Ook op de vijfde dag was er weinig kwaliteit in de Ronde van Nederland SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Bij zeer rommelige finish in Alkmaar won Belg Van Daele Negende Tulpenrally op circuit van Zandvoort met races besloten De opstellingen LOCOMOTIEF Norse Pellenaars zag Jan Nolten de strijd staken Kreisel-Ten Hope versloegen Tak- Niemöller met gering verschil €ovpó Óicfitez A. DONKER Meisje geeft halve maandloon voor Zweedse Nachtegaal. 7 Nolten uit de strijd 111 EDO tegen Feldkirch op Tweede Pinksterdag Hoog tempo Klassementen Koersen op Duindigt „Prijs der Veelbelovenden" voor Upie Scott P? 8 EDO: Koelemij; Petterson en Berends; Warmerdam, Stol en Plaizier; J. Kops, Duivenvoorden, Spiers, L. Kops en L. Smit. 6 Ouwe rotten jong talent 2 LOCOMOTIEF RIJWIELEN en BROMFIETSEN 3 A N V. d. M EER GEN. CRONJéSTRAAT 1 op de hoek - TEL. 16152 Sport in het kort ZAl'ERDAG 11 MEI 1957 Een bijzonder onhandig geparkeerde politiewagen is er oorzaak van geweest dat Rik van Looy de Belg, die als bekwaamst-rijdend coureur in de Ronde van Neder land 1957 terecht het rennersveld aanvoert gisteravond in het Alkmaarse sport park zijn derde persoonlijke étappezege is misgelopen. Van Looy was namelijk toen het grote peloton in gesloten formatie de kaas-stad bereikt had, middenin de stad ontsnapt uit de hoofdmacht toen er een plotselinge verwarring was opgetreden. Ver warring, veroorzaakt door een uitvoerige valpartij, waaraan Wim van Est, schuldig was geweest. Van Est had omgekeken waar de ploegmakkers bleven, die voor hem straks de eindsprint zouden moeten aantrekken, maar was daardoor even van de rechte lijn afgeweken. Zijn voorwiel raakte het achterwiel van de fiets van de Duit ser Ziegler en een massale valpartij was het gevolg. Toen Van Looy twaalf renners, waaronder ook Daan de Groot, Leo van der Pluym en de dappere Wim Rusman, over elkaar heen zag buitelen, spurtte hij prompt weg en met Piet van Est aan zijn wiel snelde hij naar de ingang van het sportpark toe. Daar echter werd oolf hij door het noodlot achterhaald, want de dom-neergezette politewagen gaf hem de indruk dat hjj de gravelbaan van het park helemaal rond moest. De finish lag echter 200 meter dichterbij en de meute die 20 meter achter hem aanzat, was al over de eindstreep eer de sterke Belg de ovaal teneinde gereden was. De troost voor Van Looy was ech ter tweeledig: zijn leidersplaats bleef intact en etappewinnaar werd nu een land- en ploeggenoot, Leon van Daele, die de sprint van een grote groep won. Ab Donker werd tweede. Of het nu kwam doordat men wel voelde dat deze ronde wonderen daargelaten - eigenlijk al beslist is en in een nieuwe Bel gische zege zal aflopen.dat weten wij niet, maar veel strijdlust is er gisteren niet ver toond. Onder een stralend blauwe lucht vertrok de karavaan uit Leeuwarden en men fietste zonder zorgen gezellig bij el kaar door het zonnige Friese land, waar het stamboekvee verwonderd de kleurige stoet nastaarde. En toen een groepje 500 meter voor de rest uitfietste, zorgde de overwegwachter van Dronrijp er wel voor dat deze renners alle illusies ontnomen werd, want gesloten spoorbomen dwongen hen weer zich in het grote gelid te scharen. In de buurt van Bolsward sprong een clubje van zeven man weg, vijf kilometer verder waren alle plooien weer glad ge streken en nog voor de Afsluitdijk reden zes renners voor het peloton uit. Iets te betekenen had dit niet. Ten hoogste kon men er uit opmaken dat Rik van Looy en zijn secondant Schroeders waakzaam wa ren, want zij maakten van beide groepjes deel uit. Op de afsluitdijk, waar men de wind op zij had, keken de schapen vreemd op en krijsten de meeuwen boven de karavaan, maar overigens gebeurde er weinig. In de straten van Den Helder echter ontketende de enige man, die strijdlust en activiteit demonstreerde, een serieuze aanval. Dat was Wim Rusman, de jonge Haarlemmer uit Gerrit Schulte's jeugdige ploeg, die al eerder in de étappe Heerlen-Arnhem van zich spreken deed door ondernemings geest. Hij kreeg weliswaar de Belgische waakhond Schroeders aan zijn achterwiel, maar in de luwte op de weg langs de Hondsbosse zeewering, waar de volgauto's moeilijk passeren konden, voerde Rusman een geslaagd stukje toneel op om zijn be lager kwijt te raken. Hij ging kwasi moe deloos rechtop zitten en keek verlangend naar het op hem jagende peloton. Schroeders meende dat zijn werk ge daan was en hield eveneens in. Maar even later bleek Rusman tussen de ploegleidersauto's te zijn geschoten en reed de Nederlander in hoog tempo op nieuw vooruit. Dat gebeurde bij Cal- landsoog en 10 kilometer verder, bij Pet ten, had de man van Schulte's ploeg 2 minuten voorsprong op de toch niet meer slaperige hoofdmacht, die op aan dringen van de Belgische nationalen die wel wisten dat Rusman met zijn 6V2 minuut achterstand ook weer niet te ver mocht uitlopen versnelde. Daardoor begon toen de opvoering van het drama-Nolten. Jan Nolten rijdt dit sei zoen slecht, traint weinig en aarzelt tus sen de lokkende Tour de France en ande re bezigheden buiten het wielrenvak, die niet zo riskant zijn. Maar Nolten weet dat Pellenaars met de ronde meerijdt om gege vens te verzamelen voor de samenstelling van de ploeg, welke Nederland in de tour zal moeten vertegenwoordigen. Pellenaars, die nors en uiterlijk-ongeïnteresseerd in een al te opvallende cabriolet achter de bent aanrijdt, zou zware zorgen moeten hebben, want geen enkele van onze ren ners toont op het ogenblik internationale klasse. Ook Nolten niet. Diens begeerte om uit te blinken bracht hem eergisteren tot de zware krachtsinspanning, verbonden aan een vluchtpoging van 165 kilometer. Gis- ADVERTENTIE I Nuy- ,n rr"" ju III III 5 PAAR N B 34 hoek Darwlr. V HAARLEM TEL.15P5Ö Op tweede Pinksterdag dat is tien "uni zal EDO tegen een Oostenrijkse oloeg in het veld komen. Het is het elftal van Feldkirch, dat in de Liga B speelt een klasse die gelijk staat met de Neder landse eerste divisie. Vóór deze wedstrijd speelt het sterkste juniorenelftal van EDO tegen een sterk juniorenteam uit Saarbrücken. De junio renwedstrijd begint om half vijf, de wed strijd EDO-Feldkirch begint om half zeven. teren moest hij de tol er voor betalen. Driemaal raakte hij het contact met de hoofdmacht kwijt. Tweemaal kwam hij moeizaam bij, maar bij Groet, toen Rus man wee was, verhoogde de grote groep het tempo zodanig, dat Nolten opnieuw moest lossen en kort daarop hoofd schuddend de ronde vaarwel zei. Daan de Groot, die donderdag geen hulp kreeg toen een lekke band hem trof, nam min of meer wraak op zijn ploeggenoot door nu hard aan het peloton te gaan ruk ken, juist toen Nolten niets meer verdra gen kon. De Groot sprong als eerste weg achter Rusman aan en kreeg Van Steense- len, Van den Broek en de Belg Luyten mee. De laatste ging louter mee om een oogje in het zeil te houden en reed alleen maar kop om het tempo te drukken. De an deren lieten hem dan ook al spoedig niet aan het hoofd rijden, maar hun kansen wa ren gering, ook toen zij Rusman bereikten, die zich maar al te graag in de groep liet opnemen. Van Looy en de zijnen trokken toen al zo hard aan het peloton, dat de vluchtelingen hun voorsprong snel verloren. Bij Schoorl was alles weer bijeen en via Bergen en Eg- mond koerste men massaal naar Alkmaar toe, waar de omschreven onregelmatige finish plaats vond. Niemand zag tevoren kans om weg te komen en als het ongeluk kig incident met Van Looy en Piet van Est niet was voorgekomen, zou de Belgi sche crack zijn derde etappe-overwinning hebben geboekt. Nu liep het anders. De troost voor Nederland bestond ditmaal hierin, dat Rusman zeer verdiend de prestatieprijs kreeg toegeschoven. De vijfde étappe had de volgende uitslag: 1. Van Daele (Belg. rood wit) 4.27.31 met bo nificatie 4.26.31; 2. Donker (Ned., rood) 4.27.31 met bonificatie 4.27.01; 3. Gerrit Voorting (Ned. geel) z.t.; 4. Van den Brand (Ned., roodblauw) z.t.; 5. Van Tieghen (Belg., wit) z.t.; 6. Van Breenen (Ned., rose) z.t.; 7. Jun- kermann (Duitsl.) z.t.; 8. Scholl (Duitsl.) z.t.; 9. Wolfs (Ned., rose) z.t.; 10. Grondelaers (Belg, roodwit) z.t.; 11. Bergmans (Ned., zwart) z.t.; 12. Rol (Ned., zwart) z.t.; 13. Piet van Est (Ned., roodblauw) z.t. 14. De Cock (Belg, roodwit) z.t.; 15. Matthys (Belg, wit) z.t.; 16. Van den Brèkel (Ned., rood) z.t.; 17. Bruggenkamp (Ned., zwart) z.t.; 18. ex aequo Post, Van der Sluys (beiden Ned., zwart), Heeren, Adrie Voorting (beiden Ned., rood blauw), Van Wetten, Van Wychen (beiden Ned., rood), Van Looy, Verplaetse, Luyten (allen België, roodwit) en Backat (Duitsl.) allen 4.2731. Na de vijfde étappe luidt het algemeen klasement: 1. Van Looy (Belg., roodwit) 25.13.52; 2. Van der Pluym (Ned., geel) 25.16.37; 3. Post (Ned., zwart) 25.16.50; 4. Van Daele (Belg., roodwit) 25.16.56; 5. v. d. Bre- kel (Ned., rood) 25.17.11; 6. Van Breenen (Ned, rose) 25.17.32; 7. De Cock (Belg., rood wit) 25.17.51; 8. Wim van Est' (Ned., geel) 25.19.11; 9. Luyten (Belg., roodwit) 25.19.36; 10. Verplaetse (Belg., roodwit) 25.19.56; 11. Gerrit Voorting (Ned., geel) 25.19.58; 12. Bergmans (Ned., zwart) 25.20.20; 13. Piet van Est (Ned., roodblauw) 25.20.21; 14. v. d.Brand (Ned., roodblauw) 25.20.40; 15. Scholl (Did.) 25.20.45; 17. Van 't Hof (Ned., roodblauw) 25.21.04; 19. Adrie Voorting (Ned., rood blauw) 25.21.29. Algemeen militair klassement: 1. Adrie Voorting (Ned., roodblauw) 26 pnt.; 2. Ver plaetse (Belg., roodwit) 15 pnt.; 3. Junker- mann (Duitsl.) 11 pnt.; 4/5. ex aequo Van Daele (Belg., roodwit) en Bruggenkamp (Ned., zwart) elk 8 pnt.; 6. Rusman (Ned., zwart) 6 pnt.; 7. Van Looy (Belg., rood wit) 4 pnt.; 8. ex aequo Donker (Ned., rood), Ziegler (Duitsl.), Wolfs (Ned., rose), Pauw (Ned., rood blauw) en Van 't Hof (Ned., rood blauw) elk 3 pnt.; 13/14. ex aequo Berrit Voorting (Ned., geel) en Van der Sluys (Ned.) elk 1 pnt. Het algemeen ploegenklassement: 1. België, rood wit 75.44.45; 2. Nederland, geel 75.52.02; 3. Nederland, zwart 75.57.30; 4. Nederland, rood blauw 76.01.03; 5. Nederland, rood 76.04.53: 6. Duitsland 76.10.37; 7. Nederland, rose 76.25.44. Zondag is op Duindigt de semi-klassieke draverij „Prijs der Veelbelovenden" het belangwekkendste nummer. In de achter hoede schuilen de winnaars namelijk Uni ted Hanover, Untrepid en Upie Scott P. Beide eerstgenoemden zijn niet ten volle betrouwbaar, doch daarentegen heeft Upie Scott P tweemaal achtereen een onberis pelijke vertoning laten zien. De outsiders zijn Urdy Mars en Uranium H. In de ruim 250 meter lange Pretty Boy- prijs krijgt de haast onklopbare Rudi Wil liams thans een geweldig zware kracht proef te doorstaan, daar hij zich nu op ge lijke afstand en met een handicap van slechts twintig meter moet meten met een grote groep klassepaarden. Zijn vorm is echter overweldigend, zodat opnieuw ver wacht wordt, dat hij als eerste door de fi nish zal komen, vóór Solly Harvester D en Sir Messidor. Andere kanspaarden in dit volmaakt open nummer zijn Rosa Dear, Ruby Spencer, Sirona, Sir Parisien O en Sita. Het internationale nummer is met zeven paarden dun bezet. Indien Ria Olivier geen fouten maakt zal zij de keuze Geer- sen en Quicksilver S kunnen kloppen. In het openingsnummer zal de strijd gaan tussen Vlekloos Hanover en Victor Hol- landia, waarbij laatstgenoemde een lichte voorkeur heeft. Voor Vaja Con Dios kan de Sunny Boy- prijs een wandeling worden, daar Uranie Hanover K en Theo Bascom deze snelle driejarige onder deze condities niet zullen kunnen kloppen. Bij de rennen vraagt de klassieke Ad miraal Togo-prijs de aandacht. De beide cracks Blue Blazes en Swashbuckler be heersen de ren volkomen. Swashbuckler wordt door de slimme Delbrassinne ge reden en zijn grotere tactische gaven zul len vermoedelijk in het ongetwijfeld harde duel de doorslag geven. De renners op de vliegbasis Leeuwarden. Op het circuit van Zandvoort is vrijdag tjjdens stralend weer de negende inter nationale Tulpenrally besloten met een aantal snelheidswedstrijden die van het begin tot het einde - mede door de uitstekende organisatie - de vele duizenden toeschouwers hebben geboeid. Daarbij heeft men kunnen genieten van bijzonder goed vakmanschap op het gebied van autorijden, gepaard aan een grote hoeveelheid durf die echter geen enkel ogenblik is ontaard in roekeloosheid. Zelfs in het heetst van de strijd bewezen de coureurs over voldoende mate van zelfbeheersing te beschikken, waardoor deze races door geen enkel ongeluk zijn ontsierd. En dat wil tegenwoordig, bij de steeds sneller wordende wagens, heel wat zeggen. Aan het slot van de middag, toen het officieuze eindklassement werd opgemaakt, bleek dat het duo Kreisel-Ten Hope met Renault Dauphine, de geringe voorsprong die het bij de finish in Noordwijk had, zonder al te veel moeite had kunnen behouden en daarmee veroverde dit koppel de zilveren Tulpenrally-wisseltrophy, de beker die in de voorafgaande acht jaren slechts twee keer door een Nederlander is gewonnen. De winnaars van 1955, Tak en Nie- möller, met Mercedes 300 SL, werden nu tweede, op de voet gevolgd door Koks en Gorris met Porsche 1600, die slechts één winstpunt minder hadden. De eerste buiten landse equipe, bestaande uit het Zweedse echtpaar Carstedt met Ford Fairlane 500, bezette de vierde plaats. De damesprijs was voor mevrouw Hall (Engeland). Overigens is het opvallend hoe goed de Nederlandse deelnemers deze keer hebben gereden, want bij de eerste tien koppels plaatsten zich niet minder dan zeven Nederlandse paren. Ook al zijn dan al weer heel wat beoefenaren van zomersporten aan hun wedstrijden begonnen, de voetbalcompetitie gaat nog even door. Zelfs laten nog enkele beslissingen op zich wachten. Zo is in de hoofdklasse de kampioensploeg nog niet bekend, evenmin als de degraderende verenigin gen. In de eerste divisie A zijn kampioen en degradant wel bekend, terwijl in de eerste divisie B nog in het geheel geen beslissing is gevallen. Voor wat betreft de kampioen zal de beslissing morgen wel vallen, aangezien Blauw Wit aan een gelijk spel tegen DFC in Dordrecht voldoende heeft om het recht te verkrijgen het komende seizoen in de hoofdklasse uit te komen. Waarbij aangenomen is dat Stormvogels op eigen veld een over winning behaalt tegen Helmond. Want verspelen de IJmuidenaren ook maar één punt, dan kan Blauw Wit het zich zelfs veroorloven te verliezen. In de eerste divisie A spelen VSV en Haarlem uitwedstrijden tegen respectieve lijk Helmondia en Roda Sport. Van be lang zijn deze matches niet meer. In de eerste divisie B speelt RCH op eigen veld legen Vitesse, terwijl EDO een uitwedstrijd speelt met een geducht verjongd elftal tegen Fortuna (Vlaardingen). De EDO- ers zullen op geduchte tegenstand moeten rekenen, aangezien De Vlaardingers alles in het werk zullen stellen zich verder van staartclub EBOH te verwijderen. De standen zijn op het ogenblik: ADO 27 44 Blauw Wit 28 45 Alkmaar 28 37 Stormvogels 27 39 Limburgia 27 34 DFC 27 33 Helmondia 27 31 Volendam 26 29 Xerxes 26 29 Vitesse 27 29 HVC 27 29 Sittardia 27 29 SVV 27 29 RCH 27 29 Haarlem 27 28 HVDS 26 27 VSV 27 26 Excelsior 25 26 Graafschap 28 26 SHS 28 26 Wageningen 26 23 Rigtersbleek 26 24 KFC 27 23 Helmond 27 24 Roda Sport 27 23 EDO 27 22 Volew. 27 22 AG OW 28 19 DWS 28 20 Fortuna V. 27 16 Emma 28 10 EBOH 27 13 In de hoofdklasse gaat topclub Ajax naar DOS en zal daar warm ontvangen worden. Het is niet onwaarschijnlijk dat de Amster dammers er een punt zullen verliezen, het geen dan de spanning aan de kop weer zal doen toenemen. Willem II en Eindhoven de clubs die cr aan de staart het slechtste voorstaan ontmoeten weer veel tegen stand. Al heeft Willem II het tegen MVV heel wat zwaarder dan Eindhoven tegen BW. De stand is: Ajax 31 43 DOS 31 33 Fortuna 31 40 Rapid 31 30 Enschedé 31 38 NOAD 31 29 Feijenoord 31 38 Amsterdam 31 29 MW 31 38 GVAV 31 27 Sparta 31 35 BW 31 24 NAC 31 34 Elinkwijk 31 20 WV 31 34 Willem II 31 17 PSV 31 33 Eindhoven 31 16 AMATEURVOETBAL In de tweede klasse van de amateurs vraagt uiteraard de beslissingswedstrijd van Zandvoortmeeuwen tegen Hollandia (op het terrein van Alcmaria Victrix in Alkmaar) de aandacht. De Zandvoorters hebben een uitstekende eindsprint gehad in de competitie en het lijkt waarschijnlijk dat zij als de geblesseerde spelers al thans tijdig hersteld zijn op een redelijk resultaat zullen mogen rekenen. Als overi gens de OSV-ers de laatste competitiewed strijd winnen van WFC en ook dat is waarschijnlijk dan zullen ook de OSV- ers zich in de beslissende halve competitie met Zandvoortmeeuwen en Hollandia mengen. Voor de competitie wordt verder nog ge speeld: Kennemers-HBC. In de derde klasse is nog vastgesteld de wedstrijd Vel- sen-ZW. HONKBAL De Kinheimers komen zondagmiddag om half drie op het terrein van Bloemen- daal aan de Brederodelaan uit tegen OWO, welke laatste ploeg dit seizoen nog niet bijzonder opdreef is. Ofschoon de Am sterdammers de beste winstkansen heb ben, zullen de H.C.K.-ers zeker geduchte tegenstand bieden. Het negental van Ajax zal in de ont moeting tegen E.D.O. wel de beste winst kansen krijgen; terwijl het Bloemendaalse Kennemerland in de uitwedstrijd tegen A.B.C. alles in het werk zal moeten stellen om tot een eervol resultaat te komen. De Volewijckers behaalde reeds een overwinning in de dubbele cijfers in de eerste klasse, maar wij geloven toch niet dat de Amsterdammers hiertoe ook tegen landskampioen Schoten kans krijgen. Wij houden het alsnog op een overwinning van Keulemans cs. Het H.H.C.-negental gaat in Amsterdam een moeilijke strijd tegemoet tegen T.I.W., maar een overwinning van de H.H.C.-ers brengt de ploeg weer steviger op de bo venste plaats. KORFBAL Watervliet speelt zijn laatste thuiswed strijd tegen Excelsior en kan ongetwijfeld de zege behalen. Bekerwedstrijden Haarlem gaat op bezoek bij de eerste klasser Archipel en Oosterkwartier ont vangt op eigen veld Lu to 3. Seriewedstrijden Zandvoort In het Sportpark Duintjesveld houdt Zandvoort zondag seriewedstrijden. Zeven tien twaalftallen hebben ingeschreven. Ze HANDBAL Voor de handbalcompetitie van het district west-A vinden morgen de laatste wedstrijden plaats. Zandvoortmeeuwen ontmoet om twaalf uur op eigen veld kam pioen Lijnden. De Meeuwen delen met IJ- mond de tweede plaats, maar een punten verdeling is voldoende om alleen achter Lijnden te eindigen. Het damesteam van HOC gaat bij Fo resters op bezoek en zonder twijfel kun- >COOCOCC<XX!)COOCOCOOOOOCOOCOOOCOOCOCOOOOCCCOCOOOCOOOOOOOOC 8 0 P De eerste divisieclubs van het betaalde 8 voetbal en de amateurs tweedeklassers uit 8 8 Haarlem en omgeving komen zondag als 8 8 volgt (van rechts naar links) in het veld: VSV: Geerlofs; Pieterse en Van Deursen; j 8 Van Vliet, Spaans en Beentjes: Plan- ken, Sijbers, Den Oude, De Graaf en j 8 Belfroid. 1 Haarlem: Snijders; Oepkes en Laan; Tielrooy, De Voogd en Boom; v. d. Voort, Vreeken, Brussee, Ketting en Groeneveld. RCH: Van der Voort; Schoonenberg en I v. d. Brink; Lasschuit, De Vos, Hoogen- I doorn; Brouwer, Biesbrouck, Van Braam, Kruyer en Ruis. Stormvogels: De Graaff; v. d. Oever en j Post; Venus, Snoeks sr. en Tol; Groot, Snoeks jr., Jansen jr., De Boer en j Jansen sr. Amateurs Zandvoortmeeuwen: Grijmans; Zwemmer j en Stokman; B Water, Kerkman en Koning; Koper, Visser, Halderman, Snoek en Castien. Kennemers: Tijms; Lejeune en v. d. Sluis; 8 Horeman, K. Minneboo, J. Minneboo; 8 De Vos, F. Mosk, Van Soest, De Bie en 8 J. Mosk. XX)OOOOOOCOOC)C)0<XOCKX>OOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOa nen de Haarlemse dames met een zege huiswaarts keren. CRICKET Het programma voor morgen is nog be scheiden. In de eerste klasse A wordt al leen HCC IIACC gespeeld. Rood en Wit speelt een onderlinge wedstrijd, terwijl Haarlem vriendschappelijk speelt tegen Quick (N). Op 19 mei worden er meer wedstrijden gespeeld: HaarlemACC, HCC IRood en Wit en VRAVOC. Rood en Wit II zal die dag uit spelen tegen SCHC. Reeds om tien uur 's morgens begon men vrijdag aan de wedstrijdeg met de race van de normale serie toerwagens tot 500 cc, de kleine Goggomobiles dus die in de bergen tijdens de Rally zulke voortreffelijke re sultaten hadden geleverd. De Nederlander Jetten toonde zich daarbij het meest be kwaam, want na enkele ronden had hij reeds een geduchte voorsprong veroverd, die hij ondanks de bedreiging van Anssems (Ned.) en Hardebelt (Ned.) niet meer af stond. Het eindklassement in deze klasse luid de: 1. Jetten-Korte (Ned.) met Goggomobil 0 strafpunten, 69 winstpunten; 2. Klanker- meier-Voll (Duitsland) met BMW Isetta 0- 31 en 3. Verzijll-Schieck (Ned.) Goggomobil T300 0-2. Voor de tweede race in de klasse nor male serie toerwagens met een inhoud van 500-1000 cc, kwamen niet minder dan acht entwintig wagens aan de start. Het klassement in deze groep luidde: 1. Flinterman-Greeve (Ned.) DKW F 91 0 strafp., 72 winstp. 2. De Vries-Klijnsma (Ned.) DKW 0-41. 3.Te Siepe-Seegers (Ned.) DKW F93 0-37. Beslissing Toen kwam de race waarop vrijwel ieder een gewacht had: de snelheidsrit in de klasse verbeterde serie toerwagens en spe ciale toerwagens 750 tot 1300 cc. Wanneer de aanvoerders in het voorlopige klasse ment, Kreisel en Ten Hope met hun sterk opgefokte Renault Dauphine als eersten in deze race zouden eindigen, dan was deze combinatie vrijwel zeker van de eindover winning. Alleen de zilvergrijze Mercedes van Tak zou de equipe - maar dat was in feite theorie - in de eindrangschikking nog kunnen passeren. En Kreisel, die het wa gentje stuurde, wérd eerste, maar dat ge beurde pas na een lange en felle strijd met Kalkman, die de Dauphine in de bochten weliswaar kon benaderen, maar die met zijn Slmca Aronde op de rechte stukken toch snelheid te kort kwam. Dankzij de vijf versnellingen waarmee het Renaultje is uitgerust, slaagde Kreisel erin steeds weer voldoende voorsprong te nemen, zodat hij in de bochten weer wat mocht verlie zen. Hij eindigde tenslotte als eerste in 12 min. 28,3 sec. Nog geen twee seconden sneller dan Kalkman. Vervolgens stond de race voor normale serie toerwagens van 1600 t.m. 2600 cc op het programma. Mevrouw A. Hall (G.B.), de best-geklasseerde voor de damesprijs, moest hierin haar kansen verdedigen en zij deed dat voortreffelijk. De vijfde plaats die zij namelijk met haar Ford Zephyr be haalde, was ruimschoots voldoende voor de zo begeerde trofee. De race werd overigens zonder veel con currentie door Wallwork behaald, waarmee deze de zege in zijn klasse op zijn naam bracht. De uitslag in deze groep luidde: 1. Wallwork-Pownall (G.B.) Alfa Romeo 1900 Super TI 0 strafp., 63V2 winstp. 2. Harrison-Harrison (G.B.) Ford Zephyr 0-55. 3. Morley-Morley-Shand (G.B.) Jaguar 2,4 0-464, mevr. Hall-miss Hopkinson (G.B.) Ford Zephyr 0-34. Het eindklassement in de klasse van de verbeterde grand tourisme seriewagens 1000 tot en rhet 1600 cc luidtie: 1. Koks- Gorris (Ned.) Porsche 1600 0-74 2. Schorr- Poll (Ned.) Porsche 1600 0-49. 3. Van Ben- nekom-Van der Werff (Ned.) Porsche 1500 0-45. De Haarlemmer Koks heeft in deze groep een bijzonder goede rit gereden. Ronden lang werd hij - en het was een kwestie van meters - gevolgd door de Porsche van Schorr. Maar wat de laatste ook probeerde, hij kreeg in deze mooiste rit van de dag geen kans om Koks te passeren. Teleurstelling Het sluitstuk van de dag werd de lang tegemoet geziene race in de klasse normale grand toerisme seriewagens boven 2600 cc, waarin de Mercedessen 300 SL uitkwamen. Maar de duizenden mogen dan van snel heden die deze races ontwikkelden, genoten hebben, zij misten ditmaal de spanning. 1. Tak-Niemöller (Ned.) Mercedes 300 SL 0-75. 2. Riess-Wencher (Did.) Mercedes 300 SL 0-59. 3. Zeller-Bieling (Did.) Mercedes 300 SL 0-40. Aangezien Kreisel percentsgewijze een betere prestatie ten opzichte van de drie bestgeplaatste deelnemers heeft gemaakt in zijn klasse dan Tak, is de equipe Kreisel -Ten Hope als eerste geklasseerd. Protest toegewezen Vrijdagavond laat is een protest van de Brit Waddington behandeld. Hij had ge protesteerd tegen het hem toegekende strafpunt. De jury heeft het protest toe gewezen waardoor ook Waddington 0 strafpunten kreeg en gezien zijn resultaten in de klassementsproef op Zandvoort zelfs eerste werd in zijn klasse (klasse normale grond toerisme seriewagens, 1600 tot en met 2600 cc). Bij de technische controle van de wa gens van de equipes Flinterman-Greeve en J. S. de Vries-Klijnsma werd geconsta teerd, dat de wagens van het type DKW F 91 voorzien waren van een sterk op motor F 93 gelijkend type. Beide teams werden gediskwalificeerd. Flinterman te kende tegen deze beslissing protest aan bij de internationale jury, doch dit protest werd afgewezen. Het voorlopig algemeen eindklassement ondergaat door deze veranderingen aan zienlijke wijzigingen. Het officiële alge mene eindklassement zal pas zaterdag morgen bekend worden gemaakt. ADVERTENTIE WAGTMANS-VAN EST-VOORIING-NOLTEN-DE GROOT-VAN DER PLUYM O ar. O Uj c 2 u. t- C 2 Z y~ Q1 O O F- cn UJ z c n z 2 h Onze beste renners van nü en morgen rij den de RONDE VAN NEDERLAND wéér op hun favoriete merk; LOCOMOTIEF de fiets, die ons land in de TOUR DE FRANCE naar de top bracht! c/> -i o i— Kies ook zo'n winnende fiets want ALLE LOCOMOTIEF RIJWIELEN ZIJN GEMONTEERD MET(ft)VREDESTEIN BANDEN -VAN DER PLUYM -VAN DEN 8REKEL- STOLKER- KERSTEN - DONKER EEN GROTE SORTERING ENGELMUNDUSSTRAAT 28 vindt u bij I.TMUIDEN-O. TET EFOON 4282 De volledige serie LOCOMOYiff modellen 19E7 bij ADVERTENTIE Op een zekere avond kwam een onbekend meisje aan de kassa van het wereldberoemde circus Barnum and Bailey. Zij nam een plaats van drie dollar en vertelde terloops aan de kassière dat het haar halve maand loon was. Maar zij wou persé Jenny Lind de Zweedse Nachtegaal horen. Heel toe vallig kwam dit Jenny ter ore. Zij liet het meisje opzoeken en bij haar brengen en gaf haar 20 dollar I Dit is slechts één van de vele verrassende gebeurtenissen, zoals die telkens weer terugkomen in het romantische leven van beroemde circusartiesten. Lees over beroemde clowns als Blanus en Auriol, leef mee met circussen als Strassburger, Rastelli, Ringling Bros, Barnum and Bailey. Al lezende trekt dit alles aan u voorbü in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleveran- cier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter-album", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het al bum dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor room- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag ELEKTRISCH FLORETSCHERMEN. Tijdens het congres van de Internationale Schermfederatie in Parijs is besloten het elektrisch floretschermen tijdens interna tionale wedstrijden te handhaven. Na een langdurige discussie werd het Franse voor stel om het elektrisch f1 u-etschermen af te schaffen met 51 tegen 19 stemmen en 6 ont houdingen verworpen. BEHRA GEWOND. Terwijl hij aan het stuur van een 4% liter Maserati trainde voor de Mille Miglia heeft de Franse coureur Jean Behra een ongeluk gehad in de buurt van Mirandola. Toen hij een vrachtwagen wilde inhalen, verloor hij de macht over het stuur, slipte en reed tegen het muurtje langs de weg op. Met een diepe hoofdwond, tal van schaafwonden en een gebroken duim werd hij in een ziekenhuis opgenomen. ZWALUWEN Blijkens een nader be richt van de KNVB zal Wiersma niet mee spelen in de wedstrijd vr.n de Zwaluwen tegen Leeds United D- rerVsbark 'al later worden aangewezen

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3