Ewijk's B Kinderkerk in IJmuiden-oost vierde veertig-jarig bestaan Moederdag Taartendag „Beekestein" voor de sloper Jan Sluyters, de knapste der in Nederland werkende schilders Dure verplaatsing van klassen, omdat permanente bouw niet mag en W. wijzen schadevergoeding van de hand, N.V. trekt zich terug A sent ia voor Velsen Doopsgezind kerkje aan Wilgenstraat Koffer or geit je bij de geschenken e*) 5%e#Jia IN MEMORIAM Waardigheid en eerlijkheid dienen voor te gaan" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 17 etere akkerij Reclame van deze week Laatste wedstrijd van Watervliet Vragen over aanvragen van Urker vissers Combinaties, die ter haring varen Eén collegelid wil gebouw hoe dan ook behouden Geen .maar EEN RIJK BEZIT dat is een SPAARBOEKJE van iXt.Gfcfoï'. L Rogier SANTPOORT-IJMUIDEN ,ZAAK VAN HATTUM" AFGESLOTEN Hydrografencongres in Monaco Damnieuws uit de IJmond Speidel naar Nederland DONDERDAG 9 MEI 1957 VEERTIG JAREN KINDERKERK in IJmuiden-Oost hebben er toe geleid dat er een aantrekkelijk boekje werd uitgegeven, waarin dit heuglijke feit werd herdacht. „Op de eerste kinderdienst, 6 mei 1917, was ook Jacob Menzel present" staat er onder meer in en diezelfde heer Menzel, nu de bekende „oom Jaap", werd gisteravond nog eens hartelijk in de bloemetjes gezet, omdat hij al die veertig lange jaren aan het kinderkerkwerk is blijven deelnemen. De erkentelijkheid en dankbaarheid was maandag reeds door Velsens burgemeester mr. M. M. Kwint kenbaar gemaakt, toen hem de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau werd opgespeld, maar gister avond in het Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan werd het op meer intieme wijze gedaan door een hartelijke toespraak van de voorzitter van de kinderkerk, de heer J. J. J. Jansen. Een boekwerk „De Bijbel heeft toch gelijk" en een zilveren pla quette waren een paar zeer gewaardeerde geschenken. Een tweede jubilaris ontving eveneens ditzelfde boek en woorden van grote dank baarheid jegens God, die hem de kracht had gegeven om 25 jaar lang dit werk te doen. De jubilaris, de heer N. v. d. Zwan, is thans 72 jaar, doch elke zondag komt hij nog steeds trouw op zijn brommer naar de kinderkerk om de kinderen uit de bijbel te vertellen, waaraan hijzelf zo'n grote steun heeft gevonden. In zijn openingsrede haalde de voorzitter de tekst uit Prediker 3 vers 14 aan. Hij ver geleek dit met het kinderkerkwerk, waarin geen mensenroem bestaat, omdat alles, wat uit de mens kwam, niet door God gezegend kon worden. Hij uitte zijn grote dankbaar heid aan God, die veertig jaren lang dit moeilijke werk onder de kinderen van Jmuiden-Oost heeft gezegend. Moeder van de kinderkerk Sprekend over de beide jubilarissen noemde de heer Jansen ook de echtgenoten van beide heren, die steeds met raad en daad hebben meegewerkt. Mevrouw Men zel werd niet voor niets „moeder van de kinderkerk" genoemd. Zij werd eveneens met een aandenken bedacht in de vorm van een fraaie bos bloemen. Mevrouw v. d. Zwan kon niet meer actief deelnemen, maar steeds was er ook bij haar de bereid heid aanwezig om haar man aan het „werk" af te staan. Gistermiddag was zij in het ziekenhuis met een extra-bloemetje bedacht. De heren Menzel en v. d. Zwan dankten het bestuur voor zoveel goede woorden en zij hoopten met Gods hulp het werk nog lang te kunnen voortzetten, maar dan in nog groter opzet: de Theo Thyssen- school en de Emmaschool kunnen zo lang zamerhand de grote aantallen kinderen op zondag niet meer bevatten, maar het ont breekt aan goede leiding, anders zou er nog wel een school bij komen. De heer Menzel vroeg dringend om persoonlijke hulp, zodat ook de thans aan de kinder- ADVERTENTIE Verras haar met zo'n heerlijke TAART uit (J zult zien hoe dat haar verrukt. Wij hebben ze al vana 85 ct Speciaal aanbevolen voor uw uitstapjes Zandjes, 6 stuks43 ct Zandruiten, 10 voor 45 ct Rozijnencakes, 10 voor 50 ct 200 gr Cokesmacroontjes 60 ct 250 gr Zandkoekjes 67 ct Noteert u even IEDERE WOENSDAG 2 grote ROZIJNENBOLLEN 25 cent Willemsbeekweg 1 - Telefoon 4640 IJmuiden-Oost Van de korfbalvereniging „Watervliet" zal het eerste twaalftal in de tweede klas KNKB zijn laatste competitiewedstrijd spelen tegen Excelsior 1. De Watervlieters, die in deze competitie de eerste maal een goed figuur hebben geslagen en bijna steeds de tweede of derde plaats op de ranglijst innamen, kunnen zich zondagmid dag op eigen terrein verzekeren van de vierde plaats. Er moet dan echter worden gewonnen. Op dezelfde dag zal een Watervliet- twaalftal deelnemen aan de seriewedstrij den van de Zandvoortse Korfbalclub, waar in als tegenstanders fungeren Sport Ver eent, DSV en Aurora. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten van Watervliet A-Aurora A. De opstelling van Watervliet 1 is: Dames J. Kluft, D. Hartman, B. Koet. T. Waag- meester. R. Leyenaar en S. Meyer: heren: F. Vos, S. Hartman, M. Veerbeek, W. Berg huis, J. de Boer en J. v. d. Berg. Het Tweede Kamerlid de heer Vermoo- ten heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat er door Urker IJselmeervissers aan vragen zijn ingediend voor vijf Noordzee- kotters; indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen, of het juist is, dat deze alle zijn afgewezen, omdat de betrokkenen niet beschikten over de financiële middelen voor de aanschaffing van het netwerk en niet werd toegestaan, dat de betrokkenen dit kochten op leverancierskrediet? Indien ook deze vraag bevestigend wordt beant- woord, acht de minister dit dan in over eenstemming met de in de visserijnota op verschillende plaatsen erkende uitzonde ringspositie, waarin de vissers op het IJsel- meer verkeren, en is hij bereid de richt- 'ünen voor de kredietverstrekking aan 1 vissers nog eens te bezien? kerk verbonden dames en heren eens in de maand een vrije zondag hebben. Sprekers Het „plechtige" gedeelte van de herden king werd door enkele sprekers afgesloten. Namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te IJmuiden-Oost sprak de heer W. Huiser zijn felicitaties uit. Hij kende het kinderkerkwerk uit eigen ervaring, zodat hij als „insider" kon beoordelen welke moeilijkheden het met zich meebrengt. Te vens had hij geleerd hoe er uit liefde tot de Heiland! en tot het kind gewerkt wordt. De heer Huiser besloot met de opmerking, dat iemand, wanneer hij 40 jaar bij een baas was, wel spoedig gepensioneerd zal worden. Hij hoopte echter dat de Kinder kerk niet tot deze pensioerisgrens zal ko men, maar rustig zal doorgaan. Een paar .kinderbijbels ten gebruike van het perso neel onderstreepten deze wens. De directeur der Nederlandse Zondags schoolvereniging te Amsterdam, de heer A. Kroese, sprak namens 12000 Nederlandse collega's. Ook hij bood zijn gelukwensen aan en hij hoopte, dat het woord van Jezus: „Laat de kinderen tot Mij komen", steeds als. grondslag zou blijven dienen waarop kon worden voortgebouwd. Aan zang, declamatie, muziek en schets jes werd het verdere deel van de avond ge vuld. Origineel van opzet en eenvoudig van uitvoering was de geschiedenis van de kin derkerk in drie episoden, waarin onder meer het oude schuurtje van „tante Rein- tje" op het toneel werd getoverd. De heer Menzel kon uit zijn rijke ervaring het een en ander vertellen, zodat uiteindelijk een demonstratie kon worden gegeven, die met behulp van de modernste onderwijsmidde len een enorm verschil vormt met de be holpen, doch o zo goed bedoelde manier van 40 jaar geleden. Filmstrook Veel bijval kreeg de speciaal voor deze gelegenheid gemaakte filmstrook, waarin de geschiedenis van de kinderkerk in het kort is weergegeven. Ondermeer staat hierin nog een afdruk van een uitnodiging voor het Kerstfeest van 1944, inhoudende het dringende verzoek „enig snoep of snoepbonnen" af te staan. Kofferorgeltje Na de vertoning van de film „Kind en Zondag", waarbij de heer A. Kroese een korte inleiding hield, werd door een paar ouders het jubileumgeschenk aangeboden. Dit geschenk, waarvoor al maandenlang door ouders en belangstellenden was ge spaard, werd dankbaar in ontvangst ge nomen en tegelijk geprobeerd: het was een kofferorgeltje, dat bij het werk zulke goede diensten kan bewijzen, omdat het van het éne lokaal naar het andere kan gedragen worden en, ondanks de geringe afmetingen, toch een zeer groot volume heeft. Ds. Dickhout sloot deze jubileum-bijeen komst met gebed. In zes combinaties zulien de drijfnetloggers van de Katwijkse en IJmuidense vissers vloot dit jaar uit de IJmuidense Vissershaven ter nieuwe haring gaan. In totaal zullen dinsdagmorgen. 21 mei. van tien uur af acht endertig schenen zee kiezen. De jagers in deze combinaties de loggers, die de vangst van het eerste schot van de andere schepen zullen overnemen en naar huis jagen in de bekende race zijn nog niet bekend. De combinatie ..Adeco" bestaat dit jaar uit acht loggers, waarbij twee IJmuidense en zes Katwijkse schepen. Het zijn de KW.25, 147, 23. IJM.75, 283, KW.2, 6 en 7. In de combinatie „Nederland"-den Duik varen ditkeer zeven schepen, dus allen Kat- wijkers. Het zijn de KW.18, 86, 48, 67, 130, 151 en 37. Derde combinatie is die van de rederij „Kennemerland" Hierin varen de KW.29, 39, 40 20. 41 en 78. De combinatie Rijnstroom-Ouwehand telt zes schepen: de KW. 15, 43, 44. 97, 110 en 50. Een nieuwe combinatie is de „INPA", die met vier loggers uit IJmuiden vertrekt. In deze INPA-combinatie behoren de KW.22, 127. 129 en 163. De combinatie „HAPAS" bestaat uit de loggers KW 19. 16, 47, 54, 168, 170 en 70. De rederijvereniging „Vuurbaak" te Kat wijk aan Zee kon ons vanmorgen nog niet meedelen of en welke trawlerloggers aan de haringrace zullen deelnemen. HET HOOFDGEBOUW, zowel als de bij gebouwen van het landgoed „Beekestein" aan de Rijksweg te Velsen verkeerden reeds ten tijde van de aankoop door de ge meente Velsen in een bouwvallige staat. Sinds is de toestand van de gebouwen voortdurend achteruitgegaan, zodat het zelfs nodig was het hoofdgebouw te stut ten, voor welk doel de raad in augustus 1954 nogal wat geld beschikbaar stelde. Inmiddels is diverse keren nagegaan of het gebouw zou kunnen worden bestemd voor een bepaald doel, zodat een kostbare restauratie te rechtvaardigen zou zijn. De pogingen in deze richting hebben echter geen positief resultaat opgeleverd, zeggen B. en W. van Velsen. Uit een recent onderzoek is inmiddels gebleken, dat het rottingsproces in het houtwerk zich onverminderd heeft voort gezet. Het is zelfs niet denkbeeldig dat daardoor het aangebrachte stutwerk zal worden aangetast. Ook het muurwerk, in het bijzonder dat van de zuidelijke zijgevel van het hoofdgebouw, verrot meer en meer. Indien nu nog de restauratie ter hand zou worden genomen, zou dit zelfs neerko men op een totale afbraak van het gebouw en het daarna weer op de oorspronkelijke wijze herbouwen. iB. en W. menen dan ook, dat, gelet op het gevaar voor instorten, de afbraak van het gebouw, waarvoor reeds bij beschikking van 17 november 1952 van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ver gunning is verleend, niet langer kan wor den uitgesteld en het college stelt de raad dan ook voor, tot deze afbraak te mach tigen. Eén lid van het college vermoedelijk de voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint neemt het standpunt in, dat het gebouw, dat met de daarbij behorende tuin uit historisch-cultureel oogpunt voor de ge meente van zo groot belang is, moet blij ven bewaard, zelfs al zou algehele herbouw in de oorspronkelijke staat noodzakelijk zijn. De commissie voor openbare werken stemt overigens met het voorstel in. ADVERTENTIE AF6E?-AMnGsM'$ÈRÉ Vraagt vrijblijvend inlichtingen Marktplein IJmuiden Interieurverzorging De laatste keer dat ik Sluyters ontmoette dacht deze het nog met me aan 'de stok te moeten krijgen, toen ik sprak van por tretschilders, die een opdracht weten te aanvaarden. Door een misverstand meende Sluyters dat ik voor dit soort schilders minder eerbied zou hebben. Het tegendeel is waar. En juist Sluyters kon ik dit van harte zeggen, daar deze een portret kon schilderen zonder iets van zijn eigen per soonlijkheid prijs te geven. Hij mocht dan in de eerste plaats aan een goed schilderij denken, hij stond daarmee niet onverschil liger tegenover de gelijkenis met het model. Wel ontmoeten we in Sluyters' oeuvre fi guurstukken van een vrijere interpretatie. We kunnen zelfs spreken van een bepaald „Sluyters"-type. Wie leden van Sluyters' gezin mocht ontmoeten, kan het misschien met me eens zijn dat zijn voorkeur voor een bepaald uiterlijk met zijn directe om geving te maken had. Maar ook bij een vrijere interpretatie konden Sluyters' por tretten opvallend goed gelijken. Iedere keer valt het me weer op in een mij bekende woning hoezeer de vrouw des huizes nog alles te maken heeft met het uit vrije wil en voor zijn genoegen getekende portretje, enige tientallen jaren geleden door Sluy ters naar haar gemaakt. Hoe lijken nog haar volwassen zonen op de jochies, die Sluyters schilderde. En zo was het mij met het laatste in opdracht vervaardigde por tret van minister Van der Kieft, die ik een kwart eeuw geleden bij een lezing had mo gen gadeslaan. Hoe imponeerde ons ook Sluyters' virtuositeit, aan de dag gelegd in Wibauts beeltenis, waarvoor hij zo uiterst korte tijd nodig had. Met Sluyters is wel onze knapste in Ne derland werkende schilder van deze eeuw heengegaan. Ik geloof dat men dit kan er kennen ook al zou men iets tegen zijn menselijke instelling ten aanzien van het hem omringende kunnen hebben. Dat Sluy ters in een bepaalde tijd kon choqueren kan men zich voorstellen zonder dat men dit als een gevolg behoeft te zien van een overdreven schaamtegevoel bij zichzelve. Sluyters' sterke zinnelijkheid richtte zich tenslotte niet op de vreugde om de kleur alléén. Een grootser visie op de dingen dan Sluyters die vertoonde is naar mijn smaak al te constateren in het werk van de cynische Van Dongen, die door zijn in stelling toch meer afstand weet te nemen. Maar, nogmaals, op Sluyters' kunde valt niets af te dingen. Hoeveel meer vertonen zijn figuren lichamen onder de kledij dan die van de zogenaamde magische realisten, hoeveel levender blijven zijn modellen, hoe natuurlijk is veelal hun houding. Nieuwe uitdrukkingswijzen in de moder ne kunst wist Sluyters zich met verbluf fend gemak eigen te maken. Wel is het of er een grotere spanning ontstond wanneer hij het voorbeeld van anderen voor zich zelf verwerkte. Mij persoonlijk zijn vaak juist het liefst die schilderijen, die terug wijzen naar voorgangers of tijdgenoten, zonder daarmee overigens gebrek aan eigen persoonlijkheid te tonen. Ik denk aan dansende vrouwen in de geest van Lautrec, aan een bouwput zoals Breitner die ook schilderde, aan Van Gogh-achtige land- ftm In gemeenteblad no. 62 van 1957, be vattende het voorstel van B. en W. inzake het verlenen van een krediet voor de bouw en de investering van een aehtklassige openbare lagere school aan de Hunze- straat te IJmuiden, deelden B. en W. on der meer mee. dat de situatie daar moeilijk werd: „De Professor van der Leeuwschool aan het Gij zen velt plantsoen te IJmuiden omvat zeven klassen. Het schoolgebouw telt zes leslokalen en een handarbeidlokaal, terwijl bij het gebouw twee Mavem-noodlokalen zijn geplaatst. De zesde klasse, welke 15 leerlingen telt, is ondergebracht in de ka mer van het hoofd der school. De klassen 1, 2 en 3 van bovengenoemde school zijn gesplitst, welke splitsing zich in de volgende leerjaren zal voortzetten, terwijl veilig kan worden aangenomen, dat in september a.s. weer met een dubbele eerste klasse zal worden begonnen. (Inmid dels hebben zich voor het eerste leerjaar 98 leerlingen aangemeld). De school zal bij de aanvang van de nieuwe cursus over drie noodlokalen extra moeten beschikken. De oplossing hiervoor is gevonden door, als de bouw van de Brederode-kleuter- school te Santpoort (zuid) voltooid is, de drie bij de Brederodeschool geplaatste Ma- vem-lokalen naar de Professor van der Leeuwschool over te plaatsen". (Perma- 15 Bij raadsbesluit van 8 mei 1956 machtig de de raad van Velsen het college tot de verkoop aan Van Hattum en Blankevoort n.v. te Beverwijk van een terrein aan de Briniostraat te IJmuiden-Oost. Deze verkoop zal geen doorgang kunnen vinden omdat de n.v. uiteindelijk in Bever wijk gevestigd wil blijven, niettegenstaan de zij zich rechtens al aan de gemeente Velsen had gebonden. Gezien echter de nog onzekere factoren welke aan een blijvende vestiging in Be verwijk verbonden waren, wilde de n.v. de band met de gemeente Velsen nog niet he- heel doorsnijden, om alsnog de mogelijk heid van een verplaatsing van het bedrijf naar Velsen achter de hand te houden. Aangezien een dergelijke handelwijze, waarbij twee mogelijkheden in reserve worden gehouden op een tijdstip waarop men zich zowel moreel als juridisch aan één der gemeenten had gebonden, naar het gevoelen van het college in een sfeer van reëel zakendoen onaanvaardbaar is, hebben B. en W. de n.v. verzocht zich de finitief uit te spreken over het al dan niet bouwen te IJmuiden-Oost. Naar aanleiding hiervan heeft Van Hat tum en Blankevoort n.v. medegedeeld, dat zij defenitief van de voorgenomen aankoop afziet en daarbij aangeboden de kosten, welke de gemeente ter zake heeft moeten maken, tot een redelijk bedrag te vergoe den. B. en W. achten zich ontslagen van de verplichting nogmaals in den brede op deze aangelegenheid in te gaan, omdat bij de behandeling van deze zaak in de raad van 12 maart al uitvoerige mededelingen zijn gedaan. Wel merken zij nog ten aanzien van de aangeboden schadeloosstelling op, dat het meer voorkomt dat de gemeente zich uit gaven getroost tijdens gevoerde onderhan delingen, zonder dat deze tot het gewenste doel leiden en zonder dat voor de gemaak te kosten een vergoeding wordt gevraagd. Ook ten aanzien van deze aangelegenheid is zulks het geval. Ten einde de positie van de gemeente te houden in het vlak, waarin waardigheid en eerlijkheid in het zakendoen samengaan, menen B. en W. de raad te moeten advi seren de aangeboden schadevergoeding niet te aanvaarden. nente bouw is door de bestedingsbeperking niet mogelijk. (Red.). Tot de overplaatsing en inrichting van deze Mavem-lokalen uit Santpoort ten be hoeve van de Professor van der Leeuw school kan thans worden besloten. De totale kosten van de verplaatsing en de aanschaffing van meubilair worden ge raamd op 32.625. (De verplaatsing al leen al kost 21.000). B. en W. stellen de raad voor een krediet tot dit bedrag voor het bovenomschreven doel te verlenen en daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de gemeentebegro ting, dienst 1957. In Monaco is een congres van hydrografen begonnen, waaraan door 37 landen wordt deelgenomen. Het doel van dit congres is, eenheid te brengen in zeekaarten en hydro grafische gegevens over de gehele wereld. Ook Nederland is vertegenwoordigd. (U.P.). De eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland dammen is op het district Gelderland na nu geheel bekend. De -1- gende damtientallen konden in hun provin ciale afdeling het kampioenschap behalen: Noordholland: Jozeph Blankenaar te Am sterdam; Friesland: Damclub Leeuwarden (Leeuwarden); Groningen: Damclub Gruno (Groningen); Drente: Damclub ADC (As sen); Overijsel: Twentse Eerste (Hengelo); Utrecht: Damclub Ons Genoegen (Utrecht); Zuid-Holland I: Constant (Rotterdam); Zuid-Holland II: Residentie Damgenootschap (Den Haag); Limburg: Damclub Treebeek (Treebeek, Brunssum); Zeeland: Damclub Middelburg (Middelburg); Noord-Brabant: Damclub Excelsior (Den Bosch). Gelderland volgt nog. Deze twaalf kampioenen zijn in vier groe pen van drie clubs ondergebracht. De kam pioen van elke afdeling van „drie" plaatst zich in de landelijke finale. De landskampioene van 1956 de provin ciale Noordhollandse kampioene Jozeph Blankenaar is met Friesland en Groningen in één afdeling geplaatst. De eerste wed strijd zal reeds zaterdag 11 mei te Amster dam tussen Jozeph Blankenaar en Gruno plaats hebben. In de toekomst bestaat de mogelijkheid dat het huidige competitiestelsel van de Koninklijke Nederlandse Dambond radicaal wordt gewijzigd. Een der belangrijkste ver anderingen is wel, het afschaffen van het dam/tiental, waarvoor in de plaats komt „het vijftal". Het jaarlijks damtoernooi dat Stabiel organiseert tussen Sportief, KNC, DCIJ en Stabiel, zal op verzoek van de Santpoortse damclub voor het eerst gespeeld worden in het optreden van vijftallen. Elke damclub zal twee vijftallen aan het Stabiel-toernooi laten deelnemen. De eerste ronde wordt maandag in Santpoort gespeeld. Aanvoer van woensdag 18 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 3 tong schar en schartong. 45 schol, 105 schar, 10 bot, 750 haring, 370 makreel, 110 schelvis, 100 wijting, 190 kabeljauw en gul, 10 leng, 3 hake, 10 wolf, 7 poon, 430 koolvis, 35 di versen In totaal 2200 kisten. Jan Sluyters in zijn atelier. schappen uit Laren, aan een beeldhouwers interieur in de geest van Vuillard of Bon- nard, aan een zonsondergang als een Kan- dinsky, aan interieurs die een bepaalde kant van het kubisme vertonen, aan de Staphorster periode, waarmee Sluyters het dichtst bij de Bergense School kwam. Hoe weinig een onderwerp voor Sluyters, dat Staphorst, als men denkt aan al het andere dat hij schilderde! Het is of deze figuur groter werd in zijn werk naarmate hij zich zelf minder kon laten gaan. Ingetogenheid, aan de dag gelegd in stillevens of inte rieurs van een donkere toon met een enkel blinkend wit van een vaas of een kleed van een naakt en een tussenkleur van een oude roemer of een blauwe lap, leverde vaak werk op, dat zeker niet zijn minste was. Liet hij zich echter gaan, dan moest hij met niets anders dan zichzelve gecon fronteerd zijn en kwam hij tot zijn meest eigene en tegelijk ook beste werk: het zelf portret met de donkerrode weerschijn in het gelaat of enige vlammende bloem stukken. Eens heb ik Sluyters' werk in Parijs ge zien. Het was in 1937 op de Wereldtentoon stelling. Het werk van goede Fransen van die tijd was in de buurt en toen bleek Sluyters' beperktheid. Te individualistisch van aard was misschien toch zijn werken, te zinnelijk ook, om elders te gelden dan in de nauwere omgeving van Sluyters, een omgeving, die wij kennen, een atmosfeer waarin het ademen toch iets minder vrij was dan in het Parijs van 1937. Het werk van een Herman Kruyder getuigt van ge voel voor algemene waarden. In de schil derkunst welopgevoede Fransen liepen in het Stedelijk Museum te Amsterdam dan ook nooit Kruyders werk voorbij. Wél dat van Sluyters. Men kan echter niet zeggen dat Sluyters de ogen sloot voor wat waardevol was. Ook van zijn belangstelling voor werk van jongeren heeft hij menigmaal mogen getui gen. Hij kon begrip tonen voor wat hem persoonlijk niet goed lag. De zo aan zijn persoonlijkheid gebonden waarde van zijn werk maakte, dat Sluyters' oeuvre min der van invloed was op dat van jongeren dan anderer voorbeelden. Zijn kinderen leerden van hem het vak. Ernst Leyden en Johan Buning verraadden in enkele din gen dat ze eens naast hem stonden te schil deren. In hun begintijd was Sluyters zeker wel de beste levende Nederlandse schilder, die men kende. Een figuur met een aanleg als die van Sluyters valt hier in Nederland nóg moeilijk of misschien zelfs in het ge heel niet aan te wijzen. Bob Buys ADVERTENTIE VOOR MOEDERDAG Uitgebreide collecties in Smeedijzer Bijoux Italiaans Raffiawerk Rabaan tassen Handgeschilderd en handdruk kleedjes Kelims Pottenbakkerswerk van de vooraanstaande Pottenbakkers Aparte kop en schotels Wandversieringen Grote en kleine schilderstukjes Etsjes, reproducties vanaf 2.95 Schemerlampjes Marmerwerk uit Griekenland Leuke boodschappenmanden Dit alles brengt u KUNSTHANDEL Naar de New York Times uit Den Haag verneemt, zal de Duitse generaal H. Spei del, sinds kort bevelhebber van de NAVO- Iandstrijdkrachten in centraal Europa, in juni een bezoek aan Nederland brengen. AMSTERDAM Woensdag was er flinke handel in aan delen Deli Maatschappij. Tegen een slot- prijs van dinsdag van 99% pet., werd thans op 96 ingezet. Er stond een grote verkoper in de markt, die de koers bepaalde en deze daalde dan ook spoedig, bij gebrek aan kooporders tot 93. Hierna trad een herstel in tot circa 96. Deze flauwe stemming was niet van invloed op de overige cultuur waarden, die vrijwel onveranderd bleven ten opzichte van dinsdag. Koninklijke Olie schommelde rond de 185 en verloor ongeveer 50 cent. Philips nau welijks prijshoudend, evenals AKU, ter wijl Unilever een puntje winst kon boe ken ten gevolge van lichte vraag voor Lon- dense rekening. De affaire voor de inter nationale waarden was zeer gering. Er ging een gerucht ter beurze dat donderdag het disconto in Engeland vermoedelijk ver laagd zal worden. K.L.M. fractioneel hoger op 121 gulden. Scheepvaartwaarden zeer rustig op de zelfde prijzen als dinsdag. Van Nievelt Goudriaan, die dinsdag reeds 5 punten ver loren, werden weer 3 punten lager gead viseerd als gevolg van de aangekondigde aandelenemissie. De staatsfondsen lagen gunstig in de markt, niettegenstaande de verschenen ongunstige weekstaat van de Nederlandse Bank. De koersen bleven goed prijshou dend. Aandelen Wm. Müller en Co. werden weer hoger geadviseerd op 385390 (380) op het verschenen jaarverslag/Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK Na het dalend verloop van de vooraf gaande drie beursdagen was er woensdag weer een stijgende tendens bij toegenomen activiteit. Spoorwegwaarden namen de leiding over van de industriefondsen en hun gemiddel de bereikte een nieuw hoogtepunt sinds 4 februari. Bij de industriefondsen traden vliegtuigbouw- en olie-waarden het sterkst op de voorgrond. Zoals gewoonlijk gedroegen enkele speciale fondsen zich on afhankelijk. De voornaamste staalfondsen en de auto waarden schommelden slechts licht. Van de elektronische aandelen had Zenith een stijging van twee dollar, RCA een stijging van meer dan een dollar. Het industriegemiddelde steeg met 2.05 tot 496.73; spoorwegen met 1.04 tot 147.62 en openbare nutsbedrijven met 0.15 tot 73.26. Het gemiddelde voor de 65 aandelen steeg met 0.76 tot 174.21. Van de 1.157 ver. handelde fondsen sloten er 526 hoger, 397 lager en 234 onveranderd. Er werden 89 nieuwe hoogtepunten en 23 nieuwe laagte- punten bereikt. De omzet bedroeg 2.590.000 aandelen te gen 2.300.000 op dinsdag. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 °/o Nederl. '47 8715/ie 3 Nedl. 1962/64 90% A. K. U 194 194 Calvé Delft 336 Van Gelder Zonen 185% K. N. Hoogovens 310% Nederl. Ford 289% N. Kabelfabriek. 292% gew. PhilipsGloeil. 291% 294 pref Philips Gloeil. 150 Unilever 414% 417 Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. 918 Konkl Petroleum 185,— 186,20 A'dam Rubber 79% K.L.M. 121,— 125,— Holl. Amer. Lijn 171% N. Scheepv. Unie 179 Phs. v. Ommeren 278 H. V. A 106 Verg. Deli Mij en 95% Amsterd. Bank 204 Ned. Handel Mij 170 Rotterd. Bank 173 Twentsche Bank 172% Anaconda Copper 66 Bethlehem Steel 185 U. S. Steel 63% General Motors 43Vi0 Khell Union 82% 38% DONDERDAG 9 MEI Thalia, 20 uur, „Helden in het wit". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulénmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10-12.30 uur. FILMLIGA VELSEN, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw, smalfilmavond. Wijkgebouw Dijkmanstraat, halte Hoogovens, 20 uur, concert van Hoogoven Kunstkring, Velser Orkestvereniging en solisten o.l.v. Frangois Alsen. VRIJDAG 10 MEI Openbare leeszaal en bibliotheek, geopend van 10 tot 12,30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. Thalia, 20 uur, „Djenghiskhan, de ver overaar". Rex, als donderdag. De stichting Bouwfonds Doopsgezinde Gemeente IJmuiden heeft de gemeente ver zocht aan haar te verkopen, ten behoeve van de stichting van een kerkgebouw tevens nevenruimten voor kerkelijke doel einden bevattende en van een kosters woning, een terrein van ongeveer 950 m2, aan de Wilgenstraat en de Abelenstraat te IJmuiden-oost. Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd; de prijs voor deze grond is bepaald op 10 per m2. De gegadigde heeft met deze prijs ingestemd. De Doopsgezinde Gemeente had aanvan kelijk willen bouwen in de nabijheid in de recreatiestrook langs de Heerenduin weg, waarop de tekeningen waren geba seerd de grondnood in Velsen heeft deze plannen echter doorkruist. Prijzen van woensdag Per 1 kg: heilbot f2.90—2.30, gr. tong f3.40 —3.10, grm. tong f3.50—3.20, kim. tong f3.50 —3.20, kl tong I f3.20—2.90, kl. tong II f2.70 2.30. tarbot I f2.401.80. Per 50 kg: tong schar f74, kl. schol II f54—26, schar f238, bot f37—22, v. haring f22—15, makreel f25—14, gr. schelvis f36, grm. schelvis f43, kim. schelvis f43—38, kl. schelvis I f49—37, kl. schelvis XI f5443, wijting f43—32, gr. gul f43—36, mid. gul f39—34, kl. gul f36— 25, kl. hake I f80, kl. wolf f40, poontjes f43 —36, kl. koolvis zw. f2217, kl. koolvis wit f31, kl. rode poon II f22. Per 125 kg: gr. kabeljauw f204—74, gr. koolvis zw. f49—27, gr. koolvis wit f7564, gr. leng f5756, gr. wolf f 96. Amsterdam f 19.150, KW 87 f 19360, IJM 221 f54W KW f-wsn. KW ?70 KW 94 f 290 X"" 126 f550, KW T '41b

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19