IJsheiligen hele maandag te gast Beverwijk moest wegens kou programmapunten uitstellen Bevrijdingsdag in Velsen Agenda voor Velsen Havenberichten Niettemin plezier in de zalen en geslaagde manifestatie op Marktplein 9 Films Operette Agenda voor Beverwijk Onderwijzerstoneel Noord Rondgang Terug naar zuid Zin ,Vrij volk' „A matter of life and death" Voorde V eiser Filmliga Tentoonstelling en lezing werden druk bezocht Ringrijderij in Haarlem-Noord „Pepi de herdersjongen" Groente werd duurder Schilderijen ontvreemd Inbraak in hotel Duin- en Kruidberg „De Plankeniers" met „Boemerang" DINSDAG 7 MEI 1957 DE IJSHEILIGEN WAREN in menig opzicht tiranieke gasten tijdens de feestelijkheden, die Velsens comité herdenking en viering bevrijdingsdag gis teren alom in de gemeente had aangericht. Het moGht dan zijn, dat de ochtend dank zij het vertier „binnenshuis", niet al te veel te lijden heeft gehad van de kille Noordenwind, de kou heeft het sluitstuk van deze zesde mei in niet geringe mate beïnvloed, want de temperatuur noodde in de avond bepaald niet tot rustig aanschouwen van Palvu's huzarenstukje „Vrij Volk" van Defresne op het Marktplein, noch naar het zonder huiveringen beluisteren van Bel Canto's operaconcert daaraan voorafgaand. En de muziekkorpsen, die ge trouw aan hun belofte door verschillende gemeentedelen optrokken en deels samenkwamen op datzelfde Marktplein hebben het evenmin onverdeeld pleizierig gehad tijdens de koude marsen. Hoewel de IJmuider Harmonie, wie de eer te beurt viel een frisse taptoe te geven, zich dwars door de lage temperatuur heeft heengespeeld en voor haar vrolijke klanken een dankbaar applaus mocht oogsten. Zo is de zesde mei, die eigenlijk de vijfde mei had moeten zijn, overspoeld door Poolluchtinvasie, die de toch al niet groots opgezette festiviteiten, welke mank gingen aan financiën en ook in niet ge ringe mate aan zaalruimte, verder af dempte. De schoolkinderen, die vaak van verre naar de hun toegewezen filmzalen moesten komen, konden er wel tegen en kwamen bovendien in verwarmde ruim tes, waar het leed dank zij een serie tekenfilms en ten enkele hoofdfilm gauw geleden was de* kleinsten waren wijse lijk in school gebleven en kregen daar hun deel van de vreugde, ook met behulp van sprookjesfilms en een zakje ver snaperingen. Hoewel de keuze der filmprogramma's hier en daar wel wat critiek ontmoette men had oorspronkelijk uit het comité een serie kolderieke rolprenten uitgezocht, waarvan echter enige copieën op het aller laatste moment niet bleken te deugen, zo dat er andere voor in de plaats moesten komen, heeft het jonge volkje zich toch wel vermaakt. In Santpoorts Jeugdhuis en later in het Hervormd Jeugdgebouw bijvoorbeeld wa ren Stan Laurel en Oliver Hardy de nimmer missende komieken, maar in de zaal Böhm, ook in Santpoort, werd een nogal besnoeide versie van „Monsieur Hulot prend ses vacances" gedraaid en het lijkt ons wat te veel gevergd van derde en vierde klassertjes, om de verborgen hu mor van dit dwaze verhaal uit de ver minkte filmrollen te vissen. Het voorprogramma was echter overal wel raak: wat poppenfilms, circusbeleve nissen en een enkele goede tekenfilm, zo dat het jonge publiek ondanks alle strub belingen, die het comité over het transpi rerende hoofd moets laten gaan en alle gebrek aan ruimte, waardoor de beschik bare zalen afgeladen waren (Rex was om financiële redenen niet ingeschakeld) ver heugd huiswaarts keerde. De kinderoperettevereniging VIDES heeft gisterochtend het reeds aan een eerste vuurproef onderworpen zangspel „Victor en de Gouden Bloem" aan de IJmuidense schooljeugd voorgesteld als onderdeel van de vijf-mei-viering. Dat het een succes zou worden, stond voor de organisatoren welhaast vast, gezien het warme onthaal, dat VIDES bij haar intimi mocht oogsten tijdens de eerste voorstellingen, nu enige maanden geleden, maar dat de jeugd zo geestdriftig zou reageren als zij gisteren een nieuw kostuum af te staan. Op zijn beurt wordt Pathelin dan weer bedrogen door een onnozel lijkende schaapherder, hiertoe in de gelegenheid gesteld door een stupide rechter, die gemakkelijk om de tuin te leiden is en daardoor een allerzotst vonnis heeft uitgesproken. Deze dwaze his torie eindigt dan met een gelukkig huwe lijk, waardoor Pathelin tenslotte toch als triomfator het toneel verlaat. Deze klucht verkreeg onder regie van Bert Pijpers door „Kennemerland" een bij zonder amusante opvoering, die reeds on middellijk met een vermakelijke proloog stijlvol werd ingezet. Daarnaast waren decor, kostuums en belichting tot een fraaie en fleurige entourage samengevoegd, die niet anders dan met genoegen kon worden bekeken. En met uitzondering van rechter Bardolin, die stellig markanter ge typeerd had moeten worden, hebben de overige spelers dit stukje in een goede stijl opgevoerd. Het werd gedragen door F. van Driesten, die een elegante en zwie rige Pathelin vertolkte en C. Peet, die als de vrekkerige Guillaume eveneens een bij zonder geslaagde typering leverde. De an- ADVERTENTIE Ook heerlijk in de pijp! DINSDAG 7 MEI Thalia, 20 uur, „Heuvels in vlammen". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-16.30 uur Openbare leeszaal en bibliotheek, open van 10-12.30 en 14.30-17.30 uur. P.v.d.A. Velsen-N., 20 uur, zaal Van Diepen straat, sluitingsavond Toneelver. „Jan van Dommelen", 20 uur, zaal Zomerlust. toneeluitvoering. DSS, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, feest avond. Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht", 19.30 uur, Gebouw van Chr. Belangen, kinder operette. WOENSDAG 8 MEI Kinderkerk IJmuiden (O.), 14.30 uur jubi leumfeest veertig-jarig bestaan der kin derkerk IJmuiden (O.) voor de kinderen; 19.30 uur jubileumfeestavond voor ouders en belangstellenden t.g.v. het veertig jarig bestaan in het Hervormd Jeugdge bouw aan de Rembrandtlaan. Openbare leeszaal en bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht", als dins dag. Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. DINSDAG 7 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: ,,De man in de regenjas". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Machinist". Zeewjjkschool, 20 uur: Vrouwengroep Partij van de Arbeid. Openbare leeszaal Prinsessenlaan 19 geopend van 15-17 uur; lees- en studieboek geopend van 15-17 en 18.30-20.30 uur. R.k. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal ge opend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulf- straat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. Terpsichore, 14.30 uur: lezing Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Café „Sport", 20 uur: ledenvergadering hen gelsportvereniging ,,'t Karpertje". WOENSDAG 8 MEI Bioscopen: als woensdag. KSA-gebouw: 20 uur: vergadering Stichting Woonwagen IJmond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15-17 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-17.30 uur; jeugduitlening Zeestraat 26, geopend van 15-16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening geopend van 15.15-16.45 uur. R.k. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 uur- lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14-17 uur. Wijk aan Zee. filiaal r.k. leeszaal, St. Odulf- straat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. Palvu met „Vrij volk" deed, hebben slechts weinigen durven dromen. Van muisstil onder de serieuze pas sages, tot opgetogen als het de hoofdper soon gold en voluit-bewonderend in die gedeelten, waar met kleur en lichteffecten werd gewerkt, heeft jong Velsen zijn in stemming betoond met deze fraaie ope rette, een instemming, welke voor de hard werkende „inspeciënten" en de regie, en de vele anderen, wier vrije tijd goeddeels in deze VIDES-manifestatie is gaan zitten, de mooiste denkbare beloning was. Daar wij pas geleden „Victor en de Gouden Bloem" nog aan een beschouwing hebben onderworpen, achten wij ons ont slagen van een nadere analyse dezer voor stellingen: voldoende zij de opmerking, dat VIDES bewezen heeft haar publiek te kunnen boeien, zodat de operette zo nodig zeker voor „export" buiten de ge meente in aanmerking zal komen. In het Thaliatheater hebben de leerlin gen der vijfde en zesde klassen van de la gere scholen in Ymuiden hun onderwijzers weer eens in een ongewone gedaante kun nen gadeslaan, doordat de onderwijzers toneelvereniging „Kennemerland" hier drie opvoeringen van „Advocaat Pathelin" heeft heeft gegeven. Deze opvoeringen zijn met vereende krachten tot stand gekomen. „Advocaat Pathelin" is een bekende Fran se klucht, die vermoedelijk reeds uit de vijftiende eeuw dateert en waarvan de auteursnaam nog steeds onbekend geble ven is. Dit stukje werd nu door Cor Peet uit het Frans vertaald, waarna regisseur Bert Pijpers de dialogen nog eens onder handen nam en de spelers tenslotte het resultaat voor het voetlicht brachten. Waarschijnlijk heeft de anonieme schrij ver deze klucht bijna vijf eeuwen geleden bedoeld als een satire op de rechterlijke macht, want advocaat Pathelin wordt hier in evenmin in een gunstig daglicht ge steld als de rechter. Eerstgenoemde ont popt zich namelijk als een geslepen oplich ter, die de lakenkoopman Guillaume door allerlei sluwe voorwendsels weet te be wegen hem zonder betaling de stof voor dere rollen moesten aan dit duo onderge schikt worden gehouden, maar dit belette' hen niet zich tot een zeer behoorlijk en semble te verenigen. Een ensemble, dat door de geamuseerde jeugdige toeschou wers telkens op een enthousiaste wijze van hun dankbare gevoelens werd over tuigd. In Velsen-Noord bepaalde de viering van de bevrijdingsdag zich alleen voor de schooljeugd tot een viertal filmvoorstellin gen in het Hervormd Wijkhuis aan de Dijckmansstraat. In de morgenuren kregen de leerlingen van de derde en vierde klassen de Arthur J. Hank-rolprent „Tim en zijn ezeltje", die de nodige spanning bracht en de mid dagvoorstellingen voor de vijfde en zesde- klassers werd met een kort woord ge opend door de P. Bosua, hoofd van de Watervlietschool, die mededeelde, dat al leen in Santpoort en Velsen-Noord film programma's werden gegeven, terwijl de leerlingen van de overige scholen een to neelstuk van de Onderwijzers Toneelclub Kennemerland kregen aangeboden. De kinderen genoten vervolgens van een circusfilm. „De woudstroper" van Arthur J. Rank vormde hier de hoofdschotel. Des avonds maakte de populaire geüni formeerde r.k. harmonie „St. Caecilia" met tamboerkorps tot besluit van de sobere bevrijdingsdag een gewaardeerde muzikale rondgang, die vrij veel belangstelling trok. Vooral nabij de noodwoningen en in de Da Costa-buurt was deze belangstelling groot en vooral gericht op een knaap van drie turven hoog, die als mede-tamboermeester het korps voorafging, zijn stok met even veel bravour zwaaiend als de echte. Enige dames hadden zich bezuiden het kanaal in de middaguren per taxi op reis begeven langs een aantal via de plaatse lijke artsen verzamelde chronische zieken, wie een kleine attentie in de vorm van een cake te beurt viel een attentie, die aan weerskanten blije gezichten opleverde. Onder een straffe wind hebben Palvu en de gemeente samen het toneel op het Marktplein opgebouwd, hetgeen geen sine cure kon heten, want de rietmatten en het décor moesten deugdelijk geschoord worden en toen OTK ten derde male de Franse advocaat over de planken had laten draven was het wachten op de inzet tot de avondviering. Die muzikaal is geworden: Velsen had alle beschikbare muzikanten opgetrommeld om er de moed in te blazen op de koudste aller feestdagen en er was maar weinig publiek, dat de moed op kon brengen zich achter de onvermoeide blazers aan te sluiten voor de wandeling naar het centrale punt, het Marktplein, waar de IJmuiden Harmonie verbleef voor een geslaagde demonstratie. Maar „Bel Canto" heeft eerst een drietal succesnummers uitgevoerd, die weliswaar de openlucht niet helemaal konden ver dragen, maar toch het fraaie stemmen- materiaal van dit jonge koor goed tot zijn recht lieten komen. Dit korte zangconcert werd voorafge gaan door een toespraak van de heer J. v. d. Os v. d. Abeelen, de praeses der „Vei ser Gemeenschap", die jeugd en ouderen bepaalde bij de zin van dodenherdenking en bevrijdingsfeesten. Hij vond het prettig, dat er ondanks de „zachte winter" toch nog zoveel belang stellenden rond de afzetting geschaard stonden. De warmte des harten, die de luisteraars van deze avond naar het Marktplein had gedreven, zou nog wel nodig blijken te zijn, meende hij, maar ook in de toekomst. De vrijheid, die nu twaalf jaar oud is, bleek minder „vanzelf sprekend" te zijn, dan men wel eens dacht; men raakt zich er na allerlei internatio nale gebeurtenissen meer en meer van bewust, dat de vrijheid een feest is. Afstand doen van de viering der vijfde mei zal dan ook niet gemakkelijk zijn, meende hij. Dat het feest ook ernstig gevierd kan worden, had deze dag zonder draaimolens en wafelkramen hem bewezen. DE FEESTELIJKHEDEN ter gelegenheid van de viering van de bevrijdingsdag werden evenals andere jaren te Beverwijk ingezet met een jeugdappèl rond het monument bij Westerhout. De Beverwijkse Jeugdraad had hiervan de leiding en het drumkorps van de Beverwijkse Harmoniekapel, dat haar medewerking ver leende, zal veel langslapers hebben gewekt. Burgemeester J. G. S. Bruinsma sprak een kort woord ter nagedachtenis aan de gevallenen en de blijde komst van de bevrijders. Nadat de vlag was gehesen ging elk zijns weegs, om elders deel te nemen aan de overige feestelijkheden, waarvan enige onderdelen door de winterse kou moesten vervallen of worden uitgesteld. In het gebouw van de K.S.A. was om negen uur reeds een kindercircus voor de jongste schooljeugd. Ruim een uur heeft een gezelschap kindervrienden, onder lei ding van Frans Weber, deze jeugd laten schateren om hun dolle streken. Een pro gramma dat om half elf werd herhaald. De grotere schooljeugd was bijeen in een volgepropt Kennemer Theater en genoot daar van het Jeugdvariété „Rang". De jon gens vonden hier zeker het mooiste num mer de wedstrijd HollandBelgië, door kinderen uit de zaal. Het leverde een oor verdovend lawaai van de supporters in de zaal op en tenslotte won Holland met 21 met behulp van beschuiteten. Om twee uur werd ook dit programma herhaald. Voetbal Een ander gedeelte van de jeugd was werkelijk aan het voetballen en wel op het gemeentelijk Sportterrein aan de St. Aag- tendijk. De burgemeester verrichtte hier de aftrap. Er is met veel animo gespeeld, met als resultaat dat DEM de wisselbeker in de wacht sleepte, welke het vorig jaar door „Beverwijk" werd gewonnen. Bever wijk A kreeg een vaantje. In de afdeling B behaalde ook DEM de beker en WD een vaantje. U it gesteld Voor de middag en de avond stond er heel wat op het programma, doch door het koude weer werden de Friese volksdansen, het volksbal en het vuurwerk uitgesteld tot zaterdag. Een openlucht cabaretprogramma, dat eveneens in het park „Scheybeek" zou worden gehouden, is verplaatst naar het K.S.A.-gebouw, waar groot en klein heb ben genoten van „De Windmolens", onder leiding van Johnny Holshuysen. Genoten werd van de goede muziek, waaraan me dewerkten Dick Doorn en Ed Veen. Truus- je Koopmans zong enige liedjes, „Mans uut Twente" had niet het juiste publiek voor zich, in tegenstelling met Toby Rix, voor wie het applaus bijna geen einde nam. De dag werd besloten met een rondgang door de Beverwijkse Harmoniekapel. In de drooggevallen nieuwe polder Oostelijk Flevoland zijn de resten te voorschijn gekomen van een naaldbos, dat eeuwen geleden een oppervlakte van minstens tien hectare moet hebben beslagen. Merkwaardigerwijze is juist op deze plaats een nieuw bos geprojecteerd. De leden van de arbeiderstoneelvereni ging „PALVU", gaven daarna een voorstel ling in de open lucht, nadat zij zich onge- I twijfeld de gehele dag zorgen hebben ge maakt over de daarbij te verwachten weersomstandigheden. Helaas moet op het tijdstip der opvoering zelfs de grootste pessimist zich nog teleurgesteld hebben gevoeld, want het weer had werkelijk niet slechter gekund. Behalve de ijzig koude wind, die het verblijf voor spelers en pu bliek op het open plein haast tot een kwel ling maakte, ontlastte zich kort na de aanvang een der hevigste hagelbuien van de toch al niet bijzonder fraaie dag, waar door reeds direct bij het begin vele toe schouwers elders een droger en warmer onderkomen zochten. Toch bleef er nog een betrekkelijk groot aantal dapperen over, dat de voorstelling tot het einde heeft bijgewoond. Aldus waren de omstandigheden, waar onder de opvoering moest plaats vinden verre van ideaal. Daarbij komt het ons voor dat de afzetting, waarachter het publiek zich moest opstellen, onnodig ver van het podium verwijderd was gehouden, zodat men de gelaatsuitdrukking der spelers moeilijk kon onderscheiden. En ook dit was jammer, omdat de voorstelling op zich zelf voldoende kwaliteiten bezat om ■tot in de finesses te worden gadegeslagen. Voor deze avond was een bijzonder toepas selijk stuk gekozen, namelijk „Vrij Volk Vandaag", de laatste éénacter van het herdenkingsstuk „Vrij Volk", dat direct na de bevrijding door de toneelgroep „5 mei 1945" zoals bekend samengesteld uit acteurs en actrices, die een strikt af wijzende houding tegenover bezetter en kuituurkamer hadden aangenomen werd opgevoerd. Deze door A. Defresne ge schreven episode uit die bange dagen, speelt zich af in een gevangenis, waar een groepje Nederlandse mannen en vrouwen uit het verzet zijn vonnis afwacht. Het zijn niet allen helden, ofschoon zij toch op hun manier tot de bevrijding van ons land wilden bijdragen. Het gedwongen samenzijn van dit heterogene gezelschap vormt uiteraard voldoende aanleiding tot diverse conflicten, waarbij ieder op zijn eigen wijze op de verschillende schokkende gebeurtenissen reageert. Een taferelenbun- deling, waardoor het hedendaags publiek ongetwijfeld tot nadenken wordt gebracht, om zich daarbij met een eerbiedige bewon dering die mannen en vrouwen te her inneren, waaraan wij mede het herstel van ons land te danken hebben. Onder de reeds gesignaleerde omstan digheden is het volkomen begrijpelijk, dat de leden van „PALVU" voor een schier onmogelijke taak waren geplaatst dit stuk in een dergelijke sfeerloze omgeving tot zijn recht te doen komen. Dit neemt niet weg dat er over het algemeen met een bewonderenswaardige overgave werd geacteerd en zelfs kon men nog van Chris Sluyters een intelligente regie constateren. Deze opvoering had dan ook stellig ver diend nogmaals in een zaal te worden ge geven. Misschien dat „PALVU" hiertoe nog eens in de gelegenheid wordt gesteld haar prestaties rechtvaardigden dit ten volle. Het publiek, eerder opgeroepen niet te applaudisseren, heeft zich niet kunnen inhouden aan het eind spel en spelers de hulde te brengen, die hen toekwam. De film, waarmee de Velser Filfliga don derdag in Rex de aandacht van haar ge trouwen komt vragen, is niet de eerste de beste. Men mag gerust zeggen dat zij in de filmhistorie zal blijven behoren tot de ca tegorie der meesterwerken, al was het al leen maar om de principes, welke er zijn vastgelegd. „A matter of life ande death" is namelijk een uitnemende geslaagd voor beeld van het juist gebruik der filmmid delen, de functie van de kleur, zoals zich dit openbaart in de wijze, waarop de re gisseurs Powell en Presburger de kleur be wust hebben toegepast of achterwege ge laten. Hun „A matter of life and death" valt uiteen in twee delen. Het eerste speelt zich af op,aarde, het tweede in het hiernamaals. Om nu een zichtbare suggestieve contrast werking te bereiken hebben zij dat eerste deel opgenomen in kleu ren, terwijl zij het twee de in zwart-wit verto nen. Het effect is wer kelijk verrassend. Men constateert hoe goed deze toepassing van de kleur en het achterwege laten ervan de sfeer op roept, die de dramati sche ontwikkelingen zin geven. Wat op aarde concreet en naar der werkelijkheid in duidelijke waarneembare feiten tot ons moet komen krijgt door het gebruik van de kleur precies die nadruk, welke nodig is om het tegenwicht te scheppen voor alle handelingen in het tweede deel, waar het decor een veel minder scherp omlijnd beeld omlijst en dat beeld als het ware il lusoir dient te wezen, een verdichtsel, een droom. Powell en Presburger, die in deze film voor het eerst als een beproefd twee manschap in de openbaarheid treden, ves tigden meteen hun reputatie. Nadien be vestigden zij die faam met films als „De rode schoentjes" en „Hoffmans Erzahlun- gen", maar de grondslag werd met „A mat ter of life and death" gelegd. De film is bok om haar inhoud geenszins te verwaar lozen, "egeven de fijnzinnige trant, waar in zij de mens met de eeuwigheid confron teert. Een belangwekkend en onderhoudend werkstuk, dat men niet mag nalaten te gaan zien. P. W. Franse Ruim tweeduizend personen hebben een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van vrijetijdsbesteding, die gedurende vier weken in de weekeinden is gehouden in het nieuwe paviljoen van het provinciaal zie kenhuis Duinenbosch te Bakkum. Men toonde vooral belangstelling voor de praè- historische voorwerpen, die waren inge zonden door de heer v. Deelen uit Castri- cum. Naar aanleiding van deze grote belang stelling werd dan ook een lezing gehouden over de archeologische vondsten in Kenne merland door de heer H. J. C. Kalkoen uit Velsen. Met een zeer interessante uiteenzet ting over Kennemerland, zoals het vroeger was en thans is, heeft hij zijn gehoor weten te boeien. De oud-papier-actle van „Wilhelmina" Nadat de oud-papieractie enige weken stil heeft gestaan in verband met de diverse feestdagen, hopen de leden van de christe lijke muziekvereniging „Wilhelmina" woens dag wederom op pad gaan. Zij willen dan Oud-IJmuiden bezoeken. De christelijke meisjesclub „Kleine Kracht" geeft vandaag en morgen een eerste uitvoe ring in IJmuiden van de operette „Pepi de herdersjongen" door Jeanne van Asselt. De uitvoeringen worden gegeven in het gebouw van Christelijke Belangen aan de Enschede- straat. De gevolgen van het koude voorjaar doen zich op de groentemarkt voelen. Maandag gingen de prijzen met sprongen omhoog. De spinazie werd nog verkocht voor f 0,60 per kilo. Prei, waarvoor men wekenlang geen belangstelling toonde, bracht het nu weer tot f 0,23 per kilo. De kassla werd tot f 0,20 per krop verkocht, terwijl een bosje rabarber tot f 0,38 noteerde. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Guineekust van Hamburg, Thor van Helsingborg, Strabo van Aarhus, Alcetas van Lissabon, Pieter S van Swansea, Vol harding van Kopenhagen, Bomma van Drammen, Coeta van Swansea, Lillian Dann van Bremen, Jongkind van Gothenburg, Bit tern van Liverpool, Grebbestroom van Manchester, Grimm van Hernösand, Marian ne van Gothenburg, Marietje Böhmer van Gothenburg, Nisse van Waterford. Vertrokken zijn: Netherlands Coast naar Rotterdam, Hard naar Turilla, Madjoe naar Kalmar, Westkust naar Rotterdam, Marian ne naar Rouen. Naar wü thans pas vernemen is op vrij dag 26 april een inbraak gepleegd in het hotel Duin- en Kruidberg aan de Duin en Kruidbergerweg te Santpoort-Velsen. On dermeer werden door de tot nu toe nog onbekende dader(s) twee schilderijen mee genomen, die respectievelijk zijn gesig neerd Pieter Both en de Momper en Te niers. Voorts werd ontvreemd een ingelijste plaat, voorstellende „Madonna" en zilve ren kandelaars met inscriptie „De heer T. Cremer". Het Alg. Exp. Bureau M. Polak Schoute aan de Prinsengracht 712 te Amsterdam heeft 500 beloning beschikbaar gesteld voor hen, die aanwijzingen kunnen geven, die leiden tot het terug verkrijgen van alle ontvreemde schilderijen, platen en kandelaars. Op woensdag 22 en donderdag 23 mei geeft de Oud-Katholieke Amateur toneel vereniging „De Plankeniers" haar slotuit- voering van dit toneelseizoen met een op voering van „Boemerang" door R. Feen- stra in het Hervormd Jeugdgebouw. Met enthousiasme werd op de Orion- weg in Haarlem-Noord deelgenomen aan een wedstrijd ringrijderij op het losse paard. Een jonge dame met haar sabel te paard. Het gure weer was oorzaak, dat het Maandag tijdens de viering van de bevrij dingsdag in Haarlem-Noord in de open lucht niet zo druk was als anders, maar toch is er opgewekt feest gevierd. In de omgeving van de kermisvermakelijkheden aan de Zaanenlaan heerste een prettige stemming en des avonds hielden de dans- Iustigen dapper vol in het Julianapark on danks kou en hagel. De dag was in Haarlem-Noord ingezet met een feest voor de kinderen der leden der Oranjevereniging. Zij kwamen in de Wethouder Westerveldschool bijeen en ge noten van een aantrekkelijk programma. Een hoogtepunt van de viering was des middags de ringrijderij op het losse paard. Met het weer hebben de organisatoren het nogal getroffen en de wedstrijd had een vlot verloop. In Santpoort wordt deze tak van sport al vele tientallen jaren beoefend. Vandaar dat de belangstelling aan deze wedstrijd van bewoners uit die omgeving groot was. Met hun paarden waarmee zij gewoonlijk op het land werken, waren zo wel dames als heren naar de Orionweg ge komen om aan de wedstrijd deel te nemen. Vierentwintig personen hebben om de eer en de prijzen gestreden met als resul taat, dat de jeugdige Wijnand van Veen uit Santpoort de eerste prijs won. Tweede werd Ted Lemmers uit Velsen; derde Arie Schoorl uit Santpoort en vierde Fred. Kui pers eveneens uit Santpoort. De animo onder de deelnemers en de belangstelling van het publiek zullen voor het bestuur aanleiding zijn de ringrijderij als jaarlijkse gebeurtenis op het program ma te handhaven.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13