Overpeinzingen bij een parade r Aanbevelingen der Euratoomwijzen Van dag tot dag\ Zwak argument Israel's onafhankelijkheidsdag C Hoe is het ontstaan Minister Mansholt over agrarische vraagstukken Chinees geweld in Tibet? Industrie moet overgaan op kernenergie Jordaanse stafchefs zullen bij verstek terechtstaan Noewar en Hiyari zijn uit Syrië in Cairo gekomen Amerikaans missionaris door Chinezen vrijgelaten Britse belangstelling voor Kanaaltunnel stijgende 0p de ^^raatótcel ZWAARDEMAKER Dehousse rechter in het Haagse Hof Dit woord: KOEKELOEREN WOENSDAG 8 MEI 1957 v_ Het vraagstuk van de inentingen tegen de kinderverlamming heeft de laatste da gen plotseling een nogal stormachtig ka rakter gekregen. Zaterdag kondigden de Leeuwarder artsen aan, dat zij tezamen met het gemeentebestuur een campagne begonnen zijn voor een massale inenting van de plaatselijke jeugd in de leeftijds groep van twee tot zes jaar. Diezelfde dag werd bekend gemaakt, dat ook Eindhoven dergelijke plannen voorbereidt en gisteren kwam het bericht, dat Rotterdam eveneens van zin is, het Friese voorbeeld na te vol gen. Dit alles is weinig minder dan een slag in het gezicht van de centrale over heid, die, zoals men weet, al geruime tijd bezig is met het wikken en wegen van een nationaal inentingsprogram, maar die ondanks herhaald aandringen van vele kanten nog steeds geen landelijke richt lijnen voor zulk een program bekendge maakt heeft. Nu richt de Geneeskundige Hoofdinspectev" voor de Volksgezondheid, dr. C. Banning, zoals men intussen heeft kunnen lezen, zich met een aantal bezwa ren tegen het initiatief van de Leeuwarder artsen, op grond van het feit, dat de door dezen beraamde plaatselijke campagne de plannen van de regering doorkruisen zou. Het lijkt een redelijk argument, maar dr. Bannings toevoeging, dat het Belgische R.I.T. vaccin (waarmee de Leeuwarder medici hun achtduizend jonge stadgenoten willen gaan inenten) moeilijker op resul taten te controleren zou zijn dan het Ame rikaanse Salkvaccin waarop de landelijke inentingscampagne gebaseerd is, snijdt klaarblijkelijk minder hout. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft immers enkele maanden geleden for meel verklaard, dat er geen medische bezwaren zijn tegen het gebruik van het genoemde Belgische vaccin. Als dr. Banning nu achteraf toch weer gaat afdingen op dit vaccin of op zijn controleerbaarheid, dan heeft het er alle schijn van alsof de Geneeskundige Hoofdinspecteur met alle geweld een motief heeft willen zoeken om de plaatselijke initiatieven van Leeuwarden en eventuele andere gemeenten in een onprettig daglicht te stellen, teneinde het lange uitblijven van de landelijke richt lijnen voor massa-vaccinaties goed te pra ten. Als er werkelijk steekhoudende medische gronden zijn die de publicatie van deze centrale directieven nog ver hinderen of ongewenst maken, waarom dan niet helder en duidelijk meegedeeld, hoe de zaken ervoor staan? Dit zou veel nodeloze verwarring en misvattingen bij publiek dat immers nu juist psycholo gisch moet worden voorbereid op de komende polio-vaccinatiecampagne vermijden. (Speciale berichtgeving) TEL AVIV, 6 mei. Enige honderd duizenden staan in rjjen dik langs de stra ten of hangen als druiventrossen aan bo men, over ballustrades en veranda's. Voordat de eerste groep keurig marcheren de soldaten in zicht is, komt het machtige applaus en hoera-geroep door tot de me nigte die uitkjjkt naar het begin van de grootste militaire show, welke Israel tot nu toe gehouden heeft. Het lange wach ten breekt de handvlaggetjes komen in beweging en de spanning stijgt totdat deze dan eindelijk haar uitlaat krijgt in een massaal gejuich wanneer de muziek en het machtig sterke ritme van een gedisci plineerd marcherend leger nadert. De toerist naast mij trekt af en toe peinzend zijn wenkbrauwen op: uitge sproken nationalisme! Juichende volks massa's tijdens een parade waarin mannen en jonge vrouwen voorbij marcheren, Rus sische tanks en wapens van Brits en Tsjechisch maaksel, welke in de Sinai- campagne werden buitgemaakt is dit niet een hoogstgevaarlijke aangelegenheid in dit broeiende Midden-Oosten? Hoeveel geld spendeert de Israëlische regering aan het leger? En hoe kan men een menigte, die vandaag zo uitbundig haar leger be jubelt, morgen ingetogenheid en zelf discipline voorhouden? Want zonder die zelf-discipline is een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten toch wel uiterst evident.... Er marcheren jongens en meisjes uit Afrika, Azië, West- en Oost-Europa mee, vluchtelingen uit Arabische landen zoals de Marokkanen, Irakezen en Jemenieten tezamen met de zelfbewuste Sabra (de hier in het land geborene). Suggestief, aan grijpend? Zeker.... maar toch niet onge vaarlijk! Ongevaarlijk Het is inderdaad een getuigenis van na tionale trots, deze parade ,maar niet zo gevaarlijk wanneer men bedenkt, dat zij slechts éénmaal per jaar en wel op Israels Onafhankelijkheidsdag plaats vindt. Dit in tegenstelling met de parades, die 4 6 maal jaarlijks in de Arabische buurstaten gehouden worden. „Goed, maar waarin ligt het wezenlijke verschil?", argumenteert mijn Engelse buurman. Ik leg hem de taak en samenstelling van dit leger uit. En verder verklaar ik, dat de Israeli zich ten volle bewust is, dat hij zich geen oorlog veroorloven kan, echter voortdurend waakzaam en paraat moet blijven. Omgeven door vijf Arabische sta ten, welke tezamen een bevolking hebben welke 42 maal groter dan die van Is rael is, ingesloten door buren, die zinnen op de tweede ronde, moet Israel vertrou wen kunnen op zijn legertje. En het vech tende- legertje, is een volksleger! Het be stond tijdens de Sinai-oorlog hoofdzake lijk uit reserve-troepen. Want iedere ge zonde burger moet hier weerbaar en pa raat zijn om zo uit zijn dagelijks werk gehaald te kunnen worden als de veilig heid van de Staat op het spel staat. In dit land met zijn grote verscheiden heid van ethnische groepen en culturele standaarden heeft het leger bovendien een speciale bindende en opvoedkundige taak. Een groot gedeelte der nieuwe immigran ten kwam als analphabeten in het leger. Toen zij de dienst verlieten, konden zij lezen en schrijven. Het leger geeft velen bovendien de mogelijkheid tot het leren van een beroep, waarmede ze later hun kost kunnen verdienen. Zij stonden eerst vreemd tegenover de mensen uit de col lectieve nederzettingen en de sabra. En de immigranten uit West-Europa hadden vaak niet voldoende begrip voor de revo lutie, die in iedere nieuweling hier plaats vindt. Twee jaren lang, gedurende hun diensttijd, nemen zij gezamenlijk aan het militaire en uitgebreide schoolprogramma deel. Er worden lessen gegeven in littera tuur, geschiedenis, aardrijkskunde, mu ziek en volksdansen. Na maanden groeit bij allen een begrip voor gemeenschappe lijke doelstellingen, respect en begrip voor de verschillen in opvoeding en af komst. En na hun diensttijd gaan zij naar huis en staan ieder jaar vier weken aan reserve-oefeningen af. Ze komen terug wanneer het leger hen opeist. Zo zag ik velen tijdens de Sinai-campagne rustig hun zaakjes in orde brengen toen de mo bilisatie-oproep binnenkwam. Met een nuchter „tot ziens" werd afscheid ge nomen. En toen sommigen reeds twee we ken later in hun burgerkleren hun plaats weer innamen, kwamen zij terug als man nen en vrouwen van een voortreffelijk snel opererend leger en uit de hardheid van een woestijnoorlog. De nieuwe immi- Te Tel Aviv wordt een tentoonstelling gehouden van het wapentuig, dat de Israëlische troepen in de strijd tegen Egypte hebben buitgemaakt. Daarbij zijn ook vliegtuigen en tanks van Rus sische, Tsjechische, Amerikaanse en Britse makelij. Boven een Russische straaljager, de Mig 15, onder een Amerikaanse Sherman-tank. De tragedie te Valkenswaard, waarbij „Brandkasten-Piet" om het leven kwam door een onbeheerst schot van een ner veuze agent, terwijl een politieman werd gewond en ettelijke hoge justitie-ambtena- ren levensgevaar liepen, is nog steeds een onderwerp van discussie in juridische kringen. Daarbij gaat het vooral om de vraag, of hier van een misdadige uitlok king sprake is geweest, waarbij dan niet alleen de kandidaat-notaris maar ook de justitie zelf zou zijn betrokken. Intussen krijgt minister Samkalden .van de Bossche justitie binnenkort een volledig rapport over deze zaak, die ook in de Kamer ter sprake is gebracht. Volgens juridische deskundigen zoekt men thans naar het bewijs, dat „Brand kasten-Piet" een gevaarlijk misdadiger was en geweldsplannen had bij zijn bezoek aan het notarishuis. Bovendien is er een mo gelijkheid, dat de schietende agent zal wor den vervolgd. Deze twee mogelijkheden zullen de aandacht misschien kunnen aflei den, doch deze zaak niet volkomen afdoen. Ofschoon een rechtzaak wel zou kunnen leiden tot volledige openbaarheid der ge beurtenissen, kan men met langs deze Iwee wegent och niet tot een slotsom komen. Zij raken immers niet de vraag van de misdadige uitlokking. Iedere journalist heeft in zijn loopbaan bij het verslaan van rechtszaken gevallen meegemaakt van fraudes en verduisteringen door employé's van bedrijven. Zij hebben daarbij telkens weer de Officier van Justitie horen uitva ren tegen de directie van het betrokken bedrijf, omdat zij door gebrekkige of na gelaten controle „het misdrijf mogelijk had gemaakt en de verleiding had geschapen". Wanneer zich zulke gevallen in de toe komst wéér voordoen en daar is weinig twijfel over! zal het de aanklager moei lijk vallen zijn verwijten aan dergelijke directies te handhaven, wanneer hij denkt aan wat de voorgeschiedenis was van het Valkenswaardse drama. Daar immers deed de justitie zelf niet alleen aan het schep pen van een verleiding, doch zelfs aan het uitnodigen van de aspirant-inbreker om zijn misdrijf te komen plegen. Uit deze paradox blijkt echter, dat de geest van onze rechtspraak wars is van dergelijke intrigante methodes en in het algemeen van filmisch aandoende, operette achtige vertoningen als die welke in Val- kenswaard in het water is gevallen. Ook de Israëlische vrouwelijke jeugd is diep doordrongen van de noodzaak tot discipline en paraatheid. grant doorstond op uitstekende wijze tij dens de recente campagne zijn eerste vuurproef en gaf blijk ten volle te besef fen waarvoor hij vocht. De bevolking en het leger beiden, gaven naderhand tijdens de terugtocht blijk, grote teleurstellingen waardig te dragen. 40.000 geweren en 6000 machinegeweren waren zij hier rijk toen enige uren na het lezen der Onafhankelijkheidsverklaring de Arabische leger van alle kanten binnen rukten. Geen tanks, vliegtuigen of oor logsschepen bezat de toen 65.500 tellende bevolking, die zich nu door voortdurende immigratie verdubbeld heeft. Deze immi gratie is geen selectief gebeuren: iedereen die binnen wil komen wordt met open armen ontvangen en door de regering ver der geholpen. Een oorlog kan nooit een oplossing voor Israels problemen zijn. 100.000 immigranten verwacht men dit jaar. De huisvesting op het platteland van 10.000 families kost de staat reeds 40 mil joen Israëlische ponden. Ongelooflijk hard is er gewerkt om de absorptie van zovele immigranten mogelijk te maken. Moeras sen werden gedempt en kostbare irrigatie projecten werden uitgewerkt. De Negeb- woestijn werd op vele plaatsen groen en vruchtbaar. Men bouwde dammen om het water vast te houden en legde kanalen en pijpleidingen aan. De handelsvloot breidt zich gestadig uit. De landbouw voorziet voor vele gewassen voor 2/3 in de locale consumptie, en de exportcijfers stegen. Er is zonder ontspanning hard gewerkt aan 'n gestadige opbouw met een inspirerend op timisme. Men kan niet wachten hier. Men moet steeds verder, vertrouwend op een vreedzame regeling met de naburige Ara bische staten en een vrij handelsverkeer met hen. Dreiging bljjft Ondertussen blijft de bedreiging aan Is raels grenzen. En zodoende blijft de be volking zware belasting betalen voor de instandhouding van een mobiel en modern uitgerust leger. 150 mensen kwamen in de Sinai-oorlog om. Het is veel voor Israel, dat zich niet permitteren kan jonge men sen te verliezen. Minder bekend in het buitenland is het feit ,dat circa 5000 Is raeli's in de Onafhankelijkheidsoorlog vielen en dat gedurende de afgelopen ne gen jaren ruim 3000 door invallers ver moord werden. Men bouwt echter rustig verder. Is dat heldendom? Nee, het is het nuchtere ant woord van mensen die met de rug tegen de muur staan, nergens terugkunnen en slechts de zee ingedreven kunnen worden. Vanavond dansten soldaten en burgers onvermoeibaar in de straten van Tel Aviv. Velen stonden aandachtig te kijken naar die vele groepen van mensen, die hun vreugde uitleefden in de moeilijke passen der nieuwe Israëlische volksdansen. De parade van vanochtend is reeds langs af gelopen en morgen gaat men weer rustig i aan het werk. Tijdens het défilé indentifi- ceerden zich honderdduizenden Israeli's met het kleine legertje, dat tot nu toe zegevierend tevoorschijn kwam dankzij het moreel der troepen. Gedurende deze parade werd iedere soldaat het sym bool van het moreel, de sterke levenswil en de noodzakelijke paraatheid van heel een volk. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, zal cp vrijdag 17 mei 's avonds om acht uur spreken in het Heerenhuis te Midden- Beemster over: „Prijs- en structuurbeleid in de landbo w". LHAORE (Reuter). Volgens het zon dag verschenen nummer van het Pakis taanse „burgerlijke en militaire nieuws blad" hebben vluchtelingen uit Tibet ver klaard, dat de Dalai Lama de geeste lijke leider van Tibet voor „een me dische behandeling" van Lhasa naar com munistisch China is gebracht. Het blad zegt, dat er volgens de vluchtelingen in de afgelopen twee weken in Tibet de staat van beleg heeft bestaan. De vluchte lingen verklaarden, dat er in Tibet een terreurbewind heerst en dat er botsingen zijn geweest tussen volgelingen van de Dalai Lama en het Chinese bezettings leger. Duizenden aanhangers van de Dalai Lama zouden gedood zijn. De vluchte lingen zeiden voorts, dat het paleis van de Dalai Lama door het Chinese leger is be zet en tot een legerkamp is omgevormd. Bevestigingen TOKIO (UP) Volgens gegevens, die men in de kringen der inlichtingendien sten in Tokio heeft ontvangen, wordt de Dalai Lama van Tibet inderdaad in com munistisch China gevangen gehouden en poogt men het hoofd van de Tibetaanse staat onder druk te zetten ten einde de invoering te verkrijgen van een aantal communistische hervormingen in Tibet. Makarios over Cyprus Aartsbisschop Makarios heeft te Athene gezegd dat de Cyprische kwestie in be handeling genomen zou kunnen worden „indien Cyprus onder mandaat van de UNO kwam". „De overdracht van de Britse sou - vereiniteit over het eiland aan de NAVO is onaanvaardbaar", aldus de aartsbis schop. PARIJS (UP) De drie wijzen van Euratoom, Armand (Frankrijk), Giordani (Italië) en Etzel (West-Duitsland), die in opdracht van de ministers van Buiten landse Zaken van Klein Europa een onder zoek hebben ingesteld naar de problemen en mogelijkheid der kernenergieproduk- tie, hebben hun bevindingen gepubli ceerd. Als doel stelden zij een produktie van vijftien miljoen kilowatt door de zes landen tegen het einde van 1967. Dit doel wit twee en een half maai zo veel als in het in uitvoering zijnde Britse program ma zal de zes landen in staat stellen hun kolen-, olie- en andere brandstoffenimport in 1963 op een equivalent van 165 miljoen ton steenkool te bevriezen. De drie „wij zen" brachten bezoeken aan de Verenigde Staten, Canada en Groot-Brittannië, om de aldaar toegepaste werkwijzen te bestude ren en te onderzoeken welk systeem voor West-Europa het meest geschikt is. Herhaaldelijk wordt met nadruk betoogd dat de brandstofsituatie van West-Europa kritiek is. „Europa heeft haar „energie onafhankelijkheid" verloren", aldus wordt in het rapport gezegd. Om de industriële expansie in het tegenwoordige tempo te handhaven, zou over tien jaar een hoeveel heid brandstof moeten worden ingevoerd die tweemaal zo groot is als de huidige in voer, en over twintig jaar een drievoudige hoeveelheid. Thans wordt jaarlijks een equivalent van honderd miljoen ton steenkool ingevoerd. Deze invoer heeft hoofdzakelijk de vorm van olie uit het Nabije Oosten. De drie „wijzen" geven toe dat de uitvoe ring van hun plannen „zeer veel inspan ning" zal vragen, doch niettemin met tech nische en materiële hulp van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada moge lijk zal zijn. Deze drie landen hebben reeds hulp toegezegd. Via de O.E.E.S. zal voorts worden samengewerkt met Zwitserland, Oostenrijk en de Scandinavische landen. Beslissend stadium De kosten van het bereiken van een kernenergie-produktie van 15 miljoen kw worden geschat op twee miljard dollar. Aanvankelijk kan voor een dergelijk be drag een even grote hoeveelheid energie met de gebruikelijke middelen worden op gewekt, doch in de toekomst zullen de kos ten van energie-opwekking verminderen. „Wij zijn thans in een beslissend stadium gekomen", aldus de drie „wijzen". „Kern energie heeft de laboratoria en tekenbor den verlaten en komt in de industriële fase". „Wanneer onze landen deze gelegen heid aangrijpen zullen zij hiervan veel pro fijt trekken." „Het is dringend geboden dat onze in dustriële ondernemingen van heden af zich op deze nieuwe energie richten. Wij zullen anders binnen korte tijd niet meer in staat zijn te concurreren tegen de in dustrieën die deze gelegenheid wel hebben aangegrepen", aldus de drie wijzen. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se regering gelooft, dat het „stoutmoedige program dat de Euratoom zich gesteld heeft, verwezenlijkt kan worden, zo heeft het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken in een communiqué aan de pers verklaard. Het departement heeft met genoegen kennis genomen van het Eura- toom-verslag, dat een nieuwe concrete BEIROET (Reuter). Radio-Beiroet meldt, een verklaring van de Jordaanse militaire gouverneur aanhalend, dat de generaals Noewar en Hiyari, gewezen stafchefs van het Jordaanse leger, bij ver stek zullen worden berecht op beschuldi ging van landverraad. De militaire gou verneur zei dat twaalf officieren, die zich in arrest bevinden, voor een krijgsraad zullen komen. AMMAN (AFP) Koning Hoessein van Jordanië heeft generaal Habes El Madjali benoemd tot chef van de generale staf van het Jordaanse leger. Hij is tot dusver waarnemend stafchef geweest. DAMASCUS (Reuter) De twee voor malige chefs van de Jordaanse generale staf Noewar en Hiyari zijn uit Damascus in Cairo aangekomen. Generaal Noewar kwam naar Syrië na de mislukte revolte in Jordanië. Zijn opvolger, generaal Hi yari, volgde hem. spoedig. Zij kregen poli tiek asiel in Syrië. De Syrische regering heeft hen kort voor hun vertrek gemaand alle politieke activiteit te staken. BEIROET (AFP) „Ik blijf trouw aan mijn koning", zo heeft de generaal Hiyari tegenover een Libanees weekblad ver klaard. Hij zei, dat er aan het hof van ko ning Hoessein een complot tegen de troon en het leger werd gesmeed, en dat hij een muitend leger niet zou kunnen comman deren. Generaal Hiyari ontkende dat hij betrekkingen met de Syrische regering of met Syrische legerleiders zou hebben. Volgens een officiële Jordaanse bron te Beiroet heeft koning Saoed zijn officiële bezoek aan Jordanië afgezegd. SAN FRANCISCO (UP) Een Ameri kaanse Franciscaner missionaris, Fulgence Gross is zondag, na zes jaar in Chinese ge vangenissen te hebben doorgebracht, in San Francisco aangekomen. Hij werd 28 maart uit de gevangenis van Sjanghai ontslagen. Op een persconferentie ver klaarde hij dat „het communisme onge wild door extreem kapitalisme wordt be vorderd". „Deze kapitalisten verrijken zich ten koste van de armen en onweten den. Zij werken communisme en sofisme op deze wijze in de hand". „Wanneer de mensen minder aandacht schonken aan geld verdienen en zich meer bekommerden om het lot van hun mede mens zouden er geen problemen als com munisme bestaan. Doch deze kapitalisten weigeren de grondbeginselen van sociale rechtvaardigheid te aanvaarden". (Van onze correspondent in Londen De tachtig jaar oude droom lijkt werke lijkheid te worden, namelijk die over een tunnel onder Het Kanaal, die als een sym bool zou kunnen worden beschouwd van de nieuwe economische, strategische en politieke ontwikkeling in Groot-Brittannië. De aandeelhouders van de kanaaltunnel- maatschappij komen elk jaar bijeen, maar meestal verschijnen er maar twee of drie. Ditmaal waren er meer dan honderd ko men opdagen. Op de Londense beurs zijn de aandelen in koers gestegen. Buitenlandse belangen, onder meer Amerikanen, interesseren zich voor het project. De controle zal echter ongetwijfeld in handen van Frankrijk en Groot-Brittannië komen. Men heeft nu besloten een nieuwe maatschappij of syn dicaat op te richten. De tunnel zal bijna zestig kilometer lang worden waarvan 25 kilometer onder zee tussen Folkestone en Marquise. Hij zal honderd miljoen pond sterling kosten. Met het onderzoek naar de mogelijkheid van de aanleg van een tunnel zal een be drag van twee en half miljoen gulden ge moeid zijn. De bouwkosten zullen eventu eel door tolgelden kunnen worden gedekt. Het zal de langste tunnel ter wereld wor den. De plannen beogen de aanleg van een spoorwegtunnel alsmede een tunnel door de afwatering. De auto's zouden met behulp van elektrisch voortbewogen spoorweg trucks door de tunnel gaan, zulks omdat men de uitlaatgassen, die ontstaan, en zich verzamelen, als de auto's op eigen kracht rijden, te gevaarlijk acht. Afvoer van die gassen, zou een te kostbare geschiedenis worden. De bouwtijd zou tien jaar zijn. (UP) Tijdens de jaarvergadering van de „Channel Tunnel Compay" heeft de pre sident Leo d'Erlanger, verklaard dat de zeer gefortuneerde, maar thans werkloze Suezkanaal-maatschappij, zal medewer ken aan de voorbereidingen en uitvoering van het project. De mogelijkheid is reeds geopperd de schadeloosstelling, die Egypte voor zijn nationalisatie van het Suezka- naal heeft toegezegd, te gebruiken voor de financiering van de tunnel. De plannen voor een tunnel onder het kanaal zijn, in hoofdzaak om militaire re denen, nooit uitgevoerd. Sinds het Britse streven naar een vrijhandelsgebied actief werd, is van Britse zijde echter voortdu rend meer aandrang uitgegaan de plan nen opnieuw in overweging te nemen. Camouflage De drukte der afgelopen dagen heeft in de stad vooral zorgen verschaft aan auto mobilisten, die nergens konden geraken en, als ze eenmaal ergens geraakt waren, hun wagen niet kwijt konden. Ofschoon slimheid en geluk daarbij sommigen ter stade kwamen, was het toch vooral brutaliteit die de beste oplossing voor deze moeilijkheden bood, U kent Johan niet, doch ik kan u ver zekeren dat hij de tot vlees geworden bru taliteit is. Complicaties en moeilijke toe standen zijn voor hem eten en drinken. Hij weet altijd een weg en het lukt hem steeds opnieuw weer, zich met een ongelofelijke vlotheid alles te verschaffen wat hij wenst. Sommige mensen zijn zo als hij - doch de meeste zijn minder sympathiek. Johan is een zeer sympathieke bruut. En daarom vertrouwde ik mij gaarne aan hem en zijn wagen toe, toen ik naar het centrum moest midden in de dolle drukte van de drukste feestdag. „We komen er best", zei hij. „Parkeren kan ik overal. Want ik weet hoe het moet". We kwamen er en Johan reed zijn wa gen kalmweg in een stille zijstraat, waar een dreigend bord „Verboden parkeren" was opgesteld. Uit zijn achterklap haalde hij een nette, kleine jute-zak en hing die over het bord. „Kwajongens", zei hij. „Die doen dat vaak. En dan zie je niet meer dat je niet parkeren mag". Het leek me een enigszins asociale, doch wel afdoende methode, die met zuinigheid moest worden toegepast. Johan verzekerde mij dan ook, dat hij ze voor hoge feestdagen bewaarde. Toen wij terugkwamen, wandelde er een agent in de buurt van onze auto. Johan trok zijn argeloze gezicht aan en groette de functionaris vriendelijk, toen wij in stapten, „Het spijt me, meneer", zei de agent zachtzinnig. „U had hier niet mogen par keren". Johan trok zijn wenkbrauwen op en keek speurend rond. Maar waar staat dat dan?", vroeg hij. „Ja, ik weet het", zuchtte de agent. „Iemand heeft een jutezak althans een voorwerp van jute aangebracht over het bord. U wist daardoor natuurlijk niet dat het niet mocht". „O", zei Johan opgelucht. „Het spijt mij ook. Die kwajongens! Nou ja „Ja, die kwajongens", vervolgde de agent. „U wist het niet, dat is duidelijk". Maar - Johan startte de motor, maar de agent stak zijn vriendelijk hoofd door het portierraampje - wat u wél wist is dit: het is verboden officiële bekendmakingen te bekladden, te verscheuren, te overplakken of op andere wijze te onttrekken aan de openbaarheid, nadat zij als zodanig zijn aangebracht. Dat wist u wél. En dus is het proces-verbaal, dat ik u ga geven, daarvoor". „Maar zei Johan. „En de jutezak, die ik u zag aanbrengen, wordt in beslaggenomen", voegde de agent eraan toe, aan de punt van zijn potlood likkend. „Er is hier sinds kort een nieuwe politiepost gevestigd", deelde hij mee. „Kijk, daar, vlak onder het bord. Het op hangen van de jutezak wekte bij ons ver wondering, moet ik zeggen". Dat kon ik mij indenken. Wij zwegen beiden. En de agent schreef voldaan in een splin ternieuw boekje met feestelijk oranje om slag. R. Agteran ADVERTENTIE De Belgische minister van Buitenlandse Handel, de 53-jarige Victor Larock, die wordt genoemd als opvolger van de minister van Buitenlandse Zaken Spaak. De heer Spaak heeft de functie aan vaard van secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsoraanisatie. vruchtenjams (Van onze correspondent in Brussel) Professor Fernand Dehousse, hoogleraar te Luik en socialistisch senator, is be noemd tot Belgisch rechter in het Inter nationaal Gerechtshof te Den Haag. Hij wordt voor een periode van zes jaar lid van het Permanente Hof van Arbitrage. Dehousse is de voorzitter van de Raad van Europa en een befaamd jurist. Te Den Haag volgt hij professor Charles de Visser op, die secretaris-generaal was van het instituut voor internationaal recht. Onder koekeloeren verstaat men: wachtend of zonder bezigheid uitkijken. Het is heel begrijpelijk dat men er een samenstelling in ziet van het werk woord loeren: spiedend uitkijken. Het Deense woord kukelures echter bete- kent: eenzelvig mens, het Noorse kuke- luxe is: huisje van eer zeeslak. Het La tijnse woord voor slak is: cochlea. Een koekeloer is dus eigenlijk: een slak en vervolgens: iemand die een slakken- leven leidt, een lummel, een sukkel, een janhen, een keukenpiet. Iemand die koekeloert, zit dus te suffen, is een wer keloos toeschouwer, zit maar te wach ten zonder zelf enig initiatief te nemen, leeft als een slak. In de loop van de v21 s de betekenis enigszins verzwakt^

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5