Belg Rik van Looy kreeg twee maal pech, maar won toch nog in Zwolle In Haarlem weet men nu ook wie John Charles is Belgen staan weer bijna gewonnen in de Ronde van Nederland 1957 Negen Nederlandse equipes bij de eerste tien in de Tulpenrally Machteloosheid bij de Nederlandse renners Kreisel en Ten Hope leidden ook na vierde proef DONDERDAG 9 MEI 1957 Ronde van Haarlemmermeer met sterke bezetting De Ronde van Spanje Schotland te sterk voor Spanje Het voorlopig Nederlands amateurteam won Pellikaan speelt zaterdag niet in Amsterdam Z«B bier om in te bijten! Ideaal Engelse voetballers wonnen van Ierland Feijenoord en ADO in de halve finale KNVB-beker NederlandItalië voor de Davis-Cup Eerste avondmeeting in Hilversumse sportpark HCB-competitie begint k L Toen Hik van Looy gisteravond ten aanschouwe van vele duizenden in de buurt van het Veemarktterrein te hoop gelopen Zwollenaren met enkele krachtige pedaal stoten een lange en snelle eindsprint van een groep van tien renners overtuigend won, besliste hij daarmede naar alle waarschijnlijkheid de gehele Ronde van Neder land 1957 in zijn voordeel. Want na Luik-Heerlen en Heerlen-Arnhem werd daar door ook Arnhem-Zwolle een eenzijdige Belgische aangelegenheid en de verschuivin gen in het toch reeds door de Belgen aangevoerde algemene klassement betroffen dan ook voornamelijk coureurs van de Belgische A-ploeg, waarin Roger Decock de oranjetrui aan zijn ploeggenoot Rik van Looy overdroeg. Iets wat hij zonder tegen stribbelen heeft gedaan. Want terwijl de strijdlustige Van Looy zich voortdurend met uitlooppogingen bezighield, bleven Decock en Van Daele in het grote peloton, dat ditmaal overigens niet zo groot meer was toen de heren de finish passeerden en waarin de Belgische rijders nauwgezet toezagen dat de hoogst genoteerde Nederlan der, Wim van Est, daaruit niet ontsnapte. Van Est heeft tegen die goed uitgebalan ceerde strijdmethoden weinig kunnen inbrengen en toen hij aan de staart van de hoofdgroep in Zwolle arriveerde, stond zijn gezicht somber. Hij voelde dat de winst voor hem onbereikbaar gaat worden. En met Rik van Looy, winnaar van de ronde 1956, stevig aan de kop van de ranglijst, kunnen de Belgen de komende dagen opti mistisch tegemoet gaan. Er ligt van Nederlandse kant een zekere matheid over deze Ronde van Nederland, die waarschijnlijk mede uit een gevoel van machteloosheid ontspringt. Terwijl de Belgen attent en strijdvaardig zijn en bij elke ontsnappingspoging een paar van hun mensen mee op avontuur sturen, zijn er di verse Nederlandse cracks, die zich angst vallig in de beslotenheid van de hoofd macht blijven ophouden. Zoals Wim van Est, Jan Nolten en de gebroeders Voorting. Natuurlijk is het juist voor een gerepu teerd renner als Van Est vaak moeilijk om weg te komen uit het peloton, waar men hem angstvallig bewaakt, maar hij kan meegaan als een ander demarreert en juist gistermiddag hadden wij daarop gehoopt nu hij in de morgenuren tijdens de ploe gentijdrit op de asfaltwegen van het leger kamp Schaarsbergen in de bossen bij Arnhem een plaatsje geklommen was in het totaalklassement. Hij was daar name lijk met zijn Nederlandse A-ploeg als twee de geëindigd en daar de Belg Foré met team slechts vierde werd, kon Van Est in de individuele eindklassering vierde wor den want ook daarvoor telde de tijdrit mee. Hij was echter niet de enige, die baat bij deze korte tijdrit had (over 10 km), want de Belgische A-ploeg maakte de snel ste tijd en liep daardoor weer omstreeks drie minuten uit op Nederland-A in het ploegenklassement. Niet saai Het is in de 177 km van Arnhem via Achterhoek, Twente en Salland naar de Overijselse hoofdplaats Zwolle zeker geen saaie étappe geworden, al was het verloop dan wei teleurstellend, omdat wij alweer moesten constateren dat niet de vijf Ne derlandse ploegen de strijd beheersen, maar de twee Belgische. Of eigenlijk: die éne Belgische A-ploeg. Er is vrijwel van de start in Schaarsber gen af voortdurend gedemarreerd en door gaans met een bijzondere verbetenheid. Nauwelijks was de rennerssliert de glooi ende wegen langs Burgers Dierenpark in de richting Roozendaal opgezwenkt, of en kele strijders namen de benen. Binnen vijf minuten was het peloton in twee groe pen gesplitst en toen wij vlak echter die voorste groep reden een man of twintig bleef de snelheidsmeter van onze auto een tempo van 50 km aangeven, hoe boch tend, smal en beurtelings klimmend en da lend de weg ook was. Wilde jachten Wild werd er gejaagd door het prachtige landschap bij Roozendaal, waar de moei lijkst rijdbare hairpins door de mooiste na tuur voerden. Bij De Steegh was er een kopploeg van 15 man gevormd, waarbij Van der Pluym en Gerrit Voorting van onze A-ploeg samen met Daan de Groot, terwijl de Belgen er met oranjetruidrager Decock, Schröders en Van Looy in verte genwoordigd waren. Ook de jonge rijders van Gerrit Schulte waren er bij, maar tien kilometer verder, bij Ellekom, was de posi tie al weer ingrijpend gewijzigd en was het grote peloton de vluchtelingen op het lijf gesprongen. Niet voor lang bleef de zaak echter bij een. Bij Laag Keppel, tussen Dieren en Ruurlo, zag men plotseling de Nederlander Heeren alleen aan de kop en bij een bocht in de weg kon hjj omkijkend tot zijn vreugde twee helpers ontwaren Piet van Est en Peter Post. De Belgen zagen dit driemanschap echter zo hard wegtrekken, dat zij er hun grote man Rik van Looy achterna lieten gaan, die de verdienstelij ke helper Schröders bij zich kreeg. Vijfen dertig kilometer na de start, bij Humme- lo, was het drietal achterhaald - wat niet moeilijk was, want het trio was maar al te bereid cm op versterking te wachten. Met zeven man werd de ontsnappings poging toen voortgezet en gelukkig ont waarden wij er diverse Nederlanders bij Daan de Groot, Peter Post, Piet van der Lijke kwamen Piet van Est en Heeren bij staan De lont was toen in het kruitvat, want uit het peloton maakten zich nog twee groepjes los, die hemel en aarde be wogen om de vluchtelingen te bereiken: eerst waren dat de Belg Desmet en de Ne derlander Van der Brekel en daarna het drietal Hein van Brenen, Leo van der Pluym en de Belg Van Meenen. In Neede hadden de achtervolgers succes en voegden vijf strijders zich bij het zevental, dat sinds Hummelo de toon aangaf. Man van klasse Hoe groot de klasse van Rik van Looy wel is, bleek toen hij tot tweemaal toe pech kreeg. In de buurt van Haaksbergen riep een lekke band hem haastig naar de wegkant en de Nederlanders in de kop ploeg waren wel zo vrij om van dit bui tenkansje te profiteren door het toch al hoge tempo nog wat op te jagen. Maar hoe hard Van der Pluym, De Groot c.s. er ook aan trokken, zij konden niet beletten dat de ijzersterke jonge Belg, die de voortref felijke Schröders als assistent kreeg, bij Usselo, 15 km verder, al weer bij was. Dezelfde Van Looy kreeg bij Delden nauwelijks 25 km verder, opnieuw moei lijkheden met zjjn fiets. Toen speelde zich een herhaling van daarstraks af. Weer wachtte Schröders, weer reed de Belgische tandem in ijltempo naar de kop groep toe en wederom mislukten de pogin gen van de Nederlanders in die voorste linies hetjbijtrekken van Van Looy en zijn knecht te* beletten. Bjj Almelo hadden de Belgen het gat alweer gedicht. Maar er bestond toen toch geen kop groep van 12 man meer. Piet van Est, stug en moeilijk rijdend, had ondanks de goede steun van Heeren een wegens machinede fect opgetreden achterstand niet kunnen goedmaken, zodat die beiden tussen pelo ton en kopgroep terecht kwamen een wijd niemandsland, dat 40 km voor Zwolle ter overbrugging vier minuten rijden verg de met een gemiddelde van 45 km. Voor kopman Indien het de bedoeling van oranjetrui drager Decock of tweede man Van Daele ware geweest deze ronde te winnen, dan zouden zij Wim van Est niet hebben ge dwarsboomd in zijn herhaalde pogingen de kloof tussen beide groepen te dichten. Maar de twee Belgen reden kennelijk voor hun kop-man Van Looy, en daardoor la gen er in Zwolle altijd nog omstreeks drie en een halve minuut tussen de tien vluch telingen en de hoofdgroep. Beschamend voor de vereende krachten van Van der Pluym, De Groot, Post, Van der Brekel, Van Breenen, Van der Lijke was het, dat zjj met hun zessen de vier Belgen in hun groep niet van hun derde étappewinst konden afhouden. Niemand kon uiteindelijk de zeer sterke rush van Rik van Looy weerstaan en de enige troost was dat Van der Pluym tweede werd en Op zaterdag 11 mei houdt de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" voor de vierde maal de semi-klassieke Ronde van de Haarlemmermeer. Vele bekende amateurs en onafhankelijken (178 man in totaal), waaronder de voltallige militaire selectie- ploeg en drie Denen, zullen aan deze 180 kilometer lange wegwedstrijd deelnemen. In voorgaande jaren werd deze ronde steeds op Bevrijdingsdag verreden, maar door verschillende omstandigheden heeft men dit jaar een andere datum moeten kiezen. Desondanks belooft het een inte ressante koers te worden, want zowel in hogere wielerkringen als bij de renners is een toenemende belangstelling te bespeuren voor de Ronde van de Haarlemmermeer. Er mag ditmaal voor het eerst met derail- leur (versnelling) worden gereden en ook het veld deelnemers is kwalitatief beter en kwantitatief groter dan het ooit geweest is. Ook is er voor het eerst een clubprijs geschonken door de directeur van de luchthaven Schiphol voor de vereniging met de drie best geplaatste renners. Tot de deelnemers behoren onder meer: Van der Putten, Verhoef, Captein, Wuur- man, Scholten, allen van de militaire ploeg; de sterke onafhankelijken Pos, Van der Heuvel, Krijn Post en Snijders, bekende amateurs als Braat, Bogers, Cuvelier, Snij der, gebr. Rabe, Stoete, Teysse, Van Eg- mond, Van Selm, Wiese, Plasmeyer, Blaauw en vele anderen. De Denen Peter sen, Hinke en Lintge zorgen voor een in ternationaal tintje. Var. het Haarlemse „De Kampioen" wordt aan deze wedstrijd deelgenomen door zestien renners, o.w. Steenvoorden, Piet en Tonny Peters, Van Weeren, Koger en Buis, terwijl van het Beverwijkse „Ken- nemerland" wordt deelgenomen door Kuit- waard, Hendriks, Beentjes, De Droog, Prik kel en Bosscher. Het 60 kilometer lange parcours dat driemaal afgelegd moet worden, gaat van Zwanenburg over of langs Badhoevedorp, Schiphol, Aalsmeer, De Kaag, Sassenheim, Lisse, Bennebroek, Heemstede, Vijfhuizen en de Nieuwe Brug. De start is om een uur op het Essenplein te Zwanenburg, waar in afwachting van de aankomst wed strijden voor aspiranten (start half twee) en nieuwelingen (start drie uur) worden gehouden. Het peloton, aangevoerd door de Haar lemmer Adrie Voorting, passeert de IJsel by Doesburg. Post en Van den Brekel respectievelijk derde en vierde. De klassementen De uitslag van de tweede helft van de derde étappe SchaersbergenZwolle (177 km.) luidde: 1. Van Looy (België, rood wit) 4.28.01 met bo nificatie 4.27.01; 2. Van der Pluym (Nederland, geel) 4.28.01 met bonificatie 4.27.31; 3. Post (Ned., zwart) 4.28.01; 4. Van den Brekel (Ned., rood) z.t.; 5. Schröders (Belg, rood wit) z.t.; 6. De Groot (Ned., geel) z.t.; 7. Van Meenen (Belg., wit) z.t.; 8. Van der Lijke (Ned., Rose) z.t.; 9. Van Breenen (Ned., rose) 4.28.10; 10. Desmet (Belg., wit) 4.28.52; 11. Van der Sluys (Ned., zwart) 4.31.31; 12. Van Daelen (Belg., rood wit) 4.31.35; 13. Van den Broek ((Ned., rood blauw) z.t.; 14. Backat (Duitsland) z.t.; 15. Verplaetse (Belg, rood wit) z.t.; 16. Van den Brand (Ned., rood blauw) z.t.; 17. Scholl (Duitsl.) z.t.; 18. Rol (Ned., zwart) z.t.; 19. Donker (Ned., rood) z.t.; 20. Foré (Belg., wit) z.t.; 21. ex aequo een groep van 25 renners, bij wie Wim van Est, Nolten en Gerrit Voorting (allen Nederland, geel), allen 4.31.35; 46. Grondelaers (Belg., rood wit) 4.55.23. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan Van der Pluym. Na de derde étappe luid het algemeen klasse ment; 1. Van Looy 15.12.28; 2. Van der Pluym 15.13.39; 3. De Groot 15.14.56; 4. Post 15.14.56; 5. v. d. Brekel 15.15.17; 6. Van Breenen 15.15.38; 7. Decock 15.15.57; 8. Van Daelen 15.16.02; 9. Van Meenen 15.16.32; 10. Wim van Est 15.17.24; 11. Luyten 15.17.42; 12. Verplaetse 15.18.02; 13. Gerrit Voorting 15.18.04; 14. Foré 15.18.06; 15. Bergmans 15.18.26; 16. Piet van Est 15.18.27; 17. v. d. Broek z.t.; 18. Pauw z.t.; 19. Van 't Hof z.t.; 20. Adrie Voorting z.t. Het klassement voor de militaire trui luidt: 1. Verplaetse 15 pnt.; 2. Junkerman 11 pnt.; 3. Rusman 6 pnt.; 4. Van Looy 4 pnt.; 5. ex aequo Van Daele Van 't Hof en Pauw elk 3 pnt. Het algemeen ploegenklassement na de derde etappe luidt: 1. België, rood wit 45.40.33; 2. Ne derland, geel 45.45.23; 3. Nederland,' zwart 45.51.48; 4. Nederland, rood blauw 45.55.21; 5. Nederland, rood 45.59.41; 6. België, wit 46.01.07; 7. Duitsland 46.04.55; 8. Nederland, rose 46.19.56. De 12e etappe van de Ronde van Spanje, van Barcelona naar Saragossa over 229 km, is gewonnen door de Italiaan Baroni in 6 uur 53 min. 39 sec. voor de Spanjaard Sant, die dezelfde tijd noteerde. Als derde kwam Fer- lenghi (Italië) aan het eindpunt, zijn tijd bedroeg 6 uur 59 min. 20 sec. In de top van het algemeen klassement is geen wijziging gekomen. Lorono behoudt de leiding, gevolgd door Ruiz en Bahamontes. In Glasgow is voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1958 de wedstrijd SchotlandSpanje ge speeld. De Schotten wannen de ontmoeting met 42, nadat zij bij rust met 21 de lei ding hadden. Zo de weersomstandigheden de Schotse voetballers ooit te hulp zijn gekomen, dan was dat woensdagavond in het Hampden Park in Glasgow wel het geval. De strijd tegen de aan warmte en droge velden ge wende Spanjaarden in de voorronde van het wereldkampioenschap vond plaats onder een voortdurende zware regenval, die het veld weldra in een ware modderpoel her schiep. De Schotten konden zich aan deze ter- reinsgesteldhéid het beste aanpassen en tot groot enthousiasme van de 90.000 toeschou wers werd de ploeg met de grote Di Stefano en Kubala met 42 geklöpt. De Spaanse kanthalfs moesten het middenveld priis geven aan hun Schotse collegas en die veld- meerderheld was de basis van de zege. Gesteund door McColl en Docherty trok de Schotse aanval telkenmale ten aanval en het was slechts aan het uitstekende werk van doelman Ramallets te danken, dat Schotland de score pas in de 22ste minuut kon openen door Muddie. Kubala maakte vier minuten later gelijk, maar vijf minuten voor rust kon Hewie er uit een strafschop 21 van maken. Weer zorgde Kubala, 6 minuten na die hervatting, voor de gelijk maker, toen was de rol van Spanje uitge speeld. Muddie was de grote man in de aan val der gastheren en hij bracht zijn team de overwinning met twee prachtige doel punten. Het voorlopie- Nederlands amateurelftal heeft wat de cijfers betreft een goede gene rale repetitie gehad voor de interlandwed strijd tegen Ierland, die woensdag 15 mei in Leeuwarden wordt gespeeld. De ..geselec teerden" wonnen namelijk in Winschoten voor 3500 toeschouwers met 32 van het Groningse B-team, nadat zij hij de rust een 21 voorsprong hadden. Ondanks deze overwinning zijn alle pro blemen voor de keuzecommissie echter nog niet opgelost. Verdedigend vormde het elf tal een goed sluitend geheel met doelman Wetzels (Maurits), rechtsback Van Bruggen (DFC). linksback Claus fHelmondial en spil Blom (WW1. Maar in de voorhoede, waar in Van Gaans (MOC) vervangen was door De Rijke (Friesland), bleven vraagtekens staan. Deze linie vormde "een eenheid en spelerswisseling na de rust bleek reen ver betering. In de eerste helft kwam het goede werk hoofdzakelijk van linksbinnen Kerk- hofs (Maurits) en rechtsbuiten Elfring (Robur et Velocitas). Laatstgenoemde scoor de ook de doelpunten, die de amateurs na 21 en 23 minuten een 20 voorsprong gaven. Het laatste door een fout van de Groningse doelman Haverkamp. De zwak spelende Groningse ploeg liep na 41 minuten tot 12 in, toen Wetzels bij een hoekschop door de zon werd verblind en de bal via het lichaam van linksbuiten Walburg (Veen- dam) vervanger van Smit (Be Quick) in het doel caramboleerde. Na de hervatting bleef het amateurelftal de betere ploeg, vooral ook door het goed stuwende werk van rechtshalf Paule (WVC). Kerkhofs, nu als midvoor, bracht na 25 min. de stand op 31. Dat de noordelijken het verschil nog konden verkleinen dankten zij aan Wetzels, die na een vrije schop het - :hot van Gre ying (Be Quick) uit zijn handen liet glippen (2—3). Voor de wedstrijd Nederland-België oud-internationals, die zaterdag in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, zal de plaats van Pellikaan, die bedankt heeft als linksachter, worden in genomen door Potharst (Ajax). ADVERTENTIE Ondanks de voor de tijd van het jaar on gekend strenge nachtvorst hebben de rij ders van de Tulpenrally bij hun terugkeer in Duitsland niet al te veel last van de koude gehad. Er lag rond Freiburg bijna geen sneeuw en de wegen waren droog, zodat de „coureurs" de gemiddelden ge makkelijk konden halen zonder gevaar op slippers te lonen. Opnieuw bleken vier combinaties strafpunten te hebben gekre gen. De Britten Best en Liddon met hun Triumph TR 3 (groep Noordwijk) kwam hier 32 minuten te laat door, de Peugeot 403 van Sanders en Steinrotter (groep Noordwijk) was drie minuten te laat. Twee équipes uit de rallyklassen Rijkers/De Vis ser met Renault Dauphine en Mogendorff/ Eerenberg met een MGA kregen respectie velijk vier en zeven strafpunten. In Eris- kirch, na 890 km, meldde de Goggomobil van de Nederlandse combinatie Van Dal- sum/Hardebelt zich niet. Bij nadere infor matie bleek een mankement aan het wa gentje hiervan de oorzaak. De vierde Gog- go was uit de strijd. Maar ondanks de voor dit type utuo's moeilijke omstandigheden, rijden toch nog zeven Goggo's in deze zware rally. De Duitse Automobielclub gaf later uit München het eerder gemelde bericht van de aanrijding van de Rally-klasse rijders Bayes-Abrams-Chapman met een Volks wagen, een botsing die in de vroege mor genuren plaats vond en die noodlottige gevolgen had voor een van de inzittenden van de Volkswagen. In de eerste nacht, waarin de rijders door moesten rijden waren er nog 191 teams zonder strafpunten, terwijl zeven équipes met strafpunten de tocht voortzetten. Het aantal uitvallers is, en gezien de ongun stige weersomstandigheden zal dat nie mand verbazen, gestegen tot 18. Opvallend is, dat van de tien teams uit de Rally-klas se inmiddels vijf combinaties zijn uitge vallen. Na een tocht van ruim 300 km over Frans grondgebied trok de karavaan op nieuw Duitsland binnen. Voor de tweede maal passeerden de deelnemers Freiburg - 705t;km oftewej een kwart van de gezamen lijke route zat er toen op waar het even eens zeer koud was. Bij minus vier gra den deden hier de officials in het holst van de nacht hun werk. Opnieuw bleken twee teams te zijn uitgevallen en wel de Britten Dixon en Stanford met hun Sun beam Alpine Special (groep Noordwijk) en de Nederlanders Hooft en Dekkers, die met Mercedes 190 sl (groep Noordwijk) in de Rallyklasse reden. (Van onze sportredacteur) IN HAARLEM WEET MEN sinds woensdagavond ook wie John Charles is. De voor ruim zeshonderdduizend gulden naar de Italiaanse ciub Juventus overgegane Welshman, waar in de aanval alles om draaide, scoorde niet alleen drie keer tegen het op vier plaatsen versterkte elftal van Haarlem, maar hjj had ook een groot aan deel in de meeste andere goals die zjjn club Leeds United gisteravond scoorde, 't Werd uiteindelijk negentwee voor de Engelse eerste divisie club, maar van veel belang was dat al lang niet meer voor de ruim veertienduizend toeschouwers, die het gebrek aan spanning ruimschoots vergoed zagen met bijzonder goed en bij perioden zelfs voortreffelijk clubvoetbal. Voetbal van elf volkomen op elkaar ingespeelde professionals, die op aan duidelijkheid niets te wensen latende wijze toonden waar het in het Nederlandse clubvoetbal nog aan ontbreekt. En dat was veel. Nu troffen de Haarlemmers het niet dat Leeds United de avond tevoren een slechte beurt gemaakt had tegen Sparta (44) en dus met een spelletje begon dat alles behalve vakantievoetbal genoemd kon wor den. Binnen een halve minuut had „de man met de gouden benen", John Charles, doel man Snijders al gepasseerd en negen mi nuten later was de stand al nuldrie, aangezien linksbinnen Forrest twee maal handig profiteerde van door Charles voor treffelijk aangespeelde ballen. Het met Abe Lenstra, Odenthal, Van Geen en De Graaf versterkte Haarlem speelde dan ook als was de ploeg gehypnotiseerd. Men liet de Engelsen komen en verwaarloosde ver volgens de dekking volkomen. En dat moet men vooral niet doen tegen spelers, die niet alleen elke seconde hun hersens ge bruiken bij het positiespel dat zij spelen, maar bovendien een grotere sprintsnelheid hebben en een arsenaal van schijnbewe gingen. Bij die drienul stand ging het wat beter. Dat kwam evenwel voornamelijk omdat de bal wat langer in de voorhoede bleef dan voorheen, want trokken de Engelsen weer in de aanval, dan was het gevaar voor nog meer doelpunten weer zeer groot. Vooral ook omdat de befaamde Charles nogal een grote dosis activiteit ontplooide. Hij dook overal op, behalve op plaatsen waar zijn bewaker De Voogd hem verwachtte. Nu eens zag men hem op de linkervleugel opereren, dan weer zette hij van de rechtervleugel de bal netjes voor. Waarbij zich echter het eigenaardige feit voordeed dat dezelfde Charles ook weer present was voor het doel als zijn aan wezigheid daar vereist was. En zelfs be zwoer hij eenmaal het gevaar voor zijn eigen goal toen Haarlem daar een hoek schop had genomen.... En ideale midvoor deze Welshman, die een groot uithoudingsvermogen paart aan een enorme snelheid, maatgevoel en sou plesse. Toch werd de ruststand „slechts" nulvier, aangezien alleen rechtshalf Gib son er nog in slaagde met een laag, hard schot te scoren. En dat alleen nadat De Voogd de bal van richting had veranderd. Een drietal andere kansen veelal ge schapen door de razendsnelle linksbuiten Overfield, die Oepkes voorbij liep als deed deze niet mee ging verloren door on zuiver schieten. Na rust leek Haarlem een andere weg te gaan bewandelen. Al in de tweede minuut bracht Van Geen met een waarlijk fraai schot de achterstand tot éénvier terug en even leek het evenwicht hersteld. Maar toen kwam de scoringsmachine van Leeds United weer op gang. Op volle gang. Na dat eerst nog Charles de bal uit een hoek schop tegen de lat had gekopt, werd het éénvijf door Charles, éénzes door Meek, Voor de voorronde van het wereldkam pioenschap voetbal 1958 is in Londen de wedstrijd EngelandIerland gespeeld. De Engelsen wonnen met 51, nadat de rust met 40 was ingegaan. De Engelse midvoor Tommy Taylor van Manchester V-.ited scoorde drie doelpunten, onderscheidenlijk in de 9de, 18de en 40ste minuut. John Atyeo van Bristol City, die rechtsbinnen speelde, tekende twee goals aan, in de 38ste minuut van, de eerste helft en in de 44ste minuut van de tweede helft. De Ieren, die zich dapper verdedigden maar geen partij waren voor de Engelsen, scoor den door Don Curtis van Bristol City in de 10de minuut van de tweede helft. Taylor kreeg een prachtige kans om het individuele rfecord voor Wembley van vier goals te verbeteren, maar hij schoot twee keer van vlakbij naast het doel. John Charles in een kopduel met Haarlems spil De Voogd. éénzeven door McKenna, één acht door Forrest en pas toen slaagde Van Geen er andermaal in keeper Wood te passeren. Charles tenslotte bepaalde drie minuten voor het einde de stand op tweenegen, nadat Abe Lenstra, die sukkeldrafjes af wisselde met trage looppas, nog een keer enorm hard tegen de onderkant van de lat had geschoten bij een van de schaarse gevaarlijke aanvallen van de roodbroeken. Doch ondanks dat gebrek aan spanning en ondanks het enorme verschil in kracht, konden de toeschouwers tevreden zijn met het gebodene. Ook al had Leeds United het door haar veel hogere tempo en haar vooral veel grotere vaardigheid, wel erg gemakkelijk, de wedstrijd bleef het aan zien ten volle waard. Het is dan ook te hopen dat Haarlem of welke club in Haarlem of omgeving ook in de toe komst nog eens de financieel grote risico's zal willen nemen om het voetbalminnende publiek eens iets te bieden dat men tijdens de competitie bepaald niét ziet. De wedstrijd WVFeijenoord voor de kwartfinales van de bekercompetitie is gewonnen door Feijenoord met 61 (rust- 21). De bekerwedstrijd ADOAmsterdam eveneens voor de kwartfinale is na twee gelijke spelen eindelijk beslist. ADO won met 4—3, ruststand 31. In de halve finales zullen uitkomen: HVC, Fortuna, ADO en Feijenoord. Na de vierde klassementsproef zag het algemeen klassement voor wat betreft de tien best geplaatste équipes er als volgt uit: 1. Kreisel-Ten Hope (Ned.) Renault Dauphine 40 winstpunten; 2. TakNiemöl- ler (Ned.) Mercedes 300 SL 40 wp.; 3. Koks en Gorris (Ned.) Porsche 1600 39 wp.; 4. FlintermanGreeve (Ned.) DKW F 91 37 wp.5. HeidendahlHora Siccama (Ned) Alfa Romeo Gulieta 37 wp.; 6. Carstedt- mevr. Carstedt (Zweden) Ford Fairlane 500 37 wp.; 7. Gerlach-Van den Brug (Ned.) Porsche 1600 s Speedster 36V2 wp.; 8. Graa>" van Zuylen van NijeveltDee (Ned.) Borgward Isabella TS 36 wp.; 9. Martens- Eerligh (Ned.) Fiat 1100 35 wp.; 10. De Vries-Moorman (Ned) Ford Fairlane 35 wp. De Tulpenrally 1957 belooft, wanneer men tenminste op het officieuze algemene klassement afgaat, een echt-Nederlandse sterrit te worden. Bij de tien hoogstgeplaat- ste combinaties treffen we maar één bui tenlandse aan: het Zweedse echtpaar Car stedt, dat met hun Ford Fairlane 500 de zesde plaats in de algemene rangschik king inneemt. Opvallend is ook, dat de winnaars van 1956, vader en zoon Brookes, tot nu toe uiterst bescheiden prestaties hebben gele verd. Wel zijn zij nog straf puntloos, maar tot winstpunten en die zullen deze Ral ly toch wel gaan beslissen heeft de groene Austin A 35 het ook niet gebracht. Wel staat vóór de snelheidsproef op het circuit van Zandvoort nog een vijfde klas sementsproef op het programma, doch die zal wel geen revolutionaire verschuivingen in het algemene klassement teweeg bren gen. Weersverbetering Het heeft er alle schjjn van, dat de Ral lyrijders het zwaarste gedeelte van de ruim 3300 km lange tocht achter de rug hebben. Het weer in zuid-Dnitsland was woensdag redeljjk, wel was het nog koud en wel stond er wat wind, maar sneeuw, regen en storm, dat werd de Rallykaravaan tenmin ste bespaard. De tijdcontrole in Garmisch-Partenkir- chen meldde aan de centrale post in Noord wijk, dat een tweetal deelnemers zich hier niet had gemeld en dus tot de uitvallers moest worden gerekend. Het waren de Britten Scott en McNab (groep Noordwijk) en de Peugeot 203 van de Nederlanders EikelboomVan Weezei Errens (groep Noordwijk). Een zeer groot aantal combi naties liep hier strafpunten op, 17 wa gens kwamen na de geldende passeertijd door. De Nederlandse Davis Cup-ploeg, die op zaterdag 18, zondag 19 en maandag 20 mei op de Metsbanen in Scheveningen tegen Italië uitkomt, bestaat uit: Dehnert, Van Dalsum, Goris en Van Meegeren. Als non-playing captain treedt drs. L. Rinkel op. Zondag 19 mei zal de wedstrijd om half drie beginnen en niet zoals eerder gemeld om vier uur. De Italiaanse Davis Cup-ploeg zal bestaan uit Giusseppe Merlo, Nicola Pietrangeli, Orlando Sirola en Antonio Maggi. Vanavond wordt in het Hilversumse Sportpar na een lange onderbreking weer de eerste avondmeeting gegeven. In de periode van rust is de baan onderhan den genomen en de bocht bij de rechter stoel dermate verbeterd, dat nog betere tijden op deze baan verwacht kunnen wor den. Dit zal op de thans nog „verse" baan nog niet mogelijk zijn. In verband met de enorme drukke weken, welke de dravers voor zich hebben, is h 1 aantal inschrijvin gen wat onder de verwachtingen gebleven. De serie-draverij wordt daardoor als heat gelopen, waarin de snelste tijd doorslag gevend is. De keuze Geersen (Ugoldman K, Tosca) is de favoriet, gevolgd door Ter- raise, die op Mereveld een uitstekend sei zoendebuut had. De sterke Strange Story is vooral op een zware baan een mogelijk outsider. In de openingskoers zal de 3-jarige en nog ongeslagen crack Victor Alsvin een harde noot te kraken krijgen in Vaurien, die met haar 40 meter voorgift Victor tot het uiterste tegenstand zal bieden. De de- buterenden Uhian Erebus en Vanity Han over zouden kunnen verrassen. In het internationale nummer verschijnt de Belg Kodak niet aan de start, waardoor Sunny Boy zich op de eerste plaats zal kunnen handhaven. Zijn stalgenote Rina Gay zal in gezelschap van Padua en Nar- ciso v. Zora eveneens dicht op deze ver moedelijke winnaar eindigen. In de Droppingsprijs treft Roelina met be perkt uithoudinsvermogen de juiste afstand en zal dan ook kunnen winnen. Indien de baan zwaar zal zijn verdient Ralph Erebus de voorkeur, evenals Sir Henry en de uit gesproken stayer Tizian, die zich op zwaar terrein iuist in zijn element voelt. De volle broer van Mac Kinley, n.l. Tar- zan Hanover stelt tot nu toe zeer teleur en is geen schaduw van de- oude crack. Bo vendien mangelt het aan zijn uithoudings vermogen, waardoor hij in de Invasie-prijs wel weer een ondergeschikte rol zal spelen. Uranie Duluth, Rosa Rubra en Uranus Koff zullen vermoedelijk in deze volgorde de finish passeren. Met de wedstrijd BMHC 2—CHVW 2 in Bloemendaal begint zaterdag de cricket competitie van de Haarlemse Cricketbond.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11