VERRASSEN dfxmjb Middenstand is ongerust over lastenverzwaring Van dag tot dag Verdere medewerking aan de prijs- stabilisatie wordt welhaast onmogelijk Pracht handen Opperpotsenmaker van de Tsaar bleef liever op de Botermarkt raatótoel r Hoe is het ontstaan 3 Bloedbad in Algerije wekt diepe weerzin in Frankrijk Op Memorial Day 236 doden in de Verenigde Staten Nog bijna een miljoen Arabische vluchtelingen Twee Canadese postzegels met posthoorn-embleem Verrassing in Londen over initiatief van Adenauer die plotselinge zekerheid dat verder zoeken overbodig maakt mmm Bonn wil ontbinding van Krupp staken Beroep op Engeland Socialisten van Oostenrijk welwillend jegens kerk Machtsstrijd tussen beide grootste partijen fa (Op de Vragen staat vrij. Watersnood in Argentinië Jordanië vraagt Engeland economische bijstand „Aziatische griep" nu ook in Europa? Dit woord: WINKEL ZATERDAG 1 JUNI 1957 De Franse president Coty heeft vrijdag avond via de radio getracht „het wereld geweten wakker te schudden" naar aan leiding van een vreselijk bloedbad, door het rebellenleger in Algerije aangericht in het dorpje Meloeza in de nabijheid van Algiers. Onschuldige dorpsbewoners wer den op beestachtige wijze vermoord voor de ogen van hun familieleden. Deze af schuwelijke moordpartij zal inderdaad menigeen doen huiveren en met bitterheid vervullen. De bitterheid, waarmede de Fransen deze tragedie aan de wereld voorhouden, geeft hun ogenschijnlijk een nieuw argu ment voor een zo streng mogelijke repre sailleactie tegen de moordenaarsbenden, die zich niet ontzien hun eigen landge noten te slachtofferen. Doch velen elders, in landen die niet bij het Noordafrikaanse conflict betrokken zijn, zullen hun ge dachten laten gaan over de nutteloosheid van de elkander opvolgende wraakoefe ningen, die de toestand in het betrokken gebied tot een inferno maken voor de tus sen twee vuren gedrongen bevolking. De moord van Meloeza was een wraakactie tegen Algerijnen die diensten aan het Franse leger hadden verleend. De positie van de burgerbevolking in Algerije is door het wisselend gevechtsbeeld en de onbestendigheid van de fronten een voudig onmogelijk geworden. Dorpen, die opstandelingen verbergen, worden door de Franse eenheden gestraft; dorpelingen, die Franse bescherming in roepen, worden door de opstandelingen omgebracht. Geen van beide partijen heeft een zo duidelijk overwicht, dat zij werke lijke bescherming aan de bevolking kan bieden. De moordpartij in Meloeza werd door een vlieger ontdekt, uren nadat zij had plaatsgegrepen. Een duidelijker demonstratie van de rampzalige ontwikkeling, die een nationa listische beweging neemt nadat haar om vang en middelen haar in staat gesteld hebben, van passief naar actief verzet over te schakelen, kan moeilijker worden ge geven. Het uitzicht op een vreedzame re geling raakt dan zo ver naar de toekomst verschoven, dat jaren van vruchteloos lij den het leven in een dergelijk gebied tot een aanfluiting maken. De internationale opinie, die door presi dent Coty thans nog eens is aangesproken, zal minder geneigd zijn de Fransen tot strengere represailles aan te sporen dan in internationaal verband iets te ondernemen, dat een einde kan maken aan dit bloed vergieten om een politieke strijdvraag. Het lot van de burgerbevolking in Noord-Afrika roept om een initiatief van het apparaat, dat het ideaal van vreed zaam oplossen der politieke geschillen in haar vaandel heeft geschreven. De UNO heeft argumenten genoeg, om eindelijk eens in de bres te komen voor de onschul- digen, die daar in Noord-Afrika tussen hamer en aambeeld worden verpletterd. De door de regering genomen beslissing inzake de lastencompensatie voor de huur verhoging heeft bjj de Christelijke Mid denstandsbond, de Koninklijke Nederland se Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond ernstige ongerustheid gewekt. Dit blijkt uit een adres dat de commissie van overleg van de middenstandsvakcentrales, waarin deze drie bonden samenwerken, aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De organisaties zijn van mening dat het door de cumulatie van lastenverzwaringen voor het midden- en kleinbedrijf welhaast onmogelijk moet worden geacht verant woordelijkheid te dragen voor een ver dere medewerking aan het prjjsstabili- satiebeleid. In het adres wordt gezegd dat de door de regering genomen beslissing tot een aanmerkelijke overcompensatie, in het bij zonder in de lagere gemeenteklassen, leidt. Deze overcompensatie betekent een grote lastenverzwaring voor het bedrijfs leven. De in de regeringsbeslissing ge noemde minimum bijslagen hebben daar enboven voor het midden- en kleinbedrijf tot gevolg, dat aan het betrokken perso neel als regel een aanmerkelijk groter per centage dan 2 percent in sommige bran ches zeis vijf percent van de rechtens geldende lonen zal moeten gegeven worden. Door de grotere lastenverzwaring rijst voor de middenstandsorganisaties de vraag of het nog verantwoord is voort te gaan het prijsstabilisatiebeleid te steunen. Een reden temeer tot bezorgdheid is gelegen in de voorstellen van de regering met be trekking tot de huurverhoging van be drijfspanden, zo wordt in het adres ge zegd. Weliswaar zijn de bedrijfspanden uitge zonderd van de verplichte huurverhoging, zoals deze geldt voor de woningen, doch ADVERTENTIE Tube 95 ct Het is de Hamamelis die 't 'm doet (Van onze correspondent in Parijs) Het bloedbad, dat de Algerijnse rebellen ;n het dorpje Melouza hebben aangericht ?n waarbij 302 mannen onder de ogen van 'iun vrouwen en kinderen als honden wer- len afgemaakt, heeft in Frankrijk een in- 'ens afgrijzen verwekt. De Parijse kranten concludeerden dat de aanleiding tot deze nassa-moord gelegen was in een conflict ussen de twee rivaliserende bevrijdings bewegingen de F.L.M. en de M.N.A. van Messali. De bevolking scheen enige sym- oatie voor Messali te hebben getoond, waarna de FLM (Nationale Bevrijdings front) met represailles moet hebben ge dreigd, die ten uitvoer werden gebracht, toen enkele families de bescherming der Franse troepen wilden inroepen. Nadat alle mannen waren vermoord en het dorp in brand was gestoken, zijn de daders op de vlucht geslagen. Volgens de laatste be richten worden zij nu door de Franse troe pen op de hielen gezeten. In een speciale radio-boodschap aan alle beschaafde volkeren heeft vannacht presi dent Coty een diep bewogen protest tegen deze barbaarse methoden van de rebellen doen horen. Hij vroeg zich af, of het mo ment nu niet is gekomen, dat de hele be schaafde wereld ieder gehoor weigert aan de daders en medeplichtigen van een weer zinwekkende terreur, waardoor de elemen tairste wetten van menselijkheid met de voeten worden getreden. Aan de Algerijnse bevolking, waarvan nu al 5000 mannen, vrouwen en kinderen door de fellagha's moeten zijn gedood, gaf Coty de verzeke ring, dat Frankrijk de veiligheid en de rechtvaardigheid zal garanderen en haar nooit aan de barbarij der fellagha's zal uit leveren. CHICAGO (UP) Evenals in vorige ja- -en zijn op „Memorial Day" in de Verenig- ie Staten, de dag waarop de doden uit bei de wereldoorlogen worden herdacht, weer tientallen personen om het leven gekomen. In de periode van woensdagmiddag tot donderdag middernacht zijn in de Verenig de Staten 236 personen door ongelukken om het leven gekomen. Het verkeer eiste 136 slachtoffers, acht personen kwamen om bij vliegtuigongelukken, zestig door ver drinking en 32 bij andere ongevallen. In Genève is deze week een tweedaagse conferentie van enige tientallen particu liere vluchtelingenorganisaties gehouden. Er werd 'n rannort uitgebracht door een or gaan van de Wereldraad der Kerken en de Internationale Missieraad, waarin gecon cludeerd wordt dat de enige oplossing van het vraagstuk der Arabische vluchtelingen uit Palestina te vinden is in een integratie dezer vluchtelingen in de Arabische ge meenschappen. Ten eerste zijn er 922.000 Arabieren uit Palestina, waaronder circa 225.000 kinde ren beneden de acht jaar. Ten tweede zijn er omstreeks 200.000 personen, die aan spraak maken op ondersteuning, o.a. de bevolking van de landstrook van Gaza (voor zover zij niet uit vluchtelingen be staat) en landbouwers wier land aan de andere zijde van de demarcatielijn ligt. Ten derde zijn er de 20.000 Joden, die on langs uit Egypte gevlucht zijn en die in ternationale hulp behoeven. Voor de Arabische vluchtelingen bestaat, aldus het rapport, de „klassieke" oplossing der repatriëring niet. Het bestaan van Is rael, met de daar thans aanwezige bevol kingsdichtheid, maakt dit onmogelijk. Evenmin het complement der repatriëring: de emigratie. De ervaring heeft geleerd dat er buiten de Arabische landen weinig emigratiemogelijkheden voor Arabische vluchtelingen zijn. De Arabische vluchteling is naar gods dienst en levensgewoonten „niet te onder scheiden van de bevolking der gastheer- landen". Bovendien is er in de Arabische landen, die deze vluchtelingen hebben op genomen, een toenemende vraag naar ar beidskrachten, waaraan het vluchtelingen- potentieel kan tegemoetkomen. Tenslotte, en dit noemt het rapport nog ongebruikelijker, er is geld voor de inte gratie dezer vluchtelingen. De 200 miljoen dollar die de UNO vijf jaar geleden heb ben gevoteerd zijn nog altijd niet uitgege ven.... om politieke redenen. De moei lijkheden zijn uitsluitend van politieke aard, zo stelt het rapport vast. (Van onze correspondent in Canada) MONTREAL De ontwerper van de Nederlandse stand op de handelstentoon stelling in Montreal, heeft ook de ont werpen gemaakt voor twee Canadese post zegels die in augustus zullen worden uit gegeven ter gelegenheid van het veertien de congres van de wereldpostvereniging in Ottawa. De heer Carl, R. Mangold, een Zwitser die 28 jaar geleden naar Canada emigreerde, heeft als hoofdmotief de post hoorn genomen. „Een voorwerp", zo zei hij, „dat de Nederlandse posterijen op vroegere zegels op aantrekkelijke wijze hebben verwerkt". De heer Mangold, een postzegelverzamelaar en -kenner, is vol lof over de Nederlandse zegels. „Uw land", zo zei hij, „houdt over het algemeen vast aan de gedachte dat een postzegel een waardepapier is, hetgeen ook in de uit voering tot uitdrukking moet komen". De nieuwe Canadese zegels verschijnen in een waarde van vijf en vijftien cent. „Ik had een moeilijke opdracht", zo zei de heer Mangold, „omdat de meeste Cana dese zegels met critiek worden ontvangen vanwege het gebrek aan kunstzinnigheid en fantasie". de praktijk heeft uitgewezen, dat reali satie van de geboden mogelijkheid tot ver hoging gezien de bijzondere machtspo sitie van de eigenaar van het bedrijfspand pleegt te geschieden op het maximum toelaatbare peil. De middenstandsorganisaties zijn voorts met grote zorg vervuld door de mede deling van de regering, dat een wijziging van de kostprijs in het algemeen niet voor doorberekening in aanmerking komt, een standpunt, waarmede de geraadpleegde organisaties van het bedrijfsleven zich hebben verenigd. Afgezien van de vraag of de nieuwe lastenverzwaringen geacht kunnen worden begrepen te zijn in de toe zegging van het bedrijfsleven inzake zijn steun aan het prijsstabilisatiebeleid in 1957, zijn de middenstandsorganisaties van mening dat het welhaast onmogelijk moet worden geacht verantwoordelijkheid te dragen voor een verdere medewerking aan het prijsstabilisatiebeleid. (Van onze correspondent in Londen) Adenauers initiatief tot het houden van een nieuwe bijeenkomst der grote vier is voor Londen als een verrassing gekomen. Een woordvoerder van het Foreign Office, de nodige voorzichtigheid in acht nemend, verklaarde dat de totstandkoming van een beperkte overeenkomst op het gebied der ontwapening de kansen op succes aanzien lijk zou verhogen van een conferentie der grote vier. Binnenkort zal premier MacMillan ant woorden op Boelganins brief, waarin de Sovjet-premier zinspeelde op een nieuwe top-bijeenkomst. Misschien zal MacMillan de mogelijkheid van een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier opperen. Algemeen wordt geloofd dat de Verenig de Staten op het punt staan voorwaarden aan te bieden voor een gedeeltelijke ont wapeningsovereenkomst, die aanvaard baar is voor de Sovjet-Unie. In Londen, waar een zekere vrees heerst voor een nieuw Rapallo, een afzonderlijke overeen komst tussen een eventuele Westduitse so cialistische regering en de Russen, acht men het van groot belang dat Eisenhower Adenauers positie heeft versterkt doordat nog eens onderstreept is dat er geen defi nitieve regeling tussen Oost en West kan komen vóór een Duitse hereniging. Op deze kwesties is destijds de confe rentie van Genève gestrand en zij vormt tevens de hoofdbron van de voortdurende internationale spanning. Er is echter geen enkele aanwijzing voor dat de Russen wer kelijk tot een regeling bereid zijn. Het optimisme in Londen is gegrond op de veranderde houding in Amerikaanse re geringskringen om meer toeschietelijkheid te tonen nu president Eisenhower zijn wil heeft doorgezet tegenover admiraal Rad- cliff en andere militaire leiders, die blijk baar elke regeling met de Sovjet-Unie waardeloos en riskant achten. Moskou afwijzend MOSKOU (UP) De Sovjet-Unie heeft het voorstel van Adenauer, na het even tuele sluiten van een ontwapeningsovereen komst, een viermogendhedenconferentie, onder meer over de Duitse hereniging te beleggen, van de hand gewezen. In een bericht van het officiële Russische pers agentschap Tass wordt de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles er van beschuldigd, medewerking te verlenen aan de verkiezingspropaganda van Ade nauer. ADVERTENTIE Crème en poeder meesterlijk gecombineerd - voor een feilloos verzorgd uiterlijk... altijdoveral Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make up is gedaan. Eén doosje, één donsje: ziedaar uw complete make-up. Heil zame lanolinerijke crèmes samen gebracht met het fijnste, luchtigste gelaatspoeder - de moderne bron van betoverende schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tijd, geen moeite - maar geeft alles: een verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet. Seconden krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de prettige zekerheid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nu! VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de West duitse regering de aandacht van de Engel se, Franse en Amerikaanse regeringen heeft gevestigd op de moeilijkheden die zijn ontstaan rond de maatregelen tot „de centralisatie" van de Duitse zware indu strie. Een lid van de Labourpartij had hem verzocht, commentaar te geven op West duitse voorstellen om de maatregelen tot ontbinding van het Kruppconcern te schrappen. Volgens een in 1953 tussen de juridische adviseurs van Krupp en de geallieerde hoge commissie gesloten overeenkomst moet de ontbinding van het Kruppconcern op 31 maart 1958 voltooid zijn. Minister Selwyn Lloyd deelde mee, dat Engeland de Westduitse regering om na dere inlichtingen omtrent de moeilijkheden heeft verzocht. Indien deze inlichtingen zijn verstrekt, zal de zaak besproken wor den met de andere ondertekenaars van de conventie van Bonn, welke tot de souve- reiniteit van West-Duitsland leidde. Het Labour lid Noel Baker verzocht de minister, de Westduitse regering duidelijk te maken, dat de familie Krupp en haar firma voor de Duitse zaken van zeer ge vaarlijke invloed zijn. Minister Lloyd ant woordde, dat naar zijn mening de West duitse regering zich ten volle van alle fei ten bewust is. ADVERTENTIE Toen Tetje Roen op verzoek van het Am sterdams stadsbestuur eens optrad voor Tsaar Peter de Grote, was deze zo verrukt, dat hij Tetje Roen de positie van opper potsenmaker aan het Tsarenhof aanbood. Deze voorstelling vond plaats bij Ts'aar Peter's bezoek aan Nederland in het Heren- logement. waar de tsaar verbleef. Tot ieders verbazing antwoordde deze merkwaardigste aller marktclowns op dit aanbod, dat hij liever bleef op de Botermarkt het huidige Rembrandtplein. En de geschiedenis heeft Tetje Roen gelijk gegeven. Want.... Lees dit en vele andere kostelijke geschie denissen in het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Voor uw ogen ontrolt zich het interessante schouw spel van het circus vanaf het allereerste begin tot groots opgezette massastukken in drie pistes tegelijk, zoals bij Barnum Bailey. Het is een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen en vele kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. U kunt dit boekwerk kopen voor slechts 2.50 bij uw roomboterleveran- cier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag Ook in Rusland wordt op de scholen veel gedaan om de kinderen de regelen van het verkeer bij te brengen. Bij de lessen wordt gebruik gemaakt van verkeerslichten; de verkeersregels zijn op rijm gezet, zodat ze gemakkelijk te onthouden zijn. (Van onze correspondent in Wenen) Tijdens de jongste verkiezingscampagne in Oostenrijk heeft de socialistische partij gepropageerd dat een rooms-katholiek ge rust zijn stem kan geven aan een socialis tische kandidaat en na zijn verkiezing tot staatspresident heeft de socialist dr. Scharf verklaard betere betrekkingen tus sen kerk en staat te willen bevorderen. In feite gaat het hier om het concordaat met de Heilige Stoel uit 1934, dat de socialisten ongeldig hebben verklaard, maar waaraan de rooms-katholieke volkspartij vasthoudt, ook al stelde zij de nodige wijzigingen voor. De socialisten hebben nu hun stand punt in zoVerre veranderd dat zij over een concordaat willen onderhandelen en zij zouden hierover reeds informele bespre kingen hebben gevoerd. Door deze poli tiek hopen zij, onder andere, ook aanhan gers onder de rooms-katholieken te win nen. De rooms-katholieke volkspartij voelt zich in het defensief gedrongen, wat ge deeltelijk haar eigen schuld is, omdat zij ondanks haar goede betrekkingen met de kerkelijke instanties in deze aange legenheid weinig of niets heeft gedaan of bereikt. Beide partijen zoeken de gunst van de kerk, maar in de grond van de zaak gaat het er om wie straks de over hand krijgt. Concordaat De Oostenrijkse vertegenwoordiger bij de Heilige Stoel, dr. Kripp, vertoeft in Wenen, waarschijnlijk om de stemming te polsen en de regering op de hoogte te stel len van de opvattingen van het Vaticaan omtrent het concordaat. Hierbij komen zeer actuele vragen ter sprake, bijvoor beeld over de huwelijkswetgeving (inzon- deheid inzake huwelijken die niet voor de burgerlijke stand, maar wel in de kerk zijn gesloten) en de bijzondere school. Men kan hiervan een interessante ontwikke ling verwachten. Enerzijds kunnen de ker kelijke instanties geen succes verwachten zonder de medewerking van de socialisten, wat dan voor deze een winst aan prestige zou betekenen en anderzijds wil de kerk de volkspartij niet al te zeer blootstellen, omdat zij met deze groep sympathiseerd, ook al heeft deze haar meermalen teleur gesteld. ADVERTENTIE Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEA tevragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. Hijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. Ziek met plezier Ik spreek niet van echte, erge ziekten. Ik spreek van: niezen en dan prikken in de ogen en dan ineens pijn in de rug. En dan bleek worden en wat duizelig, en hoofdpijn al sedert eergisteren. En pijn in de keel en prikken achter in de luchtpijp en een onbedwingbare behoefte om te gaan liggen en de ogen te sluiten; en een thermo meter die, als je met bonzend hoofd de kwikstreep probeert te ontcijferen, je ver telt dat je 38-en-nog-wat hebt. En weer niezen en veel te warm zijn en willen drinken en opeens hoesten en eerst het raam dicht willen hebben omdat het tocht, en dan open. En dan opeens ben je veel beter en wil je rondlopen en iedereen denkt, dat het allemaal aanstellerij was, en dan moet je plotseling weer dringend gaan liggen. Dat soort ziekte bedoel ik. Je neemt dan opspirine en antihoestine en vitamine q-12 en je drinkt hete geperste zuidvruchten of oostappels. En je voelt, dat de wereld je verlaten heeft. Welnu, ik heb mijn recept voor deze wanhoopstoestand. Weest ziek met plezier! Ik heb altijd ontdekt, dat het niet half zo erg is zodra je bereid bent, met ge noegen ziek te zijn. De hoofdpijn wordt aangenaam, de keelpijn een lieve vriend, het niezen een blij herkenningsteken, de steken in de rug een gezellig bedlegerig excuus, en de temperatuur een gratis ver warming. Wanneer je dit alles aanvaardt, wordt het bed de liefste verblijfplaats op aard. Werk en afspraken vervagen in aangename verwazing. Zevenhonderd kisten haring die gelost moeten worden, beurstransacties in New York, orkest-repetities, onderwijs aan linkshandige schipperskinderen, tunnel- bouwen, of wat uw dagelijkse zorgen ook zijn, dat verdwijnt allemaal achter de zil- verflikkerende zuil in de thermometer, een kwikzilveren gordijn van bedlegerige te vredenheid. Je leest met intense genoegzaamheid het grappige of spannende boek dat iemand voor je heeft meegebracht. Je commandeert om glazen water en medicijnen. Je wordt zienderogen beter en de wereld is diep tevredenstellend. En binnen weinige dagen verdwijnt de ziekte, wijkend voor deze wijsgerige, thera peutische, helende, berustende en zuiveren de vastbeslotenheid. Kortom, je bent ziek met plezier. En alles is in de allerbeste orde. P.S. Oh ja, ik vergat te zeggen, dat niet IK ziek ben, maar dat het mijn vrouw is. H. B. Fortuin ADVERTENTIE BUENOS AIRES (UP). - In de Argen tijnse provincie Buenos Aires zijn vele stroompjes en rivieren buiten hun oevers getreden tengevolge van zware regenval. Duizenden stuks vee zijn verdronken. Drie duizend mensen zijn geëvacueerd, en vier personen zijn om het leven gekomen. In sommige gedeelten staat het water twee meter hoog boven het ondergelopen land. Buitenwijken van Buenos Aires zijn over stroomd. LONDEN (Reuter) Jordanië heeft Groot-Brittannië verzocht zijn hulp voor de economische ontwikkeling van het land voort te zetten, aldus heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. Hij zei, dat het verzoek te Londen wordt bestudeerd. In het afgelopen jaar gaf Groot-Brittan nië Jordanië ongeveer tien miljoen gulden voor de economische ontwikkeling van het land. Deze hulp stond los van de jaarlijkse subsidie van ongeveer honderd miljoen gulden, welke ophield bij de beëindiging van het Brits-Jordaanse verdrag eerder in dit jaar. LONDEN (UP) De griep, die sinds half april in Formosa, Malakka, de Phi- lippijnen, Indochina en Indonesië woedt, zou volgens Engelse berichten thans door passagiers en bemanningsleden van schepen ook naar Europa zijn overge bracht. Het virus is in het British Medical Research Centre geïdentificeerd als een milde, maar tot dusver onbekende variant van het influenza A-virus. De kans, dat de ziekte zich in Europa even stormachtig zal verspreiden als in het Verre Oosten, wordt met de zomer voor de deur niet bi zonder groot geacht. De Aziatische griep, zo wordt vastgesteld, heeft tot nu toe een betrekkelijk zachtaardig karakter getoond. Wel zijn er vooral in Manilla en Singapore vrijwat gevallen met dodelijke afloop voor gekomen, maar men heeft sterk de in druk, dat vele daarvan niet op de reke ning van het griepvirus geschoven kunnen worden, dan wel te wijten zijn aan compli caties als longontsteking e.d., die in de Eu ropese landen met hun goede medische verzorging meestal met succes bestreden kunnen worden. Dat de oorspronkelijke betekenis van winkel: hoek is, bewijst het woord win kelhaak, werktuig om rechte hoeken mee af te zetten. Men gaat uit van een indo-europese stam die: buigen bete kende en waarmee niet alleen woorden als wenken, wankel en wankelen ver want zijn, maar ook zwenken, zwengel en (in) zwang. Het is verleidelijk de be tekenisovergang van hoek tot winkel te verklaren uit de neiging winkels te vestigen op hoeken van straten. Daar voor is echter de betekenis: winkel te oud. Veeleer moet men denken aan: hoek van het huis, deel van het huis, ^bergplaats van waren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5