Indonesië nadert ook economisch het „moment van de waarheid" f^P' Vijftig jaar geleden Van dag tot dag j Meer en beter Voor plezier Indonesië in de kentering (VI) Parallel met de politieke crisis nadert dreigend staatsbankroet Marcel Marceau weer in Nederland Dp ds raatótoel Moederdag dameshorloge 3 Waarom is Aspirin*)0 het populaire middel tegen hoofdpijn, reumatiek en verkoudheid I Kerkelijk Nieuws Hogere kindertoelage voor gepensioneerden Honduras en Nicaragua zijn bereid vuren te staken Pensioenen van gewezen ministers Uit Haarlems Dagblad van 7 mei 1907 In één nacht Uw handen i gaaf en zacht I JUJ.1. JÜAU 7 MEI 1957 Maandag is de eerste paal voor „Osdorp" de grond ingegaan, waarmede een begin is gemaakt van Amsterdam's vierde tuin stad, die met twaalfduizend huizen de grootste van de vier zal worden. Het woord tuinstad roept beelden op van riante, groene wijken met vrolijke woon- gelegenheden en veel licht en lucht. Os dorp kan nog profiteren van de recente vooruitziende en revolutionaire denkbeel den op dit gebied, die een einde hebben gemaakt aan de afgrijselijke manier van bouwen waaraan ons land jarenlang gele den heeft. Maar al te optimistisch mogen we ook al weer niet zijn: er mankeert nog heel wat aan de bouwwijze - er wordt nog te weinig rekening gehouden met de be hoeften, die een prettig en verantwoord wonen bepalen. De zuinighei 3 gebiedt na tuurlijk, dat er gewoekerd wordt met ma teriaal en ruimte, doch men dient te be denken dat de gebrekkige voorzieningen in nieuwe woongelegenheden zich spoedig en radicaal zullen wreken en daardoor een nieuwe verlenging van de woningnood zul len betekenen. De heer In 't Veld, voorzitter van de fe deratie van Amsterdamse woningbouwver enigingen, heeft bij het heien van de eer ste paal voor „Osdorp" een waarschu wing laten horen. Zeer terecht en met zin voor de grote betekenis, die een huis voor een gezin in deze dagen heeft, wekte hij op tot het bouwen van huizen waarin een zich uitbreidende -familie zich kan ontplooien zonder „uit de naden te barsten". Dat vele nieuwe huizen het minimum aan ruimte bieden voor een jong gezin, en dat deze lieden binnen enkele jaren weer met schro melijk gebrek aan bewegingsvrijheid zit ten, is een euvel dat wel degelijk onder ogen moet worden gezien. En dan de om geving: er wordt nog steeds te weinig rekening gehouden met het feit, dat kin deren zich moeten kunnen ontspannen buitenshuis. Zij moeten in de buurt kun nen spelen met andere kinderen en daar bij niet tot in den treure worden gehin derd door borden met „verboden zich te bevinden". Een ogenschijnlijk met veel groen getooide woonwijk kan toch nog een gevangenis blijken voor de kinderen, als zij geen voet buiten de deur kunnen zet ten zonder te worden verjaagd. De gehorigheid van vele nieuwe huizen is ook een hinderlijk euvel. Dat daaraan iets te doen is met weinig kostbaar materiaal, is in de bouwwereld bekend. Maar er wordt te weinig waarde aan gehecht door de bouwers en bouwverenigingen, waar door de bewoners onnodige last en onaan genaamheden worden veroorzaakt. „Beter Bouwen" kan van harte worden aangeprezen als nevenleuze voor „Meer Bouwen". Want méér en slécht betekent in dit geval eigenlijk op den duur: minder. Steeds talrijker worden gevallen gesigna leerd van autodiefstallen die eigenlijk geen diefstallen zijn, doch enkel zijn bedoeld om een plezierritje te maken. Het is het zogenaamde „joy riding", meestal bedreven door brood- of anders zins dronken jongelui, die hun verlangen naar snel vervoer niet kunnen bedwingen en vaak als gekken langs de wegen razen in andermans wagen, welke tenslotte defect of te pletter gereden wordt achtergelaten Deze soort misdrijven worden niet zeer zwaar gestraft, behalve wanneer ernstige ongelukken er het gevolg van zijn. En dan nog valt de strafmaat mee, terwijl er van schadevergoeding voor de gedupeerde eigenaar meestal geen sprake is. Het is een naar, bruut spelletje, dat op deze wijze met andermans eigendom wordt gespeeld en bovendien is het een extra gevaar in het verkeer, omdat de joy riders vaak niet eens rijvaardig zijn. Het zou prettig zijn wanneer de Justitie eens wat strenger tegen deze lieden zou optreden. De mogelijkheid daartoe wordt door de wet beperkt, doch daar valt aan te dokteren. Het zou bijvoorbeeld volkomen gerecht vaardigd zijn wanneer iemand, die in het bezit is van een rijbewijs doch geen auto heeft, dit rijbewijs voorgoed werd afgeno men, nadat hij zich aan joy riding had schuldig gemaakt. Het rijbewijs is voor hem immers een stimulerende factor. Aan de andere kant zijn vele autobezit ters medeschuldig, omdat zij zorgeloos met hun wagen omspringen. Wanneer men zijn auto parkeert zonder de ramen te sluiten of wanneer men - wat ook vaak gebeurt - de sleutels in het contactslot laat zitten, lokt men de Jannen Plezier uit hun tent (waar zij vaak letterlijk verblijven om zich moed in te drinken) en zet men de verlei ding kant en klaar op straat. Het nachtelijk parkeren door gebrek aan garages en boxen werkt het euvel natuur lijk ook in de hand. Het wekt verwonde ring dat de anders zo vindingrijke automo bielindustrie nog niet een afdoende bevei liging voor geparkeerde wagens heeft ont worpen, waardoor het onmogelijk zou zijn ermee te rijden. Technisch moet een dergelijke voorziening toch niet moeilijk te verwezenlijken zijn. Het is nu echt een behoefte des tijds ge worden. Van onze reisredacteur) DJAKARTA. Indonesië, een staat, die in natuurlijke rijkdommen tot de meest begunstigde ter wereld behoort, staat voor een economische crisis, die 1_ I /I ..i. -I 1 n U aI 1 a Tl. a i.n -rt n rf—1 rtfl 11 Ol* m O T* het op zijn grondvesten zal doen schudden. Die crisis is des te nijpender, omdat zij dreigt te worden gekruist door een al even diep en ernstig politiek conflict, dat gelijktijdig zijn climax lijkt te zullen bereiken. Het is in de eerste plaats in dat licht, dat men het sombere economische nieuws van de laatste weken moet zien. De monetaire aspecten van de crisis zijn bekend: de nieuwe minister van Financiën heeft zojuist geopenbaard, dat de Indonesische goud- en deviezenvoorraad gedaald is tot 1819 miljoen rupiah, dat de geldcirculatie is gestegen tot 12.015 miljoen en dat bijaldien het dekkingspercentage is terug- felopen tot 15,14 percent, het laagste, dat ooit werd bereikt. Minister Slamet eeft thans het voornemen het thans geldende dekkingspercentage van 15 Eercent, dat volgens de Bankwet slechts drie maanden mocht worden ge- anteerd, te legaliseren. Men moet zich nu afvragen, wat hij nog meer wèg wil legaliseren. Het feit, dat de voorschotten van de Bank Indonesia aan de regering eveneens verre het wettelijke percentage hebben overschreden omdat de regering in de monetaire raad tegenover de Bank Indonesia altijd een stemmenmeerderheid van tvvee tegen één heeft? Of het feit, dat de Indonesische economie niet eens meer langzaam, maar wel zeker aan het verbloeden is? Het lijkt een sombere voorspelling, maar zij wordt gestaafd door functionarissen van de Bank Indonesia, Indonesiërs, die de schrik al eerder om het hart is ge slagen en die zeggen: „Nu beginnen wij de crisis te voelen, over een half jaar is het de ineenstorting. „De nieuwe regering heeft thans voor onbepaalde tijd de uit gifte van alle invoerlicenties gestaakt. Of zij daarmee de 400 miljoen rupiah van de goud- en deviezenreserves, die al in lopende handelsverdragen zijn gecomit- teerd en die men dus eigenlijk van het dekkingspercentage moet aftrekken, ge heel of gedeeltelijk kan redden, lijkt zeer de vraag. Die invoerstop ral wel nood zakelijk zijn, maar kan nooit meer dan een tijdelijke maatregel zijn, die niet de werkelijke wortels van het kwaad aantast. Werkelijke oorzaken „Die werkelijke oorzaken", zei een In donesisch econoom mij, „wortelen in het politieke vlak: een enorm, inefficiënt en corrupt staatsapparaat, dat in vele geval len eerder een toevluchtsoord voor poli tieke vriendjes is dan een werkelijk ambte narencorps. Mensen, die alleen op eigen belang en dat van hun lotgenoten uit zijn en voor wie het landsbelang minder dan een bijkomende overweging is. Een voor beeld? Een Nederlands hoteleigenaar Deze tani's verbouwen Indonesië's volksvoedsel: rijst. Momenteel moet Indonesië jaarlijks 700.000 ton, onge veer tien percent van de totale oogst, importeren. wenste zijn hotel te verkopen voor een miljoen Nederlandse guldens, dat is tegen de officiële koers drie miljoen rupiah. Hij werd benaderd door een Indonesische groep, die niet drie maar vijf miljoen rupiah wou geven. Althans dat zou de officiële koopprijs worden. Men kreeg voor dat bedrag van vriendjes in de regering een deviezenvergunning. De Indo nesische kopers hielden daar dus twee miljoen rupiah in Nederland courant, zijn de zevenhonderdduizend gulden op over en kochten daar tegen de zwarte koers van één om acht 5,6 miljoen ruphias voor te rug. Zo kreeg de Nederlander zijn miljoen gulden, de Indonesiërs hadden hun hotel voor niets en de verkiezingskas van een bepaalde partij werd met de resterende tonnen gespekt. Dat de Indonesische staat bij deze transactie 5 miljoen rupiah aan deviezen verspeelde, wel, daar dacht nie mand aan". Even bitter beklaagden Indonesische eco nomen zich over het feit, dat de staat weigert de tering naar de nering te zetten. Het theoretisch begrotingstekort over 1957 heet 3 miljard rupiah te zijn, in werke lijkheid zal het meer bedragen. Dat be tekent verdere, zware zwelling van de geldcirculatie, dus oplopen van lonen en prijzen, verhoging van kostprijs en ver slechtering van concurrentiepositie, dus rem op export. En dat in een land dat vorig jaar al een tekort op zijn betalings balans had van 1864 miljoen roepiah. De financiële eisen van de buitengewesten, die men om politieke redenen niet kan negeren, zullen het Indonesische budget verder belasten. Op Djakarta's Merdeka-plein een anti-corruptie- plakkaat. Het destructief nationalisme, dat Indo nesië in de afgelopen periode in zijn ban heeft gehad, heeft ook op economisch terrein zijn vernietigende werking gehad. De uitgesproken tendenz om de buiten landse bedrijven terug te dringen was het slechten van de kip met de gouden eieren. Men liet buitenlandse importeurs 5 miljoen rupiah vooruit storten en de staat leefde genoeglijk op die voorschotten voort; men zat buitenlandse bedrijven dwars met moeilijkheden inzake perso- neelsvisa en beperking van winstoverma king. Het stellen van steeds onmogelijker eisen door (communistische) vakbonden, het steeds lager worden van de arbeids- produktiviteit knelde de activiteit van industrie en cultures steeds verder af. Men kan trouwens van Sobsi-leiders de cyni sche verklaring horen, dat dit ook poli tieke redenen heeft: een economische crisis zou volgens hen het communisme in Indo nesië in de kaart spelen. Deze campagne heeft weliswaar het buitenlandse bedrijfsleven in Indonesië nog niet kapot gekregen, maar zij heeft er wel voor gezorgd, dat nieuwe buiten landse investeerders hun kapitaal, dat In donesië's opbegrensde rijkdommen had kunnen ontsluiten, elders belegden. Zelfs de Duitsers, die nog wel eens menen het altijd beter te kunnen dan anderen, zijn nu volslagen kopschuw geworden. Begrij pelijk, vooral na Sukarno's concept van de ultra-nationalistische en communistisch- geïnfiltreerde geleide democratie. Nu mo gen er in Djakarta nog optimisten rond lopen, die menen, dat er wel hulp van het communistische blok op zal komen dagen, maar van die hulp kunnen andere Aziati sche landen, die er al een lelijke pijp aan hebben gerookt, meepraten. Indonesië zélf trouwens ook: een dure Oostduitse suiker fabriek bleek bij aankomst een bietsuiker- inplaats van een rietsuiker-installatie te zijn'. Gezonder krachten Nu dreigt dus op korte termijn het „mo ment van de waarheid" ondanks twee zo juist aangekondigde Amerikaanse leningen van 15 en 77 miljoen dollar, die slechts een druppel op een bijzonder gloeiende plaat zullen blijken en dat moment van de waar heid nauwelijks op zullen schuiven. Men zou zelfs de wijsheid van dit Amerikaanse aanbod in twijfel kunnen trekken, omdat het komt op een moment, dat gezonder krachten in Indonesië, die bereid en beter in staat zijn die onvermijdelijke waarheid onder ogen te zien, zich duidelijk beginnen te manifesteren in de actie van de bui tengewesten. Zij bezitten zelfs in Sumatra de economische koevoet om het regiem, dat Indonesië aan de rand van het staats bankroet heeft gebracht, los te wrikken. Een Sumatraan zei mij: „een economische crisis zal niet in de eerste plaats het ge wone volk treffen, dat op een altijd wel te handhaven eenvoudig bestaans minimum leeft en dat overigens het zij tot jullie bescheidenheid gezegd het nog steeds niet slechter heeft, in vele gevallen zelfs beter, dan in de vooroorlogse periode (hetgeen waar en met cijfers aan toonbaar is). Het beetje rijst-met-wat water, het beetje kleren kan er in dit land altijd wel af. Maar wie het aan de lijve zullen voelen zijn onze eigen profiteurs, onze politici, die dan geen grote staat meer zullen kunnen voeren, geen onderde len meer krijgen voor hun Amerikaanse auto's. En ook het staatsapparaat zelf, dat eindelijk zal worden geconfronteerd met de harde werkelijkheid, die het jarenlang met open mond en dichte ogen uit de weg is gegaan". ADVERTENTIE ooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Aspirin*) bevordert de bloedsomloop, waar door schadelijke af valstoffen sneller,wor- den verwijderd- Aspirin*) is onschuldig en bestaat slechts uit één werkzaam be standdeel; het bevat dus geen andere stof fen zoals b.v. coffeTne- Aspirin*) passeert de maag onveranderd en wordt via de darm in het bloed opgenomen. Hierna verspreidt het zich snel door het lichaam en begint na zeer korte tijd zijn werking. Aspirin*) is een krach tig pijnstillend middel, dat echter niet het bewustzijn en waar nemingsvermogen be ïnvloedt. Het werkt niet verdovend. Let daarom op het Baqerkruis dat U op ieder Aspirin*) tablet aantreft en dat Uw ga rantie is voor de zuiver heid, constante samen stelling en voortreffe lijke werking. ged. handelsmerk, ooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Tien minuten zon Eigenlijk zou ik dit stukje moeten schrij ven. Maar ik kan niet. Buiten schijnt de zon. Ik ga in de zon zitten, op het gras. Alleen maar tien minu ten. De zon is warm, het gras is droog en het is eigenlijk de eerste echt warme mid dag van het voorjaar. Nee, ik kan dit stukje niet schrijven. Ik zit liever in de zon met boven me de blau we lucht en om me gonzende insecten en ver gedruis van verkeer. Het gras ruikt knusterig - dat is geen woord maar zo ruikt het gras. Twee jongetjes op het gras veld spelen baseball, dat is een Amerikaans spel en het zijn Amerikaanse jongetjes. Als u het wilt weten draagt de ene een rood en wit gestreept truitje en de ander iets met bloemen en beesten er op. Ik zou voor mijn bureau moeten zitten en dit stukje tikken. Maar ik kan niet, ik heb de zon nodig. De hele winter heb ik niet op het gras gezeten en nu is de hemel blauw en het is warm. Ik zou ook reke ningen moeten betalen; en de belasting wil gegevens hebben die ik uit vele paperas sen bijeen zou moeten zoeken. Maar laat mij nu even op dat grasveld zitten. Het leven geeft ons zo zelden vakantie. Even zitten, me uitrekken in de zon en aan niets denken. Er vooral niet aan den ken, dat ik een stukje moet schrijven voor de praatstoel. Lezers zijn geen onmensen. Zij hebben hun eigen zorgen en verlangens en kunnen best begrijpen, dat ik niet uit deze heerlijke zon weg kan om een half kolommetje half-grappige zinnen te schrij ven. Als er geen stukje van mij komt heeft de vriendelijke hoofdredacteur zeker wel stukjes van andere grapschrijvers of an ders komt er een halve kolom met niets er op, zo strak en leeg als de hemel met een enkele vogel. Ja, misschien tekent iemand er een vogel op als op een Japanse prent, één zo'n vogel en misschien een riet stengel, een eenzame rietstengel. Anders een advertentie va.n rookworst. Nee, niemand zal me missen als ik mijn plicht niet doe en in de zon zit op het gras, met tsjilpende vogels en verder niets dan gppte eenzame leegte. Tenslotte, hoe lang is het leven en hoe kort de kunst, of is het andersom? Natuurlijk is er het financiële aspect. Van de zon alleen kun je niet leven. Je weet van al die rekeningen op je bureau, sommige al bijna antiek, vergeeld en moe de van het wachten. Grondbelasting, straatbelasting, inkomstenbelasting, schoe nen, dakreparatie, dokter en tandartsen. Als ik in de zon blijf zitten, krijgen die nooit betaald. En er liggen begonnen artikelen, nog niet begonnen artikelen, halve verhalen. Nee, ik kan hem me niet veroorloven, deze heerlijke lieve warme voorjaarszon. Daar slaat de klok al, je mist de laatste post en je moet een stukje schrijven voor de praatstoel. Daar, te laat, een verspeelde kans. Ge mist door die warme voorjaarszon en het warme gras. Nu wordt dit stukje nooit geschreven. En wat moeten die stukjesloze lezers nu doen? Alleen omdat jij te lui was en je praat stoelbeurt opofferde aan tien minuten zon. Ja, eigenlijk had ik dit stukje moeten schrijven. H. B. Fortuin ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten L. Kievit te Woer den; te Domburg (toez.) J. van Vliet te Maasdam. Bedankt voor Leerbroek P. J. Oorsman te Staphorst. Bedankt voor Haamstede W. L. Heij- mans te Oudelande; voor Waarder (Z.H.) R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.). Geref. Gemeenten Beroepen te Barneveld W. Hage te Nun- speet. Geref. Kerken Beroepen te Gouda (vac. A. Nijhuis) J. C. Seegers te Baarn. Aangenomen naar Leiderdorp (vac. H. Sweepe) J. Banga te Vleuten-de Meern, die bedankte voor Rotterdam-Zuidwij k en voor Ommen (vac. F. H. Vonk). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ede B. Bijleveld te Noordeloos en M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Aldregrove (Free Chr. Ref. I Church Canada) G. J. Buys te Papendrecht. Er is een wetsontwerp ingediend tot ver hoging van de kindertoelage voor gepen sioneerden in verband met de verhoging met 10 percent van de kinderbijslagen voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers. Voorgesteld wordt de kindertoe lage te verhogen tot 177 per jaar voor het eerste kind; 199 per kind voor het tweede en derde kind, 278 per kind voor het vierde en vijfde kind, en 369 per kind, te rekenen van het zesde kind af. De kosten van het voorstel worden per jaar geraamd op 300.000. Blauwe week. Op zaterdag 11 mei zal minister-president dr. Drees in het pro gramma van die KRO van 20.45 tot 20.50 uur spreken ter opening van de jaarlijkse lan delijke Blauwe Week-collecte, die op zater dag 18 mei zal worden gehouden. MANAGUA (Reuter, AFP) Ricardo Arias, voorzitter van de commissie, die na mens de organisatie der Amerikaanse sta ten een onderzoek instelt naar het grens- gescnil tussen de Middenamerikaanse staten Honduras en Nicaragua, heeft mee gedeeld, dat beide landen een overeen komst hebben getekend, waarin zij ak koord gaan met een onmiddellijke staking van het vuren. Zij zullen zich onthouden van elke activiteit, welke de huidige toe stand kan verergeren. De organisatie van Amerikaanse staten zal binnen vier dagen een plan voor terugtrekking der troepen indienen, dat zowel voor Honduras als Nicaragua aanvaardbaar is. In een gezamenlijke verklaring hebben Guatemala, El Salvador en Costa Rica be kendgemaakt, dat zij in het Hondurees- Nicaraguaanse grensconflict strikte neutra liteit in acht zullen nemen. Marcel Marceau in burger met het symbool van zijn alter ego Bip. Maandagavond is in het Theater Carré te Amsterdam de zeventien dagen durende tournée van het pantomimegezelschap van Marcel Marceau uit Parijs, dat ook Haar lem zal bezoeken, begonnen. Het is wel aardig eraan te herinneren dat Marceau in ons land reeds een enthousiaste erken ning ten deel was gevallen in de tijd, dat hij in Frankrijk nog te weinig verdiende om vaker dan driemaal per week een warme maaltijd te gebruiken. Intussen heeft zijn naam een internationale klank gekregen: van Amerika tot Japan trekt hij overal volle zalen met zijn wonderbaarlijke, vaak bizarre, soms poëtische kunst van de stilte, waarin het lichaam, verlengd met gebaren, zich welsprekend uitdrukt, zonder dat er een woord (verwekker van misver stand, zoals Goethe reeds zei) aan te pas komt. Marceau is de grootmeester van de mime, die hij als leerling van de bezeten purist Etienne Decroux zonder concessies aan de goedkope smaak populariseerde. Men moet de mime niet verwarren met de pantomime, een vorm van gestileerde werkelijkheidsnabootsing met een als het I ware vertalend karakter. De mime tracht emoties en ervaringen rechtstreeks zicht baar te maken. Het geheim van Marceau's succes ligt behalve in zijn fabelachtige ver mogen tot suggesties en zijn fascinerende persoonlijkheid, waar een voortdurende spanning van uit gaat, mede in zijn be vrijdende humor. Hij is een clown van het kaliber van een Chaplin, maar zonder diens gebruik van attributen. Hij is tevens een dichter, die met zijn heldere bewegingstaal menselijke gewaarwordingen zich laat aftekenen in een nieuw licht. In dit programma, dat met bijzonder veel applaus en zelfs ovationele toejuichin gen ontvangen werd, ziet men hem in zijn fameuze creatie als Bip, in verbluffende transformaties van David en Goliath en omgekeerd, en wat zijn solistisch op treden betreft als het geanimeerde standbeeld, die vliegensvlug de gehele bevolking van een stadspark oproept. Verder werkt hij mede in twee van zijn mimodrama's: „De wolf van Tsu-Ku-Mi" en „De bank van lening". Op al deze crea ties zullen wij nog uitvoerig terugkomen. Ter afwisseling dienen enige gemimeerde revuenummers, waaronder het zeer dwaze spel met zes hoeden door Gilles Leger en Gilles Segal. Jacques Noël ontwierp uitmuntende kostuums en decor. Jean Prodromides en Jean Wiener componeerden de voortreffe lijk dienende muziek, die nu en dan te pas wordt gebracht. D. K. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging van de pen sioenen van gewezen ministers en gewezen staatssecretarissen. Voor de pensioenen van gewezen minis ters geldt een maximum van f 6250 met inbegrip van de toeslagen. Voorgesteld wordt dat maximale bedrag te verhogen met het percentage van dé salarisverho gingen van 5, 6 en 6 percent, welke niet in dat maximumbedrag zijn doorberekend. Aan pensioen en algemene toeslag zal dan maximaal f 7400 kunnen worden genoten. Een overeenkomstige maatregel wórdt voorgesteld ten aanzien van de pensioenen van gewezen leden van Gedeputeerde Sta ten en gewezen wethouders. De kosten van de voorgestelde voorzie ning worden geraamd op f 140.000, ADVERTENTIE 000000C<XXXXXD00000C00CXXXX)00C0000O0CX50000C<XO00CX300000a een dag, die bij uitstek geschikt 8 is, om dat ouwe horloge, dat Moeder al „eeuwen" draagt, eens op te ruimen. Zet de kroon op haar mooiste Feest dag door haar zo'n fraai sierlijk uit onze grote collectie te geven. Horloges die stuk voor stuk le klas precisiewerkjes uit de beste Zwitserse fabrieken zijn. - Bij vindt u het. 3 de kleine zaak met de grootste keuze g Grote Houtstr. 49 - Haarl. - Tel. 20049 xkxx>ooocx3oooooooooocooooooooockx)Oooooooooooooooooooooc«o HAARLEM De Haarlemsche slagers zijn blijkbaar niet zeer ingenomen met het nieuwe openbare slachthuis, dat al hier Zaterdag officieel is geopend. Er is namelijk een biljet verspreid, waarin de gezamenlijke vleeschhouwers van Haar lem aan de ingezetenen bekend maken, dat zij den prijs van het vleesch niet zullen opslaan, doch dat één cent per 5 ons geheven zal worden ter tegemoet koming in de groote onkosten, welke voor hen thans zijn verbonden aan het slachten op die Openbare Slachtplaats. Want f3,75 voor een koe en f2,25 voor een kalf geeft alleen maar recht om daar ter plaatse te slachten. Daarbij komen dan nog de extra onkosten voor stalling der dieren, het huren der koelkamers en het vervoeren van het vleesch naar de winkels.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5