„Geen tussenweg tussen vrede en volledige vernietiging" Geen onverdeeld welkom voor Vorosjilov in Djakarta Gevaar van te weinig divisies Rapport-Fens aan Assemblée der Westeuropese Unie FESTIVAL BALLET NAM AFSCHEID Politie gebruikte traangas tegen menigte onhartelijke betogers 535ste STAATSLOTERIJ 2e DINSDAG 7 MEI 1957 13 Eerste paal ingeheid voor niéuwe tuinstad Osdorp Pensioenvoorwaarden voor het bollenbedrijf Compensatie voor de huurverhoging Stichting van de Arbeid overlegt met regering Zweedse hof wees aanzoek van een Brit af Minister Suurhoff wil geen uitstel van Geneesmiddelen wet MOVEO bracht oorlogs invaliden naar Italië De melkprijs in het westen des lands Mevrouw Selleger-Elout in Bergen overleden Wat Moeder verdient STRAATSBURG (Van een speciale ver slaggever van het ANP) In een rapport aan de Assemblée van de Westeuropese Unie, (de W.E.U.), die maandag in Straats burg haar derde zitting is begonnen, con cludeert de Nederlandse afgevaardigde de heer J. J. Fens, dat het noodzakelijk is in West-Europa een absoluut minimum aan landstrijdkrachten te handhaven van dertig divisies, uitgerust met tactische kernwapens. Bovendien dient men te be schikken over de kern van een strategi sche aanvalsmaoht. Het rapport bevat een aanbeveling in deze zin aan de regeringen en parlementen van de zeven bij de W.E.U. aangesloten landen. Het is uitgebracht namens de de fensiecommissie van de Assemblée. Om de landstrijdkrachten doelmatiger te maken dienen betrekkelijk kleine, zeer beweeg lijke standaarddivisies te worden gevormd met uniforme uitrusting. Bovendien moe ten de opleidingstij d en de mobilisatiepe riode in de zeven landen gelijk worden gemaakt. Het rapport begint met te stellen, dat het voornaamste doel van de Westelijke poli tiek is, het bereiken van een internationale overeenkomst over een eerlijke beperking van de bewapening, met onderling toe zicht. Zolang zo'n overeenkomst er niet is, moet de Westelijke defensie op zo hoog mogelijk peil worden gebracht. De Euro pese veiligheid is afhankelijk van het „schild" de geïntegreerde landstrijd krachten van de NAVO en van het „zwaard" de vergeldingsstrijdmacht van de Amerikaanse luchtmacht. Tegenover het theoretische minimum van dertig divisies aan landstrijdkrachten staat de praktijk der vijftien divisies, waarover men momenteel beschikt. Daarvan zijn slechts de Amerikaanse gereed voor een onmiddellijke strijd. Nochtans zijn de der tig divisies noodzakelijk voor het voeren van de strategie van de voorste linie („For ward strategy"), die op haar beurt als Zondagmiddag en zondagavond heeft London's Festival Ballet onder leiding van Anton Dolin zijn laatste voorstellin gen in Carré te Amsterdam gegeven. Het gezelschap is thans naar Parijs op weg. Tijdens deze Europese tournee wordt in de tweede akte van „Het Zwanenmeer" op muziek van Tsjaikofsky (in de revisie van de oorspronkelijke zetting van Petipa en Ivanov door Anton Dolin) de rol van Odette vertolkt door Margit Muller, de uit Hongarije gevluchte ballerinS van het staatstheater in Boedapest, wier optreden uiteraard ook in ons land waar nog geen danskunstenaars van achter het „ijzeren gordijn" op bezoek zijn geweest - met gespannen verwachting tegemoet werd gezien. Kennelijk heeft zij zich moeite ge troost de traditionele, nogal pathetische Russische stijl aan te passen bij de elemen taire versobering, die in het westen ge woonte is. Merkwaardig zijn haar als het ware losstaande armbewegingen. Haar technische middelen zijn niet bijzonder spectaculair, maar zij weet er een uiterst effectief gebruik van te maken om precies te bereiken wat zij zich voorgenomen heeft. Zij is wat robuuster van bouw dan men hier voor een ballerina als ideaal is gaan beschouwen. Aan Jean-Pierre Alban had zij een bepaald ontoereikende partner. Trouwens: de gehele, nuchtere vertoning maakte op mij weinig indruk, mede ten gevolge van de harde belichting van het decor, dat deed denken aan onderwater- tuinen van het paleis van koning Nep- tunus. Wie van ouderwetse virtuositeit wilde genieten, kwam beter aan zijn trekken bij de reprise van de tweede akte van „La Es meralda" door Nicholas Beriosov naar het gelijknamige ballet van Jules Perrot, waar voor „De klokkenluider van de Notre Dame" van Victor Hugo tot scenario werd bewerkt. Men aanschouwde hieruit de voor het verlovingsfeest van de hoofdper sonen bedoelde divertissement. De roman tische pas-de-deux werd door Jeannette Minty (hierin meer voldoening gevend, speciaal in het exacte pizzicato, dan in „De Notenkraker") en Michael Hogan uitge voerd. Maar het hoogtepunt werd het fascinerende duet van de titelheldin en haar minnaar aan het slot. John Gilpin de monstreerde op overrompelende wijze zijn specialiteiten, het geheD repertoire van draaien en sprongen met allerlei toege voegde versieringen en elegante aanwen ding van kracht uitvierend. Marilyn Burr, eveneens velerlei variaties in attitude uit werkend, verenigde magnifiek een welda dig temperament met volstrekte beheer sing. Een noviteit op dit laatste programma was „Les deux errants" van Wolfgang Brunner op nogal moderne muziek van Bill Russo, waarbij de nadere interpreta tie van het thema „twee zoekende mensen, die elkaar vind-n" aa i de toeschouwer is overgelaten. De totemachtige decors van Dan Snyder, die halverwege de voorstol ling \erticaal werden opgerold en in de kap van het theater verdwenen, suggereer den de bedoeling nader: de eenzaamheid van de mens in de wereld, waarin science fiction werkelijkheid begint te worden. Ook dit mag door de surrealistische inslag nog tot de romantiek gerekend worden, waarin dit gezelschap excelleert. Al kan men niot zeggen, dat Brunner het aandeel van het als levende entourage functione rende ensemble van zeven personen vol doende heeft uitgewerkt, toch toonde hij een onmiskenbaar choreografisch talent. Zijn werk is eigenlijk een uitgebreide pas- de-deux, in een ander klimaat maar vol gens hetzelfde principe als waarop Roland Petit veel van zijn balletten baseerde. De kennelijk op haar specifieke mogelijkhe den afgestemde rol van de vrouwelijke so liste werd door Belinda Wright zuiver en met grote spanning vertolkt. Michael Hogan was zeer bevredigend als haar partner op deze enigszins raadselachtige levensweg. London's Festival Ballet heeft in Neder land wederom vooral een indruk van joyeuze behaagzucht achtergelaten. Er wordt met veel enthousiasme en grote be kwaamheid gewerkt. Het is te hopen dat een volgend bezoek op een gunstiger tijd stip zal worden ondernomen. David Koning noodzakelijk doel moet worden gesteld. De Europese volken, aldus het rapport-Fens, moeten zekerheid krijgen, dat zij niet eerst zullen worden bezet om later te worden be vrijd. Als men die zekerheid niet kan ge ven, zou er in West-Duitsland en in Ne derland en België defaitisme ontstaan, dat spoedig voedsel zou vinden in heel West- Europa. Bovendien zou de herbewapening van West-Duitsland op psychologische moeilijkheden stuiten: men zou de nood zakelijkheid van een herbewapening daar niet meer begrijpen als verdediging van Duits gebied bij voorbaat onmogelijk zou zijn. Begrip voor Engeland In het rapport wordt aangetoond, dat er in geval van grensincidenten bij gebrek aan voldoende landstrijdkrachten geen tussen weg zou bestaan tussen vrede en volledige vernietiging. Niemand kan ernstig ontkennen, dat in krimping van de Britse troepen op het continent de huidige NAVO-strijdkrach- ten zal verzwakken. Tegenover de critiek op het Britse besluit maakt het rapport echter melding van het feit dat Groot-Brit- tannië in 1955 meer aan verdediging uit gaf dan de andere Europese landen, ook verhoudingsgewijs, gerekend naar het na tionale inkomen. In een bijgevoegde tabel staat Groot-Brittannië vermeld met 9,3 percent, Frankrijk met 7,8, Duitsland met 5,3, Italië 4,7, Nederland met 6,5, België met 4 en Luxemburg met 3,6 percent. Men dient niet te vergeten, aldus het rapport, dat Groot-Brittannië een drievoudige de- fensielast heeft te dragen: het heeft te ma ken met het Gemenebest, met zijn kolo niën en met instellingen zoals het Zuidoost- aziatisch verdrag en het Pact van Bag dad. Critiek op Frankrijk Frankrijks besluit met toestemming van de NAVO om troepen naar Alge rije over te brengen was volgens het rap port de eerste grote verzwakking van de Atlantische strijdkrachten in Europa. De defensiecommissie wenst te horen wat de NAVO-raad heeft- gedaan om het ontstane gat op te vullen. (Volgens de lezing, die UP van het rapport geeft zou het aantal Franse divisies, dat in Europa nog ter be schikking van de NAVO staat, tot een zijn ingekrompen.) Engelands voorsprong op het gebied van nieuwe wapens brengt de commissie tot de verklaring dat een dergelijk verschil in be- wapeningspeil, met name voor wat tactische kernwapens betreft, tussen de landen van de Westeuropese Unie ontoelaatbaar is. „Wat", zo vraagt de commissie, „heeft Groot-Brittannië gedaan om zijn partners in de bewapening met geleide projectielen te laten delen?" Vier Amsterdamse tuinsteden zullen samen 120.000 mensen herbergen De voorzitter van de Federatie van Am sterdamse Woningbouwverenigingen, de heer A. in 't Veld, heeft maandag de eerste paal helpen inheien voor de vierde en laatste tuinstad aan de westelijke rand van Amsterdam: Osdorp. Na de plechtigheid trokken de genodig den in drie bussen terug naar het dichter bij de stad gelegen Slotervaart, waar zo wel de heer In 't Veld als wethouder Van den Bergh in een kantine aan de Jacob Geelstraat het woord voerden. Wethouder Van den Bergh memoreerde daarbij hoe de gemeente Amsterdam in Osdorp, de grootste van de vier tuinsteden (twaalf duizend woningen: 40.000 inwoners) niet minder dan f 300.000.000 gaat investeren voor de bouw van woningen en scholen en voor het ophogen van het terrein. De heer In 't Veld deed een beroep op de woningbouwverenigingen huizen te la ten verrijzen, die tenminste zoveel ruimte hebben, dat de gezinnen er zich in kunnen ontplooien. Bouw- en woningtoezicht moesten zich, naar zijn mening, gaan be raden over de wenselijkheid de nieuwe woningen zo te laten bouwen, dat ze min der gehorig zijn dan de meeste tot nu toe gereed gekomen huizen. Als straks ook de 350 hectaren, waarop Osdorp zal verrijzen, bebouwd zijn en de grote niet minder dan dertig meter diepe Sloterplas, waar uit het zand voor het ophogen van de terreinen gezogen is, het recreatieoord in het centrum zal vormen, dan zal Amsterdam buiten de ringspoor- baan een nieuwe wijk van vier tuinsteden bezitten, waarin 120.000 mensen in 35.000 woningen leven. Dat inwonertal stemt overeen met een stad groter dan Arnhem. De door het bestuur van het Bedrijfs- pensioenionds voor het bloembollenbedrijf voorgestelde verbeteringen in de verzeke- ringsvoorwaarden zijn door de minister goedgekeurd, zo is meegedeeld in de maan dag te Arnhem gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Landarbei- dersbond St. Deus dedit. Met handhaving van de bestaande pensioenpremies be tekent dit, dat met ingang van 1 maart: ten eerste, het ouderdomspensioen tussen 65 en 70 jaar wordt uitbetaald gedurende 39 weken per jaar, te beginnen de eerste kalenderweek in oktober en van 70 jaar af over een vol jaar (thans 35 weken tussen 65 en 70 paar en 43 weken tussen 70 en 75 jaar, daarna gedurende een vol jaar). Ten tweede, het bestaande tijdelijke we- duwenpensioen van vijf gulden per week, dat wordt uitbetaald tot de zestigste ver jaardag, wordt verhoogd met vijf gulden per week, terwijl de weduwe van 60 tot 65 jaar vijf gulden per week pensioen zal ontvangen. Ten derde, het wezenpensioen wordt van een gulden op 1.50 gulden per week ge bracht. De onder twee en drie genoemde ver beteringen gelden als tijdelijke maat regelen tot de inwerkingtreding van de weduwen- en wezenvoorziening, die van overheidswege in voorbereiding is. Na de totstandkoming hiervan zullen de uit keringen opnieuw worden beoordeeld. Vandaag heeft de Stichting van de Ar beid met Je regering overleg gepleegd over compensatie der op 1 juli ingaande huur verhoging van 25 percent. Gedacht wordt aan een compensatie, die zou bestaan uit een loonsverhoging van 2 percent, zoals door de Sociaal-Economische Raad was voorgesteld. In de Stichting van de Arbeid is men echter van mening, dat door deze 2 percent loonsverhoging de inkomsten van de staat aan inkomsten- en loonbelasting zullen toenemen. Men heeft daarom de regering gepolst over een mogelijke ver laging van deze belastingen. Men zou ook verlichting van de lasten van het bedrijfs leven hebben bepleit. Gedacht wordt hier bij aan de kinderbijslagpremie en die voor de werkloosheid- en wachtgeldverzekering. Ook is de vraag besproken of de loonsver hoging percentueel of in de vorm van een bijslag moet worden gegeven. Deze bijslag zou dan per gemeente moeten verschillen, hetgeen neerkomt op een hogere compen satie in de hogere gemeente klassen en een lagere in de lagere gemeenteklassen. Van vakbondszijde staat men op het standpunt van een volledige compensatie van de huurverhoging. De discussie over de bijslagregeling in de Stichting van de Arbeid ging hoofdzakelijk over de vraag of de bijslag zal moeten bestaan uit een nettoverhoging of bruto- verhoging. Netto wil zeggen een bijslag waarbij rekening is gehouden met de door de loonstijging meestijgende sociale lasten. Bruto wil zeggen: niet rekening houden met deze sociale lasten. De werkgevers hebben geen bezwaar tegen de nettorege ling, die dus een hogere loonsverhoging inhoudt, mits er ook voor hen enige ver lichting komt en voor hen het verschil tus sen netto en bruto wordt opgeheven. Deze vraag heeft men tevens aan de regering voorgelegd. STOCKHOLM (Reuter) Graaf Carl- Reinhold von Essen, grootmeester van het Zweedse koninklijke huis, heeft, naar aan leiding van een bericht in een Londens blad, aan de pers meegedeeld, dat de 25-jarige Britse reclame-agent Robin Douglas-Home heeft gedongen naar de hand van de 23-jarige prinses Margaretha. kleindochter van koning Gustaaf VI van Zweden. Zijn schriftelijk aanzoek is zes weken geleden afgewezen in een brief van prinses Sibylla, de moeder van Margare tha, waarin zij de wil des konings tot uit drukking bracht. Robin Douglas-Home is een neef van de graaf van Home, leider der conservatieven in het Britse Hogerhuis. In een communiqué, dat is uitgegeven door de opperkamerheer des konings, maarschalk Birger Ekeberg, wordt gezegd dat de koning geen verbod op een derge lijk huwelijk heeft ingesteld. Hij heeft prinses Margaretha slechts de raad gege ven zich zeer zorgvuldig op zulk een ern stige beslissing.te beraden., In de mededeling van het Zweedse hof wordt gezegd, dat het om een onschuldige affaire gaat, zoals er zo dikwijls tussen jonge mensen voorvallen. Het antwoord van prinses Sibylla was beleefd maar be slist, zo wordt gezegd. Van Zweedse kant moest het aanzoek als onmogelijk worden beschouwd. Graaf von Essen zei niet te kunnen begrijpen, waarom de pers zich er zo lang na afdoening van de zaak nog mee bezighoudt. Prinses Margaretha is in 1952 naar Enge land gegaan om de taal te leren. Na een verblijf in haar eigen land keerde zij in 1956 naar Londen terug om haar Engels on te halen. Zij werkte als volontair in een ziekenhuis. (UP) Kringen, die in nauw contact staan met het Zweedse hof, hebben er op gewezen, dat koning Gustaaf Adolf en prinses Sibylla bereid zijn de idylle voort gang te laten hebben, als de heer Robin Douglas-Home een „behoorlijke positie" zal hebben verworven. Prinses Margaretha heeft maar een klein inkomen. Haar Britse vriend is juist begonnen met zijn sporen te verdienen in een Londens advertentie bureau en 's avonds speelt hij piano in een restaurant. MARKTBERICHT. Beverwijk, 6 mei: spinazie 2860 cent, sla 720 cent; bloemkool 34104 cent; rabar ber 2638 cent; raapstelen 815 cent; radijs 912; prei 1223 cent; uien 1735 cent; postelein 5975 cent. DJAKARTA (UP) By de aankomst van de Russische president Klementi Vo rosjilov in Djakarta is het tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen. Toen Vorosji lov en Sukarno het Merdekapaleis waren binnengegaan begon een menigte van naar schatting duizend betogers de por tretten van Vorosjilov en de communis tische leuzen, die waren aangeplakt, te verscheuren. De politie gebruikte traangas om de anti-communistische betogers uit een te drjjven. De politie werd in de uit voering van haar taak belemmerd door salvo's straatstenen, die door de betogers naar haar werden gegooid. De demonstranten hadden tijdens de Minister Suurhoff heeft er bij de voor zitter van de Tweede Kamer op aangedron gen, dat het wetsontwerp op de geneesmid delenvoorziening zo spoedig mogelijk in be handeling komt, omdat bij de totstand koming van deze wet niet alleen nationale, doch ook internationale belangen zijn be trokken. De commissie van voorbereiding was in meerderheid tot de conclusie gekomen, dat het ontwerp-geneesmiddelenwet niet voor openbare behandeling rijp was zolang de thans in voorbereiding zijnde vestigings regelingen voor de drogisten en voor het levensmiddelenbedrijf nog niet tot stand zijn gekomen. De commissie zou daarom geen eindverslag uitbrengen en de Kamer voorzitter was voornemens, het onder werp van de agenda af te voeren. Minister Suurhoff heeft nu aan de Ka mervoorzitter medegedeeld dat zijns in ziens het standpunt van de commissie van voorbereiding onjuist is. Het gaat hier om een voor de belangen der volksgezondheid buitengewoon belang rijk ontwerp, aldus de minister. De tot standkoming van de wet is van grote be tekenis, ook voor onze internationale po sitie, omdat de huidige regeling die van 1865 dateert, volstrekt onvoldoende is. De Kamer kan bij de openbare behande ling van het ontwerp alle aspecten der ge neesmiddelenvoorziening ter sprake bren gen, ook de belangen van een bepaalde groep daarbij in dit geval dus die der drogisten, maar deze belangen mogen naar de overtuiging van de minister geen motief zijn om het ontwerp, nu de schrifte lijke voorbereiding is voltooid, niet in be handeling te nemen, tot schade van de volksgezondheid. Minister Suurhoff dringt er met klem op aan, dat de openbare be handeling niet langer wordt uitgesteld. De oorlogsinvaliden die donderdag met twaalf bij de stichting „MOVEO" aange sloten automobilisten uit Nederland zijn vertrokken, zijn boven het Gardameer ge. legen Malcesine in Italië aangekomen. Door een defect aan een der wagens moes ten de automobilist, de wegenwachter van de A.N.W.B. en zes invaliden in Bolzano achterblijven, maar dat was dan ook de enige pech van de reis. De reis ging de eerste dag tot Stuttgart, waar men op de meer dan 200' meter hoge televisietoren heeft genoten van het uit zicht, dat de verlichte stad 's avonds ople vert. Via München ging het de tweede dag verder in de richting van de Alpen. In Rattenberg werd de tweede nacht doorge bracht. De burgemeester kwam daar de Nederlandse gasten iets vertellen over de historie van deze kleinste en oudste stad van Tirol. Reisleider C. Goderie kreeg een schilderij. Daarna trok men de Brenner- pas over voor de laatste etappe naar het Gardameer. In Malcesine is een krans gelegd bij de graven der in de oorlog gevallenen uit deze plaats. Ook werd een bijeenkomst met oorlogsinvaliden uit Malcesine gehou den. NETTE WERKSTER GEVR. 2 a 3 ochtenden p. w. Sta tionsweg 57, tel. 4419. EEN HULP gevr. voor enk. ochtenden of midd. per week Mevr. v. d. Pieterman, Sav. Lohmanlaan 19, Velsen. PERSONEEL GEVR. Glazen wasserij H. Stolp, Spilber genstraat 20, Vechtstraat 1. Na vijf uur, IJmuiden. FLINKE WERKSTER gevr. voor maand., woensd., don- derd. en vrijdagmorgen Min, Lelylaan 9, Velsen-Z. FLINKE JONGEN, halfwas gevraagd voor de machine- afdeling. Zaanlandse Hout handel, Kalverstraat 1, IJm. WERKSTER gevr. Mevr. v. Tongeren, de Sav. Lohman laan 25, Velserbeek. DEKENS OVERTREKKEN in elke gewenste kleur met prachtige zijde en satinet. Textielhandel J. H. Oester- holt, Driehuizerkerkweg 94, Driehuis. Tel. 5084. TELEFOON 7200 voor al uw stoomgoed, plisseren, verf- goed en stoppage. Hoek en Vaart met de beste service. Filial Wijk aan Zeeërweg 101, IJmuiden. WASMACHINEFABRIEK heeft regelm. wasmachines met lichte emaille-besch. Gloednieuw. Met gar. Vanaf f 145.Desgew. afbet. Fa- brieksdepot: Krelagestraat 28 tel. 17848 Haarlem (voorheen Anna v. Burenlaan 44). Voor WASMACHINES en centrifuges Keizer spant de kroon Altijd eerst kijken bij Keizer. Trompstraat 30. tel no 4516. LEDEREN KLEDING. Uitsl. Ie kwaliteit. Ook naar maat. Repareren en verven. Event, termijnbt. Kerbeco, Ane- gang 21, Hrl. tel .13438. 20 KORTING op alle stoomgoederen, mits gebracht en gehaald Trompstraat 27 Chem Wasserij en Ververij Keyset LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER, worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk, Industriestraat 2, tel. 5852. Te koop: lange zwarte BONTMANTEL als nw. grote maat. Adres buh. v. d. blad. AANGEBODEN: Ligustrum Ovalifolium voor groenblij- vende hagen. Boomkwekerij K. v. d. Grijn, Rijksweg Vel sen, Santpoort. Tel. 5833. KOSTGANGER gevr. week ends afw. Brieven L 314 Aangeb.: FLAT Maasplant soen. Gevr. vrij huis. Brie ven L 305. WONINGRUIL. A'dam-IJm. 3 kamers en keuken, douche cel, zolderkamer voor dito of groter woning. Rappart- straat 121, Amsterdam. Te koop gevraagd: BABY BOX, Leeuweriklaan 35 IJm. Oost. VEEL GELD BETAALT BROEKMAN voor meubilair antiek, koper- en tinwerk. porselein, tapijten, zolderopr enz. Doelstraat hoek Laken straat 26, tel. 10794, Haarlem AANGEBODEN: B.S.A. 500 c.c. m. zijspanaansl. desk. on derzoek toegest. D.K.W. 125 c.c. in g. st. 2 motoroveralls, 2 valhelmen met brillen (als nw.) 1 p. motorlaarzen m. 41 (als nw.) 1 motorzijtas (leer) 1 buddy-seat, 2 duo's. Van 19 tot 20.30 u. Trompstraat 17, IJmuiden-Oost. Agb. wegens aanschaf be stelwagen CITROëN NOR MAAL '49/'50, rolhoes, temp.- meter, pr. banden. Geen olie- verbruik f 800. Houtmanstr. 37, tel. 6115. Te koop: KAPTEIN 125 c.c. zijklep. Na 6 u. Bakkerstr. 6. Z. g. a. n. tweepers. SPI RAAL f 30. IJmuiderstraat- weg 14 c. Te koop WITTE BRUIDS JAPON m. 42. Vechtstr. 89. SCHRIJFBUREAU te koop, 130 x 70 f 25. Wijk a. Zeeër weg 52, IJmuiden-O. Te koop: 18 KIPPEN, aan de leg. Willeb'rordstraat 15. Te koop aangeb. 12 staafs GASHAARD, bronskleurig. Oranjestraat 83. tocht vande autokaravaan van het vlieg veld naar het paleis, de afzettingen door broken en met hun vuisten op de voorbij rijdende auto's geslagen, zo verklaarden ooggetuigen. De militaire politie en eenheden van het leger zijn ter versterking van de burger- politie naar Djakarta gebracht. Op het vliegveld was Vorosjilov met zijn gezelschap door president Sukarno verwelkomd. In een antwoordtoespraakje refereerde de Russische bezoeker aan het „warme welkom", hoewel de 76-jarige president vande Sovjet-Unie toen nog niet kon weten wat hem en zijn gevolg in Dja karta te wachten stond. Het verluidt, dat nog gedurende twee uur nadat de demonstranten verspreid waren, pantserwagens bij het paleis pa trouilleerden. Kwetsuren van betekenis zijn niet gemeld. Een vrouw werd be vangen door traangas. Vorosjilov, die zijn bezoek beschreef als „een vriendschapsmissie" zeide, dat de reactionaire krachten een zware slag zou den krijgen indien de Aziatische en Afri kaanse naties en alle vredelievende landen zouden samenwerken. Subandrio getroffen Naar het ANP meldde, viel er eerst voor het „Merdeka"-paleis een incident voor. Volgens ooggetuigen ontstond dit, toen een groep mensen beledigende opmerkingen maakte tegen de bezoekende buitenlandse gasten. Daarop ontstond er een verwarde vechtpartij. De politie poogde de aanzwel lende menigte, die de Russische president kwam begroeten, terug te houden met traangasbommen. Ook de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subrandrio, werd hierdoor getroffen. Nadat militaire ver sterkingen, waaronder gevechtswagens, ten tonele verschenen, kon de menigte worden teruggedreven. Minister Zijlstra heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) over de melkprijs in het westen des lands. De heer Peschar had ge vraagd of de minister wil uiteenzetten welke overwegingen hem ertoe hebben ge bracht de melkprijs in het westen van het land per 1 april niet met een cent te ver lagen. Minister Zijlstra heeft geantwoord dat hij mede op advies van hierbij betrok ken publiekrechtelijke en privaatrechte lijke organisaties heeft goedgevonden, dat de melkprijs in West-Nederland in die gebieden, waar de bezorging niet door middel van wijkindelingen is gerationali seerd, op 1 april 1957 niet werd verlaagd, om, ongewenste fluctuaties in de afzet van consumptiemelk zoveel mogelijk te voor komen, daar het reeds vaststond, dat de op 1 april mogelijke prijsdaling op 1 Juli zou moeten worden gevolgd door een gro tere prijsstijging. Als voorwaarde is ge steld, dat de in het tweede kwartaal te veel ontvangen bedragen na 1 juli 1957 zullen worden verrekend. Zodoende kan gedurende het derde en eventueel gedu rende het vierde kwartaal in deze gebie den met een geringere prijsverhoging wor den volstaan dan anders nodig zou zijn ge weest. Binnl. schrijfster van kinderboeken In Bergen (Noordholland) is zondag morgen op tweeën tachtig jarige leeftijd overleden de schrijfster van kinderboeken mevrouw Joh. Madeleine Selleger-Elout. Mevrouw Elout, die op 15 maart 1875 in Utrecht werd geboren, schreef zestien boe ken voor de jeugd, waarvan enkele in de Scandinavise talen werden vertaald. Zij was lid van de Nederlandse Vereniging van Letterkundigen en genoot veel bekendheid in theosofische kringen. Bij haar tachtigste verjaardag werd zij geëerd met een ten toonstelling van haar boeken, aangevuld met kinderportretten en plastiekj es. De teraardebestelling zal geschieden woens dag 8 mei om 14 uur op de gemeentelijke begraafplaats aan de Kerkedijk in Bergen. voor al haar wassen, kokèrellen en kleren verstellen? Natuurlijk alleen het allerbeste! Een taart! - van de echte, fijne banketbakker. Vers en geurig, uit de zuiverste grond stoffen en kostelijk opgemaakt. Een heerlijke tractatie op een feestelijke dag Moederdag Te koop aangeb. STRAND HUISJE afm. 2y3 x 3U m. Geh. uitneemb. van Leeu wenstraat 79, IJm. TE KOOP: enige meubelen en herenkleding. Br. L 299. HOGE PRIJZEN 30.000 4575 5000 16602 2000 12958 1500 3004 7592 1000 2504 5345 6685 10889 19697 ƒ400 2445 2802 4006 5284 6705 7908 8251 8512 8804 8985 9841 10386 15020 15748 17565 ƒ200 1734 1957 2407 2589 2956 3347 3444 3498 3647 4396 4552 4800 4866 4919 507y 5145 5300 5585 5843 5987 6343 6424 6490 6745 6871 6926 7026 7038 7091 7180 7270 7606 7782 7951 8090 9016 9498 9885 10117 10618 10874 11451 11668 12822 12849 13909 15354 15405 15638 15673 15708 15845 15964 16984 17000 17003 17093 17308 17704 17745 18252 18372 19058 19379 19546 19561 19590 19609 19733 19764 20452 20859 21102 21179 21798 PRIJZEN VAN ƒ40.— 1009 209 445 671 900 2050 283 563 828 8001 456 712 931 4003 234 421 587 758 B017 203 448 573 773 6010 280 484 790 941 7027 175 359 562 837 8057 201 490 683 821 9023 170 412 688 870 10025 330 I. 499 f 788 884 11039 040 083 217 221 467 468 717 767 906 967 078 093 300 334 564 570 878 880 020 021 527 533 720 740 932 935 011 034 243 278 422 449 603 634 810 824 032 033 218 239 454 460 616 662 7S3 858 043 067 288 327 497 512 798 801 972 989 032 040 176 191 385 414 582 583 856 881 070 088 205 228 541 553 699 711 829 862 046 053 258 307 441 445 690 715 908 957 027 037 362 376 554 583 793 795 910 927 057 087 103 104 287 289 492 537 798 802 972 976 100 165 383 458 662 689 901 929 072 081 536 543 783 839 959 960 054 076 298 315 461 478 656 680 867 899 034 066 315 325 470 481 696 723 904 941 091 109 333 361 534 556 813 836 047 071 194 247 415 456 590 602 950 971 095 118 255 279 574 599 725 755 894 938 063 065 326 329 449 512 722 738 963 996 065 076 410 424 604 619 801 815 939 097 100 109 143 310 340 539 548 830 835 990 991 167 199 460 465 691 693 951 958 116 152 560 596 848 862 996 078 165 384 404 540 550 69: 714 913 928 103 107 329 330 487 494 725 737 976 159 167 426 446 575 682 847 895 088 142 257 304 458 492 612 622 972 133 155 314 325 606 632 769 774 945 955 082 084 332 345 515 578 752 754 157 210 444 450 627 632 823 838 179 193 196 390 400 412 570 608 613 859 865 877 209 222 224 497 525 527 708 751 821 288 289 416 602 618 654 865 892 899 168 181 214 409 418 419 565 572 577 718 720 736 955 967 982 123 132 142 358 428 441 521 530 536 750 756 766 231 240 257 448 456 460 707 711 722 934 936 938 143 158 164 308 334 357 510 523 547 656 677 813 159 178 199 336 375 445 634 673 681 786 807 817 968 977 105 120 145 356 357 405 597 620 686 812 814 863 222 245 290 485 490 492 659 668 761 856 860 883 123 136 1» 155 171 185 188 373 380 579 587 863 875 12029 087 361 393 496 503 706 715 984 996 13010 019 349 400 575 585 716 789 14087 123 343 344 560 627 934 951 15013 044 302 311 639 647 809 852 16005 105 361 366 647 656 876 878 17066 108 415 428 570 582 847 855 18017 026 366 379 516 523 686 707 830 841 994 19035 097 257 281 658 664 855 861 967 973 20006 016 204 230 481 495 673 678 898 907 21016 057 450 457 697 700 913 918 229 234 410 413 622 636 924 936 150 158 405 410 515 556 776 790 997 045 081 432 439 593 602 810 852 140 155 349 385 655 705 279 291 294 434 471 505 640 703 720 365 983 984 209 '>10 213 427 429 440 567 574 575 792 798 868 099 100 141 477 488 513 619 628 673 867 874 913 191 192 222 415 430 440 733 804 838 346 358 369 523 559 570 735 749 760 994 285 294 324 455 484 189 614 635 672 892 895 973 182 275 284 517 521 530 692 702 709 939 963 964 231 240 258 504 532 559 855 877 909 080 110 137 158 162 230 231 294 465 478 489 519 526 549 569 620 657 689 692 706 713 715 779 781 861 875 916 946 947 951 958 991 107 137 142 175 267 305 320 338 368 391 398 410 454 473 517 634 669 677 724 757 762 813 842 858 880 917 925 126 132 217 233 274 326 366 380 436 471 479 481 491 505 532 534 587 594 607 717 771 813 841 842 864 898 916 961 972 974 982 18000 031 037 045 077 148 282 306 359 380 428 430 467 486 489 506 513 526 569 587 591 604 609 665 676 710 711 748 766 775 792 800 821 848 895 904 907 922 943 948 972 100 107 316 431 667 668 874 887 998 045 057 256 319 516 519 681 683 945 951 084 155 493 498 728 736 920 940 126 134 135 450 487 507 674 675 681 891 907 913 058 072 097 389 393 399 539 574 616 720 764 813 955 957 159 246 296 520 563 568 743 767 789 944 945 965 136 182 203 526 574 618 731 793 796 929 945 954 119 152 188 421 473 476 631 645 660 816 853 897 346 385 392 631 653 696 811 854 872 995 200.— staat 17745; moet zijn 17743

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3