Hulde aan Hoogovens en „Kees van Dam" voor contact kunst-industrie Bij het raadhuis wordt een noodgebouw opgetrokken Hoofdboekhouder J. J. Grootveld nam afscheid van Beynes' fabrieken Maaike Braat exposeert 18 meter lang emailtableau Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren IHjjS^ RAAD VAN HEEMSKERK BIJEEN NIET DE GESCHIKTE PERSOONLIJKHEID Eerste Duitse fabrieks- trawler in de vaart Lading van de „Fides" over boord gegooid Sebeenvaart Uitgevaren visserijvaartuigen ZATERDAG 1 JUNI 1957 11 '-$^MHÉÉ|jÉ y'"""' - De expositie „Samenwerking tussen kunst en industrie" in het Stedelijk Museum te Amsterdam, waarover hier aansluitend van de hand van Bob Buys een critische beschouwing volgt en die als pièce de résistance een achttien meter lang email-tableau van Maaike Braat omvat, is gistermiddag door de voorzitter der Hoog oven-directie ir. A. H. Ingen Housz geopend. Hij achtte het een onderscheiding voor Hoogovens, dat „de industrie" in dit kunstzinnig centrum van Nederland op deze wijze haar entrée heeft gemaakt. De eer hiervoor komt goeddeels toe aan de propa- gandachef van het bedrijf, de heer C. F. van Dam, die begon met de kunst naar de industrie te trekken en in de afgelopen jaren vele kunstenaars naar Hoogovens wist te lokken voor periodieke tentoonstellingen van hun scheppingen in schaftlokalen en kantines nu is het omgekeerde gebeurd en kwam de industrie naar de kunst. Ir. Ingen Housz herinnerde zich voorts, hoe hij in zijn jeugd in contact kwam met de schilder J. Toorop, die na een bezoek aan een emailfabriek verrukt was over de mogelijkheden van het emailprocédé mogelijkheden, welke thans opnieuw wer den uitgebuit door Maaike Braat. Supporters Dr. H. Redeker heeft in een toelichting op de expositie de Hoogovens en speciaal „Kees van Dam" vergeleken met suppor ters van de kunst en hen de eer toege zwaaid, een krachtige steun te hebben gegeven aan de ontmoeting tussen artisti citeit en bedrijfsleven. „Dan denk ik, zon der overdrijving of vleierij, in de eerste plaats aan de Hoogovens en daarbij aan de man, die weldra zijn taak neerlegt, maar die lang voor er zoiets als een stich ting „Kunst en Bedrijf" bestond door zijn liefde voor de kunst de motor, de stimu lerende kracht was achter de ontmoeting tussen industrie, arbeider en kunst op de Hoogovens en nevenbedrijven. Ik bedoel de heer C. F. van Dam, ik bedoel Kees van Dam. Als later ruimer zal doordringen, wat de ontmoeting tussen kunst en indus trie betekent en wat het betekende, in deze weinig bemoedigende, onoverzichte lijke jaren aan de slag te gaan, dan zal men wellicht een standbeeld voor hem willen oprichten. Ik gun hem dat, al was het maar een heel kleintje, want ik ge loof niet, dat hij met zijn humor, beschei denheid en onplechtstatigheid graag hoog op een pied-de-stal zou willen staan. Ik weet namens de kunstenaars van Neder land te spreken, wanneer ik hem voor al les warm dank, hopend, dat dit niet het einde van zijn activiteiten zal zijn, deze tentoonstelling in het stedelijk museum van een van de gelukkigste resultaten van zijn initiatieven", aldus dr. Redeker. Deze woorden waren ir. Ingen Housz uit het hart gegrepen, naar hij zeide, waarna hij de tentoonstelling, welke tot en met 3 juni te bezichtigen zal zijn, als geopend verklaarde. poo.TOoa*w«mmmmi(YmYYmmvYYtYirmYminc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DR ADMINISTRATIE Voor de tweede maal in deze week is de gemeenteraad van Heemskerk vrijdag avond in openbare zitting bijeen geweest. Ditmaal werden enige belangrijke beslui ten genomen, die verband houden met de grote uitbreidingen, die de gemeente in IJmond-verband ondergaat. Voor het bouwrijp maken van „Ooster- wijk" werd een krediet van twee miljoen gulden beschikbaar gesteld. In het plan „De Oosterzij" zal binnenkort begonnen worden met de bouw van 73 woningen. De eerste opdrachten kunnen thans worden verstrekt voor het ontwerpen van 234 wo ningen en winkels en 397 eengezinswonin gen. In totaal zijn hiermee bedragen ge moeid van respectievelijk f 36.306,en f 60.540,—. Voor het ontwerpen van plan nen vo r de bouw van 900 huizen ook in „De Oosterzij" voteerde de raad een bedrag van f 135.000, Grote huizen Voorts werd behandeld een voorstel van B. en W. tot de bouw van 42 woningwet woningen in „De Oosterzij". De bouwkos ten zullen bedragen f 670.172. De grond vergt een bedrag van f 127.740, De voorzitter, burgemeester H. Nielen deelde mede dat dit grote huizen zijn met vijf slaapkamers, de huurprijs zal ongeveer veertien gulden per week bedragen. De heren Roozen en Mulder (beiden KVP) zwaaiden B. en W. lof toe voor dit initia tief waardoor ook grotere gezinnen in staat worden gesteld over voldoende ruimte te beschikken. Eerstgenoemde betoogde dat elke gemeente op deze huurprijs jaloers kan worden. Wethouderswedde onvoldoende De heer Roozen (KVP) had schriftelijke vragen gesteld over de wethouderssalaris sen, die hij te laag vond. Hij vond een be drag van f 2600 al het minste wat deze functionarissen toekomt. De heer Wentink (CHU) was het hier volkomen mee eens en naar zijn mening komt de bestuurbaarheid van de gemeente bij een te lage vergoeding in het gedrang. „Als we moeten wachten tot het vereiste aantal inwoners voor de hogere norm er is, komen we er beslist niet", was de mening van de heer Muyen (PvdA). Het college van B. en W. is het met het standpunt van de sprekers volko men eens, deelde de burgemeester mee, die verzekerde dat men met steun van de raad de nodige stappen zal doen om tot het ge wenste doel te komen. Onbewoonbaar Het pand Maerelaan 10 werd onbewoon baar verklaard. De heer Beentjes (K.V.P.) hoopte, dat het probleem van de krotwo ningen binnen enkele jaren uit de wereld geholpen zal worden. Naar zijn mening is het college vr B. en W. op de goede weg. De heer D e G r a a f (P.v.d.A.) merkte in ander verband op, dat Heemskerk nog al tijd in de derde gemeenteklasse vertoeft. Naar zijn mening verdient het aanbeveling te trachten de gemeente in een hogere klasse te krijgen. De burgemeester herinnerde eraan dat twee jaar geleden een dergelijke po ging faalde. Zijns inziens zou het, aanbe veling verdienen om deze kwestie in het IJmond-adviescollege ter sprake te bren gen. In dit verband moet dit bij de rege ring worden bepleit. Deze zaak is werkelijk urgent, niet alleen voor het gemeenteper- soneel maar ook voor de gehele werk- nemende stand, betoogde hij. Muziekconcours Door het r.-k. fanfarecorps „St. Caecilia" wordt op de zondagen 16 en 23 juni een muziekconcours georganiseerd. In verband met de hieraan verbonden grote kosten stelde de gemeenteraad een subsidie be schikbaar van 400 en een garantiestelling van 500. De burgemeester betoogde dat uit dit besluit duidelijk de waardering en welwillendheid van B. en W. spreken. Over de mogelijke verstoring van de zondagsrust maakte de heer Wentink (C.H.U.) zich zorgen en hij verzocht er in de toekomst voor te waken dat dit niet op twee zondagen gebeurt. De heer Nielen antwoordde dat dit concours de zondagsrust niet in gevaar brengt, daar de openbare viering pas ge schiedt als de kerkdiensten achter de rug zijn. Gids voor Heemskerk Naast het reeds beschikbaar gestelde bedrag van 750 voteerde de raad nog een aanvullend krediet van 1150. De be groetingsavonden vergden zoveel geld, dat voor de uit te geven gids van Heemskerk slechts een bedrag van 150 overbleef, wat niet toereikend bleek. Voor de gids wilde de heer Mulder (K.V.P.) van de belangstellenden een kleine vergoeding vragen. De burgemeester betoogde echter dat van dit boekwerk niet alleen een oriënterende maar ook een pro pagandistische waarde .uitgaat. Ruimtegebrek In het gemeentehuis heerst een groot ge brek aan ruimte. Verschillende afdelingen zijn hier samengeperst, wat tot een on houdbare situatie aanleiding heeft gegeven. Teneinde op korte termijn in deze moeilijk heden te voorzien, stelde de raad een be drag van 32.000 beschikbaar voor het plaatsen van een noodgebouw in het St. Agnesplantsoen. Hier zullen de afdelingen Algemene Zaken, Sociale Zaken en Finan ciën worden ondergebracht. De heer Muyen (P.v.d.A.) betoogde dat hij bij het lezen van dit voorstel gedacht had aan het debat van verleden jaar waar bij de eventuele verplaatsing van het ge- Op vijftien bij Breedband (koud) ge walste stalen platen is het kleurige, gestyleerde beeld van Hoogovens uit gebeeld door Maaike Braat. Het enorme werkstuk, dat nieuw leven gaf aan de haast vergeten emailleerkunst, is tot en met 3 juni in het Stedelijk Museum te Amsterdam te zien en wordt daarna gebruikt als achtergrond voor tentoonstellingsstands, Men heeft onlangs nog kunnen lezen hoezeer ik Maaike Braat kan waarderen om haar tekeningen en aquarellen. En dat respect is er weer voor haar reeks voor studies gemaakt op het terrein van de Hoogovens en nevenbedrijven. Voor toege paste kunst, of om het duurder te zeggen en daarmee tegenwoordig gebruikelijker, voor monumentale kunst lijkt zij nu niet bepaald de geschikte persoonlijkheid te be zitten. Haar bij Santee Landweer vertoon de boomstudies zijn door helderheid en stelligheid van zeggen, door haar gevoel voor het essentiële in deze van een monu- mentaler karakter dan de wat schoolplaat achtige panelen op Breedbandplaten ge ëmailleerd. In deze techniek zagen we in dustriële onderwerpen raker verbeeld door affiche-tekenaars, wier werk we op de stations tegenkwamen. Maaike Braat, die bijvoorbeeld uitste kend schepen kan tekenen, maakt daarvan iets kinderachtigs zelfs als zij de vormen tot meer decoratieve wil verstrakken. Het verbeelden in tot bijna tekens geworden vormen van begrippen of dingen is blijk baar iets anders dan het vereenvoudigen van een naturalistische tekening. Nu vermoed ik dat bij deze opdracht de herkenbaarheid van de dingen voorop moest blijven staan en rekening gehouden moest worden met wat iedere werker bij de Hoogovens ervan kon vinden. Ik geef toe dat het moeilijk zal zijn onder de meer bekende monumentale schilders daartoe de geschikte figuur te vinden. Wanneer men bovendien dit fabriekscomplex anders of om meer dan het uiterlijk voorkomen wil bekijken, dan dient men om er wat aan te beleven iets gewaar te kunnen worden van de functie van de onderscheiden gebouwen en andere bouwsels. Dat is niet alleen voor Maaike Braat moeilijk, zo niet onmogelijk soms. Maaike Braat ging al een eind in de goede richting met dit gecompliceerde ge heel van gegevens blijkens een compositie- schets. Bij het vervaardigen van de werk tekening voor het resultaat geraakte zij uit haar gewone doen. Bob Buys Aanvoer voor zaterdag Vanmorgen was de SCH. 135 aan de IJmuidense afslag met 510 kisten vis, waar bij 275 schelvis, 200 makreel, 200 ijs- en 100 stuks stijve kabeljauwen; de „Abraham" was present met 1180 kisten, waarbij 225 schelvis, 700 makreel, 150 diversen, 50 ha ring en verder 100 kleine kisten haring van 20 kg en 150 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart loste 10.000 kg tong en 600 kisten schol. Voor de export De export kocht vanmorgen kabeljauw, schol en tong. De regels grote kabeljauw noteerden f 79f 70, kleine f 35f 40. Kisten kabeljauw gingen weg voor f 70 f 80. Grote schol maakte f 41f 45, middel f 42f 45, zetschol f 46f 48, schol 1 f 36 f 40. Grote tong deed per kg f 3f 3,40, grootmiddel f 3,20f 3,40, kleinmiddel f 3 f 3,20, tong 1 f 3,10—f 2,70 en tong 2 f 2,40— f 2,20. Binnenland in De binnenlandse handel kocht vandaag grote gul voor f 25f 29, middel voor f 18 f 19 en torgullen voor f 8f 10. Zwarte koolvis deed f 42f 50, leng f 39, wijting f 16, schol 2 f 25f 31 en schol 3 f 8f 24. De grote schelvis noteerde f 18f 20 en alle andere soorten f 14f 17. De haring leverde vandaag f 11f 12 op, kleine kisten haring f 8—f 10 en makreel f 13f 14,50. Wat er komt Voor de maandagmarkt wordt de SCH. 171 verwacht met 450 kisten vis, waarbij 100 schelvis, 250 makreel, 50 koolvis, 30 kabeljauw en gul, 20 haring en 100 stuks stijve kabeljauwen en de „Elie" met 560 kisten, waarbij 220 schelvis, 160 makreel, 110 kabeljauw en gul en verder 350 stuks stijve kabeljauwen. Voorts werden ver wacht de KW. 87 en VL. 153 (van 21 mei). Haringvangsten De vangsten van de Katwijkse drijfnet- loggers waren vannacht: KW 19 - 30 k., 47-12, 70-60, 140-30, 168- 60, 170-34, 2-75, 5-80, 6-26, 7-70, 9-70, 25-70, 138-90, 147-55 thuisstomend met 590 kantjes, IJM 75-55, KW 129-45 thuisstomend met 300 k., KW 163-40, 22-70, 45-70, 175-27, 18-7, 48-18, 67-4, 130-5 thuisstomend met 200 k., 151-32, 95-3, 29-34, 39-4, 40-2, 41-3, 78-14, 43-60, 85-50, 44-45 uit Vs vleet en de 47-50 uit V2 vleet. 50 geen vangst. De gemiddelde vangst was 40 kantjes. Er werd vannacht gevist tussen 58.45 en 59 noorderbreedte op de plaats waar 12 Scheveningse loggers gisteren een gemid delde haalden van 85 kantjes per schip. De prijzen van de gezouten haring zak ken. Toch was de prijs vanmorgen in Kat wijk bij de aanvoer van 419 kantjes nog zeer stevig. Groene haring haalde 200 220 per kantje, grote gezouten 87101 en kleine jong 90179. Te Bremerhaven is gisteren de eerste Duitse fabriekstraw'er in de vaart geko men. Het is de „Hemrioh Meins", die 826 ton meet, en die van Bremen uit aan de technische proefvaart is begonnen. De gevangen vis kan onmiddellijk aan boord worden verwerkt tot filets, vismeel en visolie. De trawler, die een vaart kan lopen van 13 mijl, heeft speciale installa ties aan boord om te fileren en te vriezen en is uitgerust met koelruimen. Bovendien kan de trawler 5500 manden verse vis mee nemen. Ook wat het uiterlijk betreft verschilt het schip van de vroegere vissersschepen, aangezien het trawlnet over het achter schip wordt uitgezet en ingehaald. De brug, de machinekamer en het manschappenver blijf bevinden zich op en in het voorschip. De „Heinrich Meins", die twee fabrieks- dekken heeft, is gebouwd door de werf Rickmers in opdracht van de „Hochsee Fischerei Cooperative" in Bremerhaven, een voortzetting van de al bestaande „Ge- meinwirtschaftliche Hochseefischerei G.m. b.H.". Vrijdagmorgen hebben de werknemers van de Koninklijke fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens. J. J. Beijnes n.v. te Bever wijk, afscheid genomen van een gewaar deerde en populaire figuur, de hoofdboek houder en procuratiehouder, de heer J.J. Grootveld. De kantine van het hoofdgebouw was stemmingsvol versierd. Namens zijn mede directeur, ir. G. O. J. van Ditzhuyzen, voer de als eerste spreker, drs. W. L. Beijnes het woord. „In deze vorm is nog nimmer afscheid ge nomen van een medewerker van de firma", aldus de heer Beijnes, „doch deze vorm past wel bijzonder bij u. Met gemengde ge voelens zijn wij hier bijeen, in de eerste plaats om afscheid van u te nemen, maar ook om u te huldigen. Achtendertig jaar bent u bij ons werkzaam geweest en hoe wel u zelf steeds klaar stond om te organi seren, bij huldigingen van jubilarissen, bent u zelf nog nooit gehuldigd" De heer Beijnes ging de tijd na, die de meentehuis aan de orde werd gesteld. Door het plaatsen van het noodgebouw kan de gemeente alle kanten heen. Hij vond dit plan beter dan het verbouwen van het gemeentehuis. „Hoe zorgelijk deze decentralisatie ook is, wij kunnen er niet aan ontkomen," be toogde de burgemeester. Het kantoor van de gemeente-ontvanger zal verplaatst worden naar de bedrijfspanden van de heer Rijke aan de Maerten van Heemskerkstraat. Men dient in dit voorstel een tijdelijke op lossing te zien. Naar aanleiding van de voorstellen tot woningbouw in het plan „Oosterwijk" stel de de heer Roozen (K.V.P.) de vraag of B. en W. al iets gemerkt hebben van de be stedingsbeperking. „Gelukkig hebben wij hier nog geen contact mee gehad," kon de burgemeester mededelen. „Het zou te betreuren zijn als andere noodzakelijke dingen naast de woningbouw geen door gang konden vinden. Het is noodzakelijk om waakzaam te blijven en dit geldt niet alleen voor Heemskerk, maar voor de ge hele IJmond." De bestedingsbeperking werkt remmend en deze mag voor de IJmond-gemeenten niet gelden. Integendeel: men moet hier zelfs meer armslag hebben dan in andere plaatsen, betoogde de heer Nielen. heer Grootveld bij de firma heeft doorge bracht en schetste de taak van de schei dende hoofdboekhouder gedurende deze 38 jaren. „Het moet", zo zei spreker, „voor u een grote voldoening zijn, een financieel krachtige zaak aan uw opvolger over te dragen. U heeft niet alleen de moeilijke jaren van voor en tijdens de oorlog in het bedrijf meegemaakt, maar ook de opbloei in de naoorlogse tijd en het nieuwe be drijf in Beverwijk". Voor dit werk bracht de heer Beijnes zijn speciale dank over aan de heer Groot veld. Als kleine uiting van dankbaarheid overhandigde de heer Beijnes de heer Grootveld tot slot een enveloppe met in houd. Namens de procuratiehouders sprak de heer F. Schneider. Hij roemde de samen werking in dit college, dat in 1931, door de toenmalige directeur, de heer Bekkers Sr., die op dit afscheid eveneens aanwezig was, in het leven werd geroepen. Namens de collega's overhandigde hij de heer Groot veld een tekening van een stel broedbak- ken voor zijn tuin. De heer de Besten, de opvolger van de heer Grootveld, roemde de menselijkheid van de scheidende hoofd boekhouder en zijn omgang met het per soneel. Namens de afdeling boekhouding sprak mej. Rees een afscheidswoord. In geestige bewoordingen schetste zij de ver houding op deze afdeling, waar de heer Grootveld niet als politieagent optrad, maar vaak meer zag dan men vermoedde, het geen later maar al te dikwijls mocht blij ken. Namens de afdeling en de magazijn meesters, bood zij de heer Grootveld een Engelse staande klok aan en aan zijn echt genote een fraaie ruiker bloemen. Hierna spraken nog de heer Harms, na mens het controlerend accountants-bureau en de heer H. Boeree, voor het afscheids- fonds en het gehele personeel. De heer Harms bood de heer Grootveld twee boe ken aan namens het personeel en het af- scheidsfonds overhandigde de heer Boe ree een enveloppe met inhoud. De heer Grootveld kreeg tot slot de ge legenheid alle sprekers zijn dank te betui gen. In zijn afscheidswoord legde hij er bijzonder de nadruk op dat hij steeds de menselijke verhoudingen in het bedrijf heeft voorgestaan en niet alleen het zake lijk standpunt heeft verdedigd. Hij dankte allen, die hem met hun gaven en goede woorden hadden overstroomd. o De_ bemanning van het gestrande Ita liaanse vrachtschip de „Fides" heeft gis teravond de lading van het 7000-ton schip over boord gegooid om het zodoende vrij te kunnen krijgen van de rotsen, waar het in de mist drie dagen geleden op is ge lopen. Een woordvoerder van de „Foundation company of Canada, die de bergings-ope- raties in handen heeft, heeft gezegd, dat de sleepboot „Foundation Victor" er gister middag in is geslaagd om het vrachtschip 25 graden van de rotsen af te laten zwen ken. Hij zei, dat de vooruitzichten om het schip helemaal vrij te krijgen „gunstig" waren. Alwaki, 30 te Amsterdam. Agamemnon, 29 v. Rotterdam n. Bremen. Alamak, 29 te Rotterdam. Amstelland, 31 te Amsterdam. Abbekerk, 30 v. Port Said n. Genua. Algenib, 29 te Pepel. Alioth, 30 v. Buenos Aires n. Rosario. Almdijk, 30 v. Lissabon n. Havana. Almkerk, 29 v. Genua n. Marseille. Ampenan, 31 te Cochin. Amsteldiep, 30 v. Port Said n. Gdynia. Artemis, 2/6 te Antwerpen verww. Astrid Naes, 31 v. Mena Adbullah n. Shimotsu. Arkeldijk, 30 te Singapore v. Surabaja. AmsteJpark, 31 te Tarakan v. Honolulu. Amstelveen, 31 voor anker te Geraldton. Amstelland, 31 te Amsterdam. Ariadne, 31 te Rotterdam n. Ceuta. Bangga, 30 v. Rotterdam n. Houston. Boschkerk, 30 te Rotterdam. Balong, 30 v. Chittagong n. Surabaja. Beninkust, 31 te Grand Bassa. Baarn, 31 v. Puerto Ordaz n. Trinidad. Bloemfontein, 31 v. Las Palmas n. Southampton. Baud, 31 te Belawan v. Singapore. Britsum, 30 v. Honolulu n. Osaka. Boskoop, 31 te Golf Ito. Callisto, 30 v. Stettin n. Kopenhagen. Caltex Delft, 29 v. Stockholm n. Port Said. Caltex Nederland, 1/6 te Sidon verw. Carillo, 30 v. Pto. Cortes n. New York. Celebes. 29 v. Newport News n. Paulsboro. Caltex The Hague, pass. 31 Bizerta n. Stockholm. Coryda, 2/6 te Singapore verw. Crania, 31 v. Durban n. Curacao. Corilla. 30 te Singapore v. Balikpapan. Caiamares, 31 180 m. z. Cape Hatteras n. Puerto Barrico. Caltex Rotterdam, pass. 31 -Gibraltar n. R'dam. Concepcion, 30 200 m. z. Kp. Verdische eil. naar Sao Francisco. Cottica, 30 v. Madeira n. Barbados. Cistula, verm. 31 v. Curacao n. Recife. Cleodora, 3/6 te Abadan verw. Camerounkust, 29 te Antwerpen. Delfland, 30 v. Pta. Cardon n. Maracaibo. Delfshaven, 30 v. Dakar n. Le Havre. Doris, 31 te Curacao. Delft. 31 te Rotterdam n. Pta. Cardon. Eenhoorn, 31 v. Izmir n. Istanbul. Enggano, 1/6 te Semarang. Esso Den Haag, pass. 31 Malta n. Rotterdam. Esso Nederland, pass. 31 Malta n. Port Said. Etrema, 1 te Curacao verw. Gadila, 31 te Tj. Priok. Ghanakust, 30 v. Lagos n. Douala. Gordias, 30 v. Kingston n. Pto. Limon. Guineekust, 30 v Lagos n. Matadi. Giessenkerk, 1/6 te Brisbane. Hector, 31 te Ceuta. Hispania, pass. 30 Ouessant n. Rotterdam. Houtman. 31 te Surabaja. Hydra, 29 90 m. o. Kp. Hatteras n. Cap Haitien. Helicon. 31 te La Guaira. Hera, 29 v. Carupano n. Trinidad. Hilversum, 30 170 m. z.z.o. Beira n. Perz. Golf. ïttersum, 30 dw. Oporto n. Duinkerken. Ivoorkust, 31 rede Accra. Jason, 30 v. Amsterdam n. West-Indiè. Joh. v. Oldenbarnevelt, 31 te N. York v. Halifax. Kabylia, 30 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Kloosterdijk, 29 v. New York n. Antwerpen. Kota Gede. 30 v. Tj. Pandan n. Tj. Priok. Kalinga. 2/6 te Singapore verw. Khasiella, 9/6 te Rotterdam verw. Konionella, 8/6 te Durban verw. Kr^bsia! 5'6 te Singapore verw. Kylix, 4/6 te Dakar verw. Karimata, pass. 31 Gibraltar n. Marseille. Kieldrecht, 31 v. Madras n. Calcutta. Korovina, 31 v. Trinidad n. Isle of Grain. Kota Baroe, pass. 31 Gibraltar n. Belawan. Xalianda, 31 te Kota Baroe v. Surabaja. Kara. 31 te Piraeus. Kermia, 31 390 m. w. Bombay n. Perz. Golf. Leopoldskerk, 1/6 te Bandar Abbas verw- Lutterkerk, 30 te Marseille. Leersum, 31 20 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Lombok, 31 te Los Angelos. Louis Lantz, pass. 31 Ouessant n. Rotterdam. Myladv, 28 te Velsen. Mapia, pass. 29 Suez n. Aden. Mijdrecht, pass. 30 Gibraltar n. Houston. Mataram, 1/6 te Aden. Murena, 31 v. Hongkong n. Miri. Mentor, 31 te Port of Spain v. Amsterdam. Marnelloyd, pass. 31 Perim n. Ummsaid. Moordrecht, 31 25 m. z.w. Jabalatair n. Mena. Musi, 2/6 te Singapore v. Bandjermasin. Ma coma, 2/6 te Beira verw. Mirza, 31 te Hongkong verw. Naes Comander, pass. 31 Lissabon n. Fawley. Ouwerkerk, 30 te Rotterdam. Ommenkerk, 29 v. Marseille n. Genua. Oranjestad, 30 te Pto. Limon. Prins Willem II, 30 v. Rotterdam n. Bremen. Poelaulaut, 30 te Savannah. Polydorus, 31 te Pandang. Prins Willem V, 30 te Cleveland. Prins Willem George Frederik, 30 te -Cleveland. Purfina, Hellas, 31 in Suezkanaal verw. Pr. Alexander, pass. 31 Orkney eil. n. Bay Comeau. Perna, 30 te Chittagong v. Calcutta. Prins Willem III, te Montreal v. Le Havre. Peperkust, 31 te Takoradi v. Grand Bassa. Pieter S, 31 te Rotterdam. Radja, 30 rede Vizagapatam. Radja, 1/6 te Vizagapatam. Rondo, 31 v. Surabaja n. Palembang. Rempang, 30 te Port Swettenham, v. Penang. Ridderkerk, 166 te Lour. Marques v. Beira. Schiedijk, 30 te Rotterdam. Stad Haarlem, 29 v. Rotterdam n. Melilla. Stad Schiedam, 31 te Rotterdam. Sarangan, 30 te New York. Schelpwijk, 30 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Schouten, 28 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Sibajak, 31 te Surabaja. Stad Dordrecht, 30 te Melilla. Stad Rotterdam, pass. 30 Scillys n. Seven Islands. Straat Cook, 3/6 te Mauritius verw. Strat Lombok, 30 te Port Elizabeth. Straat Mozambique, 30 v. Rio de Jan. n. Santos. Stad Arnhem, 31 v. d. Mersey n. Narvik. Straat Bali, 31 v Singapore n. Hongkong. Straat Torres, 1/6 te Singapore. Sumatra, 1/6 te Singapore. Siave, 31 te Chittagong. Siberoet, 30 te Belawan. Statue of Liberty, 31 te Punta Cardon. Solon, 1/6 te Miragoane. Stentor, 30 600 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Saidja, 1/6 te Bukom v. Pladju. Trompenberg, 30 te Amsterdam. Teiresias, 30 te Amsterdam. Tabian, 30 te Londen. Tarakan, 30 te Port Said. Trajanus, pass. 30 Finisterre n. Amsterdam. Tabinta, pas. 31 Malta n. Amsterdam. Tjibanae, 31 te Tj. Priok. Tomori, 30 te Tj. Priok, Trajanus, 28 v. Lissabon n. Amsterdam. Tjitjalengka, 31 v. Santos n. Rio de Janeiro. Triton, 31 v. Curasao n. La Guaira. Taria, 6/6 te Buenos Aires verw. Theobaldius, 10/6 te Spezia verw. Tomini, 29 75 m. o. Algiers n. Gdynia. Utrecht, 1/6 te Napels. Vlist, 30 v. Rotterdam n. Hampton Roads. r' Van Neck, 1/6 te Wellington. Van Noort, 29 te Whampoa v. Probolinggo. Van Riebeeck, 1/6 te Tj. Priok v. Singapore. Waal, pass. 30 Finisterre n. Hamburg. W. Alton Jones, 29 72 mijl z.w. Freetown naar Philadelphia. Westland, 31 te Las Palmas v. Santos. Wieldrecht, 31 te Port Said n. Ummsaid. Zaankerk, 1/6 te Shanghai. Zuiderkruis, 1/6 te Fremantle. Zeeland, 1/6 te Maracaibo verw. KLEINE VAART Amyntas, 3/6 te Rotterdam verw. Bab T, 28 v. Gefle te Zaandam. Biesbosch, 31 v. Gefle te Rouaan verw. Draco, 30 te Amsterdam n. Rotterdam. Daniël, 31 v. Marans te Bremen verw. Elsa, 28 v. Ostrand te Skutskaer. Frans van Seumeren, 31 van Middlesboro te Southampton verw. Flevo, 30 v. Barcelona n. Taragona. Geeststroom, 31 v. Maassluis te Boston verw. Joost, pass. 27 Kiel n. Helsinki. Kaap Falga, 27 v. Oscarshamn n. Obbola. Kaap St. Vincent, 29 v. Ostrand te Skutskaer. Plato, 30 v. Gibraltar n. Oran. Pavo, pas. 26 Kiel n. Munksund. Tilly, 29 te Sikea te Zaandam. Tinda, 31 v. Les Sables d' Olonnes te Delfzijl. Trawlvisserij Maandag 20 mei: m.l. Adrianus KW 10, Sursum Corda KW 124 (31 mei binnenCornelia Maria SCH 135: m.k. Dageraad IJM 4 (31 mei binnen), Petronella KW 31 (31 mei binnen), Wilhelmina KW 46 (31 mei binnen), Agatha Arie KW 126. Dinsdag 21 mei: m.t. Elie Cheneviere IJM 32, Albatros KW 87; m.k. Limanda KW 33. Woensdag 22 mei: m.t. Dirk Maria KW 80. Donderdag 23 mei: s.t. Klaas Wijker IJM 85, Wiron II IJM 211; m.l. Onderneming IV SCH 153. Vrijdag 24 mei: m.l. Allan Water IJM 34; m.l. De Vrouw Anna KW 52, Willy KW 141. Zaterdag 25 mei: s.t. Abraham VL 77; m.t. Cu rasao IJM 99, Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171. Maandag 27 mei: m.t. Ariadne IJM 18, Postboy IJM 35, Albertha Hendrika KW 81; m.l. Adeoda- tus IJM 30, Verwachting IJM 204, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Ver wachting KW 28. Saturnus KW 69, Willempje KW 89, Jacoba KW 107, Petronella KW 125, Ge broeders KW 166, Onderneming III SCH 117, Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (29 mei binnen), Maar- tje IJM 8, Mercator IJM 19, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, De Hoop I IJM 45 (28 mei bin nen), Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Nehim II AM 17, Nehim IV AM 26, Leendert Jacoba KW 12, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Stern KW 36, Hermina IV KW 53, Gijsbertha KW 61, Alice KW 62, Margriet Josie- na KW 63, Arend Cornelia KW 68, Gerda Ma rianne KW 71, Prinses Beatrix KW 72, Twee Ge zusters KW 77, Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92, Killem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98. Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Sa menwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Okko Bosker WR 26, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Coen Bot UK 3, Hendrikje BU 33. Dinsdag 28 mei: mt. Shamrock IJM 129, Claes- je RO 46, Stadt Enckhuysen KW 82, Emma Wil helmina KW 135, Francina KW 153, Burgemees ter Heusdens VL 27, Willem VL 121; m.l. Java KW 159, Aleida KW 169, Onderneming II SCH 27, Drie Gebroeders HD 79; m.k. De Hoop I IJM 45, Swift IJM 54, Arendje Jacoba KW 21, Dine Marie KW 57, Cornelia Adriana KW 58, Pietertje HD 87. Woensdag 29 mei: m.t. Dirkje RO 53, Maria Theresia KW 99; m.l. Hette Margaretha KW 74, Nestor KW 101, Gezina Geertrui KW 176; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, De Hoop II IJM 59. Vrijdag 31 mei: m.t. Maria van Hattem IJM 10. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 21 mei: m.l. Gorredijk IJM 75, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Vertrouwen KW 6, Hollandia KW 18, Dirk KW 19, Grietje KW 20, Orion KW 22, Volharding KW 23, Wilhelmina I KW 25, Margrietha Maria KW 29, Nederland VI KW 37, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond II KW 43, Riinmond III KW 44, Noordzee KW 47, An nie KW 54, Noordster KW 67, Nellv Maria KW 70, Excelsior II KW 78, Ella Christina KW 97. Rijnmond V KW 110, Bali KW 129, Nederland VII KW 130, Wilhelmina in KW 147, Vooruit KW 151, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 28 mei: m.l. Fierman Eduard KW 5, Hubertha Gerarda KW 9, Everard Christina KW 40, Neptunus KW 45, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Toenadering KW 95, Wilhelmina II KW 138, Voorwaarts KW 140, Onderneming KW 175. Woensdag 29 mei: m.l. De Arend KW 7, He lena KW 39, Cornelis Marinus KW 48, Jan KW 50 Eendracht 168, Willy SCH 7. AMSTERDAM Het was vrijdag een historische dag op het Damrak voor de aandelen Koninklijke Olie, doordat de hoogste koers voor deze aandelen, 1014 percent van mei 1920, met circa 30 percent werd overschreden. Een groot contrast vormden deze aandelen met die van de H.V.A., die in 1920 ook circa 1015 perqent noteerden, tegenover nu 114 percent. Dat de eerste kwartaalcijfers van de Koninklijke Shell-groep ook in Ameri ka gunstig werden ontvangen, werd daar in de koers voor het fonds gedemonstreerd. De vaste tendentie van Amsterdam werd niet alleen overgenomen, doch er werd nog een flinke schep aan toegevoegd. Het ver hogen van de exportprï'zen door de Shell Petroleum Co Ltd aan de Perzische Golf, alsmede de algemene vaste stemming voor alle oliewaarden in Wallstreet, zullen on getwijfeld tot de hoge koers voor de Royal Dutch hebben bijgedragen. Het fonds no teerde 2 dollar hoger. De aandelen Konink lijke Olie werden heden in Amsterdam verhandeld rond de 205 gulden ex 3V2 gulden dividend. Omgerekend tegen oude basis betekent dit 1025 percent ex \TV2 percent dividend, of 38 percent hoger dan woensdag. Tegenover de vraag stonden bijna verkooplimieten, waardoor een hoge prijs tot stand kwam. De arbitrage had weinig te doen. Alleen Londen kocht op kleine schaal. Unilever was in sympathie met de Ko ninklijke door het publiek gevraagd en verbeterde 5 punten. Ook Philipsaandelen lagen goed in de markt en boekten 2 pun ten winst. AKU zette de stijging van woensdag voort en trok 4 punten aan. In de K.L.M.-hoek was het zeer rustig. Het fonds moest ruim 1 gulden prijsgeven. Koers 130.70. De scheepvaartmarkt was zeer kalm. Het merendeel van de aandelen was circa 1 percent hoger. H.V.A. kon de hoge koers van de morgenuren, 116 percent, niet ha len, doch was ten opzichte van woensdag weer 1 percent hoger. Amsterdam Rubber en Deli Maatschappij waren een half per cent lager. SI aatsfondsen waren over het algemeen Vs tot Vi percent lager in stille markt. Prolongatie 3% percent. (A.N.P.). NEW YORK De aandelenkoersen ondergingen een onverwachte en sterke avans, ondanks de afwezigheid van zeer vele beursmensen, die aldus een onofficiële vakantie van vier dagen namen met inbegrip van Memorial Day. De beurs werd dus gehouden tussen twee vrije dagen in - Memorial Day en zaterdag - en de omzet was dan ook zeer gering, namelijk 2.050.000 aandelen - de geringste omzet sinds 16 april tegen 2,270.000 op woensdag. De koersbeweging was echter opmerke lijk. De oliefondsen en geselecteerde chemi sche, staal en andere fondsen stegen één tot meer dan twee dollar, ondanks winst nemingen laat-beurs. De olie- en staalwaarden waren gevraagd in verband met te verwachten prijsstijgin gen. De stijgingen van de oliekoersen be liepen - ondanks aanzienlijke afbrokke ling tegen het einde van de beurs - een dollar of meer bij Cities Service. Conti nental Oil, Seaboard, Texas Co., Gulf Oil en Standard of California. Bij staal beliep de stijging bijna twee dollar bij Lukens, en bijna een dollar bij Youngstown Sheet and Tube en Bethlehem. Bij de chemicaliën viel Eastman Kodak op, dat ex dividend werd verhandeld, en Spencer Chemical; beide sloten bijna twee dollar hoger. Het meest actieve fonds was Getty Oil, dot door verkopen zwaar getroffen werd en 1 3/8 dollar beneden openingskoers sloot. De autowaarden waren vast. Het verloop der spoorwegwaarden was verdeeld. Het industriegemiddelde sloot 2,75 hoger op 504,93, dat voor spoorwegen 0,09 lager op 145,55 en openbare nutsbedrijven 0,10 lager op 74,03. Van de 1.110 verhandelde fondsen sloten er 512 hoger, 355 lager en 243 onveranderd

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11