Belg Roger Decock won in sneeuw, regen en kou étappe Luik-Heerlen Elk doosje Spencer bevat 20 van de beste sigaretten ter Slecht weer voor rijders van Tulpenrally in Duitsland Wagtmans en Mahn al op eerste dag uit de strijd Negende Ronde van Nederland begonnen Bloemendaler Tak rijdt zijn Mercedes onder moeilijke omstandigheden DINSDAG 7 MEI 1957 7 Lorono leidt nu in de Ronde van Spanje Haarlemmer Van Dijk won in Oosterhout Zandvoortmeeuwen zondag al tegen Hollandia Op terrein Alcmaria V ictrix Enschedé contracteerde twee Duitse spelers Schorsing van Hongaarse voetballers opgeheven Ook Van Melis bij centrale voetbaltraining Semi-profclubs kunnen vóór 1 juli 1959 terug zonder positieverlies Geen t.v.-uitzending van SchotlandSpanje Nederlands B-hockevteam tegen Duitsland Na de dood van Elliott Handbal-interland op 29 juni in Utrecht Johan Nolten verbeterde twee nationale records Piet Steenvoorden won in Ronde van Vlijmen Pedro Klijssen in de ring tegen Archie Moore? Sport in het kort Grote Priis Zwitserland voor Belg Jansen VIJF INTENS-BEMODDERDE, tot op het been verkleumde en tot overmaat van ramp drijfnatte renners bogen gisteren In Heerlen het asfaltparkoers op, dat de vier laatste kilometers vormde van de eerste etappe van de negende Ronde van Nederland. Vier van die vijf arriveerden vrijwel gelijk aan de eindstreep, zij het dan dat de Belg Roger Decock twee lengten voorsprong had op zijn landgenoot Leon van Daele, die op zijn beurt enkele meters voor lag op Foré, ook al een Belg. Daar achter kwam de stijf-bemodderde, maar geenszins uitgeputte Wim van Est en de in de laatste aanzet losgereden tweede Nederlander Leo v. d. Pluym, die vijfde werd. Van Est's geweldige kracht had hem voor totale uitputting behoed, maar hij had door gebrek aan sprinterscapaciteiten niet kunnen voorkomen, dat deze eerste etappe uiteindelijk een Belgische aangelegenheid werd, doordat de Belgen hun hoofd- ploeg geleid door de winnaar-1956 Rik van Looy door de fraaie plaatsen van Decock en Van Daele zeer gunstig van start gingen in deze ronde. Deze ronde, die op deze ontzaggelijk vermoeiende eerste dag reeds het kaf van het koren scheidde en Nederland de bittere teleurstelling bereidde o.a. Wagtmans en Frans Mahn te zien uitvallen. Het was een ronde-start om lang te ont houden. 's Middags om twee uur bij de start in Luik regende het dat het goot en het is ternauwernood nog droog geweest eer de huiverende renners die meenden zich aan een zomersport te wijden tij dens een verkillende sneeuwjacht in Heer len arriveerden. Het ongeluk wilde boven dien, dat de technische leiders van deze Ronde van Nederland een étappe-opzet hadden uitgedokterd, die kennelijk ten doel had al in het begin van de koers de zwakkeren in moeilijkheden te brengen. Want ook bij betere weersomstandigheden zou voor velen een eerste dag dwars door de Belgische Ardennen met daar overheen nog even een venijnige vijftig kilometer klimmen en dalen in het heuvelland van Zuid-Limburg te veel van de krachten hebben gevergd. Laat staan, nu de ene depressie na de andere zich in regenflar den en sneeuwbuien oploste, terwijl de temperatuur soms akelig dicht in de buurt van het vriespunt kwam. Bij het begin, midden in de stad. Luik, waar de burgemeester met een pistool schot de karavaan wegschoot in de rich ting van het Ardennenland, kon men zich nog troosten met de hoop, dat het slechts een los buitje betrof. En toen de stoet zich begeleid door de gebruikelijke reclame- en volgerskaravaan en de loeiende motoren van de politie in beweging zette, de ren ners in plastic regencapes en zorgvuldig de luwte zoekend, mocht men met enig optimisme nog een normale krachtmeting verwachten. Maar vijf kilometer verder, begroetten de uitlopers der Ardennen ons reeds met de eerste sneeuwjacht en tijdens de scherpe klim, die vlak buiten de stad begon, moet het de coureurs al duidelijk zijn geworden, dat er geweldig veel van hun krachten zou worden gevergd. Pogingen Op de bochtige, sterk glooiende en dan weer ineens krachtig klimmende wegen' van het rond Luik gelegen industriegebied poogden Adrie Voorting, Bergmans en Daan de Groot het eerst weg te komen uit het hoofdpeloton, maar het was meer een eerste aftasten van de krachtsverhoudingen dan een serieuze poging tot ontvluchten. Spoedig was alles dan ook weer bijeen, behalve Van Oers. Ook de Nederlander Westdorp en de Belgen Denijs, Demulder en Van Tieghem kwamen al spoedig in moeilijkheden en nauwelijks achttien kilo meter van het vertrekpunt sloeg de moe heid zodanig in de benen van wereldkam pioen Frans Mahn, dat hij de hoofdmacht moest laten gaan. Ook een valpartij speel de daarbij een rol, want de Nederlander had last van een pijnlijke knie, die hij daarbij had opgelopen en al kwam hij een paar kilometer verder weer in de hoofd macht terug, dank zij opofferend helpers- werk van zijn ploeggenoten Donker en Schoenmakers het was niet voor lang. Veertig kilometer van Luik vandaan tussen Remouchamps en La Reid waar de weg scherp stijgend en dalend herhaal delijk het riviertje de Ourthe kruist, sleep te Frans Mahn zich opnieuw in alle een zaamheid een eind achter het hoofdpeloton voort en met de wanhoop in zijn ogen af en toe zweet en vuil van het zwaar ge tekende gezicht vegend, deed hij weinig meer dan zijn eigen opgeven afwachten. Wat verder dan La Reid liet hij zich van de fiets zakken en was voor hem de (nau welijks begonnen) Ronde van Nederland 1957 al weer ten einde. Onbarmhartig was de regen. Verrader lijk glad het asfalt en bijna onberijdbaar waren de grint- en klinkerwegen, maar het ergste was de verkillende, tot op het bot doordringende koude, die de renners teisterde. Aan uitlooppogingen dacht nie mand meer. Het ging er nu slechts om bij elkaar te blijven en het contact met de hoofdmacht, waar men nog enige beschut ting aan elkaar had niet te verliezen. Vooral de beide Belgische ploegen heb ben er door voortreffelijk teamwork voor gezorgd zoveel mogelijk bij elkaar te blij ven. Vlak na Verviers, waar de afschuwe lijke kasseien een paar goed afgelopen valpartijtjes veroorzaakten, volgde een zo steile klim, dat sommigen hun laatste re serves moesten aanspreken. Daaronder was ook Wout Wagtmans, de man die vorige week zo intelligent had ge reden in Italië en daar zo fraai winnaar was geworden, had er kennelijk zijn ver mogen om koude te verdragen verloren, ,want rillend en klappertandend zat hjj op de fiets en in de buurt van Battice, na 72 kilometer te hebben gereden, liet hjj zich op het asfalt zakken, klagend over maag pijn en uitputting. Pellenaars, grimmig kijkend, was onmid dellijk bij hem en kreeg hem weer op de fiets, maar een eindje verder gaf Wagt mans er opnieuw en nu voor goed de brui aan. En Pellenaars kon praten zo veel en zo luidkeels hij wilde, Wagtmans wilde voor geen goud meer op de fiets. In de „brokkenwagen" bereikte hij Heer len en met hem Stolker ook een lid van de Nederlandse A-ploeg en Van Oers. Zij hadden de slag in de Ardennen niet over leefd. Eenmaal de Ardennen achter de gekrom de rug hebbend, kwam de ronde in wat rustiger water te varen. Het slechts licht geel) 4.53,32; 6. Bergmans (Ned., zwart) 4.53,59; 7. Scholl (Duitsland) 4.54,03; 8. Luy- ten (Belg., rood-wit) z.t.9. Verplaetse (Belg., rood-wit) z.t.; 10. Rusman (Ned., zwart) z.t.; 11. Van Meenen (Belg., blanc) z.t.; 12. Adrie Voorting (Ned., rood-blauw) z.t.; 13 Maenen (Ned., zwart) z.t.; 14. Van der Sluys (Ned., zwart) z.t.; 15. Post (Ned., zwart) z.t.; 16. Gerrit Voorting (Ned., geel) z.t. De prestatieprijs werd gewonnen door Junkermann (Duitsland). Uitgevallen zijn: Stolker (Ned., geel); Wagtman (Ned., geel); Denijs (België, wit); heuvelachtige land bjj de Belgisch-Neder landse grens bood minder moeilijkheden en in de buurt van Vaals voelde de jarige Duitser Hans Junkermann zichzelf al weer zo goed, dat hij wegvluchtte uit de hoofd macht op zoek naar een étappe-zege in Heerlen. Indien de sterke Duitser hulp had gekregen van zijn landgenoten, zou zijn poging wellicht zijn geslaagd, maar de nu attente Nederlanders en Belgen voor aan in de hoofdgroep beletten de andere Duitsers het wegspringen daaruit. Voorbij Maastricht reed Junkermann nog steeds alleen voorop, maar zijn voor sprong die twee minuten had bedragen, slonk voortdurend en toen hij alleen bleef, begreep hij zijn mislukking en liet zich weer opslokken door het peloton. Dat ge beurde bij Meerssen, waar duizenden men sen zich van de elementen niets aantrok ken en ondanks het beestenweer de ren ners aan zich lieten voorbijtrekken. Ont snappen uit de hoofdmacht was nu moei lijk geworden en toen Wim van Est, die zich lang rustig had gehouden, een kilo meter of vijf voor de finish na de razend snelle daling langs de serpentine-bochten tussen Sibben en Gulpen zijn kans waagde, sprongen er ettelijke renners met hem mee. Dat waren zijn ploeggenoot Van der Pluym, de Belgen Decock, Van Daele, Foré en Luyten en de Duitser Backat. Maar de sprong van Luyten en Backat reikte juist even te kort en toen een snerpende sneeuwjacht op de leidersgroep neerdaalde in de straten van Heerlen wa ren Luyten en Backat teruggevallen. De anderen repten zich gezamenlijk naar de eindstreep, waar Decock overtuigend won. En waar Junkermann de troostrijke mede deling ontving, dat de verzamelde journa listen hem de prijs voor de strijdlustigste renner hadden toegekend. De officiële uitslag van de eerste étappe luidde: 1. Decock 52.18; 2. Van Daele 4.52,53; 3. Foré (Belg., wit) z.t.; 4. Wim van Est (Ned., geel) z.t.; 5. Van der Pluym (Ned., Gerrit Schulte, voor de eerste maal in de functie van ploegleider, tijdens het geven van de laatste instructies aan zijn renners voor de start van de Ronde van Nederland: v.l.n.r. J. Bruggen- kamp, J. Rol, P. Post, A. Bergmans, G. Schulte, V. v. d. Sluys, J. Maenen en W. Rusman. (telefoto) (Telegrafisch uit Luik overgebrachte foto) Mahn (Ned., rood); Schoenmakers (Ned., rood); Hochgeschurz (Duitsland); Van Oers (Ned., rose) en Maas (Ned., rose). Klassement voor de militaire trui luidt: 1. Junkermann (Did), 5 pnt; 2. Van 't Hof (Ned., rood-blauw) 3 pnt; 3. Van Daele (België, rood-wit) 1 pnt. De tiende etappe van de Ronde van Spanje van Valencia naar Tortosa over 177 km, is gewonnen door Tornaccini (Italië) in 4 uur 15 minuten 10 seconden vóór de Spanjaarden Ruiz, Escola en Lorono, die dezelfde tijd no teerden als de winnaar. In het algemeen klassement heeft Lorono de leiding van Bahamontes overgenomen. Op de tweede plaats staat Ruiz met drie seconden achterstand op de leider en daarna volgt Bahamontes met 7 minuten en 5 se conden achterstand op Lorono. De Haarlemmer Ben van Dijk heeft een op het Waranda-parkoers in Oosterhout ge houden wielerwedstrijd voor veteranen ge wonnen. Hij zegevierdein de eindsprint van een uit vier renners bestaande kop groep. De uitslag luidde: 1. B. van Dijk, Haarlem, de 40 kilometer in 1 uur en 5 mi nuten; 2. H. Ket, Rotterdam; 3. A. v. d. Neut, Amsterdam; 4. C. Tillieu, Tilburg; P. Vrins, Breda. Zandvoortmeeuwen speelt zondag 12 mei op het terrein van Alcmaria Viotrix in Alk maar de beslissingswedstrijd tegen Hollan dia om het kampioenschap van de tweede klasse A in west I, aanvang half drie. Mocht OSV eventueel zijn laatste wedstrijd tegen WFC winnen, dan eindigt OSV gelijk met Hollandia en Zandvoortmeeuw. j, waardoor dan een extra halve competitie nodig is om de kampioen aan te wijzen. In dit geval speelt de verliezer van de wedstrijd Hol landiaZandvoortmeeuwen op zondag 19 mei op het WFC-terrein tegen OSV. Bij een gelijkspel in de eerste wedstrijd zal Hollan dia de strijd met OSV moeten aanbinden, waarna dan op zondag 26 mei de laatste wedstrijd plaats vindt, dan weer op het ter rein van Alcmaria Victrix. Enschedé heeft twee spelers van „Rot- Weiss" (Essen) aan zich verbonden: de bekende midvoor Weiter Seemann en Fott- ner. Van beide spelers, die omstreeks 29 jaar zijn, is Seemann de bekendste. Hij heeft in het Duitse B-elftal gespeeld. Met ingang van het nieuwe seizoen kunnen beide spelers voor de Enschedese club uit komen. De Hongaarse Voetbalbond heeft de schorsing van elf bekende spelers, die 3 april was uitgesproken, thans ingetrokken. Bij degenen, die wederom mogen spelen en eventueel voor de nationale Hongaarse ploeg mogen uitkomen, zijn Farago, Lantos, r!os- zik, Banyai, Kotasz, Budai en Sandor. Voor de centrale training van het betaald voetbal, die op 7 en 21 mei in Boxtel wordt gehouden, is nog een vijftiende speler uit genodigd. Het is Van Melis van Rapid. Naar wij vernemen heeft de KNVB het voornemen om verenigingen, die uitkomen in de semi-profklasse en die de wens te ken nen geven terug te willen naar het amateur voetbal, te plaatsen in dezelfde klasse als waarin zij speelden vóór zij overgingen naar het betaalde voetbal. Als uiterlijk tijdstip waarop de teruggang kan worden aange vraagd, is 1 juli 1959 gesteld. Na deze datum zullen teruggaande clubs moeten beginnen in de laagste, de vierde klasse. De televisie-uitzending van de interland voetbalwedstrijd Schotland-Spanje, die op 8 mei in Glasgow wordt gespeeld, zal niet door de NTS kunnen worden gerelayeerd. Er worden namelijk in Nederland op het tijdstip van de uitzending verschillende wedstrijden gespeeld, o.m. tegen buiten landse clubs. De KNVB heeft echter de NTS wel toegestaan de interland-voetbalwedstrijd Engeland- Ierland uit te zenden. Deze wed strijd wordt eveneens gespeeld op woensdag 8 mei in het Wembley-stadion in Londen, doch in de middaguren. Het Nederlands B-hockey-elftal, dat zon dag 12 mei in Arnhem tegen Duitsland-B zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: Honnebier (BMHC); achter: Keulen (Amers foort) en' Marrès (Laren)midden: Over- dijkink (SCHC), Koenderink (DKS) en Van Goos Willegen (SCHC); voor: Bakker (HDM), Gielen (Be Fair), De Beer (Til burg), Jansen Schoonhoven (Amsterdam) en Kristen (DKS). ADVERTENTIE ■Ki'Ai.iriX V'wrou'V TOBACCO COMPANY De politie in Johannesburg is begonnen met haar onderzoek naar de oorzaak van de dood van Jimmy Elliott, de Zuidafrikaanse bokser die na zijn k.o.-nederlaag tegen de Brit Pat McAteer in een ziekenhuis moest worden opgenomen en daar aan een hersen bloeding overleed. Aan de Zuidafrikaanse regering zal door senator Raw gevraagd worden een onder zoek in te stellen naar de gevaren voor leven en gezondheid in de beroepsbokssport. Voorts zal de senator aandringen op onmid-, dellijke maatregelen ten einde de veront-' ruste publieke opinie te kalmeren. De enige bokspromotor in Durban (Natal) de heer C. G. Topper" Brown heeft ver klaard dat hij in verband met de fatale af loop van de ontmoeting tussen Elliott en McAteer, niet langer als promotor van boks wedstrijden zal optreden. De veldhandbalwedstrijd Nederland Duitsland (heren), die oorspronkelijk za terdag 22 juni in Haarlem zou worden ge speeld, is uitgesteld. De ontmoeting is nu vastgesteld op 29 juni in Utrecht. Tijdens de clubkampioenschappen van de Haagse gewichthefvereniging „Robot" is de 24-jarige Johan F. Nolten erin ge slaagd twee Nederlandse records in het vedergewicht, die hij reeds op zijn naam had staan, te verbeteren. Het record voor de drie Olympische oefe ningen. dat met respectievelijk 85 kg voor drukken, 90 kg voor het trekken en 107 V2 kg voor het" stoten met totaal 282V2 kg sinds 4 maart van dit jaar op zijn naam stond, werd gebracht op 287.5kg (druk ken 90 kg, trekken 871/» en stoten 110 kg). In een extra vierde beurt bij het druk ken bracht Nolten zijn record in het twee handig drukken, dat sinds 30 sept. '56 88.5 kg bedroeg, op 92.5. kg. Tijdens d; wed strijden bracht hij dit record tweemaal omhoog. De eerste maal werd het 90 kg, de tweede maal 92.5 kg. Het is nu reeds voor de zesde maal dat Nolten een Neder lands record verbetert. De Heemsteedse wieleramateur Piet Steen voorden heeft na zijn triomfen in Best en Lisse weer een nieuwe overwinning op zijn erelijst geschreven nu was het de ge houden Ronde van Vlijmen (N.Br.) waarin de succesvolle Heemstedenaar zegevierde. Bij het uitkomen van de laatste bocht nam Steenvoorden resoluut de leiding en stond deze niet meer af. Tien meter voor de streep was hij reeds zeker van de zege, want zijn medekoplopers hadden in deze tempo slag enkele lengten moeten prijsgeven. De uitslag luidde: 1. P. Steenvoorde, Heemstede; 2. P. de Bruin, Roosendaal; 3. B. Teunisse, Utrecht; 4. J. Blaauw, Arnhem; G. Pos, Vreeland. De manager van Pedro Klyssen, de heer Termeulen, heeft een uitnodiging voor Klyssen gekregen voor een wedstrijd op 25 mei in Krefeld tegen Archie Moore, de wereldkampioen halfzwaargewicht die een tournée maakt door Duitsland. Uiteraard zou er geen titel op het spel staan; Moore kan trouwens momenteel op geen vijf kilo na afdalen tot de grens der halfzwaar- gewjehten. Zowel Klyssen als zijn manager voelen er veel voor de uitnodiging te aanvaarden. Maar het gevecht kan alleen doorgaan als de Nederlandse Boksbond er toestemming voor geeft. V.V.V. De Venlose voetbalclub VW zal het komende weekeinde een trip maken door West-Duitsland. Zaterdag wordt in Bonn gespeeld tegen Tura en zondag wordt de strijd aangebonden met Warburg aan de Halm. POLEN—HONGARIJE. De voetbal wedstrijd PolenHongarije, welke voor 50.000 toeschouwers in Warschau is ge speeld is in een 10 overwinning voor de Polen geëindigd. Deze stand was bij de rust reeds bereikt. GRIEKENLAND—JOEGOSLAVIë. De voetbalwedstrijd tussen Griekenland en Joegoslavië, welke in Athene is gespeeld, is met de blanco stand (00) geëindigd. Met groot enthousiasme en zelfvertrou wen zijn 216 sterritrijders maandag hun grote Tulpenrally-avontuur begonnen. Sombere weersvoorspellingen ten spijt, en ondanks de dreigende donkere wolken, die zich boven Noordwijk samen pakten, zijn daar 183 équipes in de beste stemming gestart. In Hamburg, München en Brussel begonnen, vrijwel tegelijkertijd, slechts respectievelijk 13, 8 en 12 teams aan de ruim 3300 km lange tocht. De start in Noordwijk van een gedeelte der deelnemers aan de negende inter nationale Tulpenrally. Voor 25.000 toeschouwers is een moto- cross om de Grote Prijs van Zwitserland gehouden die meetelt voor het wereldkam pioenschap. De zeven snelste rijders uit die twee manches klasseerden zich voor de finale welke over 40 km (20 ronden) ging. De uitslag van de finale luidde: 500 cc: 1 Nic Jansen (Belg) met Matchless 50 min. 0.8 sec, gemiddelde 47.987 km per uur- 2 Mingels (Belg) met Sarolea 50 min. 3.9 'sec.; 3. Baeten (Belg) met FN 60 min. 57.7 sec.; 4. Lundin (Zweden) met BSA 51 min 18.8 sec.; 5. Archer (G.-B.) met Norton 51 min. 49.8 see.; 6. Ward (G.-B.) met Nor- Sou 52 min. 22.2 sec. Precies om acht uur gaf de heer C. Kolf, lid van de sportcommissie van de KNAC aan Hans Tak het startsignaal. De negende internationale Tulpenrally was begonnen. Na de combinatie Tak-Niemöller kwamen de anderen. Ook nu talrijke „coureurs" van internationale vermaardheid. Ook nu ont brak de Brit Banks niet, zomin als de Ne derlanders Koks-Gorris, Jetten-Van Noord wijk, Martens-Ehrlich, Barendregt-Ver- beek, Langestraat-Dresens, en de twee gro te rivalen voor de „Coupe des Dames", Greta Molander en de Britse Nancy Mit chell. De weersomstandigheden waren in Duits land verre van gunstig. Toen in München het startsein werd gegeven sneeuwde het en wees de thermometer 2 graden boven het nulpunt. Bij de acht équipes, die Mün chen als vertrekpunt hadden gekozen, be vond zich de drieman-sterke Nederlandse ploeg A. de Jager-E. van Opzeeland-L. van Sunder met Volkswagen. Als moedigste deelnemers vertrokken hier de Duitsers Klankermeier en Voll. Zij zullen proberen de ruim 3300 km lange sterrit in een kleine BMW-Isetta, uitge rust met een 300 cc motor, af te leggen. Ook in Hamburg, waar aan 13 deelnemende teams het startsignaal werd gegeven, was het koud en guur weer. Tak in moeilijkheden Hans Tak, winnaar van de Tulpenrally in 1955, zal het in deze negende rally die zijn vierde wordt verre van gemak kelijk hebben. De man uit Bloemendaal heeft namelijk last van een gescheurde spier. Tot kort voor de start liep hij daar om met een been in het gips rond. Nadat dit gips was verwijderd en nadat een rek- verband was aangelegd, kon het team Tak- Niemöller starten. In de Mercedes van dit tweetal werd het opengezaagde gipsverband, natuurlijk voorzien van tientallen handtekeningen, meegevoerd. Niet als trofee, maar louter om praktische redenen. In Stuttgart name- TULPEN - RALLYE 1957 "V. Hamburg 6elfort(^p^'FreiburJ v V LindaiT- V Partenkirchen lijk, waar de rijders hun nacht rust kregen, heeft Karl Niemöller zijn coéquipier op advies van dr. Hans Tetznër weer „in het gips geholpen", Om hem vervolgens dinsdagmorgen vroeg behulpzaam te zijn bij het opnieuw aanbrengen van het rek- verband. In Frankfort, waar de vier aanlooproutes samenkomen, meldde een controlepost van de Allgemeine Deutsche Automibil Club dat 112 équipes waren gepasseerd. De meeste combinaties hadden ruime voor sprong op het tijdschema. Slechts de Ne derlanders dr. Cure en J. Clark met Austin Hereford (groep Brussel) kwam meer dan een Uur te laat. De Zwitsers Amman en mej. Suardi met Alfa Romeo Sprint Ve- loce (groep München), de Nederlanders J. Kuiper en G. Roeloffzen met Jaquar 2,4 (groep Noordwijk), de Britten G. Burgess en S. Croft Pearson met Ford Zephyr (groep Brussel) en J. Suter en M. Carreras met Sunbeam M 3 (groep Noordwijk) zou den hier niet gepasseerd zijn. Deze op gave dient evenwel met reserve te worden aanvaard. Het weer was buitengewoon slecht. De heer Hilarius, routechef in het Zwarte Woud, meldde in de loop van de avond dat er sneeuw op de wegen in Zuid-Duits- land lag. en dat ook de vooruitzichten voor de deelnemers niet erg gunstig waren- Van Frankfurt gaan de sterritrijders naar het beginpunt van de officiële gemeen schappelijke route: Stuttgart (afstand 185 km), waar zij laat in de avond van vandaag moeten arriveren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11