VERRASSEN Laatste noodkreet tot behoud „Beekestein' O Bezuiniging op defensie mogelijk en nodig geacht ZVjCITSAL fSSS* „Heemschut" wendt zich met smeekschrift tot Velsens raad Expogé's herdachten gevallenen Van dag tot dag Modebericht „Terlenka" raatótoel Haarbouclé tapijt K.V.P.-partijraad te Utrecht t&jkp/NsT| 4 4 Wf^^3 <0%^ Zó boeiend is nu PANORAMA rHoe is het ontstaan?^ J 3 r v Ongeduldige sloeg overwegwachter neer Autostoet van Moveo keert huiswaarts Burgemeester Van Hall maakt het goed van max Factor houywood Voorlichtingsconferentie voor bedrijfsleven inzake kernenergie Veler instemming Onherstelbaar verlies Koning van Saoedi-Arabië brengt bezoek aan Irak Op de Mr. Van Doorn: „Geen politieke compromissen Regering en Tweede Kamer zijn teleurgesteld Dit woord: PAMFLET Op de heden gehouden partijraad van de Katholieke Volkspartij hebben twee ge wichtige stemmen geklonken: die van prof. ftomme, voorzitter der Tweede Kamer fractie en invloedrijk leider in de kring der katholieke prominenten, en die van mr. H. W. van Doorn, voorzitter der partij. Beiden hebben er weinig twijfel over la ten bestaan, dat zij zeer ontevreden zijn met de resultaten van het regeringsbeleid en met name over het gebrek aan eensge zindheid in het kabinet, dat volgens hen la boreert aan nutteloze politieke compromis sen ten aanzien van belangrijke en voor de K.V.P. conditionele kwesties. De noodzaak tot bezitsvorming is blijk baar nog steeds een der belangrijkste pro grammapunten der K.V.P. en eveneens blijkbaar nog steeds twistpunt in het kabi net. De samenwerking met de P.v.d.A. is door de katholieke voormannen bestem peld als een voorlopig nog noodzakelijk lijkend kwaad, dat echter zo spoedig mo gelijk moet worden uitgeroeid. Zij hebben over de regeringscoalitie gesproken als over een steeds ongewenster wordende factor in het streven der K.V.P. en een te gen het landsbelang indruisende toestand. Opmerkelijk is, dat deze politieke wol ken zo vèr voor de verkiezingen van 1960 opdoemen, zodat de vraag rijst of de K.V.P. aanstuurt op vervroeging van deze verkiezing. Het feit, dat mr. Van Doorn als een van de grote bezwaren tegen het re geringsbeleid aanvoert dat erniet op de defensie wordt bezuinigd, zou kunnen doen vermoeden dat de katholieke voor mannen reeds begonnen zijn aan hun ver kiezingscampagne. Wanneer de P.v.d.A. hierdoor eveneens tot een vervroegd dingen naar de gunst van de kiezer zou worden gedwongen, zou men op het chapiter van de kostbare be wapeningsprojecten wellicht nog verras singen van de zijde der politieke partijen kunnen beleven, die het de regering in de huidige situatie van groeiende onlust over de internationale militaire voorbereidingen extra moeilijk zouden kunnen maken. Langs de rijksweg van Haarlem naar Velsen staat al sinds jaar en dag een bui ten, dat eens tot de smetteloze juwelen van Kennemerland heeft behoord een rococo-gevel, twee koetshuizen en daar achter een wat vervallen tuin. Het is „Bee- kestein", dat daar sinds vele eeuwen aan de rand van het vroegere Wijkermeer een ontmoetingspunt voor Amsterdams regen ten en hun magen en bekenden is geweest, maar sinds 1940 het ontluisterde onderko men voor soldaten en hun opvolgers, de Duitsers. De Nederlandse militairen hielden er huis met hun „kistjes" en grof geweld jegens het oude pleisterwerk en de behang sels, de Germaanse vreemdelingen kalkten over de blanke buitenkant een naar groen zwemende laag vanwege de camouflage. Beekestein verviel en takelde met de jaren verder af. Zij, die dit stukje historie met zijn unieke Le Notretuin en zijn Fran se vijver een warm hart toedroegen, heb ben gepoogd het te doen restaureren en zij leken succes te hebben, toen de gemeen te Velsen „grond en opstallen" kocht. Maar het buiten wankelde verder onder de stor men van vele winters door en moest ten slotte gestut worden wilde het niet zodanig inregenen en aan de voorgevel gaan wij ken, dat er niets meer te redden was. De hoop flakkerde weer op: een voor lopig herstel moest haast wel uitdraaien op een definitieve beslissing tot restaureren. Maar ondanks alles is deze hoop ij del ge bleken en besloten B. en W. van Velsen deze week het gebouw nu maar geheel tegen de grond te halen. Kennemerland zal daarmee een stuk be zit armer worden. Heemschut heeft een laatste noodkreet opgezonden naar de vroe de vaderen, die dinsdagavond voor de moeilijke eindsbeslissing komen te staan, B. en W. in hun oordeel te volgen. Heemschut weet, dat er gevoelsargumen ten zijn, die weinig meer dan veren zijn op de wind der economie. Maar Heemschut hoopt en met haar velen, die verantwoor ding voelen jegens latere geslachten tot behoud van een eigendom, dat schoner is dan dividenden en snelwegen, huizen en bedrijven. Toen de overwegwachter van een over weg tussen Dordrecht en Sliedrecht de bo men neergelaten had voor een naderende trein, werd een man die voor deze bomen stond te wachten ongeduldig. Hij sloeg de overwegwachter neer, waardoor deze een lichte hersenschudding opliep en in een ziekenhuis in Dordrecht moest worden op genomen. De politie in Sliedrecht zoekt thans de hardhandige ongeduldige. Na een afscheidsfeest, dat in het hotel te Malcesine is gehouden, waarbij de burge meester van Malcesine en vele afgevaar digden van Italiaanse oud-strijdersorgani- saties aanwezig waren en vele geschenken werden uitgewisseld, is daags daarna de auto-stoet van de stichting „Moveo" (meer ontspanning voor oorlogsinvaliden) naar Nederland vertrokken. De deelnemers aan de „Moveo"-reis naar Italië hebben onvergetelijke dagen doorge bracht aan het Gardameer en in Venetië. De auto's worden zondag in ons land terug verwacht. De toestand van de burgemeester van Am sterdam, Van Hall, kan, naar het oordeel van de behandelende medicus, onder de gegeven omstandigheden zeer goed worden genoemd. ADVERTENTIE Geen wagen, maar winnen! Als U MAÏZENA DU RYE A ge bruikt is er van „wagen" geen sprake. U bent dan altijd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Bij gebruik hiervan zijn mislukkingen by voor baat uitgesloten. ADVERTENTIE mm m Crème en poeder meesterlijk gecombineerd voor een feilloos verzorgd uiterlijk... altijd... overal! Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make up is gedaan. Eén doosje, één donsje: ziedaar uw complete make-up. Heil zame lanolinerijke crèmes samen gebracht met het fijnste, luchtigste gelaatspoeder - de moderne bron van betoverende schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tijd, geen moeite - maar geeft alles: een verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet. Seconden krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de prettige zekerheid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nu 1 Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam Tweede O.E.E.S.-bijeenkomst na die, welke in april te Parijs is gehouden Van 24 tot 29 juni zal tijdens de inter nationale tentoonstelling „Het Atoom" te Amsterdam een tweede voorlichtingsconfe rentie inzake kernenergie voor het be drijfsleven worden gehouden. De organi satie van deze conferentie berust bij het Europese Produktiviteits Centrum van de O.E.E.S. met medewerking van 't O.E.E.S.- secretariaat voor kernenergie. Het doel van deze conferentie, die een vervolg is van de conferentie die begin april in Parijs werd gehouden, is het ver strekken van voorlichting aan industriëlen. Deze voorlichting betreft de organisatie en ontwikkeling van het kernenergetisch on derzoek (met inbegrip van de fusie) en het aandeel van de industrie op dit terrein, de voorzieningsbronnen van kernbrandstof, de opsporing van delfstoffen, de vervaard! ging van brandstof-elementen en de be werking van brandstoffen, die aan radio actieve straling zijn blootgesteld geweest, de kernenergie als bron voor de opwek king van elektriciteit en voor de voort stuwing; technische, economische en finan ciële problemen, en de gevaren die kern energie-installaties met zich brengen; de gevolgen van radio-actieve straling, de be schermingsmethoden, de aansprakelijkheid van de exploitanten van kernenergie-in stallaties en schadedekking door middel van verzekering Tijdens deze conferentie zullen lezingen worden gehouden door vertegenwoordigers van de atoomenergiecommissies van aan de O.E.E.S. deelnemende en daarmee ge associeerde landen of door vertegenwoor digers van industrieën, die ervaring op dit terrein hebben. De deelnemers aan de con ferentie zullen eveneens tegenwoordig zijn bij de opening van de internationale ten toonstelling „Het Atoom" te Amsterdam. Beekestein in zijn vervallen, maar nog hechtdoortimmerde glorie - een kavalje op het oog, een zuiver voorbeeld van rococobouw echter in wezen. EEN LAATSTE, dringende noodkreet klinkt op uit de bond „Heemschut", die daarbij in het verleden gesteund werd door de bond van Nederlandse Tuin- Architecten, de BNA, de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, Sant- toorts Bloei en IJmuidens Bloei, het Historisch Genootschap Midden Kennemer- and en vele particulieren uit stad, streek en land, voor het behoud van het met sloping bedreigde Velsense buiten „Beekestein". De raad van de gemeente Velsen is namelijk het volgende adres toegezonden: ADVERTENTIE De nieuwe stof welke plooihoudend is, niet kreukt en gemakkelijk te wassen, nu ook per meter verkrijg baar - 145 cm breed per meter Subsidie Kunstmaand. B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor aan de stichting „Kunstmaand Amsterdam" een subsidie te verlenen van ten hoogste 'ertigduizend gulden ter tegemoetkoming in iet exploitatietekort op de door haar te ■rganiseren uitvoeringen op het gebied van nuziek, opera en ballet in de periode van 15 mei tot 15 juli. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft kennis genomen van het voorstel van B. en W. van Velsen tot sloping van het huis Beekestein. Ons bestuur is zich bewust dat uw raad zich reeds lang en met belangstelling heeft bezig gehouden met dit historisch en este- tisch zo belangrijke landgoed. Uw bemoeienis hiermede wist zich ge dragen door zeer velen in den lande, het geen tot uiting is gekomen in verschillende adressen met aandrang tot het behouden van Beekestein van het bestuur van de Bond Heemschut benevens van een groot aantal "andere instellingen. Het komt ons voor dat dit u een duide lijk bewijs moge zijn hoezeer de betekenis van Beekestein wordt gewaardeerd en hoe belangrijk dus het besluit zal zijn, dat uw raad zal nemen. Ons bestuur weet, zegt het adres, hoezeer het huis geleden heeft onder het gebruik in bezettingstijd en door het ontbreken van onderhoud daarna. Niettemin blijft ons bestuur van me ning, dat herstel en behoud van het huis en van de tuin een daad van culturele rechtvaardiging is. Het onderschrijft ten volle het oordeel van het bestuur van de B.N.A., dat het behoud van Beekestein op architectonisch gebied ons behoedt voor verarming, die de beperking van de blik tot het eigene, hoe voortreffelijk dat ook mag zijn, met zich meebrengt. Ons bestuur onderschrift het oordeel van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkun dige Bond, dat Beekestein met zijn huis, stallen, moestuin met slangenmuur en orangerie en park, als buiten in zijn oor spronkelijke vorm, welhaast een unicum is. Sloping zal onherstelbaar verlies beteke nen. Het komt ons bestuur ondenkbaar voor, dat herstel van Beekestein niet zou betekenen, dat uw gemeente zich zou gaan verheugen in een estetisch en historisch boeiend complex, dat een middelpunt van aantrekkelijkheid zou vormen. Ons bestuur hoopt, dat uw college zich deze visie eigen zal willen maken en kan besluiten de dreiging van een sloping van het gebouw en verkaveling van het goed af te wenden. W.g.: Het bestuur van de bond Heemschut, Voor het dagelijks bestuur, Mr. S. P. Baron Bentinck, voorzitter Ton Koot, secretaris. BAGDAD (Reuter) Koning Snoed van Saoedie-Arabië is vandaag te Bagdad aan gekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Irak. De koning werd begroet met 21 saluutschoten en welkom geheten door koning Feisal, kroonprins emir Ab- doel Illah en premier Noer El-Said. Ingreep Een van mijn beginselen, zo niet het enige, is het ongemoeid laten van de na tuur. Dat wij mensen, ofschoon wij er ons van hebben afgewend, toch ons levens onderhoud er aan ontlenen, is al erg ge noeg. Maar vanmorgen heb ik mijn beginsel verzaakt en een ingreep, erger nog, een afbreuk gedaan. De dag was nog pril. Ik wandelde uiterst langzaam voort in een landschap van bos en duin. Hazen en konijnen bleven vaak zo dichtbij dat ik zien kon hoe de wind af en toe witte putjes blies in hun vacht. Bij een plotselinge speelse achtervolging ver wekten zij dan op hun beurt soms een kleine verstuiving van duir&and. Ook op het plantenkleed speelde de wind. Als ooit een plant kan voelen dat zij leeft, zit het in het bewogen worden, dacht ik. Ook bij ons heette het leven ontstaan door het blazen van adem, maar daar was één keer voldoende voor alle tijden. Bij de planten moet het waaien blijven doorgaan, willen ze niet meteen verstarren. Terwijl ik zo trachtte het wezen van de plant uit haar bewegingen te benaderen viel mijn ook op een blad, dat maar aldoor hardnekkig nee! schudde. Bij het wakke ren van een windvlaag werd het nee steeds beslister en nadrukkelijker maar ook elk zacht en lieflijk vleugje werd met een wei gering begroet. Ik keek naar andere blaadjes van de zelfde plant. Bij velen was het nu eens ja, dan weer een hele tijd nee, of omgekeerd. Ook vaak, heel vaak, een schudden in on bestemde richting, uitdrukking van twij fel, van besluiteloosheid. Ik keek rond of er misschien planten of bomen waren met geheel neeschuddend loof. Waarbij de in planting, het steeltje misschien daartoe dwong. Ik zag er geen. Wel waren er blaadjes die zich schrap zetten, ook tegen krachtige, zelfs onverwachte vlagen. Dat was altijd nog teer groen, het onvolgroeide. Mijn blad was volwaardig, het was de grootste aan zijn plant, het was iets heel bijzonders, geen wonder dat mijn oog er op gevallen was. Ik bleef er lang naar kijken, ik had veel geduld met het blad. Maar het volhardde al die tijd. En dat in de lente, het jaargetij dat al wat ademt ontvankelijk maakt. Het blad zat aan een dovenetel. Ik heb het er af gedaan. Belcampo ADVERTENTIE PRIMA 100 breed 12.65 AAT 11 HP KRUISSTRAAT HAARLEM TEL. 11491 OP DE HEDEN TE UTRECHT GEHOUDEN partijraad der K.V.P. heeft de voor zitter der partij, mr. H. W. van Doorn, ten aanzien van het partijbeleid betoogd dat de Katholieke Volkspartij haar eigen koers wenst te gaan. Zij past er voor onder dringende redenen ons land in een crisis te storten, maar zij past er evenzeer voor zich om het moeilijke van een politiek alternatief voor het zwakke kabinet, dat de regeringsteugels slapjes in de hand houdt te laten dringen in politieke com promissen, die zo ver van een gezonde synthese af liggen, dat zij als politiek gescharrel gekwalificeerd zouden kunnen worden. verschillende van de sociale verlangens „Er is gezegd en geschreven", aldus mr. Van Doorn, „dat het huidige kabinet sterk staat vanwege het ontbreken van een duidelijk alternatief. Wie zich nog iets her innert van het verloop van het debat over de bestedingsbeperking en de maatregelen voor de landbouw, zal moeilijk kunnen volhouden, dat daar toen iets van ge bleken is". Mr. Van Doorn analyseerde de politieke verhoudingen in het land. Intus sen zijn er enkele politieke ontwikkelingen, die de Katholieke Volkspartij met grote zorg en ook met enige ergernis vervullen. Als zodanig noemde de K.V.P.-voorzitter in de eerste plaats de wijze waarop de re gering in gebreke zou zijn gebleven in de kostbare sector van de defensie ook maar een schijn van rechtvaardiging te geven voor haar weigerachtigheid redelijke be zuinigingen aan te brengen. In de partij wordt niet begrepen, aldus mr. Van Doorn, dat het niet mogelijk zou zijn op een be groting van meer dan 1550 miljoen een cent te bezuinigen zonder de weerkracht van het militaire apparaat te verzwakken. Als tweede ernstige grief noemde mr. Van Doorn de wijze waarop de regering ADVERTENTIE life* w van van de K.V.P., met name haar besliste verlangens naar een snelle hulp voor de weduwen en wezen en naar een verhoging van de kinderbijslag voor de grotere ge zinnen, ontloopt of tenminste naast zich neer legt. Mr. Van Doorn stelde in het vervolg van zijn rede, dat ons land niet alleen monetair en sociaal-economisch in een im passe verkeert, maar ook en in niet ge ringe mate in staatkundig opzicht. „In feite zijn het alleen de kiezers, die Nederland in 1960 uit de impasse kunnen helpen", zo zei hij. En hij besloot zijn rede met de opwekking, alles te doen om de K.V.P. voor de komende verkiezingen van 1960 sterk te maken. Woningprobleem In de partijraadsvergadering van de Ka tholieke Volkspartij heeft het lid van de Tweede Kamer de heer C. F. Kleisterlee vandaag het rapport van de gezinsraad over de huisvesting van jonge gezinnen besproken. Door bij het onderwijs en zie kenhuiswezen voorlopig te volstaan met noodgebouwen deskundigen op deze ge bieden houden dit voor zeer wel mogelijk, zo zei de heer Kleisterlee zou meer bouwcapaciteit voor de woningbouw be schikbaar komen. In een poging door langere arbeidstijden de woningnood sneller op te lossen zag de heer Kleisterlee geen heil. De suggestie van het rapport om 50.000 extra woningen te bouwen noemde spreker onder de gegeven omstandigheden niet uit' voerbaar. Driehonderd vijf tig leden van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevan genen uit tal van gemeenten in den lande hebben vrijdag op de erebegraafplaats te Bloemendaal de jaarlijkse herdenking ge houden van hen, die in de oorlog in con centratiekampen, gevangenissen of door fusillering om het leven zijn gekomen. Na dat de deelnemers aan deze traditionele herdenkingsplechtigheid met bussen bij de hoofdingang van de Erebegraafplaats wa ren aangekomen, schreden zij in alle stilte naar de spreekruimte, voorafgegaan door vaandeldragers van de verschillende afde lingen. Hier speelde de muziekkapel van de Haarlemse politie onder leiding van Jos. de Klerk koraalmuziek en „Laatste groet" van Valerius, waarna mevrouw Hélène Oosthoek-Zoetmulder verzetspoëzie decla meerde. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, sprak de herden kingsrede uit. „Onze gedachten gaan terug naar de ochtend van de tiende mei, rlu zeventien jaar geleden, toen de Duitse troepen ons,land binnenvielen. Hoe werd onze gezapige rust en zelfverzekerdheid in die meidagen wreed verstoord", aldus spreker, die vervolgens wees op de bete kenis van het verzet. „Die voortdurende dreiging van celmuren, van honger, van angst, van prikkeldraad, die verwording van menselijk geluk kon niet worden aan vaard". Spreker wees erop, dat verzet strijders daden hebben verricht, waar men ook thans nog van verstilt. „Zij waren hel den, aldus dr. Peereboom Voller, en in onze verzetspoëzie klinken hun moed en dap- perheid nog na". Spreker schonk aandacht aan hetgeen na de oorlog tot stand was gekomen, maar verheelde niet, dat in de na-oorlogse jaren het individualisme de kop weer heeft op gestoken en veel van de hechte samenwer king tussen verschillende groeperingen en mensen in de oorlogsjaren te niet heeft ge daan. De burgemeester memoreerde de ge beurtenissen in Hongarije, waar het vrij heidsverlangen van het volk in bloed werd gesmoord. „Laten wij bouwen aan een we reld zonder concentratiekampen. Mogen wij iéts hebben van de moed, het vertrouwen en de durf van hen, die vielen voor het vaderland", aldus besloot dr. Peereboom Voller zijn toespraak. Nadat de muziekkapel „Blijf bij mij Heer" had laten horen, declameerde mevr. Oosthoek twee verzetsgedichten. Plechtig klonk het „Wilt heden nu treden", gevolgd door „The last post", geblazen door pisto- nist C. Huybens, door de aanwezigen staan de aanhoord. Allen beklommen de trappen, die naar de Erebegraafplaats leiden, waar mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Expogé, en het hoofdbestuurslid W. Bak ker tezamen een krans van rode en gele rozen legden. Tot besluit van de plechtig heid klonken het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus over de dodenakker, waarna zeer velen bloemen op de graven legden. De herdenkingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door de Commis saris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen; de hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijne en de Haarlemse garnizoenscommandant. De regering en de Tweede Kamer zijn het er geheel over eens, dat de houding van de Verenigde Staten bij de onderhan delingen over een Nederlands-Amerikaans luchtvaartverdrag voor Nederland aanlei ding is tot ernstige teleurstelling. De Kamerleden hebben aan deze teleurstelling uiting gegeven in het verslag van het af- delingsonderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag. Dit verslag is door de ministers Luns, Algera en Helders beantwoord. De Kamer had in haar verslag gezegd dat de Verenigde Staten een restrectieve luchtvaartpolitiek voeren, kennelijk onder de druk van bepaalde belangengroepen, welke in strijd is met de van die zijde tel kens verkondigde beginselen van vrijheid en liberalisering der handelsbetrekkingen. Voor hetgeen men in theorie voorstaat blijkt men in feite terug te schrikken. Van Amerikaanse zijde weigert men het dien stenverkeer op dezelfde wijze te behande len als het goederenverkeer. Amerika wil ons wel voor enorme bedragen vliegtuigen leveren, maar het geeft ons onvoldoende gelegenheid om door het leveren van dien sten de nodige dollars terug te verdienen. In hun nota zeggen de ministers, dat zij het eens zijn met deze opvatting van de Tweede Kamer. Zij gaan voorts in op een aantal reeds bekende bijzonderheden van de onderhandelingen en van het verdrag dat daaruit is voortgekomen. ADVERTENTIE lialv/.uo rTominn De bewerker van een aantal fabels van Esopus heeft zijn boekje Esopet genoemd. Op enigszins dezelfde wijze is het woord pamflet ontstaan. In de twaalfde eeuw is een Latijns dichtwerk geschreven, Pamphilus seu de amore: Pamphilus of over de liefde, dat in de dertiende eeuw op tal van Latijnse scho len zeer in zwang was, wat ik mij wel kan voorstellen. De Fransen noemden dit dichtwerk en in navolging ook an dere dunne geschriften: pamphilet. Deze naam werd in het Engels overgenomen en kwam langs deze weg in ons land. Men verstaat onder een pamflet een kort, veelal smalend en hekelend ge schrift, dikwijls van persoonlijke aard en van opruiend karakter.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5