Geert Jan de Geus exposeert bij „Felison Algemeen Bestuur wenst advies van specialisten bij koop van gronden Havenberichten X VAST TAPIJT tafelkleden x meubelen DEKENS L.L GORDIJNSTOF f KARPETTEN DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs ufeê (wfoi,t)ürf'clLUA}id&i! „Werkplaats" komt onder gemeentelijke hoede Overneming thans akkoord Leerlingen verzorgden gezellige feestavond T.L.V.T. IN BEVERWIJK BIJEEN 'i'-ifcEPPEN;- v; Pieter Vermeulenschool hield ouderavond „Stormvogels" en „Terras vogels" in de finale Vijftien percent subsidie bij bouw van kerken ide£ (uM, btit-duw,cJet! Bouw van geref. kerk in Heemskerk Dierenbescherming hield haar jaarvergadering V oorlichtingsbij eenkomst van de Hoogovens Muziekconcours van „St. Caecilia" in juni Onderlinge strijd bij „Olympia" „Maas" sleepte de Duitse „Flottbek" binnen Tunnelbouw werd „overlopen" faM, r\i&t-dLUA),cle/i! VRIJDAG 31 MEI 1957 1 «J LANGS DE BOORDEN van het Alkmaardermeer, daar waar deze plak water de Zaan streek lijkt te willen binnen stappen, liggen wonderlijk- oude wegjes langs het water, waar het fluitekruid het uit zicht op een volgende bocht ontneemt in deze vruchtbare lente en waar bergen in het wegdek laten merken, dat het veen geen moment stil ligt in dit moerassige land. Aan één van die wegjes, die bij toeval ontdekt moeten worden, want richtingaanwijzers bestaan er niet en de ingezetenen weten het vaak niet zo heel precies, ligt het gehucht Krommenie- dijk een handjevol huizen, wat woonarken en een minia tuurkerkje. Tegen de kim ro ken de Linoleumfabrieken en" de kolossen van Zaandam en Wormerveer, maar hier in Krommeniedijk heeft de indu strialisatie nog geen enkele poging tot verstoring der na tuurlijke orde gewaagd. Het geen reden is, dat Geert Jan de Geus, de vijftigjarige schil der, daar op de uiterste grens van zompig land en klotsend water een ateliertje bouwde in het hoge gras, het aan het oog liet onttrekken door een koppel wilgen en er rusteloos met Meuren en borstels ging spelen aan het eind van de wijde Zaanse wereld. Hij heeft eèn huis in Krommenie, één van die houten Zaanse wo ningen, die weinig modern gerief maar veel sfeer toelaten zijn optrekje aan het meer is hem nog liever dan dit on derkomen in het dorp. ZATERDAGMIDDAG om half vier gaat een tentoon stelling van zijn werk bij „Felison" open en Geert Jan had in het begin van deze week zijn keuze nog niet ge maakt: het vrouwenportret in blauw meegeven of dat blon de portret er bij doen? Zijn vrouw wist het ook niet pre cies, maar er zullen morgen een vijftien tot twintig van zijn doeken in de kleine ex positiezaal aan de Heidestraat te zien zijn werk van een man, die zich afzonderde, om zichzelf te kunnen zijn, die de pilowbroek niet draagt als herkenningsmiddel van zijn stiel, maar omdat je er zo lekker de kwasten aan kunt afvegen en die niet schildert om er rijk van te worden, maar om te kunnen schilde ren op board, op doek, met waterverf, tempera of met pastel. Want rijk zal hij wel nimmer worden VADER WAS een West- friese ambtenaar, die zoon 'Geert Jan ook wel in zijn vak had gekregen, als hij niet jong gestorven was. Moeder zag evenmin veel in de beelden de kunst en ried haar zoon de handel of het kantoor aan maar Geert Jan wilde teke nen en schilderen en kwam door vele weerstanden heen op de Academie en later bij Harry Kuyten en Arthur Ver beek terecht. Hij heeft veel van hen geleerd, zegt hij zelf hij bewondert Herman Kruyder en vereert Kees van Dongen en er is iets van die ongebreidelde liefde voor de kleur terug te vinden in zijn doeken. Maar het blijft toch eigen werk: zijn portretten geven de aanschouwer de indruk, dat hij achter zijn model heeft willen kijken naar diens ziel. Vandaar zijn liefde voor het portret, dat niet uitslui tend zijn omvangrijk oeuvre uitmaakt, maar er wel in do mineert. Werd het portret doel, de kleur bleef middel, steeds weer. GEERT JAN DE GEUS is ook een bewonderaar van Sluyters, maar een discipel van Kees van Dongen. Met hem weet hij, dat het gaat om het gebruik, dat de schil der de kleur maakt en van de manier, waarop de verf wordt toegepast. En als hij een zij ner leerlingetjes portretteert wordt het een fel schilderij van een blonde, jonge vrouw, overwegend in blauw, waar van de aandachtige kijker wel onmiddellijk een paar wezens trekken van dat meisje af leest. Zoals hij een schilders vriend conterfeitte: een zwak te, wat verwaande man zo te zien. Toen zijn kennissen het zagen zeiden zij: „Je had ze ker een hekel aan hem". Geert Jan de Geus legt in zijn werk een persoonlijke visie, een waarachtige inte resse in de mens, die hij ach ter zijn model vermoedt. Hij zou graag een portretopdracht willen hebbenom weer zijn gang te kunnen gaan en het karakter vóór hem in kleuren weer te geven. De Geus exposeerde vele jaren lang niet, omdat de voorbereidende rompslomp hem tegenstaat. Niettemin hangt er heel wat werk van deze Zaanse kunstenaar in de openbare gebouwen van de Zaanstreek, dank zij het daar bestaande fonds, dat onder de naam „Contraprestatie" kunstwerken aankoopt, om ze te verdelen over de kantoren en de scholen van dit gebied. Het is prettig, dat dit ge beurt en als het niet gebeurd was, had de schilder het hart vastgehouden, terugdenkend aan de moeilijke crisisjaren, toen hij wel eens het plan heeft gehad, maar wat anders te gaan doen. Maar hij wérkt bepaald niet om te verkopen. Hij werkt alleen voor zijn plezier. ADVERTENTIE ADVERTENTIE •agfc/. ENKELEN DUBBEL BOUCLÉ T&etford*moquette«frisé e.a. f:' ^WONINGINRICHTING J||f BEVERWIJK In het najaar 1956 zijn al besprekingen gevoerd met het Velsense bestuur van de „Vereniging voor zwakzinnigenzorg", om de positie van de door haar tewerkgestelde geestelijk gestoorden, te bezien. Daarbij is in ogenschouw genomen de positie van de bij de gemeentelijke werkplaats t.ewerk- gestelden, die door de opneming in g.s.w.- verband belangrijk verbeterd is. Het bestuur van de vereniging was met B. en W. van oordeel, dat voor haar werk- ïui cs regeling geen genoegzame belangstelling meer bestaat en dat deze daardoor geen toekomst meer heeft. Het was bereid het werk aan de ge meente over te dragen. Tevens zullen de in ventaris en het materiaal tegen een sym bolische koopsom van f 0.25 aan de ge meente worden overgedragen, waarbij in aanmerking is genomen, dat de gemeente een reeks van jaren subsidie aan de ver eniging heeft verleend. De bij de werkinrichting in dienst zijnde werkmeester zal in gemeentedienst worden aangesteld en de vergoeding aan het hoofd van de werkinrichting wordt nog voor één jaar uitbetaald en de vereniging wordt in de gelegenheid gesteld om één lid aan te wijzen, dat zitting zal hebben in de com missie van advies. In het Hervormd jeugdgebouw is dinsdag avond voor de ouders en leerlingen van de Clara Sternschool te IJmuiden een ouder en feestavond gehouden, waarvoor de be- 1-mistelling groot was. Voordat de lear- ÜT'en aan het woord kwamen werd een nieuw lid van de oudercommissie gekozen, dat zeer waarschijnlijk belast zal worden met de secretarisfunctie. Als kandidaat b:i het oudercomité mevrouw Monée "i" ediend, terwijl de heer J. Rotmans ook beschikbaar stelde. De verkiezing 'mht mevrouw Monée met 78 van de 134 "nmen achter de bestuurstafel. Het hoofd der school de heer De Voogt bracht hierna in een korte rede het doel en stre ven van de Clara Sternschool onder woor den. Hij wees er op dat het ouder zijn steeds moeilijker wordt, mede door het feil dat het aantal schoolsystemen zich uit breidt en de ouders de keuze te moeilijk gaan vinden. De Clara Sternschool is, zo verklaarde hij, een school waar rekening wordt gehouden met het tempo waarin de leerling werkt en waar ook voor de leer lingen een bepaalde mate van vrijheid in doen en laten is. Hierna was de beurt aan de leerlingen. Zij verzorgden met zang, dans en toneel de gehele avond op een bijzonder aantrek kelijke wijze. Het applaus van de toe schouwers bewees wel de volle belangstel ling, waarmee de verichtingen der kinde ren gadegeslagen werd. Dames van ADO-handbal in districtselftal Zes dames van de Heemskerkse handbal vereniging ADO zijn uitgenodigd, om deel te nemen aan de districtswedstrijden die op Hemelvaartsdag in Hoorn worden gehouden. Het zijn de dames: G. Groot. T. Bruins, A. Schouws, G. Smit, B. Tuyn en R. de Wit. ADVERTENTIE De kortstondige vergadering van het Al gemeen Bestuur van het „Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden" die dinsdagmiddag in het stadhuis te Be verwijk gehouden werd, begon met een herdenkingswoord van de voorzitter, de heer H. Nielen, ter nagedachtenis van de onlangs overleden heer Jac. P. Nijssen, die lid was van het I.L.V.T. en die daarin uit stekend werk heeft gedaan. De ingekomen stukken leverden vervol gens enige discussie op aangezien de heer Alberda enige opmerkingen maakte ten aanzien van de brief van het gemeente bestuur van Heemskerk houdende toezen ding van een afschrift van de brief van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Uit deze brief blijkt dat, wat betreft de mogelijkheden om tuin bouwbedrijven te vestigen in aangrenzen de duinwaterwingebieden, het in de be doeling van de minister ligt deze kwestie - - ofschoon de vooruitzichten voorshands weinig gunstig zijn in zijn algemeenheid door een hiertoe in te stellen commissie te doen bestuderen. De heer Alberda nu, was van oordeel dat het bijzonder wenselijk zou zijn als het I T..V T I** Cl»n« tv- vorrA«n oommiooio 'fef- tegenwoordigd zou zijn, een mening waar in vele van de aanwezigen hem bijvielen. Bovendien zal men, naar de wens van de leden van het algemeen bestuur, bij de minister op spoed bij de behandeling van de/e kwestie aandringen. De agenda leverde eveneens weinig moeilijkheden op. De notulen en de begro ting werden zonder bespreking vastgesteld en ook het voorstel tot verkoop van het gemengd landbouwbedrijf onder Akersloot en Uitgeest aan de gemeente Heemskot k ondervond geen tegenwerking. Zodoende wordt een woonhuis, een schuur, een stal, voor zes koe:en cn 314.10 ha weiland voor vierentwintig mille verkocht aan de heer P de Ruyt.er, wonende aan de Jan van Kuikweg 10 te Heemskerk, die zijn land in verband met het uitbreidingsplan As- sumburg, dient te verlaten. Het voorstel tot onderhandse verpach ting van graslanden onder Heemskerk en Zijoe leverde eveneens geen discussie on. in tegenstelling tot het voorstel tot aan koop van een tuinbouwbedrijf te Heer- nusowasró. De heer Vin Dom was name lijk, evenals enkele van zijn medeleden, van oordeel dat men bijzonder moeilijk kan bepalen of gronden die ver buiten het gebied van het I.L.V.T. zijn gelegen inder daad voor de betrokken tuinders geschikt zullen zijn. De heer Alberda pleitte in aansluiting daarop voo" het benoemen van enkele deskundigen die bij de aankoop aanwezig zouden diene.i te zijn. De heer Verbeek wees in verband met dit feit weer op de omstandigheid dat er reeds geruime tijd geleden een commissie van advies is ingesteld die het I.L.V.T. met raad en daad terzijde zou dienen te staan. De diverse leden waren echter van mening dat er toch bijzonder grote behoefte bestaat aan een specialist die de belangen van de bol- lenkwekers, de open grond tuinders en de fijne glas tuinders zullen behartigen. Voorzitter Nielen zegde toe in het ver volg met deze wensen rekening te zullen houden, waarna hij de vergadering om streeks vier uur sloot. ADVERTENTIE EPE DA-TE MPERA«AUPING. ÖÜNLÖPPICLO TWIN GARANT WONINGINRICHTING BEVERWIJK ideê faM, bürf-oltuAhdeJi! In het nieuwe handenarbeidlokaal van de Pieter Vermeulenschool zijn de ouders van de leerlingen dinsdagavond bijeen ge weest op een ouderavond. In het jaarver slag van de secretaris werd enige aandacht aan dit nieuwe lokaal, dat los staat van de school, besteed. Voorts kon worden medegedeeld dat mejuffrouw Rasmussen na een ziekte van enige maanden binnen afzienbare tijd het werk op de school zal hervatten. Blijkens dit verslag bedroeg het leerlingenaantal aan het einde van het vorige jaar 238. In de pauze was voor de ouders de ge legenheid opengesteld de nieuwe een-per soonssets die met gemeentesubsidie voor de school zijn aangekocht, te bezichtigen. De fototentoonstelling, waaraan door ons ai enige aandacht werd besteed, kreeg ook alle aandacht. Hierna draaide de heer C. de Jong een filmpje dat een beeld gaf van de gewoonten en levenswijzen in het nieuwe Israël. „IJmuiden"„Blauw Wit" Zaterdag ontvangt WIJ het Wormerveer- se Blauw-Wit in het tournooi om de KNVB- beker De WlJ'ers zullen hun uiterste best I moeten doen om zich in de volgende ronde 1 te plaatsen: Het tweede elftal ontvangt Kin- heim 2. Deze wedstrijd zal de beslissing brengen welke vereniging de Kennemer- land-beker voor een jaar mag bewaren. Het vijfde elftal speelt de beslissende promotie- I wedstrijd tegen Zandvoortmeeuwen twee. RUIM 280 SOORTEN UIT SKANDINAVIE, DUITS LAND,HOLLAND WONINGINRICHTING BEVERWIJK ute£ fa/et, btifduujjc/et! Dinsdagavond zijn de wedstrijden om de wisselbeker in het veteranentournooi van WIJ voortgezet. De uitslag van de wed strijd Kinheim-Raadhuis was 3-1. Door deze overwinning heeft Kinheim in poule 1 de tweede plaats bereikt. IJmuiden won met 1-0 van SVIJ maar beide ploegen zijn voor een finale-plaats uitgeschakeld. In poule 2 won Waterloo met 1-0 van VSV, zodat het met Kinheim om de derde en vierde plaats zal spelen. WB-Velsen werd een gelijk spel (3-3). Vrijdagavond zullen de finales ver speeld worden. Het programma luidt: KinheimWaterloo (7 uur) om de 3e en 4e plaats, Stormvogels Terrasvogels (7.30 uur) om de le en 2e plaats. Bij de behandeling van de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1957 is door B. en W. van Heemskerk aan de raad toege zegd, dat tijdens het begrotingsjaar een voorstel zou worden gedaan tot het vast stellen van een verordening, die de toeken ning van een subsidie in de kosten van stichting van kerkgebouwen regelt. Ook de gemeenten Velsen en Beverwijk hebben een regeling vastgesteld en ook B. en W. van Heemskerk zou zeer zeker eerder met een zodanig voorstel zijn gekomen, indien daaraan behoefte had bestaan. Nu echter de ontwikkeling van deze gemeente zich in versneld tempo voltrekt is het te voorzien, dat binnen afzienbare tijd de kerkgenoot schapen ook in deze gemeente genoodzaakt zullen zijn nieuwe kerken te bouwen. Naar de mening van B. en W. kan het niet an ders dan billijk genoemd worden, indien voor genoemd doel subsidies beschikbaar worden gesteld. Het lijkt daarbij gewenst, terwille van een gelijkvormige subsidiëring in de IJmond, deze regeling aan te passen bij die van de gemeenten Velsen en Beverwijk: 15 per cent van de vastgestelde stichtingskosten. Opgemerkt wordt daarbij, dat in de subsi dieverordening van de gemeente Beverwijk is bepaald, dat „ingeval het kerkgebouw ten dele ook zal dienen voor niet-ingeze- tenen, de stichtingskosten naar evenredig heid worden beperkt". Kennelijk heeft men daarbij voorzien, dat de thans te bou wen Rooms-Katholieke kerk voor de paro chie „Regina Coeli" ook zal dienen voor een klein gedeelte van de ingezetenen van Heemskerk. Het lijkt B. en W. daarom ge wenst, teneinde te bereiken dat de subsi- diebijdrage tot 15 percent van de stich tingskosten kan worden opgevoerd, een vierde lid in artikel 3 der verordening op te nemen om het mogelijk te maken dat naar verhouding van het totale aantal le den of parochianen een bijdrage in de stichtingskosten kan worden verleend. Een zodanige bepaling kan ook in de naaste toekomst van belang zijn voor nieuw te bouwen kerken in de plannen Oosterwijk en Meeresteijn. NIEUWSTE ONTWERPEN HANDWEEF *KNIPSCHEER.RODER,E A. WONINGINRICHTING BEVERWIJK De gereformeerde gemeente te Heems kerk wil in de toekomst komen tot de bouw van een kerk in deze gemeente. Men denkt hier 500 zitplaatsen nodig te hebben, maar vastomlijnde plannen zijn er nog niet. Voor dit doel is een bouwfonds in Bever wijk opgericht. De gedachten gaan voor lopig uit naar de plaatsing van een nood gebouw. In september hoopt men het reeds zover te brengen. In de kantine van een bouwbedrijf op plan „Poelenburg" werd dinsdag een be groetingsavond gehouden waar dit werd meegedeeld. Ds. C. Meyer van Beverwijk sprak het welkomstwoord voor deze contactavond, waarvan er nog vele zullen komen, gezien de bevolkingsaanwas in deze gemeente. Voorlopig zullen de gereformeerden in Heemskerk nog op Beverwijk georiënteerd blijven. De bouw van een kleuterschool, waar voor de plannen reeds vergevorderd waren, zal in verband met de bestedingsbeperking voorlopig geen doorgang kunnen vinden. De afdeling Velsen-Beverwijk en om streken van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren heeft woens dagavond in de theeschenkerij van „Vel- serbeek" haar jaarvergadering gehouden. Er waren slechts weinig leden opgekomen, hetgeen voorzitter W. Boerlage wel eni germate verdroot, omdat men nu eenmaal graag wat meer meeleven uit de kring der leden zou zien met het werk der afdeling. Het huishoudelijk gedeelte van de bijeen komst behelsde onder meer de jaarstuk ken, die alle werden goedgekeurd en een verslag over het asiel te IJmuiden. Daar naast kwam er een bestuursverkiezing aan de orde, waarbij de beide periodiek af tredende bestuurders, notaris W. Boerlage en mevrouw Van Tuyll herkozen werden. Het bestuur is voorts gecompleteerd door de verkiezing van mevrouw Van Ginkel, IJmuiden en de heren Koeman (Wijk aan Zee) en Kampman (Santpoort) en Van Wageningen (Beverwijk). Het secretariaat blijft in Beverwijk gevestigd, ten huize van de heer Van Wageningen, wiens echt genote enige tijd het secretariaat waar nam: Boogaardlaan 10, telefoon 4820. Nadien heeft de heer J. Ivangh, een be kend ornitoloog, enige films gedraaid, die in dit gezelschap met grote bewondering werden ontvangen: hij liet allereerst het werk in en. rond het Haagse asiel zien en de camera trok er met hoofdinspecteur visser der vereniging op uit, waarna een film over het vogelleven, eveneens in voortreffelijke kleuren, het programma besloot. Maandagavond de derde juni houden de Hoogovens een voorlichtingsbijeenkomst in het Hervormd Jeugdgebouw, waar de personeels werving voor het bedrijf ter sprake komt. De heer A. Stoel, assistent- personeelchef zal daar het woord voeren en over „Werkgelegenheid en Onderwijs" zal ir. W: Bakker, hoofdingenieur in alge mene dienst spreken. Na de pauze wordt de leerlingenopleiding van de KNHS aan schouwelijk voorgesteld en in de foyer van het jeugdgebouw zal men een kleine tentoonstelling inrichten van werkstuk ken, vervaardigd door de leerlingen van de Bedrijfsschool der Hoogovens. Feeestavond van „Zonnebloem Klimop" In Hotel Royal zal woensdagavond 5 juni tijdens een feestavond de seizoen sluiting van het Zonnebloem-Klimopwerk worden gevierd. Het programma wordt geheel door de cursisten van de verschil lende cursussen verzorgd en tevens zal aan hen een diploma of certificaat worden uitgereikt. Prijsuitreiking voetbaltoernooi Zaterdagavond vindt in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Kindergenot" aan het Moensplein de prijsuitreiking plaats van het door de Beverwijkse speel tuincentrale georganiseerde voetbaltoer nooi. ADVERTENTIE MEER DAN 700 STUKS ALLE BEKENDE GOEDE MERKEN Voor de tentoonstelling „Het Atoom" is op Schiphol het skelet van een wal vis aangekomen. Er moest een hijs kraan aan te pas komen om de ver schillende omvangrijke onderdelen naar de tentoonstellingshal te transpor teren. Op de achtergrond ziet men de schedel fn de takels, op de voorgrond is men in de weer met een kaakbeen. WONINGINRICHTING B E V E RW IJ K uteê kJV}, buzhchuAjjclM! ADVERTENTIE 7 250 MODELKAMERS PAS -TOE PI LA STRO POLY-Z WONINGINRICHTING BEVERWIJK uieê befe/r, bwhduwic/et! Door het r.k. Fanfarekorps „St. Cae cilia" te Heemskerk wordt ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, het jaarlijks concours van de r.k. Bond voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen in de provincie Noordholland georganiseerd. Dit concours zal worden gehouden op 16 en 23 juni en is opengesteld voor de bij de bond aan gesloten verenigingen. Bovendien worden marswedstrijden gehouden, waaraan door drumbands wordt deelgenomen. Ter om lijsting van deze 2 concoursdagen zullen op 15, 19 en 22 juni concerten worden gegeven door korpsen uit de naaste omgeving. In verband hiermee heeft het r.k. Fan farekorps „St. Caecilia", een verzoek tot de Raad gericht om in de grote kosten welke aan deze organisatie zijn verbonden een bijdrage te mogen ontvangen en wel: een subsidie ten bedrage van f 400,een garantiestelling ten bedrage van f 500, voor de beschikbaarstelling van een prijs (b.v. zilveren beker) f 100, Gezien het grote culturele belang van dit muziekfestival kunnen B. en W. vol ledig instemmen met het gedane verzoek. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Tyro van Rotterdam, Congokust van Antwerpen, Gerd van Londen, Berlin van Antwerpen; Franca II van Mostein, Titus van Antwerpen, Eemstroom van Londen, Zijpenberg van Pepel, Madzi van Colchester, Rein hard Lorentz Russ van Las Palmas, Axel va,n Sundsvall, Lucas Bols I van Jaikob- stadt, Croomborgh van Hull, Tilly van Sikea, Uranus B van Londen, Gaasterland van Porto Allegro, Hinde van Londen, Rrage van Geffle, Poolster van Hellevoetsluis, Makron van La Goulette, HMS Groningen van de Noordzee, Kentich Coast van Goole, Delfinus van Rotterdam. Op donderdag kwamen binnen: Trompen berg van Le Havre, Mount Blair van Shore- hamn. Tank Express Empress van Antwer pen, Gunda van Rotterdam, William R Tol- bert van Puerto Ordax, Draco van Bordeaux, Wika van Colchester, Nore van Antwerpen, Argo van Goole, Jan Gerdes van Stockholm, Westerdok van Londen, Transatlanta van Kirkeness, Wubbina van Rotterdam, Hol- landia van Rotterdam, Corona van Hernö- sand, Edison van Londen. Whitby Abbey van Goole, Otto van Lulea, Drie Gebroeders van Londen, Theresias van Birkehead, Al- waki van Rotterdam, Laugh Fisher van New castle, Spaarnestroom van Hull, Swift van Londen, Dora Fritzen van Tampico, Banka van Bremen, Carvan van de Noordzee, Lau- ga van Le Havre, Vechtstroom van Grange mouth, Neptun van Hampton Roads, Mar- celle van Bremen. Vertrokken zijn op woensdag: Mosel naar Geffle, Gerry S naar Wismar, Theano naar Rotterdam, Saxen naar Karlstadt, Lucas Bols II naar Rotterdam, Flardinga naar Antwerpen, Lang-lee Clyde naar Marseille, Wittekind naar Stockholm, Tanny naar Onega. Leersum naar Brazilië; Casino naar Bremen, Holwierde naar Londen, Roelf Buisman naar Fowey, Henrica naar Bremen, Nordlicht naar Dordrecht, Dieter Waltraud naar Hamburg, Gerd naar Londen, Tyro naar Rotterdam, Deo Favente naar Aarhus, Westerhorn naar Belfast, Insco Lillevan n. Jamaica, Atlantic Wave naar Hampton Roads. Mansx naar Grangemouth, Waltonda naar Gothenburg, Franca II naar Londen, Innstein naar Cristobal, Rijnborg naar Ves- terviok, Maria S naar Hull, Necton naar Aarhus, Dora naar Emden, Croomborgh naar Mamtyluoto, Leliegracht naar Rotterdam, Madiz naar de Noordzee. Op donderdag: Hontestroom naar Ports mouth, Jason naar Hamburg, PaLrna naar Londen, Jonatha naar Baltimore, Mount Blair naar Blyth, Berlin naar Rotterdam, Ariadne naar Rotterdam, Thaletas naar Rot terdam, Delft naar Rotterdam, Eemstroom naar Londen. In de afgelopen week heeft de gymnastiek vereniging Olympia met haar jongens-afde lingen B, C en D onderlinge wedstrijden ge houden. De afdelingen B en C verwerkten 5 onder delen en de afd. D verwerkte 6 onderdelen. De wedstrijden hadden een spannend ver loop en in de meeste gevallen moest het laat ste onderdeel beslissen over de uiteindelijke rangschikking. Resultaten afd. B: 1 Cor v. Aken 39% pnt, 2 Theo Engels 39, 2 Johan Comdeur 39, 3 Piet Kamphuis 384 Jan Visser 37li, 5 Klaas Geertsema 37 Afdeling C: 1 Piet de Graaf 41 pnt, 2 Ruuth Jung 40'/i!, 3 Dick Maagdelijn 40, 4 Rein En gels 39, 5 Harrie Rem 38%. AMSTERDAM De woensdag tijdens de jaarvergadering te Amsterdam van de Koninklijke Shell Groep bekend gemaakte eerste kwartaal cijfers over 1957, die een ruim 25 pet. ho ger netto resultaat te zien gaven ten op zichte van die van 1956, veroorzaakte op het Damrak een plotselinge vraag naar de aandelen Kon. Olie en deden de lagere slotkoersen van New York geheel verge ten. Werd in de morgenuren gehandeld op f 199, 's middags was de opening f 200.30. Door aanhoudende aankopen voor buiten landse rekening speciaal Londen, liep de prijs op tot f201.10 ofwel ruim f3.50. 17 punten oude basis, hoger dan dinsdag toen de slotkoers f 197.40 was. De aandelen ver. lieten de markt op de hoogste prijs van de dag. Unilever nam het verlies van dinsdag voor het grootste gedeelte terug mede door aankopen van arbitragezijde. Gehandeld werd rond 430 pet. De Philipsaandelen la gen verlaten maar konden zich toch 1 pet. verbeteren. Voor AKU bestond meer belangstelling dan in de voorafgaande dagen. De aande len noteerden 183 pet. ex 8 pet. slotdivi- dend. De slotkoers van dinsdag was 186%. De bemoedigende woorden uitgesproken in de jaarvergaderine zullen aan deze vaste tendentie vermoedelijk niet vreemd zijn. In de K.L.M.-hoek was het zeer rustig, het fonds was prijshoudend. Van de cultures zette HVA de rijzing van de voorafgaande dagen voort en kon den zich na een opening van 111 pet. tot 113'/2 verbeteren waardoor een winst van 2Va pet. werd geboekt. Amsterdam Rub ber eveneens vast 76Vs ex 7V* pet. dividend tegen dinsdag 81. Deli Mij. onveranderd. Van de scheepvaartwaarden waren Van Nievelt Goudriaan evenals Rotterdamsche Lloyd 1 pet. beter. De overige fondsen prijshoudend. Staatsfondsen ongeanimeerd maar een weinig beter. Didivendvoorstel apparatenfabriek (Automatic Screw Works n.v.) 10 pet in aandelen waarvan 7.8 pet. ten laste van de agioreserve plus 2.8 pet. in contanten (v.j. 10 0/0 plus 6% pet. in aandelen uit de agio); advieskoers 90 (93). De Gebr. Gerzon Modemagazijn n.v. 6 pet. (5 pet.) Advieskoers onveranderd 1321/2 pet. Prolongatie 3% pet. Op Hemelvaarts dag was de beurs gesloten. (ANP) NEW YORK Onder leiding van de oliewaarden kwam de beurs woensdag tot een onverwacht immers aan een vakantiedag voorafgaand herstel, waardoor ongeveer zeventig percent werd teruggenomen van de verlie zen, die tijdens de eerste twee beursdagen van deze week werden geleden. Reagerend op de verhoogde prijzen voor ruwe olie in het gebied rond de Persian Gulf stegen de koersen van Amerada, Gulf, Royal Dutch en Texas Gulf Producing met twee dollar, c.e koers van Anderson Prichard bijna vier dollar, en de koersen van Standard Oil of New Yersey en Texas Co ruim een dollar. Enkele van de fondsen, die bij de verko pen in het begin van de week het zwaarst werden getroffen, boekten een ruim her- Het 2430 ton metende Duitse m.s. „Flott bek", dat een defect aan de stuurinrichting had, is woensdagmiddag te Hoek van Hol land binnengesleept door de sleepboter „Maas" en „Alblasserdam". De belangstelling voor de tunnelbouw is op Hemelvaartsdag overweldigend en las tig geweest: er zijn honderden binnenge- slipt en er is weer schade aahgericht. De politie heeft twintig hunner verbaliseerd, maar zal in de toekomst zonder pardon optreden tegen degenen, die geen toegangs bewijs van de Rijkswaterstaat kunnen to nen. stel: bij de chemicaliën liep Du Pont 2Vz dollar op, bij vliegtuigbouw steeg Douglas met 1 Vi dollar en General Dynamics en Bendix elk ruim een dollar; Lukens Steel, Inland Steel, U.S. Steel en National Steel boekten alle een stijging van een dollar of meer. De stijging was een voortzetting van de ommekeer, die zich dinsdag tegen het ein de van de beurs voordeed. De eotale aan- delenwaarde der ter beurze genoteerde fondsen nam toe met ongeveer een miljard dollar. Het industriegemiddelde kwam van 497,72 op 502,18; dat voor spoorwegen van 145.10 op 145,64 en dat voor openbare nuts bedrijven van 74.04 op 74.13. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 X o/o Nederl. '47 86% 3 «/o Nedl. 1962/64 89 A. K. U 183 exd. 185 Calvé Delft 337 Van Gelder Zonen 189X K. N. Hoogovens 303 Nederl. Ford 279X N. Kabelfabriek. 283 gew. Philips Gloeil. 284X 288 pref. Philips Gloeil 149 Unilever 429% 435 Wilton Fijenoord 254% Dordtsche Petrol 993% Konkl. Petroleum 201,20 ƒ203,40 exd A'dam Rubber 77% K. L. M f 132,— 131,— Holl. Amer. Lijn. 174 N. Scheepv. Unie 180 Phs. v. Ommeren 269% H. V. A 114 Verg. Deli Mijen 95% Amsterd. Bank 204 Ned. Handel Mij. 161 Rotterd. Bank 175 X Twentsche Bank 184 Anaconda Copper 66% Bethlehem Steel 186 U. S. Steel 65% General Motors 42% Shell Union 90% 431/i« AABE V.WIJK»2AALBE RO ISOTHERMYL* NIEUWSTE DESSINS WONINGINRICHTING BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19