VOOR EN IN VELSENS GOUDEN EEUW VANMORGEN SN DE VISHAL Pres.-directeur Merck-Sharp en Dohme uit Amerika overgekomen Zwervend door Velserhei, Heerenduinen en de buitens langs de Heereweg Ook professor Knoppers in ons land om openingsplechtigheid bij te wonen DE BEURS van gisteren Amsterdemse Beur Tweemaal „zilver" voor Velsenaren T oneelvereniging „Advendo" met „De woekeraarster'' V*' Amusante verstrooiing voor leden „D.S.S." „Vandaag is morgen" door „K.Z.O.S." Opening nieuwe Haarlemse fabriek „Omrijschade" van vee houders door de nieuwe Rijksweg 9 Haarlems Kantongerecht Mr. Gerretsen nieuwe griffier WOENSDAG 8 MEI 1957 WAAR NU het onderkomen van Velsens Dienst voor Openbare Werken is gevestigd in één van de beste stukjes der gemeente, moeten vroeger de doorluchtige „daames en heeren" van een kalmer geslacht dan het onze, hebben gewandeld, gepronkt en gekoosd. Maar nog daarvoor, toen de. Kennemer aarde braak lag en het wild er zijn vrij domein had, slechts opgejaagd door de korte knal van het musket of de donderbus en deze streek nog niet de lustwarande van de Amsterdamse rijkdom was geworden, moet hier veel te genieten zijn geweest. Daar lag bijvoorbeeld de Velserheide ten zuiden van Veiserbeek, waar in 1385 al een zekere Paridaen Hugensz in het ambacht van Beverwijk resideerde, in het noorden begrensd door de enorme vlakte van de Breesaap, daar waar nu de Hoogovens zich voorgoed hebben genesteld. Die Breesaap is een strandvlakte geweest, die bij' hoog water regelmatig onder water stond en pas later door duinvorming is afgesloten van de zee. In de middeleeuwen werd er weinig of geen aandacht besteed aan de verzorging van het duingebied, zodat het tot laat in de achttiende eeuw een wild en waterrijk gebied bleef, met af en toe lage „kroften" er tussenin, waar tot vlak bij zee het vee weidde. Tot in de zeventiende eeuw bevond zich hier zelfs veel groot wild en menige jachtstoet is uit getrokken en de valkenjacht is hier vele eeuwen lang een geliefde sport der voornamen geweest. De herten en konijnenhekken moesten de geestgronden meer naar het oosten be hoeden voor al te veel wildschade, maar er zijn jaren geweest tot diep in de acht tiende eeuw nog, dat de kleine luyden aan de voet van de Kennemerduinen door de vraatzucht van het duinwild hun oogst deels zagen mislukken. Zo is er bijvoorbeeld een geval bekend, dat de landslieden zich beklaagden bij de overheid, dat zij van mei tot in de tijd, dat het koren werd binnengehaald, genood zaakt waren hun akkers te bewaken en door hoorngeschal en andere middelen moesten trachten de hinden uit hun teelt- gebied te weren. De boeren onder Velsen hebben het ook meermalen te kwaad gehad en er is men schreef toen 1553 zelfs een beraad slaging tussen de dorpsregenten van Heemskerk en de „gemene buren" ge boekstaafd, waar de vraag aan de orde kwam, hoe men de steeds in tal en last toenemende „wilde beesten als herten, hinden en grofwiltbeeste" zou weren, want zij aten „dye scmale luyden coern- vruchten, gras en ander etting". Er is toen maar een sterke heining van palen, spar ren en rijshout aangelegd en het in stand houden van dergelijke wildkeringen is tot het einde der republiek een ware plaag voor de landbouwende bevolking geweest. De boeren waren verplicht de heiningen in stand te houden. De jachtheren staken er verder geen hand of cent naar uit. Deze hadden er alleen maar voor te zor gen, dat er geen wild uit het jachtveld ontsnapte. Tijdens een ware konijnenplaag in het einde van de zeventiende eeuw is er een hek van oud scheepshout langs de duinvoet geslagen tot aan de wildernis bij het „Wijkerhek" benoorden Wijk aan Zee. DE HEERENDUINEN met het Prinsen- bos onder Velsen waren het geliefkoosde jachtgebied van de stadhouders en Am- zing schreef daarover in 1638: „Hoe dickwijls komt de Prinz in Breeroos wijde palen? Hoe dikwijls menig wild uyt onse duynen halen? Hoe meen'ge snelle hind, hoe menigh wacker Hart Word op der Heeren jacht gevangen en benard?" IN DIEZELFDE tijd stond daar even buiten Velsen de heerenhofstede „Velser- beek". In 1639 is het goed gekocht door Jeremia van Collen, die in Amsterdam za ken dreef op Spanje. Het goed grensde ten oosten aan de Velserkerk; in het zuiden liep het landgoed uit op de Velserhei en in het westen lag de Sint Engelmundus- beek, .waaraan het goed zijn naam ont leende. De Kerkwegh vormde in het noorden de directe afscheiding, daar waar nu het ka naal ongeveer loopt. De Tussenbeeksweg kwam er op uit en tussen Schonenberg en Velserbeek lag in die dagen de „Treintjes- weg", waarmee nu de Driehuizerkerkweg wordt aangeduid. Welk Treintje dit ge weest is valt moeilijk na te gaan. In het jaar 1729 komt de naam van Velserbeek weer terug: het buiten is dan eigendom van mr. Hendrik Tersmitten, die deel had aan de regering van de stad Amsterdam. DE TUINAANLEG van Velserbeek is door de opvolgende eigenaren grondig verknoeid. Dit is nog duidelijk te zien in het verschil van aanleg tussen de brede lanen aan de oostkant en de kronkelpaden van het achterste gedeelte en aan de op- zichzelf vrij smakeloze versieringen van de tuin in de vorm van een Chinees tentje, waarin in vroeger dagen de thee werd ge noten, een heremiethuisje op het eilandje aan de noordwestelijke kant van het park en andere kleinigheden „ter verfraaiing van het constighe geheel". WATERLAND gelukkig nog intact aan de grote weg onder het lommer van het daarbijbehorende prachtig onderhou den buitengoed en woonstee van de hui dige eigenaren, de familie Van Tuyll, was in het begin van de achttiende eeuw het eigendom van Dirk Trip, schepen van Amsterdam en de bijbehorende tuin is nog goeddeels in haar oude luister aan wezig. Het is een rechtlijnige aanleg, die Beekestein in zijn beste tijd: levendig trefpunt van de uitgaande wereld, def tig buiten in volmaakte Le Notse stijl met als centraal punt het witte en goed-onderhouden huis van Lubbert Adolf. x v v- M BBSSvi I l!|fgl$PW men zuidelijker in de Le Notre-tuin van Beekestein terug zal vinden en in vroeger dagen was het „voorplein", dat uitzag op Heereweg en Wijkermeer een fraai staal van hovenierskunst. De plaats was verder opgeluisterd met sierbeelden .terrassen en een „turxe tent", waartussen de bewoners en hun gasten zich blijkbaar opperbest thuisvoelden met hun in zijde en creolines gestoken gasten. De vijver, die nog tussen hoogopgaand ge boomte te vinden is bij de scheidingsweg tussen Waterland en Beekestein, was het brandpunt van een aantal keurig ge sneden, kaarsrechte lanen, die door hagen waren omzoomd en met lage bomen waren afgezet. Het was een weelderig buiten, dat in de rococotijd de wat stijf se, hoofse sfeer ademde, die thans allang verdwenen is dank zij een veel vrijere, natuurlijker tuinarchitectuur, die echter nimmer geheel de oude aanleg zal vermogen te camou fleren. Als de rhodondendrons bloeien, is dit Waterland een lustoord van grote charme, zoals het huis zelf, dat thans nog als kindertehuis in gebruik is, eveneens nog een grote hoeveelheid herinneringen bewaart aan vervlogen eeuwen. EN TENSLOTTE Beekestein, het steeds verder aftakelende restant van een der bouwsels uit de baroktijd, dat deze streek rijk is. Als „Lustplaetze van Lubbert, Adolf, Baron Torek, Heere van Roozendael enz., raet ter admiraliteit te Amsterdam" heeft het langdurige jaren van bloei en bekendheid genoten. De karossen en reiswagens zijn in grote getale van de met bomen overhuifde Heerenweg de voorplaats opgedraaid, waar te linker en te rechter zijde de koets huizen onderdak boden aan de paarden en de koetsiers, terwijl onder de klok en de sierlijke krulgevel de eiken deuren uit nodigend openstonden voor de nieuwe gasten. De grote ramen in de beide zij vleugels en de kleinere in het iets vooruit springende front, doorschoten van glas roeden en gesierd door het fijnste kant gaven de plaats een intense zwier en voor naamheid in de jaren, dat de tuin achter het huis een trefplaats was voor de bon ton en er rond de scherp-uitgesneden vij ver menig galant praatje in menig koket oortje gefluisterd is. De vijver, die nu zo deerlijk in verval is geraakt, was vroeger omgeven door glooiende gazons en enige trappen, die naar de directe oever leidden. Daar hield een stenen muur, die nog goed deels aanwezig is, de vijver in zijn vorm en op de hoeken van de figuur, stonden marmeren vazen en sierlijke goden en go dinnen. Voor die tijd een grote vijver, heeft hij de Franse tuinarchitect Le Notre weten te verrukken vanwege de elegantie zijner vormen. Ten raadhuize zijn twee zilveren medail les, behorende bij de orde van Oranje Nas sau, uitgereikt aan de heren J. Menzel, de vice-voorzitter van IJmuidens „Kinder- kerk", die vanavond haar veertigjarig ju bileum viert en aan de heer W. L. Schelle- vis, hoofdmachinist bij het koelhuis .,Fri- go", wiens gouden jubileum zaterdag is gevierd. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft jegens de heer Menzel de dank uitgespro ken voor diens onvermoeibare werk in dienst van het Evangelie, welk werk hij reeds op dertienjarige leeftijd inzette, toen de Kinderkerk in IJmuiden met haar ar beid begon. De hoofdmachinist van de Frigo" is op dezelfde dag, dat hem de koninklijke waar dering gewerd, in het bedrijf van harte gehuldigd door zijn werkgever en collega's, waarbij hem een groot aantal geschenken is overhandigd. De toneelvereniging „Advendo" besluit dit winterseizoen met vier voorstellingen in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan van ,.De Woekeraarster" van A. Bromet. De heer F. A. J. Hunsche heeft de regie. De opvoeringen worden gegeven op zaterdag 11, dinsdag 14, donderdag 16 en zaterdag 18 mei. „Velzer-beek, van voren door de Groote Laen te zien naar 't Huys". Rechts de spits van de oude Velsense dorpskerk, die in deze dagen nog haar hogere torenbekroning droeg. Het bor des is hetzelfde gebleven, het huis in grote lijnen eveneeiis. poooooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooax Gevolg gevend aan veler wens, om meer te horen over de schaarse schoon heden van deze IJmond - de reacties op „Paastocht langs Kennemer buitens" gaven ons de overtuiging, dat ettelijke nieuwe bewoners van Velsen en Bever wijk dit onderwerp op hoge prijs stel len - behandelen wij in bijgaande re portage, waarvoor de stof ten dele werd geleverd door „Het zegepralent Kenne- merlant" van Hendrik de Leth en Mat- theüs Brouerius en door „Uit het ver leden van Midden Kennemerland" een werk van Beverwijks oud-burgemeester mr. H. J. Scholtens, de buitens, die voor de bewoners van de Zuidelijke Kanaal oever het belangwekkendst zijn: Daar immers is nog te zien, welk een glorie zich vroeger aan de oever van het Wijkermeer ontplooide. De meer of minder goed bewaarde resten van deze drie buitens zijn deels overheidsbezït, deels in particuliere handen, zodat de moderne mens zelfs nog de sfeer van een ver verleden kan proeven aan oude bordessen, aan tuinaanleg en gevels. De beide illustraties bij dit artikel zijn van Hendrik de Leth „naer 't leven getekent en in 't Koper gebragt". Woensdagmorgen waren aan de IJmui- dense vishal slechts twee trawlers en een kotter. De aanvoer was 1930 kisten vis groot, waarbij 800 kisten haring, 400 ma kreel, 320 kabeljauw, gul en koolvis, 110 wijting. 110 schelvis en verder 400 stuks stijve kabeljauwen. De „Amsterdam" voer de aan 800 kisten vis, waarbij 400 haring, 180 makreel, 60 kabeljauw en koolvis, 50 wijting, 60 schelvis, 50 diversen; de KW 87 „Albatros" 830 kisten, waarbij 25 schelvis, 225 kabeljauw, koolvis en leng, 400 haring, 140 makreel, 40 wijting en 300 stuks stijve kabeljauwen en de Wiron III 150 kisten, waarbij 20 schelvis, 35 kabeljauw en gul, 75 makreel, 15 wijting, 5 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. Voor de export De export kocht de regels grote kabel jauw vanmorgen voor f 92f 130, kleine voor f 51f 62, kisten grote kabeljauw voor f 84f 96 en kleine voor f 90—f 100. De zwarte koolvis bracht op f 46f 37. Voor het binnenland De makreel noteerde vanmorgen f 18 f 25 en de haring f 20f 16. Grote gul ging weg voor f 36f 43, middel voor f 34—f 38, torgullen voor f 21f 27. Wijting maakte f 32f 42, braadschelvis f 45f 50, pennen f 48. kleinmiddel f 43, grootmiddel f 40 en grote schelvis f 36. De kleine en grote gul- lenmaat bij de zwarte koolvis deden f 17 De buurt- en speeltuinvereniging „Door Samenwerking Sterk" in IJmuiden heeft maandag- en dinsdagavond in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan voor een aantrekkelijk variétéprogramma gezorgd, dat dan ook in de uitverkochte zaal telkens met een enthousiast onthaal ontvangen werd. Wellicht is de grote at tractie hiervan het optreden van Zwarte Riek «eweest, die zich als de „Jordaan- prinses" in betrekkelijk korte tijd via ra dio en grammofoon een behoorlijke popu lariteit heeft verworven. Ook bij „D.S.S." heeft zij met een respectabel stemvolume bekend gemaakt, dat haar „wiegie een stijsselkissië" is geweest, welke ontboeze ming op muziek uiteraard een der grootste successen van de avond werd. Met andere lofliederen op het leven in de Amsterdam se Jordaan, heeft zij zich zo'n bekend genre-répertoire opgebouwd, dat het hier niet nader meer omschreven hoeft te wor den. Van deze variété-revue, die „Gaat dat zien!" was genoemd, vond ik persoonlijk een der beste nummers het optreden van Smoky en Jones, een nieuw kolder-duo. Beiden maken daarbij een gepast gebruik van hun bijzonder ongelijke lichaams lengte, welke door een zwart tricot en hoge hoeden nog wordt geaccentueerd. Van een ontwapenende dwaasheid waren zij bijvoorbeeld in het zotte liedje over een familieruzie, die telkens eindigde in het „zetten van een potje thee". Zij hadden ook een belangrijk aandeel in een orkestje, dat verschillende parodieën op Zuidameri- kaanse muziek ten gehore bracht, waarbij zij trouwens op dezelfde uitbundige wijze van Zwarte Riek assistentie ontvingen. Kees Manders fungeerde hierbij als een geroutineerd conférencier, die met zijn traditionele liedjes en anekdotes eveneens tot de favorieten van de avond behoorde. Grote bewondering verwierf bij dit alles ook de goochelshow van Piëtro Nakaro, die zich bijvoorbeeld in staat toonde een com pleet radiotoestel in het niet te doen ver dwijnen, nota bene terwijl het voortdurend speelde. Ook zijn slot-truc was goede show, waarbij hij eerst een grote ton met water vulde, deze daarna uit elkaar liet sprin gen, zonder dat nog een druppel te beken nen viel. Wel verscheen er een scharmante dame temidden van een indrukwekkende bloemenschat, die bovendien van talrijke lichtjes was voorzien. En hoewel men er van overtuigd mag zijn op een geraffi neerde manier bij de neus te zijn genomen, kan niet worden ontkend dat het een pas send slot was voor een amusant variété programma. Jan van Dam f 20. Leng ging van de hand voor f 56 f 65, witte koolvis voor f 64. Schol 3 haalde f26—f31. En op zee Van zee niet veel nieuws. De trawllog- gers vissen op de 59ste breedtegraad aan de kant van het Diep. De vangsten liepen iets terug tot 150200 manden hoops, meest haring en makreel. De „Oceaan 9" SCH 54 bleef hier niet en ging een andere kant op. De kotters en loggers bij de kust deden gisteren flinke trekken van 4050 kg. tong en 34 mandjes schol. Met het optreden van de r.-k. toneelver eniging „Kunst Zij Ons Streven", die in het Patronaatsgebouw twee opvoeringen gaf van Herbert Bate.' toneelspel „Van daag is morgen", is de derde ronde van het door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap georganiseerde toneelcon cours bijna weer ten einde. Het wachten is nu nog op de arbeiderstoneelvereniging „PALVU", die zaterdag 25 mei in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan de in haar bezit zijnde wisselbeker zal verdedigen met de opvoering van Ter- rence Rattigan's „Glazen Speelgoed". Daarna kan de jury uitspraak doen, waar bij haar oordeel uiteraard door de deel nemende verenigingen met de grootste be langstelling tegemoet wordt gezien. Want zoals bekend heeft „PALVU" nu voor de tweede keer de Lofee in haar bezit en mocht zij thans opnieuw als eerste eindi gen, dan zal de beker definitief haar eigen dom worden. Het door „K.Z.O.S." gespeelde stuk is een boeiend dramatisch verhaal, waarin de schrijver positief stelling nam tegen de waanzin van de corlog, niet door ons de verschrikkingen van het front af te schil deren, maar met een confrontatie van het leed voor de achterblijvende families der soldaten. Hiervoor introduceert hij zijn publiek bij een Britse familie en wel tijdens een der meest fatale perioden van de laatste wereldoorlog. De luchtslag om Engeland is nog steeds in volle gang, waarbij aan luitenant Jack Sanderson als R.A.F.-officier een belangrijk aandeel is toegemeten. Hij gedraagt zich in deze luchtgevechten bijzonder dapper en zo voorbeeldig, dat hij een dankbaar object voor een uitbundige heldenverering is ge worden. Zelf heeft Jack van alle oorlogs roem een intense afkeer. Hij is daarbij al lang van zijn verloofde vervreemd, 'ie hem juist bij voorkeur als de gevierde luchtheld in de society zou binnenleiden en het komt tot een definitieve breuk, wan neer Jack bij een an ter, Julia, meer begrip voor zijn opvattingen ontmoet. De contro verse tussen beide vrouwen, met als inzet haar liefde voor Jack wordt pas opge heven, wanneer ook hij in zijn cockpit aan deze vernietigende oorlog ten offer is gevallen. De schrijver heeft zijn argumentatie tegen de oorlog nog versterkt door te laten zien, dat men een nieuwe oorlog ontkentede op een moment, dat de kwalijke resultaten van de vorige nog aanwijsbaar zijn. Hij voert de gepensioneerde kolonel Sanderson ten tonele, die in 1917 aan het front een ernstige hoofdwond heeft opge daan, waarvan hij een geestelijke stoornis overhield. Zijn gedachten verwijlen nog steeds bij de veldslagen van Joffre en Haigh, een kwart eeuw geleden, welke emotionele herinneringen dikwijls resul teren in krankzinnige uitbarstingen, die voor zijn omgeving niet geheel zonder gevaar zijn. Dergelijke taferelen en de scènes tussen Jack, Julia en Catherine en later de reacties der familie op Jack's dood, maken het stuk tot een uitermate boeiend toneelspel, dat voor een vereniging met goede krachten grote mogelijkheden heeft. Nu ik in verband met de aanwezig heid der jury niet nader op de kwaliteiten van deze opvoering door „K.Z.O.S." mag ingaan, wil ik inplaats daarvan eens hulde brengen aan het publiek, dat de voor stelling in zulk een voorbeeldige aandacht heeft bijgewoond. Ik heb dit, vooral in de s:ènes met de kolonel, helaas wel eens anders gezien. Jan van Dam Met het K.L.M.-toestel uit Parijs kwa men dinsdagavond op Schiphol aan de heren John T. Connor, president-directeur van een der grootste chemisch-farmaceu- tische concerns van de wereld, Merck- Sharp and Dohme, en professor dr. Anto- nie T. Knoppers (42 jaar), enkele jaren ge leden nog docent in de farmacologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, thans directeur van de internationale afdeling van genoemde Amerikaanse firma. Aan een verslaggever van het A.N.P. vertelde professor Knoppers, dat hij in 1953 een aanbod had gekregen van de firma Merck, toentertijd voornamelijk bekend als che mische industrie, hoewel men de resultaten van eigen researchwerk zelf in de handel bracht, als medisch deskundige aan het concern verbonden te worden, een aanbod, dat professor Knoppers had aanvaard. In 1953 kwam een fusie tot stand tussen de firma Merck en het farmaceutisch be drijf van Sharp and Dohme, waarna de Nederlandse geleerde tot medisch en tech nisch directeur van de internationale af deling werd benoemd. Intussen had de fir ma, die fabrieken in Australië, Brazilië, Engeland en de Philippijnen had opgericht, de heer John T. Connor aangetrokken, die twee jaar geleden tot president-directeur van Merck-Sharp and Dohme werd be noemd. Op initiatief van professor Don kers en met grote medewerking van de Nederlandse departementen werd besloten in Nederland ook een fabriek op te rich ten, een voorstel, dat de heer Connor (nu 43 jaar) onmiddellijk heeft aanvaard. „Om de openingsplechtigheid bij te wo nen, daarvoor zijn wij nu hier", verklaarde professor Knoppers. „Waarom Nederland is gekozen? Omdat wij hier alle mede werking hebben gekregen, welke voor een dergelijk project nodig was. Het is niet onze bedoeling om meer fabrieken op het vaste land van Europa te stichten. Van Nederland uit dient de continentale markt te worden bediend. En er zitten grote mo gelijkheden in nu de Europese integratie De snel-vorderende aanleg van de nieu we Rijksweg 9, die omstreeks oktober in elk geval over één baan het verkeer in en uit de Velser tunnel zal moeten verwerken, heeft aan de Zuidzijde van het Noordzee kanaal enige minder prettige consequenties voor de veeboeren, die hun directe verbin ding tussen het woonoord Santpoort en de weiden in de Velserbroekpolder en Hof- geest afgesneden zien. De uit de aanleg van het nieuwe „Delft- plein", de enorme verkeersrotonde, die ter hoogte van de Slaperdijk geprojecteerd is, voortvloeiende onteigening van het daar staande café „De Viersprong" is inmiddels in der minne opgelost en ook een tweede onteigening, die van de boerderij van de heer Rutten, welke moet wijken voor de oostelijke baan van de nieuwe weg, kon geregeld worden. Men denkt deze hofstede in augustus te kunnen afbreken. Rijkswa terstaat heeft inmiddels het benodigde stuk grond met de opstal al in eigendom gekregen. Voor de commissie uit Gedeputeerde Staten; die gisteren, bijgestaan door wet houder R. Verbeek van Velsen en enige andere deskundigen, zitting hield in het Velsense gemeentehuis, verschenen dan ook slechts twee belanghebbenden bij de re volutionaire veranderingen, welke zich bij de zuidelijke tunnelmond thans voltrekken. Zij, de heren B. J. Witteman en A. J. van Veen traden in privé op en als ver tegenwoordigers van de Districtsraad IJmond Noord van het Landbouwschap. De bezwaren van het Landbouwschap hebben zich aanvankelijk gericht op het afsnijden van de verbinding tussen Hof- geest en Santpoort, waarbij een verzoek werd ingediend de daar in aanbouw zijnde tunnel zodanig te verbreden, dat hij ook voor kleine auto's bruikbaar zou zijn. Voorts bepleitte men een rechtstreekse overweg uit de Hofgeest naar Santpoort en als dat ndet kon, zou een onderdoorgang recht tegenover de Broekbergenlaan een oplossing kunnen zijn. Dit alles, om de omwegschade voor de zes a zeven veeboeren, die in Santpoort wonen, maar hun land in de polder heb ben, te voorkomen. De heer Witteman noemde in dit verband de omrijkilometers, die er in de toekomst gemaakt zullen wor den voor zijn eigen bedrijf: hij schatte deze op ongeveer 4000 km per jaar. De heer Van Veen, die aanvankelijk beangst was voor de nieuwe weg, die achter zijn boer derij om komt te lopen, liet zijn obstructie varen, toen hij hoorde, dat de nieuwe (se condaire) weg op ongeveer tien meter van zijn opstallen komt te liggen. Naar wjj vernemen is tot griffier v^n het Kantongerecht te Haarlem en Zaan dam benoemd mr. J. Gerretsen uit Leiden. H(j volgt mr. C. M. J. de Jongh op, die kort geleden wegens zijn pensionering af scheid nam. Mr. Gerretsen werd op 16 juni 1921 in Den Haag geboren en studeerde rechten aan de Leidse universiteit, waaraan hij in 1948 met goed gevolg het doctoraal examen aflegde. Sedert 1949 vestigde hij zich als advocaat in Leiden, eerst als medewerker, later als compagnon van mr. F. D. L. Gunning. In december van het vorige jaar werd hij benoemd tot waar nemend griffier van het Kantongerecht te Dordrecht. Sedert 1952 is mr. Gerretsen assistent van prof. mr. R. P. Cleveringa, hoogleraar in de burgerlijke rechtsvorde ring aan de Leidse Universiteit. Voorts is de nieuwe griffier van het Haarlemse Kantongerecht secretaris van de stichting Rudolf Steinerschool in Lei den en van de vereniging „Herstellings oord „De Leidse Buitenschool". jjjÉlllLl)!... W Professor dr. A. T. Knoppers in wording is. De Nederlandse fabriek wordt geheel op een schema van groei op gezet, ook wat het aantal werknemers be treft. Op de eerste plaats zullen in de Haarlemse fabriek die produkten worden gefabriceerd, welke de laatste jaren uit ons researchwerk zijn voortgekomen". Professor Knoppers deelde nog mede, dat het concern in Amerika acht fabrieken heeft, waar tienduizend werknemers ar beid vinden. Hij en zijn echtgenote blijven tot zaterdag in Nederland. Daarna wordt de reis voortgezet naar Zwitserland en Italië. Vanuit Rome keert professor Knop pers naar de Verenigde Staten terug. De heer John Connor zal via Engeland naar Amerika reizen. Vrijdag 10 mei zal de fabriek te Haarlem van Merck-Sharp and Dohme Nederland n.v. officieel door professor G. Brouwers, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, namens de minis ter worden geopend. AMSTERDAM Het jaarverslag van de n.v. Koninklijke Nederlandse Petroleum Mij. bracht geen hogere koersen voor de aandelen. Welis waar zijn de winstcijfers in het verslag genoemd zeer goed, maar dat als vast staand mag worden aangenomen, dat er voor de naaste toekomst geen bonus te verwachten is, omdat nog steeds zeer grote bedragen in het bedrijf worden gehouden voor investeringen etc., is een tegenvaller voor de beurs, vooral uit internationaal oogpunt gezien. De buitenlandse beurzen en speciaal Parijs, hebben het laatste half jaar grote aankopen gedaan in aandelen Kon. Olie op bonusverwachtingen. Na een prijs van f 186,60 in de morgenuren, werd 's middags ongeveer de f 185,70 tegen maandag f 186,20 gehandeld. De affaire was, mede doordat het buitenland verstek liet gaan, van geringe betekenis. Ook de Philips-aandelen waren in reac tie en verloren circa 3 punten. De hausse in Unilever kwam tot staan en het fonds verloor in een kleine markt circa 5 punten. Aku was fractioneel lager. Aandelen K.L.M. verloren f 3,en noteerden rond de f120,—. Scheepvaarten waren onregelmatig zon der affaire. De nieuwe aangekondigde emissie tot de koers van 150°/o van f 16,5 miljoen met claimrecht van 1 op 1 van Van Nievelt Goudriaan zorgde hier voor een gereserveerde stemming. Advieskoers aandelen Van Nievelt werd circa 3 punten lager vernomen. De drukte in de cultuur aandelen is weer achter de rug. De markt was hier prijshoudend. Staatsfondsen zeer stil en nauwelijks prijshoudend. Het jaar verslag van de Ned. Handel Mij. was op de koers niet van invloed: 177)4 (onv.). (ANP) NEW YORK Over het algemeen werd de beurs be heerst door een dalende tendens; enkele individuele fondsen, die bijzonder de aan dacht trokken, zoals General Tire, Ameri can Sugar, Western Maryland, maakten echter flinke koersstijgingen. De leidende groepen ondergingen hun derde daling in successie. Het industriege middelde daalde met 1,64 tot 494.68; dat voor spoorwegen met 0.53 tot 146,58 en openbare nutsbedrijven met 4.23 tot 73,11. Het algemene gemiddelde van 65 fondsen daalde met 0.58 tot 173.45. Enkele autobandenfondsen, olie, vlieg tuigbouw- en spoorwegwaarden waren stevig. De omzet bedroeg 2.300 000 aandelen te gen 2.210.000 op maandag. (UP). Slotkoor' "oorbeurs «■•doren koersen 3'4 Nederl. '47 87'K 3 Nedl 1962'64 90'3i6 A. K U 193 193 Calvé Delft 339 Van Gelder Zonen 184 y. K. N Hoogovens 310 Nederl Ford 291)4 N Kabelfabriek 289 gew PhilipsGloeil 291 292 pref PhilipsGloeil 150 Unilever 413l/2 412 Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol 921 Konkl Petroleum f 185,70 185- A'dam Rubber 79 K.LM 120,50 f 120,- Holl. Amer Lijn 172 N Scheepv Unie 179 Phs v Ommeren 279 H. V. A IO6V2 Verg. Deli Mijen 99% Amsterd. Bank 203 54 Ned Handel Mij 167Vs Rotterd. Bank 172)4 Twentsche Bank 169)4 Anaconda Copper 66)4 Bethlehem Steel 1871/a U. S. Steel 64H General Motors 43 Shell Union 83)4 38 'A

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7