In visserskledij zal IJmuider Harmonie Koning Haring begeleiden Op IJmuidens tiende Vlaggetjesdag Visserij- varia Agenda voor Velsen Havenberichten Drie dansgroepen en St. Jorisgilde in het spel Land groet zee WOENSDAG 8 MEI 1957 13 Koeltechnici bijeen in IJmuidens „Royal" Twee voordrachten over het visserijbedrijf ,,'t Karpertje" keek terug op goed seizoen Prijzen voor optocht Stapelloop van „Loppersum" op Hamburgs havenfeest Ambtenaar voor sport 25 jaar in gemeentedienst Velsense bedrijven gaan uitbreiden Agenda voor Beverwijk P.v.d.A.-vrouwengroep besloot het werkseizoen Laatste bijeenkomst Vrouwengroep P.v.d.A. „Plaatwellerij" beleefde goed verenigingsjaar Aan de woningen kleven vele fouten Volgende week begint polio-vaccinatie in Leeuwarden Grootscheepse De Ruyter- feesten in Vlissingen Scheepvaart fi yy GESTOKEN IN DE WERKPLUNJE van de visserman zal het korps, dat gewoonlijk in het rood gekleed gaat, de „IJmuider Harmonie", in de avond van zaterdag 18 mei van IJmuiden-Oost naar West trekken. Het zal de opening zijn van de bruiloftsstoet, waarin Koning Haring en zijn gemalin die ochtend in stilte in de echt verbonden naar het Stationsplein worden gevoerd om de bruiloft te vieren en vandaar bij het licht van fakkels naar de Vissershaven uitgeleide te worden gedaan om met een scheepje van het Loodswezen ter huwelijksreis te gaan naar de zeven en vijftigste breedtegraad. Langs de kade van de Tegeltjesmarkt zal de gepavoiseerde Katwijkse en IJmuidense vloot liggen in hef. licht der schijnwerpers. Met een taptoe zal deze Vlaggetjesdag, die IJmuiden tevens de opening van het Centraal Visserijlaboratorium, een optocht, de vertoning „Land groet zee" en een demonstratie van een gymnastiek vereniging heeft gebracht, worden besloten. En bovendien zal de voorzitter van het Produktschap voor Visserijprodukten, drs. D. J. van Dijk, de bedrijf schapswimpel voor de best verzorgde gezouten haring, hebben gehesen op de trawllogger IJM 72 „Beatrice" van de N.V. Visserijonderneming v.h. J. C. Pronk. Vlaggetjesdag, in vroeger tijden ontstaan als een vreugdeuiting van een visserijbe drijf, dat na maanden van werkloosheid weer op gang kwam, wordt dit jaar in IJmuiden voor de tiende keer gevierd. Een jonge viering, vooral vergeleken met de vieringen in Vlaardingen, paar Prins Wil lem V in 1778 reeds naar de bevlagde vloot kwam kijken. De commissie, die in IJmuiden bestaat om de viering van Vlaggetjesdag te orga niseren en die bestaat uit vertegenwoordi gers van de VVV IJmuidens Bloei en de Katwijkse rederijvereniging „Vuurbaak" heeft in 1957 van enkele mensen in IJmui den een zeer enthousiaste medewerking mogen ontvangen. Vooral de steun en de adviezen van de heer Schekkerman, ver bonden aan de Volkshogeschool te Bergen, zijn de commissie welkom geweest. Bergkapel naar IJmuiden Na de opening van het laboratorium door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, zal de optocht van Velsense verenigingen en enige folkloristische groepen uit Nederland de aandacht vragen. De stoet trekt naar de Tegel tjesmarkt, waar vermoedelijk zal worden gesproken door drs. D. J. van Dijk en mr. M. ML Kwint, burgemeester van Velsen. In de optocht zullen meelopen de Twent se dansers, de Schermer dansers, het St. Jorisschuttersgilde uit Berlicum en de „Bergkapel" van de Dominiale Mijn in Kerkrade. Deze „Bergkapel" bestaat uit 55 man, die gekleed zijn in mijnwerkerskle- ding, versierd met de kap en witte pluim. Het is een oude kapel, die reeds meer dan vijftig jaar bestaat en die ieder jaar een concertreis door Nederland maakt. IJmui den staat op de eerste dag van de reis op het programma. Daarna brengt de kapel nog drie dagen in westelijk Nederland door. Ook Alkmaar, Bergen en Amster dam worden bezocht. Twentse en Schermer dansers De groep van de Twentse dansers be staat uit 26 mari, die over geheel Nederland verspreid wonen, maar in deze groep ver eend de oude tradities en costuums van het Twentse land trachten te bewaren. Dit is eveneens het geval met de Scher mer dansers, een groep, die 24 man groot is en naar wij menen al eens in IJmuiden op bezoek was bij de viering van bevrij dingsdag in een der vorige jaren. De dan- De Nederlandse Vereniging van Koel techniek houdt de drieënnegentigste leden vergadering op maandag 20 mei ter gele genheid van het begin van de nieuwe ha ringteelt te IJmuiden. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Royal aan de Kennemerlaan. 's Morgens komen de leden om half elf bijeen voor een huishoudelijke vergadering. Deze duurt slechts een half uur, zodat ir. J. van Mameren uit IJmuiden om elf uur reeds aan het woord kan komen om een voordracht te houden over „Koel- en vries- problemen in de visserij". Voorts spreekt de heer C. Koster uit IJmuiden over „De economische betekenis van het snelvriezen voor de Nederlandse visserij". Van kwart voor een tot twee uur zal er pauze zijn. Daarna wordt een bezoek ge bracht aan de bevlagde haringvloot in de Vissershaven. Indien mogelijk zal ook een mechanisch gekoelde trawllogger worden bezichtigd. In de middaguren staat verder een be zoek aan het Centraal Visserijlaboratorium aan de Haringkade op het programma. Er zullen in het laboratorium twee films over het Nederlandse visserijbedrijf worden vertoond. In zaal Hoogerwerf heeft de Beverwijk- se hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" dinsdagavond haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter de heer A. Hoeben, con stateerde in zijn openingswoord dat de wedstrijden goed zijn verlopen. Hij bracht dank aan de heren L. v. d. Aar en J. Pools voor de hieraan bestede zorgen. Wat be treft het viswater was hij nu optimistisch gestemd. Dank zij een prettige samenwer king met de zustervereniging D.IJ.V. is het gelukt beslag te leggen op een viswater bij de fortgrachten. Het ledental is iets teruggelopen. Dit be draagt nu 82 met 4 jeugdleden. De pen ningmeester de heer J. Beentjes meldde een nadelig saldo van f 63,75. De aftreden de bestuursleden de heren Jac. Beentjes, J. Straat en C. Koedijk werden herkozen. Op deze bijeenkomst werd besloten aan de volgende concoursen deel te nemen: 30 juni te Alkmaar, 14 juli te Akersloot en 1 september te Medemblik. sers worden begeleid door een West Fries orkest; twee violen en een bas. Men gaat gekleed in de originele West Friese cos tuums en zal ook de ddarbij passende sie raden dragen. St. Jorisgilde Voorts zullen de vierentwintig leden van het St. Jorisgilde uit Berlicum in de op tocht meestappen. Deze stoet wordt ge opend door de standaardruiter in de kleu ren van St. Joris. Vervolgens komt de dra ger met het groot vaandel van dit gilde, dat nog altijd een actieve rol in het Brabantse speelt. Achter standaardruiter en vaandeldra ger ontmoet men verder de vier vendeliers, de tamboers, de hoofdman van het gilde: de Koning, die ook het gildezilver draagt en tenslotte de zilverdragers, die vroeger prestaties hebben geleverd en de leden van het gilde, die getooid zullen zijn met gildehoed en pieken. De vendeliers komen uitsluitend in ac tie voor de Koningin, voor autoriteiten en voor de schuttcrskoning. Hun eerste op treden in IJmuiden is te verwachten voor de autoriteiten, waarschijnlijk op de Tegel- tjesmarkt. Ook Zandvoort De twee groepen dansers en het St. Jo risgilde, die van vijf tot zes uur zullen deelnemen aan het spel „Land groet zee" op het Stationsplein, krijgen nog een vier de groep naast zich. Ook Zandvoort bleek een dansgroep, ontstaan uit de buurtver eniging De Wurf, rijk te zijn. Zes drietallen, bestaande uit een heer en twee dames, komen naar IJmuiden om de Zandvoortse dans „Gort met stroop" te dansen. Deze groep zal niet meegaan in de optocht van die middag. Jules de Corte ook gast De optocht van Koning Haring, die op het Marktplein begint en op het Stations plein eindigt wordt voorafgegaan door de „IJmuider Harmonie" en de Zandvoortse groep en gesloten door de IJmuidense zee- kadetten van het korps „IJmond". Koning en Koningin zullen op het Sta tionsplein worden gelukgewenst met hun huwelijk en uit het gehele land geschenken aangeboden krijgen. De bruiloftsgasten zul len elk een bijdrage aan dit feest geven. Uit de West Friese groep zal Cobi Schreier bij de luit enige liederen zingen en zal Jules de Corte enige muzikale bijdragen leveren. Tenslotte zal Koning Haring aan de beurt zijn om een toespraak te houden. Enige vermanende woorden omtrent een even tuele terugkeer van het vorstenpaar zullen ongetwijfeld te beluisteren zijn. Met de zeekadetten en de Zandvoortse dansgroep, die de fakkels zullen dragen, gaat het ver volgens naar de haven, waar de Koning en zijn gemalin zich zullen inschepen naar de Doggersbank. De commissie Vlaggetjesdagviering IJmuiden heeft voor de optocht van de elf plaatselijke verenigingen, waarvan er twee in de afdeling allegorie deelnemen, vijf prijzen beschikbaar gesteld. De jury bestaat opnieuw uit de heren Grimbergen, Bolland en Smakman. Er is een prijs voor de indrukwekkendste bevlagging, een prijs voor de beste allego rische uitbeelding en er zijn drie prijzen voor de algemene indruk. HAMBURG (UP) De stapelloop van de voor Nederlandse rekening gebouwde „Loppersum" heeft dinsdag in Hamburg de jaarlijkse „überseetag" ingeluid, het feest ter herdenking van de stichting van Ham burgs haven, nu 768 jaar geleden. Men had de stapelloop van het 9.500 ton grote vrachtschip „Loppersum", gebouwd voor Vinke en Co. te Amsterdam (n.v. Stoomvaartmaatschappij „Oostzee") als feestelijk hoogtepunt van deze herdenking gekozen, omdat men vooral de scheeps bouw en zijn betekenis voor Hamburg wilde herdenken. Dr. Kurt Sieveking, Hamburgs burgemeester, hield de ope ningsrede en wees op de grote vlucht, die de Westduitse scheepsbouw genomen heeft. Hij vermeldde in dat verband te vens het gebrek aan kapitaal bij de bin nenlandse rederijen en wees erop, dat de werven in Hamburg in 1956 reeds 350.000 ton scheepsruimte hebben gebouwd, waar van 65 percent voor buitenlandse rekening was. Orders heeft men reeds tot 1963, eveneens goeddeels voor buitenlandse re kening. Bij stralend weer gleed het 150 meter lange schip „Loppersum" van de helling, terwijl de sirenes van alle in de haven liggende schepen het nieuwe zusje luide begroetten. De heer H. G. F. Smakman jubileert morgen Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. G. F. Smakman, thans amb tenaar voor sportzaken, in dienst kwam bij de gemeente Velsen. De heer Smakman is Velsenaar, hij werd geboren op 14 januari 1912. Op 17- jarige leeftijd kwam de heer Smakman als volontair op de secretarie te Benne- broek, waar hij op 1 april 1931 werd be vorderd tot tweede ambtenaar. Op 9 mei 1932 volgde zijn benoeming tot tweede klerk bij de afdeling financiën in Velsen. Verder is hij nog werkzaam geweest aan de afdeling onderwijs, waar hij tevens be vorderd werd tot commies. Op 1 januari 1951 volgde zijn benoeming tot ambtenaar voor sportzaken, een functie, welke de heer Smakman met veel toewijding en aan dacht waarneemt. Daar reeds 1 september 1954 zijn zilve ren jubileum in overheidsdienst is gevierd, zal aan de negende mei verder geen bij zondere aandacht worden gegeven. Ter gemeentesecretarie van Velsen (4e afdeling) liggen ter inzage de volgende verzoeken om vergunning ingevolge üe hinderwet, van: firma „Aurora's bakke rijen", Casembrootstraat 38-40 te IJmuiden- oost tot het uitbreiden van de brood-, koek-, en banketbakkerij, op de percelen Casembrootstraat 38-40 te IJmuiden-oost; de vennootschap onder firma verffabriek „Rigo", IJmuiderstraatweg 6-8-9 te IJmui- 'den-oo'st tot het uitbreiden en wijzigen van de verfmalerij van het bedrijf op de per celen IJmuiderstraatweg 6-8-9 te IJmuiden - oost- J. Piersma, Wijk aan Zeeerweg 126 te IJmuiden tot het oprichten van een inrich ting voor het vervaardigen van wonderkaar- sen op het perceel Heerenduinen bij de Strandweg te IJmuiden; J. Oudendijk, Cor- verslaan 92 te Velsen-noord, tot het oprich ten van een inrichting voor het slachten van vee en het bewerken van vlees en vlees waren bestemd voor de consumptie op het perceel Corverslaan 92 te Velsen-noord: n.v. Maatschappen tot Exploitatie van Kooks- ovengassen (Mekog) te IJmuiden tot het wij zigen en uitbreiden van een proeffabriek voor watergas, op het Hoogoventerrein te IJmuiden; W. G. de Rooij, Grote Hout of Koningsweg 62 te Velsen-noord tot het wij zigen en uitbreiden van de brood-, koek-, en banketbakkerij aan de Grote Hout of Koningsweg 62 te Velsen-noord; de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken n.v. te IJmuiden tot het uitbreiden van de walserij-west van het bedrijf op het Hoogoventerrein te IJmuiden; de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken n.v. te IJmuiden tot het bijplaatsen van een vierde oven met de daarbij nood zakelijke apparatuur in de staalfabriek van het bedrijf op het Hoogoventerrein te IJmui den; Gebroeders van Bugnum, Meervliet- straat 69 te Velsen tot het wijzigen en uit breiden van de benzine- en gasoliepomp- installatie aan de Rijksweg 260 te Velsen en de vennootschap onder firma „Genius", Ha ringkade 19 te IJmuiden tot het oprichten van een inrichting voor staalconstructie- werken aan de Industriestraat te IJmuiden. Op donderdag 23 mei 1957 te elf uur zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, een of meer van zijn leden, dan wel een of meer door dit bestuur aan gewezen ambtenaren, aan een ieder gelegen heid worden gegeven om mondeling bezwa ren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. WOENSDAG 8 MEI Kinderkerk IJmuiden (O.), 14.30 uur ju bileumfeest veertigjarig bestaan der kinderkerk IJmuiden (O.) voor de kin deren; 19.30 uur jubileumfeestavond voor ouders en belangstellenden t.g.v. het veertigjarig bestaan in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Chr. Meisjesclub „Kleine Kracht", 19.30 uur, Gebouw van Chr. Belangen, kinder operette. Thalia, 20 uur, „Heuvels in vlammen". Rcx, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 9 MEI Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur. Wijkgebouw Dijkmanstraat, halte Hoog ovens, 20 uur: concert van Hoogoven Kunstkring, Velser Orkestvereniging en solisten o.l.v. Frangois Alsen. Filmliga „Velsen", Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: smalfilmavond. Thalia, 20 uur: „Helden in het wit". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Raadhuis, 9.30 tot 12 uur, spreekuur wethouder van Openbare Werken. Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f 3.402.40, gr. tong f3.503.05, grm. tong f3.502.90, kim. tong f3.20—3.05, kl. tong I f3.10—2.90, kl. tong II f2.60—2.45, tarbot I f2.10—1.90. Per 50 kg: tongschar f 80, kl. tongschar f 61, schartong f46—44, kl. schol II f48—23, sohar f 22—20, bot f 11, v. haring f2115, makreel f2714, gr. schelvis f 3623, grm. schelvis f 3422, kten. schelvis f3626, kl. sohelvis I f4025, kl. schelvis II f34—24, wijting 129—21, gr. gul f 4232, mid. gul f 4026, kl. gul f 23 20, kl. haai f 42, ham f 10892, kl. wolf f 43, poontjes f2210, kl. koolvis zw. f2017, kL koolvis wit f2724, gr. kabeljauw f216 —80, gr. koolvis zw. f46—36, gr. koolvis wit f68—61, gr. leng f6346, gr. wolf f8580. Aanvoer van dinsdag 36 kisten tong en tarbot, 9 heilbot, 10 tongschar en schartong, 35 schol, 4 schar, 6 bot, 855 haring, 1460 makreel, 280 schelvis, 310 wijting, 350 kabeljauw en gul, 25 leng, 5 haai, 6 ham, 30 wolf, 15 poon, 400 koolvis, 24 diversen. In totaal 3860 kisten. Besommingen van dinsdag VL f 17.600, VL 153 f 18.840, KW 80 f 13.100, KW 364 f2380, KW 141 f7490, SCH 171 f 18.900. WOENSDAG 8 MEI „De Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: man in de regenjas". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Machi nist". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Contactavond Stichting Woonwagenwerk IJmond. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees en studie- hoek geopend van 1517.30 uur; Jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uitlening, geopend van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur; Jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DONDERDAG 9 MEI Luxor Theater, 18 en 21.15 uur: „De macht van het noodlot". R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur. yVijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. Voor de P.v.d.A.-vrouwengroep, afde ling Velsen-Noord, was het dinsdagavond in de zaal aan de Van Diepenstraat ver heugend om bij het afsluiten van de vele activiteiten in dit seizoen een grote belang stelling te vinden, wat uiteraard voor de voorzitster, mevrouw Goossens-Brons, een grote voldoening was. Door het verbran den van het Meenthuis te Blaricum, zal het gewestelijk weekeinde van 2526 mei niet doorgaan. Er wordt nu in juni een buitendag" gehouden. De dames De Wilde en Laméris brach ten een keurig verzorgd verslag uit van het tweejaarlijkse, begin april gehouden bondscongres. Vervolgens wijdden de aan wezigen zich aan een nabeschouwing van de activiteiten, waarin de VARA-speel- goedactie in samenwerking met anderen een van de hoogtepunten was. De voorzit ster was er van overtuigd dat de afdeling door een prettige en kameraadschappelijke geest in deze activiteiten is geleid en zij hoopte opnieuw in dezelfde geest het ko mende winterprogramma te kunnen sa menstellen. Het gehouden kinderfeest vroeg vele voorbereidingen, maar het was mogelijk 300 kinderen een prettig feest te bezorgen. De afdelingsvoorzitter, de heer E. Sanders, gewaagde vervolgens van de grote steun van de actieve vrouwengroep in het afdelingswerk. Hij was de leden hiervoor zeer erkentelijk. Het werk van de vrouwengroep wilde hij vooropstellen bij de groei en de uitbreiding van het demo- cratisch-socialisme. Hij wenste, dat de groep het werk zou voortzetten, ondanks agitatie van politieke tegenstanders. Ten aanzien van de bestedingsbeperking zei de heer Sanders ten slotte, dat deze er niet behoefde te zijn als men het maar haalt waar het zit, wijzende op de recente mede. delingen van de Koninklijke Shell, die wel zeer hoge winsten maakte. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk heeft dinsdagavond in de Zeewijkschool haar laatste bijeen komst in dit seizoen gehouden. De voor zitster, mevrouw Schmohl, hield zoals ge woonlijk een beschouwing over de gebeur tenissen in het binnen- en buitenland en stond lang stil bij het streven van prof. Oud, om de andere politieke partijen te suggereren een regering te vormen buiten de Partij van de Arbeid. „Het was blijk baar de bedoeling", aldus mevrouw Schmohl, „om deze regering een beentje te lichten bij de behandeling van de 50 percent huurverhoging, welke volgens de regering geblokkeerd zou moeten worden, om de nodige reparaties te verrichten aan de huizen". Het zijn vooral de huiseige naren en aannemers, die opkomen tegen deze blokkering. Volgens de voorzitster zijn onder de laatstgenoemden zeer velen die hun welvaart en hun verdiensten zou den hebben te danken aan deze regering. Haar oordeel was, dat het vooral voor de K.V.P. een gevaarlijk experiment zou kunnen blijken te zijn, om mee te doen aan het vormen van een regering, die be rust op een minderheid in de Tweede Ka mer, daar de stroming in die partij, die achter de heer Weiter staat, niet zo heel groot is. Mevrouw Schmohl besprak nog even de toestand in enkele andere landen van Europa, waarna het vrolijke gedeelte van deze samenkomst werd ingezet met zang van mevrouw Diederik. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Plato van Oporto, Daje Böhmer van Rotter dam, Balticborg van Delfzijl, Athos van Ot terbacken, Colmar van Dinbal, Emanuel van Rotterdam, Betty Anna S van Wismar, Jenny Porr van Hamburg, Nore van Rot terdam, Magde Wegener van Karlstadt, Petrel van Londen, Venus van Setubal, Sigrid van Rotterdam, Fivelborg van Wal- kon, Stad Leiden van Pepel, Jupiter van Abö, Arna van Antwerpen, Lekkerkerk van Rotterdam, Eemstroom van Londen, Aran van Rotterdam, Elbström van Londen, Al- debaran van Rotterdam, Trysnia van Gent, Sassnitz van Londen, Martje van Swansea, Simultanity van Londen, Stanbell van Wabana, Brage van Stockholm, Rugen van Rotterdam, Hunzeborg van Colchester, Fle- vo van Rotterdam, Bernd Becher van Sout hampton, Globe van Rotterdam, Willem Mengen van Rotterdam, Sandeja van Sa- gundom, Ezilda Croce van Bona. Vertrokken zijn: Pieter S naar Swansea, Schie naar Hamburg, Rigel naar Londen, Porr naar Londen, Otto naar Rotterdam, Ostmerk naar Brunsbüttel, Wilhelm naar Ystadt, Mardu naar Gothenburg, Rita naar Malmö, Warma naar Antwerpen, Aventura naar Falkenberg, Nanna naar Malmö, Mo nica naar Malmö, Trotzenburg naar Gothen burg, Hirondelle naar Harlingen, Grevers- dorff naar Malmö, A. H. Both naar Halm- stadt, Tessy naar Smöjm, Vianna naar Ant werpen, Wittekind naar Stockholm, Spira- lity naar Goole, Lillian Dann naar Bremen, Willem naar Norrköping, Vald'e naar Gate Munde, Margaretha Nibe naar Hamburg, Betty Anne S naar Galway, Henny T naar Rotterdam, Emanuel' II naar Malmö, Hol- wierde naar Londen, Montferland naar Bremen, Jell naar Londen, Wexford naar Boston, Steady naar" Calais, Heriot naar Leith, Jongkind naar Rotterdam, Slb Rode Zee met baggermolen haar Delfzijl, Gerd naar Londen, Mosel naar Cuxhaven, Men tor naar Dordrecht, Tello naar Skiën, Straum naar Haugesund, Welheim naar St. Laurens, Calvijn naar Skutskar. Het was teleurstellend voor het bestuur van de personeelsvereniging „De Plaatwel lerij" dat weinig leden dinsdagavond de jaarlijkse vergadering in de zaal aan de Van Diepenstraat hebben bijgewoond. Dit moest ook de voorzitter de heer C. Luttik vaststellen, maar hij was anderzijds ver heugd over de goede gang van zaken in het afgelopen jubileumjaar en de ge waardeerde financiële en morele steun van de bedrijfsdirectie, die het ook nu mogelijk had gemaakt het tweede lustrum op groot scheepse wijze te vieren. Dezelfde opge wekte toon lag in het jaarverslag van de heer K. Schipper, secretaris, die niet slechts herinnerde aan de uitvoeringen van de toneelclub, de activiteiten van tafelten nis- en klaverjasclub, de St. Nicolaasactie voor het kindertehuis „Oosterweide" te Zaandam en aan het uitstapje naar Val kenburg, maar bovendien kon gewagen van een aanmerkelijke ledenwinst van 288 tot 324 leden. Het jaarverslag van penningmeester de heer C. v. d. Zee sloot met een flink batig saldo. Over de bibliotheek, die in de heer K. Koutstaal een uitstekend beheerder vindt en waarin ruim 600 werken, voor een klein gedeelte wetenschappelijk, zijn inge bracht, werd lang gediscussieerd. Het bleek dat deze bibliotheek het personeel goede diensten bewijst, doch dat de lees gierigheid zeker nog kan worden opge voerd, hetgeen de boekencommissie ter nadere bestudering kreeg. In deze commis sie werden benoemd de heren A. Kok, M. J. Lafeber en K. Schipper en H. Kraaije- veld. Zonder tegenkandidaten zagen de heren C. Luttik en C. v. d. Zee zich bij acclama tie herkozen. Medegedeeld werd, dat voor de te hou den onderlinge wedstrijden een zeer grote belangstelling is. Het voornemen bestaat om een driekamp-damwedstrijd met Hoog ovens, de Beverwijkse damclub en de Plaatwellerij te houden. Ten slotte werd overwogen om het gebruikelijke zomer- uitstapje op de laatste dag van de fabrieks- vakantie te houden en dan in de richting van Arnhem te reizen. Mevrouw N. C. Bakker-De Ruiter uit Den Haag heeft de leden van de Vereni ging van Huisvrouwen te Beverwijk dins dagmiddag duidelijk gemaakt dat er aan de woningen heel wat hapert. Mevrouw Bakker is lid van de Nederlandse Huis- houdraad, die allerlei vraagstukken, die het werk en het leven van de huisvrouw betreffen, bestudeert. Men kwam bij de Huishoudraad tot de conclusie, dat er nog wel het een en ander te veranderen valt in het leven van de huisvrouw. Zonder een schuldige aan te wijzen stel de spreekster vast, dat er bijvoorbeeld zestig verschillende drinkglazen zijn be neden de prijs van een gulden. Een in Arnhem ingestelde proef wees uit dat door een groot aantal dames uit verschillende lagen van het volk slechts acht soorten werden uitverkoren. Nog erger zou het gesteld zijn met het aantal lakens. In ons land kent men niet minder dan twee honderd soorten van dit artikel. In Ameri ka en Canada samen slechts vier. Ook met kop en schotels is de verscheidenheid overmatig en spreekster maakte duidelijk, dat deze grote verscheidenheid de prijzen veel hoger houdt dan nodig is. Lang werd stil gestaan bij de bouw en inrichting van de huizen. De spreekster had voor de ar chitecten niet veel goede woorden. Het zou nodig zijn om overal woningcommis sies te stichten. Als de vrouw naast de architect de indeling van een huis zou ma ken, dan zou er niet meer een lange af stand zijn tussen keuken en voordeur, er zouden boodschappenliften komen en er zou zeker in elk huis een kast zijn waar men de etenswaren duurzaam kon be waren. Daar waar men de was niet buiten kan of mag hangen zouden droogkamers ko men, de ramen zouden zo gedraaid kun nen worden dat men ze binnenshuis ook kan schoonmaken en boven elk raam en elke deur zou een plank ingemetseld worden, waar de gordijnroeden kunnen worden bevestigd. De voorzitster, mevr. A. Moens-Van der Veen, die ook een woord van welkom had gesproken, be dankte mevrouw Bakker voor haar duide lijke uiteenzetting en haar adviezen. In Leeuwarden is meegedeeld, dat de massavaccinatie van kinderen tegen kin derverlamming, waarvan wij zaterdag melding maakten, begin volgende week een aanvang zullen nemen. Zoals in ons bericht van zaterdag reeds gemeld werd kunnen met de op het ogenblik beschik bare hoeveelheid Belgische entstof het zogenaamde R.I.T.-vaccin ongeveer achtduizenLeeuwarder kinderen van de meest vatbare leeftijdsgroepen van twee tot zes jaar ingeënt worden. Behalve in Eindhoven, zijn er nu ook in Rotterdam plannen om dit voorbeeld van de Friese I oofdstad na te volgen. De vraag is thans, hoeveel vaccin aan wezig is. Tot nu toe is slechts et R.I.T.- vaccin uit België beschikbaar, dat door de importeur, Pharmachemie te Haarlem on der de artsen op aanvrage wordt gedistri bueerd. De Geneeskundige Hoofdinspec teur voor de Volksgezondheid, dr. C. Ban ning, heeft zich nu tegen deze inentings- campage in Leeuwarden verzet. Hij meent dat de eenheid van organisatie en opzet aldus doorbroken wordt. De regering, al dus dr. Banning, zal in het najaar op grote schaal de inentingscampagne openen met een vaccin, dat gedeeltelijk direct uit Ame rika geïmporteerd zal worden (het Salk- vaccin). maar gedeeltelijk ook in Neder land zal worden vervaardigd. Dr. Banning is van mening, dat de resultaten van de R.I.T.-inentingen op locaal niveau niet goed geregistreerd kunnen worden zodat de wetenschappelijke beoordelingen van de resultaten te wensen zal overlaten. De artsen in Leeuwarden zullen ondanks de bezwaren van dr. Banning toch door zetten. Het RJ.T.-vaccin is door de rege ring zelf geschikt verklaard voor toepas sing ook in ons land, aldus redeneren zij. De resultaten in het buitenland met dit vaccin bereikt 'zijn ook geruststellend. De Leeuwarder artsen menen daarom, dat zij het de kinderen niet mogen onthouden, nu de mogelijkheid tot vaccinatie aanwezig is Onder het gedonder van saluutschoten zal op 2 juli Michiel Adriaanszoon de Ruy- ter in de staatsiesloep van de kruiser „De Zeven Provinciën" de opvolger van „Bestevaer's" roemruchte vlaggeschip naar de Vlissingse wal varen en ligplaats kiezen in de voorhaven aldaar. De staatsiesloep wordt op de kade opge wacht door Jan de Witt met zijn gevolg en een erewacht van mariniers. Dit spectacu laire hoogtepunt in de Vlissingse De Ruy- ter-herdenkingsfeesten zal een tot in de tails nauwkeurige copie zijn van de terug keer na zijn overwinning in de vierdaagse zeeslag op 15 juni 1666. Het gemeentebestuur van Vlissingen, „vermomd" als toenmalige baljuw en vroedschap, ontvangt De Ruyter met groot eerbetoon voor het huis van de familie Lampsins, de reders van onze vaderlandse zeeheld uit diens koopvaardijperiode. De historische landing van De Ruyter luidt een vlootschouw van de Koninklijke Marine in, die van 2 tot en met 7 juli duurt en waaraan wordt deelgenomen door de tienduizend ton metende kruiser „De Zeven Provinciën", (het zevende schip van die naam in dienst van onze zeestrijdkrachten), de onderzeebootjager „Noord Brabant", het fregat „Jaguar", de onderzeeboot „Zee leeuw" en acht kleinere boten. De oorlogs bodems, die iedere avond worden geïllumi neerd, kiezen ligplaats in de Vlissingse binnenhavens. Vele andere festiviteiten zullen boven dien gedurende de maanden mei, juni en juli in Vlissingen gehouden worden, onder andere twee concerten van het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Ot- terloo en met medewerking van de violist Herman Krebbers. De PTT geeft speciale herdenkingszegels uit en de De Ruyter-tentoonstelling, die thans in het Rijksmuseum te Amsterdam te zien is, zal van 3 juli tot 16 september in het „nieuw tehuis voor bejaarden" te Vlissingen worden ongebracht. Op een nog nader te bepalen datum wordt een ster- tocht van jachten gehouden. Aagtedijk, 8 te Marseille. Almkerk, 7 v. Mombasa n. Kaapstad. Angolakust, 8 te Takoradi. Attis, 7 te Madeira. Aludra, 9 te Amsterdam verw. v. Falmouth. Alderamin, 8 te Amsterdam verw. v. Antw. Alwaki, 7 te Hamburg verw. Amsteldijk, 7 te Le Havre v. Havana. Artemis, 7 te Cartagena. Banka, 7 v. Belawan n. Genua. Bawean, 7 te Cebu v. Ilo Ilo. Bantam, 7 te Houston. Beninkust, 7 te Matadi v. Lagso. Breda, 6 960 m. z.o. Bermuda n. Rotterdam. Borneo, 7 te Tandjung Mani v. Singapore. Batjan, 7 te Khoralmufatta v. Rastanura. Boschkerk, 7 te Las Palmas v. Kaapstad. Billiton, 7 810 m. n.o. Surabaja n. Surabaja. Baud, 7 te Surabaja verw. Britsum, 8 te Cristobal verw. Caltex Rotterdam, 7 te Las. Palmas. Callisto, 8 te Three Rivers verw. Camerounkust, 6 300 m. z. Takoradi n. Freetown. Cistula, 7 te Hoek v. Holl. n. Pernis. Daphnis, 7 te Punta Cardon. Dorestad, 6 420 m. n.w. Bermuda n. Curasao. Dongedijk, pass. 7 Azoren n. Cristobal. Dordrecht, 8 te Londen. Eenhoorn, 7 v. Hamburg n. Bremen. Esso Den Haag, pass. 7 Z.-Kreta n. Antwerpen. Farmsum, 7 te Antwerpen. Friesland SSM, verm. 7 v. Cetubal n. Gent. Felipes, 8 te Port Dickson verw v. Pladju. Gaasterland, 7 te Rio de Janeiro v. Paranagua Guineekust, 6 te Amsterdam. Hoogkerk, 7 te Melbourne v. Port Kembla. Hera, 7 te Baltimore. Hersilia, 7 te Paramaribo, Hermes, 7 te Hamburg v. Bremen. Hilverum, 7 te Las Palmas. Hispania, pass. 7 Ouessant n. Bilbao. Isis, 8 te Le Havre. Japara KPM, 6 v. Hongkong n. Kobe. Jagersfontein, 7 te Antwerpen. Japara KRL, 6 20 m. n. Madagascar n. Belawan. Keizerswaard, 7 v. Singapore n. Hongkong. Karimata 6 32 m. w. Gibraltar n. Amsterdam. Kieldrecht, 6 v. Gibraltar n. Madras. Kalianda, 7 te Singkel n. Sibolga. Kaimana, 7 te Batjan v. Sanana. Kermia, 7 360 m. z.w. Adelaide n. Miri. Katelysia, 7 te Puerto La Cruz. Koningswaard, 7 te Balbao. Korenia, 7 100 m. w. Manilla n. Shimotsu. Loosdrecht, 7 te Bahrein. Louis Lantz, 7 te Las Palmas. Langkoeas, 7 te Masawa v, Port Sudan. Lemaire, 8 te Hongkong v. Maji. Lekkerkerk, 7 te Amsterdam v. Londen. Mariekerk, pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Merwelloyd, 8 te Penang. Metula, 11 te Balikpapan verw. Macuba, 7 te Stockholm v. Rotterdam. Malea, 7 te Singapore v. Miri. Malvina 9 te Saigon verw. Mataram, 7 te Londen. Nanusa, 8 te Bombay. Nias, 7 v. Singapore n. Cebu. Nieuw Holland, pass. 7 Str. Torres n. Makassar. Notos, 7 te Antwerpen verw. Ouwerkerk, pass. 7 Ouessant n. Duinkerken. Osiris, 6 v. Houston n. New Orleans. Ophir, 7 te Tandjong Priok v. Muntok. Oranjefontein, 4 v. Southampton n. L. Palmas. Pendrecht, pass. 7 Dakar n. Barcelona. Prins Willem II, 6 v. Toronto n. Montreal. Perna, 7 v. Balikpapan n. Singapore. Pygmalion, 7 te Fort Liberte. Phrontis, 7 v. Belawan n. Colombo. Peperkust, pass. 6 Vlissingen n. Hamburg. Rondo, 9 te Belawan verw. Rutenfjell, 7 te Glasgow v. Londen. Rijnkerk, 7 te Durban v. Lor. Marques. Roggeveen, 7 v. Bluff n. Sydney. Rijndam, 7 te Malaga v. Casablanca. Sommelsdijk, 7 te New York. Stad Delft, 7 v. Narvik n. Emden. Saidja, 7 te Bukom v. Pladju. Straat Madura 7 te Tj. Priok v. Surabaja. Statue of Liberty, 6 100 m. z.o. Lor. Marques n. Philadelphia. Schiedijk, 7 v. Baltimore n. Norfolk. Stentor, 6 100 m. n.w. Jamaica n. Curagao. Straat Malakka, 7 te San Francisco Do Sul.. Saroena, 7 te Pulaubukom v. Pladju. Schelpwijk, 7 220 m. o.n.o. Cebu na Balikpapan. Schie, 7 te Hamburg v. IJmuiden. Stad Schiedam, 7 te Kp. Finisterre n. Rotterdam. Stad Alkmaar, pass. 7 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Leiden, 7 te IJmuiden verw. Tara,, 9 te Antwerpen verw. Tarakan, 7 te Belawan v. Port Swettenham. Tomini, 6 200 m. z.o. Minikoi n. Aden. Teucer, 7 te Colombo v. Belawan. Trajanus, 6 v. Alexandrië n. Beyrouth. ThemiS, 7 te New York. Tiberius, 3 v. New York. Tara, 9 te Antwerpen verw. Themisto, 8 te Rotterdam verw. Waal, 8 te Rhodes. Witmarsum, pass. 7 Terceira n. Houston. W. Alton Jones, 6 100 m. n.o. Socotra n. Mena. Wieldrecht, 7 te Fao. Weltevreden, 7 te Hollandia v. Biak. Waterman, 7 300 m. w.z.w. Adelaide n. Kaapstad. Zaankerk, 7 te Singapore v. Kaapstad. Zuiderkerk, pass. 7 Guardafui n. Aden. KLEINE VAART Aruba, 7 40 m. o.z.o. Lizzard Head n. Cardiff. Atlas, 6 50 m. n.o. Cape Spartivento n. Bari. Badzo, 6 dw. Southend n. Rotterdam. Draco, 7 dw. Finisterre n. Antwerpen. Duurt, 7 bij Terschellingerbank n. Huil. Elsa, 6 te Garston v. Bordeaux. Fiducia, 7 5 m. v. Smithknoll n. Maassluis. Fivelborg, 7 bij Texel n. Utrecht. Geeststroom, 1 5 m. z.o. Cromer n. Boston. Glory, 7 Portland Bill n. Kotka. Hulst, 7 90 m. o.n.o. v. Casquets n. Antwerpen. Joost, 5 te Teignmouth v. Rotterdam. Kaap Falga, 6 v. Norrkoping n. Rundvik. Kaap St. Vincent, 6 Kiel gepass. n. Ostrand. Marianne, 6 te Amsterdam. Noordland, 7 Haisborough n. Sunderland. Nore, 7 te Amsterdam. Notos, 7 10 m. w.z.w. Sandettie n. Antwerpen. Pavo, 2 te Wifstavarf v. Ostrand. Ponza, 6 te Avonmouth v. Tonnay Charente. Repeto, 7 v. Kotka n. Londen. Roelof de Winter, 7 buiten Den Helder n. Ystad. Thames, 7 dw. Orfordness n. Goole. Tilly, 6 4 m. n.o. Dungeness n. Lowestoft. Wegro, 7 dw. Whitby n. Middlesbrough. Wickenburgh, 7 5 m. n. Dyck n. Londen. SLEEPVAART Ebro, 6 170 m. o.z.o. Port Elizabeth n. Mombasa. Humber, 6 v. Malta n. Swansea. Loire, 6 240 m. n.w. Maracaibo n. Maracaibo. Pöolzee, 6 dw. Sombrero eil. n. Trinidad Thames, 6 dw. Dungeness n. Oslo. Tyne, 6 dw. Algiers n. Rotterdam.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3