Gillette Gillette Rocket Aambeien? „Vóór 1965 moeten wij door het woningtekort heen zijn" Geen sprake van regeren per circulaire Rianto .5Ë. Debat over processievrijheid in de Tweede Kamer Gelede tram maakte proefrit Als de financiële moeilijkheden blijven voortduren zullen drastische maatregelen nodig zijn Moederdag - Geschenkendag Bepaling in vriendschapsverdrag met de VS. zou verder gaan dan Nederlandse Grondwet Minister Witte in Eerste Kamer: Permanente Hof van Arbitrage en Internationaal Gerechtshof Afscheid van Sluyters Minister Struijcken in Eerste Kamer: Minister Klompé sprak over zorg voor de bejaarden Juridische bijstand aan onvermogenden Broeder in Luxemburg bij auto-ongeluk omgekomen Nieuwe gezant van Israel Een nieuwe lente een nieuwe sar; V* i F wV; - Dat frisse voorjaarsgevoel voor super - snel scheren Visakte wordt duurder Opbrengst bestemd voor grote viskwekerij in Flevoland Interpellatie-Roosjen over nationale reserve Duwaertprijzen 1956 toegekend Voedselvergiftiging in Krommenie DONDERDAG 9 MEI 1957 De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling van de begroting van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid voortgezet. Minister Witte zei naar aanleiding van de critiek van de heer Reijers (C.H.U.) op de omvang van het departement, dat naast de wederopbouwtaak het departement ook andere taken heeft. Weliswaar nadert de materiële wederopbouwtaak haar einde, maar de administratieve afwerking duurt nog voort. Over ongeveer twee jaar zullen de eigenlijke wederopbouwwerkzaamheden tot het verleden behoren. Het is inderdaad onbevredigend, dat in de afgelopen 12 jaar niet meer op het woningtekort is ingelopen. Maar men is pas in 1950 begonnen met het inhalen van de achterstand. Daarvóór werd het tekort steeds groter. De minister gaf toe dat de prognoses te rooskleurig zijn geweest. Het is teleurstellend, dat bij een produktie van 68.000 woningen in 1956 slechts met 11.000 woningen op het tekort werd ingelopen in plaats van de verwachte 20.000. Het aantal huwelijken heeft de schattingen overtrof fen. Om het tekort in te halen met een tempo van 20.000 per jaar, moeten er 76.000 tot 77.000 woningen per jaar worden ge bouwd. Men moet door het tekort heen zijn vóór 1965, In dat jaar zal men reke ning moeten houden met het grote aantal geboorten in 1945-'46. Ook de krotoprui ming moet worden versneld. Gestreefd moet worden naar de bouw van meer dan 75.000 woningen per jaar. De minister deelde mede, dat overleg gaande is over het verlenen van vrijstelling voor dienstplichtige bouwvakarbeiders Sprekende over bouwsystemen zei minis ter Witte, dat het beste is vast te houden aan de traditionele bouw. Over de moge- I redenen lijkheden van houten woningen zei hij, dat er thans in ons land 10 systemen worden toegepast. In aanbouw zijn 1500 houten woningen. Gehoopt wordt, dat hieruit een aantal systemen voortkomt dat geschikt is voor massabouw. Financiering zwaartepunt verhouding tussen beide systemen is zeker voor de particuliere bouw niet ongunstig. Er zijn streken, waar wel wat meer aan dacht zou kunnen worden besteed aan de woningwetbouw. Overigens maakt niet de regering deze verhouding uit, maar de ge meentelijke overheid. Er wordt niet cen traal van Den Haag uit voorgeschreven wat er door de gemeenten wordt gebouwd. De gemeenten moeten zelf uitmaken hoe de bouwcapaciteit wordt besteed. De richt lijnen van het departement aan de ge meenten moeten worden gezien als een aanduiding van hetgeen, waarop men mini maal kan rekenen. Tenslotte deelde de minister mee, dat in maart 1957 2400 woningen meer zijn ge bouwd dan in maart 1956. Bij de replieken zei de heer K r a a ij- vanger (K.V.P.) dat de oplossing van het woningprobleem niet ligt in het volledig vrijlaten van het particuliere initiatief, zo als door de heer Reijers (C.H.U.) was ge suggereerd, noch in het oprichten van een overheidsbouwbedrijf, zoals de heer Broeksz (P.v.d.A.) had bepleit. Het is on verantwoord het Nederlandse volk voor te houden, dat het particuliere initiatief in drie jaar het woningtekort zou kunnen opheffen, maar anderzijds hebben de er varingen met overheidsbedrijven bepaald geen aanleiding gegeven om te veronder stellen, dat hierin de sleutel tot oplossing van de woningmisère zou liggen. In zijn antwoord sloot minister Witte zich volkomen aan bij de woorden van de heer Kraaijvanger. In felle bewoordingen keert hij zich tegen een bewering van de heer Reijers (C.H.U.), „dat de regering de woningnood zou prolongeren om politieke Hoewel het zwaartepunt bij de woning bouw nog steeds ligt bij mankracht en materialen, verschuift het accent naar de financiering, die uitermate moeilijk en be zwaarlijk wordt. De gemeenten verkeren in hachelijke omstandigheden bij de finan ciering van de woningbouw. De minister gaf toe ten aanzien hiervan aanvankelijk te optimistisch te zijn geweest. De beste tijd voor de woningbouw is bij een laagcon junctuur. Er is thans echter geen keus. Het woningtekort noodzaakt onder alle omstan digheden tot de bouw van zoveel mogelijk woningen. Men zal moeten proberen de periode van bestedingsbeperking, waarschijnlijk van een half jaar tot 12 maanden, met kunst en vliegwerk te overbruggen. Thans is de kapitaalpositie deplorabel. Op lange ter mijn is er echter wel verlichting te ver wachten. Mochten de moeilijkheden in de toekomst voortduren, dan zullen er dras tische maatregelen moeten worden geno men. Nederland moet het offer brengen om op redelijke termijn de woningzoekenden aan een woning te helpen. In 1956 werden bijna 33.000 particuliere woningen gebouwd tegen gemiddeld 37.700 vóór de oorlog. Over de verhouding tussen woningwet- bouw en particuliere bouw zei de minister, dat voor beide in ons land plaats is. De woningwetbouw is de garantie, dat de nodige aandacht wordt besteed aan de huis vesting van de minder draagkrachtigen. De ADVERTENTIE „Dit is een mate van onbehoorlijkheid, die ik in dit college niet had verwacht. Het is meer dan erg", zei de minister. „Het is een euvele uitspraak, dat de regering niet alles zou doen om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de woningnood. Men kan daarbij van mening verschillen over de middelen om tot oplossing van het woning probleem te komen." De minister merkte verder nog op dat het niet juist is te stellen, dat de bouw ondernemingen exorbitante winsten maken. Er zijn echter excessen. De begroting werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communistische fractie wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. (Van onze parlementaire redacteur) In het Vredespaleis te Den Haag hebben twee organen van internationale aard hun zetel. Ten eerste het Permanente Hof van Arbitrage, een instelling die in 1879 op de Eerste Haagse Vredesconferentie in het leven is geroepen door conventie ter vreedzame beslechting van internationale geschillen. Jaren later, in 1920, kwam er een andere internationale instelling tot stand: het Permanente Hof van Internatio nale Justitie, destijds door de Volkenbond gesticht en nu opgevolgd door het Inter nationaal Gerechtshof, het hoogste ge rechtelijk orgaan van de UNO. Het is opvallend hoe weinig Nederlan ders er zijn, die zich rekenschap geven van het bestaan van deze twee instellingen en tegelijkertijd van het feit, dat zij niet een en hetzelfde zijn. Ook ons blad is niet aan deze begripsverwarring ontkomen in het bericht van onze correspondent te Brussel op woensdag over de benoeming van de Belgische hoogleraar Fernand Dehousse tot lid van het Permanente Hof van Arbi trage. Deze benoemingen gebeuren door de regeringen, die bij de genoemde con ventie zijn aangesloten, en gelden voor zes jaar. Er is dus geen sprake van dat de heer Dehousse benoemd zou zijn tot Bel gisch rechter in het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Met dat hof is het volstrekt anders gesteld. De vijftien rech ters van dat hof worden niet door de re geringen benoemd, maar voor negen jaar gekozen door de UNO en door de Veilig heidsraad. Het Permanente Hof van Arbitrage, zo wordt het wel eens uitgedrukt, is eigenlijk niet permanent en is geen hof. Het is niets anders, dan een lijst van een vrij groot aantal heren, die door hun regeringen voor de tijd van zes jaar formeel tot lid van het hof zijn benoemd, waaruit dan wanneer er ooit eens gebruik gemaakt wordt van de conventie van Den Haag van 1897, die in 1907 herzien is een klein scheidsrech- telijk tribunaal wordt samengesteld. Daar entegen is het Internationaal Gerechtshof wel degelijk een vast hof, dat met zijn vijftien rechters zit. Bovendien is er nog het belangrijke verschil, dat in het eerst genoemd geval er alleen sprake van arbi trage is en men in het tweede geval te ma ken heeft met rechtspraak. Zaterdagmorgen van tien uur af zal langs het in de hal van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam opgebaarde stoffelijk overschot van de woensdagnacht over leden kunstschilder Jan Sluyters kunnen worden gedefileerd. De museumbezoekers zullen deze morgen het museum via de in gang van de nieuwe vleugel in de Van Baerlestraat kunnen bereiken. Gero - Leerdam Lux en Bijouterieën KRUISWEG 53 - HAARLEM en u parkeert er ook gemakkelijker De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft in een toe spraak tijdens de viering van het 100-.jarig parochiaal armbestuur te Rotterdam ge pleit voor een zo intensief mogelijke sa menwerking tussen de vele nieuwe orga nen van maatschappelijk werk die in de laatste jaren zijn opgekomen. Slechts door samenwerking, aldus mej. Klompé, kan worden voorkomen dat een mens in nood, of een gezin, door vier, vijf instanties wordt benaderd waardoor het effect van de hulp voor een deel verloren kan gaan. Naar de mening van de minister is de maatschappelijke situatie ten opzichte van vroeger zozeer veranderd, dat de nood van de mens sterk is verschoven van het mate riële naar het sociaal-psychologische en geestelijke vlak. Hier dreigt ook het gevaar dat voor zeer vele mensen het wezen van de caritas dreigt te verschralen en teveel In de Eerste Kamer heeft minister Struijcken geantwoord op de opmerkingen die bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken zijn gemaakt. Hij verklaarde onder meer. dat er naar ge streefd zal worden zoveel mogelijk aan de hand van de omstandigheden de gemeen telijke zelfwerkzaamheid tot haar recht te doen komen. Een gemeentelijke indeling van de Noord-Oostpolder ligt klaar. Een provinciale indeling is ec' er geen eenvou dige zaak. Een oplossing is voorlopig niet mogelijk. Een wijziging van de gemeentelijke in deling op de eilanden Schouwen-Duive- land en Walcheren is in behandeling en zal leiden tot vermindering van het aantal ge meenten. Er is volgens de minister geen aanleiding nogmaals in te gaan op de kwestie van de na de o rlog gezuiverde ambtenaren. De suggestie om deze ambtenaren in staat te stellen revisie te verkrijgen van de uit- spraak der zuiveringsinstanties wees hij met beslistheid van de hand. De minister zei voorts niet te kunnen be grijpen, waarom zoveel drukte is gemaakt over de circulaire aan de gemeenten en Gedeputeerde Staten inzake de bestedings beperkingen. De circulaire bevatte slechts een verzoek om medewerking aan maatre gelen, die beogen de ontstane financiële situatie het hoofd te bieden. Dit kan niet worden gezien als regeren Der circulaire. Het is bepaald niet de bedoeling geweest de indruk te vestigen, dat de huidige fi nanciële moeilijkheden in ons land te wij ten zijn aan het financiële beleid der ge meenten. Minister Struijcken was er niet zo zeker van, dat de bestedingsbeperking door de gemeenten veel meer zal bedragen dan de gestelde 75 miljoen gulden. Deze 75 miljoen moet niet in mindering worden gebracht op de wenselijkheidsbe groting, maar op de werkelijke investerin gen. De dienst Bescherming Bevolking moet worden aangepast aan de ontwikkeling van de nieuwe aanvalsmiddelen. Dit zal in de komende jaren geschieden. Tot 1960 is voor deze dienst een bedrag van 180 mil joen gulden uitgetrokken. Een totale bevei liging tegen A-bommen is niet mogelijk. Wel is het mogelijk zodanige maatregelen te nemen, dat de bevolking een dergelijke aanval kan overleven. Een verduisterings voorschrift is bijna klaar en zal spoedig worden bekendgemaakt in het staatsblad. Aandacht heeft ir„\ Struijcken voor de burgemeesterssalarissen van kleine ge meenten. Het overleg neemt echter enige tijd. Tenslotte werd dit gedeelte van de begrotin" zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten een einde te maken aan de traditie volgens welke advocaten het als een ereplicht die nen te beschouwen hun diensten ten be hoeve van onvermogenden kosteloos te verrichten. De gratis rechtsbijstand aan on. en minvermogenden wordt gehandhaafd, maar de advocaten krijgen voortaan een vergoeding van het rijk. Gedacht wordt aan een bedrag van vijftig gulden per zaak. De advocaten op de bureaus voor consultatie, die adviezen geven, krijgen een bedrag per zitting. Naar schatting zul len de kosten voor het rijk ongeveer een miljoen gulden bedragen. De gratis rechtsbijstand zal worden uit gebreid tot zaken buiten het burgerlijk recht. Degenen, die zich tot de consultatie bureaus wenden, zullen vrij zijn dé4 advo caat te kiezen die zij wensen, maar de mi nister kan daaromtrent regelen stellen, zo dat de advokaten, die overigens verplicht zijn de gevraagde, rechtskundige hulp te verlenen, in bijzondere gevallen kunnen weigeren. Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een auto, bestuurd door een Nederlands geestelijke, is in Luxemburg, na tegen een boom gebotst te zijn, in een ravijn gestort langs de weg van Hosingen naar Marnach. Door de schok werd een der inzittenden van de auto, de 53-jarige missiebroeder A. Michelbrink afkomstig uit Santpoort, uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De andere inzittenden, onder wie de psychiater-neuroloog L. H. M. Uiterwaal uit Overveen, werden ernstig gewond. Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag bekend gemaakt dat Hannan Cidor is benoemd tot gezant van Israel in Nederland. Men ver wacht dat hij over ongeveer veertien dagen naar Den Haag zal vertrekken. ADVERTENTIE VS el /A .- KLIK mesie er in DRAAI U bent Itlaar om U perfect en snel te scheren krijgt U als U zich scheert met een nieuwe Gillette. Doe Uw oude apparaat weg. Neem een Gillette Rocket, waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, tot 's avonds toe. (Van onze Kamerverslaggever) De behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het vriendschapsverdrag met Amerika liep gisteren in de Tweede Kamer uit op een debat over. het pro cessieverbod. Aanleiding jlaartoe vormde de bepaling in het verdrag dat het onder danen van de ene partij geoorloofd zal zijn op het grondgebied van de andere partij openbare en besloten godsdienstoefeningen te houden. De bepaling gaat volgens de heer Blaisse (K.V-P.) verder dan de Neder landse Grondwet, die processies toelaat op de plaatsen waar dat reeds vóór 1848 het geval was, maar processies verbiedt op an dere plaatsen. Hij hoopte, dat hiermee een ontwikkeling is ingeluid, die te zijner tijd voor ons land processievrijheid ten gevolge zal hebben. In ieder geval constateerde hij een afwijking van de grondwet en dat wil de hij doen uitkomen door goedkeuring van het verdrag te wensen met tweeder den van de uitgebrachte stemmen, zoals de Grondwet in zulk een geval vereist. Met deze redenering was prof. Oud (V.V.D.) het eens. Ook hij constateerde een afwijking van de Grondwet en hij vond het niet een theoretische kwestie, want de erven van een Amerikaan, die in ons land overlijdt, zouden op grond van het verdrag een katholiek-liturgische begrafenis kun nen eisen. En men weet dat ook volgens onze Grondwet internationaal recht boven nationaal recht gaat. Wegens de mogelijkheid van uitbreiding van de processievrijheid zou ir. Van Dis (S.G.P in ieder geval tegen goedkeuring van het verdrag stemmen. Een tegenovergestelde mening verkon digden echter de heren De K a d t (P.v.d.A), Bruins Slot (A.R.) en Beernink (C.H.U.). Zij sloten zich aan In de Tweede Kamer heeft de heer Wa genaar (C.P.N.) aan minister Mansholt ge vraagd het totale bedrag van de opbrengst van de visakten voor het tijdvak van 1 juni 1957 tot 31 mei 1958 te gebruiken voor verbetering van de visstand in de binnenwateren. Voorts verzocht hij de genen, die op 1 juni de leeftijd van 65 jaar j hebben bereikt, vrij te stellen van de be taling van de aangekondigde verhoging, i Minister Mansholt antwoordde, dat de opbrengst der visakten wordt gebruikt voor onderzoek (30.000 gulden), aankoop en kweken van pootvis en de financiering een institutioneel en onpersoonlijk karak-1 van een nieuwe grote kieken] die za ter te krijgen, door het invoeren van des- worden aangelegd in Oostelijk Flevo-land. kundigheid en intensievere organisatie De van het werk. Bejaardenprobleem De minister schonk in haar toespraak aandacht aan het bejaardenprobleem. Zij vindt het een eerste vereiste, dat men de bejaarden contact met de verschillende ge neraties blijft bieden; hierdoor wordt voor komen dat het gevoel van uitgeschakeld zijn kan groeien. Er zal meer aandacht be steed moeten worden aan het zich-zelf handhaven van vele bejaarden, zeide mej. Klompé, en vertelde dat op het departe ment reeds wegen worden gezocht om be jaarden hiertoe met huishoudelijke hulp bij te staan. Tenslotte betoogde de minister, dat het zelfstandig zijn van vele ouderen wordt bemoeilijkt door de gezondheidstoestand, een niet-adequate behuizing (te hoog wo nen) en angst voor het verhaalsrecht. Bin nenkort zullen aan de Tweede Kamer voorstellen worden gedaan ter beperking van het verhaalsrècht. cent tot anderhalve gulden zal voor de aanleg van deze kwekerij worden ge bruikt. Totaal is voor de kwekerij drie miljoen' gulden nodig, waarin het rijk een miljoen gulden bijdraagt. In 1959 zal met de uitvoering van het plan worden be gonnen. De prijs van het hengelbewijs was sedert 1943 niet verhoogd. Een bedrag van anderhalve gulden per jaar is zeer laag voor degenen, die het gehele seizoen kun nen vissen, aldus de minister. De Tweede Kamer heeft aan mr. Roos jen (A.R.) verlof verleend een interpellatie te houden over de betekenis van vrijwillige organisaties voor de weerbaarheid van ons volk in verband met de voorgenomen op heffing van de Nationale Reserve. De in terpellatie zal worden gehouden op dins dag 14 mei. bij de opvatting van staatssecretaris Van der Beugel, die opmerkte dat de vrijheid van artikel 2 lid 3 van het verdrag wordt beperkt door het vierde lid, dat het recht onverlet laat van maatregelen in het be lang van de openbare orde. Het is gebrui kelijk dat dergelijke internationale verdra gen zo wonden uitgelegd, dat daaronder ook vallen algemene verbodsbepalingen ter handhaving van de openbare orde- Daaronder valt dus ook het processiever bod, dat eveneens zal gelden voor de Ame rikanen, Er is dus geen sprake van afwij king van de Grondwet. Herziening van de Nederlandse Grond wet is niet aan de orde. aldus de staats secretaris. Het heeft nimmer in de bedoe ling gelegen bij het sluiten van het ver drag een principiële beslissing te nemen over het processieverbod. Volgens prof. R o m m e (K.V.P.) en prof. Oud (V.V.D.) is de bepaling omtrent de openbare orde niet in de Grondwet opge nomen uit vrees voor verstoring van de openbare orde. Daarentegen waren de he ren Burger (P-v.d.A.), Bruins Slot (A.R.) en Beernink (C.H.U.) van me ning, dat historisch kan worden verklaard dat de bepaling is opgenomen omdat ver storing van de openbare orde werd ge vreesd indien in het gehele land processie vrijheid zou, worden toegestaan. Tenslotte diende de heer De K a d t (P.v.d.A.) een motie in met de uitspraak, dat het verdrag niet afwijkt van de Grond wet en dat daarom geen goedkeuring no dig zou zijn met twee-derden van de uit gebrachte stemmen. Politiek begreep prof. R o m m e (K.V.P de betekenis van deze motie wel omdat daarmee zou worden uitgesproken, dat er geen recht is ontstaan op het houden van zowel besloten als openbare godsdienst oefeningen, maar juridisch vond hij de motie een slag in de lucht, want de rechter, eventueel de internationale rechter, zal beslissen over de vrijheid die het verdrag schenkt. Op zijn beurt vond de heer Bur ger (P.v.d.A.) het standpunt van de K.V.P. eveneens een slag in de lucht, want als men goedkeuring wenst met twee-der den van de uitgebrachte stemmen, omdat I het verdrag afwijkt van de Grondwet, dan moet men eerst bewijzen dat er inderdaad sprake is van afwijking van de Grondwet. Over de motie zal dinsdag worden ge stemd, nadat eerst nog de staatssecretaris zijn mening zal hebben gegeven over de diverse beschouwingen. Deze week verga dert de Kamer niet meer. Begin juni zullen de eerste gelede tram wagens van het Gemeente Vervoerbedrijf voor het openbare vervoer in Amsterdams straten verschijnen. Woensdagavond hebben de Amsterdam mers al een tramstel door de nauwe Leid- sestraat zien kronkelen: de eerste door Beijnes n.v. uit Beverwijk geleverde gelede wagen van de 25 stuks, die de gemeente heeft besteld. Een aantal autoriteiten be proefde de wagen in het gebruik. Een tweede tram moest wegens een technische tekortkoming onverrichterzake naar de re mise terugkeren, daarbij geholpen door een oudere zuster van lijn 16, die de fon kelnieuwe wagen een duwtje gaf. Amster dams wethouder voor de bedrijven, mr. F. H. C. van Wijck, toonde zich na afloop van de proefrit tevreden. De nieuwe tram Woensdagavond heeft de nieuwe aan winst van de Amsterdamse tram, de gelede tram, proef gereden langs~de routes van lijn 1 en 2. Men ziet op de foto de nieuwe tram aan het begin van de Overtoom. vormt een geheel met een draaibaar mid dengedeelte. Slechts een bestuurder en een conducteur zijn voor de bediening nodig. De wagens zijn uitgerust met een vernuf tig verwarmings- en ventilatiesysteem. Aan de voorzijde van elke tram bevindt zich een vanger. Valt iemand voor een rij dende tramwagen, dan raakt hij eerst een taster, waardoor de vanger neerklapt en het slachtoffer als het ware wordt opge schept. In elke tram is plaats voor 146 per sonen. B. en W. van Amsterdam hebben de Frans Duwaertprijzen 1956 voor het typografisch best verzorgde boek, tijdschrift of handels drukwerk, verschenen in de periode tussen 1 oktober 1955 en 1 oktober 1956, toegekend overeenkomstig de voordracht van de ad viescommissie. bestaande uit de heren G. Kiljan, J. W. Schrofer en Ben Stroman. J. Vermeulen krijgt voor de verzorging van het boek „De styl 1917-1931" (schrijver dr, H. L. C. Jaffe, uitgave J. M. Meulenhoff, Am- serdam) de prijs voor het beste boek of tijd schrift. Otto Treumann voor de Rayon Re vue (tiende jaargang) de prijs voor het best verzorgde handelsdrukwerk. Mart Kempers kreeg de prijs voor het niet met een com mercieel doel uitgegeven drukwerk, namelijk voor de verzorging van het boek „Gaspard de la nuit", een uitgave van de stichting ,,De Roos" in Utrecht. De Frans Duwaertprijzen worden jaarlijks toegekend. Haarlemse rechtbank sprak Zaandammer vrij De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen vrijgesproken een negenenvijftigjarige magazijnchef van een grossierderij te Zaan dam, die veertien dagen geleden terecht stond, verdacht van het hoogst roekeloos en onnadenkend optreden, tengevolge waarvan de gezondheidstoestand van een aantal bewoners van Krommenie in ern stig gevaar is gekomen. Het betrof een geval van voedselvergiftiging in Kromme nie, waardoor een inwoner van 78 jaar na het eten van worst is overleden, een ander in ernstige toestand naar een ziekenhuis is vervoerd en zestig inwoners ziek zijn ge worden. Gebleken was, dat in het magazijn van de verdachte in maart van het vorig jaar een baal barium-carbonaat (een meel achtige stof, die bij innemen de dood ten gevolge kan hebben) was bezorgd in plaats van aardappelmeel. Een kleine hoeveelheid is uit de zak gehaald en bij het aardappel meel gevoegd. De baal is teruggezonden, aangezien men wel wist, dat zij geen aard appelmeel bevatte, maar men was niet op de hoogte, dat de inhoud schadelijk kon zijn voor de gezondheid. Aardappelmeel, vermengd met barium, is verkocht aan een slager en nadat deze worst had gemaakt met het meel, heeft zich een voedselver giftiging voorgedaan. De officier van Justitie had een hechte- nisstraf van een maand geëist. Poging tot inbraak te Velsen Wegens een poging tot inbraak in het kantoor van de gemeente-ontvanger te Velsen is een zesentwintigjarige confectie- arbeider uit Amsterdam door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden, waarvan negen maanden onvoorwaardelijk zonder aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaar delijk (eis een jaar en zes maanden). Vol gens de officier van Justitie was de Am sterdammer lid van een bende, die onder andere in Amsterdam en het Gooi opereer de. Met anderen was verdachte van de hoofdstad uit naar het kantoor van de gemeente-ontvanger te Velsen gegaan, om dat zij gehoord hadden, dat daar een geld kist stond met vijftigduizend gulden. In het kantoor vond men echter een lege geldkist en pogingen een brandkast te for ceren leverden geen resultaat op wegens het ontbreken van inbrekerswerktuigen. Serie inbraken in de IJmond De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in zaken tegen vier personen, ver dacht van inbraken in de IJmond. Aan het TRANSROID het nieuwe en moderne eind van het vorig jaar en het begin van middel ^ter^ bestrijding jan aambeien^ Jtelpt dit jaar is een serie van vijftien inbraken i ggpjggg^ in Beverwijk, Wijk aan Zee en ADVERTENTIE Nerveus? Geëmotioneerd? Geprikkeld? Schakel die onaangename klachten toch snel uit! direct, daadwerkelijk enHYGIëNISCH Tenzij uw arts anders voorschrijft: Eenvoudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en pijn, jeuk, obstipatie en andere onaangename sensaties verdwijnen! ZET NOG VANDAAG DE EERSTE STAP NAAR „EEN NIEUW MENS ZIJN" en vraag naar TRANSROID. Uw apotheker en drogist hebben een kuur- verpakking van twaalf tabletten voor u ge reed staan. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam MALAPARTE ERNSTIG ZIEK De bekende Italiaanse schrijver en jour nalist Curzio Malaparte is woensdag ge troffen door een hartaanval. De schrijver wordt op het ogenblik in een ziekenhuis in Rome verpleegd voor een longziekte, die hij kreeg toen hij in het begin van het jaar een bezoek bracht aan communistisch China. Heemskerk, waarbij de buit uit geld be stond. Een zevenen twintig jarige los werk man uit Velsen, die verdacht wordt bij tien inbraken betrokken te zijn en zich drie maal te verantwoorden had gehad, werd veroordeeld tot straffen van een jaar, van een jaar en van twee jaar (eis in totaal vier jaar); een vierentwintigjarige machinist uit Beverwijk, die betrokken geweest zou zijn bij zes inbraken en zich twee keer te verantwoorden had, werd veroordeeld tot gevangenisstraffen van anderhalf jaar en van een jaar (eisen in totaal vier jaar); het vonnis tegen een vijf entwintigjarige stuurman uit Beverwijk, verdacht van twee inbraken, luidde twee jaar (eis een jaar en zes maanden) en tegen een drieëntwintigjarige cementbewerker uit Beverwijk, verdacht op de uitkijk te hebben gestaan bij een inbraak in Wijk aan Zee, een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk (eis zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3