DE BUIT BINNEN Jonge bollenkwekers krijgen 10 aren teeltrecht in bruikleen BUISMAN „Opvoering van aantal kernexplosies zal tot ernstige bezinning nopen" föe avonturen van Wang en Li Knap 6p die kale schutting met Cefa Bever Bnitenbijts Agenda voor Haarlem - onder bepaalde voorwaarden - Kort en RAPPORT VAN LANDBOUWSCHAP: U hebt een goede neus Veroordeling wegens dood door schuld Speelclubs Raarle-Hertog gesloten Wegenbouwers zoeken in het buitenland emplooi Gaat u met vakantie? Kerkelijk Nieuws Directeur van Medisch-biologisch Laboratorium: Kapitein veroordeeld wegens verduistering van f 26.000 Nieuwe ambassadeur van Zwitserland benoemd r v. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS j bondig^ Televisiezender Irnsum in gebruik genomen Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal WOENSDAG 8 MEI 1957 6 (Van onze correspondent in de bollenstreek) Er is over een van de schijnbaar onoplosbare problemen in het bloembollen vak, „Het vraagstuk van de jonge kwekers", een rapport verschenen. Het is samengesteld door de afdeling Bloembollenteelt van het Landbouwschap en behandelt de vraag of de jonge kwekers aan gratis teeltrecht moeten worden geholpen, als zij bloembollen willen gaan kweken. Er blijkt echter geen absolute noodzaak aanwezig. Op grond van het feit, dat iedere bedrijfstak een toevloed jonge mensen nodig blijft hebben en het economisch niet verantwoord is dit op gekocht teeltrecht te dqen, acht de afdeling Bloembollenteelt het wenselijk de jonge kwekers, onder bepaalde voorwaarden, tien jaren teeltrecht in bruikleen te geven. Het probleem is niet nieuw: Tijdens vele vergaderingen is het lang niet altijd ont daan van allerlei sentimenten, behandeld, maar een definitieve uitspraak kon nooit worden verkregen. Hoofdzakelijk omdat er nimmer een diepgaande studie van het on derwerp was gemaakt. Dit is thans einde lijk gedaan en tegelijkertijd heeft men enig inzicht verkregen in de huidige situatie in het bloembollenbedrijf. In het rapport wordt gesproken van een cirkelgang. In het begin van 1930 heeft men de zware slagen ten gevolge van de in de Verenigde Staten begonnen crisis niet voldoende kun nen opvangen. Er werden veel te veel bol len geteeld. Uit welbegrepen eigen- en vakbelang heeft men de overproduktie af gesneden door de beteelde oppervlakte aan grenzen te binden. Deze sanering heeft dermate gunstig gewerkt, dat langzamer hand weer van een lonende teelt kon wor den gesproken. Deze maatregelen zijn ech ter systeem geworden. Men brengt nu evenwicht tussen produktie en export door middel van deze teeltbeheersing. En hier begint de cirkelgang. De teeltbeheersing maakt de teelt rendabel. Hoe hoger de ren tabiliteit, hoe meer mensen hun bedrijf willen uitbreiden en hoe meer jonge land en tuinbouwers naar een zelfstandig be drijf verlangen. Om te gaan telen heeft men teeltrecht nodig, de vraag daarnaar stijgt en dus de prijs eveneens. Deze wordt meestal zo hoog, dat de jonge kwe kers deze niet kunnen betalen en gratis teeltrecht wensen. Zou men dit recht met gulle hand uit reiken dan daalt wel de prijs, maar het plantgoed zou weer duur worden. Dit is als regel het geval, zodat de jonge kweker niet veel baat bü gratis teeltrecht zou heb ben. Bovendien zou de rentabiliteit in een of twee jaar weer verdwenen zijn, omdat de teelt veel sneller uit te breiden is dan de export. Begrijpelijk is dat het vak niet bereid is offers te brengen voor zo'n aan was van jeugdige kwekers. Geen „automatisch" recht Het rapport dient tevens om enkele mis. vattingen recht te zetten. Wil men bloem bollen gaan telen dan zal men aan ver schillende eisen van vakbekwaamheid moe ten voldoen, waarna men als teler wordt erkend. De mening dat men dan „auto matisch" recht op gratis teeltrecht zou heb. ben, is onjuist, omdat de erkenning slechts op de vakbekwaamheid betrekking heeft, maar niets te maken heeft met de door de vakorganisaties geregelde produktie moge lijkheid. Wil men toch gaan telen, dan zal men teeltrecht moeten kopen en dus moeten trachten reeds gevestigde bedrijven te ver dringen. Dit wordt, volgens dit rapport, veel gedaan. Er zijn namelijk sinds 1949 ongeveer duizend nieuwe bedrijven geves tigd, die hoofdsoorten telen en dus teelt recht nodig hadden. Dit bleek mogelijk, doordat de teelt van de hoofdsoorten zich met 33 percent heeft uitgebreid, dank zij de gestegen export. ADVERTENTIE voor lekkere koffie waarin dat kleine beetje BUISMAN voor extra fijne geur en smaak is gedaan. Bovendien bespaart BUISMAN op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. ^17 Anderen slaagden er in zich als kweker te vestigen door zogenaamd bijgoed te gaan telen, dus alle andere bol. en knol gewassen dan hyacinten, tulpen en nar cissen. Vermoedelijk door de teeltregeling heeft deze teelt zich met 76 percent uitge breid. Sedert 1950 zijn ruim 2800 telers van bijgoed erkend en deze vinden op een of andere wijze hun bestaan in het bloem bollenvak. Waarschijnlijk zijn de meesten van hen een gemengd bedrijf begonnen. Geen verstarring Aan de hand van deze cijfers meent de afdeling Bloembollenteelt, dat er geen sprake is van een verstarring. Daar men toch van mening is, dat iedere bedrijfstak jong bloed nodig heeft wenst men de jonge kwekers, die werkelijk hebben bewezen op andere dan speculatieve gronden hun be staan in de teelt van bloembollen te kun nen vinden, te moeten steunen door hen tien jaren teeltbewijs gratis in bruikleen af te staan. Hieraan zijn uiteraard voor waarden verbonden, zoals leeftijd, antece denten, vakbekwamheid; tevens is van be lang de tijd, dat men reeds zelfstandig werkzaam is. Het bezwaar, dat men hierdoor te veel kleine bedrijven zou scheppen, acht men niet aanwezig. De meeste aanvragen zul len dienen om reeds bestaande gemengde bedrijven, met bijgoed groenten, land bouwgewassen, enz. uit te breiden. Men kan dan een betere werkverdeling verkrij gen en wellicht een grotere risicospreiding. De afdeling Bloembollenteelt ziet geen gevaren in deze uitreiking, omdat deze jaarlijks geregeld wordt en wel zodanig dat na zes jaar honderdtwintig ha. zal zijn verstrekt. Doordat men jaarlijks twintig percent moet teruggeven blijft er voor an dere jongeren voldoende ruimte. Het gehele systeem is zodanig opgezet, dat men slechts de helpende hand biedt, waarbij de aspirant-kweker zich wel er op moet voor bereiden, dat hü zich slechts zal kunnen handhaven of het bedryf kan uitbreiden door inspanning van alle krachten. Zieke autobestuurder reed fietser dood De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 63-jarige automobilist L. Z. wegens dood door schuld veroordeeld tot een boete van f 1000 subsidiair honderd dagen hechtenis, en ontzegginr» van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaren. In oktober 1956 had Z. met zijn auto te 's-Gravenhaee, een wielrijder doodgereden. Uit getuigenverklaringen was komen vast te staan dat de gezondheidstoestand van Z. zodanig was dat hij een auto niet veilig kon besturen. Z. leed aan lage bloed druk en een vaatziekte. De politie meende dat Z. dronken was toen zij hem aanhield; maar het is gebleken, dat het ongeval niet aan de enkele glazen wijn, die Z. had ge dronken te wijten was geweest. De officier van Justitie had f 1000 subsi diair vijftig dagen hechtenis, en vijf jaren ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De beide te Baarle-Hertog gevestigde speelclubs Plaza en Amicale, hebben van het Belgische ministerie van Justitie op dracht gekregen hun deuren te sluiten. Beide clubs hebben aan deze opdracht ge volg gegeven. Voor de ondernemingen, die zich in ons land met de wegenbouw bezig houden, ziet het er door de bestedingsbeperking niet rooskleurig uit. Het gedeeltelijk staken van de werkzaamheden heeft reeds tot ge volg gehad, dat de Koninklijke Maatschap pij voor Wegenbouw te Utrecht zich ge noodzaakt heeft gezien 800 man personeel te ontslaan. De goede naam, die de Ne derlandse wegenbouwers in het buitenland hebben, doet evenwel verwachten, dat een groot deel van hen over de grenzen em plooi zal vinden. Wanneer zij in het bui tenland een goed lonende en prettige werkkring hebben gevonden, zullen zq niet zo gemakkelijk naar Nederland terug keren als de wegenbouw hier weer op onbeperkte schaal zou kunnen worden voortgezet. Teneinde de kostbare machines niet rente- loos te laten staan, zal, zo vernemen wij van de directie van de Koninklijke Maat schappij voor Wegenbouw, ook deze maat schappij zich meer dan tot nu toe op werk in het buitenland gaan richten. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar De abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. Kerk Benoemd tot voorganger van de Herv. Evangelisatie te Oostvoorne J. de Vries te Canterbury (Australië), die deze benoe ming ook aannam. Geref. Kerken Beroepen te Oude-Pekela B. Wentsel te Pingjum en Zurich, te St. Anna-Parochie P. R. Everaars te Avereest. Bedankt voor Ruinerwold-Koekange (vac. H. Herder) E. J. Duursema te Vorden. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Oost (missionair predikant voor de zending on der de Joden) J. M. Snoek te Woldendorp. NAAR AANLEIDING VAN de mededeling dat in de periode van 24 tot 26 april een verhoogde radio-activiteit in de lucht boven ons land is waargenomen, had het A.N.P. dezer dagen een onderhoud met prof. dr. J. A. Cohen, directeur van het Medisch-biologisch Laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. te Rijswijk, dat zich onder meer bezighoudt met de metingen van de graad van radio activiteit in Nederland. Reeds in 1955, aldus de hoogleraar, begon het Medisch- biologisch Laboratorium hier de graad van radio-activiteit in de lucht te meten en kort daarop die in de neerslag. Enige tijd later kwam een samenwerking tot stand met het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in De Bilt, dat drie stations inschakelde, namelijk in De Bilt zelf en verder in Den Helder en Eind hoven. Deze stations verzamelen, evenals het laboratorium in Rijswijk, radio actieve stof op filters, die dagelijks in Rijswijk gemeten wordt. Blijkens een door de heer Blok, weten schappelijk medewerker, opgesteld rapport was de radio-activiteit in de periode van april 1955 tot december 1956 het hoogst in de maanden september en november Van het vorige jaar. Verder werd genoteerd dat de dosis gammastraling van radio-actieve produkten ten gevolge van proefexplosies in het tijdvak van 1 november 1955 tot 1 november 1956 veel minder dan 0,0016 rad is geweest („rad" is een dosiseenheid, die te vergelijken is met „röntgen"). De totale dosis daarvan lag nog onder dit bedrag, onder andere omdat een gedeelte van de met de regen neergekomen radio-actieve stof zich in de bodem en niet op gewassen bevond. De natuurlijke radio-actieve straling be draagt per jaar ongeveer honderd milli rad. Strontium 90, dat zich gedraagt als calcium in levende cellen, wordt met plantaardig en dierlijk voedsel in het lichaam opgenomen. Deze isotoop, die „een lang leven heeft" en pas na 28 jaar voor de helft is uitgewerkt, kan zich ophopen in het beenderenstelsel en daar leucaemie veroorzaken en tumoren (botkankers). Het is echter buitengewoon moeilijk om ge gevens over deze uitwerking bij de mens te verkrijgen, daar de ziektebeelden zich dikwijls pas na 20 jaar openbaren. Op grond van proeven op dieren en op er varingen met radium op mensen, neemt men aan, dat een microcurie strontium 90 per individu de maximaal toelaatbare dosis is. Toch is dit nog niet anders dan een kwestie van gissen, zodat de maxi maal toelaatbare dosis ook hoger of lager zou kunnen blijken te liggen. Naar het rapport van de heer Blok meedeelt, heeft men in de periode tussen 15 juli 1955 en 1 november 1956 de aanwezigheid van drieduizendste microcurie strontium 90 waargenomen. Volgens in Engeland gedane onderzoekingen is van het neergeslagen strontium 90 een duizendste van de in totaal toelaatbare hoeveelheid in het been derenstelsel van de mensen gekomen; een opgave, die klopt met de hier te lande gedane metingen. Deze hoeveelheid zal bij de kinderen, die nu geboren worden, als de omstandigheden gelijk blijven, op den duur groter zijn. Wanneer men thans de proeven met kernwapens zou stop zetten, dan is er als neerslag nog een dubbele hoeveelheid strontium 90 op aarde te ver wachten als nu reeds is neergekomen, welke hoeveelheid zich thans nog in de stratosfeer bevindt. Gaan de proeven ech ter in het zelfde tempo voort, dan moet men er volgens een ruwe schatting reke ning mee houden, dat binnen honderd jaar de hoeveelheid strontium 90 tien maal zo groot zal zijn. De conclusies, die uit de gedane onder zoekingen te trekken zqn, komen in grote lijnen hierop neer: de radiostraling ten gevolge van de proeven met kernwapens, die genetisch gevaarlijk is, is nog onbe tekenend. Het is onwaarschyniyk, dat schadelijke werkingen te verwachten zijn van het strontium 90 tengevolge van de huidige explosies. Echter zal bü voortzetting op de huidige schaal en vooral bq het opvoeren van de huidige frequentie der explosies een toestand kunnen ontstaan, die tot ern stige bezinning noopt. Zulks accentueert het belang van de huidige onderzoekingen van het radiobiologisch instituut van de gezondheidsorganisatie T.N.O. en het me disch-biologisch laboratorium der rijksver dedigingsorganisatie T.N.O. te Rijswijk, die juist tot doel hebben eventuele gevaren vroegtydig te ontdekken. Hoewel het niet waarschgniyk is, dat de radio-actieve deeltjes ongewenste gevolgen voor de ademhalingsorganen met zich meebrengen, dient hier toch een zekere reserve in acht te worden genomen. Het valt nameiyk niet te bewijzen, dat deze deeltjes onschadelijk voor het longweefsel zqn, temeer daar zo'n deeltje duizenden röntgen op een klein plekje kan afgeven. Tot nu toe werden de resultaten van de in Rijswijk gedane metingen doorgegeven aan de Koninklijke Academie van Weten schappen, maar van nu af aan zullen zij ook ter beschikking worden gesteld van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat deze gegevens dan publiceren kan. De mandarijn fronste zijn wenkbrauwen en keek verstoord naar het jongetje, dat daar zomaar uit de lucht in zijn vijver kwam plonsen. Zoiets was hem nog nooit overkomen. „Hau hang hoeiü", riep de mandarijn. Op dit bevel snelde een gewapende wachter toe en boog voor zijn meester. „Haal die kwajongen uit mijn vijver!", beval de mandarijn nijdig. De wachter liep naar de plaats, waar Wang in het water spartelde. 29-30 Twee jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst was het vonnis dat het Hoog Militair Gerechtshof heeft geveld in de zaak tegen een 39-jarige reservekapitein uit Den Helder, die in drie jaar tijd meer dan 26.000.-r- uit de legerkas heeft ver duisterd. De krijgsraad had hem tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld. De kapitein was administrateur van het luchtdoelartilleriekamp in Den Helder. Hij had deze gelden als comptabel ambtenaar onder zich om ten behoeve van leger onderdelen betalingen te doen. De Zwitserse regering heeft de heer Edouard de Halier benoemd tot ambassa deur van Zwitserland in Nederland. Hij volgt de heer Daniel Secretan op, die om gezondheidsredenen de diplomatieke dienst heeft verlaten. De nieuwbenoemde ambassadeur E. de Haller, thans gezant -van Zwitserland in Moskou, is 60 jaar oud. Hij heeft een ad ministratieve functie vervuld bij de voor malige Volkenbond. De heer Frans Roozen te Vogelenzang, een bekende figuur in de wereld van bloembollencultuur als kweker van nieuwe tulpenvariëteiten, heeft een nieuwe tulp genoemd naar de zwem ster Mary Kok. De bruin-oranje tulp, die een licht-oranje rand heeft, zal maandag op dê blóëmbollenbeurs wor den getoond. Mary Kok heeft dinsdag middag de blóém reeds kunnen bewon deren. Uit handen van de heer Roozen ontving zij een boeket van de tulpen, die haar naam dragen. f ADVERTENTIE Voor f20.000 gezonken. Onbekenden hebben te Urk een als magazijn ingerichte boot van de firma Hoekman van de Wal losgemaakt. De boot is de haven uitgedre ven, tegen de dijk geslagen en gezonken. In de boot lagen materialen ter waarde van meer dan f20.000. Notaris. Tot notaris binnen het arron dissement Alkmaar, ter standplaats De Rijp is benoemd A Meddens, kandidaat-notaris te Gouda, in de plaats van Th. R. Luqkx, die eervol is ontslagen.. Rechterlijke macht. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan mr. W. J. J. Koole als rechter in de rechtbank te Breda; aan mr. W. J. Hofdijk als president van de rechtbank te Dordrecht; aan jhr. mr. C. I. v. d. Wyck, als raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage en aan mr. F. M. Wilbren- ninck als officier van Justitie te Roermond. Brandweerlieden bedwelmd. Bij een betrekkelijk kleine brand, die op een zol derkamer woedde van een perceel in de Frans Halsstraat te Amsterdam, zijn tijdens het blussingswerk vier brandwachts door de hevige rookontwikkeling bewusteloos geraakt. Zij werden door de G G. en G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar een hunner ter verpeging moest wor den opgenomen. J.Q Toen Daphne de volgende ochtend de kamer van hoofdinspecteur Frensham van Scotland Yard bin nenstapte, werd zij op de gebruikelijke hartelijke wijze welkom geheten. „Het spijt me, dat ik u alweer moet lastig vallen", riep ze uit, „maar ik hoop, dat ik een paar stappen verder ben gekomen met de zaak van de Great Central Bank"» Frensham grinnikte. „Prachtig, vertel maar eens wat u van mij wenst". Daphne deed haar handtasje open en haalde er haar aantekenboekje uit te voorschijn. „Ik zou graag willen Weten of u dossiers hebt inzake Frank Burrows en Harvey Newell. Ik vermoed, dat zij beiden een jaar geleden in uw handen vielen en dat zij ieder tot drie jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Trek ik daarvan de vermindering van straf wegens goed gedrag af, dan denk ik, dat zij in december volgend jaar op vrije voeten komen. Ik ben erg nieuwsgierig naar de reden van hun veroordeling en of het resultaat van hun roofoverval want dat was het als ik my niet vergis ooit ontdekt werd. Ik heb reden om te veronderstellen, dat dit niet het geval is". Hofdinspecteur Frensham drukte op een bel op zijn buraeau. De uitdrukking op zijn gezicht verried, dat hij naar woorden zocht, maar geen kans zag de geschikte te vinden. „Ik zal het voor u laten nakijken, juffrouw Wrayne", zei hij tenslotte. „Maar ik weet nu al, dat u gelijk hebt. Ik zou er een paar tientjes voor over hebben als ik er achter kon komen waar u deze wetenschap nu weer vandaan gehaald hebt". Daphne lachte geamuseerd. „Och, we hebben zo onze methoden", antwoordde ze vaagjes Op dat ogenblik kwam een van Frenshams onderge schikten binnen, aan wie hij meedeelde, wat hy wenste. Toen de man vertrokken was, bleek de nieuwsgierigheid van de hoofdinspecteur nog steeds niet verminderd te zqn. „Als ik vragen mag, juffrouw Wrayne, bent u nog verder gekomen dan toen u onlangs bij mij was?" „Ik geloof van wel. En dat geloof van mij zal nog ste viger zijn, als ik inderdaad bevestiging krijg op de vraag, die ik zo straks stelde. In elk geval weet ik nu, waar het verborgen geld gebleven is. Het staat verder als een paal boven water, dat zij er nooit aan kunnen komen zonder dat ik die rakkers vrq wel op hetzelfde ogenblik in de kraag kan vatten. Wat ik evenwel niet weet is, wanneer zij zullen proberen de buit in handen te krijgen. Mijn collega's en ik hebben een schema opge steld en als de heren dat volgen, natuuriyk zonder zich daarvan bewust te zqn, dan gaat de zaak de volgende week rollen. U weet echter net zo goed als ik, inspecteur, dat er heel wat muizen zqn, die weigeren toe te happen, hoe verlokkelijk de kaas in de val ook moge zijn!" „Volkomen juist, juffrouw Wrayne. En wat dacht u verder: heeft Toogood iets met die zaak te maken?" Voordat zij kon antwoorden, klonk er een klopje op de deur en de agent, die zo straks op het belletje van Frensham was binnengekomen, bracht nu de gewenste papieren binnen. Toen hij vertrokken was, nam Frens ham de stukken ter hand en keek ze gedurende enkele ogenblikken door. „Het zal u genoegen doen te horen, juffrouw Wrayne", zei hq daarop, dat Frank Burrows en Harvey Newell ieder tot drie jaar gevangenisstraf werden veroordeeld wegens een overval op een bank, in juni van het vorig jaar. Zq maakten zich uit de voeten met veertigduizend gulden in bankbiljetten, die nog altijd niet boven water zijn. Als zij zich behoorlijk blijven gedragen, komen zij in december volgend jaar vrij! Dat is dus precies wat u mij al wist te vertellen. Maar doe me nu in vredesnaam het genoegen eindelijk eens te onthullen hoe u dat te weten bent gekomen!" „Het spijt me erg, maar dat zou ik voor het ogenblik toch wel heel erg graag voor me houden", zei ze op zach te toon. Niettemin is het erg prettig te weten, dat mijn veronderstelling juist was". Daphne leunde achterover in haar stoel, terwijl ze glimlachend naar hoofdinspecteur Frensham kéék. Ze was echter nog niet uitgesproken. „Laat ik nu eens, zonder namen te noemen, de volgen de hypothese ter tafel brengen, inspecteur", zei ze, lang zaam en als het ware in gedachten. „Gesteld nu eens, dat ik u op zekere dag de verzekering gaf, dat, als u het huis binnenging van een zekere zeer geachte burger, in de kast van een bepaalde kamer in zijn huis een zeer be zwarend papier te vinden zou zijn, dat hem in verband zou brengen met de overval op de Great Central Bank en gesteld verder, dat u in een geheime kamer in datzelfde huis een heel arsenaal van wapens en inbrekerswerk tuigen zoudt vinden, zoudt u, hoofdinspecteur Frensham, mij dan op mijn woord geloven en dadelijk een huiszoe king gelasten, aangenomen, dat u die zoudt kunnen krijgen?" Frensham keek haar met de grootste verbazing ge durende enige ogenblikken aan. „Meent u werkelijk wat u zegt, juffrouw Wrayne?" „Wat dacht u, inspecteur, dat ik dé irépütatië vari mijn organisatie op het spel zou zetten, als ik niet zeker wist, dat u dit alles zoudt vinden?" „Dat spreekt vanzelf, maar ik ben er wel wat beduusd van. Mag ik dit aan Sir Geoffrey vertellen?" „Geen enkel bezwaar". Daphne stond op en stak haar hand naar hem uit. „U kunt er zeker van zijn", zei ze, „dat ik u beslist niet langer zal laten wachten dan noodzakelqk is, hoofd inspecteur. En weest u ervan overtuigd, dat ik de zaak stevig in de hand heb". HOOFDSTUK VIII De beide mannen in hun overhemd keken elkaar aan, toen zij langzame voetstappen op de trap hoorden nade ren. „Daar is die ouwe profeet eindelijk", mompelde een van hen, toen de man buiten de kamer op een speciale manier op de deur klopte. En hardop vervolgde hij, toen hij had opengedaan: „Zo, Spin, fijn dat je d'r bent. Hoe staan de zaken?" James Herley Toogood, want die was het, glimlachte vriendelijk naar de beide anderen, nam een pijp uit zijn zak en begon die op zijn gemak te stoppen. „Het lijkt me, beste William, dat we eindelijk vorde ringen maken", zei hij niet zolder voldoening. Een be roemd spreekwoord zegt overigens, dat alles komt naar degenen die de moeite neemt te wachten „Als je maar weet, dat we al veel te lang hebben zitten wachten", kreeg hij op bijtende toon ten antwoord. Toogood keek hem scherp aan. „Als jij maar weet, dat je nog langer, veel langer zult moeten wachten als ik dat beter vind, begrepen?", zei hq op een toon, die een mengeling van sarcasme en dreiging inhield. (Wordt vervolgd). „Het noorden van blind ziende geworden" Dinsdag is de tijdelijke televisiezender Irnsum officieel in gebruik genomen. Gro ningen, Friesland en Drente zijn daardoor uit hun televisie-isolement verlost. Ter gelegenheid hiervan werd een kort programma uitgezonden, waarin de beteke nis van deze gebeurtenis geaccentueerd werd. Nadat de voorzitter van de Nederlandse Televisiestichting, prof. J. B. Kors O.P. zijn vreugde over de totstandkoming van deze zender had uitgesproken, zei de Commis saris der Koningin in Groningen, mr. W. A. Offerhaus, dat de bewoners van de drie noordelijke provinciën er een zintuig bij gekregen hebben. Ze zijn van blind ziende geworden. We moeten echter de ogen wijd open houden voor de kansen die thans ge boden worden, aldus spreker, die nadien de betekenis van televisie in het algemeen releveerde, voor het individu, maar ook voor de gemeenschap. Daarna volgde een reportage, waarin een indruk werd gegeven van de weg die het televisiebeeld van Bussum naar het noor den volgt. Zaterdag 11 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagse Comedie geeft de eerste voor stelling in Haarlem van „Het huwelqk" van de negentiende-eeuwse Russische toneel schrijver Nokolai Gogol. De voornaamste medewerkenden zijn Fie Carelsen, Myra Ward, Cees Laseur en Paul Steenbergen. Prof. Pjotr Sjarov heeft de regie. De ver taling is van Aleida Schot. Zondag 12 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagse Comedie geeft de eerste voor stelling in Haarlem van „De medeplichti gen" van Max Croiset onder regie van Luc Lutz. Medewerkenden zijn onder anderen Elisabeth Andersen, Max Croiset, Coen Flink en Joris Diels. WOENSDAG 8 MEI Minerva: „Onsterfelijke Mozart", alle leeftijden, 8.15 uur. Leeuwerik: Eurythmie. Openbare uitvoering op muziek van Bach, Handel, Chopin e.a., 8 uur. Concertgebouw: Gewestelijk Arbeidsbureau houdt een emi gratie-voorlichtingsavond over Nieuw-Zee- land, 8 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap met „Lieve schim", 8 uur. Frans Halsmuseum: Avond openstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Misdaad op bestelling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", 7 en 9.15 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen op avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 MEI Minerva: „Onsterfelijke Mozart", alle leeftijden, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „M'-iaad op bes' 'ling', 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Pari: Palace Hotel", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Enschiep de vrouw", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „IJscotoeristen", alle leeftijden, 2.30 uur. „Vrouwen op avon tuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 11.30 uur. Stads schouwburg: Nieuw Nederlands Toneelge zelschap met „Lieve schim", 8 uur. St. Bavo: Vereniging „Pro Juventute" met de film „De parapluie", 8 uur. Zuidrrkapel: D. J. Bruyn over: „De huidige welvaart in verband met de wederkomst van Christus", 8 uur. Con certgebouw: Concert van Koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk, m.m.v. N.Ph.O. Programma: „Koning Swentibold", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9