zwrrsAP DE BUIT BINNEN Gebonden kunsten exposeren in Stedelijk museum De avonturen van Wang en Li De Koningin opende te Kijkduin het herbouwde Zeehospitium 5 BELANGRIJKE f r De Oriënt Agenda voor Haarlem Kort en bondig Moederdag J DONDERDAG 9 MEI 1957 5 MENS EN Boeiend overzicht van de ontwikkelings gang der creativiteit HOOGTEZON H. J. MAERTENS N.V. J. A. van Herwaarden op „Westerveld" begraven Woningbouw bereikte in maart recordcijfer de betere pleister UIT ANDERE BLADEN Goede verwachtingen van knipperbollen De voorwaardelijke straf en haar begrenzing Pasgeboren baby gedood Kerkelijk Nieuws Instituut ter ere van de nagedachtenis van Koningin Sophia PUNTEN VRAAGT ONZE FOLDER V Secretarissen en ontvangers in Zuid-Holland krijgen 6 pet ineens Gouden Landsteiner- penning te Delft uitgereikt Lijder aan pokken heeft niemand besmet Onze elfmiljoenste inwoner Van een onzer redacteuren) In Amsterdams Stedelijk Museum is dezer dagen een tentoonstelling „Mens en Machine" geopend, die het publiek een in zicht wil geven van de stand der gebonden kunsten in Nederland. Initiatiefneemster was de Vereniging van Beoefenaars der Gebonden Kunsten GKf, die hiermee een bijdrage wil leveren aan de jaarlijkse ma nifestaties „Kunstenaars herdenken 5 mei". Wim Brusse, die tezamen met de schrijver Bert Schierbeek voor de inrichting dezer expositie zorgde, heeft zich bij de keuze van zijn materiaal geen beperkingen op gelegd. Hij verzamelde een omvangrijke collectie van de meest heterogene kunst uitingen, variërend van simpele kinderte keningen tot aan de befaamde „gekke pot" van Picasso. Deze en alle tussenliggende vormen en manifestaties van typische vrije kunsten vormen echter slechts de inlei ding tot deze expositie en hebben ten doel de bezoeker te confronteren met het be ginpunt van alle kunst: de creativiteit. Zo ziet men in enkele vitrines allereerst als prilste vormen van deze creativiteit de genoemde krabbels en kleurenorgiën waar in de jeugd van de kleuter- en de laagste L.O.-klassen zichzelf uit: onbeholpen wrochtsels weliswaar, maar in volledige vrijheid geschapen en daardoor bijzonder waardevol als eerste pogingen van het in dividu tot eerlijke zelfexpressie. „Functioneler" van aard zijn al de voor werpen in de volgende vitrine bijeenge bracht: speelgoed door de kinderen zelf gemaakt van allerlei afvalmaterialen. Hier reiken fantasie, zin voor het esthetische en „technische" behoeften elkaar reeds de hand, zoals in dat schietapparaat, goed van proporties en grimmig van lijn, uit restjes plasticbuis, koperdraad en aceton vervaar digd door een jongen van twaalf jaar. „Het kind vindt spelende de dingenalles is bruikbaar.en zegt het kind boom, dan waait het", zo luidt een deel van de tekst, waarmee Bert Schierbeek dit eerste kin derlijke creëren karakteriseert. Triennale-opstelling Het volgende stadium wordt gevormd door werkstukken van leerlingen uit de voorbereidende klasse van het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs: levens grote zelfportretten in allerlei technieken, groepswerk als vergrotingen van eigen ontwerpen in decoratieve vlakversiering en dergelijke, alles eveneens in volle vrijheid en zonder dwane of leiding gerealiseerd. De volgende afdeling vormt de overgang naar de gebonden kunsten: wapens, ge bruiksvoorwerpen en religieuze artikelen uit primitieve kuituren, dikwijls fraai be werkt maar toch in de vormgeving streng „gebonden" door de taboes der goden en ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 In aanwezigheid van vele honderden be langstellenden is gistermiddag het stoffe lijk overschot van de onlangs in Aerden-, hout op 66-jarige leeftijd overleden presi dent-directeur van Van Herwaardens kalk zandsteenfabriek N.V. te Hillegom, de heer J. A. van Herwaarden, op de begraafplaats „Westerveld" te Driehuis teraardebesteld. De aula was veel te klein om allen die de heer Van Herwaarden naar zijn laatste rustplaats wilden brengen te bevatten zo dat om het gebouw luidsprekers waren aangebracht die het gesprokene weergaven. Als eerste spreker trad op de heer Van Romunde, commissaris van de kalkzand steenfabriek te Hillegom, die namens de Raad van Beheer de uitstekende carrière van de overledene schetste. De heer Van Romunde wees er daarbij op dat de heer Van Herwaarden, wie enkele jaren geleden bijzonder veel onrecht is aangedaan, on langs weer volkomen gerehabiliteerd is toen hij deel uitmaakte van de industriële missie die kort geleden onder leiding van minister Zijlstra een bezoek bracht aan Zuid-Afrika. De heer Van Romunde sprak de hoop uit dat de twee zoons van de overledene in staat zouden zijn de fabriek tot nog gro tere bloei te brengen daarbij gesteund door het voltallige personeel. De heer S. G. Jansen, adjunct-directeur van de Katwijkse kalkzandsteenfabriek, wees er vervolgens in zijn toespraak op dat de heer Van Herwaarden ook de per soonlijke belangen van zijn personeels leden intens behartigde waarna de heer P. G. A. Hofkes, procuratiehouder van Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabriek te Hillegom namens de naaste medewerkers de stichting van het pensioenfonds door de overledene in de herinnering terugriep. Voorts wees de heer Hofkes op het feit dat de heer Van Herwaarden het werk en soms de strijd altijd op de eerste plaats stelde. De heer Hofkes sprak als zijn me ning uit dat het gezamelijk personeel de overledene niet beter kan eren door met dezelfde energie door te gaan daarbij be stuur en directie van de fabriek krachtig steunend. De heer ir. G. C. Brunting bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Kalk- zandsteenproducenten zeide veel dank ver schuldigd te zijn aan de heer Van Her waarden die als voorzitter van deze orga nisatie bijzonder veel voor de vereniging heeft gedaan mede door het inzetten van zijn gehele krachtige persoonlijkheid. De heer mr. dr. P. G. Knibbe, sprekend als vriend van de overledene en als secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, ging in op de menselijke kwaliteiten van de heer Van Herwaarden waarna ds. G. van Duinen, Gereformeerd predikant te "Wassenaar, in een bewogen toespraak er de nadruk op legde dat de overledene ondanks zijn toe nemende rijkdom en macht altijd het ge loof heeft behouden. Aan het graf baden de aanwezigen geza menlijk het „Onze Vader" waarna een zoon van de overledene voor de buitenge woon grote belangstelling dankte. de conventies van de stam. Dan komt, als apotheose, de hedendaagse gebonden kunst in al haar facetten. De bovenzaal in de nieuwe vleugel toont daarvan de eindprodukten: fraaie ge- bruiksgrafiek als affiches en boekwerken, edel tafelzilver en flonkerend kristal, nieu we materialen en vormen in meubels, tex tiel en aardewerk, stofzuigers en haarden en tal van andere dingen van alledag, die nu niet langer alleen-maar-doelmatig zijn, maar bovendien een lust voor het oog. In dezelfde opstelling zullen straks de be zoekers van de Triënnale in Milaan, waar heen dit deel van de expositie in juli ver huist, de Nederlandse prestaties op het ge bied van de industriële vormgeving kun nen bewonderen. In de benedenzaal ziet men tenslotte dan nog iets van de condities waaronder dit werk ontstaat, de attributen van de ont werpers die de vorm ontwierpen, de ma chines die hem vermenigvuldigen en de toepassingen daarvan in gezin en maat schappij. Inplaats van met de nadrukke lijke didactiek die zoveel informatieve ten toonstellingen eigen is, hebben Wim Brus se en Bert Schierbeek voornamelijk ge werkt met associaties van foto's, beelden en werkstukken die hun bedoelingen op heldere en prettige wijze vertolken, zon der dat zij een vermoeiende concentratie op kleine details eisen. Een boeiende expo sitie, die vele anderen ten voorbeeld kan dienen! Zij duurt tot 2 juni. Bibliotheek van moderne kunst Gelijk met „Mens en machine" is in het Stedelijk Museum een perma nente leeszaal en kunstbibliotheek ge opend, met de inrichting waarvan jhr. W. Sandberg reeds enige jaren geleden een begin maakte. De verzameling bestaat thans uit 5500 boeken, 16000 tentoonstel lingscatalogi, zeshonderd gebonden jaar gangen en zeventig abonnementen op kunsttijdschriften uit alle delen der we reld. De boekerij bevat uitsluitend littera tuur over de vrije en toegepaste kunsten van de tweede helft van de negentiende eeuw af. Een krantenknipselarchief en een collectie bandopnamen van bekende Ne derlandse kunstenaars voltooien de uitrus ting van dit nieuwe instituut dat vooral door de critici en de kunststudenten met grote bijval begroet is. Men hoopt echter dat ook de niet-professionele kunstmin naars er vaste bezoekers zullen worden. In maart 1957 zijn, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 6.909 woningen gereed gekomen. Dit cij fer, zo deelt het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid ons mede, bete kent een nieuw record: nimmer tevoren werden in maart zoveel woningen opgele verd. «i Ook voor het eerste kwartaal van 1957 kan een recordcijfer worden geboekt. In dat tijdvak werden 19.208 nieuwe wonin gen opgeleverd, dit is 7.777 meer dan in de eerste drie maanden van 1956. Doordat in maart 1957 aan meer wo ningen werd begonnen namelijk 8.861 dan er werden voltooid, bereikte ook het aantal woningen dat op 1 april 1957 in uitvoering was een nieuw hoogtepunt, met 98.044. In de gelijknamige maand van het vorige jaar werd met de bouw van 8.107 woningen aangevangen. In 't eerste kwar taal van 1957 werd begonnen met de bouw van 23.281 woningen, tegen 13.421 in de eerste drie maanden van 1956. In de in maart 1957 gereed gekomen wo ningen zijn 310 systeemwoningen begre pen. In totaal waren eind maart 1957 sinds de bevrijding 527.369 nieuwe woningen ge reed gekomen. ADVERTENTIE Het Verkeerstijdschrift, orgaan van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft goede verwachtingen van de oranje knipperlich ten en schrijft naar aanleiding van de nieuwe regeling voor voetgangers-over steekplaatsen: „Reeds voordat de nieuwe bepalingen over de beschermde oversteekplaatsen be kend waren is door sommigen twijfel uit gesproken over de directe goede werking daarvan op de verkeersveiligheid. Men voerde daarvoor o.m. aan dat de meeste voetgangersongevallen niet op oversteek plaatsen gebeurden. Dit zegt ons op zich zelf niet zoveel. Het is best mogelijk dat als er veel „beschermde" oversteekplaatsen komen, deze de overstekers meer zullen trekken dan voorheen zodat er elders min der risico wordt genomen. Maar nog meer verwachten we eigenlijk van de regu lerende werking die er zal uitgaan van de beschermde oversteekplaatsen op de wijze van rijden van de bestuurders, in het bij zonder van de autobestuurders. Tot nu toe waren voetgangers eigenlijk nauwelijks een factor bij de berekeningen van de automobilisten. We bedoelen hier niet mee dat zij zich niets van de voetgangers aan trokken. Dat zou te veel gezegd zijn. Maar wel durven we te beweren dat zij met hun wijze van rijden voortdurend besef had den van de rechteloosheid van de voet gangers en zoiets heeft zeker een ongun stige invloed. Nü zal de automobilist echter een voetganger bij een beschermde over steekplaats heel anders gaan zien en ook de oversteekplaats zelf. Hij zal zijn vaart matigen en gaan wikken en wegen wat hem te doen staat! Dit is één van de redenen waarom wij goede verwachtingen van de nieuwe be palingen hebben. Het zal ons sterk be nieuwen of na te gaan is, welke de resul taten zijn. Mogelijk dat door een voor- en nastudie daarover klaarheid is te krijgen. Dit is echter niet eenvoudig want het aan tal beschermde oversteekplaatsen zal aan vankelijk wel niet groot zijn en men moet er bovendien eerst aan wennen. In ieder geval zijn we nu niet meer vrij wel het enige land ter wereld waar de voetganger volkomen rechteloos was bij het oversteken. Het ligt aan de gemeente besturen of zij de voetganger aan zijn lot overlaten!" Tijdens de in Utrecht gehouden jaar vergadering van de Vereniging van Re- classeringsinstellingen heeft mr. W. H. Overbeek, officier van Justitie te Utrecht en voorzitter van de Reclasseringsraad, een inleiding gehouden over de grenzen der voorwaardelijke veroordeling. Hij ba seerde zijn inleiding op de volgende stel lingen: De voorwaardelijke gevangenisstraf dient niet te worden gebezigd als betoon van rechterlijke mildheid, maar alleen wanneer hiervan uitdrukkelijk verwacht wordt, dat deze dienstig zal zijn om het maatschappelijk gedrag van de veroor deelde ten gunste te beïnvloeden De duür van de voorwaardelijke gevan genisstraf dient dusdanig te zijn, dat bij recidive of ernstige overtreding der bij zondere voorwaarden de tenuitvoerlegging niet een onredelijk zware consequentie be tekent en een voorwaardelijke straf van meer dan zes maanden lijkt dan ook slechts bij hoge uitzondering aangewezen. Een geldboete heeft in vele gevallen voordelen boven een voorwaardelijke ge vangenisstraf door de betere berekenbaar heid van het toegebrachte leed, de directe voelbaarheid der straf en de handhaving van het zelfrespect van de veroordeelde. Zij dient te zijn aangepast aan de ver mindering van de waarde van het geld. De gedeeltelijk voorwaardelijke geldboete biedt een te weinig toegepaste mogelijk heid. Het voorwaardelijk niet vervolgen heeft een eigen functie naast de voorwaarde lijke veroordeling als poging om het gedrag van de delinquent te beïnvloeden. Bij lan gere gevangenisstraffen heeft voorwaar delijke invrijheidstelling een duidelijk voordeel boven het eventueel mogelijk maken van het gedeeltelijk opleggen hier van, aangezien hierbij rekening kan wor den gehouden mtt de niet te voorziene werking van het onvoorwaardelijk te on dergane deel op de persoonlijkheid van de veroordeelde. In een zitting met gesloten deuren heeft voor de rechtbank te Leeuwarden de 52- jarige N. B.-Van der H. te Harderwijk, ter zake van moord op de baby van haar on gehuwde dochter terecht gestaan. Het feit werd gepleegd op 29 oktober 1955. De of ficier van Justitie eiste een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. Tegen de 47-jarige F. R. te Haulerwijk, zonder beroep, die het lijkje heeft begra ven, vroeg de officier vijf jaar met aftrek, met daarna ter beschikking stelling van de regering. Uitspraak volgt over 14 dagen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.) (toez.) J. Doornenbal te Oene. Beroepen te Heerenveen (vac. J. H. Post) B. G. de Valk te Wierum; te Eén K. L. van Stegeren, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Amsterdam (vac. P. Veenhuizen) dr. A. G. Luiks te Diever. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Bergentheim W. van der Lingen te Zwijndrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Woerden W. Hage te Nun- speet die bedankte voor Nieuwerkerk- Oosterland. De wachter boog zich over de kant van de vijver en pakte Wang bij zijn buisje; toen trok hij hem op de kant. Daar stond de arme Wang, druipend en verschriktDe wachter pakte hem stevig bij een arm en bracht hem bij de mandarijn, die hem met een boos gezicht af wachtte. „Hoe kom jij zo brutaal, in mijn vijver te gaan zwemmen, aardwurm?!", brulde de mandarijn. Wang, helemaal ontdaan, stotterde, dat hij er niets aan kon doen, dat het een onge luk was 31-32 Koningin Juliana heeft woensdagmiddag in gezelschap van onder andere minister J. G. Suurhoff het herbouwde Zeehospi tium te Kijkduin geopend. Het 12-jarige poliopatiëntje Guusje Verbaan bood, zit tend in een invalidewagentje, voor de hoofdingang de Koningin bloemen aan, na dat zij tevoren bij haar aankomst was be groet door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, door de voorzitter van de vereniging De Sophia Stichting, de heer J. F. D. Scheltema en de geneesheer-direc teur J. de Mol van Otterloo. In de hal van het Zeehospitium werden de bestuurs leden van de vereniging De Sophia Stich ting aan de Koningin voorgesteld. In de recreatiezaal sprak de heer Schel tema, voorzitter, een welkomstwoord. Hij bracht dank aan allen die in de een of an- ADVERTENTIE voor hen die ideaal willen wonen. i 'VA 'i1'('V- '1—, y Behalve onze 250 modelkamérs en onze buitengewoon grote sortering van de nieuwste gordijnstoffen, vaste vloerbedekking en karpetten beschikken wij over.- ervaren adviseurs en binnenhuisarchitecten die U gaarne en zonder kosten bijstaan met het geven van adviezen over kleuren, ruimteverdeling en vormgeving In onze goed uitgeruste werkplaatsen vervaardigen meubelmakers, stoffeerders en gordijnnaaisters producten die elke kritiek glansrijk kunnen doorstaan. Daarom geven wij 5 jaar garantie op de constructie van al onze meubelen V Uw reiskosten vergoeden wij desgewenst gaarne. WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 2GO modelkamers Geopend. 8-l?.30en ut-I8u. Dinsdag 8-13 u. dere vorm hebben meegewerkt aan de her rijzenis van het zee-hospitium. Dr. J. de Mol van Otterloo verhaalde ver volgens de geschiedenis van het oude Kijk duin en hij vertelde over de toekomst van het nieuwe zeehospitium, dat nu ten derde male, als nationaal gedenkteken ter ere van de nagedachtenis van koningin Sophia, de eerste gemalin van koning Willem III, een moderne apparatuur en behuizing biedt aan patiënten die lijden aan tuberculose, chronische ziekten van het skelet, bronchi- tus, anaemie en aan patiënten met ortope- dische afwijkingen. Het hospitium heeft tevens een taak als revalidatie-centrum voor lijders aan kinderverlamming. Na de redevoering van de heer De Mol van Otterloo overhandigde de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz, als voorzit ter van het Prinses Beatrix Polio Fonds namens dit fonds een cheque van 20.000 gulden aan de heer Scheltema als bijdrage in de kosten van inrichting der polioafde ling. De Koningin onthulde hierna de in de hal aangebrachte wandschildering ter opening van het zeehospitium. De wand schildering is een geschenk van de Haagse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose en is vervaardigd door de schilder Kees Andrea. De Koningin maakte hierna een rond gang door de verschillende zalen van het hospitium, waarbij zij hartelijk medeleven met de patiënten toonde. Omstreeks half vijf verliet de Koningin met haar gevolg het hospitium. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten de salarisverhoging van 6 percent, die een groot deel van de Neder landse werknemers met ingang van 1 sep tember 1956 heeft gekregen, in de vorm van een uitkering ineens toe te kennen aan de secretarissen en de ontvangers van de gemeenten in Zuid-Holland. De regeling geldt met terugwerkende kracht van 1 januari 1957 tot 1 september 1956. In gemeenten, waarvan het personeel de zes percent salarisverhoging met ingang van 1 juli 1956 heeft gekregen, zal deze datum ook als ingangsdatum voor hun uit kering gelden. Voor de eerste maal in ons land is te Delft de Landsteiner-penning van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in goud uitgereikt en wel aan zuster A. M. Maquelin te Delft. De uitreiking geschiedde door de voorzitter van de afdeling Delft, de heer M. C. van der Hoop namens het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Zuster Maquelin is operatiezuster in het ziekenhuis „Bethel" te Delft. Zij heeft reeds 75 maal bloed voor de bloedtransfu siedienst afgestaan. c/1 „Akkoord", zei de ander haastig, „ik zei alleen maar. „Zwijg en zeg niks", beet Toogood hem toe. De ander schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Hij voelde wel, dat hij te ver was gegaan tegenover de „Baas". Maar toen die het gesprek voortzette, was dat op zijn gewone, rustige toon. „Ik heb net zoveel hekel aan wachten als jullie", zei hij, „maar ditmaal moeten we geen risico's lopen. Je weet, dat we niets konden beginnen, zolang die twee kerels van juffrouw Wrayne hun intrek in het Witte Huis hadden. Het zal je daarom interesseren, dat vanochtend vroeg een telegrambesteller daar aanbelde en er een kwartier moest wachten op antwoord. Tenslotte kwam een van die mannen van juffrouw Wrayne naar buiten met een papiertje in de hand, dat door de telegram jongen werd nagelezen. De man betaalde hem en de jon gen reed weg. Twee uur later kwam hij terug met een tweede telegram, maar nu behoefde hij niet te wachten. Binnen een uur hadden die rechercheurs van juffrouw Wrayne hun bagage naar buiten gebracht en in de auto geladen, waarna ze wegreden. Toen ik om acht uur mijn schuilplaats verliet, waren ze nog steeds niet terugge komen. Op dat ogenblik kwam een van de vrouwen uit huis, wandelde in gezelschap van de hond door de tuin, sloot de poort en keerde naar huis terug". Beide mannen keken hem ongelovig aan. „Wat zou dat voor de drommel hebben te betekenen, Spin?", vroeg Purssey. „Denk je dat het een truc is en dat ze terug zullen komen?" voegde Robert er aan toe. „Harry is op de loer blijven liggen gedurende mijn af wezigheid", gaf de Baas ten antwoord. „Juffrouw Wray ne is iemand, met wie je voorzichtig moet zijn". „Het is natuurlijk ook mogelijk, dat ze er de brui aan gegeven heeft. Ze kan die twee man niet altijd in het Witte Huis laten", merkte Pursey weer op. „Als die twee snuiters morgen nog niet terug zijn, kunnen we morgen avond een kraak zetten. Die twee vrouwen leveren geen moeilijkheid op". „Een koud kunstje", zei Roberts instemmend. „Je hoeft vrouwen alleen maar een revolver te laten zien en dan staan ze stijf van schrik. Een ongeladen revolver heeft hetzelfde resultaat als een geladen, als je dat beter vindt". „Ja, jongens, dat mag allemaal waar zijn, maar ver geet alsjeblieft niet, dat die juffrouw Wrayne een buiten gewoon snugger meisje is. Het kan heel goed zijn, dat we te maken hebben met een opzetje van haar om ons in huis te lokken. Ze is zo slim als een wagen vol apen. Ik heb Harry opdracht gegeven het huis dichter te be naderen en er goed op te letten. We hebben nu zes maan den zitten wachten en een paar dagen meer zullen ons de kop niet kosten". Beide mannen knikten, al waren ze er blijkbaar liever ineens op af gegaan. „Maar vertel me dan eens, waarom ze die twee recher cheurs heeft teruggetrokken", vroeg een van hen. „Gesteld al dat het geen truc is", antwoordde Toogood, terwijl hij aan zijn pijp trok, „dan kunnen er verschei dene redenen zijn, die haar genoodzaakt hebben tot deze stap. Waarom denken jullie, jongens, dat dat meisje van Morstone haar destijds raadpleegde? Waarom ging ze niet ineens naar de politie?" Geen van beiden wist blijkbaar een antwoord en daar om ging hij voort: „Zou het niet kunnen zijn, dat ze er geen flauw idee van hadden, waarom er drie verschillende pogingen waren gedaan om het Witte Huis binnen te dringen? Zou het ook niet kunnen zijn, dat zij er nog steeds geen idee van hebben wat daar verborgen ligt? En is het zo onaannemelijk, dat ze die twee rechercheurs daar in het huis hebben laten logeren, ten eerste om te zien of er nog eens een poging zou worden gedaan, maar ten twee de, mogelijk ook om het huis van onder tot boven te doorzoeken om na te gaan wat die indringers er eigen lijk zouden zoeken? Natuurlijk konden ze daar niet altijd blijven, ook niet veel langer dan de politie zou hebben gekund. Die juffrouw Wrayne heeft r.og andere cliënten dan dat meisje van Morstone alleen. Bovendien heeft ze niet een grote staf zoals de politie er een heeft. Ergo: juffrouw Wrayne heeft haar mannen voor een ander, be langrijker doel nodig, öf ze wacht eens af of er een nieuwe poging zal wordengedaan om binnen te komen in het Witte Huis. Je weet, dat ze daar een telefoon hebben en verder is er die hond, die al even wantrou wend is als de bewoners. Dat beest weigert vergiftigd vlees aan te raken, waaruit ik afleid, dat het goed ge dresseerd is". Even was er een stilte, een neerslachtige stilte.... „Maar wat denk je dan te doen, Spin?", vroeg ten- slote een van de mannen. „Op het ogenblik kunnen we niet anders doen dan nog een paar dagen afwachten. Misschien een week. Gebeurt er in die tijd niets en komen de twee rechercheurs niet terug, nu, dan kunnen we om te beginnen die hond af maken met een windbuks, die immers geen geluid maakt. De telefoonlijn moeten we natuurlijk van tevoren af snijden". „Prachtig, dat klinkt ons beter in de oren, Spin! Tus sen haakjes, wat dacht je eigenlijk van die twee Ameri kanen, die vlakbij je kwamen zitten en je noodzaakten naar je nieuwe standplaats te vertrekken. Ben je er nog steeds van overtuigd, dat ze echt zijn?" „Ze zitten er nog steeds en inderdaad ben ik er zeker van, dat ze zijn die ze voorgeven te zijn. Tijdens hun afwezigheid doorzocht ik hun hele hebben en houden grondig. En al heeft een dichter gezegd, dat de dingen lang niet altijd zijn, zoals ze schijnen te zijn, in dit ge val is dat toch wel zo. Maak je dus over die twee abso luut geen zorgen". Een grote bestelauto, met in flinke letters de naam van een der grootste warenhuizen in Londen erop geschil derd, remde krachtig en stond stil aan de rand van een der bosjes, van waaruit men een mooi overzicht had van het dorpje Durville. Een pittige, stevig gebouwde jonge vrouw in het uniform van de firma, die zij ver tegenwoordigde, stapte uit. Zij droeg een bijbehorend mutsje, dat elegant op haar haren stond. Zij liep naar de achterzijde van de auto, opende die met een speciale sleutel, haalde twee grote pakken te voorschijn, sloot de wagen en, terwijl zij de chauffeur toeriep: „Het zal niet lang duren, Jack", ging zij, met een pak onder iedere arm, het weggetje af, dat daar juist begon. Spoedig kwam zij bij een grote kennelijk kostbare kampeerwagen en, na enige aarzeling, stapte zij er op af, klom de drie treden naar de deur op en tikte enige malen. De heer, die opendeed, keek haar verbaasd aan. „Wel, jongedame, kan ik u ergens mee van dienst zijn?", vroeg hij. Zijn accent verried, dat hij uit het midden-westen van de Verenigde Staten kwam. (Wordt vervolgd). Internationaal gemeentecongres. H.M. Koningin Juliana zal op 12 juni in de Rid derzaal te 's-Gravenhage het 13de interna tionale gemeentencongres openen. Dit con gres wordt van 12 tot en met 18 juni in Den Haag-Scheveningen gehouden. De Koningin heeft het beschermvrouwschap van het congres aanvaard. Minister Hofstra spreekt. De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, zal op vrijdag 17 mei voor het departement Gro ningen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Groningen spreken over enkele aspecten van die finan ciële politiek. Visa afgeschaft. Nederlanders en West- Duitsers hebben geen visa meer nodig om Marokko binnen te komen, zo is woensdag avond door de Marokkaanse regering be kend gemaakt. Dit is volgens Marokkaanse functionarissen gedaan nadat de beide lan den verzocht hadden om de reisbepalingen te verzachten. Door Suezkanaal. De in Nederland geregistreerde tanker „Purfina Hellas (8930 ton) is woensdag het Suezkanaal van Port Said naar Suez doorgevaren. ADVERTENTIE OOSTERSE VOLKSKUNST uit China, Japan, Bali, India enz. Ivoor- en houtsnijwerk Kleedjes en Shawls Porcelein Kimono's Slippers DE PRIJZEN VALLEN MEE R. C. VANEIF Paarlaarsteeg 8, Tel. 14615, Haarlem Op 20 april is een Duitser, komende uit het Midden-Oosten, in Rome in een vlieg tuig gestapt dat hem via Amsterdam naar Londen bracht. Vier dagen later ging deze passagier per vliegtuig van Londen via Amsterdam naar Hamburg. Toen hij daar was aangekomen, bleek dat hij aan pokken leed. Zowel van Britse als Nederlandse zijde werden onmiddellijk maatregelen genomen. De passagiers van de vliegtuigen waar mede de Duitser had gereisd werden op de hoogte gesteld, het grondpersoneel in Lon den en op Schiphol werd onderzocht en tijdelijk onder medisch toezicht gesteld. Thans heeft de quarantainedienst van Amsterdam en de geneeskundige dienst van de K.L.M. op Schiphol medegedeeld, te hebben vastgesteld dat de aan pokken lijdende Duitse luchtreiziger niemand heeft besmet. Morgen, vrijdag, spreekt de directeur- generaal van de Statistiek, prof, dr. Ph. J. Idenburg, van 20.05 tot 20.10 uur over Hil versum II over „Onze elfmiljoenste in woner". DONDERDAG 9 MEI Minerva: „Onsterfelijke Mozart", alle leeftijden, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Misdaad op bestelling", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Lido: „Paris Palace Hotel", 7 en 9.15 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En..schiep de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen op avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 3 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands To neelgezelschap met „Lieve schim", 8 uur. St. Bavo: Vereniging „Pro Juventute" met de film „De parapluie", 8 uur. Zuiderkapel: D. J. Bruyn over: „De huidige welvaart in verband met de wederkomst van Christus", 8 uur. Concertgebouw: Concert van Koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk, m.m.v. N.Ph.O. Programma: „Koning Swen- tibold", 8 uur. Ged. Oude Gracht 97, G. B. Adams spreekt voor Gemeente van Chris tus over „De grootste ontdekking", 8 uur. VRIJDAG 10 MEI Cinema Palace: „Het brandmerk der zonde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En.,., schiep de vrouw", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De furie van de Missisippi", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Baby doll", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 uur. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7