Getuigen in München spreken elkaar herhaaldelijk tegen Bestedingsbeperking belaagt de verkeersveiligheid Euromarkt en vrijhandelszone bieden nog veel onzekerheden Sommigen beweren dat Röhms S.A. de nazi-partij wilde verdringen De eenvoudigste maaltijd V.S. halen kernfysicus Lawrence naar Londen Op de raatatoel Eng landje GERO ZILVIUM Morgen installatie van nieuwe griffier Poli tie-verkeersleergang Betekenis van nieuwe voetgangersregeling s moet niet worden overschat Ontwapeningsoverleg fa „Groothandelsdag" in Hillegom Minister Mansholt hekelt Britse landbouwpolitiek Amerikaanse voorhoede met Matadors naar Formosa Men moet in den lande ongetwijfeld sympathie hebben gevoeld met de vertwij felde pogingen van verscheidene groepen betrokkenen om de Hoge Veluwe te be waren voor het storend geweld van straal jagers. Het vliegveld Deelen, in het hart van ons mooiste vakantie- en recreatie gebied, zou volgens de beslissing van het departement van Oorlog basis voor straal jagers worden en daarop hebben vele in stanties in 't betreffende gebied, bestuurs- autoriteiten zowel als particuliere organi saties, getracht het onheil te voorkomen. De beslissing van de minister'was trouwens over hun hoofden heen genomen en dat was een van de redenen, waarom men meende met een overijlde en niet bijster overwogen besluit te doen te hebben. Men heeft zich daar, in de wijde rust van het Veluwse, waar in het zomerseizoen duizenden ontspanning en stilte vinden ondanks het feit dat zij met duizenden zijn, niet kunnen voorstellen dat van regerings wege zo losweg een einde zou worden ge maakt aan het voornaamste element van deze oase, de weldadige geluidloosheid, die de moderne mens met zijn geraspte zenu wen zo hard behoeft. Helaas hebben de protesten niets bereikt. Er komen straaljagers op Deelen en er zul len dus straaljagers oefenen boven centraal Nederland, boven de bossen en zandver stuivingen, boven het kreupelhout en de heidevlakten. Waarom? Minister Staf heeft daarop het antwoord gegeven, waarvan de inhoud elders in dit blad te lezen is. De straaljagers moeten uit Duitsland weg en kunnen nergens anders in Nederland te recht. De NAVO-verplichtingen spreken het laatste - en ten aanzien van belangrijke algemene vragen over het beleid van het departement van Oorlog blijkbaar het enige - woord. Het is de consequentie van ons NAVO-lidmaatschap, dat verplichtin gen oplegt die zware offers eisen. Gezien de kwestie Deelen niet alleen financiële, doch ook offers van andere aard, die af breuk doen aan de kleine rest levensvreug de waarop wij ons in deze tijd nog kunnen verheugen. De vraag doet zich voor, door wie en hoe aan Nederlandse kant de limiet inder tijd werd vastgesteld, die voor een klein en dichtbevolkt land als het onze maximaal aanvaardbaar zou zijn op het hoofdstuk der bewapening. Het is niet louter meer een vraag van financiële doch van alge mene, sociale draagkracht, waarin factoren als woon- en ontspanningsgelegenheid zeer zwaar gaan meetellen. Het is mogelijk dat dit aspect nooit onder ogen is gezien bij het vastleggen van de NAVO-afspraken. Het is een aspect dat ook niet door de minister van Oorlog valt te beoordelen. Het is een consequentie, die wellicht telaat onder de aandacht is ge komen en waarbij nu, willen wij onze be loften aan de NAVO honoreren, helaas nog slechts met een wrange woordspeling het gebrek aan keuze kan worden onderstreept: het is kiezen of Deelen, ADVERTENTIE MÜNCHEN (Reuter) Jacob Fuchs, een vroegere majoor van de S.A., die nu 75 jaar is, verklaarde woensdag op het proces in München, dat op 23 juni 1934, een week voor de Röhm-affaire, een aantal S.A.-leiders op het kasteel Ansbach ten noorden van München in het geheim ver gaderd had. De generaal van de S.A. Günther von Obernitz had, volgens Fuchs, op deze bijeenkomst verklaard, dat „wij naar het paleis van Justitie in Neuren berg zouden gaan om de rechters met hun hoofden op de vloer te slaan" en de geeste lijken „uit hun preekstoelen te verjagen. Dat zou indruk maken". Daarna zou de S.A. tegen het leger optreden. Toen Von Obernitz de vraag stelde, wat met Hitier gedaan moest worden als hij zich niet aan de zijde van de S.A. schaar de, ontstond er een „pijnlijke stilte". Fuchs verklaarde, dat hij, daags na de ver gadering, zijn vriend majoor Weiss naar Eerlijn zond om verslag uit te brengën aan de opperbevelhebber van het leger. De 71-jarige getuige Bergmann, een ge spaarde adjudant van de S.A.-leider Röhm, vertelde dat de meeste S.A.-leiders, die op last van Hitier werden terecht gesteld, onmiddellijk voor hun dood: „Leve de führer" hebben geroepen. De getuige, dr. Betz, zei, dat Hitier vreesde, dat Röhm erin zou slagen zich met de hulp van de S.A. boven de natio- naal-socialistische partij te plaatsen. Dr. Betz is leider geweest van de rechtse oud- strijdersorganisatie „Stahlhelm", die la ter in nationaal-socialistische organisaties is opgegaan. Geen geweld? De getuige Jüttner, een oud-S.A.-leider, zei, dat Röhm het gevaar voor Duitsland in het oosten zag. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat indien naar Röhm zou zijn ge luisterd, er geen oorlog tussen de weste lijke mogendheden en Duitsland zou zijn uitgebroken. Van plannen van Röhm en zijn mede werkers tot een gewelddadige actie tegen Hitier zei Jüttner nooit iets gehoord te hebben. Twee getuigen, de toenmalige inspec teur van de Beierse landspolitie Kopp, die thans luitenant-kolonel in het nieuwe Westduitse leger is, en Noetzel hebben be vestigd, dat Eicke en Lippert gezamenlijk Röhm hebben doodgeschoten. Na het laat ste schot was Lippert uit de cel gekomen. Eicke stond reeds op de gang en riep tot het gevangenispersoneel: „Medische bij stand is verboden", aldus de getuige Noetzel. Koch, een vroegere functionaris van de Beierse landspolitie, heeft getuigd, dat hij op 30 juni in de gevangenis zes S.A.-lei ders heeft zien terechtstellen. Dietrich zou naar zijn zeggen Von Heydebreck een ge nadeschot hebben gegeven. Volgens andere getuigen heeft Dietrich niet deelgenomen aan het doodschieten van Von Heyde breck. Dietrich zei: „Ik heb niet gescho ten. Ik was op meer dan dertig meter af stand". Rudolf Diels, die hoofd van de Gestapo was in 1933 en de eerste maanden van 1934, verklaarde dat Hitier geërgerd was over het feit, dat Röhm op partijbijeen komsten soms meer applaus kreeg dan hij. Diels zei, dat hij enige tijd huisarrest had gehad. Heydrich was zijn opvolger ge worden en Himmler had de leiding gekre gen over alle politietroepen. Julius Schaub, een voormalige adjudant van Hitier, deelde mede, dat hij in de auto had gezeten, waarin Hitler in de vroege ochtend van de dertigste juni 1934 naar Wiessess, nabij München, was gereden om Röhm te arresteren. ADVERTENTIE oooooooooooooocoooooocxxxxxxxxx)oooooooooooo(x)ocoooooooq( smaakt nog eens zo vorstelijk op een feestelijk gedekte dis. Met een eenvoudig hulpmiddel kunt u dit cachet aan uw middagmaal geven. n.l. met GERO TAFELBESTEK maakt van iedere dis een FEESTDIS. Een pracht collectie vindt u bij Naar wij vernemen zal de nieuwe griffier van het Haarlemse Kantongerecht, waar van wij de benoeming en enige biografische bijzonderheden reeds in ons blad van giste ren bekend maakten, vrijdagmorgen om half tien worden ge ïnstalleerd. Mr. J. Gerretsen werd giste ren door de Haarlem se rechtbank in zijn nieuwe functie beë digd, waarna hij op het Kantongerecht is gaan kennismaken met de personen waarmee hij zal sa menwerken. Hierbij een foto van de pas benoemde griffier. ADVERTENTIE de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem ÓOOOOOCXX)OOCOOC>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOClOOOODOOOOOOO LONDEN (UP) In Londen hadden woensdag geheime besprekingen plaats tussen de Amerikaanse gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, Harold Stassen, en een van de beroemdste deskundigen op nucleair gebied, dr. Ernest O. Lawrence. Lawrence is per vliegtuig uit Californië gekomen om met Stassen te overleggen over de impasse waarin Oost en West ge raakt zijn betreffende een beëindiging van dë beWapehihgSrace mét kernwapens. Rusland heeft het Engelse, voorstel, dat voortaan van voorgenomen nucleaire proefnemingen kennis zal worden gegeven, van de hand gewezen. Tijdens de vergade ring van de ontwapeningscommissie te Londen deelde Zorin, de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sov jet-Unie, mede, dat een dergelijke -voor stel geen praktisch effect ter beëindiging van de proefnemingen zou hebben. Het Engelse plan, maandag voorgelegd, richtte zich op kennisgeving omtrent, be perking en tenslotte afschaffing van de proefnemingen. Vooral de kwestie van de voorafgaande kennisgevingen achtte Zorin verwerpelijk. Tijdens de tweede A.N.W.B.-politie ver- keersleergang, die in Utrecht is gehouden, heeft de directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, ver klaard dat de bestedingsbeperking de ver keersveiligheid op bedenkelijke wijze in het gedrang brengt. Uit een door de A.N.W.B. bij de gemeentebesturen gehou den enquête is gebleken, dat verscheidene noodzakelijke voorzieningen, zoals aanleg van rijwielpaden en trottoirs herziening van kruispunten en bochten, het verbete ren van verlichting en bestrating en de reconstructie van wegen, tot nader order moeten worden uitgesteld. Over de nieuwe regeling voor voet gangers zei de heer Boost, dat men de be tekenis daarvan niet moet overschatten. Het aantal slachtoffers onder de voet gangers die normaal op oversteekplaatsen oversteken, noemde hij uiterst gering. De meeste voetgangers komen op geheel an dere wijze om het leven. Het zijn, aldus de heer Boost, vooral diegenen die onver hoeds en onachtzaam de rijbaan oversteken op willekeurige punten. De nieuwe rege ling waakt tegen dit soort ongevallen niet De heer Boost was van mening, dat een verdrievoudiging van het motorisch ver keer sinds 1938 en de verschijning van 650.000 bromfietsrijders op de weg een sterke uitbreiding van het politie-apparaat vereist, zowel wat personeel als materiaal betreft. De substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht, mr. J, J. Bredius, sprak over de voorrangsregeling. Hij zei onder meer, dat de weggebruikers zich, als bij onderlinge afspraak, dikwijls heel an ders gedragen dan de wettelijke bepalin gen voorschrijven. Bij een kruising van een zijweg met een drukke voorrangsweg staat het verkeer op de zijweg soms lang te wachten en geeft het voorrang aan auto's op de voorrangs weg, die de kruising pas veel later dan zij genaderd zijn. Teveel ontbreken hier, vol gens hem, verkeersfatsoen en beleefdheid om anderen ook eens aan bod te laten ko men. ADVERTENTIE Mr. Bredius formuleerde tenslotte een aantal wensen ten aanzien van punten waarop de voorrangsbepalingen in ons land gewijzigd zouden dienen te worden. De vice-president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, besprak de nieuwe voetgangersbepalingen, die zijns inziens aanleiding kunnen geven tot moei lijkheden, omdat er twee verschillende groepen komen van plaatsen waar voet gangers plegen over te steken: enerzijds de wettelijke-beschermde-voetgangersover- steekplaatsen, kenbaar aan de zebra's met bakens, waar het rijverkeer moet stoppen en de rijbaan tot 50 meter links en rechts van de zebra voor de voetganger verboden terrein is en anderzijds de zebra's zonder bakens, waar de voetganger eigenlijk geen bescherming geniet. Te vrezen is dat de voetgangers van de nieuwe bepalingen te veel verwachten. Tenslotte hielden de chef van de verkeers politie te Amsterdam, de heer P. A. R. Roo- zen en de heer H. Kessler, hoofdinspecteur van de verkeerspolitie aldaar, een voor dracht over verkeersmaatregelen bij bij zondere gebeurtenissen. Nieuwe tijden De laatste sleperspaarden verdwijnen, de trapfiets is op zijn retour en de Eerste Minister van het Britse Rijk is de laatste held die het nog waagt in het openbaar te verschijnen met een papieren boord om zijn overigens kostbare nek. Van die sleperspaarden vind ik het jam mer. Zij gaven zo'n cachet aan het stads beeld. En dan de fietsen. Och, ik ben nooit zo'n barre fietser geweest. Eens in mijn leven heb ik zo'n vehikel bezetenDat was in de gulden dagen toen ik nog in stukken speelde die toentertijd het wereldreper toire uitmaakten en ik mij dus de weelde kon veroorloven mij zo'n blinkende zacht rikketikkende machine aan te schaffen, zij hel dan a raison van f 1.25 per week. Thans koopt men zich een auto middels een bureau dat „uw aankopen financiert". Het is voor mij dan ook zaak om zo om zichtig mogelijk de verschillende studio's te verlaten of de voorpleinen te betreden, wil ik niet de kans lopen door een jeugdig kunstenaar-autobezitter van de sokken ge reden te worden. Het is overigens zeer merkwaardig hoe men heden ten dage het leven is gaan be kijken door een enorm vergrotend kijkglas. Men koopt dus niet meer op afbetaling, men „financiert" voor u. Men annonceert „prettige betalingscondities" of wel men koopt op „postorders". Een gevolg van dit alles is, dat men tegenwoordig ook bijna niet meer van die kleine schandaaltjes in de kranten noteren kan, die men faillissementen noemde. Daar zijn nu andere verrassingen voor in de plaats gekomen, als daar zijn oneer lijke kwitantieloper ging er met twaalf mille vandoorkastekort van f 20.000 hotel-chasseur inde chè- que van f 1.000 en keerde niet bij zijn op drachtgever terugNou, dan wordt het brommen, is het niet op een fiets dan toch achter „de schuine deur" zoals dat vroeger heette. Het enige wat niet groter geworden is, dat schijnt de tijdsduur te zijn van zo'n geforceerd „zitje". - Vroeger knapte men voor dergelijke vergissingen een paar jaar op, nu vindt men een paar maandjes blijk baar al voldoende. Mèt daarna „onder- toezicht-stelling van de regering Apropos, zijn we dat eigenlijk niet alle maal? Ik bedoel van dat toezicht en zo. Jan van Ees Hoge druk slang - Manometers De jaarlijkse Groothandelsdag, georgani seerd door het Verbond van de Nederland se Groothandelaren, werd dit jaar in „Treslong" te Hillegom gehouden. Een zeer ^root aantal leden was daar dinsdag bij- eenlêKomen om te luisteren naèr eenbe spreking van de landbouwproblemen in de Vrijhandelszone door de minister dr. S. L. Mansholt en dr. L. J. Linthorst Homan, een van de Nederlandse onderhandelaars in de Europese Gemeenschap en de Vrij handelszone. De voorzitter van het Verbond, dr. ir. B. Bölger, hield een inleiding over de „Aspec ten van de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven". Hij noemde deze samen werking aangenaam: men beseft geluk kig dat de tijd dat de groothandel zich kan beperken tot de micro-economie van zijn eigen onderneming, voorbij is. Dr. Bölger betoogde, dat de groothandel niet iedere belastingverhoging afwijst. Kans op kouvatten! Brei heerlijk warm ondergoed van Neveda Reumanon, de ideale anti-reuma wol met de Rop de omhand! TAIPEH (UP). - De voorhoede van de' afdeling Amerikaanse troepen, die bewa pend met „Matadors" op Formosa gesta tioneerd zullen worden, is op het eiland aangekomen, aldus melden de Amerikaan se militaire autoriteiten te Taipeh. „Zowel manschappen als uitrusting" zijn aange komen, zo zei vice-admiraal Ingersoll. De Matador is een potloodvormig projec tiel van 13,2 meter lengte, voorzien van vleugeis en voortbewogen door een straal motor. Het wordt van de grond af gelan ceerd voor een aanval op een doel op de grond. Het wordt elektronisch gestuurd en heeft een bescheiden actieradius van ten hoogste zes honderd mijl. (Het Chinese vasteland is honderd mijl van Formosa verwijderd). Het is niet bekend of er ook kernladin gen op het eiland worden opgeslagen. De Matador wordt beschouwd als een gang baar taktisch kernwapen. ENGELSE FILMACTRICE OVERLEDEN LONDEN (UP) - De Engelse actrice 'Catie Johnson is op 79-iange leeftijd in Altham overleden. Twee jaar geleden kreeg Katie Johnson grote bekendheid door haar optreden in „The lady killers van A ec Guiness. Zij ontving hiervoor de Engelse .Film Academy Award", die jaarlijks wordt uitgereikt aan de beste actrice. Nadat ik in een advertentie de afbeelding heb gezien van een zeer net glimlachend jongetje, dat gehuld was in een bevallig kledingstuk waarvan de naam naar ill meen blazer luidt, heb ik mij langdurig afgevraagd of de mode-industrie het recht heeft van Hollandse jongetjes Engelse jongetjes te maken. De advertentie bood welwil lend aan, deze metamorfose voor luttele financiën te vol trekken en ging klaarblijke lijk van het standpunt uit, dat alle Nederlandse ouders deze gedaanteverwisseling van hun kinderen als het hoogst bereikbare geluk beschouwen. Een echt Engels jongetje met stijfgegoten jasje en stijfgegoten pantalonnetje en vlinderdasje en een Engels glimlachje en een Engels scheidinkje in zijn Engels- geknipte haartjes. Een jon getje om uit te knippen en op te plakken in een boekje waarin sigarenbandjes en dergelijke worden verzameld. Maar, wat mij betreft, echt niet een jongetje om te hébben. Éen onhebbelijk jongetje dus, dat alleen nog maar een rood snorretje nodig zou heb ben om in het Hoge Huisje voor Kinderen plaats te ne men op een kathedertje en een Engels verklarinkje af te leggen over het Gemene- bestje. Neen. Of liever gezegd: No. Ik houd er niet van. Dat wil niet zeggen dat ik niet van de Engelsen houd. Maar ik vind dat er genoeg zijn, zodat de aanmaak met echt-Hollands materiaal on nodig is. Een Hollands jon getje is helemaal niet uit de mode geraakt en kan er dege lijk en aardig genoeg uitzien zonder blazertje aan zijn bastje. Een scheiding in zijn haar betekent niet, dat hij meer waard is dan zonder scheiding. Een vlinderdasje maakt bij dergelijke ventjes al gauw de indruk, dat zij grote zorgen hebben bij de opvoeding van hun ouders, of dat zij een eigen inkomen uit aandeeltjes genieten. Hollandse jongetjes moeten Hollandse jongetjes blijven, ook al worden zij bedreigd door modekoningen uit vreemde landen en al lopen zij gevaar, voor conservatief te worden aangezien. Het vreemde daarbij is, dat niet alleen Engelse jongetjes maar ook en vooral Engelse jon gens boven de dertig de naam hebben, verknocht te zijn aan tradities. Het is mogelijk dat dit Engelse conservatisme door de buitenwereld over dreven wordt, doch het feit dat zij nog steeds met zijn allen samenhokken op een paar eilanden, terwijl het wijde en frisse continent dat reikt tot aan de ijsvlakten van Alaska, de zonnige stran den van Afrika en het ge heimzinnige Oosten der Wij zen sinds eeuwen uitnodi gend voor hen openligt, met Kolen-, Staal-, Atoom- en andere Gemeenschappen en alles wat erbij hoort. Sinds eeuwen halen alle Engelsen met een veront schuldigend gezicht hun schouders op, als Europa hen inviteert tot wat meer ge meenschap. Zij wijzen dan met een angstig gezicht naar de golfjes van het Kanaaltje. „Wij kunnen niet, al zouden wij willen. Want dat Ka naaltje De Fransen hebben reeds sinds onheugelijke tijden ge zeurd om de meest logische, meest voor de hand liggende, eenvoudigste verbinding tus sen Engeland en de rest van de wereld, namelijk een Ka naaltunnel. De Engelsen hebben al sinds onheugelijke tijden vreesachtig en achterdochtig alle denkbeelden aan Tunnels onder het Kanaal uit hun ge dachten geweerd, als non netjes die haars ondanks het woord minnaar lazen. Zij hebben zelfs, naar wordt aangenomen, met op getrokken wenkbrauwen de kinderen aan de Nederlandse Belgische en Franse kust met emmertjes en schopjes doen de gezien, vrezend dat één ervan per ongeluk toch aan een tunneltje zou beginnen. Het Kanaal beveiligt alles en allen in Engeland en het ganse Britse rijk tegen de barbaarse culturen van het vasteland. En nu zouden wij hier En gelse jongetjes moeten aan kweken? Er is een tijd geweest, waarin het leek dat de ver lossende tunnel er zou komen. Ontelbare misverstanden wa ren uit de weg gepraat, on telbare vooroordelen waren opgeheven. Ontelbare garan ties waren gesmeed, die zou den moeten voorkomen dat Engeland tot het Europese vasteland zou worden ge rekend. Natuurlijk zouden zij het prettig vinden, zomaar naar Frankrijk te kunnen reizen, vooral wanneer mid den in de tunnel zeer duide lijk zou zijn aangegeven dat Engeland ophield en Europa begon, en omgekeerd. In tijd van nood dat wil zeggen wanneer de Europeanen aan stalten zouden maken mas saal de tunnel in te trekken om invloed te komen uitoefe nen op de Engelse tradities zou de tunnel onmiddellijk worden opgeblazen. Dat was zeer dwingend overeenge komen. De regeringen van India en Zuid-Afrika werden door de Engelse regering voorzichtig gepolst, of zij als leden van het Gemenebest niet beledigd zouden zijn als die tunnel er kwam waarbij zeer uit drukkelijk te kennen werd gegeven dat het maar een smalle tunnel zou zijn, die allerminst betekende dat En geland Engeland niet zou blijven. In India en Zuid-Afrika keek men zeer verwonderd en zei men: „Tunnel? O, we dachten dat die er al was". Waaruit 's Konings regering meende te mogen conclu deren, dat de bezwaren van het Gemenebest waren on dervangen. Toen was er dus geen enkel bezwaar meer. De tunnel zou worden gegraven, nadat was gestipuleerd dat in de tunnel Engels de officiële taal zou zijn en er geen vreemde volksliederen zouden worden gezongen. De ingenieurs gingen aan het werk, de blauwdrukken verschenen, de arbeiders werden geworven en de eer ste spaden gingen de grond in. Aan de Engelse kant ge schiedde dat laatste met eedsafleggingen aan de Grondwet en trouwbetui- gingen aan Koningshuis en volk. Aan de Franse kant maakte men er een cham- pagnefeest van, aangezien men er geen Koningshuis had en de Grondwet geen enkel artikel over tunnels bevatte. Toen de eerste uitgravingen waren verricht, stak in En geland een klein, snel-uitster- vend zelfmoordgolfje de kop op, waarvan enkel de meest extremistische conservatieven het slachtoffer werden. Ver der bleef het angstig rustig. Angstig rustig alsof er een storm op til was. En die was er ook. Op zekere dag verscheen een Engelse delegatie aan de Franse kant en vroeg de hoogst-aanwezende ingenieur te spreken. De heren met rode snorren en paraplu's wensten één ding nog zeer uitdrukkelijk te weten. Eén ding, dat nog ontbrak aan de duizenden dingen, die waren vastgelegd in de documenten Betreffen de Tunnel. De documenten Betreffende Tunnel waren inderdaad onvolledig. „Het is toch zo, dat na ope ning van de tunnel het ver keer in Europa voortaan overal links zal houden?" vroegen de Engelse heren. Dat was niét zo. Zij hadden gelijk. Als Engeland met de rest van de wereld verbonden werd via verkeerswegen, dan zou de rest van de wereld voor de rest van de wereldgeschiede nis voortaan links moeten houden. Dat was logisch, want anders zouden er bot singen ontstaan. En aangezien de rest van de wereld daartoe niet bereid was, en zelfs toespelingen maakte op de mogelijkheid dat het Engelse verkeer schrik niet rechts zou kun nen houden wat de eerste, regelrechte en gevreesde aan val op het Engelse volkska rakter, op de Engelse volks ziel, mocht heten daarom ging het ook déze keer niet door. Tenslotte kan men van de Engelsen niet verwachten, dat zij zichzelf aan handen en voeten uitleveren aan een wereld, die uit rechtshouden- de barbaren bestaat. Die tunnel komt er nooit, mensen. Maar desalniettemin: wij geen blazertjes. Dan moeten we maar voor eeuwig ge scheiden blijven. Tenslotte kunnen we van onze jongetjes altijd nog Amerikaanse cowboytjes ma ken, als het persé anders moet. J. L. maar wel die uit hoofde van de bestedings beperking. Dit is gebaseerd op de vrees, dat er te weinig reserves kunnen worden gevormd voor een eventuele conjunctuur - omslag. Hij sprak ook zijn teleurstelling uit over het feit, dat er bij de onderhandeling over de Europese Economische Gemeenschap zo ver is afgeweken van het oorspronke lijke plan-Spaak. Volgens hem zal een eco. nomische gemeenschap zonder een associa tie met een vrijhandelszone moeilijk aan vaardbaar zijn. Agrarische gezichtshoek Minister Mansholt sprak over: „Enkele agrarische aspecten in verband met het vrijhandelsgebied". Hij behandelde de voorgeschiedenis van dit internationale overleg, gegroeid uit het besef, dat de zich na de eerste wereldoorlog ontwikkelende neiging tot protectionisme onherroepelijk de Europese landen nog verder in het eco nomische slop dreef. Doel is niet een aantal landen, in de „Euromarkt" zes, te bevrijden van douane rechten, maar om te komen tot een geza menlijk beleid. In de Benelux is dit be ginsel niet toegepast, waardoor de moei lijkheden, speciaal op landbouwgebied, zeer groot gebleven zijn. Het op 25 maart in Rome getekende verdrag is slechts het begin van een lange ontwikkeling, waarvan alle factoren nog niet te overzien zijn. Het welslagen hangt in grote mate af Van de te vormen Euro pese Commissie en andere instituten, die zullen moeten zorgen voor de juiste toe passing van de regelen van het verdrag. De Assemblée zal dit werk dienen te con troleren. Het bedrijfsleven dient zich te realise ren, dat er zeer wel nationale en privé- belangen in het gedrang kunnen komen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft echter altijd al een groot aanpassingsvermogen getoond, waardoor de minister het een goede kans gaf. Zeer vluchtig behandelde de bewindsman de gevaren van een ontwikkeling, zoals die zich bij de vorming van de Benelux heeft voorgedaan, namelijk dat men weer strandt op de nationale belangentegenstel lingen. Door de instelling van de verschil lende Europese organen is de kans hierop thans geringer. „Onaanvaardbaar" Zeer verheugend noemde deze Neder landse voorvechter van de landbouw- integratk het, dat ook Engeland zich tot Europa is gaan wenden, sinds de plannen voor een Europese Economische Gemeen schap vaster vorm hebben aangenomen. Het Engelse initiatief tot het vormen van een vrijhandelzone werd echter verzwakt door de voorwaarde, dat de landbouw er buiten blijft. Dit achtte de minister on aanvaardbaar en zelfs een uitschakeling van het beginsel van de wederkerigheid. Te meer omdat Engeland het grootste agrarische importland is! Er zal, zoals al tijd en overal het geval is, een bijzonder landbouwregiem nodig zijn. Niet in die zin, dat er markten moeten worden opengebro. ken, maar om een harmonisatie te berei ken. Een harmonisatie die nog steeds niet in de Benelux verkregen is. Moeilijkheden Dr. L. J. Linthorst Homan zette tenslotte het complex moeilijkheden uiteen, dat is ontstaan door de Euromarkt en de daar naast groeiende vrijhandelszone. Beide projecten dienen te worden gehouden bin nen de algemene regelen, die door de Overeenkomst voor de handel en tarieven GATT gesteld zijn. Hij kon zich slechts bei perken tot een uiteenzetting over de wen selijke ontwikkeling, omdat er nog weinig bekend is en alles zich nog in het stadium van onderhandelingen bevindt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5