het noemen van haar naam de onderwereld de schrik te pakken kreeg! „Bovendien trok het mijn aandacht, dat al die boeken kennelijk een eeuw of nog langer geleden waren uitge komen en zonder uitzondering nogal diepzinnige onder werpen behandelden", aldus ging zij op zakelijke toon voort, alsof zij een of ander alledaags onderwerp behan delde. „Ik keek wat nauwkeuriger naar een stuk of zes van die werken en zag, toen ik ze ook eens doorbladerde, dat er de naam van een eigenaar in stond, maar dat was niet de naam van de heer Toogood". Aan de gezichten van de beide mannen zag zij, dat het hun nog niet helemaal duidelijk was en dus ging zij als volgt verder: „Jullie moeten me goed begrijpen. Ik wil helemaal niet beweren, dat ik al dadelijk tot definitieve gevolgtrekkin gen kwam. Maar aangezien de ware boekenliefhebber er meestal wel voor zorgt, dat zijn eigen naam in het boek staat, verbaasde het me toch wel, dat dit heerschap ongeveer honderd en vijftig boeken had gekocht uit het bezit van een ander, terwijl die handelen over onder werpen, waarvoor hij naar alle waarschijnlijkheid niet de minste belangstelling zou hebben. En toen was het nog maar een kleine stap naar de gedachte, dat al die boeken een barricade voor iets heel anders konden vor men. Er kon dus wel eens wat achter die boekenkast ver borgen zijn! Vervolgens ontdekte ik, dat zij aan de muur bevestigd was, al stond zij dan ook op een eigen voetstuk en zij dus volstrekt geen extra steun nodig had." (Wordt vervolgd). In Thalia, waar de schoolkinderen van IJmuiden-Oost en -West en Driehuis voor het eerst om half elf vanmorgen bijeen waren de aanvang moest te elfder ure een uur verlaat worden in verband met de décorbouw, hetgeen echter niet voldoende bekend is geworden en dus ook niet in onze aankondiging van zaterdag gepubli ceerd werd is intens genoten van OTK's vertolking van „Advocaat Pathelin", een stuk uit de Franse school van een onbe kende, maar zeer vaardige auteur, dat het De loodsdienst te IJmuiden moest van morgen om kwart over negen voor kleine schepen worden gestaakt. De windkracht was acht. CHIEF WHIP De duiven van „De IJmonden" (zaterdag vliegers) kwamen dit weekeinde van Vil voorde (afstand 171 km). Gelost om pl.m. 12.45 uur was de eerste duim om 15.39 uur op haar hok terug. De uitslag was als volgt: Visser 1, 18 en 20; Suurmond 2, 9, 16 en 19; Knapen 3, 8 en 21; v. Straten 4, 11 en 13; Duurtsema 5; v. d. Scheer 6, 12, 14 en 15; v. Veelen 7 en 17; Kofferman 10.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6