Apotheose van het Landjuweel Rapport van de jury Tartuffe" boven de macht Voorzitter omlijnt mogelijkheden van subsidie aan amateurtoneel Sleek Elizabeth Jubileumavond „De Notenkraker" van het Ballet der Lage Landen NAAIMACHINES Eerste en tweede prijs naar Haarlemse verenigingen DE UITSLAG 7 LANDJUWEEL Spaak onderscheiden met Karei de Grote-prijs Kerkelijk Nieuws NA TV-LA NDDA G IN HAARLEM /Itaèet. verwijdert gezichtshaar veilig snel Examens Journalisten teleurgesteld over nieuwe C.A.O. Belastingverlaging voor ongehuwden bepleit op vrijgezellendag VRIJDAG 31 MEI 1957 Het Wilhelmus klonk op in de Grafelijke zaal van het Haarlemse stadhuis. Het was op het ogenblik, dat burge meester O. F. M. P. Cremers aan de voorzitter van de „Haarlemse Toneel Club" A. C. van de Sande Lacoste de bokaal overhandigde, waarmee Hare Majesteit de Koningin de winnaar van het Landjuweel heeft vereerd. Het was een moment, waarop na alle spanning over de uitslag de blijdschap die zich op de gezichten der gelukkige winnaars aftekende, plaats maakte voor oprechte ontroering. En zo verging het de prijswinnaars niet alleen, maar allen die ge tuige waren van de feestelijke huldiging der eersten in ait Mèt dit moment zal in ieders heugenis ook de voorlezing blijven van het jury rapport, door Elise Homans ten overstaan van een intens luisterende zaal verricht: de „Haarlemse Toneel Club" winnaar van het Landjuweel. De letterlievende vereni ging „J. J. Cremer" uit Haarlem tweede, het „Middelburgs Dilettanten Toneel" de derde prijs. De stad Haarlem kon er moei lijk beter afkomen. Maar het deed toch wel goed, dat bij de prijsuitreiking ondub belzinnig onderstreept en ferm eerbetoon werd bereid aan de Middelburgse toneel groep alsof de Haarlemmers zelf wat ver legen waren met zoveel onderscheiding voor hun stadgenoten. Burgemeester Cre mers gewaagde er zelfs van, dat hij het plezieriger had gevonden wanneer de niet- Haarlemse verenigingen nog beter hadden gespeeld dan nu het geval was geweest, ofschoon het resultaat uitermate verheu gend mocht heten voor de Haarlemmers zelf. Het nationaal karakter ware beter tot zijn recht gekomen, vooral omdat Haarlem de stad is geweest, waarin het Landjuweel na zoveel eeuwen weer was georganiseerd. Gezien haar samenstelling kon men evenwel de jury niets verwijten: het Haarlems element was er nagenoeg niet in vertegenwoordigd. De burgemees ter kon zich deze vriendelijke opmerking ten aanzien der buiten-Haarlemse ver enigingen goedsmoeds permitteren. Met de prijzen binnen binnen eigen veste nam niemand het hem kwalijk. Wie trium- ceert is gulhartig voor anderen. Nog in een tweede aangelegenheid was er reden voor gezonde chauvinistische trots. De eerste individuele prijs van het Land juweel ging nameljjk ook al naar de H.T.C. en wel naar de heer Leo Straus voor zijn vertolking in „Het meisje van buiten". De tweede prijs kwam terecht in Middelburg. Ze werd veroverd door mevrouw J. B. van Verre-Hangard voor haar rol in „Meisjes lyceum". De loftuitingen van de jury voor deze spelprestaties waren niet gering. Men kan ze elders op deze pagina lezen en tevens kennis nemen van de voornaamste motiveringen in het jury-rapport. De zitting De plechtige zitting, waarin zich al deze dingen afspeelden, was donderdagmiddag te drie uur begonnen met een openings woord van de keyser van „Trou moet blijcken", mr. A. Beets. Daarna zong het mannenkoor „St. Caecilia" onder leiding van Anton de Beer „Haec dies". Het woord kwam vervolgens aan de organisator van het Landjuweel, Jan Kraakman. In een zeer geserreerd overzicht gaf hij een ver slag over het verloop, meedelend dat in totaal achtenvijftig verenigingen hebben deelgenomen, waarvan er elf reeds waren geklasseerd voor de eindronde, waaraan later de drie winnaars der Haegchspelen werden toegevoegd. Hij releveerde de or ganisatorische moeilijkheden, excuus vra gend voor gemaakte fouten. Dat deze hem vergeven zijn bleek wel uit het dankwoord toernooi, allen, die mee hadden gedongen in de strijd om de hoogste onderscheiding, de verliezers evenzeer als wie ge komen waren om van hun medeleven met dit sluitstuk uit de zo geslaagde wedkamp te getuigen. Achter de keyser en hoofden van de aloude camer „Trou moet blijcken", die het Landjuweel had opgehangen, stond het mannenkoor „St. Caecilia", hoog op de trappen, uitziende over de ridderzaal. Het Wilhelmus, krachtig en gedragen opklinkend uit hun rijen, werd door de aanwezigen staande aangehoord. En toen het verklonken was, heerste er een ogenblik nog stilte vóór een vurig applaus de huldigingen inleidde. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze 5N&EL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 DE GROOTSTE WAARDE heeft de jury 'ehecht aan die opvoering, waarin alle ele menten van het toneelspel tot hun recht zijn gekomen. Ze heeft die gevonden in de voorstelling, die de Haarlemse Toneel Club verzorgde van „Het meisje van buiten", aldus concludeert de jury van het Land juweel in het rapport dat zij donderdag middag bij monde van Elise Hoomans be kend maakte. Het stuk, waarmee de Haarlemse Toneel Club de eerste prijs verwierf, stelt de hoogste eisen aan spelers en regie. Het is een botsing van schijn en werkelijkheid, toneel op het toneel, even gecompliceerd als genuanceerd. Door een strak ritme, een grote spelintensiteit en een hoog tempo heeft de winnende vereniging het op de meest loffelijke wijze gerealiseerd. De tweede prijs kende de jury toe aan de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" te Haarlem voor haar opvoering van „Het on bewoonde eiland". Ook hier een botsing, nu van fantasie en werkelijkheid. Het stuk bezit een grote emotionaliteit. De retoriek van het drama kan soms remmend werken op de spelers. Maar in de opvoering van .Cremer" werd de jury getroffen door juist de verlangde emotionaliteit en een aantal goede typeringen. En zoals zij de H.T.C. complimenteerde met de prachtige en subtiele regie van Wim Paauw, zo wenste de jury „Cremer" geluk met haar artistiek leider Henk Bakker, die de De- "resneske problemen voortreffelijk had op gelost. De voorstelling van „Meisjeslyceum" waarmee het Middelburgse Dilettanten To neel" de derde prijs verwierf achtte de ury bijzonder waardevol door haar een voud en spontaneïteit. De regie was van ■ondborstige allure. Regisseur B. van Verre ad terecht het stuk verplaatst naar het egin dezer eeuw, omdat het in de situatie an thans alleen maar onwaarschijnlijk ge worden zou zijn. De individuele prijs der heren ging naar Leo Straus om, wat de jury noemde, zijn erfijnd spel, en zijn verbluffende identifi catie met de door hem gecreëerde figuur. De winnares der damesprijs, mevr. Van VerreHangard, complimenteerde de jury voor haar voorbeeldige inleving in de rol van een ouder wordende lerares, die haar eigen problemen en die van de jeugd moet aplossen. ooooooooooooooocoooooooooocooooooooooooooooooooooooooooo Het landjuweel Eerste prijs: De „Haarlemse Toneelclub" met „The Country Girl" van Clifford! Odets onder regie van Wim Paauw. Tweede prijs: Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" te Haarlem met „Hetj onbewoonde eiland" van A. Defresne onder regie van Henk Bakker. Derde prjjs: „Middelburgs Dilettanten Toneel" met „Het Meisjeslyceum" van Ladislaus Fodor onder regie van Bart van Verre. Individuele prestaties Eerste prjjs Heren: de heer Leo Straus van de „Haarlemse Toneelclub". Eerste prijs Dames: mevrouw J. B. van VerreHangard van het „Middel- burgs Dilettanten Toneel". OOOOCOCOCOOOCXDOOOOCXXXOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXX'f DOOOOOC AKEN (Reuter) Paul-Henri Spaak, de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, heeft donderdag de Karei de Grote-prijs van de stad Aken ontvangen wegens zijn werk voor de eenmaking en beveiliging van Europa. De klokken van Akens oude kathedraal luidden toen de burgemeester van de stad, Herman Heusch, Spaak het zware medail lon met de beeltenis van Karei de Grote, om de hals hing. Vorig jaar is de prijs toegekend aan Sir Winston Churchill. Beroepen te Apeldoorn (vac- J. R. Goris) C. Klapwijk te Bennebroek; te Amersfoort (4de pred.pl.) R. Ypma te Emmen. Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Leerdam T. Dorrestein te Op- heusden en F. Mallan te Bruinisse. dat de Haarlemse wethouder van Onder wijs, Kunst en Lichamelijke Opvoeding, de heer D. J. A. Geluk, aan het slot tot hem richtte. Hij stak daarbij de heer Kraakman vele pluimen op de hoed. Na de organisator kwam Arend Hauer aan bod, die een persoonlijk woord namens de jury deed volgen op de voorlezing van de uitslag der Haegchspelen. „We hebben kolossaal genoten", zei hij. „Geen toneel seizoen is voor ons zo rijk geweest. Het peil, waarop de voorstellingen stonden, was bijzonder verheugend. Over de uitslag bestond in de jury geen verschil van me ning. Eenhoofdig was men het erover eens hoe de prijzen moesten terecht komen." En daarna vertelde Elise Hoomans hoe dan wel de uitslag was. Met luider stemme, in welgekozen bewoordingen, motiveerde zij het oordeel der jury. Glunderende gezichten duidden aan waar haar woorden het meest in de smaak vielen. Elise Hoomans zelf repte zich na het haar gesproken dankwoord ijlings naar Groningen, waar zij don derdagavond nog moest optreden. Dat zij ook aanwezig kon zijn was' door de goede zorgen van „Haarlems Bloei" mogelijke gemaakt. De prijsuitreiking volgde. Burgemeester Cremers zag er een symbool in. De belang stelling, welke de gemeente Haarlem voor het culturele leven in de stad aan de dag legt, lag er in opgesloten, zo meende hij. Met slagvaardige en prijzende betogen reikte hij de onderscheidingstekenen uit, voegend bij de bokaal der Koningin een zakje met vijfhonderd Juliana florijenen, zijnde vijfhonderd gulden. De tweede prijswinnaar kreeg de beker der gemeente Haarlem en een buidel met tweehonderd envijftig gulden; voor de derde prijswin naar was een zilveren legpenning in op dracht van de gemeente Amsterdam door de beeldhouwster L. E. Beyerman ontwor pen, plus honderd gulden. De individuele winnaars alsmede de winnaars van de Haegchspelen werden evenmin vergeten. Een grappig toeval was het, dat de leg penning van de gemeente Velsen terecht kwam bij de vereniging „Jan van Dom melen" uit het onder de gemeente Velsen ressorterende Santpoort. De vereniging, die met het stuk „Drijfzand" een prijs had behaald, kreeg de legpenning van de ge meente Zandvoort. De toekomst Hoofse woorden van dank volgden nu. De voorzitter der H.T.C. deed dat namens alle prijswinnaars <-n ging in op de vraag, reeds door de burgemeester gesteld, hoe het nu met het Landjuweel zal gaan. Ver- Twee prijswinnaars. Leo Straus van de H.T.C. en mevr. J. B. van Verre- Hangard. 19 Het moet op zijn zachtst gezegd een onge lukkige coïncidentie genoemd worden, dat aan de sluiting van het Landjuweel in de Haarlemse Stadsschouwburg een opvoering werd gekoppeld door een gezelschap, gefor meerd uit leden van bij de Natu aan gesloten verenigingen. Deze opvoering na melijk diende allereerst als slot van de Landdag, die de Natu in Haarlem had be legd. De spelers waren merendeels betrok ken uit nièt-Haarlemse verenigingen, ter wijl de uit Haarlem afkomstige medewer kenden niet behoorden tot de prijswinnaars uit het Landjuweel. Op zichzelf is dat laat ste niet bezwaarlijk, wanneer tenminste een voorstelling voldoende artistiek niveau heeft om de suggestie als zou dit nu een representatie zijn van wat het Haarlemse amateurtoneel vermag, niet tot een be schamende aangelegenheid te maken. Helaas had de voorstelling geen mérites. Helaas was voor de voorstelling de gedach te gewekt dat men wel degelijk met een af vaardiging van Haarlems amateurtoneel had te maken. Dat trof door de aanwezig heid van de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, en de burgemeester van Haarlem, mr. O. F. M. P. Cremers des te pijnlijker. Want als dit het plan zou zijn waarop het amateurtoneel zich in Haarlem beweegt, dan schudt het hele landjuweel op zijn grondvesten. De voorstelling, welke j omelij k van Moliere's „Tartuffe" werd aan gericht, was wel zo beneden de maat, dat ze allerminst een propaganda mocht heten voor het werk onzer amateurtonelisten. Ze tastte de Natu zelf aan. Onbegrijpelijk, dat men ze doorgang heeft laten vinden. Ik moet hier een heleboel onvriendelijke dingen zeggen, maar ze zullen ieder, die het amateurtoneel in ere wenst te houden, uit het hart zijn gegrepen. Want de „Tar tuffe", die ons werd opgedist, was er totaal naast. Met alle respect voor de ijver, waar mee de betrokken spelers er aan hebben gewerkt hun perfecte rolkennis was er een overrompelend getuigenis van deze voorstelling had niet plaats mogen vinden, omdat de bezetting ze ten enenmale niet aankon. Dat is geen schande. Dat is een heel gewoon feit. Het is mij dan ook een raadsel waarom regisseur Henk van Ulsen ze toch heeft doorgezet. Enkele leesrepe- tities waren al voldoende geweest om tot die constatering te geraken. Aan verzen zeggen waren de meeste spelers niet toe. De dictie was slecht, vol platte accenten. Dat krijgt men er niet uit in twee of drie maanden. En spelen? Ik geloof graag dat in In zijn openingsrede tot de op Hemel vaartsdag in het gemeentelijk Concertge bouw te Ha. .riem gehouden landdag en provinciale zomerbijeenkomst van de Ne derlandse Amateurstoneelunie (NATU) heeft de voorzitter, mr. P. Cleveringa, met name de verhouding tussen het amateurtoneel en de subsidiegevers nader geanalyseerd. Weliswaar zou ook de NATU daarbij niet ontkomen aan de bestedingsbeperking, hoewel dat niet zal gaan zonder het reeds bereikte aan te tasten, want het sociaal- culturele werk heeft zich altijd al met zijn bestedingen moeten beperken. Toch erken de mr. Cleveringa de vooruitgang welke in dit opzicht sinds de bevrijding is gemaakt. Vóór de oorlog heette het altijd, dat de overheid ten opzichte van de kunst geen taak had, thans wordt niet alleen de ont wikkeling van het passieve deel hebben aan de kunst, maar ook de creatieve be oefening daarvan gestimuleerd. Het is juist deze zelfwerkzaamheid welke voor de vor ming van de mens essentieel genoemd moet worden. Voor de overheid is subsidiëring tot be vordering der actieve kunstbeoefening nog een gunst en geen wettelijke verplichting. Desondanks heeft de overheid reeds iets helpen opbouwen, dat zij nu niet meer mag loslaten. Er is een „zee van activiteiten" losgekomen, die niet meer te stuiten valt. En als de verantwoordelijkheid van de overheid daarvoor nog niet is vastgelegd, toeft ziet zij ze en ze handelt ernaar. De voorzitter van de NATU omschreef voorts welke terreinen naar zijn inzicht voor subsidiëring in aanmerking kunnen komen. In principe wilde hij de subsidie verlening beperkt zien tot de overkoepe lende organisaties van de toneelverenigin gen, omdat daardoor een zo verantwoord mogelijke ontwikkeling wordt bereikt. In der dan het vaststellen van de bereidheid kleine gemeenten met één of twee vereni- van B. en W. tot medewerking en overleg kon burgemeester Cremers niet gaan. In zijn kwaliteit van voorzitter van „Haar lems Bloei" kon wethouder Geluk positie ver zijn. Wanneer de H.T.C. van haar recht tot het ophangen van een Land juweel gebruik wil maken in overleg met instanties als Natu en W.K.A. zal „Haar lems Bloei" even enthousiast de organi satie behartigen als nu het geval was. De heer Geluk hoopte ook op de medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen dat bij dit eerste Landjuweel geenszins in gebreke was ge bleven. De aanwezigheid van de vertegen woordiger van de minister van O., K. en W. de heer Hooswinkel, was al bijzonder be moedigend. Er zit toekomst in de voort zetting van het Landjuweel.... Het koor kweet zich nog eenmaal van zijn taak, waarna mr. Beets de acade mische zitting sloot. De gasten genoten daarna van een receptie aangeboden door het gemeentebestuur van Haarlem. gingen zouden bij wijze van uitzondering de verenigingen individueel kunnen wor den gesteund. Rijk en provincie zouden bij voorkeur de organisaties -en activiteiten moeten steunen, welke in landelijk- resp. provinciaal verband worden verricht of werkzaam zijn. De door de gemeentebesturen aan te leg gen subsidienormen zijn uiteraard gecom pliceerder. Spreker achtte het een axioma, dat de amateurtonelisten zelf in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor het voort bestaan van hun vereniging. De overheid zal echter wel regiecursussen kunnen steunen. De gemeentelijke steun behoeft overigens niet alleen in geld te worden uitgedrukt. Het gemeentebestuur kan bij voorbeeld ook repetitielokalen beschikbaar stellen. De NATU behoeft zich gelukkig niet te schamen voor de eigen activiteit en offer vaardigheid van haar leden, die dit jaar 25.000 gulden aan contributies en 20.000 mr. Cleveringa, die erop zinspeelde, dat men zich nader zal dienen te beraden om trent de mogelijkheden en wenselijkheden van contributieverhoging. In haar raadvergadering van woensdag middag hebben de leden der Natu het voor stel van het hoofdbestuur aanvaard om een regie-cursus in te stellen voor iedere provincie, welke voor alle leden openstaat. De cursus zal drie jaar duren. De NATU-voorzitter had de bijeenkomst geopend met een woord van welkom aan wethouder D. J. A. Geluk, die hij roemde om zijn belangstelling voor het sociaal- culturele werk en zijn bezielende leiding bij de organisatie van het Landjuweel. Voorts begroette mr. Cleveringa vertegen woordigers van het Koninklijk Verbond van Vlaamse toneelverenigingen en van de Federatie van Vlaamse socialistische to neelkringen. Namens de afdeling Haarlem van het werkverbond Katholiek Amateur toneel woonde de voorzitter, de heer A. van der Veldt, de bijeenkomst bij. Na de opening hield de televisieregisseur van de Vara, de heer Willy van Hemert, een geestige causerie over de aanrakings punten van televisie en toneel. Zijn voor dracht werd geïllustreerd met een scène uit „Salomé" van Oscar Wilde in de ver taling van Boutens, in toneel- en televisie- enscènering. Eindexaminandi van de To neelschool verleenden daarbij medewer king. Des middags werd in Treslong te Hille- gom een geanimeerde bijeenkomst belegd, waarop Godfried Bomans zijn inzichten over het amateurtoneel ontvouwde. Officiële ontvangst Als waarnemend burgemeester van Haarlem heeft de heer D. J. A. Geluk woensdagmiddag de afgevaardigden van de bij de NATU aangesloten verenigingen tijdens een ontvangst door het gemeente bestuur in de ridderzaal toegesproken. Hij noemde het amateurtoneel een van de be langrijkste facetten van het Nederlandse verenigingsleven. Er bestaan honderden verenigingen in het land en duizenden spelen toneel of kijken er naar. De NATU heeft daarbij een belangrijke taak te ver vullen. Sprekende over het Nationaal Landjuweel, dat eindigt op het tijdstip, dat de NATU haar landdag in Haarlem houdt, dankte spreker het bestuur van de Unie namens het gemeentebestuur voor de steun welke het aan de toneelwedstrijd heeft verleend. De vice-voorzitter van de NATU, dr. J. C. van der Steen uit Utrecht, sprak woor den van dank. hun vereniging en met het repertoire dat hun ligt, de optredenden een bevredigende beurt kunnen maken. Maar nu zag men hen vergeefs worstelen met wat boven hun macht lag. Ik zou iedere rol kunnen analyseren en mijn mening met motiverin gen staven. Het is onhartelijk en onnodig. Ik houd het liever op de tekstrepetities, die bewijs genoeg waren voor het onnut dezer opvoering. Henk van Ulsen heeft er niemand en zichzelf evenmin een dienst mee bewezen. Hij is geen regisseur, geen metteur en scène. Hij zorgde zelfs niet voor een passend decor, waartoe het materiaal toch voorhanden was. Wat voor de spelers geldt, gaat ook voor hem op. Hier reikte hij boven zijn macht. Ik vraag me alleen af waarom de Natu hem het waagstuk toch heeft laten volbrengen. Het lijkt me in strijd met juist de doelstellingen, die ze zelf zo propageert. Ik ben mij ervan bewust dat dit wel een heel vreemde toneelrecensie is. Maar waar om in te gaan op spel- en regieprestaties, die bij zo'n officieel getint optreden naar buiten door geen mildheid in een ander licht komen? Als ooit eerlijkheid de zuster is van hardheid dan hier. Jammer. Een welwillende bespreking, die steunde op de waardigheid van het vertoonde, ware mij veel liever geweest. P. W. Franse ADVERTENTIE Het is zo eenvoudig! U behoeft slechts wat romige Sleek aan te brengen (het heeft een heerlijke geeur!) en na enige •minuten spoelt U met de Sleek zelfs het kleinste haartje weg. Dat Is alles, maar voel eens hoe glad en zacht Uw huid nu is. Gebruik Sleek voor kin, bovenlip, armen of benen. Voor een persoonlijk advies, in een prettige sfeer 99 99 Zandvoortselaan 75 Heemstede - Telefoon 36827 COSMETICA - PARFUMS TOILETARTIKELEN - BIJOUX in alle prijsklassen Ruime parkeergelegenheid. NIJMEGEN. Kandidaats., imen Frans: de weleerw. zuster A. M. Groothaart, Nij megen. Doctoraalexamen Frans: pater J. W. L. Niesten C.I.C.M., Hetlvoir; mejuffrouw A. R. M. Tummers, Den Bosch. Kandidaatsexa men Nederlands: J. P. M. Eggermomt, Roo sendaal. Expositie Vrijdagavond 31 me zal in de expositiezaal van de Rotterdamse Kunststichting een tentoonstelling worden geopend van werken van Daniël den Dik- gulden aan lesgelden bijeen brengen, zo zeikenboer. In de stampvolle Amsterdamse Stads schouwburg, met Koningin Juliana als eerste der vele genodigden, heeft het Bal let der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme zijn tienjarig bestaan gevierd. Het feestelijke karakter van de avond werd nog verhoogd door de mede werking van leden van het orkest van de Nederlandse Opera, waarover Wim de Soet de scepter zwaaide. De groep debu teerde in hetzelfde theater op 2 Juli 1947, toen nog Amsterdamse Balletcombinatie geheten, met een programma waarop wer ken van Florrie Rodrigo, Bob Nijhuis, Max Dooyes en Marie-Jeanne van der Veen voorkwamen. Het woensdag vertoonde re pertoire mag representatief genoemd wor den voor de Engelse invloed, die de laat ste jaren bijzonder sterk waarneembaar is. Begonnen wordt met een ballet-pastiche „Hoepels!" van Walter Gore op muziek van Francis Poulenc, een veel te langdurig spel met beperkte kansen om werkelijk enigszins interessant te zijn, waarbij de voornamelijk gemimeerde bewijzen van flegmatieke humor door Angela Bayley nog het aardigste waren. Het is overigens een typerend werk voor deze choreograaf, die stelselmatig de bewegingen verlengt met allerhande attributen, Hoge technische eisen werden er niet gesteld. Met „Het geschenk" van zijn landgenoot Peter Der- rell op muziek van Gabriël Fauré kwam men in een geheel andere sfeer, waarbij men nogal duidelijk aan Anthony Tudor (speciaal aan diens „Lilac Garden" op het „Poème" van Chausson) werd herinnerd. Het is een wat men noemt dramatische be wegingsstudie over de strijd om de liefde van hun kind, die het leven van een man en een vrouw, die niet meer van elkaar houden, vergiftigt. In het genre van het psychologisch realisme is het een knap, vooral duidelijk werkstuk, dat door Ine Rietstap en Johan Mittertreiner voorbeel dig werd vertolkt. Waardering voor de kostuums van Darbos mag niet onuitge sproken blijven. Maar als de hoofdzaak van deze jubi leumavond moest men toch de integrale uitvoering van het sprookjesballet „De No tenkraker" op muziek van Tsjaikofsky in de door Walter Gore bewerkte zetting van Lev Ivanov beschouwen. Men kan het streven om in een op het gebied van de danskunst lange tijd achtergebleven land als het onze aansluiting bij de traditie te zoeken natuurlijk waarderen. Jack Carter is daar met een eigenwijze opvatting van de tweede akte van „Het Zwanenmeer" mee begonnen en heeft het met de volle dige „Coppélia" voortgezet. Men dient daarbij echter wel te beseffen, dat het zo doende gaat om imitatie van vormen uit een voltooid verleden tijd, ten dele zelfs stammend uit een zeker artistiek gespro ken decadente periode. Als men in aan merking neemt, dat het Ballet der Lage Landen zich voornamelijk richt tot een pu_ bliek, dat van de dans als kunstvorm nog weinig weet heeft, dan kan men de gevolg de politiek wel begrijpen, waarbij dan nog komt dat „De Notenkraker" een joyeus divertissement bevat, waardoor de vreug de bij de viering van het tweede lustrum uiterlijk kenbaar kan worden gemaakt. Walter Gore heeft met een enkele wij ziging van het scenario een ingenieuze oplossing van de monteringsmoeilijkheden mogelijk gemaakt, zodat de twee aktes en de proloog nu als een schouwspel van in elkaar overgaande scènes ten tonele ver schijnen. In de ontwerper Harry Cordwell vond hij daartoe een bekwame en met goe de smaak gezegende medewerker. „De No tenkraker" is eigenlijk een ballet voor kin. deren, in de trant van de Engelse kerst pantomimes. Enkele leuke vondsten in het begin en een paar bewijzen van tech nische virtuositeit maakten het geheel ook voor de „gevorderden" soms wel tot een genoegen. In het bijzonder moet Johan Mittertreiner, die een kostelijke raadsheer Drosselmayer was, worden geprezen. In het openingstableau trokken verder Cla- zina Nepveu en Robert Kaesen als de me chanische poppen de aandacht. In „het land van sneeuw en ijs" kreeg Ine Rietstap de kans te bewijzen dat zij tot de topklasse van de Nederlandse danseressen behoort. Het grote divertissement in het Suiker goedparadijs moest uiteraard danig vereen voudigd worden, maar de opgetogen rond dartelende Lieke de Leeuw als het meisje Clara wekte ons voortdurend op in won deren te geloven. Angela Bayley (met Ben de Rochemont als een zelfzuchtige part ner) vierde kundig haar specialiteiten uit. Leo Kersley was, druk bewegend, de No tenkrakerprins. In de pauze heeft Koningin Juliana de leidster en de solisten van het jubilerende gezelschap aan zich laten voorstellen in de grote foyer. David Koning De kringraden van de drie Nederlandse journalistenorganisaties, de Nederlandse Journalisten Kring (N.J.K.), de Katholieke Nederlandse Journalisten Kring (K.N.J.K.) en de Protestants-Christelijke Journalisten Kring (P.J.C.K.) hebben zich in een geza menlijke vergadering, woensdag in Utrecht gehouden, beraden over het hun voorge legde ontwerp van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor dagbladjourna listen. Zij besloten tot aanvaarding van deze c.a.o., welke vóórdien reeds door de organisatie van werkgevers in het dag bladbedrijf, de Nederlandse Dagbladpers, was goedgekeurd. De vergadering was ech ter teleurgesteld over het haars inziens on bevredigende resultaat van de c.a.o.-onder- handelingen. Aan deze teleurstelling is uiting gegeven in een met algemene stem men aanvaarde motie, welke als volgt luidt: „De kringraden van de N.J.K., de K.N.J.K. en de P.C.J.K., overwegende, dat het ont werp tot herziening van de c.a.o. voor dagbladjournalisten, hoewel vooral verbe tering brengend in de materiële positie van de beginnende journalist, in het alge meen en zeker ten aanzien van gevorder de journalisten zeer onvolledig tegemoet komt aan de eisen, welke met betrekking tot de honorering van journalisten moeten worden gesteld, voorts overwegende, dat het verwerven van een materiële verbete ring, die beantwoordt aan hetgeen redelijk zou zijn te achten, nauwelijks uitstel ge doogt, zulks gelet op de omstandigheden waarin vele journalisten verkeren, zijn bereid, hoewel de onderhandelingen niet hebben geleid tot het gehoopte resultaat, het aan de orde zijnde concept te aanvaar den onder dankzegging van de onderhan delingsdelegatie voor de volhasding, waar mee zij de onderhandelingen heeft ge voerd". ?W*5 T Ruim 750 ongehuwde dames en heren hebben op Hemelvaartsdag in Amsterdam de vierde Wereldvrijgezellendag bijge woond, die was georganiseerd door de af deling Amsterdam van de Nederlandse Vrijgezellenbond. Deze bond voert actie tegen de voor ongehuwden hoge belastin gen, tegen het woningbeleid dat geen reke ning houdt met ongehuwden en tegen de vereenzaming van de vrijgezel. De taak van het Tweede Kamerlid drs H. Peschar, die wegens ziekte verhinderd was te spreken, werd overgenomen door de vice-voorzitter van de bond, de heer G. J. van der Kaay. Deze pleitte voor een ge matigder belastingtarief voor de vrijgezel len met lage inkomens, voor wie de lasten toch al hoger zijn dan die voor gehuwden zonder kinderen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7