Sukarno's uitschakeling schijnt zeker, grote vraag blijft: hoe? Amerikaanse strijdkrachten ingesteld op kernwapens Appèl voor parlementsleden uit West-Europa in Rome Indonesië in de kentering (VII) Ervaring leert: langzamer en minder schoksgewijs dan men zou denken Gezamenlijke Europese buitenlandse politiek is thans het doelwit Goedkoper, zegt staatssecretaris Opinie-onderzoek toont meerderheid tegen kernwapens in West-Duitsland MOEDERDAG? ALPHENAAR Het „Piccola Theater" van Milaan naar het Holland Festival DONDERDAG 9 MEI 1957 7 Internationale besprekingen over cultuurtechniek -»• T~ Pulitzerprijs postuum voor Eugene O'Neill Chinezen moeten „hun hersens spoelen" Sovjet-kapitaalgoederen en machines voor Indonesië Natuurlijk een grammofoonplaat Met vier voorstelling in twee steden Hammarskjoeld in Israel (Van onze reisredacteur) DJAKARTA. „Je moet nog niet weggaan", zei de man, die Indonesië inderdaad beter kent dan wie ik ook ontmoette. „Blijf nog een maand, een paar weken desnoods. Er gaan hier dingen gebeuren op korte termijn. Er komt nieuws". Wat hij met „nieuws" bedoelde had hij al eerder gezegd: de komende krachtmeting, die naar zijn mening in een gewisse nederlaag voor president Sukarno zou eindigen. Wij voerden dit gesprek op een van die Djakartaanse nachten, waarin de hitte van de dag ook in het donker blijft nagloeien, een nacht, die naar een warme badkamer rook, waarin men bij drankje na drankje op de veranda bleef plakken, hunkerend naar een zuchtje in de palmen, vrezend het benauwde kamertje en het bed, waarvan al na tien minuten stil liggen de lakens doorweekt raken van de transpiratie. Zo'n nacht van de Indonesische kentering, waarin het brein lauw en vaag wordt en waarin men gaat snakken naar een frisse kou, die de gedachten weer in de rij zet. Ook wel een beetje daarom zei ik: „Maar het aanduiden van die krachtmeting, het voorspellen van Sukarno's komende nederlaag, zou dat geen nieuws zijn?" Hij gaf mij gelijk. Maar een uur later, na het afscheid nemen, kwam hij weer Maandagmiddag heeft de directeur- generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plasse, in de aula van de Landbouw hogeschool te Wageningen het internatio nale besprekingscentrum voor ontginning van landbouwgronden geopend. Aan deze besprekingen nemen 66 deskundigen uit 32 landen deel. Veertien experts, van wie de helft Nederlanders, houden de in leidingen. De besprekingen worden ge houden in de aula. Met inbegrip van de excursies naar de Tielse Waard, Schou- wen-Duiveland en de Noordoostpolder, duren de besprekingen tot en met 24 mei. terug lopen op het tuinpad en zei: „Weet je. die krachtmeting kun je wel aanduiden. Je kan ook zeggen, dat de anti-Sukarno-krachten véél en véél sterker zijn. Maar de val van de president, ja, met die voorspelling moet je voorzichtig zijn". Welnu, in mijn vorige artikelen heb ik die krachtmeting aangeduid, heb ik u uit eengezet, waarom en hoeveel degenen die zich tegen president Sukarno verzetten, politiek, militair en economisch sterker zijn. Maar met de voorspelling van Soe- karno's val zal ook ik voorzichtig zijn. Vreemd, in geen enkel ander land, om trent geen enkele andere figuur, zou ik bij gelijke omstandigheden deze behoed zame aarzeling aan de dag leggen. Kan ik mij ook niet onttrekken aan de mythe van de onoverwinnelijke Sukarno, waarin vrijwel alle andere buitenlanders geloven? En geloven de Indonesiërs er nog aan? De genen, die achter hem staan, klampen er zich zeker aan vast. Maar zijn tegenstan ders, een Hatta, een Simbolon, een Sjahrir, de buitengewesten, de meerderheid van 't leger, de Islamitische partijen? Zij lijken er allen van overtuigd, dat de president in een verloren positie staat, zij zijn vol zelfvertrouwen, maar op de vraag hoe het symbool van de revolutie van het presi dentschap van de republiek gescheiden zal worden, komt nooit een concreet antwoord. Dan heet het: „Afwachten maar...." of „we zullen zien wat de president doet. Vreemd land, vreemde situatie. In een duidelijke minderheidspositie gedrongen, heeft Sukarno in vele opzichten toch nog steeds het initiatief, al zij toegegeven dat zijn initiatieven keer op keer vastlopen. Zijn „concept" is mislukt, al is hij er op zeer ongebruikelijke manier in geslaagd een kabinet te vormen, dat links enige communistische meelopers en rechts enige geïntimideerden van de Nahdatul Ulama omvat. Maar de Partai Kommunis en de Masjumi zijn er buiten gebleven. Geen communisme Aan het presidentiëel concept is trouwens een aandacht besteed, die buiten iedere proportie tot de werkelijkheid staat. Het concept was een afleidingsmanoeuvre, op z'n best een ondoordachte inspiratie, in Het volk leest zijn kranten:een neiging tot overleg. (Van onze correspondent in Rome) De Franse oud-minister Robert Schuman, aan wiens initiatief Europa de steenkool- en staalgemeenschap dankt, heeft tijdens een lunch aan de Italiaanse raad voor de Europese beweging bijzonderheden verstrekt over het grote congres, dat van 10 tot 12 juni te Rome zal worden gehouden. Het initiatief gaat eigenlijk uit van de Italiaan se raad, die een jaar geleden werd opgericht en waarin vertegenwoordigd zijn de rooms-katholieke vakverenigingen, de christen-democratische partij, Italiaanse federatie van vrijwillige strijders voor de vrijheid, de sociaal-democratische beweging voor de verenigde staten van Europa, de Italiaanse liberale partij, de Italiaanse repu blikeinse partij en de sociaal-democratische vakverenigingen. Voorzitter is Randolfo Pacciardi, een groot man in de republikeinse partij, die onder premier De Gasperi jarenlang minister van Verdediging is geweest. Pacciardi is een ijverig voorzitter en het is zijn denkbeeld geweest kamerleden uit de zes landen van klein-Europa in con gres naar Rome te doen komen, waar zij dan tevens waarnemers zullen vinden uit de andere landen die tot de O.E.E.S. behoren. Het doel van dit congres is te geraken tot een gemeenschappelijke politieke basis tussen de verschillende democratische groepen in Europa en zo snel mogelijk de politieke eenheid van ons werelddeel te verwezen lijken. Uit Frankrijk hebben nu al reeds tweehon derd leden van kamer en senaat hun komst toegezegd, een even groot aantal komt uit West-Duitsland, ruim honderd twintig Belgische parlementsleden en on geveer tachtig Nederlanders (leden van de eerste en van de tweede kamer) staan reeds op de voorlopige lijst. Daarbij komen dan nog de Italianen, in grote getale, en de Luxemburgers. Ook uit Groot-Brittan- nië verwacht men heel wat kamerleden en .-jm Het leger: conflicten vermijden. feite een vlucht voor de werkelijkheid. De vrees voor het communisme heeft vermoe delijk al die aandacht opgewekt. Welnu, als er één voorspelling is, die ik met zekerheid durf te doen, dan is het dat er geen reëel gevaar bestaat, dat Indonesië zonder een al te spectaculaire inter ventie van China een communistisch geregeerd land zal worden. De gedachte aan China doet vrijwel ieder Indonesiër naar de twee miljoen Chinezen in eigen land kijken, vrij algemeen verafschuwd en al teveel communisten of potentiële ka pitalisten in hun gelederen bergend. En zelfs de smakelijkste communistische pro paganda-film stuit de doorsnee-Indone siër, zonnig en licht-sceptisch humanist als hij van nature is, tegen de borst. Al die De president:terugtreden of aftreden? medailles, al dat in de rij lopen, al dat overuren maken, al die ernstige blikken naar de gelukkige toekomst, hij betwijfelt er geamuseerd het heil van. En ik heb weinig volken gezien, die zo'n ingeboren hekel aan de dictatuur hebben en haar zo intuïtief herkennen als het Indonesische. A propos, de presidentiële initiatieven: ook ten aanzien van de harde werkelijk heid, het probleem van de buitengewesten, hebben zij gefaald. De revolte in Palem- bang mislukte en sloot de rijen der auto- nomisten nauwer aaneen. Zeker, de lastige territoriale commandanten zijn in Djakarta geweest en hebben er met „Bung Karno" geconfereerd, één en al glimlach, één en al vriendelijkheid en schijnbaar vol van „zo lelijk was het heus niet bedoeld hoor". Voor het oog van het volk dan. Maar wat stond er in het slotcommuniqué? De vast stelling, dat Indonesië's moeilijkheden slechts kunnen worden opgelost door een terugkeer van Hatta, maar dat de huidige verhouding tussen Soekarno en Hatta die terugkeer onmogelijk maakt. Een vriende lijke maar duidelijke wenk, dat de presi dent de huidige impasse in Indonesië slechts kan doorbreken door zich terug te trekken in de rol van een onpolitiek presi dent en, zo hij dat niet wenst of kan, héén te gaan. Daarmee is men weer beland bij de sleu telvraag van het „Indonesië-wat-nu?" Het lijdt geen twijfel, dat de eerste oplossing, 'die;Van' een onpolitiek president, zo zij nog uitvoerbaar zou blijken, de gunstigste zou zijn, omdat zij een al te pijnlijke botsing zou vermijden en omdat Sukarno's naam voor vriend en tegenstander omkleed blijft met een zekere magie, magie die verbleekt mag zijn, maar die opnieuw zou kunnen inspireren. Twee factoren zouden president Sukarno, wanneer al zijn initiatief-moge lijkheden zijn uitgeput en dat moment lijkt niet ver meer er toe kunnen bren gen, die positie alsnog te aanvaarden: het landsbelang en de overweging, dat het toch altijd prettiger is boegbeeld-president dan géén president te zijn. Het is nochtans een rol, die slecht bij zijn dynamisch karakter lijkt te passen. De mogelijkheid dat hij hem zal aanvaarden, is niet uitgesloten, de kwade kans, dat hij de strijd tot het bittere einde zal voeren, lijkt zeker even groot. Wat dan? Een uiterst pijnlijk conflict waarin, wanneer men de krachtsverhou dingen objectief in ogenschouw neemt, de anti-Sukarno-coalitie de sterkste positie inneemt. Bij haar overwinning zou de uit komst wel voorspelbaar zijn: een nieuwe op regionale autonomie gebaseerde staats vorm in Indonesië (wat is het toch moeilijk steeds weer andere omschrijvingen van het taboe-woord federalisme te bedenken) on der een regering-Hatta. De nieuwe presi dent? Hij zou Javaan moeten zijn en respect genieten in de buitengewesten, om Indonesië's eenheid opnieuw te cemen teren. Er is dus slechts één kandidaat: Hamengku Buwono, sultan van Djokja. Voorspellenderwijs zou men het dus op de keuze terugtreden of aftreden moeten houden. Maar in die prognose blijft de leemte omtrent het hoe en wanneer. Wat dat betreft leert Indonesië's jongste historie dat zulke veranderingen niet zozeer schoks gewijs door actief ingrijpen als wel gaande weg onder de geleidelijke druk der om standigheden tot stand plegen te komen. Een langzaam proces dus, waarin ook een sterke neiging tot compromis door over leg een verder verzachtende werking heeft. Dat is het voorbehoud, dat men bij iedere poging om in Indonesië's toekomst te schouwen, te maken heeft. (V°°r de voorgaande artikelen in de serie Indonesië in de kentering" zie onze nummers van 26 en 27 april en van 2, 3, 4 en 7 mei) De Pulitzerprijs 1957 voor toneelschrij vers is maandag postuum toegekend aan de Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill voor zijn „Long day's journey into night". Het is de eerste keer, dat een Pulit zerprijs voor toneelschrijvers postuum is toegekend en tevens voor het eerst, dat een toneelschrijver vier Pulitzerprijzen werden toegekend. O'Neill werd tijdens zijn leven drie keer met deze prijs onder scheiden. „Long day's journey into night" staat in "ons land op het repertoire van de Arn hemse toneelgroep „Theater". In ons blad van 18 maart gaf onze toneelredacteur een bespreking van dit bijna vier uur durende „spel van oud leed, geschreven met bloed en tranen". De aanhaling is van O Neill zelf, die het stuk in een verzegelde enve loppe aan zijn uitgever stuurde met de beschikking, dat het pas vijfentwintig jaar na zijn dood mocht worden gespeeld. Zijn derde vrouw, enige erfgename van de in 1953 overleden O'Neill, gaf het op aandrin- genin 1956 vrij voor opvoering. De wereld première had in Zweden plaats. PEKING (Reuter). - „Het is thans even nodig, dat de Chinezen hun hersens spoe len, als dat zij hun gezichten wassen", al dus heeft Tsjoe Jang, plaatsvervangend hoofd van de afdeling propaganda van de Chinese communistische partij, dinsdag op een persconferentie tegenover buitenlandse journalisten verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat de huidige zuiveringscampagne in China een grondige „hersenspoeling" voor alle partijleden inhoudt. „De hersenspoeling moet door overreding en argumentering en niet door middel van geweld of vreesaanj aging tot stand ko- mep", aldus Tsjoe Jang, die voorts ver klaarde dat de huidige campagne in de eerste plaats een strijd tegen ambtenarij inhield, omdat bureaucratie naar alle waarschijnlijkheid de noodlottigste uitwer king op de partij en haar betrekkingen met het volk zou hebben. „Wij zullen pogen de bureaucratie teniet te doen. Indien deze zich echter onver hoopt hier en daar zou ontwikkelen tot een kleine, op zichzelf staande dictatuur, zul len wij bij de bestrijding ervan zelfs der gelijke, op zichzelf ongelukkige strijdwijzen als stakingen of het uitbreken van wan ordelijkheden toestaan", aldus Tsjoe Jang. DJAKARTA (ANP) Het hoofd van het directoraat internationale economische be trekkingen van het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken, Ismael Thajeb, heeft medegedeeld, dat de lening van 100 miljoen dollar van de Sovjet-Unie aan Indonesië, welke werd toegezegd in de op 12 augustus vorig jaar te Djakarta tussen beide landen geparafeerde overeenkomst, niet in geld zal worden verstrekt, doch in de vorm van kapitaalsgoederen en machi nerieën, welke door Rusland ten behoeve van Indonesische industriële projecten zul len worden geleverd. Tot deze projecten behoren steenkolenmijnen, de winning van steenkolen voor chemische doeleinden, fa brieken voor het produceren en verwerken van non-ferrometalen, en papierfabrieken. Volgens de overeenkomst moet de lening binnen twaalf jaar nadat zij is verleend, worden terugbetaald. Ismael Thajeb zeide nog, dat nadat het Indonesische parlement de overeenkomst zal hebben geratificeerd, de regering het zenden naar Rusland van specialisten voor een speciale opleiding in overweging zal nemen. CHICAGO (UP) De Amerikaanse staatssecretaris voor het Leger, Wilber M. Brucker, heeft tegenover een groep leger aalmoezeniers te Chicago verklaard, dat dc Verenigde Staten „in vele omstandigheden" wellicht kernwapens in plaats van con ventionele explosieve middelen zullen be- bruiken „omdat deze goedkoper zjjn". „De mate, waarin thans zowel in de Verenigde Staten als in de Sovjet-Unie atoommunitie voorhanden is heeft in feite reeds geleid tot een overschakeling op kernwapens, in het bijzonder geleide pro jectielen", zo zeide hg. Brucker is van oordeel, dat bemande vliegtuigen op den duur door onbemande projectielen zullen worden vervangen. Wellicht zullen eens geleide projectielen worden gebruikt voor het zenden van man schappen en voorraden „diep in het vij andelijk gebied" zo zeide hij. Zij kunnen voorts voor verkenningsdoeleinden wor den gebruikt. „Kleinere oorlogen", zoals in Korea, zou den in de kiem kunnen worden gesmoord vóórdat zij in feite zijn uitgebroken, aldus Brucker, die voorts verklaarde dat de N.A.V.O.-landen van de plannen dienaan gaande op de hoogte waren. De stafchef van de Amerikaanse marine, admiraal Arleigh A. Burke, verklaarde dat de Amerikaanse zevende vloot, die in de wateren tussen Formosa en China kruist, is uitgerust met kernwapens en de macht bezit „het uitbreken van een oorlog te verhinderen". Het leger en de luchtmacht in dit gebied beschikken eveneens over kernwapens. Waarschuwingen GENEVE (UP) De rector magnificus van de Universiteit van Nancy, prof. Jacques Parisot, heeft op de tiende bijeen komst van de Wereldgezondheidsraad te Genève verklaard, dat kernproeven „wel licht de gezondheid van de mensheid ern stig zullen schaden". Parisot, de afgetreden voorzitter van de Assemblée, waarin 88 landen zijn vertegenwoordigd, zeide „niet uit ideologische, niet uit politiek standpunt, doch slechts met het oog op het algemeen belang" te spreken. „Toekomstige historici zullen wellicht verwonderd zijn dat veel aandacht wordt besteed aan beperking van de gevaren, die voortvloeien uit het vreedzaam gebruik van atoomenergie, terwijl veel minder schijnt te worden gelet op de mogelijkheid van een vergiftiging der atmosfeer door proe ven met atoomwapens", zo zeide hij. BONN (AFP) Bij een opinie-onderzoek in West-Duitsland heeft 88 percent van de ondervraagde personen zich uitgesproken voor verbod van kernwapens door een in ternationale overeenkomst. Volgens 40 per cent van de ondervraagden moet het wes ten, zolang een dergelijke overeenkomst niet bestaat, zich met kernwapens uit rusten. Maar 51 percent van hen was van mening, dat, zelfs als geen overeenkomst tot stand komt, het Westduitse leger niet met kernwapens uitgerust moet worden. LAS VEGAS (Reuter) Bij de kern proeven, die in de Amerikaanse staat Ne vada gehouden zullen worden, zullen schuilplaatsen tegen atoombommen van het kleinste type tot het grootste aan een onderzoek worden onderworpen, al dus is woensdag in Las Vegas meegedeeld. De eerste van deze nieuwe serie kern proeven is van 15 tot 16 mei uitgesteld. Er zullen 9 proeven genomen worden op het proefveld in de staat Nevada, dat 110 kilometer ten noordwesten van Las Vegas ligt. De leider van de proeven verklaar de dat het uitstel van de eerste proef no dig is gezien technische voorbereidingen. LONDEN (UP) De parlementaire se cretaris van het Engelse ministerie van Defensie, lord Mancrof, heeft woensdag avond in het Hogerhuis verklaard, dat het opschorten der kernwapenproeven gelijk staat aan „het wegschenken van het Engel se aandeel in het oorlog-afschrikkende middel". De Labour-afgevaardigde George A. Pargiter heeft daarna een motie inge diend, waarin de regering wordt uitgeno digd de vervaardiging van kernwapens te doen staken. „Het feit dat thans vele mo gendheden deze wapens fabriceren heeft tot gevol" dat kernwapens niet langer als een oorlog-afschrikkend middel kun nen worden beschouwd. Het gevaar van een algehele vernietiging is echter toege nomen", zo wordt daarin betoogd. Quaker naar gevaarzone Een Britse Quaker, die voornemens is een sitdown-staking te houden in het ge bied, waar binnenkort door de Britse ge leerden proeven met waterstofbommen zullen worden genomen, is woensdag ver trokken naar de plaats van zijn bestem ming. Harold Steele uit Worcestershire vertrok van London Airport naar New Delhi, waar hij contact wil opnemen met twee jonge landgenoten, Ian Dixon en Da vid Graham. „Ik ben moe van vergaderin gen .n resoluties. Ik ben ook beu van pe tities", verklaarde hij. ■ADVERTENTIE Een passend geschenk voor Speciaal aanbevolen: „De schoonste feestdag" van Cath. van Rennes, ge zongen door het Jeugdkoor „Inter Nos" o.l.v. Jan Booda. Een blijvend geschenk KRUISWEG 49 - TEL. 11532 - H'LEM Het „Piccola Theater" uit Milaan, dat dit jaar zijn tienjarig bestaan viert, zal in het komende Holland Festival vier voorstellingen geven van „Arlecchino ser- vitore di due padroni" van Carlo Goldoni. De opvoeringen van dit stuk, dat in Ne derland na de oorlog door de Haagse Comedie en „Puck" op het repertoire is genomen onder de titel „De knecht van twee meesters", zullen gegeven worden op 19 en 20 juni in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en op 21 en 22 juni in de Stadsschouwburg in Amster dam. Het „Piccola Theater", dat blijkens een in het jaar van zijn oprichting 1947 uitgegeven verklaring een „kunstzinnig theater op hoog niveau voor allen wil zijn, zonder experimenten en zonder buitenis sigheden, die alleen voor een kring van ingewijden toegankelijk kunnen worden geacht", heeft in eigen land reeds een grote traditie. Door zijn optreden in vele Europese festivals in de laatste jaren heeft het de aandacht van de pers in de hele wereld op zich gevestigd. In de tien jaar van zijn bestaan heeft het theater, dat zijn publiek in eigen land wil vinden onder de werkers, de jongeren in de fabrieken, de kantoren en de scholen en dat dus een zekere gelijkenis vertoont met het Parijse „Théatre National Populaire" in totaal drieënzeventig stukken ten tonele ge bracht. Daaronder waren drieënveertig klassieke stukken en dertig moderne, vijf endertig stukken waren van Italiaanse en achtendertig van buitenlandse auteurs. In Milaan, in andere steden van Italië en in het buitenland had het theater tot- april van dit jaar 2793 voorstellingen gegeven. Mede naar aanleiding van zijn optreden in het festival in Edinburgh in 1955 heeft de pers in vele landen als haar mening te kennen gegeven, dat men niet noodzake lijk Italiaans hoeft te verstaan om deze theatergroep te waarderen, zozeer spreekt haar spel tot de verbeelding van de toe schouwers. Goldoni's stuk wordt in Nederland ge bracht in de regie van Giorgio Strehler met begeleidende muziek 'an Fiorenzo Carpi. Enscenering en kostu jring zijn van Ezio Frigerio. De hoofdrol wordt vertolkt door Marcello Moretti. waarnemers komen uit de Scandinavische landen, Ierland, Griekenland en Turkije. Dit wordt voor de Europese gedachte een belangrijk congres. Pacciardi en de zijnen gaan uit van de veronderstelling, dat in alle zes betrokken landen de op 25 maart te Rome onderte kende verdragen voor de Europese Econo mische Gemeenschap en voor „Euratoom" door de parlementen zullen worden gerati ficeerd. Mocht het blijken, dat die ratifica tie op 10 juni nog in geen enkel land een feit is geworden, dan zal het congres trach ten de kamerleden uit de verschillende landen ervan te overtuigen, dat spoedige ratificatie van het grootste belang is en dat zij er goed aan zouden doen hun regeringen tot spoed aan te zetten. Men hoopt echter dat dit niet nodig zal zijn en dat de Euro- markt en Euratoom op 10 juni een afgeslo ten hoofdstuk van de Europese samenwer king zullen vormen. De congresleiding meent dat haar voornaamste taak op een ander gebied ligt, namelijk de voorberei ding van een gemeenschappelijke buiten landse politiek der zes landen. Men wil zich niet met utopieën bezig houden. Kwesties als het invoeren van een gemeen schappelijke munt en dergelijke zijn nog lang niet aan de orde. Indien we voorlopig kunnen geraken tot eenheid op het gebied der economie, der buitenlandse politiek en der verdediging, dan is feitelijk de eenheid van Europa tot stand gekomen, zo zegt men. Vier onderwerpen Vier onderwerpen zullen ter sprake ko men. In de eerste plaats zal de balans wor den opgemaakt van de reeds bestaande Europese instellingen. De Nederlandse oud-minister Beyen, zal daarover een, naar wij hoorden, vrij critisch rapport uit breng in. Het doel van het congres is echter allerminst genoegdoening uit te drukken over wat reeds bereikt werd, doch na te gaan wat men in de naaste toekomst kan doen. Het tweede onderwerp is dan ook „De Europese politijke autoriteit", in te leiden door de Belgische politicus Dehous- se, de voorzitter van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa. Het derde onderwerp is: een gemeen schappelijke buitenlandse politiek voor Europa, in te leiden door de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Westduitse Bondsdag, H. Kiesinger. Het vierde onderwerp zal misschien het meeste stof doen opwaaien, namelijk het Euro pees-Afrikaanse vraagstuk. Hier komt enigszins de Franse (en ten dele ook Ita liaanse) aap uit de mouw, al is het waar wat Schuman zei, dat achter het Afrikaan se, zo goed als achter het Aziatische na tionalisme, communistische krachten schuilgaan: Het bewijs daarvan zien wij in het Nabije Oosten. Toch is het niet waar schijnlijk, dat er onder de kamerleden van de andere landen velen zullen zijn, die de Franse politiek in Noord-Afrika critiekloos zullen goedkeuren. De inleiding over dat onderwerp van de Fransman P. H. Teitgen, voorzitter van de M.R.P., zal stellig be langwekkend zijn. E.D.G. afgedaan Op de vraag of het geen zin zou hebben opnieuw de Europese defensiegemeenschap ter sprake te brengen, aangezien thans overal, en met name ook in Frankrijk, meer begrip bestaat voor Europese samen werking dan twee jaar geleden, antwoord de Schuman met een uitdrukkelijk: neen. Voor kamerled.en, zei hij, misschien meer nog dan voor enige andere groep, moet men het menu variëren. Onze indruk was, dat het de bedoeling is, vooral de nadruk te leggen op een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek, waardoor Europa niet alleen sterker zou staan tegenover de So vjet-Unie, maar - binnen het Atlantische pact - ook ten aanzien van de Verenigde Staten. GENEVE (Reuter) De secretaris-ge neraal van de UNO, Dag Hammarskjoeld wordt vandaag uit Genève via Beiroet in Jaruzalem verwacht in gezelschap van dr. Ralph Bunche, de ondersecretaris van de UNO, die onlangs een missie in Egypte vervulde. Hammarskjoeld zal twee dagen in Israel blijven en daarna naar Cairo gaan, zo verneemt UP. (AFP) Het te Tel Aviv verschijnende blad „Maariv" meldde einde vorige maand, dat premier Ben-Goerion in een brief aan Hammarskjoeld had verklaard, dat de Israëlische regering hem gaarne zou ontvangen voor het beginnen van onder handelingen. Dergelijke besprekingen zou den echter geen nut hebben, wanneer Egypte de staat van oorlog met Israel zou willen handhaven, aldus zou Ben-Goerion hebben geschreven. Richards huiswaarts RABAT (Reuter) James Richards, Eisenhowers speciale afgezant, is met zijn acht adviseurs uit Rabat naar Washington vertrokken, na vijftien landen in het Na bije Oosten en Afrika te hebben bezocht. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat de meerderheid van deze vijftien landen het beginsel van het plan Eisenhower heeft aanvaard. Geen der landen heeft de voorgestelde Amerikaanse hulp zonder meer afgewezen. Sultan Mohammed van Marokko zei het plan te steunen en hij sprak er zijn blijdschap over uit over de verzekering, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn in de plaats te treden van de andere westelijke mogendheden en dat de hulp zal worden verleend in o instem ming met het UNO Handvest.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9