geen verf.vraag RIPOLIN OM HET ERFGOED Nieuwe staking dreigt in de Britse scheepsbouwindustrie De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem Ketelmakers verzetten zich tegen een voorwaardelijke loonregeling NAAIMACHINES Voor alle bedden reparaties HAARLEMS MATRASSENHUIS Kort en bond igj ZATERDAG 1 JUNI 1957 Heringa Wathrich centrale verwarming johnson oliebranders KERKELIJK LEVEN Kerk en politiek Deltaplan Polen zou Sovjet-diplomaat hebben uitgewezen Gomoelka gaat begin juni naar Oost-Berlijn H. DE GRAAFF Toenadering in Hongarije tussen kerk en staat Godsdienstonderwijs in twee extra lesuren toegestaan Hoog Joegoslavisch bezoek voor Indonesië Arthur Miller schuldig bevonden Twee kinderen gedood tijdens autoraces Zuid-Amerika acht „ZAVO" onnodig Kleurlingen-universiteiten in Zuid-Afrika Twee Amerikaanse studenten in Hongarije Internationale Rode Kruis ontvangt Nansenmedaille Voorlopig vijftien maanden dienen in België? V.S. zenden negen Hongaarse vluchtelingen naar Oostenrijk terug DOOR JULES VERMAELï Jidetavci (Van onze correspondent in Londen) Doordat de militante ketelmakersbond, de machtigste vakorganisatie in de Britse scheepsbouw, geweigerd heeft het bemid delingsvoorstel, gedaan door het van over heidswege ingestelde hof van onderzoek, te aanvaarden, is een nieuwe staking aller minst denkbeeldig. Het voorstel, dat dezer dagen door de metaalbewerkersbond is aanvaard, voorziet in een loonsverhoging van elf shilling (5,50 gulden) per week, op voorwaarde, dat in de komende twaalf maanden geen nieuwe looneisen zullen ADVERTENTIE) Haarlem DE COMMISSIE Kerkenbouw, ook wel commissie-Sassen geheten naar haar voor zitter, het Eerste Kamerlid mr. E. Sassen, heeft dezer dagen aan de minister van Binnenlandse Zaken rapport uitgebracht betreffende het verlenen van bijdragen uit de overeidskassen voor de stichting van kerkgebouwen. De commissie heeft zich allereerst afge vraagd of het verstrekken van bijdragen wenselijk is en meent, na afweging van het voor en tegen, dat deze vraag bevestigend is te beantwoorden. De meest op de voor grond tredende reden, welke de commissie hiervoor aanvoert is wel de in brede lagen van het Nederlandse volk bestaande over tuiging, dat een krachtig kerkelijk leven van groot openbaar belang is. Daarom- reeds kan het de overheid niet onverschillig laten of de kerkgenootschappen in het hui dige bestel ook materiëel in staat zijn hun taak en zending op adequate wijze uit te voeren. De aanwezigheid van voldoende kerkgebouwen met de daarbij behorende bijgebouwen en pastoriën is daartoe, naar het oordeel der commissie,noodzakelijk. Voor de wenselijheid worden voorts aan gevoerd: de snelle groei van de steden en dorpen door migratie, cityvorming, bevol kingsgroei, sanering enzovoort, de sterke stijging van bouwkosten, de verzwaarde en verbrede taak der kerkgenootschappen, de verzwakking van het financiële draagvlak van de kerken. De commissie is van me ning, dat ter bevordering van de grootst mogelijke gelijkheid van behandeling en ter waarborging van de grootst mogelijke bil lijkheid en doeltreffendheid in de beste ding der overheidsgelden, het verstrekken van bijdragen voortaan ten laste van het Rijk,in hgnden van de rijksoverheid dienen, te worden gelegd. Voorgesteld wordt de bevoegdheid tot het leveren van bijdragen van Provinciën en gemeenten in verband hiermede te beperken tot die stichtings- kosten, welke veroorzaakt worden door speciale eisen of verlangens door of van wege de provincie of de gemeente gesteld of geuit. De omvang van de rijksbijdrage is een moeilijk punt geweest. De kerken blijken behoefte te hebben aan een bijdrage van een derde deel van de stichtingskosten van kerkgebouwen, bijgebouwen en pas torie. De commissie meent, dat een zo danige bijdrage redelijk is, maar anderzijds van oordeel, dat ook gelet moet worden op de vele andere omstandigheden, die bij het verlenen van overheidsbijdragen naast het element van behoefte de hoogte van bij dragen, en subsidies plegen te bepalen. In verband hiermee meent de commissie een lagere bijdrage te kunnen adviseren, doch niet lager dan een kwart van de stichtings kosten. Voor het bepalen van de stichtingskosten heèft de commissie de reeks normen aan haar rapport toegevoegd, gebaseerd op nor male voor het doel toereikende, maar toch sobere kerken, -bijbehorende gebouwen, kerkinventarissen en pastoriën. Ook is toe gevoegd een wetsontwerp, waarin de pro cedure voor het verkrijgen van de bijdrage is vastgelegd en waaruit blijkt, dat de com missie van oordeel is, dat de wet behou dens verlenging dient te worden toegepast op kerkgebouwen, waarvan de gunning aan de aannemer heeft plaats gehad na 1 januari 1956 en vóór 1 januari 1968. In Cadzand is kort geleden een „predi- kantendag" gehouden, waar de plannen ontvouwd zijn, die doorgevoerd zullen worden als het Deltaplan werkelijkheid is geworden. De vraag doet zich daarbij voor, of het protestantisme in Zeeland klaar zal blijken te zijn om, bij de grote verschui vingen die er zullen komene niet alleen zichzelf te handhaven, maar ook een lei dende functie te vervullen. Er is op ver schillende aspecten en verlangens gewe zen, die daarbij naar voren komen. 1. De omwenteling, die de vestiging van grootindustrie en havenbedrijven met zich mee brengt zal een geweldige groei van plaatsen tot gevolg hebben. Wie zijn de mensen die zich hier vestigen? Hoe zullen zij worden opgevangen? Het zal zaak zijn, dat er tegen die tijd „bedrijfspredikanten" en wika's (werkers in kerkelijke arbeid) als personeelschefs komen, zoals ook nu reeds de r.k. kerk bedrijfsaalmoezeniers heeft aangesteld in die streken, waar het aantal niet-praktizerende rooms-katholie- ken groot is. Naast hen kunnen maatschap pelijke werkers en gezinsverzorgsters aan de kerk onschatbare diensten bewijzen. 2. Er zal een groep van goed gevormde huisbezoekers moeten zijn, dat in staat is om de binnenkomenden een welkom toe te roepen, zó, dat dezen niet in de massa on dergaan, maar met goede zorg in de ker kelijke gemeenschap worden ingeleid. 3. Men zal er goed aan doen om tijdig met de problematiek hiervan in zogenaam de vormingscentra bezig te zijn. Denk bij voorbeeld aan de zondagsheiliging en het vraagstuk van de recreatie. Vooral voor bepaalde kerkelijke groeperingen zullen de komende ingrijpende veranderingen niet gemakkelijk te verwerken zijn. 4. Er zullen fondsen moeten worden ge vormd, waaruit te zijner tijd, in de trant van militaire tehuizen, Deltatehuizen wor den gebouwd, ingericht en aangepast voor de Deltawerkers. worden ingediend en tevens dat de arbei ders zullen medewerken tot de opheffing van bepaalde produktie-remmende vak bondsvoorschriften. Dit betekent dat de nieuwe loonregeling voor tenminste ander half jaar zal gelden, omdat met onderhan delingen over een nieuwe loonronde meest al zes maanden gemoeid zijn. Ted Hill, de algemene secretaris van de ketelmakersbond, die destijds de staking heeft uitgelokt, heeft zijn zin gekregen. Verantwoordelijke vakbondsleiders staan sceptisch tegenover deze vechtersbaas, die in het verleden weinig of niets construc tiefs tot het bedrijfsleven heeft bijgedra gen. Helaas zijn er ook aan werkgevers kant, speciaal in de scheepsbouw, figuren, die van het verleden weinig hebben ge leerd en die pas in hun element zijn als het hard tegen hard gaat.... Hill heeft laten doorschemeren, dat de arbeiders liever zullen staken dan de ge noemde voorwaarden aanvaarden. Hij be roept zich op het Trade Union Congress, het Britse verbond van vakverenigingen, dat zich in september voor het eerst heeft uitgesproken tegen een loonstop in welke vorm ook. Dat is toen gebeurd omdat de regering volgens de bonden de inflatie eer heeft bevorderd dan bestreden. Ongeschoolden geven toon aan Overigens heeft de regering bij het ont breken van een geleide loonpolitiek nooit een loon- en salarisstop gepropageerd doch wel een verlangzaming van het tempo der verhogingen, waarbij, indien mogelijk, de achterliggende groepen voorrang zouden moeten krijgen. De vakbonden wilden ech ter zelf het systeem handhaven van loon- verschillen tussen geschoolden en onge schoolden, waarbij het meermalen tot on derlinge strijd kwam doordat de onge schoolden, reeds door hun aantal, via hun vaak machtige organisaties groter invloed dan de rest konden uitoefenen. De regering staat op het standpunt dat in de meeste gevallen loonsverhogingen alleen verantwoord zijn indien zij gepaard gaan met een vergroting van de produkti- viteit. Helaas is er in het moderne bedrijfs leven vaak aan beide kanten een zekere onwil om moderne arbeidsmethodën in te voeren. Daar staat echter tegenover, dat door gaans incidentele industriële achterlijkheid het beeld scheef trekt. Het publiek verneemt overigens meestal weinig van de bedrijven, die wat arbeids verhoudingen en techniek aangaat, niets te wensen laten en de steunpilaren vormen van de Britse economie. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr 181, Tel. 14444 WARSCHAU, (AFP) In Warschau verluidt dat de tweede secretaris van de Russische ambassade in Warschau, Nikolai Maslennikov, door de Poolse regering tot persona non grata is verklaard en dat hij Polen de vorige week heeft verlaten. Hij zou' activiteit hebben ontplooid die onver enigbaar met zijn diplomatieke status werd geacht. De Poolse landda^freeft ip zijn zevende voltallige zitting een wet aangenomen, waarin wordt bepaald, dat benoeming van hoogwaardigheidsbekleders in de rooms- katholieke kerk alleen met instemming van de Poolse regering kan geschieden. Alle kerkelijke functionarissen moeten, vorrdat zij in functie treden, een eed van trouw aan de Poolse volksrepubliek af leggen, aldus meldt het Poolse persbureau P.A.P. Tel. 1.1.4.8.5 - 2.0.1.1.5 2 lijnen IN 1 DAG RETOUR Reeds 40 jaar ervaring. GROTE HOUTSTRAAT 105 (Van onze correspondent in Wenen) Onder voorzitterschap van de rooms- katholieke aartsbisschop dr. Groesz is in Hongarije een bestuurscomité onder de naam „Opus Pacis" (vredeswerk) opge richt, waarin nog vier andere rooms- katholieke bisschoppen zitting hebben, als mede enkele geestelijken die vroeger tot de zogenaamde „vredespriesters" hebben be hoord. Het Hongaarse episcopaat wil daar mee het bewijs leveren het oprechte stre ven naar vrede te ondersteunen. Tevens hoopt het daarmee te bereiken dat de geestelijkheid alleen binnen de kerkelijke hiërarchie voor de vredesbeweging kan werken. Daarmee is dan een einde ge komen aan de vroegere schismatische en pro-communistische „vredesbeweging" die zeven jaar geleden tegen de wil van het episcopaat door een aantal priesters in het leven werd geroepen en door de regering werd gesteund. De oprichter en eigenlijke leider van deze beweging, dr. R. Horvath, werd indertijd op grond van zijn anti kerkelijke werkzaamheid geëxcommuni ceerd, maar onlangs heeft hij zich met de kerkelijke overheid verzoend. Hij is echter geen lid van het nieuwe comité. Door deze actie heeft het Hongaarse episcopaat een grondslag gevonden, waarop het gemak kelijker rechtstreeks met de regering kan onderhandelen, buiten de vroegere pro- jommunistische vredesbeweging om. Niet alle bisschoppen hebben zich echter bij dit initiatief aangesloten en men moet ook nog afwachten of de Heilige Stoel het ermee eens is. Ook de radio Als eerste gevolg van deze toenadering zijn de bisschoppen Peteri en Kisberk op vrije voeten gesteld. Voorts heeft het mi nisterie van Onderwijs richtlijnen gegeven voor het godsdienstonderwijs op de open bare scholen en gymnasia. Evenals vroeger onder Rakosi kunnen scholieren zich al leen voor dit onderwijs laten inschrijven, wanneer zij daartoe de uitdrukkelijke toe stemming van hun ouders hebben. Voor dit onderricht wordt twee uur per week beschikbaar gesteld, voor of na de gewone lesuren. De kinderen moeten vroeger op school komen, dan wel later blijven. Daar tegenover staat dat de meeste ouders, zon der, .virpes voor intimidatie of represailles huil toestemming geveh ëft dat Ihët zélfs tot de „bon ton" behoort om het gods dienstonderwijs te volgen. De regering heeft er ook in toegestemd dat de radio om de vier weken een half uur beschik baar stelt voor een godsdienstige uit zending. DJAKARTA (ANP.) Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat luitenant-generaal Svetzar Vukmanovic, de Joegoslavische vice-president, een bezoek aan Indonesië zal brengen om de herdenking van de on afhankelijkheidsverklaring op 17 augustus bij te wonen. De Joegoslavische staatsman zal voorts „op hoog niveau" besprekingen voeren over de betrekkingen tussen beide landen. Het voorgenomen bezoek van president Tito is uitgesteld in verband met de ver kiezingen in Joegoslavië. Het is echter mo gelijk, dat hij alsnog dit jaar naar Indone sië zal komen. WASHINGTON (Reuter) De eenen veertig-jarige Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller, echtgenoot van de filmster Marilyn Monroe, is vrijdag door de Wash- ingtonse rechter McLaughlin schuldig be vonden aan „minachting van het Congres". Tegen Miller waren twee aanklachten ingediend. Hij is aan beide schuldig bevon den. In beide gevallen kan hier maximaal een jaar gevangenisstraf of duizend dollar boete worden opgelegd. De rechter heeft schriftelijk uitspraak gedaan en zal later de strafmaat vaststel len. Verwacht wordt, dat Miller hoger be roep zal aantekenen. Dit houdt in, dat zijn zaak eerst door de verschillende hoven van beroep zal worden behandeld, om uitein delijk eventueel voor het Amerikaanse opperste gerechtshof te dienen. Miller blijft tegen borgstelling op vrije voeten. De schrijver had geweigerd, tegenover een ondercommissie van het Huis van Af gevaardigden voor het tegengaan van on Amerikaanse handelingen de namen te noemen van de aanwezigen op een in 1947 gehouden, en door hem bijgewoonde, bij eenkomst van Amerikaanse communisti sche schrijvers. Ook wilde hij niet zeggen of een bij name genoemde persoon toen als voorzitter was opgetreden. Twee kinderen werden gedood en drie personen gewond, toen tijdens autoraces in de Amerikaanse stad Clarion een wiel van een serie-sportwagen vloog en in het publiek belandde. De bestuurder, Ted Wise uit Ohio, kon de wagen in zijn macht houden. Hij werd niet gewond. BUENOS AIRES (AFP/Reuter) Argen tinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay zijn tot de slotsom gekomen, dat een Zuid- atlantisch verdrag naar NAVO-model „on nodig" is, daar „de bestaande defensie verdragen aan alle eisen voldoen". De afgevaardigden van de vier landen zijn twee weken in Buenos Aires bijeen geweest voor inleidende besprekingen over het organiseren van een regionaal ver dedigingsstelsel, overeenkomstig de aanbe velingen van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der 21 Ameri kaanse staten te Washington in 1951. De delegaties verklaarden zich tegen stander van „elk initiatief, dat zou kunnen leiden tot een mateloze aanschaffing van wapens". KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse Volksraad heeft woensdag met 72 tegen 42 stemmen in tweede lezing een wetsontwerp goedgekeurd tot rassenschei ding bij het hoger onderwijs. Het ontwerp voorziet in de oprichting van speciale uni versiteiten voor niet-blanken en een ver bod voor niet-blanken tot het volgen van de colleges aan de bestaande universi teiten. Het massaproces terzake van „landver raad", dat in Johannesburg gevoerd wordt tegen een groot aantal prominente per sonen van gekleurde rassen, is tot 23 juni verdaagd. Alle 157 verdachten zijn tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. Zij moe ten zich iedere week bij de politie melden en mogen geen vergaderingen bezoeken. EISENSTADT (Reuter) Aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens worden sedert zondag twee twintigjarige Amerikaanse studenten vermist, die een trektocht door Oostenrijk maakten. Een Oostenrijkse douanebeambte heeft gezien dat Hongaarse grenswachten twee jongemannen, wier sig nalement overeenkwam met dat van de vermiste studenten, hebben meegevoerd. Zij hadden voor hun vertrek in een jeugd herberg gezegd, dat zij een kijkje in het grensgebied wilden nemen. Een vrouw heeft de gendarmerie van Eisenstadt mee gedeeld, dat de Amerikanen haar zondag hadden gevraagd de Oostenrijkse politie en de Amerikaanse ambassade te Wenen te waarschuwen, indien zij niet binnen 48 uur terug zouden zijn. ADVERTENTIE Wang en LI keken verschrikt om, toen ze het lawaai van de soldaten hoorden. „Oei", zei Li. „Ze hebben het gemerkt!" „Jawe zijn ontdekt!", zei Wang ongerust. „Hollen, Lidadelijk komen ze achter ons aan! En ik wil niet meer terug naar dat akelige hok!" Ze holden nog harder dan eerst, dwars door de velden. Natuurlijk zouden die sol daten hen achterna komen; o, als ze toch gepakt werden! Zouden Wang en Li weg kunnen komen? 69-70 ADVERTENTIE „BALDI 29" de beste, feilloze klapcamera voor De BALDI 29 is het succes van dit jaarl Het is een klapcamera in het popu laire 6x 6 formaat. Gauthier sluiter met B, tijden van 1/25 tot 1/200 sec. Hoogwaardig BALDANAR 2.9 80 mm. objectief, ook voor fotograferen bij slech tere lichtverhoudingen. Dat kan alleen BALDA: Duits precisiewerk met volledige fabrieksgarantie i Vraag Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera'sI Imp. jotólrlmlischel Amsterdam GENèVE (Reuter) De Liga van Inter nationale Rode Kruisverenigingen heeft voor haar buitengewoon verdienstelijk werk ten behoeve van de Hongaarse vluch telingen de Nansenmedaille voor dit jaar gekregen. De onderscheiding, genoemd naar de Noorse ontdekkingsreiziger en Hoge Com missaris voor vluchtelingen bij de Volken bond dr. Fritjof Nansen, werd in 1954 inge steld door de toenmalige Hoge Commissaris voor de vluchtelingen bij de UNO, wijlen mr. G. J, van Heuven Goedhart. (Van onze correspondent in Brussel) De militaire dienstplicht in België zal volgens sommige Belgische couranten met ingang van 15 juni met drie maanden tot vijftien maanden worden verminderd. De Belgische regering heeft besloten de dienstplicht van achttien tot twaalf maan den te verminderen als gevolg van een reorganisatie van de Belgische strijdkrach ten. Het bericht over de dienstplicht van vijftien maanden is officieel nog niet be vestigd. WASHINGTON (UP) Een Hongaarse vluchteling, van wie ontdekt was dat hij deel had uitgemaakt van de Hongaarse (communistische) militaire inlichtingen dienst, is met zijn vrouw en kinderen donderdag door de Amerikaanse immigra tiedienst gedeporteerd. De zevenendertig-jarige Samuel Gom- bos was de negende Hongaar die naar Oostenrijk werd teruggezonden wegens zijn communistische associaties. 10 Even later bevond ik mij met Ethel in een hoog deftig vertrek, temidden van zware antieke meu belen en tapijten. Het was alsof ik haar opeens beter zag. Ze paste in deze omgeving, als een portret in een wel gekozen lijst. Niet dat ik enig verband wil leggen tus sen Miss Andrews en antieke meubelen, dat zou al zeer onheus zijn en pijnlijk ook, wegens haar, laat ik zeggen, vergevorderde jeugd. Neen, het was de melancholiek- romantische sfeer van dit interieur, die haar wezen con tour gaf. Hè, gezellig dat u er bent, begon ze, terwijl ze be drijvig, als een kanarie in een kooitje, heen en weer dribbelde. Ik zal een paar stoelen bij de haard schuiven. Hij brandt wel niet, maar het is maar om het idee. Nou nog een schemerlampje en een tafeltje. Kijk 's, een vaas met sigaartjes. U rookt toch? Gaat uw gang maar, hoor. Ha, daar is juffrouw Drost al met de thee. Even voor stellen: meneer Vermaele, juffrouw Drost. Juffrouw Drost was een klein dik vrouwtje, kennelijk een Brabantse. Efkes het blad met kommekes uit mijn handen zet ten, zei ze. Zie zo, dag meneer Vermaele. Ge treft het nou toch al bijzonder slecht, wat, dat de Jonker op reis is. Och, antwoordde ik, ik ben blij eindelijk eens per soonlijk kennis te kunnen maken met zuster Andrews. Ze toonde zich volstrekt verrast, toen ze aan mijn spraak bemerkte, dat ik ook uit het zuiden kwam. Dat trekt toch altijd, vond ze, en toen ik zei, dat ik uit Bel gië kwam, moest ik dadelijk weten, dat zij daar een oom had gehad, die wagenmaker was geweest in Mechelen. Hij had een gevaarlijke operatie ondergaan aan zijn hals en zijn hele verdere leven met een scheve kop moe ten lopen. Zij zelf was uit Bergen op Zoom, daar ze nog een zwager had, die aan de suikerfabriek werkte. Maar kom, besloot ze, ik ga weer eens, ge zult me kaar wel veel te vertellen hebben. Ik kom straks de kommekes nog wel eens vol schenken. En vertel me eens, mijnheer Vermaele, zei Ethel, toen juffrouw Drost verdwenen was, hoe' gaat het met Jeannet en met uw dochter, die ik trouwens nog niet eens ken? Ik kan niet anders zeggen, zuster Andrews, zei ik, dan welvarend, allebei. Eigenlijk hadden we u al ver wacht. Jeannet had er zich al op verheugd. Nog niet, mijnheer Vermaele, nog niet, zei ze zacht, terwijl ze weemoedig voor zich heen staarde. En na enige ogenblikken stilte: Hebt in de stad wellicht de naam Blackfield horen noemen? Reginald Blackfield? Inderdaad, antwoordde ik. Ze sloeg de ogen neer en zuchtte: Op hem wacht ik. Ik zweeg. Ach, mijnheer Vermaele, vervolgde ze, daar is een hele geschiedenis aan verbonden. Een droevige geschie denis en toch zo innig mooi. Ik moet daarbij teruggaan tot onze broederschap, de kleine Adventistische gemeen te in Folkstone met brother Thomas, Reginalds vader. U weet niet, mijnheer Vermaele, hoe het is wanneer het leven wordt tot een gebed, een voortdurend gebed, waar in men zich met een kleine groep mensen verenigd, en in die vereniging versterkt, weet. Een gebed, tot de Ver losser, die wij verwachten, een hardgrondig gebed, als van schipbreukelingen op een wrak, temidden van de woeste elementen van deze wereld. O, mijnheer Ver maele, dat was de beste, de gezegendste tijd van mijn leven. Helaas, het lot dreef ons uiteen. Brother Thomas, die onze voorganger was, inspirerend en bezielend mid delpunt van onze gemeenschap, kwam te overlijden. Bij de verpleging van een zieke, liep hij een infectie op. Zijn vrouw en ik losten elkaar af aan zijn ziekbed, dag en nacht. Onze broeder Wilkins, die dokter en apotheker was, deed wat hij kon, maar zijn geneeskundige bijstand, onze zorg, onze liefde, ons gebed, het mocht alles niet meer baten. Hij stierf en kort na zijn dood verloren wij ook broeder Wilkins, die wegens hoge leeftijd zijn prak tijk neerlegde en vertrok naar zijn geboorteland, Schot land. Tenslotte ging ik zelf naar Holland en zo ging de een na de ander en verspreidde zich weer die kleine ge meenschap. Ach, niets ter wereld kan men behouden, al is het ons ook nog zo dierbaar. Ik bleef met Mrs. Black field corresponderen en alzo op een afstand in contact. Ik volgde al hun wederwaardigheden, de studie van Re ginald aan de land- en tuinbouwschool en zijn eind examen en de zorgen van Mrs. Blackfield, die al haar hoop gevestigd had op haar zoon. En ik wist, dat Regi nald haar niet zou teleurstellen. Inderdaad gelukte het hem, zich in Nederland te vestigen als bloemkweker. De zaken gingen niet slecht, maar om te bereiken wat hij wilde, ontbrak het hem vooralsnog aan voldoende be drijfskapitaal. Ach, mijnheer Vermaele, de strijd om het bestaan is vaak zo onrechtvaardig. Het schijnt wel een Goddelijke bestiering, dat ik hier juist op de Beukenstein moest belanden. Ik denk, dat dé Heer mij de scherpe tegenstelling heeft willen tonen tussen deze broer en zus ter. Hier een oud man, die een groot vermogen bezat en er niets, niets mee deed, daar een nijvere familie, die dat kapitaal zo bitter nodig had en het ontberen moest. Re ginald streed een harde strijd, waartoe alleen zijn geloof hem de kracht kon schenken. Had hij maar de helft, een vierde part gehad van het vermogen van zijn oom, maar die oom was een in zichzelf besloten egoïst, niet bereid zijn familie een hand toe te steken tot steun. O, ik weet dat hij rijke giften schonk aan de kerk en aan andere instellingen, maar ik vrees, dat hij daarmee zijn schuld voor God niet zal hebben afgedaan. In mij groeide een wrok tegen dit onrecht en steeds vaker betrapte ik mij zelf op de zondige wens: „ging hij maar spoedig dood". Zeg nu eens eerlijk, mijnheer Vermaele, was het niet zondig en slecht van me, dat ik, zijn verpleegster nog wel, naar de dood van mijn patiënt verlangde? Ik denk, zei ik, dat God u dat wel vergeven zal. O neen, zeg dat niet. God heeft het mij niet ver geven. Hij heeft mij zwaar, maar rechtvaardig gestraft. U deed het toch, troostte ik, uit medegevoel met uw vrienden? Bovendien was de Jonkheer oud en zijn voort bestaan was niemand tot nut. Ik zag, dat Ethel zeer ontroerd was en met moeite haar tranen bedwong. Maar, vroeg ik, wat dacht u eigenlijk bij zijn dood te winnen? Dacht u inderdaad, dat mrs. Blackfield erf genaam was? En wist zij zelf ook niet beter? Neen, hernam Ethel, zich herstellend, wij meen den, dat hij kinderloos was en eigenlijk was hij dat ook. Zijn zoon werd opgevoed op een Frans internaat. Ik meen, dat hij zelfs in de vakanties niet thuis kwam. Na zijn opvoeding was alle contact tussen vader en zoon verbroken. De oude jonkheer sprak nooit over zijn zoon. Hij sprak over het algemeen heel weinig. Hij was geslo ten als een sfinx. Zijn enige vrienden waren de stoffige documenten uit zijn familie-archief. Leven deed hij eigenlijk al niet meer. Hij bestond alleen nog maar om met zijn oude knokige handen het kapitaal vast te hou den, waarop Reginald en zijn moeder, tenminste zo dacht ik, het recht hadden, meer recht, vond ik, dan hij. (Wordt vervolgd). Spaaractie. De Nederlandse Spaar- bankbond, die 50 jaar bestaat, begint een nieuwe vakantie-spaaractie. Men kan lid worden van een „Honderd-gulden-club", waarbij men zich verplicht in 49 weken een bedrag van honderd gulden te sparen. Voor de twee gulden die per week gestort moeten worden, krijgt men een zegel. Het 50ste zegel krijgt men voor half geld. De deel nemerskaart is dan vol en de honderd gulden kunnen opgenomen worden. Voor woningbouw. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten f 34.992.600, te lenen van de Bank voor Nederlandse Ge meenten. Deze lening is voor de helft be stemd voor de financiering van de in uit voering zijnde woningbouw en voor de andere helft ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen in 1958. Alles Dam. De namen der historische delen van de Dam te Amsterdam, de Vis- sersdam (langs de Industriële Club) en de Vijgendam (waar thans d" Büenkorf is ge vestigd) zullen verdwijnen De gemeente raad besloot deze namen te wijzigen in Dam. Op de nieuwe straatnaamborden zal worden vermeld: .voorheen Vissersdam" en „voor heen Vijgendam". Tweede Kamerlid. Daar de heer J. W. Stassen (K.V.P.) te Zeist zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanneemt, is de heer A. C. Verhoef te Utrecht benoemd verklaard tot lid. Verlicht. Van 15 juni tot 15 september zal in Amsterdam de gebruikelijke stads- illuminafie van de grachten, torens, het koninklijk paleis en verscheidene andere gebouwen elke avond ontstoken worden. ADVERTENTIE het vertrouwde merk maand tampon* géén gordel géén verband onmerkbare onxichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uw apotheker ol drogist heeft het. Interna 10 tampons f 1.20 Interna z.k. (zonder inbrengsysteem) 1 0 tampons 11.. ZATERDAG 1 JUNI Minerva: „Storm over de Nijl", 14 jaar", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivel in de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 7 a 9.15 uur. Roxy: „Prairiehyena's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaby", 14 j, ar, 7 en 9.15 u. Studio: „The Glenn Miller Story", alle leef tijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De onder gang van de Graf Spee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. „Foxfire", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: Schnei ders Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue, doorlopende voorstelling van 10 uur af. St. Bavo: Sterrenparade van Haarlems Jeugd theater, 8 uur. ZONDAG 2 JUNI Minerva: „Pechvogel en co", alle leeft.. 2 en 4.15 uur. „Storm over de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen zeespiegel en zeebodem", alle leeftijden, 11 uur. „The Glenn Millers Story", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wenn der weisse Flieder wieder blruüht", alle leeftijden, 11 uur. „De onder gang van de Graf Spee", 14 jaar, 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De koninklijke reis naar Zweden" en „De reis van het En gelse koningspaar naar Parijs", alle leef tijden, van 10—12 uur v.m. Roxy: „Prairie hyena's", 14 jaar, 2, 4.15, 7 ei 9.15 uur. Rem brandt: „Naar het rijk d" Inca's", alle leef tijden, 11 uur. „De duivel in de vrouw", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmo- nia" met wijdingsm-orgen, 10.30 uur. Bake- nessergracht 63: Wi.idingsdienst Rozekrui- sersgenootschap, 10.30 uur. Stadsschouw burg: Kinder-operette „Klein Duimpje" van Haarlems Muziekinstituut, 2 uur. Sionskerk: Ds. Van Zanten over „God heeft d>° mensen nodig", 7 uur. Terrein achter Dreefzicht: Scheiders Lilliput Sprookjesstad en Circus- revue, doorlopende voorstelling van 13 u. af. MAANDAG 3 JUNI Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De overval op de woudexpress", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De deur naar de afgrond", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De duivel in de vrouw", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Staatsiebezoek van het Koninklijk Paar aan Zweden en van het Engelse koningspaar aan Parijs, alle leeftijden, doorlopende voorstellingen van 1012 uur v.m. „Gaby", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ondergang van de Graf Spee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: Schneiders Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue, door lopende voorstelling vam 13 uur af. Grote Kerk: Ds. Ocke Jager voor Interkerkelijk Evangelisatiecomité over „Ik ben God nog nooit tegengekomen", 8 uur. Orgelconcert van 7.15 uur af. Zang en Vriendschap: Slot toespraak van de geestelijk leider van de Grotere Wereld, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6