Ronde van Nederland lijkt wel een Belgische aangelegenheid te worden 19 Moedige vlucht van Rusman en Verplaetse niet beloond Goggomobiels hadden het zwaar op besneeuwde Duitse autowegen HaSG-er Bekker nam leiding van zijn clubgenoot R. F aase over Togido verloor tegen Smash ook de laatste promotiewedstrijd Etappe-winst voor Van Looy betwist Kreisel-Ten Hope leidden na de derde proef WOENSDAG 8 MEI 1957 Organisatie De Ronde van Spanje Serieuze poging Massale eindsprint DE NEGENDE TULPENRALLY OM DE HAARLEMSE SCHAAKTITELS S. Herfst (Rolland) leed weer een nederlaag DE TAFELTENN1SCOMPET1TIE Heemstede begon degradatie-competitie goed Acht doelpunten bij Sparta-Leeds United Leo Horn leidt Haarlem Leeds United Een miljoen gulden voor Argentijns voetballer De wielerploegen voor Olympiad toer Op het gladde asfalt van de Johan de Witlaan in Arnhem eindigde gisteren de tweede étappe van de Ronde van Nederland in een massale eindsprint, waarin de Belgische A-ploeg een schitterend succes behaalde, want Rik van Looy bleef daarin een half wiel voor op zijn land- en ploeggenoot Leon van Daele en al had de jury van aankomst even moeite om tot die erkenning te komen eerst wees men Van Daele als winnaar aan maar toen men het er eenmaal over eens was hoe de volg orde van aankomst was geweest, kwam er een uitslag uit de bus, die een duide lijke onderstreping was van de étappe van gisteren, toen de uitputtende slijtageslag in de Ardennen en het Zuid-Limburgse heuvelland in eerste instantie ook al een Belgische overmacht te zien had gegeven. In Heerlen stonden er drie Belgen aan de leiding en gisteravond had zich bij dit drietal Decock, Van Daele en Foré, een vierde gevoegd, want de minuut bonificatie die Van Looy ontving voor zijn étappe winst voerde hem naar de plaats van Van Est in de totaal-klassering, de vierde posi tie. Het heeft er dus alle schjjn van, dat de Belgen opnieuw de ronde gaan beheersen en het werd vandaag niet duidelijk, wie hen de weg naar de eindzege zal kunnen blokkeren. Het liep gisteren overigens allemaal een stuk minder slecht dan eergisteren, toen de weergoden zich eendrachtig tegen de renners keerden en grote bressen sloegen in hun uithoudingsvermogen. Weliswaar was het bij de start in Heerlen nog uitge sproken slecht weer, want er was sneeuw val en zonneschijn tegelijk te constateren, waardoor men het merkwaardig verschijn sel te zien kreeg van dampend asfalt en een in nevel gehulde rennerskaravaan .Ook tijdens de ruim vijftig kilometer lange tocht door de kronkelwegen van de Lim burgse mijnstreek viel er nog heel wat re gen en natte sneeuw, maar voorbij Geleen werd het weer beter en hoe noordelijker men kwam hoe opgeklaarder de hemel werd. Deze étappe van 208 kilometer, groten deels met tegenwind gereden, was zeker niet licht, maar vergeleken bij wat men de dag ervoor aan doorzettingsvermogen had moeten opbrengen, viel het ditmaal wel mee. Intussen kon men aan de door acht uitvallers gedunde groep renners wel merken, dat zij nog naweeën van de barre Ardennen-tocht ondervonden. Het grote peloton gedroeg zich urenlang als een ver moeid dier, dat vooral niet uit zijn trage bewegingsritme wil worden gehaald. De enige zorg van de ploegleiders bestond voorlopig dan ook hierin er voor op te passen dat hun renners niet achter raak ten. Met de maandag op een normale fiets laat aan de finish te Heerlen gearriveerde Duitser Schwarzenberg, wilde dat echter niet lukken. In Hoensbroek, waar de mijn werkers massaal langs de wegen stonden geschaard, lag hij al twee minuten op de hoofdgroep achter en aan het sombere ge zicht van ploegleider Oszmella te zien, had deze Schwarzenberg al opgegeven. „Dikke Paul" vloog even later onvervaard achter Junkermann aan, die bandbreuk had gele den en hulp kreeg om weer bij te komen. Hulp, die deze sterke coureur eigenlijk niet nodig had, want hij reed beter dan zijn assistenten en kreeg zonder moeite snel aansluiting. Met Karei Hamelink was dat echter niet het geval. Op de venijnige heuvels rond Spaubeek verloor hij het contact met zijn kameraden en zonder hul i moest hij wel achter raken. tie 5.35.59; 2. Van Daele (Belg, rood/wit) met bonificatie 5.36.29; 3. Post (Ned, zwart) 5.36.59; 4. Foré (Belg, wit) z.t.; 5. Wim van Est (Ned, geel) z.t.; 6. Van Tieghen (Belg, wit) z.t.; 7. Gerrit Voorting (Ned, geel) z.t.; 8. Van der Pluym (Ned, geel) z.t.; 9. Rol (Ned, zwart) z.t.; 10. ex aequo een groep van 33 renners onder wie de Nederlanders De Groot (Ned, geel), Nolten (Ned. geel), Pauw (Ned, rood/blauw), Adrie Voorting (Ned, rood/blauw), Van den Brekel (Ned, rood), Van der Lijke (Ned, rose); de Bel gen: Matthys (Belg, wit), De Mulder (Belg, wit), De Smet (Belg, wit), Van Meenen (Belg, wit), Schröders (Belg, rood/wit), Verplaetse (Belg, rood/wit), Luyten (Belg, rood/wit), Grondelaers (Belg, rood/wit) en Decock (Belg, rood/wit), de Duitsers Jun kermann, Ziegler en Scholl. Het militaire klassement luidt: 1. Ver plaetse (Belg, rood/wit) 10 pnt.; 2. Rusman (Ned, zwart) 6 pnt.; 3. Junkermann (Did.) 5 pn,t.; 4/5. Van Daele (Belg, rood/wit) en Van 't Hof (Ned, rood/blauw) 3 pnt. De officiële uitslag van het ploegenklas- sement van de tweede etappe luidt: 1. België, rood/wit (Van Looy, Van Daele en Schröders) 16 u. 49 m. 27 sec.; 2. Neder land, geel, 16.50.57; 3, België, wit, z.t.; 4. Uitstekende samenwerking toonde de Belgische A-ploeg, toen na een korte, wei nig serieuze ontsnappingspoging van een groep van vijf man, waarbij Hein van Breenen en Leo van der Pluym zaten een poging die al na drie kilometer werd opgegeven Leon van Daele kettingbreuk opliep en ploegleider De Kimpe met een veidheersgebaar de knecht Grondelaers naar zijn door pech besprongen ster stuur- de.Hoewel Grondelaers nog geen minuut te voren zich met een zucht van verlichting bü de hoofdmacht had gevoegd, waaruit hg De elfde etappe van de Ronde van Spanje, van Tortosa naar Barcelona over een afstand van 199 km, is gewonnen door de Fransman Bauvin. Hij legde de afstand af in 5 uur 12 min. 19 sec. Tweede werd Rosseel (Belg.) in dezelfde tijd en derde de Spanjaard Iturat eveneens in dezelfde tijd. In het algemeen klassement kwam geen verandering. Lorono leidt voor Ruiz en Bahamontes. iret een lekke band was weggeraakt. Ge disciplineerd liet Grondelaers zich afzak ken naar de plek waar Van Daele met hulp van zijn ploegmecaniciën een nieuwe fiets kreeg aangereikt en getweeën rukten de Belgen zich toen weer in ijltempo naar de hoofdmacht toe. Op hun landgenoot Matthijs, die was ge vallen en een diepe inzinking kreeg te be kampen, letten zij daarbij niet. Want die hoorde tot een andere Belgische ploeg, van Foré. Bepaald „leven" deed de strijd toen nog niet. Maar bij Schimmen, na 54 kilometer, en veertig kilometer voor de Roermondse ravitaillering, kon de Belg Roger Ver plaetse, ook een man uit de A-ploeg het tussen de wieltjes niet langer harden en met ferme pedaaltrappen rukte hij zich los van de hoofdmacht. Hij' kreeg daarbij Rus man - een strijder van Gerrit Schulte's jonge pioëg - met" "zich mee en aanvanke lijk ook Gijs Pauw. Maar de laatste kreeg bandbreuk en moest zich door het grote peloton laten opslokken, eer hij goed en wel de vrijheid had gekend. Doch Ver plaetse en Rusman gingen door. Over de goede wegen bij het drostamt Tuddern langs Koningsbosch naar Roermond, waar de halve stad zich langs de route verdrong (en waar Rusman de premiesprint won) via Tegelen soms langs de Maas rijdend naar Venlo. Bij Venlo was het duidelijk geworden dat Rusman en Verplaetse een serieuze po ging ondernamen, die best zou kunnen lukken. Want het peloton reageerde niet en uitwaaierend over de weg Venlo-Ngmegen sudderde de grote groep, eindelijk eens door een vriendelijk zonnetje beschenen maar wat voort. In een tempo, dat ondanks de goede weg en de beschuttende bomen langs de kant vaak tot dertig kilometer terugviel. En Rusmn en Verplaetse de Nederlan der groot en zwaar gebouwd, de Belg kleiner, peziger trokken er hard aan en zaten er, toen wij poolshoogte bij hen na men in de buurt van Swalmen, monter en fris bij. In Venlo was hun voorsprong tot vier minuten uitgegroeid en over het asfalt van de weg Venlo-Nijmegen werkten zij zichzelf vier en een halve minuut voor op de hoofdmacht. Dat dit echter niet zo kon blijven, was duidelijk. Het wachten was op een reactie van het grote peloton. En toen Rusman en Verplaetse zich theoretisch in de (gedeel de) oranje-trui hadden gereden in het algemeen klassement stonden zij immers 1% minuut achter kon de tegenaanval van de groten niet lang meer uitblijven. Toch duurde het nog tot Afferden, niet eens helemaal meer vijftig kilometer van de finish, eer de hoofdmacht het tempo ging verhogen. Maar toen het peloton eenmaal verbeten aan het jagen sloeg, was het met Rusman snel gedaan. Aan een diepe inzinking ten prooi orstelde hg zich nog door de stra ten van Gennep, maar toen trok het ach terwiel van Verplaetse onweerstaanbaar van hem weg en omkijkend naar de jagers liet Rusman zich wilioos en teleurgesteld door de grote groep opslokken. De stugge, sterke Belg ging nog tien ki lometer alleen verder. In monotone ca dans, heftig met het bovenlichaam schud dend, handhaafde hij zich nog een half uur, maar in de buurt van Groesbeek, waar de ronde het parcours van de vierdaagse be reed, was het ook met de dappere Belg ge daan. 123 lange kilometers was hij aan de leiding geweest, waarvan ruim honderd samen met Wim Rusman. Daarna kreeg niemand meer de kans er tusenuit te gaan. De azen bewaakten el kaar met arendsogen. Wim van Est ont beerde de steun van een Wagtmans en Stolker, die zijn ploeg gisteren ontvielen en die het de West-Brabander zo moeilijk maken voldoende vuist te maken tegen de sterke Belgische A-ploeg. Langs de Waal dijk ging het van Nijmegen af naar Arn hem in hoog tempo maar zonder weglo pers en in de Rijnstad kozen de Belgische cracks in de lange sprint zo goed positie, dat Van Est niet verder kon komen dan een vijfde plaats. De klassementen De uitslag van de tweede etappe luidde: 1. Van Looy (Belg, rood/wit) met bonifica- De Belg Verplaetse en de Haarlemmer Rusman gaan op de Willem U-singel in Roermond de etenszakjes in ontvangst nemen. Nederland, zwart, z.t.; 5. ex aequo Neder land, rose, z.t.; Nederland, rood/blauw, z.t.; Nederland, rood, z.t.; Duitsland z.t. Het algemeen ploegenklassement na twee etappes, luidt: 1. België, rood/wit, 31 uur 28 min. 41 sec.; 2. Nederland, geel, 31.31.55; 3. Nederland, zwart, 31.33.02; 4. Nederland, rood/blauw, 31.33.06; 5. Nederland, rood, 31.39.48; 6. Duitsland, 31.41.28; 7. België, wit, 31.44.12; 8. Nederland, rose, 32.02.52. Het algemeen klassement na twee etappes luidt: 1. Decock (Belg, rood/wit) 10 uur 29 min. 17 sec.; 2. Van Daele (Belg, rood/wit) 10.29.22; 3. Van Looy (Belg, rood/wit) 10.30.02; 4. ex aequo Foré (Belg, wit) en Wim van E?t (Nederland, geel) 10.30.22; 6. Van der Pluym (Ned, geel) 10.30.31; 7. .Berg mans (Ned, zwart) 10.30.58; 8. ex aequo een peloton van 19 renners: De Groot (Ned, geel), Gerrit Voorting (Ned, geel), Maenen (Ned, zwart), Post (Ned, zwart), Rusman (Ned. zwart), Rol (Ned, zwart), Piet van Est (Ned, rood/blauw), Van 't Hof (Ned, rood/blauw), Van den Brand (Ned, rood/ blauw), Adrie Voorting (Ned, rood/blauw), Van Meenen (Belg, wit), Van den Brekel (Ned, rood), Kersten (Ned, rood), Ver plaetse (Belg, rood/wit), Luyten (Belg, rood /wit), Scholl (Did) en Van Breenen (Ned, rose). ADVERTENTIE De elf Goggomobiels hebben het zwaar gehad in de Tulpenrally op de aanloop routes naar Stuttgart. Onder redelijke weersomstandigheden is de tocht naar het concentratiepunt weinig meer dan een for maliteit. Slechts de rijder die autopech krijgt kan normaal gesproken in zo'n tra ject uitvallen. Dit jaar, nu er op de Duitse wegen een centimeters dikke sneeuwlaag ligt in Stuttgart deden de controleurs meer dan vier uur in een sneeuwstorm hun werk liggen de zaken wel iets anders. De Mercedessen zullen relatief weinig last hebben van deze ook voor hen minder pret tige omstandigheden. Maar voor de bezit ters van de kleine Goggo's, die zich in de sympathie van allen die de rally volgen mogen verheugen, was die sneeuwlaag veelal een onoverkomelijke hindernis. En toen bekend werd, dat zelfs Dick Renooy Slechts zelden zal de strijd om de per soonlijke schaaktitels van Haarlem een span nender verloop hebben gekend dan thans het geval is. Vooral in de hoofdklasse is het een onafgebroken positie verwisselen. De winnaar van de afgelopen week was de Ha.S.G.-er B. V. Bekker, die door twee over winningen de leiding van zijn clubgenoot R. Faase overnam. De afgebroken partij tussen F. Slagt (Halfweg) en Bekker werd door Bekker gewonnen. De overigens goed debu terende Slagt leed hierdoor zijn eerste neder laag. De uitgestelde partij uit de vierde ronde tussen Bekker en S. Herfst (Rolland) werd de vierde achtereenvolgende nederlaag voor de Overvener. Dank zij deze overwinningen startte Bek ker in de vijfde ronde als leider. Hij onder - vpnd echter felle tegenstand van Tj. de Jong (Haarlem), die blijkbaar zijn slechte beurt uit de vierde ronde goed wilde maken. De partij had een boeiend verloop met gelijke kansen. In een critiek stadium van de strijd vergiste de Haarlemmer zich en moest de kwaliteit tegen een pion geven. Niettemin behield hij een redelijke stelling. De partij werd afgebroken in de volgende stelling: Tj. de Jong (wit): Koning f 4; Loper b 2; Paard e 4; pionnen a 2; b 3; f 3; f 5, g5. B. V. Bekker (zwart): Koning g 8; Toren d 3; Paard f 8; pionnen a 7, b 6, c 6. g 6. Wit gaf zijn zet onder couvert af. In het treffen tussen F. Slagt en R. Faase kwam het al spoedig tot een grootscheepse afruil. Het ontdane toren-eindspel bood Slagt aanvankelijk de beste kansen. Hij ver slapte echter, waarvan zijn tegenstander gebruik maakte om het initiatief over te nemen. Ook deze partij werd afgebroken in een vrijwel geforceerde lemisestelling. Kanshebber J. v d. Berg (Haarlem) ver ging het tegen J. Wolff ('t Oosten) niet best. Zijn stelling werd danig onder vuur genomen, waarbij de ineenstorting een kwestie van tijd leek. In hevige tijdnood verzuimde Wolff echter de winstvoortzet- ting te kiezen waardoor v. d. Berg zich nog staande kon houden. De afgebroken stand biedt Wolff echter nog zeer goede winst kansen. De belangrijke ontmoeting tussen A. Herfst ('t Oosten) en J. v. d. Berg werd ook al afgebroken. Herfst beschikte de ge hele partij over de beste kansen, maar zag toch geen kans de strijd in zijn voordeel te beslissen. Het dame-eindspel lijkt in re mise te gaan eindigen. S. Bonkenburg (Heemstede) boekte ook nu weer een zege en wordt hierdoor een ernstige gegadigde voor de eerste plaats. Ditmaal werd Wolff het slachtoffer van een dodelijke aanval. Teleurstellend is dit jaar het optreden van S. Herfst. Ook tegen C, Koster (Haarlem) kon hij het niet bolwer ken. Eerst verloor hij de kwaliteit en even later een stuk, hetgeen voor Koster weer een winstpunt betekende. Na vijf ronden luidt de stand: 1. B. V. Bekker 6-4, 2. S. Bonkenburg 5-3%, 3. R. Faase 6-314, 4. J. v. d. Berg 4-3, 5. A. Herfst 4-2y2, 6. C. Koster 5-2K, 7- F Slagt 3-1%, 8. Tj. de Jong 4-1^2, 9, J. Wolff 4-1, 10. S. Herfst 5-0. De nog te spelen partijen voor de zesde ronde zijn: A. HerfstS. Bonkenburg, S. HerfstF. Slagt, J. WolffTj. de Jong. Eerste klasse In de eerste klasse werd de grote achter stand enigszins ingehaald. J. Vlug ('t Oos ten) won zijn partijen van P. G. Kloos (Haarlem) en J Jonckbloedt (Ha.S.G.) en voert met drie winstpunten uit vier partijen de lijst aan Zijn afgebroken partij tegen W. Kievit (Haarlem) staat echter verloren. N. Huyboom (H.WP.), die van Jonckbloedt won, en L. Kensen ('t Oosten), die dezelfde tegenstander versloeg en tegen J. v. Emme rik (H.W.P.) remise speelde, staan met 2]/2 uit 3 relatief gunstiger. De verdere uitsla gen luidden: P. G. KloosJ. Jonckbloedt remise, W. J. Saeys-B. Hagenaar remise, P. Pancras-N Huyboom afgebroken. Competitie NHSB In de competitie van de Noordholland- sche Schaakbond is een belangrijke beslis sing gevallen voor de schaakclub Bloemen- daal. Dit team speelde enige tijd terug na melijk de laatste wedstrijd tegen Schaak- lust (Andijk). Na gelijk gespeeld te hebben werden de Bloemendalers naar de eerste klasse verwezen. Een protest bracht echter aan het licht dat een gearbitreerde partij door beide spelers niet geheel juist wera genoteerd en bovendien vanuit een ver keerde stelling werd beslist Beide ver enigingen besloten de partij over te spelen. Door in deze beslissende partij de winst voor zich op te eisen handhaafde Bloemen- daal zich in de overgangsklasse ten koste van Schaaklust. ADVERTENTIE *«STlEVil*' Togido is er niet in geslaagd zijn laatste promotiewedstrijd te winnen en werd door het Amsterdamse Smash eervol met zeven drie geklopt. Bert van Eijk speelde een goede wedstrijd en zegevierde verdiend over Kramer. Ook tegen Kenter was hij goed op dreef, maar zijn tegenstander had alras door dat zijn backhand niet bepaald zijn sterkste z.ijde is en bezorgde hem op dat punt de ene moeilijkheid na de andere. Wolters, die Schoof verving, was in de eer ste game succesvol tegen Kenter. Vlot aan vallend verzamelde hij menig punt en daar om verwonderde het des te meer, dat Wol ters in de twee laatste games zich weer in zijn verdediging liet drukken en daar door de wedstrijd verloor. Tegen de gevreesde Henny Habes ging het weer heel wat beter. Een keurige over winning, op het allerlaatste nippertje be haald, was er het gevolg van. Met Rob Voogt wilde het niet best vlotten. Tot drie maal toe kreeg deze speler een nederlaag in twee games te slikken. Het dubbel Wol- ters-v. Eijk zorgde tenslotte voor het derde tegenpunt. De promotie-wedstrijd Wibo 2Nedlloyd 2 eindigde in een grote acht-twee overwin ning voor de Haagse reserves. Het gevolg hiervan is, dat Wibo 2 promoveert en dat Smash zijn plaats in de hoofdklasse be houdt. Smash 3 3 6 23-7 Wibo 2 3 2 1 4 21-9 Nedlloyd 2 3 1 2 2 10-20 Togido 3 3 7-23 Heemstede heeft in zijn eerste degradatie wedstrijd een uitstekende beurt gemaakt door Treffers uit Bovenkarspel met zeven drie te kloppen. De omstandigheden waar onder dit gebeurde waren verre van ideaal. De vloer was een dansvloer gelijk, zodat de spelers zich al schuivend en glijdend voort bewogen. Desondanks wist Piet van Eijk tot drie maal toe te zegevieren en daar mede een belangrijk deel in de overwin ning te leveren. Harm Hazelhoff had zoveel last van de vloer, dat hij zijn schoenen er maar bij uittrok en zo twee punten scoorde. Piet Roubos had het meeste last van de gladheid en kon, hierdoor gehandicapt, maar een keer winnen. Winst in het dubbelspel be zorgde de gasten tenslotte de ruime over winning. Zaterdag speelt Heemstede zijn tweede en laatste wedstrijd en wel tegen Shell uit Amsterdam, dat ook met zeven drie van Treffers won. Heemstede speelt thuis, hetgeen ongetwijfeld een voordeel is. De wedstrijd wordt gespeeld in het Tafel- tennishuis Guus Wolters, Jansstraat in Haarlem. Bekercompetitie In de bekercompetitie is men nu vrijwel tot de finales gevorderd. Deze zullen don derdag 16 mei, eveneens bij Guus Wolters worden verspeeld. De resultaten van deze week waren: Overg./le kl.: HotacHeem stede 5-4, TOG-GTTC 5-4. Verliezers: Jo- hezProwano 7-2. 2e kl.: Te ZaanenVGZ 2-7, HBC bCSV 7-2. Verliezers: Rapidity c—HBC c 7-2. 3e kl.: Te Zaanen b—Geel Wit 2-7, Te Zaanen cGTTC d 6-3. Verlie zers: TYBB cColumbia 1-8, Johez b—DSB 4-5. 4e kl.: SpinnewebDoko 0-9, TYBB e—Heemskerk b 7-2, DSB bRapidity f 2-7. Verliezers: Heemskerk—Velsen b 3-6. Dames 3e kl.: RapidityOranje Zwart 5-4. Verliezers: JohezVGZ 9-0, TYBBSpin neweb 3-6. 4e kl.: Ready—DSB b 9-0, Oranje Zwart b—Geel Wit 5-4. Verliezers: TYBB bVelsen 9-0, HBC b—Spinneweb b 1-8, TOG bUitgeest 3-6. Alle winnaars van deze week zijn nu finalisten, zulks met uitzondering van de heren vierde klasse en de tweede en derde wedstrijd van de verliezers dames vierde klasse. Deze teams moeten nog een halve finale spelen. Hotac gelijk Hotac heeft in zijn eerste promotie-wed strijd een gelijkspel bevochten op het Hil- yersumse Quick II. Fer de Loor verzwikte in zijn eerste wedstrijd in de eerste minuut zijn voet, waardoor hij met groot verschil verloor. Weenink zorgde evenwel voor de gelijkmaker, waarna Moddemeyer echter in drie games verloor (1-2). De Loor, die gelukkig snel hersteld was van zijn blessure, kon hierna gelijk maken, waarna Moddemeyer echter ook zijn twee de wedstrijd verloren zag gaan. In de derde game wist hij een 13-17 achterstand weg te werken en tot 20-20 te komen, maar toen verloor hij toch nog. Zelfs wist Quick II hierna tot 5-2 uit te lopen. Weenink maakte er toen in een uit stekende wedstrijd 5-3 van, waarna ook De Loor voor zijn tweede overwinning zorgde. Een 18-20 achterstand in de derde game zette hij met gewaagd spel in winst om. Het beslissende dubbel werd door het uit stekende koppel Weenink-De Loor op fraaie wijze met groot verschil gewonnen. Zaterdag speelt Hotac in Amsterdam zijn tweede promotiewedstrijd en wel tegen APGS. Op het Sparta-terrein in Rotterdam is dinsdagavond een wedstrijd gespeeld tus sen de Rotterdamse club Sparta en de Engelse eerste divisieclub Leeds United. De wedstrijd, die door 9.500 toeschouwers werd bijgewoond, eindigde met gelijke stand: 44. Bij rust had Sparta met 32 de leiding. De doelpunten werden gemaakt door Geel (Sparta) in de 14de minuut, door Charles (Leeds) in de 25ste minuut uit een strafschop, door De Vries (Sparta) in de 29ste minuut, Van der Gijp (Sparta) in de 41ste minuut en Brook (Leeds) in de 44ste minuut. Drie minuten na de rust scoorde De Vries (Sparta). Vervolgens maakten Char les (Leeds) uit een strafschop in de 17de minuut en Meel (Leeds) in de 31ste mi nuut nog doelpunten. De voetbalwedstrijd HaarlemLeeds United, die hedenavond op het Haarlem terrein wordt gespeeld, wordt geleid door Leo Horn. De transferbedragen in de voetbal wereld kennen geen grenzen meer. Werd onlangs door de Italiaanse voetbalclub Ju- ventus (Turijn) de Brit John Charles voor een bedrag van zeshonderdduizend gulden van Leeds United overgenomen, nu schijnt ditzelfde Juventus de lieve som van een miljoen gulden geboden te hebben voor de Argentijnse voetballer Enrique Omar Si- vori van River Plate. Deze 21-jarige links binnen maakt ook deel uit van het Argen tijns nationale elftal. Het aanbod werd, aldus het Belgische dagblad „Het Laatste Nieuws", mondeling gedaan en zal nog schriftelijk bevestigd moeten worden. Mocht deze transfer evenwel doorgang vinden, dan zou dit het hoogste bedrag worden dat ooit voor een beroepsspeler werd betaald. MICHAEL LINDSAY. Michael Lindsay, een jonge Londenaar, heeft tijdens wedstrij den de beste wereldprestatie op het nummer discuswerpen voor junioren verbeterd met een worp van 58.97 meter. De beste wereld prestatie tot nu toe stond cp naam van de Amerikaan Al Oerter met 56.17 meter. met zijn Goggo tot de uitvallers behoorde, werd het voor de insiders duidelijk dat er een ware slachting onder deze wagens zou worden aangericht. En inderdaad, van de elf „lilliput-auto's" kwamen er slechts 5 zonder strafpunten aan het einde van de aanlooproutes. Twee vielen er uit, namelijk Renooy-Veer en Aldenkamp-Van Ulzen, vier kregen er strafpunten, wat hun vrijwel zeker de kans op de overwinning beneemt. Slechts Har- debelt-Hardebelt, Van 't Hoog-Post, De Rooy-Van Dijk,, Jetten-De Korte en Ver- zijll-Schieck kwamen zonder strafpunten in Stuttgart aan. Dat het inderdaad een uiterst zware tocht zal worden bewijst al de omstandigheid, dat nog nimmer in de geschiedenis van de tulpenrally zo'n groot aantal equipes op de aanlooproutes de strijd moest staken. Voor Frankfort waren het er al vier, in de laat ste 185 kilome,ters van het eerste gedeelte kwamen er nog drie bij. In de loop van dinsdag startten in Stutt gart 210 equipes voor de ruim 2600 km. lange gemeenschappelijke route. Met groot licht moesten de wagens tegen de sneeuwstorm inrijden om tenminste nog enig zicht te hebben. Geen liefhebber Bij de regelmatigheidscontrole Unter- Münstertal hebben de officials even vreemd staan kijken, toen daar de heer en mevrouw Van Dijken (Ned.) met hun Mercedes 220 arriveerden. Beleefd maar zeer beslist overhandigden deze deelne mers in de Rallyklasse de verbouwereerde controleurs de routeboekjes en de nummer platen. Wijzend op de sneeuw, die op de weg lag, zei de heer Van Dijken, dat hij er weinig voor voelde deze „Monte Carlo- rally" in sneeuw en hagel uit te rijden. Spoorslags vertrok hij naar streken, waar hij een aangenamer klimaat kon verwach ten. Dinsdagavond na de tweede klasse mentsproef was het aantal teams, dat de strijd om de zo begeerde Tulpen- trofees voortzet, gedaald tot 204, nog 203 equipes hielden hun strafpuntenlijsten blanco. Sinds de start op maandagmorgen zijn twaalf teams uitgevallen. Dinsdagavond legden de 204 teams de derde klassementsproef af, de klim naar de Ballon d'Alsace, waarin over 9.5 km. 500 meter hoogteverschil moest worden overwonnen. Alle equipes doorstonden deze proef goed. De controlepost in Noordwijk ontving be richt dat in Giromagni, 390 km. op de ge meenschappelijke route, nog enige deel nemers te laat arriveerden. Twee equipes liepen hier strafpunten op, te weten de Britse equipe Banks/Utley (groep Noord- wijk), die zich twee minuten te laat meld de en de rallyklasserijders Rijkers/De Visser (groep Noordwijk), die met hun Renault Dauphine tien minuten te laat waren. Na de klassementsproef van de Ballon d'Alsace waren derhalve nog 201 teams zonder strafpunten. Ernstig ongeluk In de vroege morgen van woensdag is een Britse Hillman Minx in de etappe Friedrichshafen-Garmisch Partenkirchen, ongeveer honderd kilometer voor laatstge noemde plaats, in botsing gekomen met een niet-deelnemer, een Duitse Volks wagen, waarbij een van de inzittenden van de Volkswagen op slag werd gedood. De drie inzittenden van de Britse auto, J. K. C. Bayes, D. C. Abrams en B. Chap man werden in een ziekenhuis opgenomen. Zij waren niet levensgevaarlijk gewond, aldus een mededeling van de sportafdeling van de ADAC aan de organisatoren van de rally. Het Britse team kwam uit in de Rally klasse, die naar men weet niet aan de klassementsproeven deelneemt. Klassement Het officieuze algemene klassement zag er na de derde klassemen' -roef als volgt uit: 1. Kreisel—Ten Hope (Ned.) Renault Dau- ohine (groep Noordwijk) 30 winstpunten; 2. Tak—Niemöller (Ned.) Mercedes 300 sl (Noordwijk) 30 winstpunten; 3. Heidendahl —Hora Siccama (Ned.) Alfa Romeo Gulietta (Noordwijk) 29 winstpunten: 4. KoksGor- ris (Ned.) Porsche 1600 (Noordwijk) 29 winstpunten; 5. Van Zuylen van Nijevelt— Dee (Ned.) Borgward Isabella TS (Noord wijk) 28 winstpunten; 6. Flinterman—Groe ve (Ned.) DKW f 91 (Noordwijk) 27 winst punten; 7. Carstedtmevrouw Carstedt (Zweden) Ford Fairlane 500 (Noordwijk) 27 winstpunten: 8. De Vries—Moorman (Ned.) Ford Fairlane (Brussel) 27 winst punten; 9. RiesKijfner (Did) Mercedes 220A (München) 26,5 winstpunten; 10. Ger- lachv. d. Burg (Ned.) Porsche 1600 s speed ster (Noordwijk) 26,5 winstpunten; 11. Mar tens—Eerligh (Ned.) Fiat 1100 (Noordwijk) 25 winstpunten. In de ex aequo-gevallen voor wat betreft de aantallen winstpunten volgde de klas sering aan de hand van de percentage-ge- wijze beste prestatie ten opzichte van de best geplaatste drie deelnemers in de eigen klasse. Voor de berekening hiervan werden van deze drie deelnemers de gemaakte t ij d e n in de drie klassementsproeven bij elkaar geteld en de verkregen som door drie ge deeld. Opnieuw zijn zeven ploegen voor Olym piad toer door Nederland, die van 24 t/m 29 mei verreden wordt, bekend. Zij zijn ais volgt samengesteld: De Kampioen (Haarlem): A. van Steense- len (Mijnsherenland), H. Koger (Haarlem), A. van 't Hoff (Sassenheim), P. Steenvoor den (Heemstede), C. Visser (Haarlem), H. Buis (Vijfhuizen), en T. Peters (Haarlem). Midden Nederland (Utrecht): Gijs Pauw (Utrecht), R. Lotz (Steyn), Jack Vrancken (Eijsden), B. Lute ('s Graveland), W. de Paauw (Utrecht), J. Verwey (Utrecht) en B. Pothuizen (Utrecht). Nederlandse militaire ploeg: H. Scholten (Den Haag), J. Capteyn (Amsterdam), J. van der Putten (Den Haag), J. Wuurman (Am sterdam), S. Verhoef (Rotterdam), R. Theu- nissen (Utrecht) en F. Liebrechs (Vlijmen). Rotterdamse Leeuw (Rotterdam): B. Al- blas, W. Bravenboer, G. van Dienst, J. Her mes, H, Termoshuizen, J. van Vliet en B. Versluis (allen Rotterdam). Le Champion (Amsterdam), De Adelaar (Hilversum), combinatie: G. Bijlard (Laren) G. Pos (Vreeland), P. Splinter (Ankeveen)! F. Rabe (Amsterdam), A. de Haan (Amster dam), M. F. van Rossum (Amsterdam) en J. Legrand (Amsterdam). Twenthe (Enschedé): W. Dieperink (Bar- chem), H. van Sark (Enschedé), J. ter Eist (Delden), G. Lentelink (Delden), A. Oink (Hengelo), K. Niemijer (Hengelo) 'en K Vis ser (Enschedé). De Bataaf (Halfweg): S. Sluis (Badhoeve dorp), W. Snijder (Halfweg), D. de Ruiter (Beverwijk), J. Cuvelier, H. Cuvelier en W (Aalsmeer).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13