Onder invloed achter het stuur en doorgereden na aanrijdingen Trompetconcert van Lex van Delden in Kunstmaand Amsterdam HAARLEMSE RECHTBANK Samenvoeging van Gooise gemeenten Examens De Comet IV op Schiphol Twaalf jaar geëist tegen verdachte in de zaak Nieuwland hebt U dé nieuwe I Onderzeedienst viert gouden jubileum „Als Nederland Nieuw- Guinea gedwongen opgeeft zullen papoea's in opstand komen" Koningin bezocht Maartenshuis De IJtunnel Vragen aan Gedeputeerde Staten van Noordholland De „Kennemerland" aan rederij overgedragen Ziekenfondsen wensen spoedige arbitrage Evangelisatie-landdag op „Beekestein" Kerkelijk Nieuws Meisje levensgevaarlijk bij brand gewond Derde congres van de federatie van kunstenaars in Amsterdam begonnen ZA i iiRUAG 1 JUNI 1957 5 Voor de Haarlemse rechtbank hebben vrijdag enige personen terechtgestaan, die onder invloed van sterke drank een auto of motor zouden hebben bestuurd. De offi cier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste strenge straffen ten einde de verkeersonveiligheid met kracht tegen te gaan. Een 22-jarige diesel-monteur uit Heem stede had zich te verantwoorden, omdat hij op 3 februari in Haarlem onder invloed een auto zou hebben bestuurd en na een aanrijding te hebben veroorzaakt zou zijn doorgereden. Voorts zou hij op 14 maart, na op de Kleine Houtweg een 69-jarige man te hebben aangereden, zich niet om het lot van de man hebben bekommerd en zijn doorgereden. Op 3 februari had de jongeman in de Spaarnestad een café bezocht. Hij had zijn auto in de Stoofsteeg geparkeerd. Toen hij na het cafébezoek zijn auto startte en weg reed, raakte hij de achterbumper van een andere, geparkeerd staande auto. Hij reed naar zijn woning in Heemstede en ging later terug naar Haarlem om weer de bar kruk op te zoeken. „Ik was bang, dat het me een paar tientjes zou kosten en daar om ben ik doorgereden, toen ik die ge parkeerde auto had geraakt", had hij tegenover de politie verklaard en ter zit ting van de rechtbank zei hij: „Ja, maar ik was niet onder de invloed". Op 14 maart was hij na de aanrijding van de oude man doorgereden, omdat zijn rijbe wijs reeds was ingetrokken. Hij had de man gewond op het wegdek zien liggen, toen hij na de aanrijding achterom had gekeken. Enkele meters na de aanrijding had hij zijn wagen wat afgeremd, maar onmiddellijk had hij weer gas gegeven. „Een ergerlijk geval. Een typisch voor beeld van wat er gebeurt als het geld in verkeerde handen komt", aldus de officier, die voor het rijden onder invloed en door rijden na de aanrijding op 3 februari zes weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid eiste. Voor het doorrijden, nadat de monteur de oude man had aangereden, requireerde de offi cier twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De raadsman, mr. C. F. M. van Koppen, achtte niet bewezen, dat verdachte zo danig onder de invloed was geweest, dat deze geen auto had kunnen besturen. De raadsman vroeg de behandeling van de zaak aan te houden teneinde een psychia trisch rapport over verdachte te doen op stellen. Een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid requi reerde de officier tegen een 35-jarige Zandvoortse metselaar, die op 14 april bij de spoorwegovergang in Heemstede 's nachts met zijn motor over de kop was geslagen. Nadat de metselaar op het weg dek was gevonden, bleek hij onder invloed te zijn. De man heeft verklaard de avond, voorafgaande aan het ongeval, bier, port, sherry en moezelwijn te hebben ge dronken. Een 22-jarige Amsterdamse banket bakker hoorde eveneens een maand ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging te gen zich eisen. Nadat deze op 4 april 's middags te Amsterdam drie borrels voor het eten had gedronken, had hij enkele uren later te Bloemendaal nog twee bor rels gedronken. Op de terugweg had hij op de Amsterdamsevaart enigszins zigzag gend met zijn auto gereden. De raadsman, mr. J. Zeylemaker, was van oordeel, dat dit zigzaggend rijden veroorzaakt werd, doordat het stuur „trok". De raadsman meende, dat verdachte's gedragingen na de aanhouding op de Amsterdamsevaart niet zodanig waren, dat deze niet achter het stuur had mogen plaatsnemen. Daarom concludeerde mr. Zeylemaker vrijspraak. Drie weken gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van het rijbewijs eiste de officier tegen een 55-jarige vishande laar uit Haarlem, die op 30 maart zijn vis- wagen had bestuurd, na enkele borrels te hebben gedronken. Enkele dagen geleden is de man pas door de Haarlemse politie rechter veroordeeld, omdat hij teveel bor rels had gedronken, voordat hij op zijn fiets was gestapt. De raadsman, mr. W. Broers, meende echter, dat niet vastgesteld is, dat verdachte niet naar behoren zijn viswagen heeft bestuurd. Daarom vroeg hij vrijspraak. In al deze zaken uitspraak op 13 juni. ADVERTENTIE In het gebouw der Provinciale Griffie te Haarlem is vrijdag een bijeenkomst gehouden van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarin gemeentebesturen in de gelegenheid waren bezwaren tegen het grenswijzigingsontwerp van gemeenten uit het Gooi toe te lichten. Volgens het plan worden de gemeenten Weesp en Weesperkarspel tot een gemeente gevoegd, evenals de gemeenten Ankeveen, 's Grave- land en Kortenhoef. Ouder-Amstel, Hil versum en Naarden zullen - als het plan verwezenlijkt zal worden - met een klein gedeelte vergroot worden Zeven van de acht betrokken gemeente besturen waren vertegenwoordigd. Afwe zig was Naarden, welke gemeente even tueel met een gedeelte van het Naarder- meer vergroot zal worden; Naarden had tenen het plan geen bezwaren. De Commissaris der Koningin, dr. M. J. Jansen, merkte op, dat het doel van de bijeenkomst is het aanhoren van monde- "nse bezwaren en niet het voeren van ge dichten wisselingen. Gedeputeerde Staten zullen van de bijeenkomst verslag uitbren gen aan de Kroon en ook zullen zij de --cbrifteüjke bezwaren van de gemeente raden ter kennis brengen. Hr. J. C. Bührmann, die burgemeester is van Weesp en als waarnemend burgemees ter van 's Graveland en Ankeveen op treedt. voerde drie keer het woord. Na mens Weesp merkte hij op, dat deze ge meente zich kan verenigen met het plan haar bij Weesperkarspel te voegen. Weesp is de laatste tijd bijzonder gegroeid en breidt zich nog meer uit. Uitbreiding van het grondgebied achtte hij nodig. Ook ver klaarde mr. Bührmann zich voorstander van het andere plan inzake de samenvoe ging van de gemeenten Ankeveen, 's Gra veland en Kortenhoef wat 's Graveland be treft. Ankeveen wil graag zelfstandig blij ven. Wethouder G. A. de Heus, die Korten hoef vertegenwoordigde, deelde mee, dat de raad met vier tegen drie stemmen be sloten heeft het plan te steunen inzake de samenvoeging der drie gemeenten, waarna het raadslid de heer C. de Kloet het min derheidsstandpunt verdedigde. De loco-burgemeester van Hilversum mr F. C. Vorstman, gaf in overweging de nlinnen aan te houden totdat ook voor Hilversum een uitweg uit de moeilijkheden is gevonden, althans voor de komende twintig jaar. Hilversum is bezig een op lossing te zoeken, waardoor het natuur gebied in eigen gemeente niet aangetast wordt. Burgemeester Kastelein pleitte voor be houd van Weesperkarspel, welke gemeente ond°r andere voor vestiging van industrie <rnn belang is. Vier andere sprekers, onder •up oud-burgemeester A. W. Mul, sloten ab bij de heer Kastelein aan. Zij ver- ■••--hten. dat Weesperkarspel een bloeien- «rmpente zal worden. Burgemeester mr. F. J. J. M. Boelens van Ouder-Amstel verklaarde, dat de be woners uit dat gedeelte van Weesperkars pel. dat eventueel bij zijn gemeente ge voegd zal worden, reeds op Ouder-Amstel zijn aangewezen. Haarlem, Rijkskweekschool - Nuttige handwerken. Geëxamineerd zes dames, ge slaagd: Ch, Alphenaar uit Haarlem, E. Krauweel uit Bennebroek, J. Vreeken uit Aalsmeer, L. Zuêlen uit Haarlem, E. de Ringh de Vries uit Zandvoort en C. Prins uit Bloemendaal. Eindexamens tweede leerkring. Geëxami neerd vijf kandidaten. Geslaagd de heren: H. Visser uit IJmuiden-Oost, G. v. d. Hoek uit Haarlem, R. Hoogendoorn uit Haarlem- merliede en A. Monshouwer uit Haarlem. AMSTERDAM (Gem. Universiteit). Be vorderd tot arts: F. J. A. Alkemade, A. Soe- parto. E. J. van Herk, G. Jansen. A. J. Loe- per, dr. P. J. Velsen, R. Th. J. M. Ypma en G. van der Hoef, allen te Amsterdam. Ge slaagd voor het artsexamen (le ged.): mej. A. M. de Leng en de heren J. A. Boosaart, J. P. Heemels, H, S. Heide, Kam Boen Hong, A. W. Kastein, E. Engelsman, Sie Dhdam Tjong, F. E. Popoff, J. M. Blijdenburgh en W. H. Verduyn, allen te Amsterdam. Bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde: A. Fontijn te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraalexamen aardkunde: R. J. Mur- ris, Amsterdam: voor het doctoraalexamen scheikunde: A. H. Gomes de Mesquita, Ara- sterdam, voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: mejuffrouw E. Dobber, Amsterdam; F. E. M. J. Sand, Texel; J. R. J. van Asperen de Boer, A. J. Schrijner, G. R. van Willigen, allen Amsterdam, en N. J. van Haeringen, Heemstede, met lof. Ge slaagd voor het kandidaatsexamen psycho logie: P. Span en voor het doctoraalexamen: mejuffrouw V. Schregardus, Amsteri'im; voor het kandidaatsexamen Engels: mejuf frouw E. H. Lieneman en mejuffrouw I. Balje, Amsterdam; voor het propaedeutisch examen theologie: mejuffrouw A. M. van Apeldoorn, Heemstede. ROTTTERDAM. Bevorderd tot accoun tant: P. Ouwehand en W. van der Vlerk, beiden te Rotterdam. AMSTERDAM. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: mejuffrouw W. F. van Stegeren te Amsterdam op het proefschrift: „De betekenis van het klinisch-psychologisch onderzoek voor een nadere analyse van de genuine epilepsie". Vrijdag is het prototype van de „Cornet IV", dat eind februari zijn eerste vlucht maakte, op Schiphol neergestreken om zich door de deskundigen te laten bewon deren. Een vijftal directieleden van de K.L.M. maakte enkele demonstratievluch ten mee, die dit nieuwe toestel van de Ha- viland vliegtuigenfabriek, een verkeers vliegtuig met vier straalmotoren, boven ons land maakte. De „Cornet IV" heeft ruimte voor 60 tot 76 passagiers, in de toe ristenklasse 70 tot 92 passagiers- De officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft aan het einde van een bijna de gehele dag geduurd hebbende zitting twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 39-jarige taxichauffeur L. H. uit Nieuw en St. Joostland, wie ten laste was gelegd dat hij de weduwe S. K.-R. uit die plaats van het leven had beroofd en bo vendien zesduizend gulden, die aan deze weduwe toebehoorden, had gestolen. Op deze eerste dag ter zitting werden 34 getuigen, waaronder vier getuigen-des- kundigen gehoord. Zij konden echter wei nig positieve aanwijzingen in deze duistere zaak verstrekken. Uit verklaringen van de getuige-des- kundige, dr. J. Zeldenrust, bleek, dat deze zowel de mogelijkheid van moord als van zelfmoord openhoudt. De vrouw werd op 8 januari gevonden met een laken om haar hals geknoopt. De verdachte ontkende hardnekkig iedere schuld, zowel wat de doodslag als de diefstal betrof. Hij bleef de hele zitting onbewogen jen lachte en,knipoogde^,her-o haaldelijk tegen zijn vrouw, die de be handeling van de zaak bijwoonde. Waren het op het vorige orkestconcert van de Kunstmaand Amsterdam de hoorns die op het programma domineerden, vrij dagavond, onder leiding van Henri Arends, was de trompet aan de beurt om solistisch de boventoon te voeren. Lex van Delden heeft onlangs een Concert voor trompet en orkest voltooid en deze compositie werd nu, met Harry Sevenstern als solist, in de Bachzaal van het Amsterdams Conserva torium ten doop gehouden. Van Delden heeft in dit stuk de moderne mogelijkheden rijkelijk uitgebuit, blijkbaar zelfs - maar dan met behoud van het nobele karakter van het instrument - de trefzekerheid van sommige negervirtuozen op het oog gehad, vooral in het eerste deel van zijn werk. Een langzaam middendeel, dat zich hoofdzake lijk in het orkest ontwikkelt, geeft de solist ook een dankbare lyrische partij. En in een bijzonder knap geschreven rondo finale is de wisselwerking er een van tref fend concertant karakter. De virtuositeit van de solist slaat hier als het ware over naar het orkest, al is dit dan een virtuosi teit van geheel andere orde. Zo houden de elementen elkaar in evenwicht en ontstaat er een boeiend musiceren. Harry Sevenstern verdedigde het werk met meesterlijke be heersing en Henri Arends hield de lastige orkestpartij voortreffelijk bij elkaar. Een tweede manifestatie was de uitvoe ring van een concert van Antonio Vivaldi voor twee trompetten en orkest. Uiteraard schreef de achttiende-eeuwse componist dit stuk voor natuurtrompetten, waarop al leen de boventonenreeks kon worden uit gevoerd. Maar dan vraag ik mij af of som mige vlugge passages te realiseren waren in een tempo, dat men zich nu op de ven tieltrompet zonder bezwaar kan veroor loven. Wat hiervan zij, zoals dit duo-con cert nu uitgevoerd werd door twee virtuo zen als Harry Sevenstern en Jan Doets, was het een briljante traktatie, die terecht een eclatant succes verwierf. a-nTjgar -511 .rrs^ioT atiwribnojana. ADVERTENTIE .j; gè. r. •uw« CU we.... In Rotterdam wordt het vijftigjarig be staan van de Onderzeedienst gevierd. Twee Amerikaanse en twee Engelse onderzeebo ten zijn naar Rotterdam gekomen en heb ben met de schepen van de jubilerende onderzeedienst ligplaats gekozen aan de Parkkade. Kinderen van gesneuvelde le den van het onderzeedienstpersoneel zijn reeds te gast geweest op de basis. Sport wedstrijden staan op het programma, de burgerij kan de onderzeeboten bezichtigen, duikdemonstraties op de rivier gadeslaan en een aan de Onderzeedienst gewijde ten toonstelling bezoeken. Vrijdag is bij het monument voor de ge vallenen op het terrein van de Onderzee dienst aan de Waalhaven een herdenkings plechtigheid gehouden. Hier sprak de commandant van de On derzeedienst, kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, die onder meer mede deelde dat de Koningin kapitein luitenant ter zee N. J. H. Gregory had benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau en luitenant ter zee eerste klasse R. van Wely tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Opperschipper A. J. van Kuyk ontving de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau, sergeant-torpedo maker W. Weener en korporaal-machinist L. J. Landini de ere-medaille respectieve lijk in zilver en brons, verbonden aan de De onderzeedienst te Rotterdam heeft zijn 50-jarig bestaan herdacht. Namens Koningin Juliana en Prins Bernhard plaatste kapitein ter zee De Jong een krans aan de voet van het onderzee- dienstmonument. orde van Oranje Nassau, voor alle onder scheidenen met de toevoeging „met de zwaarden". Voorts spraken de burgemeester van Rotterdam en schout bij nacht b.d. D. Sca- longne, staatssecretaris Moorman en de hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smit. Terwijl de matrozenkapel uit Hilversum koraalmuziek ten gehore bracht, werden kransen gelegd onder meer namens de Ko ningin en de Prins, namens Prinses Wil- helmina, namens de gezamenlijke nabe staanden, de Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Onze Vloot", de Vereniging van Beroepspersoneel Zeemacht en tenslotte door de commandant van de onderzee dienst. Op de basis van de onderzeedienst volg de daarna een receptie. Vice-admiraal C. H. Brouwer, die speciaal voor deze gele genheid een mars componeerde, bood de commandant hiervan een exemplaar aan. De eerste openbare uitvoering volgde daarna door de Rotterdamse politiekapel „Hermandad". Tijdens een diner, dat 's avonds werd gegeven bood de commandant van de Brit se onderzeedienst schout bij nacht Woods, een zilveren beeldje aan, voorstellend een Britse matroos in het uniform van de on derzeedienst. Gouverneur Van Baal:: De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea heeft vrijdag tijdens een exclusief interview met een correspondent van Uni ted Press voorspeld, dat de Papoea's in opstand zullen komen, indien de Neder landers gedwongen worden zich uit Nieuw- Guinea terug te trekken. Hjj verklaarde, dat de Nederlandse regering de Papoea's uiteindelijk zelfbestuur heeft beloofd. Over dracht van de souvereiniteit aan Indonesië betekent echter geen zelfbestuur voor de Papoea's. „Weg te gaan met verbroken beloften zou ons tot verraders maken in de ogen der inheemsen en een opstand zou tegen ons als verraders en de Indonesiërs als veroveraars uitbreken," voegde hij er aan toe. „Het is voor ons zo moeilijk te begrijpen waarom de westelijke mogendheden de aanvallen tegen ons goedkeuren," vervolgde hij, „tenslotte is Nederlands Nieuw-Guinea van vitaal belang voor de verdediging van de Australisch-Amerikaanse toevoerwegen Indien wij worden geliquideerd zullen de anti-westelijke groeperingen hun aanvallen tegen de Britten, Portugezen en uiteindelijk tegen de Amerikanen, die Okinawa bezet ten, intensiveren". Hij noemde het tragisch dat Indonesië gevaren buiten zijn gebied moet verzinnen om de aandacht van het volk van de bin nenlandse moeilijkheden af te wenden. „Nederlandse schepen hebben moeilijk heden om tussen Nieuw-Guinea en Indo nesië te varen," zei hij, „en onze vliegtui gen kunnen niet rechtstreeks tussen de beide landen vliegen, wegens de door In donesië ingestelde beperkingen, die even schadelijk voor Indonesië als voor ons zijn." „Wij zullen hier blijven tot wij onze be loften om de Papoea's zelfbestuur te geven hebben vervuld. Wij zullen met alle ons ten dienste staande middelen elke invasie op Nederlands Nieuw-Guinea weerstaan. Wanneer dit maar eens goed begrepen is dan zullen wij tezamen kunnen werken om van Nederlands Nieuw-Guinea en Indone sië een betere plaats om op te wonen te maken." (UP). Vrijdag- heeft de Koningin onverwacht een bezoek gebracht aan het schoolbuiten- huis in het Maarten Maartenshuis te Maarn. Arends had ook de Symphonie no. 48 van Haydn - de zogenaamde „Maria Theresia" op zijn programma. In dit feestelijke ge legenheidswerk, geschreven voor de ont vangst van de Oostenrijkse keizerin aan het hof van Esterhazy, laten ook de trom petten hun dominerende toon horen. Bo vendien is dit opus van Haydn een zeer aantrekkelijk werk. De sopraan Erna Spoorenberg zong met begeleiding van het orkest twee opera aria's van Mozart, prestaties die in hoofd zaak te waarderen waren om de vlotte en gave coloratuur. Henri Arends speelde zijn hoogste troef als orkestleider uit met de symfonische suite uit „Elektra" van Die- penbrock, waarbij hij het helaas moest stellen zonder harp in het orkest. Het in strument stond weliswaar gereed om op het podium geplaatst te worden, doch de harpiste liet verstek gaan. De laatroman- tische muziek van Diepenbrock met haar warme orkestrale kleur, bleek een kolfje naar de hand van de dirigent. Jos. de Klerk Het lid van de Provinciale Staten van Noordholland mr. C. baron de Vos van Steenwijk heeft aan Gedeputeerde Staten de volgende vragen gesteld: „Hebben Gedeputeerde Staten kennisge nomen van de mededeling, welke de rege ring op 24 mei aan het gemeentebestuur vat) Amstetdarn "heeft gedaan omtrent" haar standpunt inzake de bouw van de IJtunnel ,.pn van .de raad dezer gemeente daarop' in naar vergadering van 29 mei heeft genomen? Zijn Gedeputeerde Staten niet van oor deel dat de bouw van de IJtunnel als on derdeel van het gehele oeververbindingen- vraagstuk mede een groot provinciaal be lang betreft? Zijn de Gedeputeerde Staten bereid om, gezien dit grote belang, hunnerzijds te trachten in het gerezen conflict te bemid delen en, teneinde verder tijdverlies te voorkomen, het besluit van de raad der ge meente Amsterdam tot de instelling van een Grootboek en een obligatielening voor de tunnelbouw op zo kort mogelijke ter mijn goed te keuren en n i e t op te schor ten in afwachting van het resultaat van een eventueel te ondernemen bemiddelings poging? Zijn Gedeputeerde Staten voorts bereid aan de Provinciale Staten op zo kort mo gelijke termijn een voorstel te doen toe komen om ook vanwege de provincie aan dit Grootboek en/of deze obligatielening, voor een nader te bepalen bedrag, ten laste van de kapitaaldienst deel te nemen?" Het nieuwe m.s. „Kennemerland", ge bouwd bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, is op de Noordzee aan de Koninklijke Hollandse Lloyd overgedragen, die hiermee het elfde schip aan zijn koop vaardijvloot toevoegde. De „Kennemerland" meet 5000 b.r.t., is 131 meter lang en heeft een bemanning van 48 koppen. Het schip is speciaal ontworpen voor de lijndienst, die door de Koninklijke Hollandse Lloyd op Brazilië wordt gehou den. Ten gerieve van de passagiers zijn vier tweepersoons hutten en een rooksalon met bar ingericht Het tandartsenconflict De organisaties van algemene zieken fondsen, aangesloten bij het gemeenschap pelijk overleg ziekenfondswezen en de stichting autonome ziekenfondsen hebben de minister van Sociale Zaken en Volksge. zondheid schriftelijk bevestigd, dat zij de suggesties van de minister inzake arbitrage in het tussen tandartsen en ziekenfondsen bestaande conflict aanvaarden. Zij blijven met de minister van mening, dat de arbitrage zal moeten lopen over de geschilpunten die bestonden op het mo ment van afbreken der onderhandelingen. De ziekenfondsorganisaties zullen het op prijs stellen, indien de minister een spoe dige totstandkoming van de arbitrage zou willen bevorderen. Uitgebreide organisatie voor Tweede Pinksterdag Als vorig jaar wij meldden het reeds wordt op Tweede Pinksterdag op „Bee kestein" te Velsen een Evangelisatie- Landdag gehouden. In de grote tent, plaats biedend aan meer dan 2000 personen, welke voor deze gelegenheid op „Beeke stein" wordt geplaatst, worden' 3 samen- konjsten gehouden. Hieraan werken mede: ds. Chr. J. W. Teeuwen, geref. predikant te Diemen; ds. J. Visser te Amsterdam en de evangelisten Th. Dikkes te Leiden; J. J. van Capelleveen te Bennekom; Jac. Klein Haneveld te Bodegraven; J. Sevensma te Amsterdam en F. Slagter te Rotterdam. Verder Richard Wouter, bariton; mevr. J. J. Bouhof, sopraan; Marja en Thea Verhey (de zingende zusjes); Ann Punt en Annie Verboom (duet); verschillende zangkoren en het Chr. Muziekkorps „Euphonie" uit Den Haag. Op een afzonderlijk gedeelte van het terrein zullen aparte kindersamen komsten en -spelen worden gehouden, waarvoor een andere tent en een staf van medewerkers beschikbaar is. Er worden nog meer deelnemers ver wacht dan vorig jaar, toen er 2500 be zoekers aanwezig waren. In verband hier mee is een uitgebreide consumptievoor ziening en parkeergelegenheid getroffen. De Ned. Spoorwegen en N.Z.H.V.M. zullen 'smorgens en na afloop van de Landdag om half 7 versterkte dienstén en extra-bussen laten rijden om de deelnemers te vervoe ren, terwijl uit Amsterdam 2 salonboten 600 feestgangers naar Velsen zullen bren gen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Leiden (vac. N. Kleermaker) C. A. Korevaar te Rotterdam; te Zaam- slag (toez.) Ph. M. Becht te Spijkenisse; te Joure A. Venema, vicaris te Bergen (N.H.). Evang. Luth. Kerk Drietal te Apeldoorn K. van de Braak te Haarlem, L. G. Th. Grabandt te Leeuwar den en D. Solinger te Purmerend. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Gorredijk-Boven- knijpe H. Annema te Irnsum. Geref. Kerken Aangenomen naar Oudewater B. Wen- stel te Pingjum en Zurich. Geref. Gemeenten Tweetal te Slikkerveer W. Hage te Nunspeet en A. F. Honkoop te Goes, waarvan eerstgenoemde is beroepen. Tweetal te Amsterdam A. Elshout te Utrecht en K. de Gier te 's-Gravenhage. De 4-jarige Bertha Aarsen uit Roosen daal is bij een brand in een schuurtje ach ter de ouderlijke woning aan de Gastelse- weg zodanig gewond, dat voor haar leven moet worden gevreesd. Een buurvrouw ontdekte, dat de schuur in brand stond en samen met de moeder deed zij pogingen het kind, dat achter een ton bescherming tegen de vlammen zocht, te redden. De hoge vlammen beletten de vrouwen echter bij het kind te komen. Een later te hulp gesnelde buurman heeft zich, nadat omstanders begonnen waren emmers water op het vuur te wer pen, door de vlammen gewaagd en het kind naar buiten gebracht. Met een shock en een derde graads verbranding is het slachtoffertje vervoerd naar het Charitas- ziekenhuis. De redder had ook brandwon den opgelopen, maar kon na verbonden te zijn huiswaarts keren. Waarschijnlijk is de brand, die met een nevelspuit werd geblust, ontstaan doordat het kind met lucifers speelde. In het Amsterdams Stedelijk Museum heeft het gemeentebestuur van de hoofd stad vrijdagavond de deelnemers aan het derde congres van de Nederlandse Fede ratie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars ontvangen. De voorzitter van de federatie, Ben Groenier, zei in zijn ope ningswoord onder meer, dat er de laatste jaren belangrijke stappen zijn gedaan door instelling van lichamen voor de kunst, hetgeen de federatie dankbaar heeft gestemd. De heer Groenier noemde speciaal de instelling van de definitieve Raad voor de Kunst, een adviescollege, dat in de taak duidelijk gescheiden is van de federatie. Hij sprak ook de erkentelijk heid van de federatie uit voor de wijze waarop minister Cals voor de belangen van de kunstenaars heeft gewerkt. De mi nister zei in zijn antwoord onder meer, dat hij drie punten op dit congres van bij zonder belang achtte, namelijk: dat de overheid duidelijk wordt wat er onder de kunstenaars leeft, de ontmoeting tussen de kunstenaars en de onderwerpen, die aan de orde zijn gesteld, vooral die met betrekking tot het kunstonderwijs. De di recteur van de federatie, de heer J. Kas- sies, hield daarna een algemene inleiding, waarin hij stelde, dat de zorg voor kun sten, cultuurzorg in het algemeen, nog niet de plaats inneemt, die men haar vroeger wel eens heeft toegedacht en hij sprak over de vorm en de inhoud van de kunst politiek, die rekening moet houden met het feit, dat ons kunstleven op een te smalle basis rust. „Voor het overgrote deel zijn wij afhankelijk van de goede wil en het goede begrip van degenen, die aan de kunstpolitiek vorm geven, dat wil zeggen in belangrijke mate afhankelijk van de mentaliteit van onze regeerders. Het groeiend besef omtrent de overheidstaak ten aanzien van het kunstleven dient vorm te krijgen in de formele structuur van ons staatkundig bestel: elke gedachte aan cha- ritas moet worden uitgebannen. De taak van de kunstenaar hierin is, dat hij moet werken, niets dan werken. Laat hem werken", aldus de heer Kassies. In sectievergaderingen komen de vol gende onderwerpen aan de orde: kunst instellingen en kunstenaars in loondienst, kunstenaar in nevenberoep, kunstonder wijs, zelfstandig kunstenaar en cultuur spreiding. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9