Vliegveld Deelen wordt toch straaljagerbasis Ten minste 30 divisies met tactische kernwapens nodig HET W Brits-Westduitse besprekingen in Bonn gisteravond besloten mmmêÉMM/ Haarlems Dagblad Aanbeveling van W.E.U.-parlement: Motie tegen ministerraad liep vast door een verkeerde uitleg MacMillan liet zich goedkeurend uit over het Europese integratiestreven MoederdagBloemendag „Beatrix - Bloemsierkunst" Aardappelzending aan Hongarije was gezond Veel bewolking Ontwapeningsberaad geeft moed, zegt Eisenhower Het woord is aan Vijf doden in het verkeer Verkeersongelukken I 1 DIT JAAR: 381 DODEN „Laat de consument meespreken*' Brief van Staatssecretaris aan bedrijfslichamen Labour boekt winst tijdens gemeenteraadsverkiezingen i voor het betere Bloemwerk Bank overvallen in Breda; een der twee overvallers spoedig gepakt Kroesjtsjev's plan 71e JAARGANG No 254 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 9 MEI 1957 ÏJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 102 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, donderdag Uit een debat in een Europese parlementaire ver gadering pleegt een aanbeveling voort te komen. De gisteren door de parlementa riërs der W.E.U. aangenomen aanbeveling is te beschouwen als de conclusie uit hun discussies gedurende de laatste dagen over ontwapening, over tactische kernwapens en over de sterkte van de landstrijdkrach ten op het continent van Europa. De Ne derlandse christen-democraat Fens had als rapporteur van de defensiecommissie bij zijn rapport over de veiligheid van Europa het ontwerp voor die aanbeveling gevoegd. Enige Engelse amendementen daarop zijn aanvaard of ingetrokken of verworpen. Er waren bij de eindstemming zeven tegenstemmers, namelijk de Duitse socia listen; de Engelsen hebben zich op twee voorstemmers na van stemming onthou den, evenals enkele Fransen, Belgen, een Duitser en een Luxemburger. De uitslag was 39 tegen 7 en 19 onthoudingen. Wij hebben deze week de hoofdzaken van de aanbeveling al vermeld. Vooropgesteld wordt dat het streven naar wederzijdse gecontroleerde vermin dering van de bewapening het doel moet blijven. Dan worden de drie beginselen aanbevolen en vier maatregelen gevraagd. De drie beginselen zijn: een niet te ver minderen minimum aan landstrijdkrach ten van 30 divisies, uitgerust .met tactische kernwapens alsmede een strategische nucleaire strijdmacht; vermindering van de reeds onvoldoende strijdkrachten op hot continent zou het Westeuropese defen siestelsel in zijn wezen aantasten en is dus ontoelaatbaar; alle westelijke strijdkrach ten moeten op voet van gelijkheid met tactische kernwapens en geleide projec tielen worden bewapend. De vier verlangde maatregelen zijn: vorming van kleine beweeglijke divisies, waarvan de bewapening geleidelijk moet worden gestandaardiseerd, de divisies on der generaal Norstad moeten een gemeen schappelijk mobilisatieschema krijgen; de diensttijd moet in de zeven landen gelijk worden gemaakt; er moet een plan voor samenwerking tussen territoriale verdedi- UNO-uitspraak De Verenigde Naties hebben er woens dag hun spijt over uitgedrukt dat de Ne derlandse zending pootaardappelen, welke als gift aan Hongarije was aangeboden, niet door Hongarije is gebruikt omdat de aardappelen besmet zouden zijn met het aardappelaaltje. De wereldorganisatie maakte tevens bekend dat proeven uit wezen dat de pootaardappelen geenszins geïnfecteerd waren, zoals de Hongaren be weerden. In een brief aan de secretaris-generaal van de UNO schreef de Nederlandse afge vaardigde mr. C. W. A. Schürmann dat de Nederlandse regering fel protest wenste aan te tekenen tegen de houding en be slissing van de Hongaarse regering. ging en bescherming van de burgerbevol king komen. Een van de aanvaarde Engel se amendementen hield in dat de geformu leerde beginselen „onder de gegeven om standigheden" zouden gelden. Een ander aanvaard amendement laat de clausule betreffende de diensttijd alleen gelden voor landen met dienstplicht, hetgeen eigenlijk vanzelf spreekt. Interessanter is wellicht het verworpen Engelse amendement. Dit wilde van de ontoelaatbaarheid van vermindering der landstrijdkrachten iets anders maken: „elke algemene vermindering van de toch al onvoldoende landstrijdkrachten op het continent zou in hoge mate schadelijk zijn voor het defensiestelsel van West-Europa". Deze verzwakkende formulering kreeg al leen steun van Engelsen, dus geen meer derheid. Op de achtergrond van dit alles kan men zien hetgeen er te doen is geweest, ook in deze parlementaire vergadering, over het nieuwe Engelse defensiebeleid, dat onder meer juist vermindering van de Engelse troepen op het continent betekent. Uitleg van een motie Twaalf afgevaardigden hadden een mo tie van afkeuring opgesteld, afkeuring na melijk van hetgeen de ministerraad van de W.E.U. in zijn jaarverslag had vermeld over zijn goedkeuring van dat Engelse be sluit: men wenste er nader rapport over. De motie was dus gericht tegen de minis terraad en de mate waarin deze de parle mentaire vergadering over deze zaak had ingelicht. De motie van afkeuring heeft echter niet de vereiste bijzondere meerder heid (45 stemmen) gehaald, Wel kreeg zij een gewone meerderheid: 31 tegen 27 en 10 onthoudingen. Alle aanwezige Nederlan ders en Italianen hebben voorgestemd. Alle aanwezige (17) Engelsen alsmede de Duitse socialisten waren bij de tegenstemmers. Eén van de argumenten van de tegenstem mers was, dat de pers de motie zó had uit gelegd, dat zij gericht zou zijn tegen de goedkeuring van de troepenvermindering, dus tegen de troepenvermindf-ring zelf. dus tegen de Engelse regering. De preambule van de motie zou daar enige aanleiding toe kunnen geven, maar bij zorgvuldige lezing kan men toch geen grond voor die uitleg vinden. Bewogenheid had succes Dat de motie wel een gewone meerder heid kreeg had de Nederlandse christen democraat dr. Schuyt geïnsnireerd tot een poging haar inhoud op andere wijze vast te krijgen, en wel door haar de vorm van een amendement op de aanbeveling-Fens te geven. Dan zou een gewone meerderheid voldoende zijn. Onder devenen. die dit amendement bestreden, was de Engelse socialist Hale. Als men hier zulke uitspra ken doet, zo klaagde hij, hoe kan ik dan mijn kiezers begrip bijbrengen voor de Europese eenheid?, zo zei hij. Zo klem mend en bewogen was zijn betoogtrant, dat dr. Schuyt verklaarde onder de indruk te zijn en zijn amendement in te trekken. (Wij vragen ons af of Hale dit prompte succes had verwacht). Het belang van het geen hier vandaag nog over de W.E.U. is gezegd op ander terrein dan de defensie, zinkt zó in het niet bij de actuele kwestie van Europa's veiligheid, dat wij het voor vandaag hierbij laten. GOOOOOOOCOOCOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOCOCOCOOCOOOOCOOO< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Nergens nachtvorst en morgen overdag iets hogere temperatuur. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. jooyooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Men is thans volop bezig met het werk aan het nieuwe wegtracé naar de Veis er-tunnel. De oude rijbaan wordt nog iets opgehoogd en tussen de twee rijbanen komt een bermstrook van vier en een halve meter. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie in Washington verklaard, dat uit de jongste Sovjetvoorstellen voor lucht- verkenning blijkt, dat er op de huidige Londense ontwapeningsconferentie harder en eerlijker gewerkt wordt dan bij vroe- gelegenheden. De Sovjet-voorstellen wil len luchtverkennningen door de Amerika nen van Oost-Siberië in ruil voor lucht- verkenning door Sovjet-vliegtuigen van Alaska en het westelijk deel van de Ver enigde Staten. Deze voorstellen zijn een ernstige be studering waard, aldus de president. Vol gens hem gaat het er niet zozeer om welke gebieden voor luchtverkenning open ge steld worden als wel wat er in die ge- bideen te verkennen valt. Naar aanleiding van andere vragen ver klaarde de president, dat de Sovjet-Unie geen nieuwe topconferentie, naar het voor beeld van die van Géve in 1955, heeft voorgesteld. L a o T s e Zij die weten, spreken niet - zij die spreken, weten niet. De 75-jarige president van de Sovjet- Unie, Klementi Vorosjilov, is maandag voor een bezoek aan Indonesië op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta ge arriveerd. Een Indonesische vrouw omhangt hem met een bloemenkrans en president Sukarno (rechts met zon nebril) staat lachend op de achtergrond. De inkomst in de stad Djakarta was minder glorieus: een menigte demon stranten verwijderde de vlaggen en de portretten, die ter gelegenheid van het bezoek waren opgehangen. Inmiddels is de Russische president naar koelere streken vertrokken omdat de warmte van de tropen zichtbaar teveel voor de bejaarde Rus was geworden. Bij een botsing tussen twee personen auto's oo de Helvoirtseweg te V u g h t is de zesentwintigjarige leraar J. Uphof uit Den Bosch om het leven gekomen. Hij is door onbekende oorzaak met zijn auto op het linker weggedeelte gekomen en daarbij in botsing gekomen met de auto van prof. Kaag uit Tilburg. Deze laatste liep slechts lichte verwondingen op, maar zijn chauf feur, J. van Dijk uit Oisterwijk, kreeg een hersenschudding en ernstige kneuzin gen in de borstkas. Tengevolge van ernstige inwendige kneu zingen is te Alkmaar overleden de 82- jarige heer J. Hulskamp, die bij het pas seren van het kruispunt Kennemerstraat Varnebroek werd aangereden door een vrachtauto, waaraan hij volgens de politie geen voorrang gaf. Te J u t p h a a s is de landbouwer Van G. uit IJsselstein door een personenauto aangereden. De automobilist wilde de op rit van de brug daar ter plaatse oprijden, maar door de grote snelheid van zijn wa gen vloog hij uit de bocht en botste tegen de bromfietser aan. De bromfietser werd over het hek langs het fietspad geworpen en kwam op de berm van het Amsterdam- Rijnkanaal. De man was op slag dood. De 20-jarige F. Kloezen uit O 1 d e n- z a a 1, die in de nacht van 30 april op 1 mei ernstig gewond raakte bij een ver keersongeluk, is aan de gevolgen overleden. Op de Geert van Mesdagweg te Hil versum is de vertegenwoordiger de heer J. van de Post, 37 jaar oud, uit Gouda met volle vaart tegen een hem tegemoet ko mende auto gereden, juist op het moment dat hij een wagen wilde passeren. De heer Van de Post werd nagenoeg op slag ge dood. De bestuurder van de audere auto, een taxi, kreeg een hersenschudding; zijn passagiers kregen lichte verwondingen. a Tengevolge van verkeersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 381 personen, van wie 76 kinderen. ■«■■■«■•(■■■■■li (Van onze correspondent in Bonn) Het is de Britse premier MacMillan, die naar Bonn was gekomen om te trachten verschillen van mening tussen Groot-Brit- tannië en West-Duitsland uit de weg te ruimen, slechts ten dele gelukt bondskan selier Adenauer gerust te stellen. Adenauer heeft duidelijk laten blijken, dat hij het niet raadzaam acht in de loop van dit jaar, al zou dat pas na de algemene verkiezingen in september zijn - het aantal in West- Duitsland gestationeerde Britse troepen met 13.000 man te verminderen, want er zal nog enige tijd voorbijgaan voordat men het evenwicht door een uitrusting van de troepen met kernwapens kan herstellen. Het is opgevallen dat de Westduitse gene raal Heusinger tijdens een boottocht op de Rijn, die Adenauer zijn Britse gast had aangeboden, lange tijd met MacMillan heeft gesproken. Eensgezind Tijdens de besprekingen, die gisteren nog voor de avond werden beëindigd, is wel gebleken, dat de beide staatslieden de internationale politieke situatie op dezelfde wijze beoordelen. Men is overeen gekomen, dat de Britse en de Westduitse regering nauw met elkaar zullen samenwerken om op het papieren Russische offensief tegen de bewapening met kernwapens het gepas te antwoord te kunnen geven. MacMillan verklaarde, dat hij voor de oplossing van de Europese vraagstukken de hereniging van Duitsland absoluut noodzakelijk acht. Het officiële commu niqué over de besprekingen zal vandaag worden gepubliceerd. V eelbetekenend (Reuter) Op een te zijner ere gegeven diner heeft Adenauer verklaard, dat „de besprekingen zowel hem als zijn regering de volledige verzekering hebben gegeven, dat Groot-Brittannië de Europese integratie goedkeurt en dat zich in de afgelopen maanden een veelbetekenende wijziging in de Britse houding jegens het Europese vasteland heeft voltrokken". De beide staatslieden hebben woensdag gesproken over de Europese integratie. De nadruk lag daarbij op de economische sa menwerking. MacMillan zou Adenauer de verzekering hebben gegeven, dat het Britse plan voor een vrijhandelszone niet in strijd is met de Europese Economische Gemeen schap. Hij zou echter ook gewezen hebben op de Britse vrees, dat West-Duitsland de Euromarkt wenst te bereiken zonder veel te doen aan de plannen voor een grotere Europese vrijhandelszone. Het zou een tra gedie zijn, zo verklaarde MacMillan, als de gemeenschappelijke markt, die bedoeld is om Europa te verenigen, een nieuwe ver deling zou scheppen. Dr. Adenauer en MacMillan verklaren in een gemeenschappelijk communiqué dat zij het erover eens zijn. dat het noodzake lijk is, dat de NAVO een doelmatig af schrikwekkend middel tegen een aanval blijft. De Westduitse minister van Defensie Strauss zal binnenkort naar Londen gaan ter bespreking van defensieproblemen, die voor beide landen van belang zijn, aldus het communiqué. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, drs. N. Schmel- zer, heeft mede namens de ministers van Economische Zaken, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Sociale Za ken en Volksgezondheid in een brief aan de besturen van produkt- en bedrijfschap pen aandacht gevraagd voor de inschake ling van de consumentenbelangen bij de werkzaamheden van de bedrijf slichamen, alsmede voor de wenselijkheid van de grootst mogelijke openbaarheid. De staatssecretaris acht het gewenst, dat bedrijfslichamen die vaak aangelegen heden behandelen, waarbij belangen van consumenten zijn betrokken, aan het over leg met de vertegenwoordigers van de consumenten een vastere vorm geven. Dit zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren door consumenten-vertegenwoordigers zitting te doen nemen in een vaste adviescommis sie, welke wordt belast met de voorberei ding van maatregelen, waarmee ook con sumentenbelangen zijn gemoeid. Voorts bepleit de staatssecretaris meer openbaarheid wat de werkzaamheden van de bedrijfslichamen betreft. Vele bedrijfs lichamen behoeven naar zijn overtuiging nooit, andere slechts bij hoge uitzondering besloten vergaderingen te houden. Hij dringt er bij de besturen van de bedrijfs lichamen op aan het houden van niet- openbare vergaderingen te beperken tot die gevallen, waarin dit beslist noodzake lijk is. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) De gemeenteraads verkiezingen die deze week in Engeland, Wales en Schotland worden gehouden en waarbij een derde van de gemeenteraads zetels wordt vernieuwd, heeft tot op heden een kleine zwenking ten gunste van Labour te zien gegeven. Toen in 1954 over dezelfde zetels die nu op het spel staan, gestemd werd, won Labour in totaal 446 zetels. De grote krachtproef voor de conserva tieven komt vandaag als in ongeveer vier honderd gemeenten in Engeland en Wales gestemd wordt. Bij verkiezingen in 152 gemeenteraden in Engeland en Wales en 196 in Schotland heeft Labour tot op heden een nettowinst van veertig zetels behaald. (Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer heeft gisteren de heer A. R. Vermeer (P.v.d.A.j vragen ge steld over het stationeren van straaljagers op het vliegveld Deelen, waartegen van vele zijden protesten zijn ingediend. In zijn antwoord zei minister Staf, dat het recrea tie-gebied op de Veluwe een belangrijke functie vervult. Voor de belangen van de genen, die ontspanning zoeken, heeft de regering op te komen, maar zij moet die belangen afwegen tegen de belangen van de bevolking in de randstad Holland, rond het vliegveld Ypenburg bij Den Haag. Op het ogenblik zijn geen straalvlieg tuigen op Ypenburg gestationeerd, Deelen en Ypenburg voldoen beiden aan NAVO- eisen en aan beide bases is een belangrijke oorlogsbestemming toegekend. Eén squa dron straaljagers moet worden onderge bracht op Deelen of op Ypenburg. Voor het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam zouden echter moeilijkheden ontstaan in dien Ypenburg als straaljagerbasis zou worden gebruikt, ook omdat het vliegveld Valkenburg tussen Den Haag en Leiden al door straaljagers wordt gebruikt. Besloten is in vredestijd op Ypenburg alleen lichte vliegtuigen en helicopters te stationeren. „Ik ben zo ver gegaan, als militair maar enigszins mogelijk was", zei de minister. Militaire overwegingen hebben bij de keuze van Deelen geen rol ge speeld. In het dichtbevolkte westen van ons land zouden straaljagers met hun lawaai zeer hinderlijk en gevaarlijk zijn. Deelen zal ook in de zomer door straal jagers worden gebruikt. Er zullen even wel geen oefeningen in de omgeving van het vliegveld worden gehouden, maar verder weg. Bovendien zal er naar wor den gestreefd het lawaai in het zomer seizoen zoveel mogelijk te beperken. Uit Duitsland weg Het squadron straaljagers, dat op Deelen komt, is thans gestationeerd op het vlieg veld Laruch even over de Duitse grens; maar het moet daar weg en het is op geen ander vliegveld onder te brengen dan op Deelen of Ypenburg, aldus minister Staf. ADVERTENTIE 5000000000000< Voor onze plantentuin hebben wij honderden prachtige KAMERPLAN TEN ingekocht, waaronder Anthu- riums, Ficussen, Sansevieria's, bloeiende Lidcactussen, Azalea's, Cactusschalen etc., etc. OOK VOOR EEN KLEINE KINDER- BEURS HEBBEN WIJ EEN GROTE COLLECTIE Verder zijn wij ruim gesorteerd in BLOEMSTUKJES, zoals opgevulde vaasjes, vanaf 1.— Loopt u gerust eens naar binnen om al les te bekijken, 't verplicht u tot niets! Kenn.laan 56-58 - IJmuiden - Tel. 6083 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX)OOCOOOCOOOOOOOOOOCOOOGOOOOGOOOOOOOC BAR.JEL10RISSTR* HAARLEM 1C1.13439 (ERO B01STR. 48 A DAM TEL, >17162 Suèdine Damesiasjes 45.j In het filiaal van de Nederlandse Handel maatschappij te Breda, een bijkantoor dat gevestigd is in de wijk Princenhage, is woensdag een overval gepleegd door een tweetal mannen, die met een auto arriveer den. Een van de inzittenden van de auto ging de bank binnen en vroeg aan de juffrouw die hem open deed, 500 Belgische francs te willen wisselen. Daar de filiaal houder nog niet aanwezig was, verzocht de juffrouw de man even plaats te nemen, hetgeen hij deed. Zodra de heer Janssen, de filiaalhouder, arriveerde, verzocht de man opnieuw de 500 Belgische francs voor hem te willen wisselen. De heer Janssen haalde uit een Iade van zijn bureau al het aanwezige kasgeld en kreeg toen plotseling een revol ver onder zijn neus geduwd met de op dracht het geld dat hij in de hand had, in een enveloppe te steken. Nadat hij dit had gedaan, dwong de overvaller hem het geld af te geven. De heer Janssen moest hierna met het gezicht tegen de muur gaan staan, waarop de man het gebouw verliet en met zijn mededader in de auto zich snel uit de voeten maakte. De buit bedroeg 5.008. De heer Janssen, die volkomen overstuur was, heeft de politie laten opbellen, die onmiddellijk een onderzoek instelde en spoedig reeds een van de twee mannen in de bossen rond Turnhout arresteerde. Het was de 29-jarige J. van S. uit Borgerhout. Hij was in het bezit van 4000 gulden en de contactsleutel van de auto. Deze auto bleek te zijn gestolen. De man ontkende iets van de overval te weten. Ook de tweede man is in het bos opgemerkt, maar hij wist te ont komen. Het grote economische hervormingsplan voor de Sovjet-Unie, dat de communis tische partij-secretaris Kroesjtsjev de Op perste Sovjet heeft voorgelegd, blijkt deels op centralisatie, deels op decentralisatie van de Sovjet-economie gericht te zijn. Er wordt namelijk in gestreefd naar decentra lisatie van de uitvoerende organen der economie en tot op zekere hoogte ook van de daarvoor rechtstreeks verantwoordelijke instanties, maar tegelijk naar versterking van dê overblijvende centrale organen in Moskou en vooral van de staatscommissie voor het vijf-jaren-plan, „Gosplan", die nu met de algehele leiding wordt belast. De officiële Russische opinie omtrent deze voor ons gevoel tweeslachtige werk wijze komt misschien het duidelijkst tot uitdrukking in de formulering, die het blad van de communistische jongeren, „Komso- molskaja Prawda", er onlangs voor heeft gevonden: „Om de voordelen van het cen tralisme in de leiding van de economie beter te benutten, moet het centralisme zowel elastischer als efficiënter worden georganiseerd". Minder eerbiedig zou men het dus ook kunnen noemen „decentrali satie ter wille van het centralisme". De redenen, die de partij en haar secre taris ertoe hebben geleid, dit niet veel min der dan revolutionaire hervormingsplan in te dienen, zijn zowel in als buiten de Sovjet-Unie voldoende bekend: de bureau cratie heeft proporties aangenomen die zelfs in een dictatuur niet meer aanvaardbaar zijn, de economische ontplooiing ondervindt steeds meer hinder van het ontzaglijke ambtenaren-apparaat en van de doorkrui sing van bevoegdheden die eruit voort vloeit, en - in de Sovjet-Unie hèt motief van doorslaggevende betekenis - het hui dige vijf-jaren-plan dreigt als gevolg hier van niet volledig te worden verwezenlijkt. Uit het feit, dat het Kremlin het thans aandurft, de gehele economisch organi satie van het land zo ingrijpen^ te wijzigen als Kroesjtsjev heeft aangekondigd, zou men kunnen concluderen dat de noodzaak van een dergelijke hervorming wel zeer dringend moet zijn geworden. De organisatorische moeilijkheden, waar voor de Sovjet-economie op het ogenblik staat, zijn echter niet van vandaag of gis teren. In de jaren twintig en dertig deden tal van verhalen de ronde, zoals bij voor beeld dat over de produktie van auto's, welke geheel volgens het vijf-jaren-plan was uitgevoerd, maar met één reserve: op de fabrieksterreinen stonden precies de in het plan vastgestelde duizendtallen nieuwe auto's, maar ze konden niet rijden omdat ze door het in-gebreke-blijven van de een of andere fabriek van onderdelen geen van alle een versnellingsbak bezaten. Moeilijk heden van deze primitieve aard hebben de laatste tijd plaatsgemaakt voor meer ge compliceerde moeilijkheden, waarbij vooral de coördinatie van de produktie van grond stoffen met de vervaardiging van eindpro- dukten nog al eens heeft gefaald. Zo heeft verleden jaar de produktie van de zware industrie ernstig gestagneerd omdat de be voorrading met ruw en gewalst staal on voldoende was en deze tekortkoming was op haar beurt veroorzaakt door te geringe aanvoer van ertsen. Het is natuurlijk een zaak van het hoogste belang voor de staat, dat de coördinatie in dit opzicht verbeterd wordt; maar het is opmerkelijk dat tijdens de openbare discussie van Kroesjtsjev's plan, die de laatste weken in de Russische pers heeft plaatsgehad, juist van de kant der bedrijfsleiders (en dat zijn de mensen die op dit gebied de meeste praktische er varing hebben) nogal enige twijfel is geuit aan de hieromtrent te verwachten resul taten. Precies zoals industriële leiders in democratische landen zouden doen, hebben deze Sovjet-bedrijfsleiders aangedrongen op de toekenning van grotere zelfstandig heid aan de individuele bedrijven, uitbrei ding van de bevoegdheden der fabrieks- directie en variatie van de materiële beloning der werknemers in overeenstem ming rruet hun prestaties. Hieruit blijkt ten eerste, dat de bedrijfsleiders de nu voor gestelde hervormingsplannen onvoldoende achten voor een radicale oplossing van hun onmiddellijke problemen, en bovendien dat ook in de Sovjet-economie het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Het is trouwens ook voor de buiten staander nauwelijks denkbaar, dat decen tralisatie tot betere coördinatie kan leiden. Het tegenovergestelde zou meer voor de hand liggen. En een aanwijzing, dat het Kremlin zelf in dit opzicht ook niet zo zeker van zijn zaak is, mag men misschien zien in het besluit, het administratieve en financiële beheer van het totaal der econo mie nog sterker dan tot dusver in Moskou te centraliseren. Toch zit in het hele plan een element van verzwakking van het dictatoriale sy steem. Het zal uiterst belangwekkend zijn, te zien hoe dat element zich in de loop der jaren zal ontwikkelen Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1