ZOMERJAPONNEN Nieuw Duits initiatief tegen de atoomproeven P. C. Hooftprijs 1956 in het Muiderslot uitgereikt Dulles verwacht niet spoedig topgesprek over Duitsland En of... Chief Whip op ieders lip... Van dag tot dag Eigen weg (UwMeyee (Op de raatótoel Al 35 jaar de beste Virginia! Hereniging is geen voorwaarde voor de eerste stappen naar ontwapening 3 GROTE HOUTSTRAAT 16 v.a. 29.75 tot 79.75 Gruwelijke massamoord in Algerijns dorpje Vermist Nederlands meisje terecht fa Pflimlin met formatie belast Weinig kans van slagen Nieuw Eerste Kamerlid Komplot tegen regering van Libanon onderdrukt Man gedood door radarstralen Ontsnapte gevangene gepakt Vu-jUAG 31 MEI 195 7 Het zou onverantwoord zijn de zelfstan dige beslissing der Engelse regering tot uit breiding van de handel met Peking-China vast te koppelen aan de Engelse water stofbom, doch het is wel opmerkelijk dat deze, volkomen in strijd met de Ameri kaanse opvattingen zijnde beslissing van Londen zo spoedig volgt op de „mondig heid" van Groot-Brittannië als atoom- mogendheid. De tendens tot het betrachten van grotere zelfstandigheid bij het bepalen van belang rijke politieke richtlijnen leeft al geruime tijd in Britse kringen en vond zijn hoogte punt in de Suez-crisis, toen de zienswijzen van Londen en Washington zozeer uiteen liepen, dat zij tegenovergesteld werden aan elkander. Het was toen geen geheim, dat de hou ding van Washington voor een zeer groot deel door economische belangen in het Arabische Oosten werd ingegeven. Thans kiest Londen een weg ten aanzien van het Chinese Oosten, die eveneens naar econo mische doelen leidt. De Chinese markt is zeer belangrijk door haar enorme mensen tallen en onverzadigbare behoeften. De strategische positie van de Verenigde Sta ten in het Verre Oosten is slechts gebaat bij een vertraging van China's industriële ontwikkeling, zolang tenminste het regiem van Peking als vijandelijk moet worden beschouwd. In Engeland ziet men het enigszins an ders. Niet alleen heeft Groot-Brittannië door de erkenning van het rode regiem van -ontinentaal China het feit aanvaard, dat de toekomst van China zal worden bepaald door een communistisch georiënteerd staatsbestel, doch tevens heeft men her haaldelijk pogingen gedaan om dit aldus geregeerde China in het overleg der grote mogendheden te betrekken. De band met Sovjet-Rusland is voor Peking een levens belang, wanneer het door de andere mo- gendhed n in isolatie blijft gedrongen. De enorme problemen van continentaal China liggen in de eerste plaats op economisch gebied, zodat het kansen om via commer ciële betrekkingen met andere dan commu nistische landen te saneren, gaarne zal aan grijpen. De ervaring heeft geleerd, dat economie en politiek nauwverbonden zijn. Wellicht zal Peking toch al niet zo volg zaam in de pure Marxistische leer - water in zijn rode wijn willen doen als het daar mee in de rij der grote mogendheden zou kunnen komen. Een grote mogendheid is het in ieder geval. Zijn plaats in de UNO en zijn stem in de wereldproblemen zou het via ge degen betrekkingen met Engeland' - en andere landen die de Amerikaanse steilheid in deze kwestie beu zijn - wellicht kunnen herkrijgen. De invloed van Moskou te Peking zou erdoor kunnen tanen. Heeft Londen wellicht aan het voorbeeld- Tito gedacht? ADVERTENTIE EEN KEUR-COLLECTIE ALGIERS (UP) Een bende Algerijnen, leden van het „Nationale Bevrijdingsfront" (F.L.N.) heeft donderdag een aanval ge- daaan op het dorpje Meloeza op 180 km ten zuidoosten van Algiers en de 275 mannelijke inwoners van dit dorp allen de keel afgesneden. Geen enkele meerderjarige man werd hij deze slachting gespaard, die plaats vond voor de ogen van de vrouwen en kinderen van het dorpje. De vrouwen en kinderen vluchtten daar na uit het dorpje naar het naburige stadje Bou Arreridj en plaatsten zich onder de bescherming van het Franse leger. Aangenomen wordt, dat deze massa moord voortgekomen is uit naijver tussen het Nationale Bevrijdingsfront en de Alge rijnse „Nationale Beweging", een oudere en minder extremistische groepering, die in Meloeza veel aanhangers gehad zou hebben. De Noordafrikaan Mohammed Mahid- dine, die beschouwd werd als de leider van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in het Zuidoosten van Frankrijk, is te Mar seille door een lid van de Algerijnse Na tionale Beweging vermoord. Mahiddine liep met de andere Algerijn, die plotseling een revolver greep en zeven schoten op hem loste. Veldslag bq Tebessa Ten zuiden van Tebessa, vijftien kilo meter van de Tunesische grens, hebben Franse strijdkrachten slag geleverd met een bende opstandelingen. Na de strijd bleven er 45 gesneuvelde rebellen op het slagveld achter. Twaalf opstandelingen werden gevat. De Fransen verloren een dode en vier gewonden. (AFP) Wapens gestolen Van de Amerikaanse luchtmachtbasis te Nouaceur in Marokko zijn grote hoeveel heden oorlogsmateriaal gestolen en terecht gekomen bij het ondergrondse Marokkaan se bevrijdingsleger en de Algerijnse op standelingen. Meegedeeld wordt dat sinds het begin van dit jaar veertig voertuigen, vele draagbare radiozenders en diverse zware machinegeweren verdwenen zijn. Er zijn op de Amerikaanse basis twee Mohammedaanse arbeiders aangehouden. Men vermoedt, dat zij dertig medeplich tigen hebben. MILAAN (UP) Margot Lohle, het 21- jarige meisje van Nederlandse nationali teit, dat vermist werd en op verzoek van haar ouders door Interpol en de Romeinse politie gezocht werd, is terecht. Ze bleek te logeren in een pension in Milaan. Zij moet vandaag of morgen naar Neder land terugkeren, daar de Italiaanse auto riteiten weigeren, haar verblijfsvergun ning te verlengen. Margot ging op 25 maart naar Rome voor een vakantiereisje maar bleef in Italië waar zij een betrekking als kinderjuffrouw kreeg. Zij vertelde de politie, dat zij later uit Rome was weggegaan omdat zij er geen werk kon vinden. Zij had verkeerd gedaan, zo verklaarde zij, niet aan haar ouders te schrijven, maar zij had niet verwacht, dat deze zich zo ongerust zouden maken. ADVERTENTIE Viva CHIEF WHIP u (Van onze correspondent in Parijs) De vijftigjarige rooms-katholieke volks republikein Pierre Pflimlin is thans kandi daat voor het premierschap van de Franse vierde republiek. Pflimlin, die gisteren een vliegtuig nam om zijn partijgenoten, die in Biarritz in congres bijeen waren hun mening te gaan vragen, zal vandaag de andere partijen polsen alvorens, vermoedelijk vanavond, president Coty zijn beslissing kenbaar te maken. Ondanks zijn onmiskenbaar per soonlijke kwaliteiten ziet men de resul taten van zijn pogingen voorlopig met be perkt optimisme tegemoet. Suezkwestie (Reuter/AFP) De aftredende minister van Buitenlandse Zaken, Pineau heeft met de leiders van alle politieke partijen, be halve van de communistische en de pouja- distische partij, woensdagavond gesproken over de kwestie van het Suezkanaal Naar verluidt is er bij het onderhoud op het ministerie van Buitenlandse Zaken geen verzet geweest tegen een suggestie tot her vatting van het gebruik van het kanaal door Franse schepen. Een desbetreffend besluit van de regering wordt binnenkort verwacht. (AFP) De Franse Nationale Vergade ring heeft woensdag met 380 tegen 152 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de bank van Frankrijk wordt ge machtigd tachtig miljard franc aan de schatkist te lenen. Tijdens het debat criti- seerden conservatieven het financiële be leid van minister Ramadier. Daar mej. mr. J. Zeelenberg (P. v. d. A.) lar benoeming tot lid der Eerste Kamer niet heeft aangenomen, is in haar plaats benoemd verklaard de heer A. Querido te Amsterdam. Het betreft hier de vacature van mevrouw A. VerweyJonker, die ont slag nam wegens haar benoeming tot lid van de Sociaal-Economische Raad. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie in Washington verklaard, dat de Verenigde Staten bij de ontwapeningsbe sprekingen de grootste voorrang willen geven aan het vaststellen van een zone voor luchtinspectie, om zo gauw mogelijk tot een resultaat te komen. De Verenigde Staten zullen met elk gebied als zone voor inspectie instemmen, waar zich geen poli tieke complicaties kunnen voordoen waar op de besprekingen weer kunnen vast lopen. Ook een zone die Europa omvat zou aanvaardbaar zijn. Er zullen echter geen beslissingen genomen worden over een zone waarin West-Duitsland of Europa in het algemeen, zouden liggen, zonder voor afgaande instemming van de betrokken Europese landen. Dulles waarschuwde dat men niet moet verwachten dat spoedig vier-mogendheden- besprekingen over het Duitse vraagstuk zullen worden gevoerd, omdat de ontwape ningsbesprekingen nog wel geruime tijd kunnen duren, Dulles legde er nadruk op, dat de ont wapeningsbesprekingen zo spoedig moge lijk resultaten moeten afwerpen, anders zal het zeer moeilijk zijn de bewapenings wedloop te stuiten. Het komt er niet zozeer op aan hoe vèrreikend de eerste resultaten zullen zijn, als er maar een begin wordt gemaakt, zo zei hij. T erechtwijzing Dulles verklaarde het niet eens te zjjn met de opmerking van de Westduitse bondskanselier Adenauer, dat een eerste ontwapeningsovereenkomst een bilaterale regeling tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou moeten zqn. Als bijvoor beeld het Noordpoolgebied als inspectie zone zou worden gekozen, zouden Canada en Denemarken (voor Groenland) er vol gens Dulles bq betrokken zqn. Hij wees er voorts met nadruk op, dat volgens het communiqué van Adenauer en Eisenhower aan een alomvattende ontwa peningsovereenkomst noodzakelijkerwijs een regeling voor de Duitse hereniging vooraf moet gaan. De herenigingskwestie kan men echter niet als voorwaarde vooraf stellen voor eerste stappen op de weg der ontwapening. Dat zou de kansen op over eenstemming slechts nadelig kunnen be ïnvloeden, aldus Dulles. NAVO ingelicht PARIJS (Reuter) De leider van de Amerikaanse afvaardiging naar de ont wapeningsconferentie te Londen, Stassen, en het hoofd van de Franse delegatie op die conferentie, Moch, hebben woensdag te Parijs de permanente raad van de NAVO ingelicht over de jongste ontwapenings vraagstukken. Stassen schetste, aldus werd in NAVO-kringen vernomen, de ontwikke ling van het Amerikaanse denken over ontwapening en Moch bracht verslag uit over de jongste Russische ontwapenings voorstellen. LONDEN (UP) De ontwapeningsbe sprekingen, die gisteren in Londen hervat zouden worden, zijn uitgesteld tot maandag. Men verwacht dat Stassen de voorstellen tegen het einde van de volgende week aan de Russische afgevaardigde Zorin zal voor leggen. Bezwaren West-Duitsland lijkt niet bijzonder geest driftig voor Eisenhower's plannen voor luchtinspectie boven Duitsland, althans niet zolang de Sovjet-Unie zich tegen her eniging van Duitsland op westelijke voor waarden verzet. Frankrijk koestert bezwa ren tegen het Amerikaanse voorstel, het vervaardigen van kernwapens door landen, die deze thans nog niet bezitten, te ver bieden. Algemeen wordt aangenomen dat Frankrijk er, na de Grote Drie, het eerst in zal slagen kernwapens te vervaardigen. BEIROET (Reuter/AFP). - In Beiroet hebben zich donderdag ongeregeldheden voorgedaan tussen betogers en politie. Volgens een officieel communiqué zijn er vijf doden onder de betogers gevallen. Het aantal gewonden wordt op dertig geschat. Er was een demonstratieverbod inge steld, maar de leden van de oppositiepar tijen wilden desondanks een betoging hou den tegen de regering. De oppositie is van mening, dat de regeringsgezinde ambte naren corruptie plegen bij de voorberei ding van de verkiezingen, die 9 juni be ginnen. Ook beschuldigt zij de regering er van, dat zij de onafhankelijkheid van het land voor dollars verkoopt. Premier Sami Solh heeft het leger be last met de handhaving van de orde in de hoofdstad. De oppositie heeft een alge mene staking afgekondigd tot de regering zal zijn afgetreden. Volgens het Libanese ministerie van Voorlichting hebben orde troepen een komplot verijdeld, dat ten doel had het staatshoofd en de regering ten val te brengen. Het leger, onder welks bevel ook de ordetroepen zijn geplaatst, heeft de toestand vast in de hand, aldus het com muniqué. i In Los Angeles is thans bekendgemaakt, dat daar in 1954 een man is overleden, veertien dagen nadat hij inwendige brand wonden had opgelopen door de straling van een radar-antenne. De man stond, toen het ongeluk gebeurde, op korte afstand van een radar-antenne en kreeg binnen enkele seconden een gevoel alsof hij verbrandde. Uitwendig was er niets aan hem te zien, doch uit een onderzoek bleek dat zijn „in gewanden verbrand waren". Dit ongeluk is tot op heden uit veiligheidsoverwegingen geheim gehouden. (Reuter). GöTTINGEN (UP) In Göttingen, de Westduitse universiteitsstad, vanwaar kort geleden het „Göttinger manifest" over het atoomvraagstuk de wereld inging, is door hoogleraren en studenten nu een „inter nationale commissie voor de bescherming tegen radioactieve besmetting" opgericht. De commissie verklaart, buiten alle po litiek te willen blijven. Zij beschouwt het als haar taak gegevens te verzamelen over tot dusverre opgetreden radioactieve be smetting, en over de te verwachten geva ren. De oprichting van de nieuwe commissie, het eerdere manifest der achttien geleer den, en de oproep van Albert Schweitzer zijn aangehaald door vertegenwoordigsters van 33 vrouwenorganisaties in West-Duits land, die zich tot de Westduitse Bondsre gering en alle landen, die atoomwapenen bezitten, hebben gewend in een open brief. In deze brief wordt gevraagd om stop zetting der kernproeven „zolang de andere partij geen proeven neemt". De brief doet een beroep op de vrouwen van andere landen, vermindering van alle bewapening en verbod van atoomwapenen te eisen. Japanse steun TOKIO, (UP) De voorzitter van de Japanse raad tegen A- en H-bommen, dr. Kaoru Yasui heeft het initiatief van Göt tingen van harte verwelkomd. Begin mei hebben 25 vooraanstaande Japanse geleer den, onder wie Nobelprijs-winnaar Hideki Yukawa, zich evenals de ach tien hoogle raren van Göttingen tegen aanmaak van atoomwapens uitgesproken. Observatorium waarschuwt Het observatorium van het district Osaka in Japan heeft inmiddels gewaarschuwd tegen radio-actieve regen, wanneer half juni in Japan het natte jaargetij begint. Men heeft kunnen vaststellen, dat twee weken na een kernontploffing in Nevada de radioactieve bijprodukten Japan bereik ten. Dit valt nu samen met het begin van de regenperiode. Nieuwe Britse H-bom LONDEN, (Reuter) Volgens de Lon- dense „Daily Mail" wordt vandaag pas de „echte" Britse waterstofbom tot ontplof fing gebracht. Dit zou geschieden boven de Stille Oceaan, op een afstand van verschei dene honderden mijlen uit de kust van Christmas-Island. De bom zou door een Valiant-straalbom menwerper van een hoogte van 16.000 me ter worden uitgeworpen. Volgens het Londense dagblad was de eerste Britse waterstofbomontploffing, op vijftien dezer, „in vergelijking met hetgeen maandag gaat gebeuren niet meer dan vuurwerk". „Gele regen" in Singapore Boven een voorstad van Singapore is „gele regen" gevallen. De bewoners menen, dat dit verschijnsel veroorzaakt kan zijn door de waterstofbom, die Groot-Brittan nië op vijftien mei boven Christmas Island tot ontploffing heeft gebracht. De „gele regen" heeft vlekken op kleren en auto's veroorzaakt. Aan de bewoners van de voorstad is verzocht, dit regen water in flessen op te vangen, opdat het scheikundig kan worden onderzocht. De Amerikaanse proeven RENO, (Reuter) Ambtenaren van de commissie voor atoomenergie hebben mee gedeeld, dat er in Reno in Navada een sterke toeneming van de radio-activiteit is geconstateerd als gevolg van de ontploffing van dinsdag, 640 kilometer verder naar het zuiden in Nevada. De toeneming werd echter „niet verontrustend" genoemd. De tweede kernproef in Nevada, die donderdag plaats zou vinden, is wegens ongunstig weer uitgesteld. Om een of andere reden, die ik nauwe lijks bevroeden kan, ben ik altijd machtig geïnteresseerd in Latijns-Amerikaanse ge beurtenissen. Misschien omdat ik vier ja ren in het randgebied van die bizondere wereld heb geleefd - op Curacao -, mis schien omdat die landen bizonder op mijn romantische knobbel werken. In ieder geval heb ik nu weer met volle aandacht gelezen dat Gustavo Rojas Pinilla is weggejaagd als president van Columbia en - als te doen gebruikelijk - vervangen is door een militaire junta. Over enige weken zult u dan wel vernemen dat uit die junta één meneer - in dit geval Gabriel Paris - naar voren is gesprongen als de nieuwe president. Dat gaat zo met junta's: zie de heer Jiménez van Venezuela, de heer Nasser van Egypte en zo nog enige meer. En natuurlijk zal de democratie her steld worden, alsmede de persvrijheid. Maar de begrippen democratie en pers vrijheid in die landen kloppen niet nauw keurig met de onze. Zó bizonder onnauw keurig dat van kloppen niet eens gespro ken kan worden. Alle dictatoren - de heer Gustavo Rojas Pinilla óók - kwamen altijd aan het bewind om de democratie te herstellen incluis de persvrijheid. Een van de leuke bizonderheden die, in deze en dergelijke gevallen, recht en pijn lijk in uw oog lopen is, dat alle Latijns- Amerikaanse landen om de zoveel jaren mét de Verenigde Staten een congres hou den, dat luidkeels, schouderkloppend en glimlachend zich „vóór de democratie ver klaart". De heer Dulles heeft daar het dienste vertrouwen in. Ik heb eens een week in Columbia's hoofdstad, Bogota, naar adem lopen te snakken. Want, op La Paz en Lhassa na, is het de hoogstgelegen hoofdstad ter we reld. Het noemt zich zelf het Athene dep Amerïka's en het moet erkend worden, dfit er een uitgebreid cultureel leven heerst. Er zijn enorm veel boekwinkels en er is een grote, belangrijke universiteit. Een bizonder aantrekkelijke stad, zoals geheel Columbia een bizonder aantrekkelijk land is. In Nederland pleegt men nogal eens te spreken van „Zuid-Amerikaanse staat- j e s". Dat is meestal misplaatst. Hier zeker. Columbia is ongeveer zo groot als Spanje, Frankrijk, België en Nederland tezamen. Enfin, die goeie ouwe Rojas Pinilla is naar Spanje gevlucht en als u het mij vraagt heeft hij voldoende zakgeld bij zich om in een verrukkelijk hotel te wachten op de dingen die komen gaan. En generaal Paris heeft de tijd van zijn leven. Het blijft een raadsel wat sommige men sen in macht zien. Macht betekent altijd onvrijheid. Maar de democratie is weer heerlijk gered. Viva Paris! Elias -■ .- 1 De F.nschedése politie heeft de 34-jari- ge W.V. gearresteerd, die in de gevangenis te Groningen was gedetineerd, maar sinds 4 april voortvluchtig was. Hij bracht die dag onder bewaking een bezoek aan zijn zieke moeder in Leiden en slaagde erin te ontsnappen. De man moet nog enkele jaren uitzitten. Hij was bij zijn aanhouding in het bezit van inbrekerswerktuigen, een alarmpistool, f 450 i n een bromfiets, die hij zaterdag had gestolen. V. heeft na zijn ontvluchting in verschillende plaatsen in het westen des lands inbraken gepleegd. Woensdagmiddag is in de ridderzaal van het Muiderslot de staatsprijs voor letter kunde 1956, de P C. Hooftprijs, uitgereikt aan de schrijfster Anna Blaman. Het was de tiende keer, dat deze prqs van driedui zend gulden werd toegekend, voor de eerste keer aan een vrouw. Uit handen van de directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen, mr. H. J. Reinink, ontving Anna Blamen de daar aan verbonden oorkonde. De uitreiking werd door vele autoriteiten bijgewoond. De voorzitter van de jury, dr. Victor E. van Vriesland, heeft Anna Blaman hierbij t°e* gesproken. In haar dankwoord zei de schrijfster, dat haar werk aan negatieve en vooringenomen critiek heeft blootgestaan. Zij noemde het symbolisch, dat in een klein land als het cnze de vrije meningsuiting met deze prqs wordt gewaardeerd en ge stimuleerd. Zij onthulde, dat zij dertig jaar geleden via een vriend dichtwerk ter be oordeling had voorgelegd aan iemand, die thans lid van de jury was geweest. Deze had toen geen goed woord voor haar werk over gehad. Haar waardering voor de toe kenning van de prijs sprak zij uit in de toezegging voort te zullen gaan zo waar achtig mogelijk de litteratuur te dienen. De jury, die beslist heeft over de toe kenning van de P. C. Hooftprijs 1956 aan Anna Blaman heeft dit besluit met alge mene stemmen genomen. In de motivering van deze beslissing wordt gezegd, dat bij de formulering van het rapport enkele juryleden bezwaren bleken te hebben te gen de voor hen niet altijd aanvaardbare thematiek van de romans van Anna Bla man, doch deze minder zwaar wilden laten wegen dan hun waardering voor de uit zonderlijke kwaliteiten van het proza van deze schrijfster, terwijl een ander lid tot uitdrukking wilde brengen, dat hij voor de roman op leven en dood minder waar dering kan koesteren dan voor het overige werk. De jury, gevormd door dr. Victor E. van Vriesland, voorzitter, mevrouw Clara Eggink, mr. F. Bordewijk, dr. W. J. C. Buitendijk, B. J. Verhoeven, leden en H. J. Michaal, secretaris, meent haar oor deel te kunnen baseren op het volgende: Anna Blaman heeft het talent waarover zij beschikt in dienst gesteld van een mo tief, dat zowel algemeen menselijke waar de als wijsgerige betekenis heeft, namelijk dat van de eenzaamheid van de mens. Met een waarachtigheidsdrift, waartoe slechts een schrijver van kwaliteit in staat is, gaat zij datgene te lijf, dat zij ziet als de grond van deze eenzaamheid: het schijnbestaan van de hedendaagse mens, hetwelk niet ge worteld is in een morele of religieuze grond: Anna Blaman is zich als schrijfster het euvel van haar tijd bewust, haar werk is in zijn geheel een hartstochtelijke poging om een uitkomst te vinden in een loute ring, die inderdaad een verworvenheid zal zijn. Dat de jury in het bijzonder de aandacht wil vestigen op de bundel verhalen „Ram Horna", echter zonder de bekroning te willen verbinden aan deze titel, vindt zijn verklaring hierin, dat, naar het oordeel van de jury, de schrijfster in enkele ver halen uit deze bundel haar doel wel zeer nabij is gekomen. Waar een krachtige te derheid de overhand krijgt op haar echter evenzeer noodzakelijke dramatiek en op haar sarcasme, daar bereikt Anna Blaman, zo meent de jury, grote gaafheid en vol maaktheid. Zij wil wijzen op de in deze bundel voorkomende verhalen „De liefde en Adriaan", „Engelen en demonen", „Ro salie" en eveneens op de vrouwenfiguur Virginie in de novelle „De kruisvaarder". Deze verhalen onderscheiden zich door een buitengewone compositorische gaafheid en door de grote afstand, die de auteur tegen over haar sujetten weet in te nemen, een afstand, die ten gevolge van een grote mate van subtiel gevoel en fijn begrip haar het contact met haar figuren toch weer laat behouden. De jury heeft de overtui ging, dat op grond van het bovenstaande de toekenning van de staatsprijs voor let terkunde 1956 aan Anna Blaman alleszins gerechtvaardigd zou zijn. Zij heeft gemeend de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te mogen adviseren de schrijfster Anna Blaman (pseudoniem van Johanna Petronella Vrugt) in Rotterdam deze prijs toe te kennen voora haar gehele letterkundige oeuvre, hetwelk aan afzon derlijk verschenen werken omvat: „Vrouw en vriend" (1941), „Ontmoeting met Selma" (1943), „Eenzaam avontuur" (1948), „De kruisvaarder" (1950), „Ram Horna en andere verhalen" (1951), en „Op leven en dood" (1954). De P. C. Hooftprijs bedraagt drieduizend gulden en werd in de jaren tussen 1947 en 1956 achtereenvolgens toegekend aan Arthur van Schendel en Amoene van Haersolthe, A. M. Hammacher, Gerrit Ach terberg, Simon Vestdijk, dr. E. J. Dijkster- huis, mr. J. C. Bloem, mr. F. Bordewijk, prof. dr. L. J. Rogier en A. Roland Holst!

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5